Brandt zoekt opening tussen Noord en Zuid is niet te verkopen fliidafiïkaanse voorlichter ging aan eigen propagandastunts ten onder —on imt een duizendpoot bij de wijze uil. Ik heb last van al luizend poten, klaagt het dier. »der jezelf in een muis, dan |e maar van vier poten last, de uil. Dat is een goed idee, j>ordt de duizendpoot, maar oe je dat. Luister eens, zegt de limt stippel alleen maar de strate lt. De rest is jouw zaak. tg strategieën voor de ontwikke- an de derde wereld op het ogen- laar de uitwerking ervan is iets iders. jeÉ gelopen maanden zag het er een naar uit dat de huidige West- bondskanselier Helmut idt, op die lijn begon te komen, lan toe had hij een aantal keren over „offers" die de rijke iinin moeten brengen voor de arme, at kan alleen als we er geld voor jn, zei Schmidt. Van een verande rd houding van de bondskanselier e^ter op de economische topconfe- o\i in Bonn niets gebleken. De op- o-7g van de crisis werd daar vooral ~^ht in een vergroting van de on- 20-ge handel tussen de Westerse in- elanden, en niet tussen indu- d®JJnden en ontwikkelingslanden. 3I) Vl zeker niet de overweging zijn maar het is nog maar de de derde wereld daarmee zo ikkig moet zijn. ^.interdependentie" benadering _12jnauw samen met een Marshall- voor de ontwikkelingslanden. ®^(kij moeten geld hebben, om een te kunnen vormen voor onze kten. Maar welke ontwikkelings weg zullen daarvan profijt hebben? Vd* niet de armste, want dat zet foden aan de dijk. Derde wereld- >r in die toch al wat beter af zijn, zijn gei.het westerse bedrijfsleven inte rs, ite handelspartners. En dan zul- 189 ElRjenaderingen springen eruit: de dependentie" (de onderlinge af- DO üijkheid tussen Noord en Zuid en Q2Jdereijdse belangen), de „basic (bevrediging van basisbehoef- I ontwikkelingslanden: voedsel, j kleding, huisvesting) en tot slot 39 ilarshall-plan" voor de derde we- oni jaar voorbeeld van de uitgebrei- }t "iierikaanse steun die het in de T,er\e Wereldoorlog geteisterde k. jluropa kreeg, ie eto fst ipen maandag was Willy Brandt o' pierland en hij liet over die ver- di*nde strategieën zijn licht schij- >e vroegere Westduitse bond- lier is voorzitter van de „onaf- ,urk«jüjke commissie voor internatio- vast ontwikkelingsvraagstukken". -i29bestaat uit politieke zwaarge- tn die moeten proberen het in de }jr~fl;keling geraakte overleg tussen je en Zuid weer op gang te i wi#n. I to idt. Bijk werd uit gesprekken met ,t wel dat naar zijn idee geen van I^Je strategieën voor ontwikkeling '1 ^zaligmakend is. Want dat is de uitziée in het verleden wel is gemaakt: srkaid een nieuwe benadering gevon- in9 if een oude van stal gehaald, en 1 bltee zou de derde wereld dan bijna eh. >ndaag op morgen uit de proble- c-Üjn. I97-? ~~1 „interdependentie" wordt érvan VOfJaan dat één van de ooreaken van ou4>nomische malaise hier een ge in oaan afzetmogelijkheden is. Er )-i3Vraag komen naar onze produk- at de fabrieken weer kunnen Die vraag zou best eens uit de zij] wereld kunnen komen, en dat v. mt meer hulp voor ontwikke- inden. he> PJJ'iiit naastenliefde of dat soort overwegingen, maar uit puur jelang, om de westerse economie frgit slop te halen. door Nico Kussendrager len nog niet de armste groepen in die landen de voordelen van de vergrote ontwikkelingshulp hebben. Zij zijn niet in de eerste plaats de kopers die het Westen nodig heeft. Bovendien heeft economische groei in de derde wereld de kloof tussen arm en rijk vergroot, in plaats van verkleind, en dat zal met een kapitaalstoot via een Marshall-plan waarschijnlijk weer gebeuren. De armste landen en de arm ste groepen zullen tussen de wal en het schip vallen, nog los van een aantal andere bedenkingen tegen een Mars- hall-plan. Dat de kloof tussen arm en rijk in ontwikkelingslanden groter werd is voor sommigen reden geweest af te stappen van de economische groei op de eerste plaats, en veel meer aan dacht te besteden aan herverdeling van inkomens. Die groei komt dan vanzelf wel. Als inkomens beter wor den verdeeld, wordt ook de koopkrach tige vraag verdeeld