Pv iouda beschermd tadsgezicht Fraai schiettuig in Leidse Lakenhal Tentoonstelling over twee eeuwen Gelderse geschiedbeoefening Dick Laan filmfonds stedelijk waag museum enkhuizen Jpositie over eeuwse jelbouw lateur ontdekt lie grafkuil Behoud van oude stations bepleit GALERIE DE VELUWEZOOM 19e eeuwse schilderijen Deze rubriek wordt verzorgd door 020-931662 bij en mens schilderijen 19e en 20e eeuw IMrtf CENTRAAL EXPERTISE RUREAU INBOEDELS MET KUNSTVOORWERPEN ^-ERDAG 22 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RHS 11 J HAAG Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM en de minister van ihuisvesting en Ruimtelijke Ordening Beelaerts van Blokland hebben aangewezen als beschermd stadsgezicht. Hierbij is in overweging men, dat het gaat om „een patroon van pleinen, straten en grachten, unerkt door het patroon van de Gouwe en door de driehoekige vorm van arkt indere overweging was, dat Gouda „in samenhang met de historische liwing, de inrichting van de gTachtprofielen en de in de negentiende eeuw [tie buitenzijde van de singels ontstane schil van bebouwing, een beeld [ert dat van algemeen belang is vanwege de schoonheid en het karakter lorrl STEDELIJK MUSEUM «I SCHIEDAM THEMATENTOONSTELLING TOT 28 AUGUSTUS 1978 Heel duidelijk is hier de driehoekige vorm van de Markt in Gouda te sien. (Foto KLM Aerocarto) hoogstraat T12 toegang gratis orgel in de Grote Kerk te Gorcum !UM In de 8treekmuziek- >1, Haarstraat 25 in Gorcum is augustus de tentoonstelling irlandse orgelbouw in de 19e gehouden. De aanleiding voor [expositie was het feit dat het imer 125 jaar geleden is dat C. 'itte het orgel in de Grote Kerk orcum opleverde: een instru- dat door velen als een van zijn 'irwerken wordt beschouwd. (periode 1849-1902 hebben Witte zoon J. F. Witte bijna honderd gebouwd wat voor die tijd een ende produktle is. .«lillende van deze orgels zijn ren gegaan door brand of zijn "Veg afgebroken, andere instru- en kregen een „eigentijds" ^BVele disposities werden ook ge- |d. In de afgelopen jaren is ech- l Jidelijk een kentering ten goede reden: er ontstond weer veel jstelling niet alleen voor het nschap van Witte, maar ook |de artistieke waarde van de laat in de eerste plaats 'erzicht zien van de verschillen- iten. Een grote foto-serie toont tal nooit eerder geëxposeerde ikeningen uit het Witte-archief Rijksuniversiteit te Utrecht, f zijn er ornamenten, pijpwerk |aviatuur. maquettes e.d. el het accent duidelijk op vader >n Witte ligt wordt er ook aan besteed aan belangrijke tijdge- l en leerlingen. Een kort over- an de Nederlandse orgelbouw de tentoonstelling, die wordt ld door een klankbeeld en een is, waarin naast een aantal artikelen ruim 80 orgelfoto's zijn op genomen. Maandag en zaterdag 10-17 aur; woensdag, donderdag en vrijdag 14 tot 17 uur. LEIDEN „Nederlandse vuurwa pens uit de 17e en 18e eeuw" is een tentoonstelling, die tot 17 september in het Stedelijk Museum „De Laken hal" in Leiden gehouden wordt. Aanleiding daarvoor is het verschij nen van het boek „Dutch Firearms" dat helemaal gewijd is aan antieke Nederlandse vuurwapens. Dit stan daardwerk is geschreven door dr Arne Hofftot voor kort directeur van het Tpjhusmusset te Kopenhagen, dat o.a. beroemd is om zijn fraaie wapencollectie. De auteur heeft in dit boek waaraan meer dan dertig jaar van studie zijn voorafgegaan, bewust gekozen voor vuurwapens uit enige slechts in