'oskou veroordeelt ee VS-journalisten abon onopvallende voorzitter OAE Soeharto wist van staatsgreep 1965 jtiith kapittelt zwarte leiders Onvrede bij cipiers gevangenis Portugal 7ectificatie en boete opgelegd I- Chinezen gestraft Prof. Wertheim over proces Latief: Humanitair beleid wekte wrevel Acht jaar cel voor Sawito in Indonesië Op Filippijnen dit jaar al 1600 doden en gewonden :NSDAG 19 JULI 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET KOU (Reuter, UPI, AP) n Moskouse rechtbank t gisteren twee Ameri- vejse journalisten veroor- ingö tot een boete en een v ïjficatie, omdat ze geschre- Hchadden dat een door de lische televisie uitgezon- 'zjbekentenis van een dissi- e v| door de Russische auto- rfkten voorbewerkt en ver- ïfd was. at wee journalisten die Moskou als plaats hebben, Craig Whitney ■■^e New York Times en Harold i van de Baltimore Sun hebben erd zich te verweren tegen de ildiging van de Sowjet-autori- 1. Ze zijn niet aanwezig geweest ;et proces tegen hen. De twee De twee veroordeelde Amerikaanse LiNto nu, naar het oordeel van de journalisten, Harold Piper van de DE^r, een boete betalen van 3500 Baltimore Sun (boven) en Craig en binnen vijf dagen een recti- Whitney van de New York Times, plaatsen in hun eigen krant of 'Russische pers. De twee Amerikaanse kranten heb ben inmiddels bekendgemaakt dat zij niet van plan zijn een rectificatie te plaatsen en de twee betrokken journalisten die momenteel in de Ver enigde Staten zijn, hebben laten we ten dat zij hun werk in Moskou weer gewoon zullen hervatten. De twee journalisten kunnen nog in beroep bij het hooggerechtshof van de Sowjet- Unie. Orlow rassing ltspraak van het hof kwam na ierrassende verklaring van de igen zittende dissident Zwiad jakhoerdia dat hij ln mei van dit —gerecht was veroordeeld wegens tie tegen de Sowj et-Unie. Giste- erklaarde Gamsakhoerdia voor chtbank dat de voor de Russl- 'televisie uitgezonden bekente- liet vals was. Gamsakhoerdia in mei van dit jaar een straf fegd van vijf jaar werkkamp en ie verbanning. Gamsakhoerdia van de oprichters van de Geor- fc Helsinkigroep, die zich bezig met de controle op de naleving- ie akkoorden van Helsinki door 'jet-Unie. skt™ jlijke journalisten hebben de af- en jaren steeds gefungeerd als tussen de dissidenten en de pu- I opinie in het Westen. Het pro gen de twee Amerikaanse jour- en heeft er alle schijn van dat Isslsche autoriteiten niet alleen lan zijn een einde te maken aan de activiteiten van de dissidenten, maar hun evenzeer hun contacten met het Westen willen ontnemen. De censuur op de verslaggeving van bui tenlandse correspondenten werd in 1961 afgeschaft. Het beroep dat de Russische dissi dent en leider van de Moskouse Hel sinkigroep Joeri Orlow had aangete kend tegen zijn veroordeling tot ze ven jaar gevangenisstraf en vijf jaar verbanning op beschuldiging van an- ti-6owjet propaganda, is gisteren af gewezen door het hooggerechtshof van de Sowjet-Unie. Meer dan twintig leden van de groep, die zich bezig houdt met de controle op de naleving van de verdragen van Helsinki, bevin den zich nu in gevangenissen. Bij de uitspraak van het hooggerechtshof werden gisteren alleen mevrouw Or low en haar twee stiefzonen toegela ten. Sympathisanten van Orlow, on der wie Andrej Sacharow, kregen te horen dat er voor hen geen plaats was in de rechtszaal. De negen landen van de Europese Gemeenschap betreuren de voort gaande onderdrukkende maatrege len tegen dissidenten in de Sowjet- Unie. Zij achten deze in strijd met de akkoorden van Helsinki en onvere nigbaar met de ontspanningspolitiek. De verklaring