Tijdig wijzen op verwachte drukte' Afschaffen aankoopsubsidie kunst wekt veel protesten >e tekening van een lezer ouw Commentaar -tns Brinkers ANWB: Recreatieverkeer te grote belasting voor wegen 'Regeling werkte zeer stimulerend' HET WEER door Harw do Jong Weerrapporten VI3c\ïi; ik23l uw las! keipeti \yerlicbien." ARME OVERHEIP Koele boel Strandweer kenau met deegrol bestaat Opzienbarend koningsgier aan 't diner opzienbarend reageerbuisbaby foto's wadfietsers =fcDAG 15 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 jctieplan van 208 miljoen gul- tvaarmee minister Pais de t groter wordende werkloos- in het onderwijs te lijf wil [is natuurlijk volstrekt onvol le. Niemand beter dan hij dat in 1981 het jaar waarop |90 arbeidsplaatsen uit zijn kan zijn opgevuld er toch v |K)18 banen verloren zullen gegaan. En dat om de dood- Tiudige reden dat er niet ge- j^Jcinderen worden geboren. zijn nog sprekender ^er men bedenkt dat er de jaren nog veel studenten opleidingen voor kleuter- ±r en de pedagogische acade- tpftullen slagen. In 1981 zullen kleuterleidsters en 29.000 ^Wijzers geen baan kunnen n- ^.Jit gigantische probleem is de tie vraag aan de orde in hoe dde overheid kèn, maar ook iijsturen. Want het zou na- jk te ver voeren iedere afge- "•rde onderwijzer een baan te /qinoet ondanks die overwe lf— gezegd worden dat het llan van Pais wat mager uit- is iets, maar het is lang genoeg. Te meer niet genoeg, t er in het plan nogal wat ijegelen bij elkaar zijn opge- ^üie ook zonder actieplan wel in zijn getroffen. Zo zou bij jeeld de leerlingenschaal in ^euteronderwijs zijn verlaagd 2 naar 31 kleuters per klas. [ouden bij voorbeeld 100 ex- foeidsplaatsen zijn gecreëerd ek4 kader van de experimenten )eu|e nieuwe basisschool. Het- dej geldt trouwens voor de in- rwS van art''ce' 'n ^et isjvoon onderwijs. Een maat- ïiettiie het hoofd van zo'n school ^armslag moet geven om de >re|vijskundige zaken op zijn te regelen, wei nieuwe maatregelen gjj'èt eenmalige aanbod van ver anda pensionering en de zo veel ietire faciliteiten om duobanen :lijk te maken. Maar juist op is nogal wat af te rt(jn. Die vervroegde pensione- ring is natuurlijk heel mooi, maar buitengewoon discriminerend van wege de eenmaligheid van het aan bod. Als veel onderwijzers nu met een zucht van verlichting eerder met pensioen kunnen gaan, dan valt niet in te zien dat hun opvol gers daar lèter geen behoefte aan zouden hebben. De zoveel ruimer faciliteiten voor duo-banen vormen op zich al even zeer een prachtige maatregel. Het is echter maar zeer de vraag wat de directe gevolgen daarvan zijn voor de werkgelegenheid in het onder wijs. Pais zelf noemt het een voordeel dat veel getrouwde vrouwen straks weer kunnen gaan werken, als de kinderen groot genoeg zijn. En dat is het ook. Maar boort hij hiermee juist niet (en terecht overigens) een sluimerende markt aan. die voor de overmaat aan afgestudeer den straks weinig soelaas zal bie den? Want eerlijk gezegd zitten zij er op die Ieeftijf niet om te sprin gen het salaris met een ander te moeten delen. Het plan van Pais schiet dus duide lijk te kort om de problemen straks enigermate aan te kunnen. En het lijkt wel of Pais dit zelf wel aan voelt, waar hij de bal zo duidelijk terugspeelt naar de onderwijzers zelf. Als zij (aldus Pais) bereid zijn met minder salaris genoegen te nemen, kan de werkgelegenheid van nog eens enkele duizenden van straks werkloze collega's worden veilig gesteld. Terecht doet Pais dit be roep op de onderwijzers zelf, maar dat laat toch onverlet dat hijzelf ook wel een wat grotere inspan ning aan de dag had kunnen leggen. Pais had in het kabinet als kampi oenbezuiniger van weleer (hij was de grondlegger van het puinruim programma van de VVD) natuur lijk alle kaarten tegen. Maar dit resultaat is een wel al te mager schepje uit de liberale ketel. Arie Pais doet denken aan Hans Brin kers, het jochie dat met zijn ene vinger in de dijk een dijkdoor braak trachtte te voorkomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het recrea tieverkeer blijkt steeds meer een grote en