Hi Top in Bonn begint hoopvol I Omscholing wordt verplicht Reus —net Nieuwe Haaöse Courant en Nieuwe Leidse Courant .•Retour VS kost drie zusjes geen cent 8 Jazz-orkaan uitgewerkt - pag. 7 Overeenstemming bereikt over olie-importen ^ollentier betrapt, Joetemelk in gele trui l-IET WEER Wolkenvelden ^akante op z'n egetarisch Tankauto ontploft bij Mexico-Stad Jongen verdronken na omslaan bootje Staking Grunwick eindelijk voorbij Kabinet wil vlucht in WAO voorkomen Bij tweekamp schaken geen vlaggetjes Trouw Het hart op de juiste plaats Welkomstvoordeel TroV* A Trouw Aas? hoort blju WAHHHjV Trouw 3bt> 11 JAAHIjANü Nrt 1U5U4 - MAANUAU 1/ JULI l»/d ft» Iedere vrijdag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donoerdagmorgen 1 o uur Te' 020-913456 (toestel 631). retted rGAVE TROUW. KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15.47 (MAANDI ƒ46,40 (KWARTAAL) 183,401 JAAR) er te Ar STGIRO 660000 BANK NED. CRED BANK REK. NO. 23.00 12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.90. LUXEMBURG FRS 13 uw pri kt. Au) hoeft eendefl één tiq iederi 1 alga iar doo *n een onzer verslaggevers LEERSUM Drie zusjes uit r postz eersum, Michèle (21), Ricki-Ann erdam 8) en IVlarieke (13) Hellendoorn, 'Ster vi |jn erin geslaagd om voor niets 1-1971.jaar Amerika te vliegen en (straks) reer terug. Hun verhaal vertelden e gisteren voor één van de vele VlQG^merikaanse televisienetten in los Angeles. De meisjes allen OtG °B op sch°o1 z'Jn begin juli van chiphol vertrokken en komen 5 JedéUgUStUS weer in Nederland aan. Michèle, die het initiatief heeft tnomen tot deze toch wel avon- urlijke reis, las onlangs in een [ederlandse krant over het lucht- ^ievengevecht tussen twee maat- chappijen. „Er stond dat één er- ran charterpassagiers naar de VS kon brengen voor ongeveer zestig dollar per persoon. Maar in de laat ste alinea las ik, dat een andere maatschappij dat deed voor een gulden en wel voor de laatste stoe len die nog vrij waren. Ze belde met deze maatschappij (Gefau) en kreeg te horen dat dit juist was. Er hadden nog maar een paar mensen hiernaar geïnfor meerd en zo besloten Michèle en haar twee zusjes de overtocht te wagen. „We stonden vooraan in de rij aan de balie voor een biljet van één gulden, maar uiteindelijk kost te de reis ons niets. Op Schiphol waren een paar Amerikanen die iets te vieren hadden en toen één van hen ons verhaal hoorde, zei hij: dan betalen wij jullie reis." Het uiteindelijke doel van de reis was de plaats Alpine bij Los Ange les. „Michèle is helemaal gek van pony's," aldus haar moeder, me vrouw R. Hellendoorn-Witting gis teravond. „Regelmatig koopt ze in Utrecht nummers van de National Geografie Magazine, waarin ook veel over paarden wordt geschre ven. In het maartnummer stond een verhaal over pogingen om in de VS weer wilde paarden te laten rondlopen. Daarbij werden de na men genoemd van het echtpaar Betty en Roy Kuphaldt, dat bij Alpine woont." En nadat er met hen contact was opgenomen, no digde dit echtpaar de zussen uit voor een bezoek. Mevrouw Hellendoorn, die inmid dels al een paar keer telefonisch contact heeft gehad met haar doch ters gistermiddag is er nog van uit de VS gebeld is vol lof over de behandeling en ontvangst van het drietal in Amerika. „Het is ei genlijk allemaal heel onderwachts gegaan en het is toch wel een avon tuur, maar ze zijn fantastisch opge vangen. Gefau heeft via een telex naar Los Angeles hun komst ge meld en de 'hostesses daar hebben alles in het werk gesteld om hen ergens onder dak te brengen. Via een dierenarts hebben ze inmiddels ook andere ranches bezocht en al met al is het geweldig. Hun ticket voor de vlucht terug hebben ze ook al en dit is heel wat anders dan die flauwekul van PanAm en die goed kope' vluchten." PAGINA 2: Engelse kerken praten over eenheid