kabinet stelt )eslissing over LNG uit Natste dag sinds 'wandelheugenis' 'Uitlenen' brengt kunst niet naar het volk Nijmegen krijgt weer D A-burgemeester Vrouw niet langer in Griekse gevangenis [aasvlakte en Eemshaven 'gelijkwaardig' Gdeeste factoren pleiten voor Hermsen' ltslag niet terecht ncftibtenaar krijgt l^nog uitkering Deelnemers Vierdaagse zetten flink door Geluidsoverlast industrie eenvoudig te verhinderen Onderzoek naar afdracht premies door failliete bv's Nieuw poliogeval Abonnee heeft zeer hoog opleidingsniveau en behoorlijk inkomen Skütsjesilen wegens harde wind afgelast Rita BIJ DAG 21 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET ctdt to p%i onze parlementsredactie La !N HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten de keuze ie'(or een lokatie voor een ontvangststation voor vloeibaar rdgas (LNG) uit te stellen. De keuze tussen de Maasvlakte Jn de Eemsmond zal het kabinet nu pas eind augustus nemen. Iet ill. adviezen op basis waarop het ka- %t gisteren tot een besluit over de had willen komen, wa- te verdeeld om tot een goede te komen, uis fe-premier Wiegel, die gisteren van- je bi e dg vakantie van premier Van voorzitter van de ministerraad zei dat het kabinet vanaf nu de isvlakte en de Eemsmond als evi t gelijkwaardige kanshebbers zal aderen. De kansen van de Eems- Z1J' ld zijn met die uitspraak gestegen )ortVergelijking met de stellingname *eb het kabinet afgelopen voorjaar, a a minister Wiegel gisteren op zijn f (conferentie. In het voorjaar te1 id het kabinet nog op het stand- t dat de Maasvlakte de eerste nisjs zou moeten zijn, zonder dat oor'rbij de Eemsmond al definitief als igingsplaats werd uitgesloten. gel zei gisteren dat de zeer ge- standpunten van de lagere u uursorganen in Zuid-Holland een jngrijke reden zijn geweest voor jewijzigde stellingname van het lergfnet" ?sa or- en nadelen ajg6 kabinet heeft nu geconcludeerd ottiier zowe^ aan de Maasvlakte als de Eemsmond voor- en nadelen ien verbonden. Duidelijke doorslag- mi mde elementen zijn daar niet bij. 5we: factoren liggen op het gebied van iKaistriële ontwikkeling, veiligheid, a=s«onale werkgelegenheid en de 'an 1e van medewerking van de regio- djet besturen. "k0 kabinet streeft er nu naar om uiterlijk op 22 augustus een beslis sing te nemen over de aanlandings plaats van het vloeibare aardgas, dat zoals bekend per tanker vanuit Alge rije zal worden aangevoerd. In de tijd die rest gaat een delegatie uit het kabpnet met de plaatselijke besturen in Zuid-Holland praten (pro vinciebestuur, gemeente Rotterdam en Rijnmond), „om nadere ophelde ring over de vraag wat ze daar nu eigenlijk precies willen," aldus Wie gel, die er geen onduidelijkheid over liet bestaan dat de verdeelde stelling name van de Zuidhollandse regio het kabinet tot aarzelen heeft gebracht. „Het noorden reageerde eensgezind en verstandig," zei hij gisteren. Overleg In de resterende tijd zal tevens ojd diplomatiek niveau met West-Duits- land contact worden gezocht over na dere elementen voornamelijk op het gebied van de ruimtelijke ordening. Uitdieping van de vaargeul naar de Eemshaven is ook voor de Westduitse havenplaats Emden van Wang. Over de verdeling van verantwoordelijkhe den in de territoriale wateren rondom de Eemsmond is al langer overleg gaande. Wiegel maakte gisteren nogmaals duidelijk dat er van een aanlanding op de Voornedam, enkele kilometers de zee in, geen sprake kan zijn. Het provinciebestuur had om een studie daaromtrent gevraagd. De minister benadrukte dat voor de regering nog slechts twee lokaties aanvaardbaar zijn: op de Maasvlakte naast de olie- terminal, en in de Eemshaven. •ïng*' ing' rwiö' 'letsh P. Mfl i 's- Ni onze parlementsredactie HAAG Nijmegen krijgt opnieuw een CDA-burgemees- Het is F. J. Hermsen, momenteel