|)emsmond mogelijk toch ontvangsthaven aardgas Veertigste vierdaagse van CDA-Kamerlid Schakel Nederland krijgt meer oge ambtenaren bij EG 'n Rondje fris. Proces tegen de KLM twee weken uitgesteld S »i kabinet streeft ernaar vrijdag beslissing te nemen Maximaal 10 mille subsidie voor rechtswinkels Plan dagonderwijs Joezegging aan Andriessen achttienjarigen Langweer leidt in klassement skütsjesilen Verwarring over Schiedamse stembiljetten Oud-werknemer eist schadevergoeding uim 16.000 wandelaars verlieten Nijmegen onder ideale weersomstandigheden Protesten tegen dubbeldekse Texelse veerboot Rita OENSDAG 19 JULI 1978 TROUW/KWARTET uk»or Gerard van der Wulp <ra> rougN HAAG De kansen voor de Eemsmond in Groningen om de Nederlandse ontvangstha- rst3n te worden voor tankers met vloeibaar aardgas vanuit Algerije stijgen de laatste weken J J Onzienlijk. Het kabinet wil vrijdag al een definitieve beslissing nemen over de aanlandings- ïï^^voomwienmoeeSk te m^ats. Er wordt er in toenemende mate rekening mee gehouden dat het kabinet zal afwijken eiïjn de aanvankelijke keus van dit voorjaar voor de Maasvlakte, ten gunste van de ■z^jmsmond. hoeveelheid te leveren vloeibare aardgas te verhogen tot zes miljard kubieke meter per jaar^ Tot de aankoop van het aardgas werd besloten in het kader van het beleid 10e ?n fctoren die de kansen van de noor ooi ijkste haven van Nederland heb- peifc doen stijgen zijn onder meer; 'ert jaajïn de afgesloten inspraakprocedu- d. voor de lagere overheidsorganen habben de besturen in de regio Rot- orqdam overwegend negatief of aarze- »oe d gereageerd, terwijl de besturen anh Groningen consequent positief der geerden; dit n de Tweede Kamer vat steeds ?ke|er de opvatting post dat men in ezty kader van de stimulering van het ertyrden des lands niet om de Eems- ?en nd heen kan als er geen onoverko- 'akiijke nautische bezwaren zijn, te- gstjer daar de FNV zich ondubbelzin- kw voor vestiging in het noorden deli ft uitgesproken; bij» lel^n het kabinet en in ambtelijke ion ïg is de laatste weken een extra 3ol$ent geleg op de studies naar de "dinjhnische en nautische haalbaar- de |d van de Eemsmond als aanlan- sse gsplaats. nc njdt kabinet streeft ernaar om nog onr staande vrijdag een beslissing te ooiben, onder meer omdat de meest rokken bewindsman, minister Jajh Aardenne van economische za- ni« zaterdag met vakantie gaat. Ket erd ment waarop het kabinet zou be- n h sen is ruim een maand vervroegd, tjec vei ichten dat dat is gebeurd omdat lerfcen met een snelle beslissing nog Maasvlakte als eerste in aanmerking komt voor de vestiging van de termi nal voor vlpeibaar aardgas (liquified natural gas. LNG), maar het sloot daarbij niet uit dat de Eemsmond alsnog aan bod zou komen. Er werd daarom opdracht gegeven voor nade re technische studies over de vaar route die de grote LNG-tankers in het Eemsmondgebied moeten volgen. De schepen zijn daar veel meer van het getij afhankelijk dan bij de Maas vlakte. Het voorlopige standpunt legde het kabinet voor aan de lagere bestuurs organen in de twee regio's die tot 1 juli j.l. gelegenheid kregen om te rea geren. Provinciale staten van Zuid- Holland vroegen om een nadere stu die naar de mogelijkheid om vanaf het zuidelijkste puntje van de Maas vlakte een dam te bouwen, richting zee, met op het uiteinde de terminal sparen. Daarmee hoopt men het mo ment waarop de Nederlandse aard gasbronnen zijn uitgeput vlak na het jaar tweeduizend wat uit te stellen. met een pijpleiding landinwaarts. Deze door veiligheidsoverwegingen