B 3 Gewelddadige volksverhuizing van Tadzjiekse bergbewoners FAMILIEBERICHTEN Koolmonoxyde oorzaak dood twee Chinezen Subsidie voor investeringen iiÉ energie besparii? DONDERDAG 20 JULI 1978 kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Goedemorgen Vader van der Hout vanuit Zuid Limburg van harte gefeliciteerd met uw 77ste verjaardag en een fijne dag toegewenst Leen en Bep JJ. woensd. 19 Juli 1978 mochten wij met onze ouders en grootouders H. v. Kessel en F. v. Kessel-de Graaf hun 50-jarig huwelijksfeest vieren, kinderen en kleinkinderen Amstelveen Wimbledonpark I „De Luute" Na een langdurig lijden is van ons heengegaan onze collega Cornelia A. Bevelander op de leeftijd van 49 jaar. Sinds 1974 was zij hoofd van onze ziekenafde ling. Haar liefde en toewijding voor onze zieke bewoners heeft op ons altijd gróte indruk gemaakt Namens directie en collegae van het Christelijk verzorgingstehuis „De Kimme": H. Pluim, directrice Amsterdam, 18 juli 1978 „Looft de Here mijn ziel, en ver geet peen van Zijn weldaden." Pt. 103:2 Tijdens ons verblijf op „De Herenberg" te Hattem, nam de Here tot Zich, Zijn kind, onze lieve man, vader, schoonvader, grootvader en zwager Mathien Menso Strootman op de leeftijd van 80 jaar. Doorn: M. Strootman-Anema eerder weduwe van A. A. Verhorst Zeist: R. Verhorst C. G. Verhorst-Scholten Amersfoort: B. Verhorst A. C. Verhorst-van der Kolk Amsterdam: J. C. Verhorst Utrecht: A. A. Verhorst W. Verhorst-Spruit en kleinkinderen Doorn, 18 juli 1978 Park Boswijk 239 De begrafenis zal plaatshebben op zaterdag 22 juli a s. op de begraafplaats „Zorgvlied", Am- steldijk te Amsterdam. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden om 11 uur in de aula van de begraafplaats. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis aldaar. P 10 - RS 12 - Na lang ziek zijn, is in Jezus ontslapen, onze lieve zuster, schoonzuster en tante, Gre Biersteker-Land Lieve vrouw van Klaas Biersteker „Mijn genade is U genoeg" 2 Cor. 12 9 Brantford (Can.) Jo en Dien Land-Slump Barneveld Maarten en Henny Haverkamp- Land Strathroy (Can) Wim en Anny Bakker-Land Beilen Jaap en Bertha v. Mourik-Land Hilversum Jan en Ina Venema-Land neven en nichten Schiedam 15 juli 1978 Afijn Genade is U genoeg 2 Cor. 12 vers 9. Na een bewonderenswaardig lijden werd van ons weggenomen onze schoon-dochter, -zuster en tante, Gre Biersteker-Land echtgenote van dr K. Biersteker fam. ds G. Biersteker-Veenstra dr K. Klamer-Biersteker N. v.d. Heide-Biersteker C. J. Kröder-Biersteker ir L. Sonneveld-Biersteker P. Biersteker-Dieleman A. Biersteker N. Biersteker-Koomen J. Biersteker-Jellema Dan ga ik op tot Gods altaren Psalm 43:4 Op Zijn tijd nam de Here tot Zich onze lieve nicht G. H. Biersteker-Land op de leeftijd van 61 jaar. Sleen: G. Joh. Boer G. Boer-Eisen Zutphen: J. H. Boer W. Boer-Brandsma Sleen. 19 juli 1978 ALGEMENE KENNISGEVING Op de leeftijd van 66 jaar heeft de Here tot Zich genomen mijn geliefde man, onze lieve zorgzame vader en opa Jan Gerrit Wolters „Maar wie den Heere verwachten, zul len de kracht vernieuwen". (Jesaja 40 vers 31a) J. Wolters-Fokke Janneke en Henk Aart Johan en Aukje 7642 AR Wierden, 18 juü 1978 Oude Zwolsestraat 2 De rouwdienst waarbij belangstellenden wor den uitgenodigd zal worden gehouden op za terdag 22 juli om 10.45 uur in de Taborkerk, Jacobsonstraat, waarna om 11.30 uur de teraardebestelling zal plaatsvinden op de alge mene begraafplaats, Vriezenveenseweg te Wierden. Gelegenheid tot condoleren voor aanvang van de rouwdienst Geen bloemen Liever geen bezoek aan huis. Op dinsdag 18 juli 1978 is onverwacht van ons heengegaan onze moeder en grootmoeder Teuntje Wilhelmina Groenewegen- Dukel