burgemeester van mwegein in Utrecht. Dat heeft vice-premier Wiegel gisteren :end gemaakt. Hij voegde daaraan toe dat het kabinet pas lang overwegen had besloten om opnieuw een CDA- idaat in de grote Gelders gemeente te benoemen. iitidii een den H. I4 1( jaar Af n 3 v, de nt ;rled redik rvoli In lat. andere kandidaat voor de ge- nte was van de PvdA, dr Borrie, (emeester van Rheden. „Allebei wandidaten waren van uitsteken- cwaliteit," zei Wiegel, maar hij ;de eraan toe dat er drie factoren en om uiteindelijk voor de CDA- didaat te kiezen. Ten eerste de praak van de Nijmeegse gemeen- ad, die in meerderheid om een i-burgemeester had gevraagd, tweede de voor het CDA zeer lejBtige uitslag van de gemeente sverkiezingen in Nijmegen. En lerde het feit dat de vorige burge ster ook van CDA-huize was. factor in de politieke weging die de PvdA-kandidatuur gepleit noemde Wiegel onder meer het ren dat de PvdA in Gelderland grote bestuurspost bezet. glinand Jan Hermsen werd gebo- m 1926. is lid van de KVP, was 1 een onzer verslaggevers „Wi de hl 3r vi HAAG De 70-jarige H. A. i^mper uit Den Haag is er ruim jaar, nadat hij wegens, reorga- uit de Rijksdienst was ontsla- in geslaagd alsnog een gratifica- an d an 56.000 gulden te krijgen. ^dank zij een tot de Tweede Ka- gericht verzoekschrift. De minis- Van Aardenne van economische n en Wiegel van binnenlandse n hebben inmiddels de desbe- nde beschikking getekend. een an dr vooi olgei aan di in nifiai 1 gull lnem b.i mo#kri; jen, svindf vol «f ndier e koi ïties, B, Oi negen jaar gemeentesecretaris van Zoetermeer, zeven jaa* burgemeester van Eibergen, en sinds 1971 burge meester van Nieuwegein. In Nijme gen volgt hij mr Th. M. J. de Graaf op die met pensioen is gegaan. Geen voordrachten Over de andere op handen zijnde burgemeestersbenoemingen zei Wie gel gisteren na afloop van de vergade ring van de ministerraad niet op kor te termijn besluiten te verwachten, omdat hij voor de meeste posten de voordrachten nog niet binnen heeft. Wel verwacht hij over drie weken een belissing over Dep Bosch, en over ruim een maand over Amstelveen. Andere plaatsen die zonder burge meester zitten zijn Zoetermeer, Rijs wijk en Ede. Bovendien zijn of komen de voorzitterschappen van de gewes ten Rijnmond en Twente vacant. PvdA verontwaardigd De Tweede Kamerfractie van de PvdA is verontwaardigd dat een CDA'er is benoemd tot burgemeester van Nijmegen. Naar de mening van de socialisten had een benoeming van een PvdA-burgemeester voor de hand gelegen, terwijl volgens een ver klaring van de fractie ook is afgewe ken van de voordracht van de com missaris van de Koningin in Gelder land. Voor degenen die in Nijmegen beroepsmatig aanwezig waren, was het nog minder plezierig. Weer of geen weer, de tv-kijkers verwachten een verslag. door Jan Roelfs venen voor de aanvang verstek gaan. Een aantal van hen wordt beschouwd als profiteurs die er twintig gulden inschrijfgeld voor over hebben om de faciliteiten van de VW Billijk Logies VVV te genieten. Verondersteld wordt, dat er ook zijn, die na een kwart van de eerste dag uitvallen om zich verder als ontspannen vakantieganger in het Nijmeegse te gedragen. Discussie NIJMEGEN Een natte moesson die het Rijk van Nijmegen gisteren teisterde, heeft meer dan welke weersgesteldheid ook een aanslag gedaan op het doorzettingsvermo gen van het Vierdaagse-leger. Gis teravond noteerde het hoofdkwar tier 279 uitvallers; er waren erbij die het al bij de start lieten afweten. Het aantal uitvallers op de derde, dag valt overigens bijzonder mee, het bracht het totaal op 1.121 per sonen. Kleine wolkbreuken veroorzaakten gisteren een bergbeek in de dorps straat van Groesbeek. Sneller dan de wandelaars konden vluchten, golfde een kolkende stroom onder het spandoek „Groesbeek, goed