Verzoening Zaïre-Angola §osje Dajan kan altijd nog naar het theater Lid Politburo Koelakow dood Processen tegen dissidenten gaan door |E-top gaat toch #r Sahara praten Hoofdstad Dili weer open voor burgers GEOS-2 op juiste plaats aangekomen ïnguela-spoorlijn' weer open ibus Ecuador verrassing luzetsleider in hWragua gedood Soeharto bezoekt Oost-Timor Noord-Jemen kiest nieuwe president Iraanse heli's neergeschoten Palestij nen hekelen Irak Top in Bonn pakt kaping vliegtuigen aan Busongeluk Caïro hojaël niet bereid tot concessies in gesprek met Egypte en VS RS I G 18 JULI 1978 BUFTENLAND TROUW/KWARTET 7 SSA, NEW YORK (Reuter, UPI, AP) Zaïre en het buurland Angola hebben besloten -.■trekkingen te normaliseren. Vluchtelingen uit beide landen kunnen, als ze dat willen, ne3aar hun eigen land gaan en verder is er al overeenstemming bereikt ovjr het weer open van de „Benguela-spoorweg", een belangrijke route voor de koperexport van Zaïre. Dit 'adio-Kongo gisteren bekend gemaakt. :nie( (AP. DPA, UPI) Toen giste- ikwart van de stemmen voor identsverkiezingen die zondag idor gehouden werden, geteld de centrum-linkse kandidaat concentratie van Volkspartij- lat ^P) Jaime Roldos voor op de onvf militaire regering gesteunde amipat Sixto Duran en de liberaal (lemente Huerta. lomen wordt dat de vroegere «Jgers van ex-president Jose TVelasco Ibarra zijn overgelo- pr Roldos. Mocht Roldos geko- pf irden dan zou dit een grote ^Hng betekenen voor de militai- overigens toegezegd hebben ;rni^ag te zullen respecteren. Rol len schoonzoon van de leider CFP, Assad Bucaram, die militairen van deelname aan identsverkiezingen was uitge- imdat het geen Ecuatoriaanse lUde, had. Deze Bucaram geniet 'lopulariteit en daarvan lijkt toonzoon nu geprofiteerd te MMBÊÊÊÊÊ De spoorlijn was in 1975 tijdens de burgeroorlog tussen de verschillende rivaliserende Angolese bevrijdings bewegingen gesloten. Het weer ope nen van deze verbinding is het resul taat van besprekingen die het afgelo pen weekeinde zijn gehouden tussen delegaties van beide landen in de Kongolese hoofdstad Brazzaville. Tij dens deze besprekingen zijn beide landen tevenx overeengekomen een commissie in het leven te roepen, onder auspiciën van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) om de betrekkingen tussen Angola en Zaïre te normaliseren. Omdat de besprekingen achter geslo ten deuren zijn gehouden is het nog niet beksnd welke specifieke beslui ten er zijn genomen om de betrekkin gen te normaliseren. deed en het Zaïrese leger er slechts met behulp van Franse parachutis ten in slaagde de opstandelingen het hoofd te bieden." Zaire heeft altijd volgehouden dat Angola achter deze invasie stond. De opstandelingen zouden volgens Moboetoe opgeleid zijn op Angolees grondgebied door Russische en Cubaanse experts. Misleid Over de Amerikaanse betrokkenheid bij de burgeroorlog in Angola heeft de Amerikaanse Senaat een geheimu- rapport samengesteld. Volgens de ..New York Times" staat er in dit rapport dat de voormalige minister van buitenlandse zaken. Henry Kis singer en de chef van de inlichtingen dienst CIA, William Colby het Con gres hebben misleid over de activitei ten van de CIA in Angola in de burge roorlog. Volgens het rapport is meer dan twee miljoen gulden uitgetrokken voor het rekruteren van huursoldaten. CIA- agenten hebben in Angola geholpen bij het verdere transport van de huur lingen." De CIA werkte daarbij sa men met de Zuidafrikaanse inlichtin gendienst. Enkele overheidsfunctio narissen hebben toen nog geprobeerd die samenwerking aan banden te leg gen. Over de nu bekend geworden feiten zou het Amerikaanse Congres verkeerd zijn ingelicht door Kissinger en Colby, aldus de New York Times. MOSKOU (Reuter, AFP) In Moskou is gisteren Fjodor Koelakow overleden, secretaris van het centrale comité van de Russische communistische partij en lid van het Politburo. Dit werd gisteren door radio Moskou en het persbureau T^ss bekend gemaakt. Fjodor Koelakow Koelakow. die 60 Jaar is geworden, werd als een van de „kroonprinsen" van