fotohandel te hoop ^gen 'stuntprijzen' eel nachtarbeid in Nederland Geknoei met Duitse wijnen inanciële steun bor bejaarden bij prhuizing gewijzigd Polygram versterkt positie in VS Gouden handdruk slechts van koper Japan wil invoer drastisch opvoeren Let op de telefoonkosten Ongeoorloofde hulp van PTT' irste beraad r Europees metair systeem Meer werklozen in Engeland Rente omlaag in Zweden Europeaan en zijn werk Aanzienlijk percentage water Part-timer moet gelijkwaardig zijn aan full-timer Advocaat heeft „in Jocoil-zaak nieuwe belastende feiten Beperkingen worden versoepeld (JDAG 21 JULI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET-P 17 - R 21 - HS 19 isse 7, i een onzer verslaggevers ITERDAM De gevestigde fotohandel is te hoop gelopen tegen, wat wordt genoemd, de ntprijzen" van het postorderbedrijf Beopost voor het ontwikkelen en afdrukken van ■enfoto's en de „ongeoorloofde" manier waarop de PTT daarbij zou helpen. Om dit >st kracht bij te zetten, gaat vandaag een petitie met de handtekeningen van bijna duizend fotohandelaren naar de Tweede Kamer. 1 bewuste postorderbedrijf (vol- staatssecretaris Hazekamp van jomische Zaken een Nederlandse neming) laat in Engeland kleu- ontwikkelen en afdrukken ongekend lage prijzen, name- or prijzen die 40 tot 50 procent len de prijs in de fotohandel Aan porto- en administratie- i wordt 2,95 per film in reke- [ebracht. de klanten gemakkelijk te i heeft dit postorderbedrijf en- •en (volgens Agfa-Oevaert zijn „opdrachtbonnen") in de cjes van de postkantoren in gio's Den Haag en Rotterdam neerd. woord op vragen uit de Tweede heeft staatssecretaris Haze- j> inmiddels laten weten, dat het postorderbedrijf tegen beta- jebruik maakt van de mogelijk- die de PTT biedt, in hallen van ntoren folders „en dergelijke" ,(te leggen in een folderbakje. methode van verspreiding staat iel voor iedereen open, zo voegt hij hieraan toe, óók voor onder nemingen in het midden- en kleinbe drijf. De fotohandel kijkt daar principieel anders tegen aan. In de ogen van de fotobranche maakt het gewraakte postorderbedrijf misbruik van de goede naam van de PTT en bemid delt dit overheidsbedrijf in deze, wat wordt genoemd, oneerlijke concur rentie. Bedenkingen Ook de twee consumentenorganisa ties de Consumentenbond en het Konsumenten Kontakt hebben zo hun bedenkingen tegen het ver schijnsel, dat de PTT op zo'n directe manier bedrijven de gelegenheid biedt reclame te maken. Het publiek kan daardoor de indruk krijgen, dat zo'n bedrijf een band heeft met dë PTT en daarmee profiteert een derge lijk bedrijf dan van de goede naam die de PTT heeft. Dat mag volstrekt niet gebeuren, aldus de consumen tenorganisaties. Over de kwaliteit en het formaat van de foto's die door dit postorderbedrijf worden verzorgd, hebben zij geen oor deel. Wel geven zij de consument het advies kritisch te zijn op de kleur. Het laten ontwikkelen en afdrukken van foto's bij de fotohandel heeft het voordeel, dat de foto's samen met de fotohandelaar op kwaliteit kunnen worden bekeken en als die niet goed is direkt kunnen worden te ruggestuurd. (Kleuren)foto's die via een postorderbedrijf worden ontwik keld en afgedrukt, moet de klant zelf thuis beoordelen en indien ze niet bevallen inpakken en in de brie venbus doen. Meegenomen Waarop voorts nog dient te worden gelet is het formaat van de foto's. Dat is normaal 9x13, maar er zijn bedrij ven die de foto's afdrukken op de (goedkopere) afmeting 7x11. Beide consumentenorganisaties vinden overigens dat, als het ontwikkelen en afdrukken goed gebeurt, de lage prijs van zestig cent per kleurenfoto voor. de consument mooi meegenomen is. Een postorderbedrijf kan goedkoper werken, omdat de fotohandel wordt uitgeschakeld. BAARN Polygram is er in 1977 in