Ontwikkelingscoöperatie geeft eerste leningen 9 Eshel Hanassi onthaalt Nederlandse scholieren Calvinisten stellen lijst op van discriminatie Z.-Afrika Gevoelens zoeken een uitweg Albeda weg bij EDCS VANPAAC VOORBIJGAN I Gïe Grote gift voor zendingswerk Gereformeerde kerk de Negev-woestyn in israëi. Londen verdwijnt Van den Heuvel schrijft vrouw gevangen dominee Dank voor hervormde negen ton Mini-training huisbezoek^1 VRIJDAG 21 JULI 1978 TROUW/KWARTET Ik Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT/GENÊVE Minster W. Albeda heeft zijn functie als lid van de raad van bestuur van de EDCS, de oe cumenische ontwikkelings coöperatie in Amersfoort af gestaan aan oud-staatssecre taris van financiën drs. M. J. van Rooijen. De nieuwe voor zitter van de EDCS is H. Er- felt geworden, een oud-ban kier die verbonden is aan de afdeling zending van de lutherse kerk van Zweden. Dit is bekendgemaakt tijdens de tweede jaarvergadering van de EDCS in Oeneve. Hier is voorts meegedeeld dat de EDCS haar eerste twee lenin gen heeft afgesloten. Het aandelen kapitaal van de coöperatieve bank is inmiddels gestegen tot meer dan vier miljoen gulden. Een kwart van de aandelen is in handen van de Neder landse vereniging tot steun aan de EDCS in Leeuwarden. Deze Neder landse vereniging stelt particulieren in staat aan de EDC8 mee te doen. Van deze mogelijkheid is o.m. ge bruik gemaakt door de r.k. congrega- Ue Zusters van Liefde, die voor 200.000 gulden aandelen hebben genomen. Bijdragen Van de EDCS kunnen alleen kerken of kerkelijke instellingen lid worden. De grootste daarvan is de kerk van de Disciples of Christ in de VS. In de Bondsrepubliek is Intussen ook een vereniging tot steun aan de EDCS opgericht en in Zwisterland wordt er een voorbereid. De kerk van Hessen en Nassau in West-Duitsland droeg 100.000 mark bij. waarmee arme ker ken desgewenst onder eigen naam lid kunnen worden. In Genève werd tij dens de Jaarvergadering 250.000 dol lar aangeboden door lutherse wereld hulp het hulporgaan van de lutherse kerken in de VS. Uit Canada kwam het aanbod om voor 100 000 dollar de aanstelling mogelijk te maken van een functionaris voor ontwikkelings- Srogramma's in Afrika. De EDCS eeft haar hoofdvesUging ln Amers foort, maar streeft naar regionale bu reaus in de ontwikkelingslanden zelf De twee eerste leningen betreffen 100 000 dollar voor een hulpfonds voor Indiaanse boeren in Ecuador en een lening van 200.000 dollar voor de bouw van huisjes voor de 200 laagst betaalde personeelsleden van een christelijk ziekenhuis in Vellore ln India. Boeren De 100.000 dollar gaan het Ecuadori- aans Fonds Populorum Progressio (FEPP). dat gesticht is door de rooms-katholieke bisschop van Gua- randa. Het fonds is op de been gehol pen door de rooms-katholieke kerk in Chili en heeft als doel de arme Indi aanse boeren in Ecuador in staat te stellen het land dat zij tot dusver als lijfeigenaren bewerkten, van de grootgrondbezitter te kopen en er zelfstandig op te gaan boeren. De FEPP werkt voornamelijk onder de boeren die de valleien van de Andes bewonen. De algemene manager van EDCS. Adrian Wijemanne uit Sri Lanka, en de Amerikaanse vertegen woordiger ds. Fred Bronkema stelden vast dat de campesios die tot voor kort nog 80 cent per dag (ongeveer 80 cenyi verdienden, nu hun eigen land bezitten. Het land werd verkocht aan de gemeenschap als één geheel en de betaling werd gespreid over twintig jaar. De twee EDC8-mannen zagen dat het goed, vruchtbaar land was. Per gezin wordt maar een klein stukje grond gebruikt, ongeveer één tot twee hectare rond het boeren huisje. Het grootste deel van het land wordt collectief bewerkt, waarbij elk gezin een vooraf