partlmleider en president Leomd Breznjew beschouwd. Het overlijden van Koelakow kwam zeer onver wacht. Volgens Tass is hij aan een hartaanval bezweken. Partij en rege ring .die zijn overlijden bekend maakten, roemden de verdiensten van de man, die een van de Jongste leden van het Politburo was. Hij zal bij de muur van het Kremlin, op het Rode Plein, worden bijgezet, een eer die alleen aan de belangrijkste leiders te beurt valt. Koelakow was in het Politburo belast met landbouwzaken en gold daarin als een expert. Hij is onderminister van de Sowjet-Unie geweest. In 1960 werd hij eerste partijsecretaris in het district Stavropol en vier Jaar later hoofd van de afdeling landbouw van het centrale partijcomité. In 1965 werd hij secretaris van dit comité en in 1971 lid van het Politburo. Vorige maand leidde hij een Russi sche delegatie naar het Congres van de Joegoslavische communistische partij. Het feit dat Juist hij gekozen werd om aan het hoofd te staan van een afvaardiging naar een zo belang rijke partijbijeenkomst, bevestigde bij politieke waarnemers in Moskou de belangrijke positie van Koelakow. Gespannen zwai ihotfiuis van Jaime Roldos werd hinephtend door onbekenden door- rd, tyiet kogels. Overigens moeten worinsen op het presidentschap choqerdreven hoog worden aange- want daarvoor zal hij tenmin- g procent van de stemmen den I halen. Bij het stuiten van iet-jpitie bedroeg dat percentage nind hij niet.de absolute meerder- dezèalt dan moet er in september itemd worden tussen de twee kandidaten. De5UA (AFP) Jose Benito Es- fadelerez- een van de belangrijkste ne ^an het Sandinistische Bevrij- uss£nt- dat 01 Jaren strijdt jjefe regering van Somoza, is in en jjfen met het leger gedood. Dit 1 eejndgemaakt door de militaire eiten. Zaï?ü onder leiding van president Moboetoe Sese Seko en Angola onder president Agostinho Neto staan met elkaar op gespannen voet. sinds Neto als leider van de MPLA als overwin naar van de onafhankelijkheidsoor log tegen Portugal te voorschijn kwam in november 1975. Neto had daarvoor wel de hulp nodig van ette lijke duizenden Cubaanse militairen, die nog steeds in Angola aanwezig zijn. Gisteren maakte de radio in de Ango lese hoofdstad Loeanda bekend dat minister van buitenlandse zaken, Paulo Jorge heeft verklaard, dat de Cubaanse troepen en technici in An-- gola zullen blijven, „zolang zij nodig zijn". In een in Londen opgevangen radiouitzending zei de minister, dat de Cubanen pas zouden vertrekken als Angola in staat zou zijn, zijn eigen defensie te verzekeren en met eigen mensen de l^ge plaatsen zou kunnen opvullen die ontstaan zijn na het ver trek van Portugeze technici in no vember 1975. Niet iedereen in Angola schijnt overigens gelukkig te zijn met de aanwezigheid van Cubaanse mili tairen en technici. De verstandhouding tussen belde buurlanden werd nog verslechterd door de gevechten in Sjaba van afge lopen mei toen het Kongolese bevrij dingsfront een inval in die provincie MOSKOU (Reuter, UPI) De Sowjet-autoriteiten zijn giste ren een proces begonnen te gen een van de oprichters van de Oekrainse afdeling van de Helsinki-beweging die zich bezighoudt met de controle op de naleving van de rechten van de mens door de Sowjet- Unie. Het gaat hierbij om de 50-jarige Lew Loekyanenko. Loekyanenko wordt beschuldigd van anti-Russische agitatie en propagan da en kan daarvoor een veroordeling krijgen van maximaal tien jaar ge vangenisstraf en vijf jaar verbanning. Loekyanenko heeft al eerder vijftien jaar in een werkkamp doorgebracht, nadat in 1961 een tegen hem uitge sproken doodvonnis daarin was ver anderd. Reeks Het proces tegen Loekyanenko, waar- voor vandaag de eerste getuigen zijn opgeroepen, is er een uit een recente reeks van processen tegen vooraan staande dissidenten, onder wie Alexander Ginzboerg en Anatoli Sjtsjaranski. Vandaag zal de recht bank ook beslissen over het beroep dat de leider van de Moskouse afde ling van de Helsinkibeweging, Joeri. Orlow, heeft aangetekend tegen zijn veroordeling tot twaalf Jaar werk kamp