weduwe van Michiel Groene wegen, in de leeftijd van 66 jaar. East Horsley: W. M. Groene- wegen Engeland: N. M. Groene- wegen-Sluiter Heemstede: N. P. Kense- Groenewegen J. C. Kense Tilburg: P. W. Korst- Groenewegen H. J. Korst en kleinkinderen 2242 AX Wassenaar, van Zuylen van Nije- veltstraat 184. Geen bloemen. De crematie is be paald op vrijdag 21 juli a s. om 11.30 uur in het Crematorium „Ockenburgh", Oc- kenburghstraat 21, Den Haag-Loosdui nen. Gelegenheid tot con doleren na de crema tie in de ontvangka mer van het Cremato- In Jezus ontslapen mijn lieve man, onze zorg zame vader en grootvader Marginus Efinus Spijkman op de leeftijd van 61 jaar. Nunspeet: J. Spijkman--Eding Nunspeet: Marjan en Gerrit Jannie Peter Mark Nunspeet: Riet Ermelo: Thea Nunspeet: Atie Nunspeet: Frits Nunspeet, 19 juli 1978 Thorbeckestraat 20 Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen Mijn man, onze vader en grootvader is opge baard in het rouwcentrum van de Monuta Stichting. Beetsstraat 17 te Harderwijk Gelegenheid tot condoleren vrijdag 21 juli van 19.00-20.00 uur in een der zalen van de Gerefor meerde Kerk, Driestweg te Nunspeet. De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 22 juli om 12.00 uur op de algemene begraafplaats te Nunspeet. Daaraan vooraf zal om 11.00 uur een rouw dienst worden gehouden in de Gereformeerde kerk, Driestweg te Nunspeet Na een kort, doch smartelijk, maar geduldig gedragen lijden bereidde God in Zijn Vader huis hem een eeuwige woning. Mijn geliefde man, onze beste broer en zwager Dirk Jan Vissink geb. 21-2-1889 eerder gehuwd geweest met H. Brouwer Uit aller naam: C. A. Vissink-Troostheide Ermelo 17 juli 1978 Kon. Emmalaan 29 flat 1. Géén bloemen - géén toespraken. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van de Maranathakerk Sparrenlaan 2 te Ermelo. De begrafenis zal D. V. plaats hebben donder dag 20 juli om 15.00 u. op de Algemene be graafplaats te Ermelo. Vooraf wordt een dienst van Woord en Gebed gehouden in het bovengenoemde kerkgebouw aanvang 14.00 u. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula van de begraafplaats. Na een korte ziekte is zondag overleden, de heer Dirk Jan Vissink zeer geliefde broeder van zuster C. Vissink, Daal en Bergselaan 52, kamer 625, Den Haag. „De Here is mijn herder, mij ontbreekt niets." Psalm 23:1 In Jezus ontslapen Hendrik Boot weduwnaar van Geertruida Elisabeth Goldschmeding in de ouderdom van 85 jaar. Nieuwerkerk a d. IJssel: G. E. Schut-Boot W. F. Schut Giessenburg: A. C. Boot W. Chr. Boot-v.d. Meulen Rijswijk: Th. Boot W. Boot-Baldé Bussum: H. de Vries-Boot N. de Vries Metz: A. M. Moncany de Saint Aignan-Boot D. H. Moncany de Saint Aignan Castricum: G. A. Boot A. Boot-Van der Steene Klein- en achterkleinkinderen Hendrik-Ido-Ambacht, 18 juli 1978 Bejaardencentrum „De Blije Borgh", Gerard Alewijnstraat 18. Correspondentieadres: Haantje 6, 228 CT Rijswijk. Vader is opgebaard in „Het Rouwcentrum", Oostsingel 146 te Delft, alwaar gelegenheid is tot condoleren donderdagavond van 7-8 uur. De rouwdienst zal worden gehouden in voor noemd centrum, vrijdag 21 juli a.s. om 2 uur, waarna de bijzetting in het familiegraf D.V. zal plaatshebben op de algemene begraafplaats „Jaffa" te Delft om circa 3 uur. Heden is van ons heengegaan mijn lieve irT" onze vader en grootvader Engelbertus Ter Schegget eerder weduwnaar van Gerritdina Hendrika van Maare op de leeftijd van 78 jaar Amsterdam, A. A. ter Schegget-Schouten W. H. ter Schegget C. ter Schegget-van Ewijk Rob Hans Nieuwegein. Th. ter Schegget G. ter Schegget-Otten Bert Dick Amsterdam, 17 juli 1978 Bonairestraat 73 I 1058 XE Amsterdam Gelegenheid tot afscheid nemen in het I vaartcentrum van de Coöperatie PC Ookm^j weg 273, Amsterdam-Osdorp, donderdag i 14.30-15.30 en 18.00-20.