overeengekomen deel van de totale arbeid verricht. De gezins hoofden overleggen gezamenlijk over de belangrijke besluiten die er te ne men zijn, zoals wat er geplant zal worden, wanneer en hoeveel kunst mest gebruikt wordt, hoe er geoogst wordt en hoeveel van de oogst behou den wordt voor eigen consumptie en zaaigoed. De Indianen zijn dit al eeu wen gewend en deze manier van be sluiten werkt volgens Wijemanne en Bronkema prima. De leningen van EDCS worden ver strekt aan de gemeenschap als één geheel. De FEPP houdt contact met de gemeenschappen, die geld opnemen. De regering van Ecuador geeft ook wel leningen, maar die zijn meer be stemd voor grotere bedrijven. Op deze manier is voor dertig miljoen dollar van de Wereldbank terecht ge komen bij de eigenaren van grote hacienda's en middelgrote bedrijven. Er is veel behoefte bij de kleine boe ren aan geld tegen een redelijke ren- LA r drs. M. J. van Rooijen te. De EDCS vraagt de boeren een rente van vijf percent per jaar Er is nog veel meer geld nodig, omdat de regering de verkoop van land aan de Indianen bevordert. De FEPP meent de komende vier jaar 2,8 miljoen dol lar nodig te hebben. Viervijfde denkt zij op de lokale geldmarkt te kunnen lenen. Het resterende vijfde deel werd aan de EDCS in Amersfoort gevraagd. Deze heeft dus nu een eer ste 100.000 dollar kunnen toezeggen. Voor de 200.000 dollar voor India had de EDCS aanzienlijke valutamoei lijkheden. Het hospitaal in Vellore heeft een uitstekende naam in India. Het is de grootste christelijke medi sche instelling in India en heeft een wereldwijde reputatie. Aan het zie kenhuis zijn ongeveer 400 geschoolde werklieden verbonden, die een laag inkomen hebben en zeer bescheiden zijn gehuisvest. Van deze mensen zul len er 200 een lening ontvangen om een echt huisje te bouwen. De rege ring van India maakt het echter on mogelijk om in „harde" valuta terug Van een onzer redacteuren POTCHEF8TROM - Een werkgroep van de Afrikaanse Calvinistische Be weging onder leiding van dr. Elaine Botha, lector aan de universiteit van Potchefstroom heeft een lijst opge steld van punten waarop de zwarte bevolking van Zuid-Afrika wordt ge discrimineerd. De kern van de sociale onrechtvaardigheid in Zuid-Afrika ligt volgens de groep ln wettelijke en juridische factoren, zoals de wet op de registratie van ras. de immorali- teitswet. de wet op de raciaal ge mengde huwelijken, de passen wet en de wet die het land in verschillende raciale zones verdeelt. Deze wetten hebben volgens de groep ten onrech te als doel de identiteit van de Afrika ners te bewaren Een tweede punt van discriminatie ligt in het grotendeels ontbreken van openbare gelegenheden, zoals sport faciliteiten. vakantieoorden, zwem baden. parken, ziekenhuizen, bejaar denhuizen. hotels en motels, restau rants en toiletten voor zwarten. In dien zulke dingen bestaan worden zij nog slechts onderhouden, omdat zij in stand gehoudefi worden met be hulp van zwarte belastinggelden. Deze zijn gering, omdat de zwarte lonen zo laag zijn. Op het gebied van gezondheidszorg ontvangen de zwar ten vaak onvoldoenden aandacht van blanke artsen, terwijl zwarte artsen niet in ziekenhuizen mogen werken en niet in het bestuur van ziekenhui zen kunnen zitten. Op gebied van economische discrimi natie noemt de studiegroep ongelijk loon voor gelijk werk. Trekarbeid noemt de groep als bijzonder onmen selijk. Zij vernietigt de zwarte identi teit. De zwarte kan geen beroep doen op vakbonden. Bepaalde banen zijn alleen voor blanken gereserveerd en zwarten mogen niet een hqgere tech nische opleiding volgen. De politieke discriminatie komt tot uiting in een onvoldoenden zwarte stem in de regering. De blanken