geslaagd haar positie in de Ver. Staten, de sleutelmarkt voor popmuziek, te verster ken, zo blijkt uit het jaarverslag over 1977. De totale omzet van de Groep ln dat jaar steeg van DM 1818 miljoen tot DM 1919 miljoen. Uitgekeerd wordt een dividend van DM 19 (17) miljoen aan de aandeel houders van Polygram. Dat zijn elk jeldt een onzer verslaggevers «deur HAAG Per 1 juli is een aantal wijzigingen aange- d,aniht in de „beschikking geldelijke steun bejaarden bij D ^uizing 1975". Dit blijkt uit een mededeling van het .ednfsterie van Volkshuisvesting. i.) vigsEL Het Monetaire Comité i augle Europese Gemeenschap heeft LiNGhet eerst een vergadering gewijd i acciet Europese Monetaire Systeem dat Frankrijk en West-Duits- evint hebben voorgesteld tijdens de e sto nferentie van de Euromarktlan- |n Bremen. Het comité bestaat bchfcge ambtenaren van de ministe- an financiën en de centrale ban- us an de negen EG-landen. Juli besloten de staatshoofden ded0 ;eringsleiders van de EG-landen annen van bondskanselier Hel- van Schmidt en president Valery vee„ rd d'Estaing voor studie aan de Diaal ters van financiën en financieel- mische deskundigen voor te wa«, met de bedoeling dat in de ,r'der ide topconferentie in december vert) ig overeenstemming kan wor- jzonc «reikt over de details van het ;k Ult im. Het houdt onder meer in, e en deel van de monetaire reser- an de lidstaten in een gezamen- q va pot wordt gestort waaruit kan moefn geput om de wisselkoersen voorr e EG-valuta's ten opzichte van stabiel te houden. tnetaire Comité heeft besloten adenjderlijke werkgroepen in te stei loor b de komende twee maanden van l studeren op allerlei aspecten it EMS. De ministers van finan- de negen landen komen aan- le maandag voor het eerst na inferentie van Bremen bijeen. it wordt dat ze dan nieuwe en zuilen verstrekken aan de ;en die het EMS verder itwerken. Als een bejaarde gaat verhuizen van een goedkope huurwoning naar een duurdere of kleinere zelfstandige wo ning of naar niet-zelfstandige woon ruimte, kan hij of zij in aanmerking komen voor een bijdrage in de ver huiskosten als de huur van de oude woning niét hoger was dan 300 per maand (was 250). De huurprijs van de nieuwe woning moet dan ten min-, ste de helft hoger zijn. Is het huurver- schil echter meer dan 90 per maand (was 75), dan kan de bejaarde, als de huur van de oude woning niet hoger was dan ƒ300 per maand, ook in aanmerking komen voor een bij drage. Eveneens kan een bejaarde voor een bijdrage in aanmerldng komen, in dien hij/Zij verhuist van een woning met een huur van ten hoogste 300 per maand naar een woning, welke twee kamers minder bevat dan de oude woning. In dit geval geldt de voorwaarde van een bepaald huur- prijsverschil niet. Om de huurprijs te bepalen aan de hand waarvan bezien wordt of de bejaarde in aanmerking komt voor een verhuisbijdrage, wordt van het bedrag dat hij aan huur betaalt onder meer een bedrag voor warmtevoorzie ning afgetrokken. Op de jaarhuur wordt daarvoor een bedrag van 780 (was 680) in mindering gebracht. De bijdrage in de verhuiskosten blijft gehandhaafd op maximaal ƒ3.000 (ƒ3.500 in de steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht). De bepaling in de beschikking gelde lijke steun bejaarden bij verhuizing 1975, dat ook personen tussen 60 en 65 jaar, die vanwege een handicap moeten verhuizen in aanmerking ko men voor een verhuisbijdrage, is nu komen te vervallen. Zij kunnen een beroep doen op de regeling voor ver huis- en herinrichtingskosten zoals die is opgenomen in de beschikking geldelijke steun gehandicapten. Voor kostenbewuste telefoonabonnés heeft een Engelse fir ma een apparaat in de handel gebracht dat precies aangeeft hoeveel geld al „versproken" is. Wanneer het apparaat niet ais