en een iegelijk heeft geld om te kopen. Dus ontstaat alsnog economische groei, maar dan op een manier waarbij elk een voordeel heeft. Een betere inkomensverdeling hangt samen met bevrediging van basisbe hoeften: te eten en te drinken hebben, gekleed zijn, een dak boven je hoofd. Bevrediging van basisbehoeften moet volgens de aanhangers van deze bena dering vooraf gaan aan economische groei, die echter zeker zal volgen. En dat betwijfelen nu juist de critici. De koek moet er eerst zijn, voordat je Voorzitter Willy Brandt van de „onafhanke lijke commissie voor internationale ontwik kelingsvraagstukken" was in Nederland om verslag uit te brengen aan de regering over de stand van zaken. Hij is op het ogenblik op reis langs de hoofdsteden van de Euro pese Gemeenschap. Oe commissie verga derde tot nu toe drie keer (West-Ouitsland. Zwitserland en Mali), terwijl bijeenkomsten in de Verenigde Staten. Maleisië en een Arabisch en een Latijnsamerikaans ontwik kelingsland op de agenda staan. hem kunt verdelen, zeggen zij. De ba sisbehoeften-benadering staat econo mische opbouw en industriële ontwik keling in de weg. Ook Willy Brandt liet zich deze week in die zin uit. Maar, voegde hij er meteen aan toe, het is de vraag hoe je dingen met elkaar in evenwicht brengt. Een Marshall-plan is niet alles, de basisbe hoeften-benadering ook niet, er zijn tussenoplossingen en die hangen weer sterk af van de vraag over welke lan den of groepen van landen je praat. Er zijn allerarmste ontwikkelingslan den, bijvoorbeeld in de Sahel, die hulp nodig hebben alleen al om te overle ven. Er zijn ook landen in de derde wereld met een zekere mate van ont wikkeling, waar een betere inkomens verdeling op zijn plaats zou zijn en hulp bij verdere economische ontplooi ing. Er zijn ontwikkelingslanden die grondstoffen uitvoeren, en die daar voor dus betere prijzen willen, maar er zijn er ook die grondstoffen juist invoe gen en dus gebaat zijn bij lage prijzen. Sommige derde wereld-landen willen een schuldenregeling, maar andere voelen daar veel minder voor, omdat dan hun kredietwaardigheid in gevaar zou komen (wie wil nog lenen, als je één keer bankroet bent gegaan). Kort om: er zijn verschillende groepen ont wikkelingslanden, met verschillende problemen. Steeds meer gaan geluiden op dat die dan ook afzonderlijk moeten worden aangepakt. Niet meer op wereldjambo rees als bijvoorbeeld de UNCTAD (we reldhandelsconferentie) over bijna al les tegelijk praten, met bijna iedereen erbij, maar overleggen per onderwerp en per groep van landen. Die gedachte is in een aantal gevallen onder het uitroepen van „verdeel-en- heers" van tafel geveegd. In het verle den hebben de industrielanden voort durend geprobeerd de ontwikkelings landen uit elkaar te drijven, zodat die amper meer een gezamenlijk stand punt hadden, en zwak stonden bij on derhandelingen. „Het kan de indruk wekken dat wij hen willen verdelen door over hun ver schillen te praten", zei Willy Brandt daar deze week over. Toch zijn die er naar zijn gevoel wel degelijk („ik zou niet Mali en Brazilië onder één paraplu willen brengen"), hoewel er ook over eenkomsten zijn binnen de derde wereld. Ook hier bewandelde de voorzitter van de Noord-Zuid-commissie de gulden middenweg: besef dat er verschillende ontwikkelingslanden zijn met verschil lende problemen, maar probeer niet de derde wereld door die benadering op te splitsen en zo een stuk macht te ont nemen. Dat er oplossingen moeten worden ge vonden voor de ontwikkelingslanden en dat de groeiende kloof tussen Noord en Zuid moet worden overbrugd, staat voor de vroegere bondskanselier vast. Als dat niet gebeurt vooreiet hij een gewelddadige internationale klassen strijd. De derde wereld blijft niet pik ken dat zij voortdurend het onderspit moet delven, en kan waar zij recht op heeft „komen halen" of afdwingen. Wie garandeert dat niet een ontwikkelings land met een atoomontplbffing zal dreigen, als het Westen bijvoorbeeld weigert voedsel te leveren. En zo zijn nog veel meer vormen denkbaar van de internationale