Vakbeweging verdeeld over omscholingsplicht MAHTIETTPES 9 Weer rumoer om hartchirurgie m der Stee wil visser leer haring laten vangen Vloeibaar aardgas Rangis alleen Rang als er Rangop staat. CNV stelt voorwaarden FNV terughoudend ",nrörstel aan EG-ministerraad Heerenveen wint tweede wedstrijd bij Skütsjesilen Weer vier nieuwe gevallen van polio Top in Bonn S. Tenminste veertig operaties in Leiden in gevaar BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het CNV is onder bepaalde voorwaarden voor een „omscholingsplicht" voor werklozen. De FNV daarentegen is terughoudend over het idee van minister Albeda (Sociale Zaken). n w|inks naar rechts de voorzitter van de redersvereniging, ter N. Parlevliet, bestuurslid C. F. Vrolijk en minister daalder Stee. atj« d ml koi ^'onze Haagse redactie 1. W| HAAG Minister Van der Stee van landbouw en visserij bbele ministerraad van de EG, volgende week maandag in isJ^el voorstellen om de aan de Nederlandse haringvissers treewezen vangstquota ten westen van Ierland te verruimen. teef i h«eft dit gisteren toegezegd aan i delegatie van werkgevers en ?zeéemers in de haringvisserij. De ie nier zal voorstellen om de toeges- :elf®angst met 4000 ton ue vergro- ientrg optimistisch over de haal- ndaeid van dit voorstel toonde hij i tiaiiiet. „De kans dat mijn Ierse s leta hierop zal ingaan is vrij ietq' aldus de bewindsman, die us op de geringe speelruimte van e rse minister in diens parlement, onlq Jn elegatie, die bestond uit verte- de bordigers van de redersvereni- toaroor de Nederlandse zeevisserij, kinfen CNV en drie schippers, heeft celijnister ook gevraagd de bijdra- uo eling in het kader van het ont- ier Mings- en saneringsfonds voor iserij in plaats van op 7 augustus ;hij juli te laten ingaan. Het fonds Helet in een uitkering van tiendui- jveigulden per week voor een stillig- ïrie! schip. Op 15 juli keerden 24 )rdfclandse vissersschepen onver- 5 vfcrzake in ons land terug. gelijk probleem iter Van der Stee verklaarde zich itt de vogels wat warm water i bad bereid deze suggestie in studie te nemen. Volgens de bewindsman is het visserijprobleem tijdelijk. „Over een paar jaar zijn er weer goede kan sen op de Noordzee. De vissers zijn alleen dit jaar flink in moeilijkheden geraakt. Het zal voor de rederijen lastig zijn om de bemanningen zo lang vast te houden. Al gooi ik daar nog zoveel geld tegenaan, als ze niet kunnen varen, vertrekken ze," zei de minister. Van een onzer verslaggevers VEENHOOP Het skütsje van Hee renveen, de Gerben van Maanen, heeft ook de tweede wedstrijd van het traditionele Skütsjesilen gewon nen. Bij de Veenhoop klonk voor schipper Tjitte Brouwer het eind- schot bijna een half uur eerder dan voor zijn volgers Hattum Hoekstra uit Drachten en Chris Brouwer even eens uit Drachten. Lodewijk Meeter (Huizum) en Siets Meeter (Bolsward) werden vierde en vijfde. Na twee wed strijden leidt Heerenveen met 1,8 punten, gevolgd door Siets Meeter (negen) en Lodewijk Meeter (tien). Het Lemster Skütsje, dat gisteren voorlaatste werd, werd niet door schipper Sytse Hopma bestuurd, maar door een van zijn bemannings leden. Zaterdag was Hobma bekneld geraakt tussen de schoten van het skütsje uit Grouw. NIJMEGEN De 23-jarige M. Berger uit Nijmegen is bij een verkeersonge val in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij vloog met zijn auto uit de bocht en reed tegen een boom. Door de klap explodeerde de gastank van de auto. De man was op slag dood. De minister gaf het afgelopen week einde uiting aan zijn voornemen in een radio-gesprek. CNV-bestuurder Molendijk wijst er op dat het plan van