van. de negen is uitge geven naar aanleiding van de proces sen tegen Ginzboerg en Sjtsjaranski. Mevrouw Avital Sjtsjaranski heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten de Olympische Spelen van 1980 in Moskou te boycotten als be wijs van hun steun aan de dissiden ten. Mevrouw Sjtsjaranski vergeleek de spelen van 1980 met die van 1936 in het Duitsland van Adolf Hitler. Behalve een enkele Amerikaanse par lementariër heeft ook de Franse bis schop Huyghe van Arras, in het noor den van Frankrijk, opgeroepen tot een dergelijke boycot. een overeenkomst," aldus ,en men moet alle delen ervan in. Een ervan is dat er een einde aan de oorlog en dat er vrede dat wij verkiezingen kunnen onder omstandigheden waar- n sprake is van intimidatie." Smith zijn hij en zijn zwarte 's in de regering vastbesloten, ireenkomst te laten functione- [aar Smith houdt de zwarte verantwoordelijk voor het tot brengen van een wapenstil- ^vt Twee van deze zwarte leiders, ip Abel Moezorewa en domi- labagningi Sithole, hebben in irleden meermalen gezegd dat idpiaioeg invloed hebben bij de zwar- trrilla's om de oorlog te doen ,p- kken. Daar is tot op heden ech- niets van gebleken. Sinds de overeenkomst op 3 maart tekend is de guerrillaoorlog dusver door Salisbury bekendge maakte cijfers zijn 3000 zwarten en 200 blanken bij de oorlog omgeko men. Meer dan een kwart van dit aantal is na maart om het leven ge bracht, Aan de interne regeling wordt niet meegedaan door het Patriottisch Front van Joshua Nkomo en Robert Moegabe, wier guerrilla's vanuit Zambia en Mozambique opereren. Begin deze week werd in Salisbury bekend gemaakt dat een 31-jarige boer vorige week donderdag in het district Mrewa in het noordwesten van het land in een hinderlaag was gelokt en vermoord. Hij stond in de streek bekend om zijn inspanningen voor de vrede in Rhodesië en had bijeenkomsten georganiseerd tussen zwarten en blanken. Volgens Salisbu ry werd hij vermoord door zwarte EtlSBURY (Reuter, UPI) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren zijn zwarte j (ga s in de overgangsregering ervan beschuldigd te weinig te doen aan de de-escalatie van rlog in het land en gewaarschuwd dat de interne regeling niet uitgevoerd kan worden als it een wapenstilstand tot stand komt. eerder toegenomen. Volgens de tot guerrilla's die er tegen waren dat een rillQVOr Hnnr fill chlim hnlrnr,A»n Q blanke Rhodesiër aan invloed won onder de plaatselijke zwarte bevol king. HONGKONG (Reuter) -J Enkele functionarissen in de Chinese provin cie Kwantoeng zijn gestraft wegens corruptie en misbruik van overheids geld, zo heeft radio Kanton gisteren gemeld. De overheid had volgens de radio een onderzoek ingesteld na. klachten dat ambtenaren in de dis tricten Fosjan, Tsjautsjing en Nan- hai, er op het eiland Hainan, staats geld voor particuliere doeleinden ge bruikten. Dat was juist gebleken en de schuldigen waren zwaar gestraft. Het geld was onder meer besteed aan feestgelagen. Maandagochtend wisten 124 zware jongens te ontsnappen uit de gevan genis van Alcoentre. Ze hadden een tunnel gegraven met behulp van le pels en messen uit de kantine. Met een leeslampje werd het werk bijge licht. De opgegraven grond werd ver borgen onder tafels en dekens. Begin deze maand werd er in de ge vangenis van Alcoentre een honger staking gehouden, waaraan ltfD van de 220 gevangenen deelnamen. De hongerstaking eindigde met de in stelling van een onderzoek naar be weerde wreedheden van cipiers en gebrek aan goede sociale voorzienin gen. Een aantal cipiers is hangende het onderzoek op non-actief gesteld. Woordvoerders