zijn ten onrechte bang voor black power. Dat komt door hun slechte geweten, meent de groep. Black power is slechts de wens hetzelfde respect te genieten als de blanke. Het vijfde aspect van de discriminatie is het verbod op eigendom van land voor zwarten. Dit is bijzonder teleurstel lend voor de zwarte boer. die graag zijn eigen boerderij in bezit zou heb ben en er ook geld voor heeft. Op het gebied van onderwijs zijn alle zwarte faciliteiten minder goed dan de blanke. Dit heeft de betrekkelijk zwakke economische positie van de zwarten als oorzaak. Zij kunnen voor hetzelfde faciliteiten niet evenveel betalen als de blanken. Het gemiddel de salaris voor een blanke leraar is 600 rand, Indiase leraren krijgen 180 OOK DE ZIEKE MENS IS MON Het moet in Leiden spelen. Iema heeft daar aanhangig gemaakt d hem een bepaalde röntgen-foto, gemaakt in een ziekenhuis, op ziUj verzoek niet ter beschikking ges werd. Hij heeft daartegen bezwa 5Ï aangetekend bij de rechter. Het pi dus afwachten, wat de rechter zi beslissen. Heeft een ziekenhuis 1 recht om zo'n verzoek te weigerei Q Wiens eigendom is die foto? Het een eenvoudige zaak. De foto is a(j gemaakt op kosten van degene wie hij gemaakt is. Of zo iemand j_ betaalt via zijn ziekenfonds en gedeeltelijk via zijn belastingbil K niet interessant. Het ziekenhuis wordt in principe betaald door k., degenen die er te eniger tijd geb e van maken. Of dat gaat over de v generale middelen of niet doet n 2 ter zake. Het is zijn lichaam dat gefotografeerd is en hij heeft er\ betaald. Bovendien gaat het om lichamelijke gesteldheid. We zijl 1(1 toch al weer enige tijd aan voort re, dat de patiënt niet mocht weten h hij scheelde. Wanneer iemand d m geïnteresseerd is en hij is zelf vaiC( mening dat hij opgewassen is te welke waarheid ook ten aanzien zijn ziekte of gezondheid, dan is dat zijn zaak. Een ander behoor L niet tegen zijn wil van hem over nemen. M i. is het dus duidelijk i B de man dit proces winnen moet. is toch al vaak onverdraaglijk d j5 men in verschillende ziekenhuü {j vlak achter elkaar dezelfde onderzoeken moet doorstaan. dezelfde foto's moet laten maker; dezelfde metingen moet onderg die in een normaal geval gemak van ziekenhuis tot ziekenhuis K)1 kunnen worden doorgegeven. Iej bemoeilijking hiervan moet als K achterhaald en als een beknotti van iemands recht en vrijheid a' afgewezen worden. Dit kunnen Vl moeilijke zaken zijn en naar mijIn' mening dient het ziekenhuiswee13 rand. kleurlingen en zwarten 45 ziCh ook hierin, zoals gelukkig a151 rand. veelvuldig gebeurt, aan te passi een groeiende mondigheid van e. individu, vooral wanneer hij die 13 mondigheid door zijn verzoek oj te betalen, zeker wanneer het geld niet geleend wordt voor „productie ve" doelen. Het hospitaal in Vellore is gesticht door een Amerikaanse instelling die het plan had voor de toekomstige behoefte van het hospitaal een fonds in India te stichten. De EDCS heeft nu afgesproken dat de personeelsle den van het ziekenhuis in Vellore hun rente en aflossing lj>etalen aan het fonds, terwijl de EDCS haar geld zal krijgen van de Amerikanen. Volgens de groep bestaat er verder discriminatie op het gebied van het kerkelijk leven, bij de huisvesting en bij het plaatselijk bestuur. De Afri kaanse Calvinistische Beweging heeft haar zetel in Potchefstroom, maar is niet dezelfde als de groep, die vorig jaar november de Koinonia-ver- klaring uitgaf. De leider van de stu diegroep, dr. Elaine Botha, maakte echter wel deel uit van de Koinonia- groep. duidelijke wijze toont. PUTTEN De Nederlandse stich ting Mbuma-zending heeft van een weduwe in Leersum. die vorig jaar is overleden, een legaat ontvangen van 150.000 gulden voor het zendingswerk in Rhodes!