soms tè grote belasting te vormen voor de beschikbare wegencapaciteit. Dit wordt geconstateerd in de gisteren verschenen nieuws brief van de Nederlandse Ver eniging voor Wegenbouwers. Tevens wordt met instem ming de uitspraak van ANWB-functionarissen geci teerd, dat goede voorlichting over te verwachten recreatie- verkeersdrukte voorrang moet krijgen boven aanpas sing van de capaciteit van de wegen. De vereniging vestigt de aandacht op het rapport „Recreatieverkeer en Re creatiewegen". dat is opgesteld op veizoek van de Werkgroep Inrichting Recreatie-objecten in de Openlucht (WIRO) door de wetenschappelijke medewerkers C. F. Jaarsma en J. L. M. van der Voet van de landbouwho geschool in Wageningen. Het rapport is bedoeld als hulpmiddel voor de ontsluiting van recreatiegebieden. In de Nieuwsbrief wordt ingegaan op de vraag hoe bereikbaar de recreatie gebieden zijn. Vastgesteld wordt dat die bereikbaarheid te wensen over laat. Het beschikbaar komen van de personenauto voor steeds grotere groepen van de bevolking heeft bijge dragen tot de sterke toeneming van het recreatieverkeer. Was in 1960 nog 75 procent van de gereden autokilo meters woon-, werk- en beroepsver- keer. in 1973 lag de verhouding totaal anders. Toen werd al 54 procent van de kilometers gereden voor particu lier vervoer waaronder recreatiever keer. De ANWB vindt dat de bereik baarheid van recreatiegebieden kan worden vergroot door beter gebruik van bestaande wegen. Dit blijkt uit een in de nieuwsbrief opgenomen in terview met ir. G. R. de Regt, chef van de verkeersafdeling van de ANWB. „Als iemand zes of zeven uur in de file heeft moeten wachten op de boot naar Texel, had hij dat toch minstens van tevoren willen weten", aldus ir. De Regt. die allereerst voorrang wil geven aan goede informatie boven aanpassing van de wegen aan' de vraag. De radio-verkeersinformatie zou daarvoor het aangewezen middel kunnen zijn. Informatie via dit ka naal kan een grote spreiding tot ge volg hebben van vertrek- en aan komsttijden. Het zou onjuist zijn aldus ir. De Regt via de radio-verkeersinforma tie een andere mogelijke route te ge ven teneinde opstoppingen te vermij den. want daarmede wordt het pro bleem alleen verlegd. Een verwachte drukte is in dit opzicht altijd nog beter dan een onverwachte. Het openbaar vervoer speelt bij de bereikbaarheid van de. recreatiege bieden vaak geen overwegende rol. Recreanten nemen zoveel spullen mee. dat ze aangewezen zijn op de auto als vervoermiddel. Bij het open baar vervoer is nu een meningsvor ming op gang gebracht over de ma nier waarop hiervoor in bus of trein een oplossing kan worden gevonden. Het openbaar vervoer kan bij voor beeld een belangrijk vervoermiddel zijn bij het bezoek aan punten, die veel dagrecreanten trekken. De ANWB signaleert overigens dat recre atie-objecten worden ontworpen en aangelegd die te ver van bus-, trein- of tramlijnen afliggen of met het openbaar "ervoer helemaal niet te bereiken zijn. De ANWB is bijzonder actief in het aanwijzen van toeristische routes om bestaande of toekomstige nationale parken te beschermen tegen te grote drukte. Er is overigens een ontwikke ling dat recreanten steeds meer van de toeristische routes afwijken en ontspanning zoeken bulten de be staande recreatiegebieden. Hierdoor blijkt het soms noodzakelijk wegen af te sluiten om het „zwerfeffect" tegen te gaan. Van onze kunstredactie AMSTERDAM Het bericht dat de kopers van kunst bin nenkort waarschijnlijk geen gebruik meer zullen kunnen maken van de aankoopsubsi dieregeling kunstwerken (AKS) heeft een storm van, vaak felle, protesten veroor zaakt. Die werden gebundeld door de in aangelegenheden als deze altijd weer zeer actieve Dieuwke Bakker van de Galerie Mokum te Amsterdam. Bin nen drie dagen kon er een brief naar minister Gardeniers met een af schrift aan de leden van de Tweede Kamer met niet minder dan 38 bijlagen. Het gaat om brieven van allerlei orga nisaties op het gebied van de beel dende kunst en vooral van veel gale riehouders, waaruit blijkt dat de re sultaten van deze regeling twintig procent