en interne verbanning. Dat ver telde zijn vrouw gisteren. Volgens de Sowjet-autoriteiten zijn de terecht staande dissidenten gewone mlsdadi gers. Genoemde Loekyanenko werd in 1961 veroordeeld wegens activiteiten voor de clandestiene Unie van Oe krainse arbeiders en boeren. Deze or ganisatie streefde in die tijd naar een afscheiding van de Oekraine van de Sowjet-Unie. Na zijn vrijlating werk te Loekyanenko, die tot advocaat is opgeleid als elektromonteur in zijn geboorteplaats Tsjernigow. Duitsland De toenemende protesten vanuit het westen naar aanleiding van de pro cessen tegen de dissidenten hebben gisteren ook geleid tot een verdere verkoeling van de betrekkingen tus sen West- en Oost-Duitsland. De par tij krant van de Oostduitse commu nistische partij Neues Deutschland lanceerde gisteren de volgens waar nemers meest felle aanval op de Bondsrepubliek in vijf jaar. De krant noemt West-Duitsland een neo-nazi staat, met een verwijzing naar de affaire Filbinger. De Oostduitse kri tiek is klaarblijkelijk een reactie op westelijke kritiek op de veroordeling van de Oostduitse dissidenten Bahro en Heubner. Volgens een opiniepeiling in het laat ste nummer van Newsweek vindt een meerderheid van de Amerikanen, dat een akkoord over de beperking van strategische kernwapens belangrij ker is dan het streven naar mensen rechten in de Sowjet-Unie. Een meer derheid van de Amerikanen vindt het dan ook Juist dat Carter de 8ALT- besprekingen voortzet ondanks de processen tegen de dissidenten. Een meerderheid van de Amerikanen vindt ook dat de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten verslechterd zijn sedert Carter aan de regering is. [Jan Keulen {ITOEM De oorlog in de West-Sahara staat toch op de van de staatshoofdenconferentie van de Organisatie ikaanse Eenheid die vanmiddag in Khartoem begint. her 0)i. 4 GA )R/r, UXEJC' tot op het laatste moment of de Afrikaanse staatshoof- tr het conflict in de vroegere e kolonie zouden spreken. Een i conferentie over de Sahara. de Afrikaanse staatshoofden ar geleden al besloten heeft lijver niet plaats, vonden. Alge- Mozembique stelden deze oor de Sahara-kwestie aan de stellen op de OAE-top. De Afrikaanse landen, inclusie en Mauretanië. namen dit 1 over. Het Polisario. de Saha- bevrijdingsbeweging, heeft, iet vorige week een wapenstil- tfkondigde in de strijd tegen uretaanse leger, opnieuw mili- ities uitgevoerd in het zuide- Ajdeelte van de West-Sahara. iffer vanydeze acties was het (aanse leger dat de Maure- stad Dakhla bezet houdt. Vol- ilisario kwamen 14 Marokka- de acties om. p Gabon zal op de OAE-top opmerken dat het noodzakelijk is dat de Organi satie van Afrikaanse Eenheid een ze tel krijgt in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De Afrikaanse mi nisters van buitenlandse zaken die de staatshoofdenconferentie voorbe reidden zijn inmiddels twee dagen langer bezig, dan was voorzien. Een van de commissies die het langste en moeilijkste werk te verrichten kreeg is de verzoeningscommissie Somalië- Ethiopië. Somalia schijnt vier eisen gesteld te hebben: het recht van zelfbeschik king voor de bevolking van Ogaden. een referendum onder controle van een onpartijdige internationale com missie. terugtrekking van de Ethiopi sche troepen uit de Ogaden en terug trekking van buitenlandse troepen uit Ethiopië. Ethiopië op zijn beurt eiste dat Somalië de agressie tegen Ethiopië staakt. DILI (Reuter) De Indonesische president Soeharto. die op het ogenblik een bezoek brengt aan Oost-Timor, heelt giste ren in een toespraak tot de provinciale assamblee van Oost- Timor meegedeeld dat het vliegveld en de haven van de hoofdstad Dili weer toegankelijk voor het publiek zijn. De Europese wetenschappelijke kunstmaan GEOS-2 „hangt" na een ge slaagde lanceringsoperatie op het punt vanwaar hij twee jaar lang gegevens moet melden over de wisselwerking tussen het magneetveld van de aarde en elektrisch geladen deeltjes in de ruimte. Voorganger GEOS-1 ging in 1977 niet naar de gewenste baan. Oost-Timor werd twee Jaar geleden na