Verbazing om Pollentier Ajax kampt met grote tekorten 1 °!)mme manier van frauderen wellicht door veel meer renners toegepast del ^Belgische Sfters kraakt -Pollentier 4nman verslaat 'il\ ingaar Ribli VANDAAG Seizoen '77/'78 financieel slecht -al 14 pAG 18 JULI 1978 SPORT TROUW/KWARTET P 11 - R 15 - HS 13 >rgdi -ugi: aat 4PE d'HUEZ Wintersportoord met half besneeuwde, kt£ Kr°ene alpenkruinen van betoverende schoonheid. Alpe ormjez, w^ar de vlam van de echte strijd in de Tour gedoofd i dra| door een valse plas. De tweede rustdag van de 65e ronde cc">Frankrijk was geen rustdag. Niemand genoot van de pn. De drukte gold de reactie op het vergrijp van Michel sntier, de gele truidrager, betrapt op bedrog bij de doping- or linie. Een schandaal in de tour, het zoveelste. '4 r viqd'Huez bood een roerig beeld c aaneen en weer razende verslagge- >neel|ie door de hoogte en de hitte uktim ademnood kwamen te verke- bezje zon verbrandde hun huiden, net (tot perszaal omgebouwde kerk 1 vijlen ze hun gal oprispen over al raketen zwarte bladzijde in het ge- lenisboek van de Tour. op dietrapte Michelleke Pollentier 54 pijteruggestuurd naar de Doode :und|enstraat in het Vlaamse Keien, iginghij toch echt woont, om daar perc|naanden lang een „dood paard" tot in de lounge van zijn hotel, hij zich de gehele dag schuil- smolt de boter op de hoofden p:rJjn ploeggenoten en superieu- lllvol Claeys, de directeur van de tittfabriek waar Pollentier recla- D>or maakte, gedroeg zich nog j delijker dan zijn renner een dag r had gedaan. ian de trap keek hij neer op de [en journliasten, die op nieuws regi ïechl lustrL tsa). w vsf :USSEL De verwijdering de Belgische wielrenner iel Pollentier uit de Ronde ot-Bfn Frankrijk na de fraude dié ij zondag pleegde bij de do- -opejngcontrole is in de Belgische chtendbladen voorpagina nieuws, dat niet onder doet oor de berichtgeving over de 0|konomische top in Bonn. „Het olk" brengt eem enorme kop: ■•Afollentier wint.en ver- 1 ^lest". Het blad schrijft: „Wij «wonderden Pollentier bij- 'twa^nder. Zijn gedrag heeft daar aan een eind gemaakt, hij 'erg|eeft als het ware een jaren- b'ol^nge vriendschap verbro- dwajen." De Belgische radiocom- ?gertoentator Luc Varenme sprak hevvan „een zware slag voor de ïelgen". „Men vraagt zich af J de Tour hier overheen komt. ——,oor mij is deze mooie editie an de Ronde kapot." Le Soir" uit Brussel zegt dat wielrennerij weer een IQkeun heeft gekregen door de Mjfels, verdachtmakingen en ichuldigingen". „Want Pol- itier is niet de enige marte- r in deze affaire. Met hem is it ook zijn ploeg, die vernield en het hele peloton, dat zijn orizon ziet verduisteren." i La derniere heure" publi- :ert een open brief aan Mi- hel Pollentier. Daarin zegt de pant: „Je hebt Joseph Bruye- i beledigd, die de hele dag koedig strijdend en vooral Jyaal de gele trui verdedigde Be jij ook ging aantrekken. Je jebt een zeer smakeloze kome- Je opgevoerd en deze gewei- sport in diskrediet ge- racht, de sport, die je altijd let zoveel plezier leek te beoe- »en. Je hebt iedereen bedro- i, je ploegmakkers, je tegen- landers, de organisatoren, de urnalisten, en vooral het pu- liek." Sf geduwde renners llipj het jALPE d'HUEZ De wed- ïtio rijdcommissie die zondag ze il zifcn renners allen Fransen Nétsloot omdat zij tijdens de i datstiende etappe door het pu- ïet fiek waren geduwd, heeft AJtze beslissing herroepen. De tven renners zijn nu