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben vrijt 21 juli a.s. tegen 12.15 uur op de gemeentelf begraafplaats Westgaarde, Ookmeerweg f Amsterdam (bereikbaar met bus 23). Heden ging na een droevig lijden over in C hand onze broer, zwager en „Ome Ro" Jeronimus Mattheus Borra op de leeftijd van 70 jaar Utrecht: P. H. Borra A. M. B. Borra-Stomps G. M. Muts-Borra G. H. Muts Bruno en Marco Schiedam: A. J. F. Krikke-Borra R. F. Krikke Fockema Andreae Utrecht, 18 juli 1978 Huize „Swellengrebel" 10. Corr. adres: P. H. Borra, Perudreef 37, Utrecht De overledene is opgebaard in .de rouwka van Huize „Swellengrebel". Gelegenheid bezoek aldaar donderdag a.s. van 19.00-2 uur. De crematie zal plaatsvinden maandag 24 om 12.30 uur in aula 2 van het cremator „Daelwijck" Floridadreef. Na afloop van plechtigheid is er in het crematorium gele heid de familie te condoleren. Voor de zeer vele blijken van medeleven, 'e mochten ondervinden bij het onverwacht he«oi van mijn innig geliefde man, onze lieve vader éer Johannes Schilleman HerweijejJJj zeggen wij u hartelijk dank. Uw belangstelling heeft ons diep 'getroffen en dl digd. Mede namens de kinderen en kleinkin jJjj A. M. Herweijer-Visser, Maasdam, juli 1978 Van Limburg Stirumlaan 3 ul In de Jaren zestig nam de leiding van de Communistische Partij van Tadzjikistan de verplichting op zich de katoenproduktie op te voeren. De onvolmaakte techniek maakte het echter onmogelijk de rijke oogst geheel binnen te halen. Op het „hoogste" niveau werd toen kennelijk besloten de zaak op te lossen door van alle Jagnobtsl (één van dé etnische groepen van het Tadzjiekse volk) en andere bewoners van het hooggebergte over te brengen naar het dal, waar geen katoen groeit. De bevolking werd voornamelijk uit het bovenstrooms en middelstrooms gebied van de rivier Jagnob die ln de rivier Zeravsjan uitmondt. Deze streek werd bijna uitsluitend bevolkt door de Jagnobtsl, die hoewel zij he* uiterlijk hebben van de andere Tad- zjleken, een sterk afwijkende taal spreken. Tijdens de Arabische over heersing in de zevende eeuw lukte het alleen de bergbevolking om taal en gewoonten relatief zuiver te houden van vreemde Invloeden. De tegen woordige Jagnobtsl begrijpen meest al het Tadzjieks wel en spreken alleen onder elkaar in hun taal. Op de scho len, in kranten en radio-uitzendingen wordt en werd de Jagnobse taal niet gevoerd. Criteria Er werd geen enkel Juridisch docu ment gepubliceerd over de verplichte landverhuizing. De criteria voor de liquidatie van deze of gene nederzet ting waren niet éénsluidend. Op som mige plaatsen was het voorwendsel de grote hoogte (volgens de gegevens van 1967 woonde 4 procent van de Tadzjiekse bevolking op ruim 2000 meter hoogte), ln weer andere plaat sen het bevolkingsaantal. Niet zelden hing de beslissing af van het feit waar de chef van de plaatselijke admini stratie (de dorpssovjet, het district scomité van de CP) zelf vandaan kwam. die zijn „dorpsgenoten" niet wilde „benadelen". In het begin probeerde men het nog op „vrijwillige" verhuizing te laten lijken. In sommige nederzettingen werden vergaderingen gehouden waar men de mensen wilde overhalen uit eigen wil te vertrekken. Eén van de „argumenten" luidde: „het dal is de geboortegrond van jullie voorva ders zij werden daar uit verdreven door nomaden". Nog meer Ook de volgende argumenten werden aangevoerd. 1) deze afgezonderdheid verhindert de culturele ontwikkeling (de Jagnobtsl verzetten zich echter tot nu toe tegen assimilatie met de andere Tadzjleken). 