klassenstrijd, die Brandt vooreiet, als er geen wezenlijke veranderingen komen in de verhou ding tussen Noord en Zuid. Tijdens gesprekken met de voorzitter van de „onafhankelijke commissie voor internationale ontwikkelings vraagstukken" hamert deze dan ook voortdurend op de noodzaak van ont wapening. In de eerste plaats om geld vrij te maken voor ontwikkeling, maar zeker ook omdat de steeds verdere opbouw van wapenarsenalen grote ge varen in zich bergt. Voor de ontwapening die nodig is om een einde te maken aan wat Brandt noemde de huidige dodendans' is de medewerking van de Sowjet-Unie no- PDAG 22 JULI 1978TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 dig. En in ieder geval aan de Noord- Zuidcommissie en verder overleg tus sen industrie- en ontwikkelingslanden had Moskou tot nu toe geen bood schap. De groeiende tegenstellingen tussen arm en rijk passen in de logisch- marxistische gang van zaken, en op de puinhopen van het huidige westerse economisch stelsel zal een wereldbreed socialisme worden gebouwd tot heil van ieder. Daar komt bij dat de Sow- Jet-Unie zich niet verantwoordelijk voelt: niet zij, maar de westerse landen plunderden hun koloniën. Tenslotte drijft de Sowjet-Unie weinig handel met ontwikkelingslanden omdat het zo groot is dat het in een aantal opzich ten zelfvoorzienend kan zijn. Dat geldt echter niet voor de overige Oosteuropese landen, en volgens Brandt zijn die wel degelijk geïnteres seerd in zijn commissie. Ze willen zich ontworstelen aan de economische druk van de Sowjet-Unie en meer be trokken worden bij overleg tussen Noord en Zuid. Ook in de starre hou ding van Moskou lijkt echter enige beweging te komen. Een aantal des kundigen van de Brandt-commissie heeft onlangs een bezoek gebracht aan de Sowjet-Unie, en zij zijn niet zonder vertrouwen terug gekomen. Brandt heeft als de man van de 'Ost-politik' (de opening van West-Duitsland naar Oost-Europa) ervaring met Moskou. Als het even kan zal Brandt zijn noord- zuidcommissie net zo succesvol willen laten zijn als die 'Ost-politik'. Hij heeft er wel de mensen voor verzameld in zijn commissie: (een oud-president, ex: premiers, oud-ministers; zie kader). Helemaal glad verliep dat niet toen de directeur van de Wereldbank Robert McNamara het initiatief nam tot het oprichten van de commissie. De derde wereld vreesde opnieuw blij te worden gemaakt met een dode mus. en dat de commissie alleen maar vertragend zou werken. (Brandt: 'U denkt toch niet dat ik me daarvoor zou lenen Verte genwoordigers uit ontwikkelingslan den aarzelden aanvankelijk in de com missie te gaan zitten. En nog wordt niet uitgesloten dat zij, als de commis sie volgend jaar juli klaar is met haar werk. met een minderheidsrapport zul len komen, omdat ze niet met minder thuis willen komen dan de eisen en verlangens van de regeringen van ont wikkelingslanden. In dat geval moet helemaal worden getwijfeld aan de invloed die het werk van de commissie-Brandt kan hebben. Hijzelf heeft het over 'het. ontdooien van bevroren posities' (van Noord en Zuid) en feit is dat overal deuren voor de Invloedrijke oud-kanselier open gaan. Iemand die zeer nauw betrokken is bij het werk van de commissie, bracht haar werk terug tot het 'over de streep trekken van Helmut Schmidt (West-Duitsland) en het Amerikaanse Congres' in het overleg tussen Noord en Zuid. 'Als dat lukt is al heel wat bereikt'. Op zich is het dan vreemd dat het slotrapport van Brandt en de zijnen op zijn vroegst volgend jaar juli uitkomt, terwijl Juist een maand tevoren in de Filippijnse hoofdstad Manilla UNCTAD-5 wordt gehouden. Je zou Je kunnen voorstellen dat de commissie- Brandt daarvoor waardevol materiaal kan aandragen. Bovendien bestaat het gevaar dat de wereldhandelsconferen tie gaat verwijzen naar de commissie die 'Immers volgende maand mogelijk met hele nieuwe ideeën komt'. Het is vaker vertoond in internationaal over leg (ook in Manilla vooral weer over hulp en handel) dat verwezen werd naar een bijeenkomst die zou volgen, zodat geen beslissingen hoefden te worden