voor u" door. Maar daarna was het weer „fcingen in de regen" geblazen en de doortocht van de maanman netjes en de maanvrouwtjes over wegend gehuld in kleurrijke regen pakken, werd vlot hervat. Het is de natste dag sinds „wandelheugenis" geworden en veroorzaakte een run op de masseurs en masseuses van het Rode Kruis Ziekenhuis aan de Wedren in Nijmegen. Vitale Italiaanse Het sterk wisselende weerbeeld stelt hoge eisen aan de spieren toenemende stijfheid met het on gerief dat plasticdracht de uitwase ming belemmert en een tekort aan zout doet ontstaan. Maar geen deel nemer die zich van deze medische filosofie iets aantrekt. Zeker niet signora Clotilde Vella, een kwieke Italiaanse, die tien jaar verbonden is geweest aan de Scala van Milaan als balletdanseres en haar bewe gingskunst in de wandelsport voort zet. Zij is zo vitaal dat ze iedere avond klassieke dansen, maar ook rumba en tango op verscheidene plaatsen in de Nijmeegse binnen stad demonstreert. Tot de meest geharden van deze Vierdaagse behoren de tweeëntwin tig VN-soldaten, Noren, die dienst doen in de bufferzone tussen Liba non en Israël. Zij zijn oudgedienden van de marsen en besteden hun verlof in Nijmegen. Overigens blijkt dat meer deelnemers dan vorig jaar het kalm aan doen en iets minder dan tien uur nemen voor hun dag tocht. De wisseling van kleding leidt er mede toe, dat men soms zonder startkaart bij een controle post aankomt. Als men zijn start nummer weet. is dat geen bezwaar, want de knipcontroleurs hebben re- servekaarten in voorraad, handelen gekSpt en geschoren.St€8VaSt De slagregens op de derde dag van de Vierdaagse maakten het de deel nemers niet bepaald gemakkelijk. Op de foto marcheert een peloton Telkenjare laten duizend ingeschre- militairen, ondanks alles, fier verder. zend gladiatoren. Naar verwachting zal er weer een „sit-down-actie" van bijna acht uur plaatsvinden langs de route van naar raming een kwart miljoen kijklustigen. Men komt met bussen en treinen naar Nijmegen. Particulier autoverkeer komt niet verder dan tot in wijde omgeving van het Keizer Karelplein. waar de bloemengroeten het talrijkst zijn en het applaus het luidst zal opklin ken. Het is steeds weer onvoorstel baar welk een verscheidenheid aan zitmeubilair er op straat wordt ge zet. Bivakkeren in de open lucht is dan een lokale bezigheid. Tandvlees-comités. In Nijmegen ligt vandaag het maat schappelijk raderwerk vrijwel stil. Het wordt ook de laatste dag voor hen die verstijfd en beblaard naar de eindstreep strompelen, indach tig de leus van de Vierdaagse: „Wil len is Kunnen". Voor hen zijn er in het wandeljargon: de ontvangende tandvleescomités. Maarten Schakel zal binnenkomen na een CDA-hul- diging bij de Scheidingsweg, aan de grens van het centrum, en naar hij stellig verwacht later een be groeting krijgen door Dries van Agt. De Scheidingsweg is de openlucht kleedkamer waar de kilometerver- slinders toilet maken om picobello hun intocht te maken. Veel bedrij vigheid is er dan uiteraard in het make-up centrum van de dames. In de wandelstad is er inmiddels een discussie ontbrand over de vraag, of de Vierdaagse nog wel in de binnenstad kan blijven in ver band met de verkeersopstoppingen en de grote parkeeroverlast, veroor zaakt door de deelnemers. Er gaan stemmen op om de start te ver plaatsen naar het stadioncomplex, de Goffert, maar de aankomst ron dom het Keizer Karelplein te hand haven. Het bestuur van de KNBVLO voelt daar weinig voor, de middenstand nog veel minder. Het zou echter technisch allemaal wel kunnen. Een meer aanvaardbare mogelijkheid zou zijn, het parkeren naar de omgeving van de Goffert te verplaatsen en dan voor gratis bus vervoer naar de binnenstad te zor gen. Nijmegen en de Vierdaagse hebben nu een jaar tijd om aan deze