gestraft let elk 100 francs boete, vijf issli$inuten straftijd en 25 punten bel mindering van de klasse- val Jenten. Het zevental Bour- enfcau, Danguillaume, Ovion, an aarret, Bazzo, Coccolo en Ju- plagen zal echter vandaag in stille zeventiende etappe wel datian start mogen gaan. fan Agt OOgj LPE d'HUEZ Minister sident Dries van Agt ver leen gisteren tijdens de •tdag in het hotel van de loeg van Peter Post. Hij ig de toezegging de zeven de Touretappe in de wa- van Post mee te mogen, 'orig jaar reed Van Agt ook etappe van de Ronde van /acÊrankrijk in de ploegleiders- MÉagen van Post mee. ech een Een merkwaardige discussie was ïHtiliTirRnAM ton Timmon hoof» het Ze^er Het in Hilversum geen JdlfTERDAM - Jan Timraan heelt gehelm dat Nlraen 5lnds enlge ti]d Bam alleen rt» Sn» L.ïnmiï in emstiee onmin leert met het duo reKiffpl in rip ifiïrtp rfnHp^Tt Buurman-Van der Gaast (eindre- ereloeg in de vierde ronde met dacteur Langs de Lljn| Dat kwam Zijn COnCUrrent. de Hongaar d k dnirfelhlr ui, Waar Nie. srd stonden te wachten. Claeys barstte in lachen uit, hief de armen als een juichende coureur en riep: „Zie ze daar staan, ha, ha. zie ze daar staan". Claeys daalde af naar de bar en be stelde een fles champagne Hoe was het mogelijk dat een renner met het aanzien en de ervaring van Pollentier op zo'n domme manier pro beerde de dopingcontrole te fraude ren? In de rennerskaravaan deed het gerucht de ronde, dat de truc met de peer gemakkelijk kon worden toege past, omdat de renners niet meer werden verplicht hun broek te laten zakken en hun shirt omhoog te doen. Pollentier moet hebben gemeend dat hem niets kon gebeuren. Zeker toen Guy Merlin, als eigenaar van honder den appartementen in de kustplaats Saint-Jean-de-Monts (een stadsge deelte dat hij Merlin-plage noemde) en een van de hoofdsponsors van deze Tour, verklaarde: „Voor Alpe d'Huez hebben tenminste twintig renners met succes de truc met de peer toegepast". Bij al die controles werd kennelijk door de aanwezige controleurs (drie in getal) niet goed opgelet. De appa ratuur zat ook zo vernuftig in elkaar dat het leek of de renners een echte plas in het flesje deden. Het werd gisteren overigens door Joop Zoete melk ontkend. „Ik ben twee keer bij de dopingcontrole geweest en ik had de indruk dat er zo goed werd opge let, dat fraude onmogelijk was". Niettemin moeten de renners veel vertrouwen in een goede afloop van hun „criminele" activiteiten hebben gehad, want tijdens dezelfde doping controle ging de voor het klassement onbetekende Fransman Antione Guttierez voor schut. Hem werd soortgelijke apparatuur als Pollen tier afgenomen en hij werd eveneens twee maanden geschorst. Dat niet op dezelfde tijd sancties tegen hem wer den genomen, kwam alleen doordat het rapport te laat binnenkwam. In het grote dopingsschandaal van de Tour staat de regionale inspecteur van het Franse ministerie van jeugd- en sportzaken centraal. Deze man verscheen in Alpe d'Huez voor het eerst in de Tour. Hij stond er op een strenge controle toe te passen. De man, de buitenwereld kreeg zijn naam niet te horen, bekeek de afgifte van de urine met argwaan en zag de plas van Pollentier en Guttierez niet langs natuurlijke kanalen in het fles je stromen. Michel Pollentier pakt zijn koffers. Voor hem is de Tour, die zo glorieus had kunnen aflopen, definitief ten einde. De inspecteur van het ministerie van jeugd- en sportzaken sommeerde