i drijvende krachten chter wapenwedloop Openluchtmuseum kreeg dansorgel Voortborduren op kruiden 'Problemen afgeschoven op thuislanden' Renteverhoging bij de RPS per 20 juli 1978. BELEGG1NGS- BEWIJZEN SPAARDEPOSITO'S HYPOTH] postgiro en rijkspostspaarbank lang Oost-West-conflict, weinig kans op beteugeling Jubileumgeschenk van 'vrienden' rsoneel bank t politie aan or overvallers 3 jaar 7% (was 6 3/%) 4 jaar T/% (was 7%) 5 jaar T/% (was7/2%) rente op aanvraag* 63/°/o (was 6A%) (was Q3/% (was 7%) (was TA%) (was TA%) 1 jaar 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 7% T/% T/% T/% «N hypotheekrente 8% tophypotheekrente 8'/% afsluitprovisie blijft 1% Meer informatie lERDAG 20 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RS 11 H 13 M.H. von Meyenfeldt n boek „De eeuw der ;erheden" (uitgave Else- msterdam 1978) zegt de de Amerikaanse diplo- en econoom John Ken- Galbraith onder andere deze tijd geen enkel em bij benadering zo is als de bewapenings- p tussen Rusland en ka. „Die wapenwedloop thans de ontwikkeling volg gehad van de mid- om gezamenlijk en we- rig in enkele uren beide n samen met de rest de wereld geheel te tigen." 7 bellepen in de hele wereld de uitgaven een bedrag van ;eks 360 miljard dollar. Onge- rachtlg procent van dit bedrag litgegeven door de landen van IVO en het Warschau-pact en eer achttien procent door de nixe i van de Derde Wereld. Voor klopt etrelt de militaire uitgaven in En rde Wereld zijn twee aspecten :a j c wire in V( idenswaard. te weten: de gesta- N et eenvoudig „is «natno van hat aanriaol in hat held wil verzekeren, valt nauwelijks meer in te halen. Economisch Deze toenetnende Invloed van de techniek heeft er ook toe geleid dat sinds de Tweede iWereldoorlog het militaire apparaat zich steeds meer laat gelden als een economische fac tor. Economische overwegingen kun nen een bepalende invloed hebben op de kwantiteit en uitrusting van strijd krachten. Sommigen beweren zelfs dat de nati onale en internationale economie ge baat is met de aanhoudende wapen wedloop en het blijven voortbestaan van een internationale politieke drei ging. Een drijvende kracht achter de wa penwedloop is mijn inziens ook de algemeen verbreide opvatting dat de moderne massavernietigingswapens en massavernietigingsmethoden bruikbaar zijn voor de verdediging van onze samenleving. Velen gaan er te gemakkelijk aan voorbij dat wij in een situatie zijn gegroeid, waarin wij alles wat wij hebben in één klap kun nen vernietigen. Deze wijze van den ken belemmert naar mijn inzicht het zoeken naar passende alternatieven voor het oplossen van internationale conflicten. (name van het aandeel in het Itotaal (1955: ongeveer drie pro- 1973: ongeveer vijftien procent; ongeveer achttien procent) en lalitatieve verandering van de van de bestedingen. Werden in ren vijftig grote hoeveelheden ehands wapens naar de Derde d geëxporteerd, vandaag de dag iet om de aanschaffing en leve- 'an de meest geraffineerde wa- sternen. renigde Naties, bezorgd over de jaande wapenwedloop, hebben 3 mei tot 1 Juli in New York, s een speciale zitting, gespro- ver het vraagstuk van de ontwa- j. Veel zichtbare resultaten dit niet gehad. De vertegen- ligers van de volken waren het over eens dat de wereldwijde irraaöhwedloop een slechte zaak is, zij bereikten geen overeenstem- over de wijze waarop de wapen- op moet worden beteugeld en temd. Een gemeenschappelijk 01 ..hi tze mplex de conferentie zo weinig heeft everd is niet verbazingwekkend, •rs de aan de orde zijnde proble- k is uiterst complex. De wapen- p staat namelijk niet op zich- Jij is een symptoom van onvre- ;en de volken onderworpen aan ologische en economische iten en aan het traditionele vei- dsdenken. de toenemende invloed van de (me techniek op de strijdkrach- chreven deputaten ter bestude- van het oorlogsvraagstuk in een 11 aan de generale synode van de ormeerde kerken uitgebracht prt onder meer: dat in deze tijd zonder een duidelijke politieke ing, militair bijblijven geboden n een eenmaal opgelopen kwali- ve en kwantitatieve achterstand (n de regio waarin men de veilig- 1). Willen wij dé wapenwedloop beteuge len, dan zuilen wij iets moeten doen aan het