zeer kleine kringen bekende particuliere openbare collecties. Op de tentoonstelling in Leiden (die wordt gehouden onder auspiciën van het Kon. Nederlands Leger- en Wa penmuseum „Generaal Hoefer" te Leiden) zijn vele van de belangrijke en in het boek van dr Arne Hoff beschreven vuurwapens uit particu liere verzamelingen en uit enige Ne derlandse openbare collecties bijeen gebracht. Er zijn enkele historisch zeer belang rijke wapens bij, terwijl er nog nooit zoveel exemplaren bijeengebracht zijn van de interessante groep vuur steenpistolen uit de tweede helft van de 17de eeuw met fraai gesneden ivo ren laden en kolven als nu het geval 10-17 uur, zondag 13-17 uur wordt is. begeleid door een rijk geïllustreerde De tentoonstelling dagelijks van catalogus. HEEMSTEDE De 24 speelfilms en 29 documentaires, die Dick Laan tus sen 1917 en 1948 maakte, verdienen te worden geconserveerd en toeganke lijk te worden gemaakt. Dit vinden Henk Smidt van het Nederlands Filmmuseum, P. Hans Frankfurther, die mede-producent is van de Pinkel tjes-film en de filmpublicist en uitge ver-in ruste Dick Boer. Zij hebben het initiatief genomen hiervoor een fonds te stichten. Dit is gebeurd ten huize van Tine Laan-de Vries in Heemstede, de we duwe van de auteur en filmer Dick Laan. Het plan is om op 18 december, de datum waarop Dick Laan 84 zou zijn geworden, het fonds officieel van start te laten gaan op een openbare bijeenkomst, waarop films van Dick Laan worden vertoond. Het fonds is gevestigd: Koningin Julianastraat 7, Castricum. •I WNBERG (ANP) - Een ama- Lrcheoloog in het Overijsselse Inberg (gemeente Hardenberg) lop zijn land de overblijfselen [den van een vermoedelijk me- 'iche grafkuil, die ongeveer zes- 'htduizend jaar oud is. Tot nu Ijn in de kuil ongeveer zestig jfkte vuurstenen, veel houtskool Ikele andere voorwerpen gevon- pet is de eerste maal dat in ons testen zijn gevonden van een ijke grafkuil. Eerder is zo'n kuil. I ontdekt in Zweden. door Jac. Lelsz APELDOORN Mensen die een neus bezitten voor ge schiedschrijving kunnen op een van de natte, winderige of andereins onaantrekkelijke dagen, waaraan dit seizoen zo rijk is, terecht op een kleine, exquise tentoonsteling in het Historisch Museum Marialust te Apeldoorn. We bedoelen de expositie „Van Pontanus tot Nijhoff Twee eeuwen ge schiedbeoefening in Gelderland", die tot de twintigste au gustus loop. was „correspondent der tweede klasse" van het Koninklijk Neder- landsch Instituut van Kunsten en Wetenschappen en opzichter van het provinciaal archief in Gelder land. Onder invloed van de roman tiek was de belangstelling voor de geschiedenis verlevendigd. Er kvyam meer onderzoek en onge bruikt materiaal werd gepubli ceerd. Tevens groeide het besef dat andere tijden wil zeggen andere ze den en dat men door het kritiekloos toepassen van eigen normen de ge schiedenis dreigt te vertekenen. Nij hoff maakte van de nieuwe aanpak zijn levenswerk. Johannes Pontanus, die leefde van 1571 tot 1639, was hoogleraar te Harderwijk, bereisd, humanist en schrijver van klassieke, juridische en historische werken. In opdracht van de staten van Gelderland schreef hij de Hlstoriae Gelricae. liefst veertien boeken Gelderse ge schiedenissen. Hij beschreef onder invloed van de renaissance, zoals de klassieke geschiedschrijvers dat ook hadden gedaan, het verleden meer verhalenderwijs. In de Middel eeuwen was totdantoe meer een