de minister niet helemaal nieuw is. Nu al heeft de werkloosheidswet een artikel dat bepaalt dat de uitke ring kan worden ingetrokken als een werkloze zonder gegronde reden niet wil deelnemen aan een opleiding of aan scholing. Onder bepaalde voorwaarden is het CNV niet tegen strengere toepassing van deze bepaling. Eén voorwaarde is dat de verplichte omscholing ook uit zicht biedt op werk. Er zal „een rede lijke garantie" moeten komen dat de omgeschoolde aan de slag kan in zijn nieuwe vak, aldus de heer Molendijk. Daarvoor is nodig dat de arbeidsbu reaus een goed inzicht hebben in de lokale arbeidsmarkt, en goede con tacten hebben met de werkgevers. De werkgevers zullen verplicht moeten worden al hun vacatures te melden bij de arbeidsbureaus. Voorts vindt het CNV dat een verplichte omscho ling enigszins moet aansluiten bij de vroegere werkkring van de werkloze. „Je kunt bijvoorbeeld niet een ex- tuinman verplichten zich om te laten scholen tot machinebankwerker." meer omscholing zouden moeten aanbieden. De FNV heeft in het be toog van de minister gemist dat werk gevers zouden moeten worden ver plicht omgeschoolden ln dienst te ne men. Het kabinet geeft miljarden steun aan bedrijven. Dergelijke ver plichtingen voor de werkgevers zou den als voorwaarde voor deze steun verlening moeten worden gehan teerd. „Nu staat (in het verhaal van de minister) zo*n omscholingsplicht voor werklozen wel in schrille tegen stelling tot de grote vrijheid die de regering de ondernemers laat", aldus de FNV-woordvoerder Ons commentaar op de plannen van de minister staat op pagina 5. Eenzijdig Een woordvoerder van de FNV vindt dat minister Albeda zich, sprekend over omscholingsplicht, erg eenzijdig richt op de werklozen, en voorbijgaat aan de plichten van de werkgevers. In het algemeen is de FNV erg huiverig voor verruiming van het begrip „pas sende arbeid", waardoor werklozen hun uitkering zouden verspelen als ze te kieskeurig willen zijn bij het zoe ken naar een nieuwe baan. Daarom wil de FNV eerst wel eens weten wel ke maatstaven de minister wil aan leggen bij de toepassing van een om scholingsplicht. De FMV vindt dat ook de werkgevers AMSTERDAM (ANP) Bij het mi nisterie van volksgezondheid zijn gis teren vier gevallen van polio in Capel- le aan den LJssel gemeld. Het gaat om een jongetje van vijf en een meisje van zestien jaar, die beiden lichte verlammingsverschijnselen hebben en om twee vrouwen (22 én 23 jaar), zonder deze verschijnselen. In totaal is daarmee het aantal poliogevallen op 81 gekomen. De woordvoerder van het ministerie kon niet zeggen of de vier polio-pa tiënten uit één gezin komen of uit één familie afkomstig zijn. Wel behoren ze allen tot de groepering die om religieuze redenen poliovaccinatie af wijst Verder hadden de vier regelma tig contact met elkaar. De vier nieuwe „gevallen" in Capelle kwamen overigens al in de tweede helft van juni aan het licht, maar aanvankelijk dacht men dat het om een andere ziekte ging. Vervolg van pagina 1 Contractueel moet Nederland vóór oktober aan Algerije laten weten waar het vloeibare aardgas in Neder land in ontvangst wordt genomen. De levering begint in 1984. In alle rust Volgens een woordvoerder van de Gasunie maakt het voor de binnen kort te nemen beslissing over de aan landingsplaats niets uit of daar nu jaarlijks vier of zes miljard kubieke meter LNG in ontvangst moet wor den genomen. De beslissing over de uitbreiding van het contract staat daardoor dus niet onder druk, en kan volgens de woordvoerder in alle rust worden genomen. Tijdens de bouw van het ontvangststation (terminal) kunnen volgens de