n Gachte kritiek bourgeoisie p Bulgarije sugdsentiment uit Israël APTOBIOORAFIE Auto's krijgen steeds meer computers aan boord Kijkjes in discoland Datsun Violet: complete conventionele gezinsauto ef monster naar oude trant j.a zone Prolongaties en reprises "7tl, de verschrikkelijke sneeuwman Lunchpauze met. films =flon popsicle AUTOKEUS Goodyear verwacht meer vraag naar natuurrubber G 21 JULI 1978 TROUW/KWARTHT-P 13 - R 15 - HS 11 Wielek-Berg aart B J^raantal films Uit de Oostblok- de (zachtzinnige en ge- ™Tjke) kritiek op een klasse die ïgejnieuwe bourgeoisie zou kun- imen niet geschuwd. Die lui itiegelijk veel huisbakken oral wanneer een feestmaal om prestige en gewin te ver dragen afgrijselijke kleren ibben wel zomerhuizen en we- in wat voor bochten ze zich wringen om bij communisti- jnctionarissen in het gevlei te Zo'n film was bijvoorbeeld de rj.irse „De duivel slaat z'n ^Fzo'n film is „Villa Zone" van jaar Eduard Zakhariev. Als lone" begint zijn de voorbe- n voor een overdadig feest in ilische natuur in volle gang. Ie voorpret is ver te zoeken. Vader en moeder zijn op van de zenu wen omdat het feestvarken, hun zoon die in militaire dienst moet. niet komt opdagen en zitten bovendien in hun maag met een zwager die over het tuinhek een hardnekkige vete met een buurman over een stukje grond uitvecht. De avond valt. de gasten komen, de schalen raken ge vuld met dampende heerlijkheden, die jongen laat het afweten. Tenslot te wordt er toch maar gegeten en gedronken. Een communistische functionaris met zijn vrouw en doch ter (door de ouders uitverkoren voor hun zoon) worden, als de wijn van de kan in de man raakt, aangesproken door allerhande belanghebbenden, die niet alleen een slaatje willen eten maar ook slaan. Er wordt gedanst en door Slcco de Jong Scène uit Villa Zoue gezongen, een fatale trut'tracht door gekroel wat leven in de brouwerij te brengen, op het allerlaatst komt de jongen toch. Zonder haar en met een vrouw. Dat is me wat, kommer en ellende dalen neer op het huis. De moeder krijgt een toeval, de vader slaat, de grootmoeder kermt, de bruid neemt de benen. De functiona ris verdwijnt, de achtergelevenen be sluiten de lastige buurman een lesje te leren- Ze dringen zijn huis binnen, stampen hem bijna tot moes en drui pen daarna vol spijt en treurigheid af. Een aangenaam beeld wordt er van die bekrompen, hebzuchtige klein burgers niet geschetst, tot een scher pe satire komt het ook niet. Ach. mensen blijven mensen, schijnt de regisseur te willen zeggen en met die gedachU in het hoofd heeft hij best een aardige film gemaakt, vol mar kante koppen en aantrekkelijke scè netjes. die uitstekend zijn getimed. Een kleine film. maar wel een genoe- gelljke. Amsterdam-Cinetol 2, 16 jr. )OJ. et l'Assassin Prachtige film van _j| Tavernier. waarin het sociale on- irdt gedemonstreerd aan de figuur iFnyise moordenaar uit het eind Torige eeuw. De gehele week in City Ingen. £pace Odyssey De beste science- m ooit gemaakt, door meester Kubrick. De gehele week in Ken- j Beverwijk. irnata particolare Voortreffelijke 1 Ettore Scola over twee kleine 1 K>- "die worden vermalen door de mo- Mussolini's dictatuur, waarin de len worden gespeeld door Marcel- nni en Sophia Loren. De gehele City 5. Amsterdam; Select. |Lido, Leiden; Casino, Den Bosch. prikanische Freund Mooie thriller Lantsburg en Terrie Nunn. van de Westduitse cineast Wim Wenders. gebaseerd op een boek van Patricia High- smith. De gehele week in Tuschinski 5, Amsterdam. Annie Hall De nieuwste en beste film vain de geniale Amerikaanse komiek Woody Allen, vol grappen en droefenis. De gehele week in Alhambra 2, Amsterdam; Luxe, Arnhem; Du Midi, Den Haag; Movies, Gro ningen; Palace. Hengelo; Rembrandt 3. Utrecht De discofilm is over ons gekomen, dat is wel duidelijk en de vooruitzichten van het genre zijn somber, dat is niet minder evident. Vormde de eerste een aangename verrassing (in „Saturday Night Fever" werd prachtig gedanst, lekker