van het gevangenis personeel gaven toen al hun ongenoe gen te kennen over de volgens hen al te welwillende houding waarmee de eisen van de gevangenen tegemoet werden getreden. Bevestiging Vanzelfsprekend beschouwen de ci piers de spectaculaire ontsnapping van de gevangenen als een bevesti ging van hun klachten. De hongersta king ,en ook andere acties zouden slechts als dekmantel voor het graaf werk gediend hebben. Zeker is wel dat de ontspanning een koud kunstje geweest is voor de ge vangenen. De electronische beveili ging werkte maar gedeeltelijk en de buitenverlichting van de gevangenis bleek niet overal te zijn ingeschakeld. Bovendien bleken tekenen die op een ontsnappingsprogram wezen in de wind te zijn geslagen. Niet voor het eerst Het betreft hier overigens niet de eerste ontsnapping uit de Alcoentre gevangenis. In 1975 wisten zeventig agenten van de PIDE, de vroegere geheime dienst, te ontkomen uit hun cel. Destijds werd sterk getwijfeld aan de politieke bétrouwbaarheid van de bewakers. Nu is de ontsnap ping voor sommige kranten een aan leiding een sfeer van onzekerheid te creëren. Van een afgewogen oordeel over eventuele mislukking van het vestigen van een meer humaner regi me in de gevangenissen, dat mis schien te weinig rekening houdt met de bewakers, is geen sprake. Inmiddels heeft de Portugese politie gewaarschuwd dat men zich niet op duistere plaatsen moet wagen, omdat men dan wel eens in de handen van de loslopende schurken zou kunnen vallen. Tegelijk zijn signalementen verspreid van de zwaarste gedetineer den, van wie sommigen veroordeeld zijn wegens overvallen en moord. Van de 124 ontsnapten zijn er gisteren al weer 42 opgepakt. Van een onzer redacteuren Het huidige Indonesische staatshoofd, president Soeharto, wist van te voren dat er in de nacht van 30 september op 1 oktober 1965 in Jakarta een poging tot een staatsgreep zou worden ondernomen. Dit schrijft de Indonesië-kenner prof. W. F. Wertheim in de „Groene Amsterdammer" van deze week. De Georgische dissident Zwiad Gamsakhoeria legt getuigenis af tijdens het proces tegen de twee Amerikaanse journalisten. Hij verklaarde dat de door de Russische televisie uitgezonden bekentenis die hij aflegde juist is, hetgeen in tegenspraak was met de publikaties van de twee Amerikanen. door Jan Halkes LISSABON Het is onduidelijk of de ontsnapping van 124 gevangenen uit de zwaar beveiligde gevangenis van Alcoentre in Portugal het gevolg is geweest van balorigheid van de bewakers of van het falen van hun bazen. Op de achtergrond van deze ontsnapping staat in ieder geval de ontevredenheid van de Portugese cipiers over hun gehumaniseerde regime in de gevangenissen. Soeharto toen opperbevelhebber van de strategische reservetroepen (Ko- strad), kreeg dit vier uur voordat de coup in gang gezet werd te horen van kolonel Abdoel Latief, die momenteel (ruim twaalf jaar later dus) terecht staat als een van de samenzweerders. De afgelopen jaren hebben verschil lende speculaties de ronde gedaan over de verwarrende gebeurtenissen in die bewuste nacht van 30 septem ber, waarin commando s van overste Oentoeng, de commandant van Soe- kamo's lijfwacht, zes vooraanstaan de generaals om het leven brachten. Onder hen was de zeer geziene opper bevelhebber en stafchef van de Indo nesische strijdkrachten, generaal Yani, terwijl generaal Abdoel Haris Nasoetion. die ook op het lijstje stond, wist te ontkomen. Twee van de drie belangrijkste leiders van de coup, overste Oentoeng en generaal Soepardjo werden al spoedig ter dood veroordeeld en stierven voor het vuurpeloton. De derde, kolonel