op somming van gebeurtenissen gege ven. vaak zonder veel samenhang. Bij de Historiae Gelricae werd een ander procédé gevolgd. Terwijl in de Middeleeuwen de historici vaak grote delen uit eerder verschenen werken letterlijk overnamen om daar vervolgens de nieuwere ge schiedenis aan toe te voegen, bestu deerden figuren als Pontanus het verleden grondig, dat wil ook zeg gen kritischer. Ook de belangstel ling voor de eigen staat, zoals die uit de opdracht van de Gelderse staten bleek, was iets nieuws. Een eeuwen oude traditie liet veel geschiedwer ken beginnen bij de schepping om vervolgens het handelen van God met de mensheid te beschrijven. De geschiedenis van de staat kwam pas aan het einde. Portret van de geschiedschrijver Johannes Pontanus (1571-1639). Nijhoff Isaac Anne Nijhoff (1795-1865) toont een andere ontwikkeling in de Gel derse geschiedbeoefening. De man Van Pontanus en van Nijhoff vindt men op de expositie een beperkt aantal publikaties in oorspronkelij ke vorm. In de twee eeuwen, die tussen hen liggen, hebben anderen hun werk voortgezet of voorbereid, en ook daarvan liggen er voorbeel den. Daarbij zijn ook beschrijvin gen van enige Gelderse steden, zo als Arnhem. Doesburg en Harder wijk. Een produktief man was mr G. van Hasselt, die over uiteenlopende Gelderse zaken schreef, over het Gelderse Hof maar. bijvoorbeeld, ook over „d'oude Geldersche maal tijden". Het tentoongestelde materiaal is af komstig uit de collectie Felua (Apeldoorn) en uit bibliotheken te Arnhem en Deventer. Behalve deze uitstalling voor een wellicht meer selectief publiek biedt het Histo risch Museum Marialust veel, waar- Blad uit het door Johannes Ponta nus geschreven werk „Historiae Gelricae". naar stellig de interesse van méér mensen uitgaat, prenten, documen ten en voorwerpen, die vooral be trekking hebben op de geschiedenis van Apeldoorn en Het Loo. Rector-magnificus Prof. dr J. Borgman (48) uit Roden is benoemd tot rector magnificus aan de rijksuni versiteit van Groningen. Hij zal deze functie bekleden van 1 september 1978 tot 1 september 1981. Prof. Borgman is directeur van de Kapteyn sterrenwacht te Roden. Hij had een belangrijk aandeel in de or ganisatie van de bouw en in de ont wikkeling van het instrumentarium van deze sterrenwacht. In 1968 werd hij hoogleraar in de sterrekundige waarnemingstechnieken. Onlangs is hij benoemd tot lid van de Koninklij ke Nederlandse academie van weten schappen. BURGEMEESTER DEN HAAG Per 16 augustus Is de heer R. J. H. van Schaik benoemd tot burgemeester van Groenlo. met toe kenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Bergharen en Horssen. De heer Van Schaik (39) is sedert 1 december 1971 burgemees ter van die twee gemeenten. Hij is rooms katholiek en lid van de CDA/ KVP. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Wallis de Vries van CRM heeft minister Tuijnman gevraagd om uit de tijd geraakte stations in de Ach terhoek een nieuwe zinvolle bestem ming te geven. Hiermee toont hij be grip te hebben voor het pleidooi dat de oudheidkundige vereniging De Graafschap in Borculo heeft gehou den voor het handhaven van stations op de baanvakken Winterswijk-Arn hem en Winterswijk-Zutphen. Een paar jaar geleden zijn ongeveer twintig spoorwegstations op de mo numentenlijst geplaatst. Sindsdien zijn er nogal wat verzoeken gedaan voor het laten voortbestaan van stati ons voor het nageslacht. De