F Officieel staat Washington z'n mannetje maar toch heerst er twijfel in het Reve schrijft vermakelijk gezeur De Groene Baretten en het geheim van project Delta ■Ir voor mensen met lange tenen IAG 22 JULI 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET P 13 - RHS 15 imerikanen leren van Nederland bij optreden tegen terrorisme ct) linfd heeft er sinds enkele igemerkt, een belangrijk rtlkel bij gekregen: erva- jet optreden tegen terro- jlet name de Amerikanen ^jlaarvan ruim te profite- verrichtingen van bij- Id de Nederlandse psy- I en ononderhandelaar Ier en de acties van de 's bij verschillende ukse gijzelingen zijn in ri Ie kringen in de Vere- Itaten tot in detail be- ,/Ktgelmatig komen Ameri- politie-autoriteiten en ,keI|danten van speciale „„„eenheden In Nederland op bezoek om zich van de ken nis van zaken hier op de hoogte te stellen. De Verenigde Staten zijn tot nu toe vrijwel gespaard gebleven voor de golf van gijzelingen en aanslagen die Europa, het Mid den Oosten en Japan sinds het begin van de jaren zeventig heeft overspoeld. De Ameri kaanse autoriteiten houden er echter wel rekening mee dat deze bevoorrechte positie snel kan veranderen. De medewer king van president Carter aan het, op de westerse topconfe rentie in Bonn afgesproken, in- ternationale beleid tegen terro- Amerikaanse federale politie) rantie biedt dat de V.S. immuum risten getuigt daarvan. W. H. Webster waarschuwde zijn voor het internationale ter- onlangs dat de betrekkelijke rorlsme. De FBI heeft nu al on- De directeur van de FBI (de rust van dit moment geen ga- derzoeken wegens terroristi sche neigingen of activiteiten lopen tegen twaalf binnenland se organisaties en 4f individue le personen. Onder de nieuwe strikte richtli|nen voor de inlich tingendiensten worden deze on derzoeken pas begonnen als de betrokken organisaties een dui delijke drempel van activiteiten hebben overschreden. „Het gaat niet om groepen die slechts afwijkende politieke op vattingen uitdragen", zegt Webster. Hij onderstreepte dat de FBI zich op alle mogelijke manieren heeft voorbereid op terroristi sche acties. „De FBI zal zl|n volle krachten blijven Inzetten om terroristen op te sporen en hen te scheiden van de burgers die de wet gehoorzamen. Onze maatschappij verdient niets minder", aldus de FBI-directeur. Ondanks zijn fiere taal en die van andere autoriteiten wordt er in de Amerikaanse pers regel matig twijfel geuit over de mate waarin de betrokken diensten werkelijk zijn voorbereid op het soort terrorisme dat wij In Euro pa kennen. Onze redacteur Fer ry Mingelen sprak op een ron dreis door de V.S. met autoritei ten en critici. ■'erry Mingelen BRAGG Het menu dag was niet onge- [ebakken vos in barbe- js, gegrilde kikkers, rn en taart van noten ;n;sen, alles ter plaatse ktijfen of geschoten. We l (p bezoek op de cursus ven" in het trainings van de Amerikaanse tie Troepen", temid- n9ii de uitgestrekte bos sen Noord Carolina, in den van de Verenigde gereigen voedsel overleven in jgn5nde gebieden, is één van de ïcialismen die de manschap- i de Speciale Troepen zich in Ve opleiding meester moeten Taak van deze eenheden, be- 4(jd als de Groene Baretten, is iïiri het °Pereren achter vijan- llJuinies, optreden als militair voor bevriende mogendhe- e uitvoering van bijzondere kgen, zoals de executie op gro- 1 van gevangen genomen lKebionnen" in Vietnam in geheim ll'ng Idii jge tijd hebben de Groene j vaer een speciale taak bij: het tegen terroristen in eigen ',at kennis van Vietnamees ;ch of het vangen van kik- 'ij doorgaans van beperkt ijn, is er een geheel nieuw •rogramma van vijf maan- irpen: project Delta. Afge- ind juni hebben de eerste ie Baretten, uitsluitend on- •n en officieren, die oplei- Port Bragg (Noord Carolina) |ect Delta precies inhoudt, ter streng geheim. Zo gretig om bezoekers te laten delen "leugten van de cursus „over ly terughoudend is men waar |ct Delta betreft. „Washing- t alle voorlichting hierover fcrd" zegt een officier veront- jnd. Een generaal wil wel j dat hij. in verband met t in Nederland op bezoek is kaanse ministerie van defensie zijn er maar liefst achttien verschillende eenheden, totaal ruim zesduizend man. getraind om op te treden tegen terroristen. ..In het begin van de jaren zeventig was het voor iedereen duide lijk dat hier een nieuwe uitdaging lag. Iedere zichzelf respecterende tak van de gewapende macht is toen met an- ti-terrorisme training begonnen", zegt een commandant van de mari niers. Zo hebben dus niet alleen de Groene Baretten hun speciale trai ning. maar ook de zogenaamde Zwar te Baretten (de Rangers) en de mari niers. Ook de Marine en de Lucht macht zijn erbij betrokken en dat dan nog afgezien van de FBI. de CIA. en de SWAT (speciale wapens en tac tiek) en onderhandelingsteams van de grote stedelijke politiekorpsen. Kapitein Frank Bolz is de leider van het zeventig man tellende onderhan delaarsteam van de politie van New York. Tijdens een bezoek aan zijn bureau toont hij me trots het archief: ladenvol mappen met knipsels en do cumenten. Bekende namen: Zuld- Molukkers. De Punt. Assen. Beilen, het is er allemaal. De Nederlandse psycholoog dr. H. Mulder, de vaste Vrij CUStlQ onderhandelaar van de Nederlandse autoriteiten met Zuidmolukse ka pers. is ook hier een bekende persoon. ke eisen kan inwilligen, de indruk moet wekken voor kapers dingen te kunnen bereiken die ze zelf niet kun nen. tijd winnen, omdat zelfs de grootste fanatici na enige dagen niet meer zó graag willen sterven etc. etc." Meer dan honderd Frank Bolz kan deze ervaring prima gebruiken voor de „gewone" gijzelin gen die hij moet oplossen, meer dan honderd per jaar. variërend van enke le uren tot dagen, vaak veroorzaakt door familieproblemen of ordinaire roofpartijen. Met het internationale terrorisme is hij vrijwel niet in aanra king geweest Op de vraag wie. welke instantie in geval van een terroristi sche aanval in New York. de leiding zou hebben bij de oplossing van de zaak. geeft Bolz geen duidelijk .ant woord. „Normaal, bij ingewikkelde zaken, vormen de betrokken diensten een team waarin de beslissingen wor den genomen. Als de zaak echter poli tiek gevoelig wordt, met internatio nale aspecten, als je hulp van het leger nodig hebt. dan wordt het een stuk moeilijker, ik weet niet of daar voor blauwdrukken zijn. dan zou je in Washington moeten informeren." Troepen zijn overigens ligen op dit terrein. Volgens opgave van het Ameri- „We hebben veel van hem kunnen leren. Hoe je als onderhandelaar ver trouwen moet zien te winnen, redelij „Washington" in dit geval is het de-, partement van buitenlandse zaken, ambassadeur Isham. de man die ver antwoordelijk is voor de coördinatie van het anti-terrorisme-beleid. „De Amerikaanse regering is in 1972. na onder meer de aanval van Palestijnse terroristen op het vliegveld Lod in Israël, een bewust beleid gaan voeren om voorbereid te zijn op terroristi sche aanvallen. Dat het hier tot nu toe vrij rustig is geweest, zal mede liggen aan de grote afstand tussen Europa en de V.S. en het feit dat het niet zo gemakkelijk is ons land bin nen te komen. De belangrijkste fac tor is waarschijnlijk gewoon geluk. We hebben hier wel terroristische groepen, waarvan de Cubanen en Portoricanen nog steeds actief zijn, maar na de afloop van de oorlog in Vietnam, is het hier politiek toch een stuk tot rust gekomen. Het Europese terrorisme kennen we gelukkig niet. maar we moeten natuurlijk wel voor bereid zijn. Dat is redelijk gebeurd, de structuur, de bevelslijnen zijn er." Een probleem, volgens Isham, vor men wel de strenge regels die tegen woordig gelden voor de activiteiten van de Amerikaanse inlichtingen diensten FBI en CIA. Het Ameri kaanse congres heeft met nieuwe in structies