Latief, werd geïso leerd gevangen gehouden en staat dan nu voor de rechter. HIJ heeft gevraagd of president Soeharto en zijn vrouw bij het proces mochten getuigen, hetgeen door de militaire rechter als „niet relevant" van de hand gewezen werd. En dat is Jammer want Soeharto en Latief zouden dan samen eens kunnen vertellen wat er nu eigenlijk tussen die twee bespro ken is enkele dagen en enkele uren voor de staatsgreep. Soeharto heeft in verschillende inter views wel toegeven dat hij ontmoe tingen gehad heeft met Latief, maar JiiJ heeft altijd ontkend dat Latief hem op de hoogte gesteld zou hebben van de dingen die komen zouden. De eerste ontmoeting vond plaats in het huis van Soeharto, twee dagen voor de coup. De tweede in een militair hospitaal waar Soeharto's zoontje na een ongeluk met een hete kom soep was opgenomen ln de nacht van 30 september, vier uur voor Oentoengs mannen op pad gingen om de zes generaals te arresteren. „De waarheid" Prof. Wertheim zegt ln de Groene te beschikken over de schriftelijke ver dediging van Latief, waarin deze zegt: „De waarheid is dat ik in die nacht, behalve dat ik naar zijn zoontje kwam kijken, dat een ongeluk had gehad, ook gerapporteerd heb dat er de ochtend daarop een beweging zou starten om een coup d'état van de generaalsraad te verhinderen, waar van hij al eerder op de hoogte was". De „coup d'état van de generaals raad" slaat op geruchten dat de leger top, waaronder de zes generaals, van plan zouden zijn de macht aan zich te trekken, omdat ze Vonden dat presi dent Soekamo te veel onder invloed stond van de Indonesische commu nistische partij (PKI). Hoe dat ook zij, generaal Soeharto, die als belangrijke militair toch niet op het lijstje van de te arresteren generaals stond, wist op 1 oktober en de daarop volgende dagen zeer effec tief de coup neer te slaan en de deel nemende strijdkrachtonderdelen te ontwapenen. In maart '66 droeg Soe kamo, onder druk van de generaals en de studenten de feitelijke macht over aan Soeharto, die een jaar later door het Volkscongres tot president werd gekozen. Over de kling De staatsgreep werd door de gene raals ln de schoenen van de PKI geschoven (er waren inderdaad com munisten bij betrokken) waarna in een grootscheeps bloedbad honderd duizenden echte of vermeende com munisten of mensen die lid waren van aan de PKI gelieerde organisaties, over de kling werden gejaagd. Wertheim zegt in zijn artikel dat, als Latief en zijn medestanders verant woordelijk gesteld worden, voor de gebeurtenissen. Soeharto stellig me deverantwoordelijk is, alleen al door zijn verzuim om wat hij wist onmid dellijk aan zijn superieuren mede te delen. JAKARTA (Reuter) - Sawito Karto- wibowo, een voormalig ambtenaar bij het Indonesische ministerie van land bouw, die in Jakarta terecht stond op beschuldiging van een poging de re gering ten val te brengen, ls gisteren veroordeeld tot acht Jaar gevangenis straf. Sawito zei, na zijn veroordeling te hebben aangehoord, dat hij bij de hoge raad ln beroep zou gaan. waarna er gejuich en applaus van de volle publieke tribune kwam. Sawito zegt dat hij tijdens een medi tatie in de bergen van Java de „wahy- oe" ontvangen heeft, de goddelijke uitstraling van de vorst en dat hij president Soeharto moet opvolgen. Hij stelde een document samen waar in hij op de machtsoverdracht aan drong en waaronder hij de handteke ning van dr. Mohammed Hatta (de vroegere vice-president van Indone sië) en vier vooraanstaande religieuze leiders wist te verzamelen. Deze vijf mensen hebben zich later allen van het document gedistantieerd. Het proces heeft