*. De Mbuma-zendinn wordt voornamelijk gesteund door le den van de oud-gereformeerde ge meenten en de gereformeerde ge meenten in Nederland. UTRECHT De raad van kerken in de stad Utrecht heeft de landelijke raad van kerken gevraagd, in zijn publikaties toch vooral eenvoudige taal te gebruiken, zodat gewone men sen het ook kunnen begrijpen. (In het blad van de Nederlandse raad ..Saamhorig waaraan wij dit bericht ontlenen, staat „eenvoudig taalge bruik te bezigen", maar het is niet duidelijk, of dit het taalgebruik is van de Utrechtse raad of van Saamhorig: red BADEN BADEN Aan de snel weg Frankfort-Bazel wordt zondag bij Baden-Baden de derde Westduit- se autosnelweg-kerk ingewijd De kerk. genoemd naar Christofoor. de beschermheilige van de automobilis ten. heeft de r.k. kerk ruim drie mil- ;joen gulden gekost en biedt plaats aan vierhonderd mensen ROME „Opvoeden tot vrede om tot vrede te komen" is het thema, dat paus Paulus heeft gekozen voor de r.k wereldvredesdag. die 1 januari 1979 voor de twaalfde maal wordt gehouden BRUSSEL Rooms-katholieke organisaties ln Belgié hebben zich gekant tegen een wetsvoorstel. dat aparte jongens en meisjesscholen 1 praktisch uitschakelt Daardoor zou volgens de organisaties de opvoe dingsvrijheid van de ouders worden beknot Zij geloven niet. dat met de verplichting alle onderwtjslnstellin BEERSHEBA (Herv. Persbu- reau) Veertig Nederlandse scholieren zijn dezer dagen hartelijk ontvangen in de technische en landbouw school in Eshel Hanassi. 14 kilometer van Beersheba in gen open te stellen voor zowel jon gens als meisjes wezenlijke bezuini ging wordt bereikt Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red Schledamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAQ LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070 469445 ZWOLLE GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030 Van een onzer verslaggevers LONDEN de Kerkeraad van de Nederlandse gereformeerde kerk van Londen is tot de conclusie gekomen, dat afbouw van de activiteiten van deze kerk op langere termijn onver mijdelijk is Sinds vorig jaar heeft deze kerk geen eigen predikant meer. Om de afbouw verantwoord te begeleiden, zoekt de kerkeraad nu een Nederlandse predi kant. die bereid is circa tien week ends per jaar naar Engeland te ko men Hij kan dan ook de maandelijk se kerkdiensten leiden, die voorlopig nog gewoon doorgaan op de vierde zondag van de maand, 's middags om half vier In de kerk aan de Tavistock Place. Veel gereformeerde Nederlanders in Engeland hebben al aansluiting ge vonden bij een plaatselijk kerk. ande ren weten zich welkom bij de Neder landse Kerk van Austin Friars. Lon den. die pas weer een nieuwe predi kant heeft gekregen in mevrouw J. J. Vogel. DEN HAAG (ANP) Namens de hervormde kerk heeft secretaris-ge neraal dr. A. H van den Heuvel een bemoedigende brief gestuurd naar de vrouw van Jan Simsa. oud-predikant van de evangelische kerk van de bo- heerr.se broeders in Tsjechoslowa- kije Aan de leiding van deze kerk heelt dr Van den Heuvel gevraagd of inder daad zoals werd meegedeeld Simsa sinds mei gevangen zit. alleen maar „omdat" hij een aan zijn gezin gerichte persoonlijke brief zo heftig uit de handen van een politieman terugpakte, dat deze daarbij Is geval len. Dr Van den Heuvel: „Zijn geval wordt door velen in ons land gezien als een teken, dat de betrekkingen tussen kerk en staat In de C8SR slechter worden Voorts heeft de hervormde kerk de secretaris voor kerkelijke aangele genheden Hruza van het ministerie van cultuur ln Praag benaderd naar aanleiding van de berichten over Simsa Hruza is gevraagd naar de werkelijke toedracht, temeer