politieke wantrouwen tussen de volken en aan de beheersing van de krachten die ons voortdrijven op de huidige weg. Bepaald eenvoudig is dat alles niet. Drie vragen lijken mij in dit verband van belang. Een eerste is of het ons inderdaad te doen is om een afremming van de wapenwed loop. Immers, ondanks alle gepraat over ontwapening zien wij dat de grootmachten nog steeds hun politie ke doelstellingen proberen te realise ren door te streven naar militaire superioriteit; door onder meer op het gebied van de kernbewapening vol doende capaciteit te ontwikkelen om de tegenstander zonder al te veel risi co's voor eigen bestaan, in één klap uit te schakelen. Ik denk in dit ver band onder meer aan ontwikkelingen als de Russische intercontinentale ra ket SS-X-16, het mobiele projectiel voor middelgrote afstand SS-20 en de Amerikaanse Trident D-5 en C-4. Kan het zijn dat de wapenwedloop wordt opgevoerd om de tegenstander uit te putten,en hem in een situatie te bren gen. waarin hij de ontwikkelingen niet meer kan volgen en zich dus moet schikken naar de wensen van de sterkere? Doel Een tweede vraag is: wat ons bij al dat gepraat over de beheersing van de wapenwedloop als doel voor ogen staat. Streven wij alleen maar naar de beteugeling van de wapenwedloop of gaat het ons tenslotte om algehele ontwapening? Willen wij dat laatste dan moeten wij ook aandacht schen ken aan de ontwikkeling van andere methoden om conflicten tussen groe pen van mensen en volken op te los sen. Wat mij dikwijls opvalt is dat, alhoewel ons buitenlands politiek be leid in het teken staat van het streven naar wapenbeheersing en ontwape ning, slechts weinigen geloven in de haalbaarheid van dit streven. Wel licht is dit ongeloof een factor die een keer ten goede op het gebied van de bewapening in de weg staat. Autoriteit Een laatste vraag tenslotte is, waar wij de autoriteit zullen vinden om leiding te geven aan een proces be doeld om de wapenwedloop af te rem men. De organisatie van de Verenig de Naties lijkt mij daarvoor minder geschikt. Natuurlijk is het goed dat er in de vergadering van de volken over ontwapening wordt gesproken. En dat gesprek heeft ook wel effect, evenals bijvoorbeeld de publieke opi nie invloed heeft op het beleid van de overheid. Maar daadwerkelijke ver anderingen mogen wij pas verwach ten, wanneer de grootmachten Ame rika en Rusland het gemeenschappe lijk belang om te overleven leren stel len boven eigen nationale doelstellin gen. Met andere woorden zolang het Oost-West-conflict in zijn huidige vorm voortduurt, zal er van een be teugeling van de wapenwedloop nau welijks sprake zijn. Het gesprek tus sen Moskou en Washington over wa penbeheersing en wapenverminde ring is mijns Inziens dan ook belang rijker dan het gesprek onlangs in New York. Dat is misschien teleurstellend, maar het is wel een realiteit waarmee wij rekening moeten houden. Krulden zijn er in trek. Er zijn kruidenwinkels, op de markt zijn kramen met niets anders dan kruiden en er zijn boekjes en boeken, die ons in het kruidenrijk wijs willen maken. Een aar dig idee is het om kruiden, die we in ons eten gooien eens nader te bekijken ente borduren. Gewoon vasthouden op leuke lapjes in kleur. Van die lapjes is veel te maken: van servet tot tafellaken toe. Zodoen de kunnen koken en bordu ren best samengaan, dat vond Ann Roth, de samen stelster van het boek „bor duren en koken" ook. Voor de bij de borduursels beho rende recepten heeft ze ech ter de hulp van chef-kok Ar nold H. van Doesburg, die jarenlang een radiorubriek over koken met kruiden ver zorgd heeft, ingeroepen. Het boek, dat best een aardige vakantiebezigheid kan sti muleren, is uitgegeven bij A. J. G. Strengholt, Bus- sum, maar het is gedrukt in Israël. Het kost ƒ24,50 en telt 111 bladzijden met re cepten en de bijbehorende borduurvoorbeelden. com pleet met „aftelmaten". On derstaand een greep uit de recepten: Peterselie Peterselie is wel het meest bekende kruid. Voor dit re cept zijn 500 gram olijven nodig. 