met name op Java veel belangstelling getrokken door dat Sawito in verband gebracht werd met onderdelen uit de oude Javaanse mystieke traditie. MANILA (Reuter) In de eerste helft van dit Jaar zijn in het zuiden van de Filippijnen ruim 1600 mensen gedood of gewond in gevechten tussen rege ringstroepen en moslemopstandelin gen die ijveren voor een eigen onaf hankelijke staat. Dit heeft het minis terie van defensie in de hoofdstad Manila bekendgemaakt. Ongeveer een derde van de slachtof fers waren soldaten, leden van de burgerwacht en politiemannen, aldus het ministerie, dat verder meedeelde dat de opstandelingen de wapenstil stand dit Jaar tot nu toe 900 keer hadden geschonden. Nico Kussendrager 3 gehoord over Gabon het afgelopen Jaar? Klopt. Het Westafrikaan- id ls niet of nauwelijks in het nieuws geweest. Toch was het tot deze voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), die jomende jaar zal worden geleid door Soedan. Gabon onderhoudt nog steeds de beste be trekkingen met het vroegere moederland Frankrijk. En dat blijkt niet alleen uit het feit dat het>in Afrika de derde invoerder is van champagne. De hoofdstad Libreville met zijn brede boulevards aan zee en zeker eertijds mondain imago is wel eens mini- Cannes genoemd, in plaats van een stad in zwart Afrika. De winkels liggen er vol met Franse produkten. ge keer dat Gabon de kolommen was toen de Amerikaanse president AD Carter tijdens zijn Afrikaanse safari [dit jaar niet de moeite nam ook even 0 crfgere Franse kolonie aan te doen. Wel 120 m hij Nigeria, één van de rijkste en "■i'fllgste staten in het Afrika van van- in Liberia, waar eens de negerslaven 1 iofVereniBcie staten naar toe trokken. Uojarmee dus historische banden be- )|M|| Gabon vloog het Amerikaanse "oofd voorbij. Je woede te woede van Gabons president, tongo. „Waarom heeft president Car- de moeite kunnen nemen voor een aan de huidige voorzitter van de IN ls blijk had willen geven van zijn stelling voor Afrika", zo vroeg hij tegenover het blad Jeune Afrique. kan zelf het antwoord verzinnen: is één van de kleinere Afrikaanse met nog geen miljoen inwoners en IMltenlandse politiek die haar bij veel Afrikaanse staten niet zo geliefd iet s 90 6C EL glat die era« verb v, >iNd; npagne t het een zeer gematigde houding fT( Senover zuidelijk Afrika, waar de itrijd volgens Bongo door „dialoog" "orden opgelost. „Niet tussen de minderheid en diegenen van ons die ikelijke (Afrikaanse) staten leiden, '?n werkelijke dialoog tussen alle- an zuidelijk Afrika, tussen de blan- lerheid en de zwarte meerderheid, loog in het hart van zuidelijk Afri- zei president Bongo in een gesprek Wsweek. In Gabon is nog steeds een Frans garnizoen gelegerd van een paar honderd man, en Frans adviseurs vliegen af en aan. Hoewel het bedrijfsleven ls „ge-Gaboniseerd" ne men zij achter de schermen de beslissingen. „Laten wij onze buitenlandse broeders met vriendschap begroeten", is een lijfspreuk van Bongo. Franse bedrijven doen nog steeds een groot deel van de Investeringen in het Westafrikaanse land, en op aantrek kelijke voorwaarden. Gabon is voorstander van een Afrikaanse vredesmacht onder Franse paraplu, zoals die op het ogenblik in Zaire president Mo- boetoe helpt ln het zadel te blijven, nadat de Belgische en Franse militairen weer naar huis waren gegaan. Niet bepaald zaken waar je in het huidige Afrika dat Juist zo verdeeld ls over de Franse invloed veel eer mee inlegt. Op de ministersconferentie van de OAE, vorige week. liepen de me ningsverschillen daarover hoog op, en te vergeefs probeerde Gabon een aantal ma len olie op de