muziek gemaakt en ons een niet-onrealistische blik gegund in het leven van een groot deel van de wer kende jeugd), reeds bij de tweede, .Thank God It's Friday", blijkt de klad er danig in te zitten en komt het ware gezicht van dit soort films over duidelijk te voorschijn: meer dan (film)plaatjes bij (grammofoonplaat jes stelt het allemaal niet voor. Regisseur Robert Klane maakte met „Thank God It's Friday" zijn debuut en hij hóeft er warempel niet trots op te zijn. Ondanks het eigentijdse on derwerp walmt zijn werkstuk van de oudbakkenheid: die psychedelische effecten, bij voorbeeld, horen die niet in de jaren zestig thuis? En wat moet zo'n truttig echtpaar, dat verdwaald raakt in een discobar en daar heel vreemd gaat doen? Toch zo overge- Death in Venice Film van Luchino Viscon ti over verval en dood in Venetië naar de novelle „Der Tod in Venedig" van Thomas Mann. De gehele week in Studio K, Am sterdam. Julia Fred Zinnemans verfilming van een authentiek verhaal van Lillian Hellman over twee vrouwen die verzet plegen tegen de nazi's met Jane Fonda en Vanessa Red grave in de hoofdrollen. De gehele week in Calypsoclub, Amsterdam; Rembrandt 5, Eindhoven; Studio. Groningen; Calypso. Nijmegen; Calypsoclub. Rotterdam. Meneer Hulot met Vakantie. Klassieke komedie van en met Jacques Tati. De gehele week in Saskia, Eindhoven. Het Zout der Aarde Zeer sociaal geënga geerde film uit de jaren vijftig over een staking in New Mexico van Herbert Biber man. 23 juli in Europahuis, Bemelen. stapt vit een vaudeville-klucht, dacht ik. Overigens wekt geen van de figuren ook maar een sprankje interesse, want het zijn allemaal clichés. Een meisje van buiten, eigenlijk nog te jong, weet met haar vriendin de bar binnen te dringen en wie wint de danswedstrijd? Reken maar! Een ge heel in het leer gestoken Portoricaan roept net als Mohammed Ali dat hij de grootste is en wie wint de wed strijd? Reken maar! Verder zijn er nog een disc-jockey die op is van de zenuwen omdat de beroemde „Com modores" (zij spelen zichzelf maar veel lol valt daaraan niet te beleven) niet komen opdagen; een zangeresje dat volgens goed oud gebruik alle middelen te baat neemt om de micro foon te veroveren; een keurige jongen die een keurig meisje vindt; een af grijselijke ondermaatse vuilnisman op zoek naar zijn computerafspraak en nog wat ongeregeld goed, waarvan het overbodige deel belandt in de catacomben van het gebouw, achter hermetisch gesloten deuren. Dat rommelt en stommelt, kwasi koddig, zonder lijn, slot of zin maar wat door elkaar en het geheel is eigenlijk te stuntelig, kinderachtig en onvakkun dig om er een woord aan vuil te maken. Laten we er dus maar gauw over ophouden. Amsterdam-Cinerama; Den Haag- Apollo; Rotterdam-Luxor, a.l. Computers gaan in de auto techniek een steeds belangrij ker rol spelen. De 1979-model- len, die de Amerikaanse auto fabrikanten thans in voorbe reiding hebben, zullen voor uiteenlopende doeleinden kleine computers of micro processors bevatten. De voor naamste oogmerken zijn hier mee schonere uitlaatgassen en zo mogelijk een lager ben zineverbruik te bereiken. De verbranding in de automotoren kan met behulp van elektronische programma's zeer nauwkeurig wor den geregeld en de computertechno logie komt verder de bestuurder van een auto op vele manieren te hulp. Dit zijn ook weer de twee uitgangs punten voor nieuwe systemen, die General Motors in september zal in troduceren. Het eerste is het Misar- systeem, waarbij voor elke ontste king in de motor het onstekingstijd- stip nauwkeurig berekend wordt in uiterst kleine fracties van seconden. Het tweede is de Tripcomputer, met alle mogelijke cijfermatige informa ties op een digitaalmeter in het in strumentenpaneel. Dit laatste systeem, dat GM introdu ceert op de Cadillac Seville, doet wel haast futuristisch aan. Door bepaal de informaties in het systeem te bren gen, net als bij een zakrekenmachien- tje, verschijnen op de meter cijfers, die men met