vraagstukken te sleutelen. Vanmorgen heeft voor dit jaar voor Argeloze nieuwelingen onder de het laatst matineus wekkergerinkel toeschouwers moeten dan van deze •geklonken: de Dag van Cuyk en dan correcte eindparade denken: dat de intocht van de ruim veertiendui- moet ik ook kunnen. Rechtszaak op komst DEN HAAG (ANP) De 24-jarige mevrouw B. de Jongh-Hoogeveen. die als gevolg van een verkeersongeval met dodelijke afloop, in een Griekse gevangeniscel was terechtgekomen, is op borgtocht vrijgelaten. Welis waar mag zij Griekenland niet verla ten. maar zij kan verder gaan en staan waar zij wil. Met haar man Ed en diens broer gaat zij nu in Griekenland kamperen. Zij moet in het land blijven tot de te rechtzitting. die volgende maand ver wacht wordt Het echtpaar kan in Griekenland blijven omdat de heer De Jongh werkzaam is in het onder wijs. Zij is deze week. vertelde zij in tele foongesprekken met Nederland, zeer voorkomend behandeld, zodat zij het gevoel had dat er iets te gebeuren stond. Even later is zij vrijgelaten. Zij is in de Griekse cel terechtgekomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Overlast voor omwo nenden door industrielawaai is op een vrij eenvoudige manier te voorko men als er bij de bouw van industrie gebouwen van een juiste indeling van de ruimte wordt uitgegaan. Dat meent een interdepartementale commissie die zich met een studie over het industrielawaai heeft bezig gehouden. In een kleurig rapport wor den vele suggesties voor de industrie aan de hand gedaan om tot een ver antwoorde indeling van industrie-ge- bouwen te komen. Ondernemers die bij het begin van hun plannen rekening houden met de mogelijkheid van het voorkomen van geluidshinder kunnen daarmee vele kosten besparen, aldus de interdepar tementale commissie. Kosten kun nen optreden als na de bouw extra voorzieningen zouden moeten wor- dengetroffen, maar ook al in de fase van de van de planvoorbereiding als door het niet verlenen van een bouw vergunning de bouwplannen geheel moeten worden aangepast. De commissie heeft de bevindingen neergelegd in een brochure, die ver zonden is aan de industrie, architec ten. planologen en vergunningverle nende instaanties. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Sociale Verzeke ringsraad en de belastingdienst stel len een onderzoek in naar de achter stand van failliet verklaarde vennoot schappen in de aidracht van premies en loonbelasting en de uitbetaling van lonen en andere uitkeringen aan werknemers. Dit heeft plaatsvervan gend minister van justitie Wiegel meegedeeld op vragen van PvdA-Ka- merleden. De bewindsman is het met de vragen stellers eens, dat het opzettelijk af wentelen van deze lasten op de ge meenschap onaanvaardbaar is. Op welke schaal dit gebeurt is niet be kend. Het onderzoek moet op dit punt inzicht verschaffen. Het aantal failliet verklaarde bv's is in de jaren 1974 tot en met 1976 meer dan verdubbeld, van 611 tot 1300. Volgens minister Wiegel is het onder zoek naar wettelijke maatregelen ter bestrijding van misbruik van ven nootschappen bijna gereed. Naast dit onderzoek is nog overleg gaande tussen de staatssecretarissen van justitie, sociale zaken en finan ciën over mogelijke verbetering van het preventieve toezicht op de oprich ting van bv's. Volgens minister Wie gel wordt ernaar gestreefd oprichting van met name bv's door personen met ongunstige antecedenten zoveel mogelijk te voorkomen. AM8TERDAM (ANP) - Het ministe rie van volksgezondheid heeft giste ren opnieuw een geval van polio ge meld. Het betreft een 23-jarige man uit Scherpenzeel, bij wie eerder lichte verlammingen geconstateerd wer den. De man is inmiddels weer gene zen. Hij was niet tegen kinderverlam ming ingeënt. Het aantal poliogeval- len is daarmee gekomen op 84. '^Hagenaar werd in 1947 wegens t janisatie bij het Rijk ontslagen, 1 later gaf de toenmalige minister ifeconomische zaken toe, dat het ig incorrect was. Naar aanlei- van een eerder tot de Tweede )er gericht verzoek ter verkrij- van rechtsherstel sprak de Ka- uit, dat de heer Schamper op een overheidsfunctie zou moe rijgen. Hij sloeg evenwel ver- idene aanbiedingen af. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De uitleencentra van kunstwerken hebben geen echte doorbraak naar een breed publiek kunnen bewerkstelligen. Het overgrote deel van de ongeveer 16.000 mensen die van deze centra gebruik maken, heeft een zeer hoog opleidingsniveau en behoort tot de hogere inkomensgroepen. it beoordelen van het thans af- ne verzoekschrift, waarin om een 'n iring werd gevraagd, overwoog amercommissie voor de verzoek- ften, dat de Hagenaar in 1965 eële aanbieding afsloeg. Zij vond er gezien het incorrecte hande- u lertig jaar geleden een pensi- «vangende gratificatie over de 'ufcle 1947 tot 1965 redelijk. De ring is gebaseerd op vierduizend en per jaar over die periode. Dat is een van de uitkomsten van een onderzoek onder de abonnees van dertien uitleen centra. Het onderzoek, onder leiding van drs L. A. Welters en drs C. Eykman. is gehou den in 1975 in opdracht van het ministerie van CRM. De gemiddelde leeftijd van de abonnees is 36 jaar. Er zijn onder hen weinig ouderen bo ven de 50 jaar en praktisch geen jongeren onder de 20 jaar. De abonnees vormen een sociaal-economisch bevoor rechte groep. Driekwart van hen genoot universitair of ho ger beroepsonderwijs. De helft heeft een functie als di recteur. een vrij beroep of is hoger employé. Bijna eender de verdient meer dan 51.000 gulden en ruim zestig procent meer dan 37.000 gulden. Mond tot mond-re clame Het beeld van de abonnees van de uitleencentra wijkt niet af van dat van het pu bliek dat kunstwerken koopt onder gebruikmaking van de aankoopsubsidieregeling. Deze regeling, waarbij het Rijk twintig procent subsidie geeft op de aankoop van kunstwerken, zal overigens binnenkort verdwijnen. De subsidieregeling noch de uit leencentra. zo is gebleken, lei den tot het ontstaan van be langstelling voor beeldende kunst. Men bereikt over 't al gemeen slechts mensen die reeds interesse voor deze kunstvorm hadden. Blijkens het onderzoek heb ben de uitleencentra wel enig „nieuw" publiek getrokken, vooral dank zij mond tot mond-reclame. Op het mo ment van inschrijving als abonnee was 44 procent nooit aan het verwerven van kunst werken toegekomen en kwam negen procent voor het eerst serieus in contact met de beel dende kunst. Het aantal uitleencentra van kunstwerken is de afgelopen jaren met sprongen gestegen. Tot aan de jaren zeventig ex ploiteerde de stichting beel dende kunst in Amsterdam het enige uitleencentrum. Thans zijn er dertig van zulke centra en inclusief filialen veertig uitleenpunten. ver spreid over alle provincies. maar met het zwaartepunt nog altijd in de Randstad. Het abonneebestand is toege nomen van duizend aan het begin van de jaren zeventig tot naar schatting 16.000 op dit moment. Het aantal kunstwerken dat thans ge huurd kan worden, bedraagt ongeveer 33.000. Ongeveer 2.000 kunstenaars hebben werk via een uitleencentrum in omloop Samenwerking Ruim de helft van de abon nees van de uitleencentra is voorstander van samenwer king met bibliotheken om op deze wijze „de kunst naar het volk" te brengen. De onder zoekers zien hierin niet veel heil. „Steeds blijkt dat distri- nadat zij een man had aangereden die van achter een bus de straat over stak. De aanrijding had de dood van do 61-jarige Griek tot gevolg. De ad vocaat van mevrouw De Jongh. die is ingeschakeld door de ANWB. vertel de na haar aanhouding, dat zij was overgebracht naar een kerker waar zij onmenselijk zou zijn behandeld Het ministerie van buitenlandse za ken noemt het vreemd, dat haar man daarover niet heeft geklaagd, noch bij de consul, nog bij de ambassade in Athene. 