golven te werpen. En op de gisteren begonnen topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid zal on getwijfeld dezelfde zaak ook de staatshoof den en regeringsleiders verdelen. Ontwikkeling De Oabonese president Bongo (rechts) samen met zijn opvolger als voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, Noemeiri (Soedan). Wie een blik werpt op de ontwikkelings plannen van Gabon stuit in de eerste plaats op wegen, bruggen, ontvangstcentra, vlieg velden en stuwdammen. Bongo heeft het plan gehad van Libreville, een echte „Afri kaanse metropool" te maken, maar dat kost grote sommen geld. ten laste van projecten die eerder als „hoognodig" waren aange merkt. Het inkomen per hoofd van de bevolking in Gabon is één van de hoogste in heel Afrika (zevenduizend gulden), dank zij de olie. Die ls goed voor meer dan de helft van de uitvoerlnkomsten van Gabon, maar de olie zal in de Jaren tachtig op zijn. Gabon voor ziet dan grote economische problemen, en 1978 is al gestempeld als een jaar van „so berheid" waarin de Gabonezen de buikriem moeten aanhalen. Een bekende uitspraak van Bongo is: „Geef mij een gezonde economie, en ik geef u een evenwichtige regering". De vraag is alleen wat onder een „gezonde economie" moet worden verstaan, en wie daarvan tot nu toe in de vroegere Franse kolonie het voordeel hebben gehad Men kan de Gabonese president niet ont zeggen dat hij een stabiel beleid heeft ge voerd, hoewel hij de verwijten krijgt een persoonlijkheidscultus rond zichzelf te scheppen, en steeds meer dictatoriale nel gingen te krijgen. Bongo zelf is het daar uiteraard niet mee eens: „Iedereen kan vrijelijk zijn mening laten horen, maar ik kan in mijn land geen wanorde toestaan. Als lk Iemand vind die wanorde wil veroorzaken, zal ik maatrege len moeten nemen", zo zei de presleent tegen Newsweek. De cultus rond zijn persoon blijkt uit de alomtegenwoordige portretten die streng op de Gabonese bevolking neerzien, de voortdurende loftuitingen op radio en tele visie over de „gids" en „vernieuwer" van het land en de wijde verbreiding van zijn denk beelden en levenswijsheden. „Een meisje dat haar pop in bad doet. ls de Gabonese moeder van morgen", en meer van dat werk. Verdraagzaamheid „Overleg, verdraagzaamheid en vrede" is een ander motto van Bongo, waarmee hij ook een brug wil slaan tussen de verschil lende volken ln Gabon. In het verleden zaten die elkaar regelmatig in de haren, maar de onderlinge vetes lijken te zijn bij gelegd. Wat dat betreft heeft Bongo zijn eigen afkomst niet mee: hij komt niet zoals zijn voorganger Leon Mba, die hij elf Jaar geleden opvolgde, uit het grote volk van de Fang (die ook over de grens met Kameroen wonen), maar uit de kleine stam van de Batete. Gestudeerd heeft Bongo niet, wat volgens een meer oppervlakkige waarnemer in de Frankfurter Allgemelne betekent dat de Gabonese president niet flirt met het socialisme. Bongo ls niet. zoals veel andere Frans-Afrikaanse politici, tijdens studie ln Parijs „bewerkt" door de communisten. Gabon heeft nu zijn Jaar als voorzitter van de OAE er op zitten. Naar het lijkt zal opvolger 8oedan een meer vooraanstaande rol spelen binnen de organisatie. Het heeft zelf een tijd van conflicten tussen noord en zuid achter de rug. is in een aantal gevallen verzoenend en bemiddelend opgetreden ln conflicten (hoewel niet altijd even succes vol) en Soedan kan een brug slaan naar de Arabische wereld. Zo n voorzitter heeft de OAE na het kleine Mauritius (vorig Jaar) en het onopvallende Gabon (het afgelopen jaar) hard nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7