gezien de gezondheid van Simsa. Ook wordt hem verzekerd, dat dit soort over heidsoptreden het moeilijk maakt te blijven sue ven naar vrede en ont spanning Hun onthaal was als dank voor de actie „Kerk voor Israël", waarmee de afgelopen Jaren in Nederlandse her vormde kring geld bijeengebracht is voor deze school. De schoolkinderen, in de leeftijd van 12 tot 15 jaar. waren op uitnodiging van directrice mevrouw Rachel Ma- nor-Ishay naar Eshel Hanassi geko men. Zij werden vergezeld door dr. K. E. H. Oppenhelmer, een van de initia tiefnemers van de actie, de heer J. Schiereck uit Rotterdam, die zich verdienstelijk maakt voor de verder afronding, en ds. G. H. Cohen Stuart uit Portugaal. een van de overige bij de actie geïnteresseerde predikanten. Met het geld uit Nederland is onder andere een van de gebouwen van de school neergezet, maar het was nog nooit officieel overgedragen. Nu 16 een dergelijke plechtigheid gehouden bij de plaquette in het gebouw, waar op melding wordt gemaakt van de schenking ter gelegenheid van dertig jaar bevrijding van Nederland, nadat op en rondom 4 mei 1975 de actie officieel in de hervormde kerk van start ging. Twee beren De uitnodiging voor een verblijf van zo'n veertien dagen op het schoolter rein voor een bezoek aan Israël had mevrouw Manor-Ishay vorig jaar ge daan bij de eerste steenlegging Bij de Nederlandse kinderen was ook het jeugdkoor LeChaim (Op het leven) uit Huizen NH. dat Hebreeuwse lied jes zong en ook drie in het Ivriet vertaalde Nederlandse kinderversjes, zoals ,,'k Zag twee beren". De school in Eshel Hanassi geeft landbouw- en technisch onderwijs aan zeshonderd kinderen, voor om streeks de helft Intern en voor een deel van nog maar kort geleden naar Israël gekomen ouders. Met het Ne derlandse geld is een van de lokalitei ten gebouwd, met een mooie gehoor zaal. bibliotheekruimte en technisch practicum. Ook werd er sportaccom modatie van bekostigd. Beroepinsgwerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rinsumagt R. Cuperus, vic. te Gronining! Beroepbaar: H. Mondeel, Twik/ Almelo. Afscheid op 23 juli van Mets H. A. Denkers, wegens benoeir- fulltime leraar aan de chr. s<JN gem. te Oosterbeek. GEREF KERKEN Sj" Afscheid van Purmerend: P. wer ber. te Gameren; van 's-l 1 land: J. Ridderbos, ber. te Nijifcd Intrede te Heerenveen-Zuid: J gers uit Coevorden. GEREF. GEM. Beroepen te Terwolde: land te Krabbendijke. Van het beoogde één miljoen in het kader van de actie „Kerk voor Israël" is nu 920.000 gulden bijeen. Voor ver dere giften staat open postgiro 55 11 00 van de Collectieve Israël Ac tie te Amsterdam met bijvermelding „voor Eshel Hanassi". Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Gevoelens spelen bewust, maar vaak ook onbewust een grote rol in en om het gezin. Daarom heeft de interkerkelijke gezins- weekcommissie daarin het thema gekozen voor de „ge- zinsweek" van dit jaar (15-22 oktober). Nu is het gezinsweekboekje al ver schenen. dat het gesprek over gevoe lens en gevoeligheden op gang wil brengen. In het Ten geleide schrijft ds C van Gelder: „Soms uiten we onze gevoelens. We laten zien hoe blij we zijn of hoeveel verdriet we hebben Soms verbergen we onze gevoelens. We laten niet merken, dat we ons ergeren aan iets of dat we iemand haten Je valt door de mand als „ze" merken dat je jaloers bent. Een man mag niet huilen Dat staat gek. Een man moet flink zijn. Een vrouw mag niet hard zijn. Een grote Jongen laat zich niet kennen. Zo staan we elkaar niet toe bepaalde gevoelens te uiten en we praten liever niet met de ander over zijn of haar gevoeligheden. Toch zoeken onze ge voelens een uitweg. Mensen willen tederheid geven en ontvangen. Men sen