ingegeven suggestie was van tevoren echter al door de regering afgewezen vanwege te hoge kosten. De Rijn- mondraad was sterk verdeeld, maar volgde tenslotte het standpunt van vnnr lPn de provincie. Alleen de Rotterdamse *WI ACöllcir LUL gemeenteraad ging in beginsel ak koord met de vestiging op de Maas vlakte, „ondanks de niet weg te cijfe ren risico's." Eensgezind Van onze parlementsredactie DEN HAAG Rechtswinkels kun nen dit jaar maximaal 10.000 gulden subsidie krijgen van het rijk. Dit heeft minister De Ruiter van justitie gisteren bekendgemaakt. Ook vorig a wj kans bestaat dat een van de buur- jaar was het maximum subsidiebe- judlden West-Duitsland of België van lak Nederlandse overslagplaats ge ar nik gaat maken, konden gisteren in in Haag niet worden bevestigd. larroute het voorjaar nam het kabinet nog voorlopige standpunt in dat de drag 10 mille. Voorwaarden zijn on der meer dat de rechtswinkel overwe gend individuele hulp verleent, geen advocaten of notarissen aan de win kel zijn verbonden en geregeld con tact wordt onderhouden met een bu reau voor rechtshulp of de juridische faculteit van een universiteit of hoge school. In het noorden was men eensgezind. Het provinciebestuur vindt vestiging in de Eemsmond van wezenlijke bete kenis voor het begin van de industrië le ontwikkeling in de Eemshaven, ze ker nu het bedrijfsleyen het wat be treft vestigingen daar nog steeds af laat weten. Het standpunt van de provincie wordt door alle andere be trokken besturen in Groningen gedeeld. De overslagplaats levert overigens op zich niet erg veel arbeidsplaatsen op: een kleine honderd blijvend. Wel is er voor de bouw een aantal hoogwaardi ge vakkrachten nodig. Indien eventu eel wordt besloten om niet vier mil jard kubieke meter vloeibaar aardgas per jaar te importeren (zoals contrac tueel vastligt) maar zes miljard, zoals Algerije Nederland heeft aangebo den. kan het aantal permanente ar beidsplaatsen iets worden uitgebreid. Twee jaar geleden kwam de Neder landse Gasunie met het Algerijnse gasbedrijf Sonatrach overeen dat jaarlijks vier miljard kubieke meter vloeibaar aardgas aan Nederland zal worden geleverd, vanaf 1984 geduren de twintig jaar. Daarmee kan vier procent van de jaarlijkse Nederland se aardgasbehoefte worden gedekt. Onderhandelingen zijn gaande om de rk- ;t-L w& „dl n onze sociaal-economische redactie RotpEN HAAG Nederland krijgt binnen enkele jaren meer ge ambtenaren in het apparaat van de EEG in Brussel, i uister Andriessen (Financiën) heeft hierover toezeggingen gekregen van de EG-commissaris Tugendhat voor begro- gszaken. De Nederlanders zijn thans ondervertegenwoor- Joldtd onder de hoge EG-ambtenaren 1; tl ndr als EG-apparaat in Brussel telt nu ambtenaren, Onder wie 2137 A- /lletfctenaren, de hoogste rangen. On- deze A-ambtenaren zijn 131 Ne landers, terwijl dat er op grond bestaande verhpudingen 220 zou- moeten zijn. De Europese Com- sie (dagelijks bestuur van de EG) op de begroting voor volgend een post opgenomen voor uit- ding van het totale aantal EG- itenaren met 475. teren vergaderden de ministers financiën- uit de EG-landen over begroting. Minister Andriessen ma. |e baarbij aanvankeliijk geen 'e" ikeuring hechten aan de post uit- ding ambtenaren. Maar na een irek met het betrokken lid van de jpese Commissie. Tugendhat. >te de minister van zijn bezwaren iiehte! begrip ;r vi riessen vertelde gisteren na af ten. loop van de vergadering dat Tugend hat „erg veel begrip" had getoond voor het probleem van de Nederland se ondervertegenwoordiging, en dat