zodanig dienst doet, fungeert het als een digitale klok. LONDEN Het aantal werklozen in Engeland heeft in juli voor het eerst sinds vijf maanden weer de anderhalf miljoen overschreden, zo blijkt uit cijfers van het Britse ministerie van werkgelegenheid. Het totale aantal werklozen (ongecorrigeerd en school verlaters meegerekend) nam in verge lijking met juni met 139.750 toe tot 1.585.811. Uitgedrukt in een percenta ge van de beroepsbevolking steeg de werkloosheid met 0,5 tot 6,6. Na correctie van de cijfers voor de tijd van het jaar en schoolverlaters buiten beschouwing gelaten was er slechts sprake van een toeneming van het aantal werklozen met 660 tot 1.371.300 of 5,7 procent (onveranderd in vergelijking met juni) van de be roepsbevolking. In vergelijking met juli van het vorige jaar is de werkloos heid in belde gevallen afgenomen. STOCKHOLM De Zweedse natio nale bank heeft het disconto (de offi ciële rente) met een half procent ver laagd tot 6,5 procent. Het is de twee- EL Vijftien procent van de Europese beroepsbevolking werk regelmatig of af en toe ts. Meer dan de helft van de werknemers in het Europese bedrijfsleven klaagt over der. In sommige beroepen moet 40 procent van het aantal arbeiders werken in, naar lening, onaanvaardbare hygiënische omstandigheden. iruikl toe| Ierland heeft éénderde van de icrs een beroep dat ernstige (ongevallen, ziekte) mee- In Duitsland is dat naar de van de werknemers zelfs Ie. Deze gegevens zijn te- n gekomen uit een enquête eidsomstandigheden in Eu- Ze zijn gepubliceerd door het iu voor de statistiek van de EG. i landen waar men de meeste »rbeid kent zijn Luxemburg •cent van de werknemers), 1 (21 procent) en Denemarken >cent). Maar wanneer alleen 1 wordt met mensen die re- l nachtarbeid verrichten, dan percentage (boven de acht bt) het hoogst in Nederland. Ier- irken en België. Ook vrouwen ontkomen niet aan nachtarbeid. Zeven procent van de Europese vrouwelijke werknemers moet of an en toe 's nachts werken. Het gaat dan nog altijd om 2,3 mil joen vrouwen. Het hoogste percenta ge nachtwerk vindt men in de dien stensector, iets minder is het in de industrie en dan komt de landbouw. Zon- en feestdagen Uit de enquête is gebleken dat dertig procent van de Europese werknemers regelmatig op zon- en feestdagen werkt. In Ierland en Denemarken ligt Ppnrfolaarc het zelfs op veertig procent. De legen- ciiuciaai darische Britse vrije zondag blijkt ook niet meer in volle glorie te be staan, want 34 procent van de Britse werknemers werkt regelmatig op zondag. België is kennelijk het meest arbeids- lawaaiige land, want daar komen de meeste klachten over te veel herrie op de arbeidsplaats vandaan. 37 procent van de Belgische werknemers heeft die klachten. In de Europese indu strie klaagt vijftig procent van de arbeiders over te veel lawaai. In Duitsland en het Verenigd Konink rijk is meer dan veertig procent van de mannen in loondienst van mening dat ze smerig of in elk geval weinig hygiënisch werk doen. In twee kleine Europese landen, na melijk Nederland en België, is merk waardigerwijs het aantal pendelaars (verder dan 50 km van de arbeids plaats wonend) het grootst. 75 pro cent van de Europese werknemers heeft minder dan een half uur nodig om op zijn werk te komen. Maar in Frankrijk bijvoorbeeld is zeven pro cent van de werknemers tussen de twee en vier uur kwijt aan het reizen naar en van het werk. Eén procent van de Belgische arbeiders reist zelfs meer dan vier uur per dag om te gaan werken en weer thuis te komen. 