genomen. Bij de Brandt-com missie wordt erop gewezen dat de UNCTAD een politieke conferentie is. waar het om besluitvorming gaat. ter wijl de commissie veel meer een praat groep is die aanbevelingen doet. Maar het is de vraag of dat besef voldoende is om UNCTAD volgend jaar van af schuiven te weerhouden. M pr Harm Lamberts kt gr- tbr.j 61 "Trouw en tal van andere Idelijke dagbladen in :e,n kerika en West-Europa 'e "(schenen vorig jaar groot nagemaakte advertenties li een geheimzinnige Club ~™h Tien, waarin de apart- idspolitiek van Zuid-Afri- 'werd verdedigd. lirect rees het vermoeden dat de )lafrikaanse regering de hand i hebben in deze peperdure ad- ientiecampagne, maar meer dan I vermoeden was het niet. De lelijkheid dat rijke Zuidafri- nse industriëlen er achter zaten, 4 niet worden uitgesloten. langs is gebleken dat de campag- 3niet alleen gefinancierd werd F de Zuidafrikaanse regering, pr helemaal uit de koker kwam de staatssecretaris van voor- ting in Pretoria, dr. Eschel •odie. Rhoodle is in Nederland onbekende. Voor hij enkele i geleden hoofd werd van de afrikaanse propagandamachi- noest hij in Den Haag de poli- van de blanke Zuidafrikanen l kopen Hij was daar als persatta- I verbonden aan de ambassade enig Nederlands journalist zal dezer dagen de uitgebreide (ven herinneren die dr Rhoodie naar de redacties schreef als er weer een hem onwelgevallig artikel was verschenen. Deze Rhoodie is nu aan zijn eigen propagandastunts ten on der gegaan. Per 1 juli is hij van zijn post ontheven en zijn hele ministe rie is opgedoekt door Vorster. Nieuw bureau Vanaf begin deze maand wordt de Zuidafrikaanse regeringsvoorlich ting verzorgd door een nieuw op te richten bureau voor binnen- en bui tenlandse verbindingen. Aan het hoofd is een ambtenaar benoemd die niet meer de rang van staatsse cretaris heeft gekregen. Daarmee is voorlopig een eind ge komen aan wat wel genoemd wordt het Zuidafrikaanse Watergate- schandaal. Voorlopig, want dr Eschel Rhoodie is dan wel de laan uitgestuurd als de grote zondebok, maar de uiteindelijke verantwoor delijkheid voor de voorlichting be-' rustte bij de minister van voorlich ting die tevens minister van binnen landse zaken is in Pretoria, Connie Mulder. In de Engelstalige Zuidafri kaanse pers wordt al wekenlang ook luidkeels op zijn aftreden aan gedrongen Zolang Vorster dat niet wil. gebeurt dat natuurlijk niet. maar Mulders positie in de hiëarchie van de rege rende Nationale partij is er niet op verbeterd. En die positie was prima, want algemeen gold hij als de op volger van Vorster Minister Mulder in moeilijkheden Nu is Rhoodie niet gevallen alleen omdat bekend werd dat de adver tenties van de Club van Tien van hem afkomstig waren. De rel ron dom Zuid-Afrika's propagandama chine bereikte een hoogtepunt toen bekend werd dat Rhoodie en zijn naaste medewerkers konden putten uit geheime fondsen, waarvan het blanke parlement niets afwist. Bo vendien bleken die naaste mede werkers twee broers van Eschel te zijn. Deneys Rhoodie. die ook op het ministerie van voorlichting werkte, werd enkele weken geleden al ontslagen en prof. Nic Rhoodie. die een pro-apartheidsboek heeft geschreven waarvan het depar- temnt van broer Eschel er al 80.000 had betaald nog voordat het af was. Broer Deneys was nog maar net ontslagen of hij werd bij aankomst op het vliegveld Jan Smuts van Johannesburg door de douane aan gehouden. De onthutste Rhoodie, die anders altijd zonder problemen kon doorlopen, moest nu zijn baga ge laten doorzoeken en daar kwam een grote hoeveelheid luxe artike len uit. waarop wel degelijk invoer- belasting moest worden betaald en een aantal boeken die In Zuld-Afri- ka verboden zijn. De hele handel werd verbeurd verklaard en Deneys Rhoodie moest een fikse boete op de koop toe betalen. De kranten brachten de volgende morgen het verhaal in geuren en kleuren. Betrouwbaarheid Maar de betrouwbaarheid van de Zuidafrikaanse regeringswoord voerders zou nog veel meer onder mijnd worden In het parlement deed de financiële controlecommis sie verslag en dat