de Europese Commissie „het voorne men heeft verbetering te brengen in de situatie." Tugendhat had wel geen harde garanties gegeven aan Andries sen, maar de minister vond dat hij toch voldoende toezeggingen had ge kregen om niet langer tegen de begro tingspost voor uitbreiding ambtena ren te zijn. België is oververtegenwoordigd on der de A-ambtenaren met 290 posten (13,6 procent), maar Engeland is met 315 posten net als Nederland onder vertegenwoordigd. Engeland is ech ter pas enige jaren lid van de EG, terwijl Nederland dat al is vanaf de start in 1958. Frankrijk heeft met 410 posten (bijna eenvijfde) het grootste aantal hoge EG-ambtenaren. De ondervertegenwoordiging leidt er voor Nederland toe dat bij steeds Minister Andriessen meer diensten in „Brussel" geen Ne derlanders in de top zitten die de Nederlandse problemen begrijpen en waarmee het gemakkelijk is contact op te nemen vanuit bijvoorbeeld het regeringscentrum in Den Haag. In Brusselse kringen wijt men de on dervertegenwoordiging vooral aan Nederland zelf. Kandidaten voor een vaste ambtelijke post bij de EG moe ten een examen afleggen. Een goede beheersing van de Franse taal is daarbij wel nodig. Voor het examen van dit voorjaar waren 1700 kandida ten waarvan slechts 180 slaagden, dus ruim tien procent. Er Waren toen 235 Nederlandse kandidaten, waar van er slechts elf slaagden, dus nog geen vijf procent. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Besturenraad Protestants-Christelijk Onderwijs en de Landelijke Organisatie voor Chris telijk Vormingswerk hebben geza menlijk een raamplan opgesteld voor nieuwe dagonderwijs-voorzieningen voor zestien- tot achttienjarigen. Bij de opstelling van de plannen was de notitie, die staatssecretaris De Jong (onderwijs) vorige week heeft uitge bracht, over een nieuw type onder wijs voor zestien- tot achttienjarigen, nog niet bekend. Het plan gaat uit van voorzieningen op de korte en op de lange termijn. Op de korte termijn pleit het plan voor ontwikkeling van nieuwe onder wijsvoorzieningen, gebaseerd op de kennis, ervaring, personele en mate riële mogelijkheden van lager en mid delbaar beroepsonderwijs, beroeps begeleidend onderwijs _ep het vor mingswerk. De ontwikkeling van nieuwe projecten zou regionaal moe ten worden opgezet. Op langere termijn voorziet het plan in een integratie Van alle vormen van onderwijs, die zich met het onderwijs voor deze groep leerlingen bezig hou den: het participatieonderwijs, steu nend op de verworvenheden van het vormingswerk en het beroepsbegelei dend onderwijs en de nieuwe vormen van dagonderwijs. De nieuwe opleiding, aldus verwacht het plan. zal aan ongeveer 80.000 leer lingen onderdak bieden. EERNEWOUDE Lammert Zwage, de nieuwe schipper van het Lang weerder skütsje heeft gisteren de der de wedstrijd van het skütsjesilen ge wonnen. In het bladstille Eernewou- de zegevierde Zwage, bijgestaan door zijn al voor vele overwinningen gelau werde vader Ulbe, voor Joop Mink (Grouw), Lodewijk Meeter (Huzum), Rienk Zwaga (Zuidwesthoek, broer van Lammert) en Sytse Hobma van Lemmer. Langweer leidt nu ook in het alge meen klassement met 9,9 punten voor Lodewijk Meeter (13) en Rienk Zwage (14). Tjitte Brouwer (Heeren veen. de kampioen die de eerste twee wedstrijden won, verliet het water halverwege de wedstrijd na een klei ne aanvaring met Siete Meeter. Bromfietser komt om OTTERLO (ANP) De twintig-jari ge Wouter van Ginkel uit het Gelder se Otterlo is in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij op een kruispunt met zijn bromfiets geen voorrang verleende aan een personenauto. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Wiegel acht het niet uitgesloten dat de Schiedamse kiezers bij de ge meenteraadsverkiezingen in verwarring zijn gebracht door de vormgeving van de stembil jetten. Dat het CDA hierdoor sterk zou zijn benadeeld houdt hij echter voor onwaarschijn lijk, zo blijkt uit zijn antwoord op vragen van het CDA-Ka- merlid Van der Sanden. Op de stembiljetten waren de kandi datenlijsten van PvdA en CDA over twee kolommen afge drukt. Het Kamerlid veronder stelde, dat een groot aantal stemmen die voor het CDA wa ren bedoeld, bij de PvdA-kan- didaat die bovenaan de tweede kolom stond, terecht zijn geko men. Minister Wiegel wijst erop, dat de verwarring ook ten gevolge kan hebben gehad dat stemmen, bedoeld voor de lijs ten 3. 4 en 5 op het CDA zijn uitgebracht. De veronderstelling van het Kamerlid, dat het CDA 23 stemmen tekort kwam om de laatste restzetel te bemachti gen, is niet juist. Volgens de minister had het CDA in dat geval 295 stemmen méér moe ten hebben. De bewindsman acht nadere richtlijnen voor de vormgeving van stembiljetten niet noodzakelijk. De vormge ving is geregeld in het kiesbe sluit. Schiedam is met de eigen vormgeving buiten het boekje gegaan, aldus minister Wiegel, die het niet eens is met het standpunt van de Schiedamse burgemeester dat „redelijker wijs kon worden aangenomen dat verwarring bij de kiezers omtrent de keuze van de partij uitgesloten was." SCHIPHOL (ANP) Het proces dat de 39-jarige Jos de Wit uit New York heeft aangespannén tegen zijn voormalige werkgeefster, de KLM, is uitgesteld tot 2 augustus. Het zou oorspronkelijk vandaag voor het hooggerechtshof van New York zijn begonnen. De KLM heeft De Wit in april ontsla- VS. Het PvdA-Kamerlid Rienks heeft gen omdat hij na zijn overplaatsing daar inmiddels vragen over gesteld, naar Amstelveen elke arbeid wei gerde. De Wit vecht dat ontslag aan en eist van de KLM een schadevergoeding van 1.2 miljoen dollar (bijna drie mil joen gulden). Hij wilde niet worden overgeplaatst en naar zijn zeggen is de reden voor overplaatsing, dat hij als intern accountant van de lucht vaartmaatschappij in Noord-Ameri- ka rapporten had uitgebracht over financiële manipulaties van de KLM en haar directeur in New York, F. O. Kielman. Die rapporten gingen direct naar net hoofd van de interne accountants dienst van de KLM. de heer H. A. Bakker in Amstelveen. De aanklacht van De Wit is behalve tegen de KLM ook gericht tegen Kielman, Bakker en president-directeur drs. S. Orlan- dini van de luchtvaartmaatschappij. De laatste twee hebben Kielman op zijn minst de hand boven het hoofd gehouden, aldus De Wit. Hij beschuldigt de KLM ervan smeer gelden te hebben betaald aan parti culieren en reisbureaus teneinde vliegtuigen vol te krijgen. Kielman op zijn beurt zou KLM-gelden ten eigen bate hebben aangewend, onder meer voor de bouw van een hotel op Bonaire. Hangende de zaak, die De Wit tegen de KLM heeft aangespan nen, is de luchtvaartmaatschappij niet bereid op deze zaak in te gaan. De KLM-woordvoerder volstond met de opmerking, dat zijn maatschappij alle beschuldigingen van de hand wijst. Staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft de hoofddirectie van de KLM om nadere gegevens gevraagd over mogelijke financiële manipulaties van de KLM-directie in New York. Op basis daarvan zal ze eventueel beslui ten een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar KLM-activiteiten in de Vanuit New York heeft De Wit ge meld dat de KLM het hof heeft ge vraagd de zaak naar Nederland te verwijzen, omdat de behandeling in New York te veel kosten voor de luchtvaartmaatschappij met zich zou meebrengen. De KLM-woordvoerder ontkende dit gisteravond. 