Pol lentier onmiddellijk op te houden, het werktuig in te leveren en op na tuurlijke wijze te plassen. Pollentier heeft dat gedaan. Het was niet nodig geweest. De reglementen van de UCI schrijven voor dat in geval van vast gestelde fraude automatisch twee DEN HAAG Studio Sport ul vandaag op nieuw een rechtstreekse uitzending van de Ron de van Frankrijk verzorgen. Het laatste deel van de zeventiende etappe ul van 16.00 uur op Neder land 1 te zien zijn. In aansluiting op het VARA- programma. Zou de karavaan echter sneller rij den dan wordt verwacht dan is hel mogelijk dat de uitzending een half uur eerder begint. maanden schorsing intreedt. De con troleurs maakten een procedurefout door Pollentier alsnog een plas te laten doen. Het toppunt werd bereikt toen Pol lentier zich vervolgens op die proce durefout ging beroepen om mogelijk te maken dat hij vandaag in Greno ble weer aan de start staat voor de zeventiende etappe. „Ik had de appa ratuur bij me om fraude te plegen," zei hij tot ieders verbazing en verbij stering, „maar ik heb er geen gebruik van gemaakt en mijn eigen urine in geleverd. Bij een positief resultaat kan ik alleen een maand voorwaarde lijk worden geschorst en in de Ronde verder rijden." Wie gelooft het verhaal dat hij de truc met de peer niet gebruikt zou hebben als hij de kans had gekregen? Het is inderdaad een mogelijkheid om twee maanden onvoorwaardelijke schor sing te ontlopen, maar het zou de definitieve ondergang van de Tour betekenen als Pollentier mocht blij ven om het wedstrijdbeeld in de fina le verder te blijven vervalsen. Het is zelfs zo dat als gehoor wordt gegeven aan zijn beroep en de uitslag van het dopingonderzoek in het laboratorium te Grenoble niet voor vandaag be kend is. Pollentier zelfs in de gele trui zou moeten starten Rond een uur of drie in de snikhete middag van deze tumultueuze dag werd in het hotel van Joop Zoetemelk de gele trui afgeleverd. „Ik kan niet dansen van plezier over de wijze waarop ik deze gele trui heb veroverd, maar aan de andere kant is het wel zo dat Pollentier mij heeft bestolen. Ik heb naturel gereden, hij nam stimule rende middelen." AMSTERDAM Het seizoen waarin Ajax tweede in de nationa le competitie werd, de eindstrijd van het KNVB-bekertoernooi be reikte, in de kwart-finales van het Europese toernooi voor landskam pioen werd uitgeschakeld door Ju- ventus. is een (financieel) slecht jaar geweest. Penningmeester Brandsteder maakte gisteren, bij de eerste persbijeenkomst van het nieuwe voetbaljaar, bekend dat het gemiddelde aantal toeschou wers bij de competitie in het afge lopen seizoen tussen de acht- en negenduizend had gelegen. „In feite minder dan de helft van wat de club nodig heeft om een sluitende begroting te kunnen ma ken op de competitie-inkomsten," voegde de penningmeester er aan toe. Om rond te kunnen komen heeft Ajax. naast zijn 2000 leden en ruim 4000 houders van seizoen kaarten, gemiddeld per competi tieduel ongeveer 19.000 betalende toeschouwers nodig. Daarop was in het seizoen 1977/ 1978 niet gerekend. Het jaar daar voor immers, toen de ploeg lands kampioen werd. kwam er niet meer dan 12.000 toeschouwers: de begroting van het vorige voetbal jaar kende dan ook een tekort van 900.000 gulden. Zijn de vooruitzichten van Neder lands succesrijkste vereniging in het internationale voetbal voor het nieuwe Jaar beter? Penning meester Brandsteder noch de scheidende