willen voorkomen dat deze diensten hun bevoegdheden ooit nog eens zo kunnen misbruiken als zij in het verleden hebben gedaan. De vraag is echter, volgens Isham. of men daarmee niet te ver dreigt te gaan. „De inlichtingendienst kan pas een onderzoek beginnen als er werke lijke aanwijzingen zijn dat er iets mis is. Mededelingen uit de tweede hand zijn niet meer voldoende om in actie te komen. Veel politiechefs vrezen dat ze te weinig bewegingsvrijheid overhouden om hun werk goed te doen." zegt de ambassadeur. Als voorbeeld van de problemen waarop ambassadeur Isham doelde: Eind mei werd bekend dat de CIA een verzoek om bijstand van de Italiaan se justitie in de zaak van de ontvoer de politicus Moro, had geweigerd. De CIA-directeur was bang vanuit het Amerikaanse Congres weer het ver wijt te krijgen zich te mengen in zaken die de V.S. als zodanig niet aangaan. Voorbereid De FBI is er niet op uit met kritiek op de nieuwe regels de toch al zo gevoeli ge relaties met de Amerikaanse volksvertegenwoordiging extra te be lasten. De chef van de anti-terroris- me-afdeling van de FBI, S. Mignosa. benadrukte tegenover ons dat de re gels echt niet zoveel problemen geven als Isham wel denkt. „We kunnen ermee uit de voeten" zegt hij. De FBI heeft zich sinds 1972 voorbereid op het terrorisme. Op de FBI-academy in Quantico. Vir ginia. zijn de FBI-agenten getraind in anti-terrorisme-technieken, gedrags wetenschappen. het gebruik van spe ciale wapens, onderzoek etc., en dit alles in contact met overeenkomstige diensten in andere landen (waaron der ook Nederland). „Ten aanzien van de inlichtingen over terroristen is de samenwerking over de hele wereld beter dan in enig ander veld. Op dit punt bestaan er werkelijk geen gren zen meer," aldus Mignosa. Zonder succes Geruststellende taal dus. maar is het werkelijk allemaal zo mooi? Wat te denken bijvoorbeeld van de recente uitlatingen van FBI-directeur Web ster zelf? Hij gaf toe dat de FBI en andere Amerikaanse diensten groten deels zonder succes zijn gebleven bij het pakken van terroristen, omdat: deze terroristische groepen klein zijn, moeilijk voorspelbare activiteiten ontwikkelen en de betrokken dien sten over weinig inlichtingen vooraf beschikken als zo'n groepje ineens optreedt. Volgens Webster zijn op het Witte Huis de discussies nog steeds gaande over de beste manier waarop het be leid tegen terroristen kan worden aangepakt. De bevelslijnen vormen daarbij een probleem, met name als het erom gaat eenheden van het leger in te zetten, wanneer gebeurt dat. wie beslist. Een andere vraag is of er een nationaal crisiscentrum moet worden ingericht. Beslissingen zijn tot nu toe niet genomen. „Het is als met het weer. iedereen praat erover, maar nie mand doet er wat aan," aldus een Insider. Training de verschillende eenheden die tegen terroristen moeten optreden, bestaat twijfel. Volgens de gezaghebbende New York Times, is het Amerikaanse departement van defensie veel te op timistisch over de training van de genoemde zesduizend man anti-terro risme-eenheden. Feitelijk zouden al leen de 180 man Groene Baretten een gespecialiseerde training hebben ge kregen. Volgens het blad hebben de officie ren. die belast zijn met de leiding in verschillende anti-terrorisme-pro- gramma's. veelal geen enkele erva ring op dit speciale terrein. Zo is luitenant-generaal C. J. Leven, de an- ti-terrorisme-man in het Amerikaan se militaire opperbevel een voormali ge luchtafweerdeskundige. terwijl zijn directe medewerker brigade-ge neraal A. W. Atkinson een vroegere piloot is. Toen Levan onlangs door een andere autoriteit werd gevraagd wat precies de bevoegdheden van het leger zijn op dit gebied, antwoordde de generaal: „De enigen die dat be hoeven te weten op dit moment zijn ondergetekende en de president van de Verenigde Staten. U zult op het gelegen tijdstip wel worden inge licht." Geweldige