17,5 procent van de werknemers in de negen EG-landen gaat te voet naar het werk en zelfs 25,5 procent van de werkende vrouwen. Maar het meest gebruikt men toch de auto (44 pro cent). Van 'het openbaar vervoer (trein, tram of bus) maakt 19 procent gebruik. Van de negen miljoen Euro peanen die geen volledige baan heb ben, zijn er acht miljoen vrouwen. Van het miljoen mannen is de helft ouder dan zestig jaar. Van de acht miljoen vrouwen is de halve baan al op 30-jarige leeftijd belangrijk ge worden. voor 50 procent Philips en Sie mens. Eind 1977 telde Polygram in 31 landen in totaal 13.024 werknemers. Polygram is een belangrijke fabri kant van grammofoonplaten en mu- sicassettes, muziekuitgever en produ cent van TV-films en videoprogram ma's. Vorig jaar werden 225 miljoen grammofoonplaten en 39 miljoen mu- sicassettes door Polygram vervaar digd. Oving-Diepeveen-Struycken: Ui terlijk begin september kan medede ling worden gedaan over het al dan niet uitbrengen van een openbaar bod door bedrijfsholding Lommaert op de aandelen Oving-Diepeveen- Struycken. KLM de beladingsgraad is in juni, vergeleken met dezelfde maand van 1977, verbeterd van 58,5 tot 60,1 procent. In de periode april/juni, de eerste drie maanden van het boek jaar 1978/79, steeg de beladingsgraad van 56,3 tot 58,0 procent. WESSANEN is in onderhandeling met Ward Foods uit Wilmett (Illinois, VS) over de mogelijkheid alle aande len van haar dochteronderneming Marigold in Minneapolis over te ne men. Marigold beweegt zich op het gebied van zuivelprodukten en heeft een omzet van 200 miljoen gulden. HOLLANDSE BETON QROEP heeft een opdracht ontvangen voor de bouw van een kantoren complex in Djakarta ter waarde van 38,5 mil joen gulden. VMF-STORK gaat voor Vredes- teln in Doorwerth een rubberfabriek bouwen in Renkum. Waarde van de opdracht „enige tientallen miljoe nen" guldens. DE TELEGRAAF heeft Drukkerij voorheen C. J. Bosker in Hippolytus- hoef (uitgever van de Wieringer Cou rant en de Wieringermeerbode) over genomen. AUDET neemt Beeldcommunica tie Cuyk over. Dit bedrijf legt zich toe op het vervaardigen van produkties, waarbij gebruik wordt gemaakt van video, fotografie en film. LANDRÊ EN GLINDERMAN. gunstige ontwikkeling van 1977 zette zich in de eerste zes maanden van 1978 voort. De orderportefeuille be droeg eind Juni 29,7 (20,4) miljoen. Verwacht wordt tenminste eenzelfde resultaat over 1978 als over 1977. OGEM gaat deelnemen in de ver hoging van het aandelenkapitaal van de in liquiditeitsmoeilijkheden verke rende Westduitse onderneming Be ton- und Monlerbau in Düsseldorf. Ogem heeft hierin al een belang van 44 procent. Na de verhoging van het kapitaal zal dit 35 procent zijn. AMSTERDAM De bedragen die worden betaald om een arbeidsrela tie af te kopen (de zgn. gouden handdruk) hebben de neiging steeds lager te worden. Zelfs het woord „verguld" is nauwelijks meer van toepassing Dit zegt mr H. Th. Schravemade, hoofd juridische afdeling van de Nederlandse Centrale van Hoger personeel in het blad Sociaal Eco nomisch Management. Volgens hem kan beter worden gesproken van een koperen of hooguit van een verzilverde handdruk. De bedragen zijn nl. netto (na be taling van belasting) veelal pover in relatie tot de financiële schade die de betrokkene lijdt. Met name wijst de heer Schravemade in dit verband op het pensioen verlies, dat zomaar in de tonnen loopt. Dat pensioen is dikwijls een re den, waarom een andere werkge ver een wat ouder iemand (boven de veertig zijn de mogelijkheden van herplaatsing vaak al niet zo groot meer) met een behoorlijke carrière niet wil overnemen. De man is gewoon te duur. Temeer nu jonge academici tegen relatief lage kosten in overvloed beschik baar zijn. Slechte klank Nog steeds, aldus mr Schravema de. heeft ontslag in dit land een heel slechte klank. Het is nog al tijd een schande, ook al komt het door de gewijzigde arbeidsmarkt- omstandigheden steeds meer voor. Zeker voor het hogere perso neel is de schade in financiële zin