was voor dr Eschel Rhoodies ministerie vernie tigend Tal van forse uitgaven wa ren niet terug te vinden in de boe ken. De topmensen van het ministe rie reisden in gehuurde vliegtuigen de wereld rond en smeten met geld. Buitenlandse journalisten werden betaald voor gunstige verhalen over Zuid-Afrika. Eschel Rhoodie bleek vorig jaar met tien vrienden en hun vrouwen naar de Seychellen-eilan- den te zijn gereisd Door die reis kwam met name mi nister Mulder in het parlement in de problemen. Aanvankelijk verklaar de Mulder dat het hier om een zui vere privé-reis van Rhoodie en aan hang ging en dat er dus terecht niets van in de boeken van het ministerie te vinden was. Maar een in het nauw gedreven Rhoodie hield daarna een persconferentie waarin hij zijn minister ronduit voor leuge naar zette. Die reis naar de Seychel len was geen privé-zaak. maar een hoogst geheime missie, waarvan niet alleen Mulder, maar nog twee topministers op de hoogte waren. Vorster in ieder geval ook. Waarop Mulder door verhitte parlementsle den voorgehouden werd dat hij het parlement had voorgelogen en moest heengaan In ieder geval moest Rhoodie de laan uit. Eerst wilde Mulder van het ontslag van Rhoodie niets weten en over zijn eigen heengaan viel natuurlijk helemaal niet te praten In het par lement zei Mulder dat hij Rhoodie niet kon ontslaan, omdat dit in strijd met het landsbelang kon zijn Daarop gonsde het van geruchten Dynamische man dat Rhoodie de minister in zijn en zonder rekening te houden met greep had. Wat wist Rhoodie? spelregels". Het hoofd van de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst BOSS, generaal Hendrik van den Bergh, onderzoekt nu in opdracht van Vorster of de geheime operaties van Rhoodies voormalige ministerie niet beter door de geheime dienst kunnen worden overgenomen Hef is wel duidelijk dat de Zuidafrikaanse re gering niet gaat onderzoeken of een menselijker beleid de,miljarden ver slindende propaganda overbodig zou maken. Zowel Mulder als Vorster bleven hem prijzen als een zeer dynami sche man die op uiterst onconventi onele wijze de belangen van zijn land gediend had en veel succes had geboekt. Met name de Engelstalige kranten in Zuid-Afrika bleven met nieuwe onthullingen komen. Rhoodies departement bleek hele kantoorgebouwen te bezitten, van uit Zwitserland werden miljoenen overgemaakt naar geheime reke ningen, de Engelstalige nieuwe op gerichte krant The Citizen (De Bur ger) zou door Rhoodie in het leven zijn geroepen en indirekt door zijn departement gefinancierd worden Tenslotte bleek Rhoodie niet te handhaven en werden hij en zijn ministerie opgedoekt Daarmee is overigens geen eind gekomen aan de geheime acties van de Zuidafri kaanse propagandadienst Minister Mulder verklaarde dat Zuid-Afrika "in oorlog" was en dat daarom de tegenpropaganda zich de luxe van mooie spelregels niet kon veroor loven. Op zijn geruchtmakende persconfe rentie had Rhoodie al gezegd dat hij en zijn medewerkers in het bijzijn van drie ministers de opdracht had den gekregen tegenacties te onrior nemen tegen de ongunstige publici teit "alsof Zuid-Afrika in oorlog is Eschel Rhoodie is slachtoffer ge worden van een web dat hij voor anderen had gesponnen Ironisch genoeg is hij ook slachtoffer van de apartheid, die hij altijd heeft willen verdedigen Oud rechter Gerald Sparrow, de man die in Engeland als zijn stroman diende voor het opzetten van de advertentiecam pagne van de Club van Tien. heeft zich nu tegen Rhoodie en de apart heid gekeerd HIJ had er genoeg van gekregen nadat hij met zijn Thaise vrouw Zuid-Afrika had bezocht Hoewel zijn vrouw daar als "ere blanke" werd behandeld, had ze dat toch als zo vernederend ervaren, dat Spar row daarna kritische opmerkingen ging maken over dc apartheid tegen zijn opdrachtgevers HIJ werd toen aan de kant geschoven waarop hij oo zijn beurt een boekje over Rhoodie open deed Apartheid is niet te verkopen, zou de conclusie van dit alles moeten zijn Maar die gevolgtrekking maakt Vorster niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19