Gasunie altijd nog extra voorzieningen worden ge troffen om de capaciteit te vergroten. Toen de Gasunie, twee jaar geleden met goedkeuring van de regering het contract van vier miljard kubieke meter vloeibaar aardgas per Jaar voor een periode van twintig jaar met Al gerije afsloot, kon Nederland niet meer krijgen. Algerije sloot ook con tracten met andere landen, zoals Bel gië, West-Duitsland en de Verenigde Staten. Dat laatste land zou 20 mil jard kubieke meter per jaar gaan afnemen, maar volgens Sonatrach is dat contract op losse schroeven ko men te staan. De Amerikaanse gas maatschappijen hebben niet tijdig voldaan aan een aantal voorwaarden die in dat contract gesteld waren. Omdat Algerije er daardoor onzeker van is geworden of het vloeibare aardgas kan worden afgezet, heeft Sonatrach de andere klanten bena derd met het aanbod om méér vloei baar aardgas te leveren. Concurrentie Een woordvoerder van de Gasunie bevestigde gisteren dat er besprekin gen zijn over een uitbreiding van het vloeibaar-aardgas-contract, maar voegde eraan toe dat die nog niet tot een resultaat geleid hebben. De prijs die Algerije vraagt, moet zodanig zijn dat het vloeibare aardgas in de Jaren tachtig en negentig in Nederland con currerend met andere energiedragers op de markt gebracht kan worden, is het uitgangspunt van de Gasunie. Algerije vraagt voor het aanvullende contract méér geld dan voor het con tract waarover twee Jaar geleden overeenstemming werd bereikt De Gasunie zet Jaarlijks rond hon derd miljard kubieke meter aardgas om. Als Inderdaad zes miljard kubie ke meter uit Algerije zal worden be trokken, betekent dat dit met het LNG in de komende twintig Jaar voor zes procent in de Nederlandse gasbe- h oef te wordt voorzien. De rest blijft afkomstig uit de eigen Nederlandse aardgasbronnen in het noorden van het land en op de Noordzee. ARNHEM (ANP) De Arnhemse poli tie heeft voor het station in Arnhem de 25-jarige taxichauffeur W. W. uit Bocholt aangehouden. De man had even daarvoor een pakje met zes kilo gram hasj (waarde 18.000 gulden) uit een bagagekluis gehaald. De taxi chauffeur zei volgens de politie, dat hij het pakje in opdracht van een hem onbekende man uit Bocholt moest halen. Hij zei niet te weten wat erin zat /Ut- d* itfjuddjMit/ ut- Jdlfr Ut/ M/ Zvfts, dü lU/ 4<- khUUH- it, HcuU Vervolg van pagina 1 De GATT-regelingen zullen in de ko mende tijd meer in overeenstemming moeten worden gebracht met de noodzakelijke bescherming van ons wereldhandelsysteem. De nadruk moet daarbij liggen op meer gelijk heid en discipline. De westerse leiders hebben afgesproken dat er snel een oplossing moet komen voor de over gebleven prolemen, en dat de onder handelingen op 15 december moeten zijn afgesloten. Derde Wereld Ten aanzien van de handelsproble men heeft de Japanse premier gezegd dat hij er naar zal streven dat de invoer zal worden vergroot door de binnenlandse vraag te stimuleren en door andere „bijzondere maatrege len''. Bovendien zal Japan de export bevriezen op de hoogte van het reke- ADVERTENTIE Gebruik'm goed. ningjaar 1977 om Zodoende meer evenwicht te brengen op zijn handels balans. Japan zal ook wat doen aan zijn pove re bijdrage aan de hulp aan de landen van de Derde Wereld. De regering in Tokio wil de komende drie jaar haar ontwikkelingshulp verdubbelen. De zeven ondersteunen de financiële hulp, zoals de Wereldbank en regio nale banken die momenteel geven in de vorm van zachte leningen. In het algemeen werd er de nadruk op ge legd dat de hulp aan Derde-Wereld landen groter moet worden. Over het plan van Frankrijk en West- Duitsland voor