een druk op de knop kan opvragen. Bijvoorbeeld: men stelt in een bepaald aantal .kilometers te gaan rijden en men vraagt onderweg hoevel mijl of kilometer er nog is af te leggen en hoe lang dit bij de aangeno men snelheid nog duurt of hoe laat men op zijn bestemming zal zijn. Ook kan men opvragen welk verbruik de auto op een bepaald moment gemid deld noteert. Voor het ontwerpen van auto's maakte de auto-industrie al gebruik van de elektronika. Op deze foto is te zien hoe bij General Motors in Amerika elk deeltje van een auto berekend wordt aan de hand van elektronisch opge bouwde modellen, die bestaan uit driehoekjes en vierhoekjes. Op deze wijze worden alle toleranties voor de materialen nauwkeurig vastgesteld. Het vast instellen van de snelheid langs elektronische weg wordt in Amerika al meer gebruik. Dit levert Toekomst echter maar een kleine bijdrage tot het zuiniger omgaan met benzine. autofabrikanten al hun modellen van de moderne ontstekingssystemen voorzien. Dat eerst thans met dergelijke elek tronische voorzieningen gewerkt wordt heeft niet alleen met de actua liteit van de energiebesparing te ma ken. maar ook met de technologische mogelijkheden. De microprocessoren kunnen dank zij in de ruimtevaart ontwikkelde materialen nu de duur zaamheid bereiken, die voor een au tomotor vereist is. De regeling van het ontstekingsmo ment voor een zo efficiënt mogelijke verbranding kan echter ook elektro nisch geschieden. Daarbij vangt men dan twee vliegen in één klap: minder benzine en een zuiverder uitlaatgas. Hiertoe dient het Misar-systeem van GM, maar ook Ford en Chrysler heb ben dergelijke systemen. Dit jaar wordt er op kleine schaal een begin mee gemaakt. Twee procent van de auto's krijgt zo'n systeem, maar volgend jaar wordt het twintig procent en over drie jaar willen de Het lijdt volgens de Amerikaanse au tofabrikanten geen twijfel dat de mi croprocessor een grote toekomst wacht in de autotechniek. De fabri kanten hebben grote contracten afge sloten met concerns, die zich op het gebied van de micro-elektronika be kwamen, om nog meer systemen te ontwikkelen. Daarbij wordt bijvoor beeld gedacht aan het starten met een magnetisch kaartje in plaats van met de contactsleutel. De computer in de auto herkent op die manier dan de eigenaar van de wagen. Andere systemen, waarmee ook Lu cas in Engeland experimenteert, die nen om het afstand houden te auto matiseren. Nadert men een andere wagen recht van achteren, dan zou de auto zelf afhankelijk van de snel heid gas terugnemen. Dit is vooral belangrijk bij het tevoren instellen van de snelheid. De eerste systemen voor een betere ontsteking, die nodig is teneinde te voldoen aan de Amerikaanse milieu- eisen, gaan zo'n duizend gulden per auto extra kosten. Het is echter niet onmogelijk dat die prijs later nog daalt. Bovendien zijn er ook voordelen aan verbonden, want de motor heeft min der beurten nodig. De contactpun tjes, die nu nog altijd op geregelde tijden vervangen moeten worden, gaan verdwijnen. Storingen in de ont steking kunnen met elektronische be diening nauwelijks meer voorkomen. De komst van de microprocessoren, die in Europea waarschijnlijk wel wat langer op zich zal laten wachten, ver gemakkelijkt het onderhoud aan au to's aanzienlijk. Hoe het met de repa raties, die dan neerkomen op een vervanging van processoren, zal lo pen, is echter nog de vraag. - ROTTERDAM Gedurende de lunchpauzes (12-14 uur) zul len voortaan in het Hulp- en Informatiecentrum, postkan toor Coolsingel, in Rotterdam film- en dia-programma's wor den vertoond. De Datsun Violet is de opvolger van de 140 J en onderscheidt zich daarvan door een meer op de Europese smaak algestem- de vormgeving, een comfortabeler vering en een grotere motor. Het is opnieuw een goed afgewerkt, zeer compleet model. Een drukknopradio is standaard. iek« it dat uit fabeltjesland de less binnenwankelen? De lelijke sneeuwman, ook lamd, geboren en getogen in ge ijsvelden waar