voorzitter Van Praag durfde er een positief antwoord op te geven. Van Praag: „Wij hebben het winstpunt dat per 1 augustus de vermakelijkheidsbelasting wordt afgeschaft en die bedroeg twintig procent. Niettemin heb ben wij ook in het nieuwe Jaar per competitiewedstrijd weer een klei ne 20.000 toeschouwers nodig." Brandsteder: „Een goed optreden in het toernooi om de UEFA-beker is van levensbelang voor de ver eniging, hoewel de mogelijke in komsten uit de Europese Beker toernooien niet in de begroting zijn opgenomen." Van Praag: „Vorig jaar hadden wij het nadeel er in de kwartfinales uit te gaan door een ongelukkig tegendoelpunt kort voor tijd. Dat kostte ons een plaats bij de laatste vier en dat heeft ons zeker een half miljoen gescheeld." Brandsteder: „Wij hebben het tot nu toe nog steeds kunnen redden, maar wij zijn ons er van bewust dat voetbal als bedrijf zeer risico dragend is." In tegenstelling tot andere vereni gingen in de top van het nationale voetbal heeft Ajax nog niet ingrij pend bezuinigd op de uitgaven. De transfers van Ray Clark en Wim Meutstege (van Sparta), Ruud Kaiser (Oo Ahead) en Plet Wijn berg (FC Utrecht) hebben meer gekost dan de verkoop van Ruud Geels (Anderlecht) en Aitze Bou- ma (FC Boom) heeft opgeleverd Ajax heeft ook zijn status van goed betalende club kunnen op houden. Wim Meutstege. een van de prominente nieuwelingen, bij voorbeeld bevestigde dat Ajax ais werkgever duidelijk betere sala rissen kent dan Sparta, de num mer vijf uit de vorige competitie, die daardoor net buiten het Euro pese voetbal bleef. Feijenoord ROTTERDAM - Directeur Peter Stephan van Feijenoord heeft gis teren een dringend beroep op de publiciteitsmedia gedaan om het nieuwe elftal van Feijenoord niet al te kritisch aan te pakken. ..We hebben nu rond enkele oudere spelers (Mansveld. Treijtel en Jan sen) een Jong elftal gebouwd dat de kans moot krijgen ingespeeld te raken. Natuurlijk hoeft dat geen vijf Jaar te duren, maar het zou prettig zijn als het elftal niet meteen wordt gekraakt", aldus Stephan, die van mening is dat het op de weg van journalisten ligt aan te geven hoe aantrekkelijker voetbal moet worden gespeeld. Feijenoords selectiegroep die gis teren met de nieuwe trainer, de voormalige Tsjechische bonds coach Vaclav Jezek voor een trai ningskamp van tien dagen naar Zeist vertrok, is zoals gezegd, drastisch verjongd. Het vertrek van Rijsbergen, Kreuz en Nico Jansen is niet gepaard gegaan met spectaculaire aankopen. Daar is geen geld voor. Jongere spelers uit het C-elftal zullen zich nu waar moeten ma ken. Alle spelers, ook 8tanley Brard, hebben hun contract gete kend. Kees-Jan Snoeck bleef gis teren in Rotterdam achter. Hij is door Jezek op non-actief gezet na dat de Feijenoorder tijdens de training opnieuw ademhalings moeilijkheden kreeg. Snoeck is weec verwezen naar een Limburgse hartspecialist die hem de afgelopen maanden uitvoerig heeft onderzocht. De spelers van Feijenoord zijn ondergebracht in een stichting die schuldenvrij aan het nieuwe seizoen gaat beginnen. VRAGEN (1) Voor de tweede keer zijn er vragen gesteld aan de minister van CRM over de wijze waarop de NOS-radio en het ochtendblad De T. tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië hebben samenge werkt. Want nog steeds is onduide lijk of er nu alleen maar sprake was van technische samenwerking of dat er ook redactioneel werd samen-gespannen. De vragen zijn