een nieuw Europees monetair stelsel is slechts gezegd dat de EO de niet-leden op de hoogte zal stellen van de ontwikkelingen. Algemeen werden pogingen om meer rust te brengen op de wisselkoers- markten aangemoedigd. De westerse leiders, die hebben beslo ten dat ze volgend jaar opnieuw bij elkaar komen voor beraad, hebben toegezegd dat ze hun parlementen en onderdanen zullen trachten te win nen voor de afgesproken regelingen. Daarbij heeft men elkaar nodig, de huidige economie is er één van interafhankelijkheid, zo zei de Brit Callaghan. Alle gasten in Bonn pre zen na afloop de Westduitse Bond skanselier Schmidt voor zijn werk om deze conferentie te doen slagen. *iii ADVERTENTIE Rang Cassis. door Kees de Leeuw LEIDEN Er is weer eens rumoer rond de hartchirurgie, de cardiologen en de patiënten die op dergelijke operaties zijn aangewezen. Dit keer is de plek des onheils het academisch ziekenhuis in Leiden. Het besluit van dr. Jack Kolff afgelopen vrijdag om per eerste gelegenheid (hij vertrekt vandaag) naar de Verenigde Staten terug te keren, heeft tot spanningen geleid onder de cardiologen van dit ziekenhuis en tot grote onrust onder de hartpatiënten in deze regio. Dat is begrijpelijk, want dr Kolff die eind 1976 naar Lei den werd gehaald is op het gebied van de coronalr-chi- rurgie een kundig man, van wie er in Nederland maar een stuk of vijf, zes zijn. Bovendien was hij geliefd bij zijn patiënten en men kan zich dus heel goed voor stellen dat de directie van het academisch ziekenhuis zijn vertrek als een groot verlies beschouwt. De conti nuïteit dreigt niet alleen in gevaar te komen, maar van een uitbreiding van deze operaties is voorlopig geen sprake. En dan te weten dat het aantal patiënten dat een open-hartoperatie (dus niet alleen coronair) moet ondergaan op vierduizend wordt geschat en er leder jaar meer bij komen. Twee zaken hebben uitein delijk tot het vertrek van dr Jack Kolff. de zoon van de naar de VS geëmigreerde hoogleraar Willem Kolff (uitvinder van de kunstnier en het kunsthart), geleid: zijn vermeende toezegging op een hoogleraarschap in Leiden en zijn opvattingen over de plaats van de coro- nair-chirurgie binnen het geheel van de thorax (borst kas )-chlrurgie. Noodoplossing Concreet betekent dit alles voorlopig, dat tenminste veertig hartpatiënten dit jaar niet meer in aanmer king komen om in Leiden aan verstopte kransslaga ders te worden geopereerd. Dr Kolff heeft tot nu toe 76 operaties verricht en zou eind van dit jaar op een aantal van rond de 160 zijn uitgekomen. Als noodoplos sing heeft de directie van het ziekenhuis de chirurg dr H. Huysmans van het Utrechtse Antoniuszleken- huis bereid gevonden één dag per week in Leiden te komen opereren. Mogelijk later twee keer per week. Dit zou neerkomen op nog zo'n veertig operanties de rest van het jaar. Geprobeerd zal worden hen in het buitenland in dit geval Oenève te laten hel pen, maar het gevaar ls niet denkbeeldig dat deze hulp voor hen te laat komt. Met name als het acute opera ties betreft. Het streefgetal van tweehonderd coronair- operaties zou overigens ook dr Kolff dit Jaar niet hebben gehaald, maar dit neemt niet weg dat „we midden in de ellende zitten en op korte termijn geen uitbreiding kunnen realiseren", aldus dr A. A. H. Kassenaar, de caan van de medische facul teit in Leiden. Samen met medisch directeur A. Th. Schweizer van het zieken huis betreurt de hoogleraar het besluit van dr Kolff. „We hadden hem graag hier gehouden, maar hij is vast besloten naar de VS terug te keren." Het tweetal heeft het uiter ste gedaan om de Ameri kaanse chirurg, die een ex