sneeuw- limmers soms sporen van aren. Als hij eenmaal uit denH°k, waarin hij de eeuwen Jid, is weggegooid, vergaat ,or Ofn slecht in Frank Kramers fcnadese miljonairs gebruiken or reclamedoeleinden, concur- li renten zijn nog verschrikkelijker din gen van plan. Hoe is het mogelijk! Het monster draagt op een gigantisch behaard lichaam een vertederend Ita liaans hoofd met van die vrouwenver- leidende zwemogen. Elk ogenblik denkt men dat hij zal uitbarsten in een welluidend „O, sole mio!" Maar het blijft bij machteloze knorklan- ken, als van een uit de krachten ge groeid varken.Rap sluit hij vriend schap met twee opgroeiende kinde ren die hem goed gezind zijn en wie zal hem euvel duiden dat hij zijn gerechtvaardigde woede om de on heuse bejegening die hem ten deel valt enkele mensen vertrapt? Niet de politie, die laat hem rustig vertrek ken naar zijn maagdelijke geboorte grond hoog daarboven, nog niet ver pest door helicopters en multinatio nals. Zo schaamteloos is er in de film ge gapt van „King Kong" en „Tarzan" dat het bijna amusant wordt. De ma kers zijn bovendien schalkse knapen, die hun métier gelukkig niet ernstig nemen: de hele film door zit je te wachten op het moment dat een door onheil verstomd knaapje zijn stemge luid zal herkrijgen, maar lauw loene! Dat zijn leuke dingen voor de mensen. Amsterdam-City I; Rotterdam-Lu- mière I; Den Haag-Odeon I, 12 jr. die de ziel de jaren vijftig komen mij Is de neus uit. En wie dragen I ld van die afschuw van een I' dat in ons deel van de wereld ar niet belangrijk en interes- aar juist daarom geenszins maam om in te leven was? ling filmregisseurs (en boeken- "s) van achter in de dertig die zo nodig over hun jeugd mummelen en zwijmelen, muziek en de meisjes en de n toen, over liefde en lust, jh vermengd met droefenis, 2$et een vleugje bitterheid. ul ijd zwanger van nostalgie. Ja, erinnering die weet wat. On- 'lijk verhalen die films over oten jongens die in teamver- hter de meiden aangaan en eldje verkennen. We hebben Jcheidene gehad uit Amerika «Ijk. Israël levert zijn bijdra- iet vermoeide golfje met „Le- psicle", wel eens (wat al te aangeduid als de „Israëii- erican Graffiti". En daar zijn thuis. Vetkuiven, tot klein- |ke proporties teruggebracht; van Bill Haley. Little Ri- 'aul Anka. The Shadows. Ja- Ji en troela aan de muur (hoe engerd ook al weer, o ja, Elvis et Jesse Katzur en Anne Atzmor in Lemon Popsicle Presley) en maar hijgen en wang aan fatsoenlijke en in de clinch gaan met wang dansen en grote woorden in a mond nemen en geld gappen in 't wang dansen en grote woorden in de pa en moe, de eeuwige dwarsliggers. Een jongen is hartstochtelijk verliefd op een meisje doch dat prefereert zijn vriend en die maakt haar zwanger en dan komt de trouwe aanbidder haar helpen en meent haar gewonnen te hebben, maar nee Oudere vrou wen die voor eerste, weinig aangena me, seksuele ervaringen zorgen zijn ook altijd present: in dit geval wordt het genre vertegenwoordigd door een Italiaanse nymfomane wier zeemans vriend op het meest ongelegen ogen blik thuiskomt en een Franse prosti- tuée, tot in hart en nieren doordron gen van de overtuiging dat tijd geld is. De dialoog, die in het origineel best aardig zou kunnen zijn, is helaas na gesynchroniseerd in het Engels het geen een weinig overtuigend resul taat oplevert. Doch laten we eerlijk zijn, al valt het moeilijk: regisseur Boaz Davidson heeft wel een bepaald sfeertje weten te creëren, zijn hoofd rolspelers kunnen het best nog wel eens een eindje schoppen in het vak en het slot van de film wekt een vleugje echte ontroering. Maar wat mij betreft mag het nu wel eens uit zijn met al die opgeklopte en omge- Irutselde autobiografieën van Jong- middelbaren. Amsterdam-Nöfgeratb en Alhambra I. 16 jr. Voor 14.990 gulden biedt de 1.6 liter Violet een ruime uitmonstering met een technisch conventionele opzet. De Datsun lijkt motorisch geen hoog vlieger. De 60 kW of 81 pk vermogen leidt officieel tot een