een bloedige invasie van het Indo nesische leger door Jakarta gean nexeerd. Soeharto zei dat de belang rijkste maatregel ter normalisering van het leven in deze „nieuwe Indone sische provincie" het weer openstel len van het gebied voor andere Indo nesische gebieden is". Dili kan nu weer door burgers bezocht worden. Een regeringswoordvoerder in Soe- harto's gevolg zei dat het bezoek van de president, die wordt vergezeld door acht ministers en de ambassa deurs van Indonesië's vier partners in de Associatie van Zuidoost-Aziati sche Naties, bewees dat de veiligheid in Oost-Timor verzekerd is In Dili schat men dat er nog ongeveer 250 guerrillastrijders zijn van het Fre- BEIROET (AP, Reuter) De Noord- jemenitische Volksraad heeft giste ren kolonel All Abdoellah Saleh geko zen tot opvolger van de vorige maand bij een aanslag omgekomen presi dent Achmed Al Gasjmi. De 35-jarige kolonel behoort tot de groep officie ren die op 13 juli 1974 een militaire staatsgreep uitvoerden waardoor wij len president Ibrahim al Hamdi aan de macht kwam. tilin, de Oosttimorese bevrijdingsbe weging, die onafhankelijkheid na streeft. Zij houden zich verborgen in de ontoegankelijke oerwoudgebieden in de bergen van het eiland. Fretilin- woordvoerders houden vol dat het aantal guerrillastrijders beduidend hoger Is en dat het Fretilin grote delen van het land onder controle heeft. De veiligheidsmaatregelen rond het bezoek van Soeharto zijn bijzonder streng. „Voor narigheid is maar een man met een geweer nodig", aldus de woordvoerder. TEHERAN (AP, UPI) De Sowjet- Unie heeft vorige maand twee Iraan se helikopters neergeschoten die in een dichte mist boven Russische grondgebied waren verzeild geraakt. Dit meldde het Iraanse ministerie van voorlichting gisteren. Een van de toestellen werd zodanig geraakt zo dat het neerstortte, waarbij alle inzit tenden om het leven kwamen. Het andere was genoodzaakt een nood landing te maken.De inzittenden wer den daarna overgedragen aan de Iraanse autoriteiten. Beide toestellen waren ongewapend. BEIROET (AP. UPI) De grootste Palestijnse guerrilla-organisatie Al Fatach heeft gisteren een felle aanval op Irak gedaan. In een in Beiroet uitgegeven verklaring beschuldigt zij de Iraakse regering ervan diplomatie ke faciliteiten te misbruiken voor het smokkelen van wapens die bedoeld zijn voor het vermoorden van politie ke tegenstanders van het regiem in Londen en Koeweit. Irak zou zich bovendien schuldig hebben gemaakt aan het in beslag nemen van Pales tijnse wapenfabrieken in dat land. Ook Chinese wapenzendingen voor de Palestijnen zouden door de Iraki's in beslag genomen zijn tot een bedrag van vijftig miljoen dollar. Al Fatach heeft Irak onlangs ge vraagd om de uitlevering van Nidal, omdat hij in 1974 een aanslag zou hebben beraamd op Jasser Arafat. Nidal zou ook betrokken zijn geweest bij de moord op genaraal Nayef, een vroegere premier van Irak. vorige week in Londen. Gistermorgen werd de Iraakse ambassade in Beiroet door onbekenden onder vuur genomen. De aanval richttte alleen enige materiële achade aan. Van een onzer verslaggevers BONN De zeven regeringsleiders hebben op de topconferentie in Bonn afgesproken dat hard zal worden op getreden tegen landen, die kapers van vliegtuigen niet willen uitleveren of berechten. Al worden in de speciale verklaring geen namen genoemd ie dereen weet dat het vooral gaat om Libië, Algerije en Zuid-Jemen. Beslo ten is dat als zich een geval van niet- uitlevering of niet-berechting voor doet de westerse landen en Japan niet meer op deze landen zullen vlie gen en dat vliegtuigen van maat schappijen uit de betreffende landen niet meer in het Westen en Japan zullen worden toegelaten. De Ameri kaanse president Carter zei dat alle betrokken ministers van buitenland se zaken de komende weken op mis sie zullen gaan om zoveel mogelijk medestanders voor de nieuwe aanpak te vinden. CAÏRO (Reuter. UPI) Bij een bu songeluk in de Egyptische hoofdstad Caïro zijn gisteren 59 mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeur de toen de buschauffeur moest uit wijken voor een vrachtwagen met aanhanger die met grote snelheid^ reed. De aanhanger raakte de bus nog. waardoor deze door de afrastc ring van een brug heen in de Nijl reed. De bestuurder van de vrachtwagen is gearresteerd. 