PAGINA 3: Friesland in de weer met skütjesilen PAGINA 5: Weer concessies van Egypte PAGINA 7: Reus op de Dam geveld plaats te maken voor de te verwachten grote stroom antiegangers zijn de mensen die wachten op vervoer naar ton dit weekeinde naar een deel van de parkeergarage "rigeerd. Omgeven door dranghekken liggen de gegadig de n voor een goedkope vlucht nu te wachten tot zij kunnen uke™ rtrekken. Meer nieuws over de vakantie-uittocht staat op e toil, gina 3. door Bert van Panhuis BONN De westelijke indu strielanden en Japan hebben op de economische wereld conferentie in Bonn gisteren een grote mate van overeen stemming bereikt over het te volgen olie-invoerbeleid. De conferentie zal waarschijnlijk veel meer resultaten opleve ren dan de drie voorafgaande. Zowel uit uitspraken van de Ameri-- kaanse minister van financiën, Mi chael Blumenthal als uit die van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en andere Westduitse bron nen viel af te leiden, dat men op het punt van de energie wezenlijke resul taten lijkt te gaan boeken. Op voor hand werd gisteravond al meege deeld dat de energieproblematiek het zwaartepunt zal worden in de verkla ring die de zeven samen met EG- vertegenwoordiger Roy Jenkins van daag aan het slot van de conferentie zullen uitgeven. Beperking PE D'HUEZ De op het oog itterende zestiende etappe van de nde van Frankrijk kreeg gister- een anti-climax. De Belg Mi- stofffl Pollentier, winnaar van de rit, iger van de gele trui en leider in het i35.oigklassement, werd bij de doping- 9-78ftrole betrapt toen hij de zaak chtte te flessen. Pollentier had on- Makefr zijn oksel een rubberen peer met berg hone" urine en liet die in het flesje 034 Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Matige noord westelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer zeven tien graden. Morgen en overmorgen: Aan houdend koel met weinig zon en later enige regen. Morgen zon op: 5.41 onder: 21.50 maan op: 20.02 onder: 3.59 leeglopen. De controle-arts merkte dat en gaf Pollentier aan. Het gevolg was dat het nieuwe UCI reglement waartegen geen beroep mogelijk is, in werking trad. Pollen tier werd voor twee maanden ge schorst en in de etappe teruggezet naar de laatste plaats met de tijd van de laatst aangekomen wielrenner. Verder werd hij beboet met 5000 'francs. De Beig liet kort na de verkla ring van de Tour-leiding waarin het nieuws bekend werd gemaakt, via zijn ploegleider Fred de Bruyne we kten dat hij de strijd staakt en dinsdag vandaag is het een rustdag niet zal vertrekken. De zaak had voor de Nederlanders in de Tour prettige gevolgen. Joop Zoe temelk die op Pollentier vier secon den achter stond ln de algemene rangschikking, werd drager van de gele trui. Hennie Kuiper die 's mid dags 38 seconden na de Belg als twee de in Alpe d'Huez was aangekomen, werd uitgeroepen tot ritwinnaar. Zoe temelk heeft nu een voorsprong op de Fransman Bernard Hinault van 14 seconden. Meer over de Tour maar ook over de andere gebeurtenissen op sportge bied van dit weekeinde, op de sport pagina's. Pollentier wordt in zijn gele trui gehuldigd kort voor hij fraude pleegde bij de dopingcontrole. Kanselier Schmidt zei gistermiddag dat er zeker een verklaring zou ko men over de noodzaak de invoer van olie te beperken en dat dit onderwerp een belangrijke rol speelt tijdens het overleg. Bovendien is men het er over eens dat het gebruik van kolen en energie zal moeten worden uitge breid. Met betrekking tot de kerne nergie zal bovendien veel aandacht worden gegeven aan de aspecten van de internationale controle op het ge bruik en misbruik, de veiligheids voorwaarden en de gevolgen voor het milieu. Minister Blumenthal zei dat Jimmy Carter veel begrip heeft voor zijn plannen ten aanzien van het energie gebruik in de Verenigde