vaak heel groot. Staffunctionarissen, directeuren, leden van een raad van bestuur met bij voorbeeld een Inkomen van een ton vallen terug op de WW. die nu maximaal zo'n ƒ45.000 per jaar bedraagt. Het is dan ook geen wonder, zo zegt de heer Schravemade. dat de druk om tot schaderegelingen te komen toeneemt. Hij meent, dat er zich omstandig heden kunnen voordoen waarin een behoorlijke gouden handdruk stellig op zijn plaats is. Bij voor beeld wanneer iemand zich tot en met voor een bedrijf heeft ingezet. Ook komt het echter voor dat een gouden handdruk allerminst op zijn plaats is. Dat kan het geval zijn als een directeur persoonlijke ambities heeft laten voorgaan boven het belang van de onderneming. Om een rel te voorkomen wordt bij ontslag in dat geval veelal de weg van een minnelijke schikking gevolgd. In het midden latend of een gou den handdruk terecht of niet te recht wordt gegeven, het goud, aldus mr. Schravemade. gaat in wezen naar de fiscus. Deze lachen de derde in de trieste gevallen waarin een gouden handdruk een verstoorde arbeidsrelatie moet af kopen ontvangt meestal de helft van het bedrag in kwestie. AMSTERDAM Talloze flessen Liebfaumilch, Zeiler Schwarze Katz, Piesporter Michelsberg enz. blijken in de afgelopen jaren „onder valse vlag" aan de Nederlandse concu- ment te zijn verkocht. Dit blijkt uit een nu pas gepubliceerd jaarverslag over 1976 van de Keuringsdienst van Waren. Volgens deze dienst is in,ons land de belangstelling voor de frisse Rijn- en Moezelwijnen uit Duitsland sterk toe genomen, hetgeen geleid heeft tot de verschijning van grote partijen „ver valsingen". Alleen al in Amsterdam werden in het verslagjaar veertien van deze partijen in beslag genomen oftewel 6374 flessen. Bij deze affaires was een relatief klei ne kring van Nederlandse wijngroot handels en bottelbedrijven betrok ken, aldus de keuringsdienst. De ver valsingen werden veelal ontmaskerd als een mengsel van Duitse, Griekse en Italiaanse tafelwijn en een aan zienlijk percentage water. De Duitse wetgeving, die een streng controle systeem kent voor kwaliteitswijnen werd ontdoken door de etiketten te voorzien van vervalste codenummers (het zg. „amtliches Prüfungsnum- mer"). Ook droegen de etiketten soms namen van niet bestaande Duitse Weinkellereien. Steekproeven de maal in drie maanden, dat het disconto omlaag gaat. Op 19 april jl. werd het disconto van 7,5 op 7 pro cent gebracht. DEN HAAG De positie van de part-timer in de detailhandel dient in zijn algemeenheid gelijkwaardig te zijn aan die van zijn full-time collega. Dat is de conclusie van het Centraal Overleg Detailhandel (COD), het overlegorgaan van werknemers en werkgevers in de detailhandel. De conclusie staat in een rapport dat donderdag is gepubliceerd. Als basis voor het rapport van het COD diende een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf In Den Haag over part-time arbeid-in de detailhan del. Het COD is van oordeel, dat ook de arbeidsvoorwaarden „naar ver houding" gelijkwaardig toegepast moeten worden. Daarbij tekent het COD aan dat dit niet in alle gevallen mogelijk is (kos tenvergoedingen, scholingsmogelijk heden). Een en ander zou nader moe ten worden uitgewerkt in overleg tus sen werkgevers- en werknemersorga nisaties. Over pensioenrechten van part-ti mers die minder dan 16 uur per week werken zegt het COD dat deze niet kunnen worden toegekend. Voor part-timers die meer dan zestien uur per week werken zou een langere wachttijd in acht moeten worden ge- Verwijt nomen. Voor de wachttijd stelt het J COD een spaarregeling voor met ver plichte premiebetaling. In totaal nam de keuringsdienst in 1976 26 wijn-steekproeven, waarbij 595 monsters werden gekeurd. Afge keurd werden 61 sherrymonsters, 24 monsters port, 24 