slag Ook in het delen van inlichtingen over terrorisme zijn de verschillende Amerikaanse diensten niet erg coöpe ratief Een hooggeplaatste specialist op dit terrein zegt: „De verschillende diensten delen niet al hun informatie, de inlichtingensystemen zijn niet op elkaar aangesloten. Dat heeft natuur lijk wel zijn redenen. Iedere dienst krijgt uit hoofde van zijn speciale opdracht, informatie die moeilijk met andere diensten gedeeld kan worden. De geheime dienst is verantwoorde lijk voor de veiligheid van de Ameri kaanse president en ontvangt in ver band daarmee informatie die ze niet zomaar met andere diensten wil de len. Buitenlandse zaken heeft inlich tingen uit andere landen, gevoelige stof. waarover herrie ontstaat als het uitlekt. En als de Amerikaanse dien sten elkaar al niet het achterste van hun tong laten zien, zal dat evenmin wel tussen verschillende landen ge beuren. Washington heeft veel te veel zelfvertrouwen, concludeert deze in lichtingenspecialist. Twijfel Maar niet alleen de samenwerking en bevoegdheden van de betrokken or ganisaties staan ter discussie, ook over de werkelijke geoefendheid van Het is dus allemaal niet zo koek en el als men wil doen geloven. Binnen en buiten het overheidsapparaat heerst twijfel, maar officieel staat Washing ton zijn mannetje En overigens: „Je moet de dreiging van het terrorisme niet te zeer opblazen, het is niet ons probleem nummer één", zegt FBI- bureauchef Mignosa geruststellend. G. van Zweden an het Reve heeft een boekje geschreven waarin commentaar wordt geleverd op een ertig vrij algemeen gangbare gemeenplaatsen. Het is met vaart geschreven, leuk om maar dat laatste misschien niet voor iedereen. Van het Reve weet namelijk 'Ind lange tenen te vinden, en gaat daar nadrukkelijk op staan. Maar wie z'n tenen boord houdt, heeft een bundel vermakelijke lectuur voor zich. Ik heb er vrolijke uren prgebracht. hdere van dit boekje is dat (dagend is geschreven. Daar- ii zich vast wel eens meesle- [aat diep onder de indruk 4 met de wat onwennige ge lat u blijkbaar levenslang J dingen hebt gemeend I komt het. Dan ligt u vijf k«jia te peinzen, en dan zit u ,ht overeind ..Wacht eens tgt u dan in het duister half heen. het Reve pakt allerlei be- heenplaatsen aan en laat er op het eerste gezicht niet veel van heel Bijvoorbeeld de gemeenplaats dat schrijvers de taal verrijken, of dat de gedragingen van" romanfiguren „psychologisch verant woord" moeten zijn. of dat de mensen door ervaringen wijs zouden worden, of dat je feiten niet kunt begrijpen als je de achtergronden niet kent, enz Een hele mooie gemeenplaats is ook dat „bijna iedereen denkt dat Philips best gloeilampen zou kunnen maken die niet stukbranden. maar dat niet doet. omdat Philips dan failliet zou gaan." Dat is inderdaad een alge meen verbreide opvatting, die ik na de vinnige tirade van Karei trouwens nog steeds onderschrijf. Ik zal uitleggen waarom. Bandrecorders Ik herinner me een gesprek tussen Margaret Mead en James Baldwin Margaret zegt tegen James ..We le ven hier in een land (de V'Si waarin je niet eens een bandrecorder kunt ko pen die het ook doet. Opvallend is dat James Baldwin dit beaamt althans niet bestrijdt, terwijl de uit spraak toch overduidelijke onzin is. Denk maar eens aan een mevrouw die de proef op de som neemt en honderd Amerikaanse bandrecorders koopt Wat gebeurt er? Negenennegentig bandrecorders blij ken het te doen! Ze geven geluid als je tenminste de geadviseerde han delingen in de juiste volgorde ver richt. En van die ene die het niet doet. maakt de leverancier geen punt. Hij levert ogenblikkelijk een vervangend apparaat dat het wel doet. Conclusie. Nagenoeg alle Amerikaan se bandrecorders doen wat de fabri kant heeft beloofd. (Althans geduren de de proeftijd). Maar wat bedoelde Margaret Mead dan? Waar haalde die waarlijk wel ontwikkelde dame de onzin van