Staten. De bewindsma n stelde dat er al aanzien lijke resultaten zijn geboekt. Het aan deel van de energie in het geheel van MEXICO (DPA, UPI) Even buiten de hoofdstad van Mexico is gisteren een tankauto met vloeibaar gas ont ploft. Daarbij kwamen tien mensen om het leven en raakten 200 mensen gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg van Mexico-Stad naar Querteta- ro. De politie vermoedt dat de tank auto van de weg raakte doordat de chauffeur achter het stuur in slaap was gevallen. Bij de explosie die daarop volgde raakten verscheidene voertuigen, waaronder drie bussen in brand. Hui zen en bomen in de buurt van het ongeluk werden totaal vernield. Het vuur greep zeer snel om zich heen tot een kilometer van de plaats van de ramp. De zeven staatshoofden om wie het in Bonn draait; van links naar rechts, premier Takeo Foekoeda van Japan, president Jimmy Carter van de Verenigde Staten, premier James Callaghan van Groot-Brittannië, premier Pierre Trudeau van Canada, premier Guilio Andreotti van Italië, president Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk en gastheer Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland. DEVENTER (ANP) Op de IJssel bij Deventer Is gistermiddag een bootje met drie opvarenden, een va der met twee zoons uit het Gelderse Vaassen, gekapseisd en gezonken. Een van de drie opvarenden, de 17- Jarige Roy Derksen, is daarbij ver dronken. De vader en een Jongere zoon slaagden erin zwemmend de wal te bereiken. Volgens een woordvoer der van de politie is de motor van het bootje algeslagen, waarna de opva renden hebben gepoogd het vaartuig- Je op een krib te zetten. BIJ die ma noeuvre is het omgeslagen. LONDEN (AFP) De 690 dagen du rende staking bij de fotografische la boratoria Grunwick in het noorden van Londen, de langste en meest om streden staking uit de sociale ge schiedenis van Groot-Brittannië is gisteren officiéél geëindigd. Hoewel de belangrijkste els van de stakers, erkenning van de vertegenwoordi ging door de vakbond, niet is ingewil ligd, besloten de stakers hun actie te beëindigen. Het conflict werd geken merkt door verscheidene felle botsin gen tussen postende stakers en poli tiemensen en kreeg een sterk politiek karakter het bruto nationaal Inkomen is al met acht procent verminderd en de presi dent heeft vier van de vijf punten van zijn energiebeleid in het Congres aan vaard gekregen. Volgens Blumenthal bestond er bij de andere deelnemers aan het overleg veel begrip voor de relatie van de president tot het Con gres. De bewindsman zei dat de VS er naar blijven streven om tegen 1985 Met dagelijks olieverbruik tot twee miljoen barrels terug te brengen. (Een barrel is een vat van 159 liter, red.) Uit Westduitse kring werd nog vernomen dat over de energie duide lijke aantallen zullen worden aange geven in het communiqué van vandaag. ding, energieverbruik, de handel en de betrekkingen met de landen van de Derde Wereld in samenhang moeten worden behandeld. „Ik heb uit het raam gewezen en gezegd dat aèn de overkant van de Rijn het zgn. Zevengebergte ligt. Het zou natuur lijk verleidelijk voor de zeven rege ringsleiders zijn om ieder zijn eigen „berg" te bestijgen, maar de kans op resultaten is groter als we met zijn allen die ene grote berg probeerden te bedwingen," zei Schmidt. Schmidt Is er daarna in geslaagd, de touwtjes stevig in handen te houden. Vervolg op pag. 3, kol. 6 Samenhang Dat het topoverleg vergeleken met voorgaande bijeenkomsten een suc ces zal worden, werd gistermiddag al aangegeven door kanselier Schmidt. In zijn hoedanigheid van voorzitter heeft hij aan het begin van het over leg duidelijk het heft in handen geno men. Dit bleek ook wel uit het feit dat voor gistermiddag vastgestelde infor matiebijeenkomsten voor de pers al lemaal werden geannuleerd. Schmidt