2. het kleine aan tal kinderen in klassen ln de kleine dorpen (de leraren spreken echter meestal geen Jagnobs. terwijl de kin deren het tadzjieks niet beheersen). 3) moeilijkheden bij het verkrijgen van medische hulp (zie verderop). 4) de moeilijkheden om de kiezers voor het stemmen naar de plaats van „verkie zingen" te brengen (volgens de kran ten is echter het aantal deelnemers altijd bijna maximaal), 5) lage pro- duktlvitelt van de voor de bergbewo ners traditionele veeteelt en terras- cultuur (toch komt uit de bergdorpjes altijd heel wat meer dan 50 procent vlees van de totale landproduktie op de markten van Tadzjikistan, terwijl gerst, wol e d. bijna uitsluitend door hen geleverd worden). Het keteldal Goelbas. gelegen aan de boven- stroom van de rivier Jagnob. is be roemd om de alpenweiden, weilanden en hooioogsten, die uitstekend ln de behoeften van de bergbewoners voor zien. Maar het isolement verhinderde Inderdaad de collectivisatie en effec tieve belastingheffing. Toen de autoriteiten de mislukking inzagen van vrijwillige landverhui zing (pogingen hiertoe werden trou wen niet overal ondernomen), veran derden zij hun taktiek. Versterkte militieafdelingen verschenen in de dorpjes en verwoestten de bevloei- ingskanalen: zonder deze door de eeuwen heen gebouwde bevloeiings- systemen Is het leven op die plaatsen onmogelijk. Daarna drongen zij de huizen binnen en hakten deuren, spanten en draagbalken voor het dak door, die gewoonlijk versierd waren met houtsnijwerk (hout is duur ln het hooggebergte). Met geweld leven van jacht, het wegdrijven van vee en geheime hulp van de bevol king in de overgebleven nederzettin gen. In de winter wanneer de wegen afgesloten zijn en er geen militie is, keren zij terug naar hun half ingezak te woningen. Demobiliseerden uit het leger mochten niet terugkeren naar hun geboortegrond. Het totale aantal van de uitgeweze nen bedraagt kennelijk vele tiental len duizenden. In de dalen werden voor de gedwon gen landverhuizers nederzettingen gebouwd met haastig in elkaar getim merde hutten. De schapenfokkerij, waaraan zij gewend waren en wat hun middel van bestaan was, is hier niet mogelijk. Hoog in de bergen, dicht bij de gletsjers is het water praktisch steriel. In het dal waar de bevloeiingskanalen ook dienen voor drinkwater, als „wasserij" en „bad huis" en soms voor „kanalisatie", kre gen bijna alle bergbewoners dysente rie, daar zij totaal geen immuniteit bezaten tegen deze leefwijze. Hierop volgden difteritis en tuberculose. bl GRONINGEN (ANP) De t z nezen die dinsdagmorgen in z, ning boven een Chinees re e< dood werden aangetroffen bli r het leven te zijn gekomen dd- monoxyde-vergiftiging. Dit I g sectierapport van het gerech^, boratorium in Den Haag uitg*^ Voordat ze maandagavond z slapen, hadden de Chinezen e i douche gebruikgemaakt. Dejj® bleek echter niet goed te waardoor veel koolmonoxyc woning was blijven hangen, zijn de beide mannen in de 1 de nacht overleden. Naar de voor auto's toegankelijke ge huchten werden vrachtwagens ge stuurd waarvan de chauffeurs uit an dere'plaatsen kwamen. Met geweld werden de bewoners met hun kinde ren en wat huisraad ingeladen. Het vee kwam om of werd gestolen, waar na het het eigendom werd van de lager gelegen kolchozen. Naar enkele moeilijk toegankelijke dorpen wer den wegen aangelegd, alleen maar om de Inwoners er uit weg te halen. (Nu zijn deze wegen verwaarloosd en onbegaanbaar). Er bestaat geen informatie over ge wapend verzet op het moment van evacuatie. Wel zijn er gevallen be kend van jongemannen die de bergen ln vluchtten en daar al enige jaren Weinig geld jaar. De kinderen die op het moment van vertrek al van de borst af waren maar nog geen vijf