3 eetlepels olie (liefst olijf) 1 eetlepel kruidenazljn of citroensap, 3 eetlepels fijngehakte peterselie en wat zout en peper, daarvan maken we een olijf-peterse liesaus. de olijven met een houten keukenhamer fijn kloppen en naar wens de pitten verwijderen of niet. De olijfolie, azijn of citroen sap. peterselie, wat zout en peper tot een sausje ver mengen en door de olijven roeren. Voor het opdoen het geheel even een uurtje in de koelkast zetten. Daar de olijven van zichzelf al v betrekkelijk zout kunnen zijn zeer voorzichtig met zout omspringen. Salie Salie is wat minder bekend. De naam is afgeleid van het latijnse „salvare", wat gene zen of redden betekent. De Romeinen dachten dan ook dat dit kruid tegen alle kwa len hielp. Maar ook nu ge bruiken we nog salie. Voor 4 personen salielapjes. Nodig: 4 kalfslapjes van ongeveer 150 gram. 4 dunne plakjes rauwe ham. 12 blaadjes sa lie. 50 cc olijfolie. 100 cc bouillon. (Hoeveel dat is staat wel op het keuken- maatbekertje). Een paar druppels citroensap en 50 gram boter, de kalfslapjes in de lengte opensnijden. Eén kant met 2 3 salie blaadjes en een dun plakje rauwe ham beleggen. Beide kanten goudbruin bakken, indien gewenst met wat zout en peper bestrooien en bij voorbeeld met spaghetti of rissoto serveren. Het overgebleven vocht afma ken door er een klontje bo-t ter door te roeren, de saus over het vlees gieten, wat fijngehakte salie over het gerecht strooien en de sa- liesmaak komt helemaal tot z'n recht. De laatste bladzij den van het boek geven nog een gedegen uitleg over wat er bij voorbeeld verstaan wordt onder „een snufje zout" en meer van die din gen, die een leek niet weet. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT „Nu de pro blematiek van de buitenland se werknemers een perma- voorbeeld van het „neutrale" Neder landse overheidsbeleid ziet de stich ting het zeer incomplete en slecht werkende verdrag met Marokko inza ke de sociale zekerheid van de in Nederland werkende Marokkanen. i.*„_ neuenuiiu werxenue juaroKKanen. nent karakter IS gaan aanne- 2o worden het bepalen van de ziekte men probeert de Nederlandse overheid die op de thuislan den af te schuiven. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor de .inhoud' van de met hen gesloten verdragen, zoals voor administratie, controle, besluitvorming en dergelijke. Nederland beperkt zich tot het spelen van de rol van .geldschieter'. De overheid de stichUng in het ontbreken van een doet dit om iedere inmenging „ettelijk recht op bijstand. Er is nog in de binnenlandse situatie van de thuislanden te ver mijden." „Maar," aldus het jaarverslag van de Dordtse stichting buitenlandse arbei ders, „het is van groot belang te er kennen dat de problemen van struc turele aard zijn en een politiek-econo- mische oorzaak hebben. Als sprekend i om dit belangrijke vraagstuk te pakken, is dus niet vastge- Wel is besloten om in januari het al jaren durende gesprek ontwapening in Genève, door ervormde" commissie te laten ••etten. door Jac. Lelsz JHOVEN (ANP) Personeel van jank-filiaal aan de Limburglaan ndhoven heeft twee politieman- aangezien voor overvallers. BIJ alitie was een alarmmelding bln- ekomen; toen twee politieman- n burger en met getrokken pisto- oor de bank uit hun auto stapten baar binnen liepen schrok een Wehjke bediende, die van het n niets afwist, zo dat ze achter de wegkroop en onmiddellijk op- w alarm maakte. Ondanks de le- latiebewijzen van de politieman- weigerde het bankpersoneel hen er de balie toe te laten. Jna enig heen en weer gepraat ïn aan deze verwarrende situatie eind en kon worden vastgesteld de eerste alarmering vermoede- Iwas veroorzaakt door een techni- storing. iuw niet schuldig icht aan dood man DHOVEN (ANP) De politie t de 45-jarige mevrouw R. R. uit Ihoven op vrije voeten gesteld, ras aangehouden in verband met van haar veertig-jarige echt- >ot. A. R. Deze was volgens de w beschonken thuis gekomen. In euken was de man enkele keren kelend tegen haar aangevallen en zich daarbij dodelijk verwond een mes dat de vrouw in verband het klaarmaken van de maaltijd aar hand hield. De politie gaat er inl^verleg met de officier van justitie J. Peijnenburg vanuit, dat inder- J sprake is van een noodlottige mloop van omstandigheden. 