'Definitief begraven chemisch afval in grond onverantwoord' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het definitief begra ven van chemisch afval in de Neder landse bodem is zelden of nooit ver antwoord. Dat meent de voorlopige Raad voor de milieuhygiëne in een op eigen initiatief uitgebracht advies over chemisch afval aan minister Ginjaar van volksgezondheid en mi lieuhygiëne. De raad adviseert voor de afvalstof fen, waarvoor geen verwerking moge lijk is, opslagplaatsen in het buiten land te zoeken. Daar is de grondge- steldheid beter geschikt voor de óp- slag van de niet afbreekbare chemi caliën. aldus de raad, die vindt dat het niet beschikbaar hebben van een opslagplaats op Nederlandse bodem geen beletsel mag zijn voor de inwer kingtreding van de wet chemische afvalstoffen. De adviesraad vindt dat die wel snel van kracht moet worden, om de stroom van chemisch afval onder controle te krijgen. Voor het merendeel van het afval zijn verantwoorde verwerkingsmethoden aanwezig, zegt de raad van advies. Daarnaast resteert een hoeveelheid afval die niet kan worden verwerkt, en dus moet worden opgeslagen. Een deel daarvan kan in tijdelijke be waarplaatsen worden ondergebracht, omdat verwerkingsmethoden wel licht in de toekomst worden gevon den. Maar er moet ook rekening wor den gehouden met mogelijkheden voor definitieve opslag. Van een onzer verslaggevers LANGWEER De skütsje-commis- sie uit Langweer heeft gisteren het skütsjesilen op de Langweerder Wie len afgelast vanwege de harde wind. Morgen wordt er opnieuw gezeilf op het IJsselmeer bij Staveren. Regering wil weer kerstboter op de markt brengen Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering is ervoor dit jaar met Kerstmis weer de speciale Kerstboter op de markt te brengen. Deze kerstboter is goedkope room boter uit de gigantische boter- overschotten waarmee de Eu ropese Gemeenschap al jaren kampt. De Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, heeft voorge steld de boterberg wat te ver minderen door deze roomboter tegen lage prijzen met Kerst mis in de handel te brengen. Over het botervoorstel zal bin nenkort tijdens een serie verga deringen van de ministers van de Europese Gemeenschap in Brussel worden beslist. Op deze vergaderingen komt ook het visserij probleem weer aan de orde. Nederland zal zich ook in Brussel nog eens krach tig uitspreken teger. vangstver boden die de Engelse regering voor de zee ten westen van Schotland heeft aangekon digd. Door dit verbod is de ha ringvangst van de Nederlandse vissersvloot minimaal. Nederland zal zich wel positief opstellen ten aanzien van de maatregelen die de Europese Commissie heeft voorgesteld over sanering en het stilleggen van vissersschepen. Deze sane ring is nodig omdat er. met de moderne visserijmethoden, te veel schepen zijn en overbevis- sing van de zet het gevolg is." butiesystemen als zodanig niet een structurele door braak kunnen bewerkstelli gen. Van het uitlenen van kunstwerken via de biblio theek moet men dan ook geen al te grote verwachtinen koes teren." De onderzoekers constateren, dat de uitleencentra in feite zijn van de optimistische doelstelling om brede lagen van de bevolking voo' kunst te interesseren. Men stelt zich realistischer op door te willen inspelen op de belangstelling voor de beeldende kunst die bij een deel van de bevolking aanwezig is. De onderzoekers verwachten dat het aantal ab onnees de komende jaren nog verder zal stijgen, hoewel niet zo snel als in de achterliggen- de jaren. „Vier biefstukken met daarbij één hele grote

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3