'MEGEN Het CDA-Kamerlid Maarten Schakel is bezig aan zijn veertig- vierdaagse. Hij trok op 21-jarige leeftijd de wandelschoenen aan en is isdien de internationale voettochten rondom de Waalstad trouw gebleven. Den VIN >r Jan Roelfs het glas Betuwse kersen ap in de hand vertoefde hi) ermorgen voor het raad- i van Eist. „Veel bochten in parcours, maar wij weten "10e wij die moeten nemen, over ombuigingen maak nij geen zorg," aldus de itere politicus die weer iwerd gevraagd hoe hij dat lijkse verslaan van wan- dfilometers volhoudt. „Elke nd trek ik tijd uit om 25 50 kilometer te trainen, rlijk ontspannen." ott<hoe nv 52 (ai IDtt ikel. die alom op de schou- wordt geklopt deelt nog dat Dries van Agt als lieve Nijmegenaar zeker wel had willen lopen 'far dat kan niet. omdat hij vrijdag moet inhalen. En moet hij weer gauw weg om de politieke zaken stevig in de hand te houden," aldus Schakel. De politicus ging daarna weer op pad te midden van de ruim 16.100 deelnemers die gisteren onder ideale weersomstandigheden een deel van de Betuwe hebben verkend. Maandagavond waren er maar liefst 17.295 deelnemers start gerechtigd. maar zoals altijd lieten ruim 1000 het afweten nog voordat de lopers zich in de late ochtendschemering voor hun startstempel ver drongen Jubileum Het dorp Bemmel in de ooste lijke Betuwe stelde het wan- delleger voor dag en dauw in staat een gelukwens te bren gen aan zijn burgerij. Tal van inwoners van dit 800 jaar oude dorp hadden 's nachts voor de spiegel gezeten om zich zorg vuldig in middeleeuwse kledij te steken. In die drscht stonden ze bij het hanengekraai langs de Bemmelse wegen collectief te jubileren. Bemmel maakte van zijn achthonderdjarig be staan een soort lopende recep tie. Het haalt ook iedere avond vermaarde vierdaagse orkes ten naar het dorp om de be langstellenden te laten delen in zijn unieke feest Het langgerekte Eist was weer zichzelf niet meer. Duizenden wandel toeristen trokken er urenlang doorheen en ervoe ren weer het voorproefje van het „looplustigen kijken". De folklore wil dat de plaatselijke bevolking vrienden en beken den in de voortuinen uitno digt, zich daar picknickend op houdt en zich vergaapt aan het uit vele nationaliteiten be staande wandelleger, dat zich niet alleen door het aangena me weer veel zon maar ook door de her en der optre dende orkesten liet stimu leren Japanse volkssoep De Japanners worden in posi tieve zin nagewezen. Die zijn immers een kleine veertig man sterk gekleed in voor jaarsgroen en staan onder lei ding van de voorzitter van de Japanse wandelsportfedera tie Deze verstrekte gul uitno digingen om in november naar Japan te komen waar dan geschoeid op het stramien van de Nijmeegse vierdaagse een driedaagse wordt ge houden. Hij verklaarde dat er ander half miljoen wandelaars zijn in zijn land, maar dat het moei lijk is hen in een georganiseerd verband te krijgen. Zijn fede ratie is nog jong: 10.000 leden. De Japanners lieten zich de Nederlandse keuken goed smaken met dien verstande dat ze zich om beurten naar de keuken van hun hotel begeven om in ieder geval de Japanse volkssoep op tafel te kunnen brengen. Niemand weet wie de enige vertegenwoordiger van 8ri Lanka (Ceylon) is die zich in de strijd bevindt. Zijn komst heeft de commissie voor het ceremonieel niet geringe hoofdbrekens