1BEEK (gemeente Brummen) tweejarige jongetje Yücer Ozcan Eerbeek Is omgekomen, toen het uit de struiken een weg opliep en Sr een auto raakte. ARNHEM De heer Th. Mortier, herbergier en lokali teithouder te Antwerpen, had er kennelijk geen lust in zijn hele leven bier te tap pen, afgewisseld met het bakken van uitsmijters. In zijn etablissement had hij tot vermaak van zijn gasten een Gavioli-orgel. Toen hij een nieuw orgel aanschaf te, verkocht hij het oude. Zo begon hij in orgels te handelen, maar daar bleef het niet bij. Rond 1913 ging hij ze zelf bouwen en een paar jaar later had hij al tachtig man in dienst, die zo'n twaalf orgels per jaar maakten, bestemd voor danszalen en dat soort gelegenheden. Het waren or gels met prachtig gebeeldhouwde en beschilderde fronten, met enom- re afmetingen, soms negen meter lang en zes meter hoog, zodat ze een hele wand besloegen. Eén van die nostalgische en frivole instrumen ten uit de begintijd van de produk- tie, 1918, hebben de „Vrienden van het Openluchtmuseum" te Arnhem deze instelling cadeau gedaan ter gelegenheid van het zestigjarig be staan. Het orgel heeft 31 jaar dienst gedaan in een danszaal te Temeu- zen. Een middelgroot Instrument, met tachtig toetsen en meer dan zeshonderd pijpen, met panelen die voorzien zijn van geschilderde en gebeeldhouwde engelen en land schappen. Typisch voor een dans orgel, in tegenstelling bij voorbeeld tot het straatorgel en ook het con certorgel was het sterk geaccentu eerde ritme van de muziek, verkre gen door een uitgebreid slagwerk: grote trom met bekkens, kleine trom, kleppers, castagnetten, trian gels enz. De functie van dit slag werk kwam overeen met die van het drumstel. Op de muziek van het Mortier-orgel konden liefhebbers heel goed een dansje maken. De fabriek van Mortier werd 25 Jaar geleden geliquideerd. Het fraaie in strument („Mortier Anvers op de kuif, zoals dat heet), dat het Neder lands Openluchtmuseum ten ge schenke ontving, wordt op het ogenblik gerestaureerd bij de orgel bouwer Veeningen in De Wijk (Drente). Het wordt te zijner tijd geplaatst in de hal van het te bou wen hoofdmuseumgebouw. Generaal Juli 1918 werd het openluchtmu seum geoepend door de heer Frede ric Adolphe Hoefer een gepensio- De „kuif" van het dansorgel uit Terneuzen met het naambord „Th. Mortier Anvers" dat het 60-jarig Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem van „de vrienden" cadeau kreeg. Twee beschilderde en gebeeldhouwde panelen van het dansorgel. neerde generaal, die het initiatief had genomen tot de oprichting er van. Voorbeelden lagen in de Scan dinavische landen. Hoefer hield van de historie, en hij was in dit opzicht niet eenkennig. Ook de totstandko ming van het Nederlands Legermu seum is aan hem te danken. Begon nen werd in Arnhem onder meer met een los hoes uit Vasse (Twente), een palingleurdershut uit Amster dam, een standerdkorenmolen uit Huizen ('t Gooi) en een plaggenhut uit Onstwedde. Van dat Twentse los hoes heeft het openluchtmuseum niet lang plezier gehad. Door on voorzichtigheid van een fotograaf met een zogenaamde Blitz-Pulver- installatle, ging het in vlammen op. Het was niet de enige ramp, die het openluchtmuseum trof. November 1943 werd door een brandbomaan- val grote schade aan de opstallen aangericht in verschillende delen van het terrein. Vlak voor het einde van de oorlog vernielde een V-l twee van de drie tentoonstellingsge bouwen met een schat aan mu- seumvoorwerpen. De meest recente calamiteit vond begin 1970 plaats, toen een felle brand een deel van de Zaanse buurt velde, onder meer een schoenmakershuisje, een tabakswinkel en een Krommenies hoekhuis. Hierbij ging ook een waardevolle collectie molenmodel len en boerderij-maquettes verlo ren. Kort daarop is met de herbouw van de Zaanse buurt begonnen. Indruk Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is een cultuur-histori sche instelling van de eerste orde. Compleet kan het beeld nooit zijn. maar toch. wie een globale indruk wil hoe Nederland ln de verschillen de streken ln het verleden woonde, werkte en leefde, kan die déór krij gen. Geleidelijk aan heeft zich het aantal hulzen, boerderijen, molens, bedrijfjes enz. uitgebreid. Ook het laatste. Men kan er bij voorbeeld, een complete dorpsbierbrouwerij. De Roskam uit Ulvenhout, zien. Be halve