zouden wel eens willen praten over hun liefde en hun haat. hun vreugde en verdriet." Het boekje „Oevoelens en gevoeligheden in en om het gezin" bevat zeven hoofdstuk jes. stof voor evenzovele gespreksa vonden. De schrijvers zijn Gerard van Beusekom-Fretz (het gevoel en de mannenwereld), dr C Aalders (ge voelens zoeken een uitweg), ds. W. R van der Zee fik ben belangrijk), dr. J Rinzema diefde en haat), drs J. Lie- vense (Jaloezie». Johanna C. van Moosel tederheid i en dr H S Vis- scher (film als spiegel van gevoelens) Arend van Dam zorgde voor de teke ningen. waarvan één hierbij. Het boekje is te krijgen door ƒ4,50 te storten op giro 54 98 35 van de Gezins- weekcommissie te Driebergen. Op zaterdag 2 september houdt de gezinsweekcommissie een instructie dag in Nijkerk voor allen, die met het boekje willen gaan werken. Kerkenconferentie Tegelijk kondigen wij nog twee nieu we verschenen boekjes aan. die ge schikt zijn voor kerkelijk kringen- werk. „Geroepen tot hoop" is bedoeld om zoveel mogelijk gemeente, paro chies en groepen van geëngageerde christenen te winnen voor deelname aan de tweede Nederlandse kerken conferentie. Dit gebeuren gaat zich afspelen in verschillende lagen, waar van de plaatselijke kerken het zwaar tepunt zullen vormen, en duurt van september 1978 tot mei 1980 ..Geroepen tot hóóp" geeft een hand leiding voor zes gesprekken, te hou den in de maanden september - de cember 1978. Centraal staan de the ma's „Rekenschap van de hoop die in ons is" en „Nieuwe LevensstijlHet is samengesteld onder auspiciën van de raad van kerken in Nederland. „Gemeentewerken" is meer speciaal geschreven voor gesprekskringen in de Nederlandse hervormde kerk en Wil een leidraad zijn voor tien gesprekavonden over datgene, waar toe de gemeente van Jezus Christus geroepen is. Dit boekje is geschreven door prof. dr. P. J Roscam Abbing. Het hele scala van kerkzijn (belijden, vieren, pastoraat, diakonaat, sociaal- politiek en apostolair bezig zijn) komt aan de orde. „Geroepen tot hoop" kost drie gulden en „Gemeentewerken" 3.95. Beide boekjes zijn te bestellen bij de centra le voor vormingswerk HVD. De Horst 5. Driebergen, giro 42618 Ds. H. L. Beek Op 53-jarige leeftijd is in een i huis in Amsterdam overleden f vormde legerpredikant ds H. 1 te Zundert. Voor hij in 1961 lel dikant werd, was hij elf jaar| ling in Indonesië. Ds. D. J. Couvée Op 88-jarige leeftijd is de meerde emeritus predikant d Couvée uit Den Haag overledi Couvée werd in 1917 predik! Ridderkerk en diende vervolg kerken van Meppel. Brussel, j dam-Hillgersberg en Axel. In o 1957 ging hij met emeritaat. De vraag uit de praktijk „Wil de huisbezoekers?" heeft de ht im de landelijke centrale voor vo g werk/hervormde vrouwendien ae besluiten tot het organiseren in ni-trainingen. Het doel van d an perkte trainingen is meer heid te krijgen in het voeren vjdai pastoraal gesprek. ge Va Er zijn in hervormde kring r. trainers beschikbaar, die een n opleiding hebben gekregen v en( geven van een training van di twee en een half uur. bij voor ua avonden in drie opeenvolgei [ar ken. Men denkt daarbij aan zoekers. ouderlingen. dii e_. HVD-sters, bezoekers van niflag gekomenen en dergelijke. r ler De kosten bedragen 275 guU v groep van 8 tot 15 deelnem i uitnodigende instantie, b.» plaatselijke kerkeraad. mofk voor een ruimte zorgen, groepswerk kan plaats vind hervormde centrale voor vc* let werk hervormde vrouwendieï ne 03438-2010) zorgt voor de kon een groepstrainer.I CJ il te eë: Gods karakter mijn punt. Navigatorconferenties, len 25-27 augustus. De Bron. Ou Kle Inf. en aanm. Navigators, te !rir 7092 H ui kri hde en

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2