stations op genoemde baanvaakken dreigen door de automatische beveiliging on der de slopershamer te vallen. Dordrechts Museum Museumstraat 40 Dordrecht tot en maf 27 augustus - VERZAMELING VAN BILDERBEEK schiideri/en van Breitner. Jozef en Isaac Israels. Jacob en WiHam Mans. Mancini, Fantin-Latour. Verwey. Constant en veie anderen. Geopend10-17 uur. 13-17 uur op zondag TOEGANG GRATIS Kunst- en veilingzaal makelaars-veilinghouders in roerende goederen regelmatig veilingen van kunst antiek en inöoe- deis voor onze clientele zoeken w>i obiecten voor goed gehalte verkoopcondities op aanviaag ook voor a> uw taxaties inzake verzekeringen suc cessie etc ,e| 070-244271 Nassau Olllenburgstraat 2 Oen Haag Wilhelminastraat 19 Oosterbeek Tel. 085-335135 Privé 08370-14497. geopend: vrijdag zaterdag en zondag 10.00 tot 18.00 uur. eigenaar wim v. beek. Expositie Zulderzeeprolect Informatiecentrum „Nieuw Land" te Lelystad In Lelystad aan de rand van hel IJsselmeer staat een in formatiecentrum met een uitgebreide expositie over het Zuiderzeeproject; de af sluiting van de Zuiderzee en het maken van vijf polders. Het informatiecentrum is dagelijks geopend van 10.00 - 17.00 uur (1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag ge sloten). Toegangsprijs volwassenen 1,- klnderen 0,50. Groepen reduc tie. Telefoon (03200) 27799. Mevr. J. W. te Winkel van 't Riet Er zt/n mensen die zeggen ,,/e kunt er wel EEN DAG rond dwalen in de oud-Hollandse toonkamers van Antiek Boetiek Hoogendoorn Zlldstraat 63, Aalsmeer je klikt er de ogen uit, en de prllzen zijn laag te noemen. U ziet er handgemaakte eiken meu belen (eigen ontwerp) en veel antie ke kasten, kisten, enz. enz. Besteed er eens een paar uur aan. U zult er geen spi|t van hebben' s Woensdagmiddags gesloten! Zomerexpositie 1978 Impressies uit Suriname met werk vanEdwin Gompel en Cary Markerink 1577 t/m 179 dag. geopend v. 1-5 Amstelpark 78 Beeldenlentoonstelllng bij de Europaboulèvard-Amsterdam Catalogus 1978 15 (bij aankoop catalogus 1978 gratis die van 1975). rondleiding voor groepen van minimaal 15 perso nen op aanvraag moge lijk. Inlichtingen 020-248474. Zomertentoonstellingen HET PRINCESSEHOF Keramisch Museum Job Hansen schilderijen Vijf keramisten uit Engeland Gordon Baldwin. Alison Britton. Nicolas Ho- moky, Jaquehne Poncelet. Martin Smith 7 juli t7m 3 september 1978 Gemeentelijk Museum het Pnr.ces- sehol Grote Kerkstraat 11 Leeu warden. Joods Historisch Museum 15 juni t/m 30 juli '78 Vlooyenhurgs Verval De geschiedenis v/h Water- looplein In het synagogencomplex Jonas Daniël Meyerpleln ing. Nwe Amstelstr. 3 Amsterdam Avondopenstelling met kaarslicht en muziek iedere zaterdagavond van 15 juli t/m 2 septem ber van 20.30-22.30 uur Frans Halsmuseum - Haarlem natuurhistorisch museum tilburg tot 19 augustus Kloosterstraat 26 ma.vr. 13,30-17.30 za. zo. 14.00-17.00 spui 235a, den haag. tel. 070 - 463242. Ri/ksmuseum Meermanno-Westreenianum Ponsessegracht 30 s-Gravenhage Tol en met 19 augustus tentoonstelling NEDERLANDSE SCHRIJFMEESTERS UIT DE 17de EEUW Maandag tot en met zaterdag 13-17 u S-ep vd Berg Retrospectieven t/m 2 oktober chirurgijnskamer 1636 'Se eeuwse «raamkamer medische historie 02280-5540 Kaasmarkt 8 Schaderegelingen/Taxaties ook op het gebied van antiek en modern zilver, juwelen c.a. Keizersgracht 561-563, Adam. Tel. 020-220944

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11