panden, die eenlingen vor men. onstonden er hele buurten, zoals de al genoemde Zaanse, maar gen en het bestaan van speciale wet ten die verblijf van en arbeid door vreemdelingen afhankelijk maken van een overheidsvergunning. Op deze punten functioneert de Neder landse wetgeving ondemocratisch. Het is echter de vraag, aldus de stich ting, of de overheid wei de wil heeft deze structurele maatschappelijke problemen op te lossen. en ziekteperiode van een (bij voor beeld tijdens zijn vakantie) in Marok ko ziek geworden werknemer en alle administratieve formaliteiten daar omheen overgelaten aan corrupte, traag werkende instanties. Goede controle en samenwerking ontbre ken. Het is met het oog op dergelijke situaties noodzakelijk dat Nederland verandering brengt in al dergelijke verdragen. Een ander knelpunt voor buitenlan ders van enkele nationaliteiten ziet nauwelijks sprake van een juridische en materiële bescherming van bui tenlanders. Ter illustratie hiervan worden genoemd de wettelijk vastge legde achterstelling bij Nederlanders met name op het punt van politieke en sociale rechten, de feitelijke onge lijkheid bij de uitvoering van wetten die Juist geen onderscheid maken tussen Nederlanders en vreemdelin- een een Limburgse en een Drentse. De scheepstimmerwerf De Hoop is van Marken naar het openluchtmu seum overgebracht. De beroepen- wijk breidde zich eveneens uit. on der meer met een tolhuisje uit Be- dum. Ook de kruidentuin wordt steeds attractiever: naast het kloos tertuintje naar voorbeeld van de in de negende eeuw voor het klooster van St. Gallen (Zwitserland) ont worpen kruidhof is er een afdeling met geneeskruiden, met keuken kruiden. met technische kruiden en met planten die in de folklore een rol spelen. Uiteraard kon ook een „polderlandschap" karakteristiek voor ons land, niet ontbreken. De verzameling klederdrachten wordt gestadig groter, en vooral in de late re jaren zijn daarmee vele thema exposities opgebouwd. Buiten die is een reeks incidentele tentoonstel lingen gehouden. Met als uitschie ter „De Zaan", die de sociale, econo mische en technische aspecten be lichtte van Nederlands oudste indu striegebied. Levend Het bezoek aan Nederlands Open luchtmuseum beweegt zich ln stij gende lijn, de laatste jaren steeds boven de 500.000 personen in een seizoen. In totaal zijn in de zestig Jaar van zijn bestaan er meer dan tien miljoen geweest. Het beleid en streven van directeur dr. J. H. Jager Geriings en zijn staf is erop gericht „dat er altijd wel wat nieuws te zien valt". Dat zal een gunstige invloed hebben op de belangstelling. Het statische, inherent aan de museale toestand, wordt zoveel mogelijk doorbroken. Er waren totnogtoe da gelijkse demonstraties van onder meer broodbakken, papierschep pen. draaiende molens, tingieten, klompenmaken, stoelenmatten en bezembinden. Tot en met de hoge- hoedenmaker toe kon men er aan het werk zien; zo herleeft het verle den. en dat bekoort velen. Ook al beseft men dat de goede oude tijd lang niet in ieder opzicht ideaal was, heimwee bUJft een zeer mense lijke trek. (ADVERTENTIE) In aansluiting op recente ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt verhoogt de RPS per 20 juli 1978 de rentetaneven voor nieuwe beleggmgsbewijzen, spaardeposito's en hypotheken. Coupures van f 1.000,- en f5.000,-. Renteop- rente: aan het einde van de gekozen looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. LOOPTIJD VASTE RENTE De rentevergoeding op vóór 20 juli 1978 afgegeven beleggmgsbewijzen blijft ongewijzigd. Minimum deposito storting) f 1.000,-. Elk deposito komt na de gekozen looptijd automatisch vnj. De rente is jaarlijks beschikbaar. VASTE RENTE LOOPTIJD •tel. (020) 591 21 37. De rentevergoeding op vóór 20 juli 1978 gestorte spaardeposito's blijft ongewijzigd. Eerlijk is eerlijk: ook de hypotheekrente wordt aangepast. Nieuwe taneven per 20 juli 1978: U kunt bellen naar de njkspostspaarbank in Amsterdam: (020) 591 21 38afd. Spaardeposito's en Beleggmgsbewijzen (020) 591 80 12 aid. Hypotheken Folders en inlichtingen over al onze diensten zijn verknjgbaar op het postkantoor, en via tel. 0017 (gratis)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13