'EN Vrijwel niemand verwacht van de vandaag beginnende ikingen tussen de Israëlische, Egyptische en Amerikaanse minis- in buitenlandse zaken in het kasteel Leeds, ruim zestig kilometer iden van Londen onmiddellijke resultaten In de ogen van Mosje zal de conferentie zelfs „hoogst waarschijnlijk tijdverspilling" 'ajan vindt dat niet erg, want „Ik hou van Londen. Misschien krijg i s de gelegenheid om wat toneelstukken te zien die ik heb gemist". ig opi James Dorsey grote druk stemde de Israëlische aarzelend toe in een ontmoeting lan met zijn Egyptische collega Mo ei Ibrahiem Kamel onder toezicht Verenigde Staten. Maar het kabinet mier Menachem Begin werd de afge- I eken steeds meer onder druk gezet, d twijfelt aan de vredeswil van president Anwar Sadat. Maar de Ijkt naar Israël en hoopt op conces- i de kant van Jeruzalem minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance de informele besprekingen met de woorden „Wel nu Mosje, wil jij ons je in drukken van de Egyptische vredesvoorstel len vertellen". Onverzoenlijk ,J(t] lep het risico het verwijt van sabcta- het vredesproces naar het hoofd en te krijgen, wanneer het met de tingen in het graafschap Kent niet temmen Het alternatief was om in 3rlttannië niet alleen tegenover maar ook tegenover de Verenigde te moeten gaan zitten. Israëli's zien g van zaken in het kasteel Leeds al ph. Terwijl iedereen verwachtingsvol femel kijkt, opent de Amerikaanse Het officiële Egyptische vredesplan is voor Israël onaanvaardbaar. Dit plan eist een volledig Israëlische terugtrekking uit de in 1967 bezette gebieden en erkenning van het Palestijnse recht op zelfbeschikking. Of schoon er met geen woord in het plan gerept wordt over de Palestijnse bevrijdingsbewe ging (PLO) of over de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat en verwe zen wordt naar Israëls behoefte aan veilig heidsvoorzieningen, worden de voorstellen in Jeruzalem als uiterst „hard en onverzoen lijk" ervaren. In Israëlische regeringskringen wordt de onrust groter, omdat in het Midden-Oosten gestationeerde Amerikaanse diplomaten actief betrokken zijn geweest bij de opstel ling van de officiële Egyptische vredesvoor stellen. Zij zouden het gebruik van opruien de taal in de voorstellen hebben voorko men. Bovendien vreest men in Israël, dat de Verenigde Staten vandaag op een akkoord of een beginselverklaring zullen aandrin gen. in plaats van op onderhandelingen over de wezenlijke verschillen tussen Egyp te en Israël en uitwerking van de raakpun ten in de opvattingen van de beide landen. Een dergelijke beginselverklaring zou de kans op vooruitgang van het vredesproces in het Midden-Oosten vergroten. De Jor daanse minister van buitenlandse zaken, Adnan Aboe Odeh heeft een week geleden laten weten, dat zijn land aan de vredesbe sprekingen zou kunnen gaan deelnemen.' als Israël met de Egyptische vredesvoorstel len akkoord zou gaan. Odeh's opmerkingen vielen samen met berichten dat koning Hoessein van Jordanië eveneens nauw be trokken zou zijn geweest bij de opstelling van het Egyptische vredesplan. Ook PLO- leider Jasser Arafat zou van tevoren op de hoogte zijn gesteld. Dat de Verenigde Staten niet van plan zijn om het vredesproces in het Midden-Oosten op zijn beloop te laten, blijkt uit het feit dat de speciale Amerikaanse reizende ambassa deur Alfred Atherton direct na afloop van de besprekingen in het graafschap Kent in Jeruzalem voor overleg met de Israëlische regering wordt verwacht. Hij zal de hervat ting van de Egyptisch-Israëlische bespre kingen. in het kader van de politieke en militaire commissies, die sinds Januari niet meer bijeen zijn geweest, moeten voorbe reiden. Niet alleen vanuit het buitenland is de druk op Israël de afgelopen week vergroot. Op handige wijze heeft de Egyptische