Jaar, zijn bijna allen overleden. Zo stond het er ook voor met personen boven de 60 jaar, die last hadden van de veranderde luchtdruk, zomerhitte en .slecht" wa ter. En dorpsverpleegkundige be schrijft een geval van waanzin van een jonge moeder, die in een paar dagen drie kinderen verloor (haar man diende in 't leger). De medische hulpverlening, die als voorwendsel gebruikt was voor de evacuatie, kon de epidemie niet de baas. Door de geheim gehouden statistiek worden er verschillende sterftecijfers ge noemd. maar zelfs bij de meest voor zichtige schattingen, ligt het aantal dicht bij de tienduizend. Niemand had de landverhuizers ge leerd de kachel met steenkool te sto ken, in plaats van met sprokkelhout. Bovendien kostte een ton kolen 75-80 roebel en niet alle bergbewoners, ge wend als ze waren om van eigen pro- duktie te leven, hadden voldoende geld om kolen in te slaan voor de winter. Het sterftecijfer per week bereikte de honderd, vooral onder kinderen en ouden van dagen. Tadzjiekse gezin nen hebben gewoonlijk veel kinde ren. Nu zijn er onder de landverhui zers bijna geen kinderen van 2 tot 3 Terugkeer Nu is de evacuatie „campagne" voor bij, maar er bestaat nog geen officiële toestemming voor terugkeer. Een deel van de landverhuizers heeft zich bij de nieuwe toestand neergelegd. Een ander deel heeft geen krachten meer en middelen voor de terugreis, te meer daar de militie dit van tijd tot tijd met geweld verhindert. In som mige kisjlaks wonen 's zomers (af en toe ook 's winters) 2-3 gezinnen (mees tal zijn dat ouden van dagen en men sen die in hun vakantietiid de hooi oogst binnenhalen). Zij wonen dan tussen de 60-80 (soms ook 150) inge storte huizen van hun voorouders. Hun levensvoorwaarden benaderen die van het stenen tijdperk. De verwarming in de huizen is een primitief open vuur met of zonder schoorsteen. De raestplakken voor brandstof drogen op de leistenen of lemen muren van de woningen, de kinderen zitten onder de vliegen. Elektriciteit, post en medische hulp bestaat er niet Wanneer er Russen verschijnen, verstoppen de vrouwen en kinderen zich, de mannen ant woorden uiterst onwillig, wat een sterk contrast is met de voor de ste deling verbazingwekkende gastvrij heid van de overige Tadzjieken. Op sommige plaatsen laten de autori teiten de terugkeer van enkele gezin nen oogluikend toe, onder de voor waarde dat zij zich verplichten brug gen of stukjes bergweg te herstellen. Deze gezinnen beweren dat zeer velen (in ieder geval Jagnobsti) de bergen als hun geboorteplek blijven be schouwen en ervan dromen hier terug te keren. (Dit is een Samizdat-docu- ment, dat we ontvingen van het Alge meen Diakonaal Bureau van de Gere formeerde Kerken in Nederland te Leusden, redactie). sociaal ecoi Van onze redactie DEN HAAG Minister Van ne (economische zaken) heefrr joen gulden beschikbaar gestip subsidies aan investeringei door energie wordt bespas nieuwe subsidie is een vervor regeling die vorig jaar was i Bedrijven moeten hun aa£3 voor deze subsidie voor half ber indienen bij het minis te ministerie betaalt uit totdat J van 75 miljoen leeg is. De subsidie zal bestaan uit 21" het investeringsbedrag per exclusief btw, met een maxim 1. sidie van een miljoen gulden Aj vestering moet minstens 17. dragen, exclusief btw. Deze sii regeling is niet bestemd voor van gebouwen en kassen, en e voor klimaatregelingen. Ook a lingen van welzijnszorg, ondei overheid kunnen geen beroep op deze regeling. BEST (ANP) Bij een verki val is de 26-jarige A. M. van Ztu; uit St. Oedenrode omgekoi het inhalen van twee fietsei hij met zijn auto een tegenlifl belandde in een sloot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14