monsters rode wijn en 57 monsters witte en roséwijnen. Ook aan chemisch onderzoek van wijnen werd de nodige aandacht be steed. Vooral de tapwijnen (uit het vat) kwamen er daarbij slecht af. Van de 85 monsters bleken er 19 te veel (hoofdpijn veroorzakend) sulfiet te bevatten. In vijftien gevallen werd tegen de handelaars proces-verbaal opgemaakt. Hoewel de meeste cognac tegenwoor dig na de grote vervalsingshausse van 1975 vrijwel zeker uit de origi nele Franse bottelingen bestaat, ble ken toch nog 510 flessen de naam cognac niet te verdienen. Ze werden door de keuringsdienst in beslag genomen. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse advocaat, mr J. L. M. Fruijtier, die vorige week maandag bij de pro cureur-generaal ln Arnhem namens de Russische staatsoliemaatschappij Sojuz Nefte Export een strafklacht indiende tegen het oliebedrijf Jocoil in Berg en Dal, zal nog één twee weken wachten met het verzenden van de stukken naar de officier van justitie in Arnhem. Mr Fruijtier zei gisteren dat erpde laatste dagen nieu we gegevens boven water zijn geko men. die voor hem zeer belangrijk en voor Jocoil erg nadelig zijn. Deze ge gevens wil hij nog in de stukken, die aanvankelijk al eind vorige week in Arnhem hadden zullen zijn, ver werken. De Russen zeggen ruim honderd mil joen dollar tegoed te hebben van Jo coil voor geleverde, maar niet betaal de olie. De oliehandel zegt op haar beurt dat de Russen niet of te laat hebben geleverd. De strafklacht die mr Fruijtier heeft gedeponeerd is. zoals gemeld, gericht tegen Jocoil-directeur J C M M. Deuss, de First Curacao Internatio nal Bank (de bank via welke de beta lingen liepen en waarvan Deuss ook directeur is) en Slavenburg's Bank in Rotterdam. De Rotterdamse bank heeft zich bij de levering voor een bedrag van bijna 4,6 miljoen dollar garant gesteld. De Russen zeggen echter, dat Slavenburg voor de totale levering borg staat. BRUSSEL Japan is van plan om voor één tot twee miljard dollar meer verrijkt uranium uit de Verenigde Staten te importeren. Het land zal zijn olie-import met een hall miljard dollar opvoeren en het zal voor verscheidene honderden miljoenen dollars vliegtuigen en onderdelen daarvoor gaan invoeren. Dit alles om het handelsbalansover schot terug te schroeven, zo heeft de Japanse premier. Takeo Foekoeda, verklaard tijdens een bezoek aan de Europese Gemeenschap in Brussel. Hij zei. dat zijn land de import met in totaal 4 miljard dollar wil vergroten. Om de invoer in Japan aan te moedi gen zal het land vervroegd Invoerhef fingen verlagen, kwantitatieve in voerbeperkingen en andere controle maatregelen versoepelen en de in- voerfinanciering uitbreiden, aldus de Japanse eerste minister. Foekoeda zei dat door deze maatregelen de Ja panse markt even open en toeganke lijk zal worden als die van Europa en de Verenigde Staten. Een verwijt van de Japanse eerste minister aan Europa was dat Europa Japan niet steeds als een gelijkwaar dige partner heeft behandeld. Dat heeft een nadelige psychologische in vloed gehad op de Japans-Europese betrekkingen, zo meende de Japanse premier. Tot voor kort liepen de con tacten tussen Europa en Japan vaak via de Verenigde 8taten. maar het wordt hoog tijd dat er rechtstreekse betrekkingen komen. Als meest dringende taak ziet Japan het maken van een eind aan de globa le recessie door handhaving van een internationale open economie, het bevorderen van de economische sa menwerking met de ontwikkelings landen en het veilig stellen van grondstoffen- en energiebevoorra ding. Het verleden heeft duidelijk ge maakt dat protectionisme leidt tot sociale onrust, extreem nationalisme en ten slotte vernietiging, aldus de Japanse eerste minister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19