deze keer afkomstig van Jan Nagel, medewerker van de VARA en lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. Hij stelde ze naar aanleiding van uit spraken van Joop Niezen, hoofdre dacteur van het weekblad Voetbal International, vorige week dinsdag voor de VARA-radio. Ten tijde van het WK voetbal vroe gen meer mensen zich af hoe het nu precies zat met de overeenkomst tussen de NOS en de T. Er liepen per slot van rekening verslaggevers van De T. rond met kaarten waarop stond te lezen dat ze van de NOS waren. Dat gaat wel erg ver voor louter technische samenwerking. De NOS had daar echter een zeer simpele verklaring voor: zonder die NOS-kaart zouden de verslaggevers van De T. niet bij de technische installatie kunnen komen. Maar dat er sprake was van redacti onele samenwerking, nee. dat moest de NOS toch ontkennen. Mi nister Gardeniers zei het de moeder der omroepen na in antwoord op eerdere kamervragen. Logisch na tuurlijk. De NOS zal zélf niet toege ven met De T. redactioneel te heb ben samengewerkt. Ook al hebben ze de schijn nog zo hard tegen. En al lijkt niet zelden het criterium bij het aantrekken van radioverslagge vers. het geluidsvolume dat ze ten bate van vaderlandse sportlieden kunnen voortbrengen. Blèren zoals De T. schrijft. Zaterdagavond discussieerden Kees Buurman, chef actualiteiten NOS-radio (daar vallen dus ook de sportuiteendingen onder) en Joop Niezen over de NOS-De T. banden. Opnieuw voor de VARA-microfoon en ten tijde van AVRO's Sportpa- norama, de keuze tussen kast of kistje was dus niet zo moeilijk. Timman heeft nu 3.5 punten uit 'partijen. ronde ■\ierjroep A: Hort iTsji-Romamsjin Ie Ree i Nedi-Mlle» (Eng' afg AAderuon indasjvili dsn remise. Pfleger iWdl' Ncdt 1-0. Browne «V8i - Ljubojevic ijslt Rlbll iHongi Timman (Nedi 0-1 Nikolac W)an (Om alg Afgebroken partij derde isse Nikolac iJslt-Hort iTiJi opnieuw alge- ref* De Timman 3.5, 2 Rlbll. Dzlndzlndadjvili en >ce >*ic 2,5 5 Adorjan 2 en 1 alg.. 6 Andersson Idii |er 2. 8 Langewrg 1,5.9 Hort en Nikolac 1 7 75 Ml Miles. RomanUJInen Ree 1 en 1 alg Tkne 0.5 er dan ook duidelijk uit. Waar Nie zen boosheid in zijn woorden legde kwam Buurman met minachting. Waar Niezen ..leugens" riep. kwam Buurman met ,.hoe kóm je daar nou toch bij. ik zal je precies zeggen hoe het zat". De frictie tussen beiden kwam na drukkelijk naar buiten toen Buur man zinspeelde op Hilversumse achterklap (Niezen zou in zijn TV -1- Langs de Lijn-tijd nieuwtjes die door zijn redactie verzameld waren aan de NOS verkocht hebben voor veel geld) en Niezen kwaad terug riep „Ik begrijp niet waar je het over hebt". VRAGEN (2) Maar het ging dus in principe over de samenwerking tussen de NOS en De T. Die NOS die vaak zo links wordt gevonden. Een moeilijke zaak, want er valt maar weinig te bewijzen: er zijn slechts aanwijzingen. Sterke aan wijzingen. dat wel. maar zolang die niet om te zetten zijn in harde be wijzen kan Buurman verklaren (zo als hij aan het einde hautain deed) dat de hele discussie verloren tijd was. Er was in Argentinië maar ook tij dens de Olympische Spelen van Montreal (1976) sprake van techni sche samenwerking tussen NOS en De T. Dat was voor de buitenwacht zichtbaar. Verslaggevers van De T. hadden ook een NOS-radio accredi tatie. verslaggevers van De T. kon den gebruik maken van verbin- dingsapparatuur van de NOS en verslaggevers van De T. reden rond in auto's waar met grote letters NOS