daan? En hoe komt het dat Baldwin er direct mee instemde? Hebben die mensen geen ervaring (met hi fii? Jawel, ze hebben wel ervaring Om die ervaring gaat het Juist. Want ze wonen in een flat laten we dat even aannemen waarin elke dag wel iets loos is. Het broodrooster doet het te hard. of te zacht, of je moet het om kieperen om Je ontbijt ei uit te halen, er lekt een verwarmingsbuis, er don dert een schilderij van de muur. de strijkbout begeeft het de radio brengt het geluid van een scheerap- paraat ten gehore, en als Je weg wilt. staat Je fiets lek. of de clignoteur van je auto knippert te snel. of juist te langzaam, of helemaal niet, enz. En wat doen die mensen? Die kunnen geen huispersoneel betalen, zelfs geen klusjesman, (die je zwart betaalt om de BTW uit te sparen», en deswege groeit het arsenaal aan eigen gereed schap, waarmee ook weer van alles aan de hand is. Want de lijm laat los. de schroevedraaier past niet in de kop van de schroef, en als hij wel past. gaat de plug meedraaien omdat de muur uit pulp bestaat, de hamer moet een behandeling ondergaan om dat de kop los gaat zitten, de zaag is te bot voor die knoest, en tenslotte slaan de stoppen door als ze een elek trische boor gebruiken. Toestanden! Niet verzonnen Nou. dat bedoelde Margaret Mead En wij zijn het met haar eens De term „afvalmakers" komt werkelijk ergens vandaan. Die is niet verzon nen door iemand die niets om handen had. Want we worden door bergen tinnef omringd. Dus ram ik overal spijkers in. of ik werk kwistig met „vulpasta". „vloei baar metaal", „kneedbaar hout" en meer van die dure onzin. Ik twijfel er niet aan. of die eigenaardige zwerm van klusjes (er zijn er altijd die je maanden blijven achtervolgen», heb ik gemeen met de meeste bewuste Nederlanders. Vandaar dat ik met zo geïnteresseerd ben in de vraag of dat verhaal over Philips waar is of niet waar Dat verhaal over de bandrecor ders was ook niet waar Desondanks was de strekking van die opmerking van Margaret Mead mij duidelijk Zo is ook de strekking van dat verhaal over Philips mij duidelijk, ofschoon Van het Reve zijn best doet aan te tonen dat het verhaal niet klopt Maar hoe I istig hij ook redeneert, ik blijf wél met m'n klusjes zitten. M n nieuwe grammofoonplaat heeft een spotter, de centrale antenne doet op papier meer dan in m'n kamer, en dan zwijg ik maar over de wasmachine «die duizend gulden heeft gekosti. Toegegeven, de genoemde produkten zijn niet van Philips, maar toch En het argument dat we steeds meer apparaten in huls halen, dus dat de kans op defecte onderdelen verveel voudigt. mag niet kloppen, vanwege het benauwende vooruitzicht voor ons nageslacht. Leest lekker Dat boekje van Karei van het Reve kan ik toch aanbevelen hoewel dat in elkaar gelijmde bundeltje in een centraal verwarmde kamer over drie Jaar wel uit elkaar zal vallen. Maar het leest zo lekker Trouwens. Van het Reve geeft zelf het recept Hij zegt dat de literatuur stampvol on waarschijnlijkheden staat ook psy chologische maar dat de lezer dit pikt. omdat een goede schrijver wit zwart kan maken, zonder dat de ge middelde lezer dat in de gaten heeft: daar is hij een goede schrijver voor. Nu. dat geldt in zekere zin ook voor Van het Reve zelf. Die man schrijft zo goed, die kan ons élles vertellen, en we zullen het nog geloven ook (nee. niet altijd, o.k.i. Maar Karei van het Reve schrijft op z'n minst vermakelijk gezeur. Nog één prozaïsche mededeling Ka- rel van het Reve «de broer van ver moeide Gerard» heeft deze commen taren op gemeenplaatsen in '77 en '78 successievelijk gepubliceerd in het cultureel supplement van NRC Han delsblad. onder de schuilnaam Henk Broeknuls Vandaar de titel „Uren met Henk Broekhuis Karei van het Reve: „Uren met Henk Broekhuis Uitgave G A van Oorschot. Amsterdam. Omvang 140 pag. Prijs 17.90

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15