gekost, want nergens was een vlag van zijn land te vinden. Die is op het nippertje met een diplomatie ke koerier gearriveerd Ambassadeur Zoals gebruikelijk kwamen de eerste commentaren los in de omgeving van burgemeester Frans de populaire eerste burger van Eist die in zijn gemeenteraad kritiek heeft ge kregen op de uitnodiging door de vierdaagse leiding van de ambassadeur van zuid-Afrika. ..Wanneer die nu zou komen, zou ik hem hier op de eerste rij in de tent waar de bejaarden van ons dorp zitten een plaats aan bieden. En ik zou zeggen; kijk het allemaal maar eens goed aan. Hier lopen alle ras sen en kleuren mee. Wij maken in geen enkel opzicht onder scheid". aldus de burge meester. Marsleider Tonny van Dongen wijst op het feit dat er bijna 8000 mensen voor de eerste keer deelnemen. „Dat is feno menaal. het nieuwe levens bloed voor de marsen Jammer dat we pas later kunnen uitre kenen hoeveel van die eerste jaars de eindstreep hebben ge haald. maar een winstpunt is het zeker." Strompelaars Er waren weer tientallen strompelaars en waggelaars die al na een halve marsdag achterhoede vormden en wie het verlangen naar een bed op het gezicht te lezen stond. „Onvoldoende getraind, avon turiers." Dat is het onbarm hartige oordeel van de deskun digen. Gisteren was het aantal uitval lers bijzonder gering: 282. Van daag trekt de schare die nog vlot ter been is en niet door de feestroes in de Nijmeegse bin nenstad is geveld, door het overwegend schaduwloze land van Maas en Waal met Wychen als de pleisterplaats. Nijmegen is deze dingen an dermaal een bonte, vrolijke heksenketel waar naar schat ting 20 tot 25.000 extra auto's in de binnenstad overdag het beeld bieden van een giganti sche automobiel-tentoonstel ling En waar in de avond de klanken van de muziek bege leid worden door het rinkelen van de kassa's van de midden stand. want wandelen maakt dorstig. Van een onzer verslaggevers DE KOOG De NV Texels Eigen Stoombootonderneming (Teso) heeft gisteren in De Koog het contract ge tekend voor de bouw van een nieuwe dubbeldeks veerboot. De nieuwe boot, die in 1980 in de vaart zal ko men, kan bijna tweehonderd auto's vervoeren. De nieuwe boot wordt gebouwd op de werf van Verolme in Heusden, een onderdeel van het Rijn-8chelde-Ver- olme concern. Met de order is onge veer veertig miljoen gulden gemoeid. Overigens zal de Teso slechts een dek kunnen gebruiken, omdat de aan- voersteigers niet zijn aangepast. Volgens de directie van Teso zal. wan neer de nieuwe boot gereed is, niet met drie schepen worden gevaren. Het is de bedoeling een schip achter de hand te houden en de maatschap pij overweegt om in rustige tijden het dubbeldeks schip te verhuren. Daar zou vanuit Scandinavië belangstel ling voor bestaan. Over de aanschaf van de dubbeldeks boot zijn de meningen op Texel sterk verdeeld. Bij een vorig Jaar gehouden onderzoek bleek dat 85 procent van de eilandbewoners de grotere dubbel deksboot van de hand wees. Het voor naamste bezwaar is een mogelijke verdere toename van het aantal auto's op het eiland en het overschrij den van de maximumcapaciteit. Mo menteel mogen niet meer dan 47.000 toeristen op het eiland overnachten. Na veel geharrewar gaf de gemeente raad in november vorig Jaar toestem ming voor de aanschaf van een dub beldeksboot. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland is echter tegen een dubbeldeksboot en geeft de voor keur aan een boot met één autodek. „Ik heb gelezen, dat ook vissen «uur- stof nodig hebben

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3