op stond. Als dat allemaal nodig is om foto's naar Nederland te seinen en verhalen te zenden, dan loopt de rest van het verslaggevers korps er maar armoedig uitgerust bij. Ik bedoel dus dat het er zeer sterk naar uitziet dat de samenwer king verder gaat, inderdaad naar de redactionele kant. Dat is geen be wijs, dat denk ik er van. Buurman kon dat niet wegnemen. Zoals hij ook niet het idee kon weg nemen dat De T. redactionele in ieder geval veel te danken had aan de technische samenwerking met de NOS. Daarbij bleef overigens de rol van de KNVB geheel buiten beschou wing. Die bond gax het koppel NOS-De T. meer vrijheid dan de andere media. De KNVB had beide nodig. De NOS om makkelijk ver binding te kunnen leggen met het vaderland en De T. omdat die voor anderhalve ton sponsor was gewor den van het Nederlands elftal. Zo bleek nieuws te koop. De discussie spitste zich toe op een vergadering die lang voor het WK in Kortenhoef was gehouden. Behalve de NOS zaten ook De T. (oude rech ten) en VI (een toen nog goede rela tie met Joop Niezen) om de tafel in Het Rechthuis. Waren er toen toe zeggingen gedaan over redactionele samenwerking tussen de NOS en VI? Of: verwijt de pot de ketel dat 'ie zwart ziet? Ja, zei Buurman. Nee, zei Niezen, ik ga toch zeker niet in het bijzijn van De T. over redactio nele samenwerking spreken. Uit die affaire kwamen ze niet. Trouwens, zo voerde Buurman aan, iedere Nederlandse krant had bij de NOS kunnen aankloppen voor tech nische samenwerking. Een enkele krant heeft dat ook gedaan, maar er geen gebruik van gemaakt. Of die kranten dan ook een NOS-accredi- tatie hadden gekregen liet Buur man In het midden. Wijselijk. Want hoe moeilijk deed Buurman niet toen een radioman (Rob BiJiusdorp namens enkele omroepen) om ac creditatie kwam vragen, maar nul op rekest kreeg omdat de accredita tie al maandenlang gesloten zou zijn? En dan hadden kranten enkele weken voor het WK wel op zo'n accreditatie kunnen rekenen? Kom nou. Met behulp van VARA-verslagge- ver Bas Linders kwamen Buurman en Niezen er ook niet uit. En dus vond Buurman het verspilde zend tijd. Het typeerde hem en zijn ivo ren toren wel. Bas Linders vond dat de minister van CRM toch maar eens een goed onderzoek moest instellen naar de samenwerking tussen de NOS en De T. Want er was bijna niets op tafel gekomen, maar veel onder ta fel gebleven. Volgens het Nederlandse recht moet gelukkig de eisende partij zijn beschuldigingen met bewijzen sta ven. Maar vrijspraak bij gebrek aan bewijs hoeft niet direct onschuld te betekenen. Voorlopig houd ik het op vrijspraak bij gebrek aan bewijs VERLOEDERING Aan het einde van de discussie Buurman-Niezen wees de laatste op de toenemende verloedering van de sportuitzendingen van de NOS-ra dio. Vakmanschap is volume, lijkt het uitgangspunt te zijn. Wie de afgelopen dagen naar Hilversum III heeft geluisterd heeft daar weer merkwaardige staaltjes van kunnen horen. Radio Tour de France dus tóch nog een keer. Vanaf het begin is duidelijk geweest dat de drie verslaggevers de ploeg van Peter Post beschouwden als de nationale wielerequipe van Neder land. Fedor den Hertog en Joop Zoetmelk kwamen nauwelijks in het spel voor. Afgelopen vrijdag tijdens de tijdrit naar de Puy de Dóme bleek dat opnieuw. Hoewel Hennie Kuiper niet meer de belangrijkste Neder landse renner in de Tour de France was. had Theo Koomen opnieuw consequent positie gekozen