topsnelheid van 160 kilometer, maar de acceleratie is met ruim voldoende hoog genoeg ge kwalificeerd. Door rustig te rijden is met de tweetrapscarburateur een ver bruik van één liter per elf kilometer haalbaar; wie er niet op let zal rond één op tien verbruiken. In tegenstelling tot die ene kleine Datsun met voorwielaandrijving de Cherry heeft ook dit model weer achterwielaandrijving, waarbij de achterwielophanging echter verbe terd werd. Dit is aan het veercomfort te merken. Het is nog niet ronduit soepel, maar ook niet zo stug meer als de vorige Datsuns en menige andere Japanse auto. Voortreffelijk is opnieuw de schake ling. Van de Violet bestaat nu tevens een coupé die standaard vijf versnel lingen heeft. Dit model kost tweedui zend gulden meer. is zowel qua vorm als prestaties iets vlotter maaar ver bruikt bij lagere snelheden ook wat meer dan de sedan. Dit wordt even wel opgeheven door op de snelweg in de vijfde versnelling te rijden. De Jongste Datsun is een gemakkelij ke auto om te bedienen, maar geen uitschieter qua rij-eigenschappen. Overigens zijn die eigenschappen over de hele linie goed genoeg en is het bijzonder moeilijk kritiek op de Violet te uiten, anders geformuleerd dan dat we hier met een technisch alledaagse auto te doen hebben. Dat heeft trouwens ook z'n voordelen: het gaat om een doorwrochte con structie. De carrosserie is niet opvallend, ach terin niet ruim voorin daarentegen wel maar voorzien van goede stoe len en een goede afwerking. Daaron der valt ook de geluidsisolatie, mo torgeruis is verre van storend. Men kan dus rustig naar de AM-FM radio luisteren. pe Datsun Violet biedt opnieuw veel waar voor het geld. Een voorruit van gelaagd glas, getint glas rondom, een carpetvloer, dubbele koplampen, een goede verlichting van het overzichte lijke instrumentenpaneel met een af zonderlijk paneel voor de prima re- gelbare ventilatie en verwarming ook op de zijruiten, kortom alles wat men verwachten mag en nog wat meer vindt men op de sedan. De duurdere coupé biedt bovendien enkele extra's, die de moeite waard zijn. Daaronder bevinden zich behal ve de vijfde versnelling en „derde deur": een toerenteller, nog enkele sportieve attributen, een verlichte bagageruime achter de neerklapbare achterbank en een zoemtoon, die aangeeft als de wagen in zijn achter uit staat. De 4.08 meter lange koetsen van bei de Violets zijn compact: de bagage ruimte is ook bij de sedan groot ge noeg. Al met al is het een complete gezinswagen die weinig problemen kan opleveren. De Datsun Violet als coupé: een nieuwe, wat meer Europese lijn Als eerste bandenfabrikant in de we reld heeft het Amerikaanse concern Goodyear een toenemend gebruik van natuurrubber ten koste van de groei in synthetisch rubber voor speld. De president van dit grootste bandenconcern ter wereld. John Ger- stenmaier, verwacht dat acht miljoen nieuwe rubberbomen gekweekt moe ten worden om in 1990 aan de vraag naar rubber te kunnen voldoen. Tot nu toe won het synthetische rubber steeds terrein, maar het natuurrub ber zal opnieuw een opleving doorma ken, aldus de heer Gerstenmaier. Hij deed deze uitspraken op grond van de toenemende vraag naar rub ber in het algemeen, de schaarste aan olie en dus aan petrochemische grondstoffen voor synthetische rub ber op de lange duur. en de toene mende vraag naar radiaalbanden. Voor gewone radiaalbanden is twee keer zoveel rubber nodig als voor diagonaalbanden en voor zware ban den soms drie keer zoveel, voerde de heer Gerstenmaler aan. Daarbij verklaarde hij: „Sommigen voorspellen ^en schaarste aan na tuurrubber voor de Jaren negentig. WIJ weten niet of dit zo zal zijn. maar we achten een grote inspanning no dig om de produktle van natuurrub ber op te voeren." Goodyear heeft zes plantages in vier landen. Daarvan worden de planta ges- in Brazilië en Indonesië thans sterk uitgebreid Hiervoor investeert het concern veertig miljoen gulden. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11