pert is in het aanbrengen van „bypasses" (omleidin gen voor vernauwingen in de kransslagaderen) voor Leiden te behouden. Hem is zelfs aangeboden om naast prof. dr A. G. Grom voor drie jaar buitengewoon hoogleraar te worden in de thorax-chirurgie. „Een aan bod dat ik nog nooit eerder in mijn loopbaan heb mee gemaakt." aldus dr Kasse naar. maar voor Kolff was het echter een zaak van het gewoon hoogleraarschap of niets. De chirurg was (en is nog) één van de belangrijke kan didaten voor dit ordina riaat, maar van een echte toezegging is geen sprake geweest. Dat kan ook niet, want voor het bezetten van een dergelijke leerstoel is een benoemingscommissie ingesteld, die verplicht is ook de andere medische fa culteiten ln Nederland te polsen De benoeming zelf is uiteindelijk een zaak van de Kroon en de adviezen van de zes zusterfaculteiten we gen daarbij zwaar. Zij heb ben drie andere kandidaten voorgedragen en „onze in druk is." aldus dr Kasse naar en directur Schweizer, „dat Kolff dit systeem, dat in Amerika totaal onbekend is, heeft onderschat." De chirurg wilde voor 1 juli uitsluitsel over deze kwestie en die konden ze hem niet geven. Dat was mede voor Kolff een reden om Leiden te verlaten. Hij had inmid dels drie harde aanbiedin gen uit de VS gehad en gelet op het feit, dat zijn eventue le benoeming tot hoogleraar niet rond zou zijn voor het eind van dit Jaar deed hem besluiten dan maar op te stappen Een ander punt dat bij dit alles een rol heeft gespeeld is zijn opvatting over de plaats van de coro- nair-chirurgie binnen het •geheel van de thorax-chi rurgie en die van de andere chirurgen. Specialisatie Kolff had graag gezien, dat elke chirurg binnen deze af deling zich zou gaan specia liseren op één deelterrein, waarbij het accent zou moe ten komen te liggen op de coronair-chirurgie, omdat daar op dit moment de meeste behoefte aan is. Nu doen alle chirurgen alles: kleppen, longen, aangebo ren hartafwijkingen bij kin deren en kransslagaderen, omdat men binnen het zie kenhuis van mening is. dat de top' onderling uitwissel baar moet zijn. Medisch di recteur Schweizer: „Kwan titatief gezien is de coro nair-chirurgie het belang rijkste. maar dat neemt niet weg dat de andere onderde len-' ook zeer belangrijk zijn." Het laatste punt ten slotte is het wel of niet een „hart- faljriek" maken van het Academisch Ziekenhuis. Kolff wilde de thorax-chi rurgie op Amerikaanse leest schoeien, waarmee hij zowel de kwantiteit als de kwali teit wilde verbeteren Ook daar bestond verschil van opvatting over. Kassenaar en Schweizer: „We waren bereid om met hem mee te gaan tot een uitbreiding van de open hartoperaties tot zeshonderd per Jaah Meer zou onverantwoord zijn gezien de structuur van een academisch ziekenhuis, omdat de verhoudingen dan zouden scheefgroeien. Als ziekenhuis kan je daar niét aan voldoen, omdat Je dan met de andere afdelingen ln de knel komt te zitten en gelet op Bestek 81 zal het ér niet beter op worden." De verwachting is dat het nog wel een jaar zal duren, voordat een opvolger van Kolff er werkelijk zal zijn. Tot die tijd zal geprobeerd worden met kunst- en vlieg werk de zaak draaiende te houden. Duidelijk is In ieder geval wel, dat kwesties als deze de zaak van de hartchl rurgie, waarmee het toch al moeilijk in Nederland is ge steld, geen goed doen. Da$r doet een noodgreep als h$t aantrekken van Huysmar$ voor één twee dagen in de week (hoe bekwaam ook ln het Antoniusziekenhute worden als grootste hart- centrum in Nederland zo'n duizend operaties per Ja$r verricht) nauwelijks iets af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3