aan het wiel van Kuiper en naast de auto van Post die af en toe zijn mening moest geven. Koomen die bij de werkgever van Post schnabbbelt, in de diverse bla den waar hij als free-lancer voor werkt steeds weer zeer hoog opgeeft van Kuiperttje) maar tegelijk in de Ster-spots tijdens Radio Tour de France te horen is als aanprijzer van weer een ander soort fietsen, begon de Nederlandse wielrenner weer op zijn bekende wijze aan te moedigen. (Kuipertje, Kuipertje hoi, hoi, hol). Joop Zoetemelk kwam in het hele spel niet voor. Niets over een lekke band van Zoetemelk, niets over tus sentijden van Zoetemelk. Pas toen deze tweehonderd meter voor de finish was geraakt kreeg verslagge ver Heinze Bakker in de gaten dat Zoetemelk wel heel dicht bij de gele trui ging raken. Hij schakelde dan ook zeer soepel over op een karika tuur van een fanatieke Zoetemelk fan. Koomen verwerkte de klap voor Kuiper in stilte. Zondag dreigde Zoetemelk in de etappe naar Alpe d'Huez weer dicht bij de gele trui te raken. Maar op nieuw zat Koomen aan het wiel van de kansloze Kuiper (kansloos op de eindzege dan) en liet Zoetemelk „eraf fladderen".Terwijl diezelfde Zoetemelk nog steds vocht voor de gele trui. Daar zijn best aardige sfeerreportgages over te maken. Maar nee hoor, Kuiper bleef de man in het spotlight. Koomen moest er in een terzijde over Zoetemelk zelfs op attent ge maakt worden dat deze na een pre miesprint inmiddels 20 seconden minder voor stond op Pollentier Zo druk had hij het met Kuiper. Dat is nu de verloedering van de sportuitzendingen van de NOS ten voeten uit. Behalve het zelf stem ming maken ook nog slechte infor matie geven, met verdacht veel aan dacht voor één sponsor. Van Henk Lichtenveld die de ko mende dagen rond de klok van zes sen nog te horen is kan men niet zeggen dat hij zich aan een sponsor opgehangen heelt. Maar zwemblind is hij wel. Een paar jaar geleden vond ieder een dat wel amusant omdat Lichte- veld bij zijn gewone werk voor de televisie wel serieus was en zaken nuchter en kritisch kon bekijken. Bij het Nederlandse kampioen schap zwemmen slaan bij hem ech ter alle stoppen door en komt hij tot kinderlijke onzin die nauwelijks amusant meer ls maar storend voor een volwassen vent. Ook dan blijkt weer die verloede ring. Bij de NOS zullen ze het wel prachtig vinden. Met hun criteria van verslaggeving op een niveau dat in decibellen wordt uitgedrukt. Terwijl je als luisteraar dubbele ra men moet laten aanleggen omdat ze d'r op straat last van krijgen. SCHORSING Er hangt de Amerikaanse hoog springer Dwight Stones een schor sing voor het leven boven het hoofd. Stones heeft geld verdiend en det is aan atleten alleen toegestaan als ze er een lange broek en overhemd met stropdas bij dragen. Stones deed het echter in korte broek bij de televisieserie Super Stars De Ame rikaanse variant van Zeskamp, 'n schoolsportdag voor volwassenen. De serie is ook overgewaaid naar Nederland, naar de AVRO om pre cies te zijn. Ze doen er nogal serieus over zoals ze ook rotsduiken en springen over autowrakken als sport zien (tussen twee haakjes; die vlinderdas van de Tros trok ander half jaar geleden de wijde wereld in om interessante reportages over dit soort „sporten" te maken, maar er is nooit meer iets van gehoord, is dit een goed teken en gaat dat met die huifkar ook zo. gelukkig dan maar). Er valt bij dat Super Stars veel geld te verdienen. Dat moet ook we) want