zei tijdens een ontmoeting met de pers aan het eind van de middag dat hij zijn partners ervan had weten te overtuigen dat de hoofdproblemen economische groei, werkgelegenheid, gelöontwaar- DEN HAAG (ANP) Het kabinet is van plan werklozen in de toekomst te verplichten zich om te laten scholen. Ook zullen de normen op grond waarvan iemand in de WAO komt worden verhoogd. Onder de druk van de werkloosheid wordt men nu te snel de WAO ingestuurd. Dit heeft minister Albeda van sociale zaken gistermiddag voor de AVRO- microfoon gezegd. De bewindsman kondigde ln het kader van de bezui- ningsmaatregelen tevens aan dat er een strengere controle komt op het in dienst nemen van tijdelijk arbeidson- gesewkten. Minister Albeda vindt Geleidelijk invoeren dat. hipr nn de arhpidsmnrlrt nlut. nn Het CDA-Tweede Kamerlid drs B. waar tot nu toe geen mensen voor waren. De minister kondigde voorts aan dat de overheid de deelarbeid zal gaan stimuleren, iets waarmee de re gering altijd erg traag is geweest". dat hier op de arbeidsmarkt niet op mag worden gediscrimineerd. ga nog even wat gras snij- en, Geert Met deze maatregelen denkt de mi nister 500 miljoen gulden te kunnen besparen, doordat er 20.000 arbeids plaatsen mee kunnen worden gevuld, Beumer zei in een reactie blij te zijn met het verscherpen van de verplich te omscholing, maar vond wel dat de minister die geleidelijk moet invoe ren. Voorts moet Albeda. volgens Beumer. zorgen voor garanties wat betreft de werkgelegenheid. Zijn VVD-collega dr R. W. de Korte zei het te betreuren dat de plannen nog in de studiesfeer liggen. De werk loosheid vraagt erom dat de maatre gelen snel worden ingevoerd, aldus De Korte, die het wel toejuichte dat de WAO-norm wordt verscherpt. Daar moet dan een verhoging van de plaatsingsnorm voor minder valide werknemers aan gekoppeld worden. Met name de overheid zal dan veel van deze arbeidskrachten in dienst kunnen nemen, aldus De Korte. BAGUIO CITY De Interna tionale Schaak Federatie (FIDE) heeft een uiterst sim pele en effectieve oplossing gevonden voor het laatste pro bleem dat de match om de we reldtitel schaken tussen de Rus Karpov en de ex-Rus Kortsnoj ln de weg leek te staan. Karpov wenste een Russische vlag op de tafel naast zich te hebben, Kortsnoj wenste aan 'zijn kant een Zwitserse vlag. De Russen gingen niet ak koord met die. Zwitserse vlag (Kortsnoj woont tegenwoor dig in dat land) en dreigden Karpov geen toestemming te geven om aan de schaaktafel te verschijnen. Na twee dagen van koortsach tig vergaderen kwam de FIDE gisteren met de oplossing: er zullen geen vlaggetjes op de tafel geplaatst worden. Beide spelers zullen sich daar bij neer moeten leggen en worden morgen in Baguio City op de Filippijnen voor hun eerste partij verwacht. Onze schaakmedewerker Max Pam bevindt zich in Baguio City en doet de komende we ken verslag van de tweekamp. Zijn eerste bijdragen staan op pagina 8. t Amsterdam is geen reuzestad meer. Het gevaarte dat dit karakter had moeten benadrukken, is afge brand. Verzekering dekt de materiele schade. Maar gisteren kon iedere voorbijganger zien dat hij geen ruggegraat had gehad. En dat doet toch pijn. I ie nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen) 6.55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: 'Ihiuw-Kwortel, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken post/egel is niet nodig, die betalen wij. Dellen kan ook: (12(1-913-156. afdeling service. nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: betaalt per kwartaal opgegeven door: naam: adres: plaats: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degeli|ke mini indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place mat In originele kleuren enafwasbaar. I ..J

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1