presi dent Sadat het principe van verdeel en heers op zijn contacten met Israëlische lei ders en politici toegepast. Volgens vertrou welingen van Sadat ziet de Egyptische pre sident weinig heil in onderhandelingen met Israëls fundamentalistische premier Begin. Sadat heeft de afgelopen tijd zijn voorkeur voor Israëls minister van defensie Ezer Weizman en voor de vertegenwoordigers van de Israëlische arbeiderspartij onder lei ding van Sjimon Peres niet onder stoelen of banken gestoken. Ten aanzien van Weiz man en Peres, die 8adat verleden week afzonderlijk in Oostenrijk heeft ontmoet, lijkt de Egyptische president zich veel soe peler te willen opstellen. Volgens de hoofdredacteur van het Egypti sche weekblad Oktober, Anis Mansoer, die als een vertrouweling van Sadat bekend staat zou Egypte bereid zijn om de PLO niet meer te beschouwen als vertegenwoordiger van de Palestijnen. Oktober wist de afgelo pen weken te melden dat de Egyptische eis van erkenning van het Palestijnse recht op zelfbeschikking slechts betrekking heeft op de inwoners van de bezette Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook en niet cp de PLO. Deze nieuwe voorstellen die Weizman zon dag aan het Israëlische kabinet voorlegde. werden gisteren door Dajan bij zijn vertrek naar London als „niet relevant" omschre ven. Dajan verdedigde daarmee het besluit van de Israëlische regering om een beoorde ling van de nieuwe Egyptische voorstellen uit te stellen tot na de besprekingen in het graafschap Kent Ruzie in kabinet Welingelichte kringen in de Israëlische hoofdstad wijten echter het uitstel van de beoordeling tenminste ten dele aan onenig heid binnen het kabinet naar aanleiding van Weizmans ontmoeting met Sadat in Salzburg. Sommige ministers menen dat Weizman met de ontmoeting niet akkoord had moeten gaan vanwege 8adats weige ring om opnieuw rechtstreeks met Begin te gaan praten. Dit had alleen tot escalatie van de machtsstrijd binnen het Israëlische kabinet geleid. In een poging om de verdeel- en heerstac tiek van Sadat te doorbreken, besliste het kabinet in Jeruzalem dat ontmoetingen tus sen Egyptische en Israëlische regerings functionarissen altijd op hetzelfde niveau zouden moeten plaatsvinden, dat wil zeg gen dat een Israëlische minister alleen met een Egyptische collega mag praten en niet met een Egyptische functionaris van hoog niveau. Bovendien bepaalde het kabinet dat alleen de regering met de Arabische buurlanden mag onderhandelen. De regering reageerde hiermee op berichten, dat 8adat leiders van de oppositionele arbeiderspartij, onder wie Sjimon Peres en oud-minister van buiten landse zaken Abba Eban, binnenkort zal vragen in het Egyptische Ismailia te komen. Sommige waarnemers menen, dat deze be slissing eveneens nauw verband houdt met de ontmoeting van Peres ruim een week geleden in Wenen. Niet uitgesloten wordt dat de verleden week door de Oostenrijkse kanselier Kreisky en de oud-bondskanselier van West-Duitsland Willy Brandt gepubli ceerde vredesvoorstellen de neerslag zijn van een door Peres en Sadat bereikt akkoord. Genève Een mislukking van de besprekingen in het graafschap Kent zou Israël in een uiterst moeilijk parket brengen. De Verenigde Sta ten hebben herhaaldelijk te kennen gege ven met eigen vredesvoorstellen voor de dag te zullen komen, als Egypte en Israël niet in staat blijken te zijn vooruitgang te boeken. Amerika's president Jimmy Carter heeft zelfs onlangs gesproken over de moge lijkheid van een nieuwe Oeneefse vredes conferentie. iets dat noch Egypte noch Is raël wil. Maar 8adat ctaat onder zware druk. met name vanuit 8aoedi-Arabië, om de mislukking van zijn vredesinitiatief toe te geven en om zich voor een hervatting van Genève sterk te maken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zal vermoedelijk pas met de afloop van de besprekingen in het kasteel Leeds tevreden zijn, als er een formule uitrolt voor voortzetting van de rechtstreekse onder handelingen tussen Egypte en Israël.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7