voor de lol ga Je niet aan dit soort kleuterwerk meedoen. Het is echter aan amateurs verboden om geld te verdienen met het leveren van prestaties. De vergoeding die men ontvangt voor het Super Stars optreden wordt dan ook op een spe ciale manier verwerkt. In atletiek wordt de truc gebruikt waarbij het verdiende geld wordt overgemaakt naar de rekening van een club of de bond. Na afloop van de sportcarrière kan de betrokkene dan alsnog zijn centen gaan innen. Men noemt dit hypocrisie. Atletiek- leiders schijnen daar echter zeer wel mee te kunnen leven. Ze worden echter boos als ze zelf in het ootje worden genomen. ZoaLs Dwight Stones deed Zijn tiendui zenden dollars van de Super Stars parade maakte hij over naar de rekening van de Desert O&ssis Track Club. Een merkwaardige club want 8tones is daarvan zowel oprichter als enig lid. Hij maakt dus met een omweg zijn geld naar zich zelf over met uitschakeling van het blauwe blazerscorps, maar In prin cipe niet anders dan zijn collega stars. De Internationale Amateur fwhat's in a name) Atletiek Federatie is echter bijzonder gebelgd over de handelwijze van Stones. En men dreigt maar meteen met een schor sing voor het leven. De oplichter opgelicht Afvoeren dus. Die LAAF-baasjes bedoel ik. DOPE Onze J. C. Brak: Het is hier nog steeds schitterend weer in La Douce France. We bedoelen eigenlijk Pollentier. Onze J. C. Brak: Ja schitterend was dat hè. Wat kan die man fietsen. Daar kan Kuiper nog wel Iets van leren. En het ls jammer voor Zoete melk maar Pollentier gaat de Tour winnen. Weet Je wat ik zo mooi vond aan die Pollentier, dat hij helemaal naturel naar boven ging. Ik bedoel dat die renners vroeger meteen een buisjé" pilletjes slikten als ze boven de veertig kilometer moesten rij den. Dat hoor Je toch tegenwoordig niet meer Wanneer is er nog iemand op doping betrapt bij die fietsers? Ja. die Johnston maar dat was een voetballer. Nee. die fietsers dat gaat prima. Je hoort ook niks meer van trucs bij de dopingcontro le hè. Dat ze dan een varkensblaas om hadden of een rubberen peertje onder hun oksel, om de boel te flessen. En als ze dan toch betrapt werden dan hoorde Je altijd van die prachtige verhalen. Dat ze 't alleen maar voor alle zekerheid hadden gedaan omdat ze niet precies wisten wat voor doping er tegenwoordig in stokbrood zit. En dat iedereen voortdurend slikt maar dat zij toe vallig de pech hadden om gecontro leerd te worden. Dat het algemeen klassement er heel anders uit zou zien als de controle strenger was. maar dat ze het alleen bij hèm ex pres streng hadden gedaan En dan had hij dus ook niks geslikt, hij zou niet weten waar het vandaan kwam Ja hij had onderweg een drinkburs- Je aangepakt, dat zou het geweest kunnen zijn. Want die andere ren ners zijn niet te vertrouwen. Trou wens ze moeten die wielrenners al tijd hebben Iedereen kan zich de hele dag vol slikken en spuiten zon der één probleempje, maar wielren ners mogen rüet eens aan een pilsje ruiken of ze moeten een flesje inle veren En dat de ploegleider ook helemaal achter hem stond, want die wist ook wel dat hij voor alle zekerheid alleen de zaak had probe ren op te lichten, maar dat hij dus in werkelijkheid helemaal niks geslikt had Ja. dat waren nog eens tijden. Heb Je dan de kranten van maan dag nog niet gelezen? Onze J. C. Brak: Nee, die komen morgen. Laat dan maar zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13