op een kunstwerk, maximum bijdrage 240 gulden veel beter waren, dan men van overheidswege doet voorkomen. „Het is algemeen bekend" schrijft de directeur van de Dienst voor Cultuur Hilversum, G. N. Zijlstra, „dat ge noemde regeling een zeer stimuleren de invloed op de verwerving van kunstwerken door particulieren heeft". Hij noemt het Centrum De Vaart in Hilversum, waarvan hij de leiding heeft, als voorbeeld: daar wor den jaarlijks zo'n zestig tentoonstel lingen ingericht en de aankoop van kunstwerken is daar zeer gunstig ge- ïnvloed door de AKS: „Ik vrees op recht", aldus de heer Zijlstra, dat de intrekking van de subsidieregeling de maatschappelijke positie van een groot deel van de Nederlandse kun stenaars nög meer zal doen verslech teren, het bestaansrecht van talrijke galeries zal aantasten, kortom het leefklimaat in Nederland beslist niet zal veraangenamen". Felix Valk van de Rotterdamse Kunststichting schrijft onder meer: „Een zo plotselinge annulering, wel licht geïnspireerd door de gegevens dat slechts een zeer beperkt soort kopers gebruik maakt van deze rege ling (mensen met betere inkomens en een hoger opleidingsniveau red.) is slechts dan te verantwoorden als te gelijkertijd een adequaat alternatief wordt geboden, dat enerzijds de gale rieën en hun activiteiten ondersteunt en anderzijds de kunstenaars een mo gelijkheid tot inkomsten garandeert. Nu iets wordt geschrapt uit louter bezuinigingsdrift, protesteren wij te gen deze negatieve ontwikkeling". L. M. Alberigs van de Culturele Dienst Venlo liet weten dat hij het door de trieste gang van zaken van de laatste jaren al lang had zien aanko men, maar dat dat toch niet weg neemt „dat dit" het slot betekent van een maatregel die duizenden in de afgelopen jaren heeft aangemoedigd hun eerste tekening, schilderijtje of grafisch kunstwerk te kopen. De ge leidelijke terugschroeving van het percentage en het maximumbedrag had telkens het effect van minder verkoop als gevolgDe heer Albe rigs heeft heel sterk het gevoel dat CRM een boemerang gaat opgooien doordag nog meer kunstenaars zich in de toekomst tot de B.K.R., de beeldende kunstenaars regeling, zul len moeten wenden. Van overal en binnen zeer korte tijd, nauwelijks drie dagen, kwamen de reacties: De Gemeentelijke Tentoon stellingsdienst. Den Bosch: Wij Zijn ervan overtuigd, dat door afschaffing van de subsidie het voor een groot aantal mensen, om financiële rede nen. onmogelijk wordt zich een kunstwerk te verwerven. Te meer, daar o.i. de kunstenaar uiteraard bij afschaffing van de AKS zijn prij zen niet zal herzien". Het Kunstcen trum Brabant stelt, dat zijn voorlo per, de Brabantse Kunststichting, in de praktijk van het exposeren heeft ervaren hoe belangrijk de regeling was. Bijna alle belangrijke kunstenaarsor ganisaties protesteerden, een greep, Pulchri Studio en de Haagse Kunst kring Den Haag, Kunststichting Eindhoven, Stichting Zienagoog. Zaandam, Hedendaagse Kunst Utrecht ook mede de Utrechtse gale rieën, het Zeeuws Kunstenaarscen trum dat van mening is dat door deze maatregel in de eerste plaats de jonge kunstenaars worden getroffen De Zeeuwse Kunstkring, de Vere niging van Galeriehouders en Hande laren in Hedendaagse Kunst, vele ga lerieën en honderden kunstvrienden uit het hele land. Ikeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, sterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een rkenbon. Het is gisteren bepaald geen top dag geworden. De grijze en grau we overgordijnen zaten 's mor gens vroeg nog dicht, uitgezon derd in Zeeland waar dat later gebeurde. Verder kon in het noorden later op de dag de re genjas niet worden gemist. Vie len er eerst buitjes, waarvan je je kon afvrógen is het nu nat of is het droog, in de vooravond trok Pluvius er wat steviger aan en werden de straten nat. Door de dikkere bewolking in het noor den bleven de termometers daar ook het verst achterop: om vier uur gaf Leeuwarden 14, Eelde 13 graden en zelfs Terschelling was toen iets hoger met 15 graden Celsius. Elders in Nederland werd 16 tot 17 graden afgelezen. De satellietfoto's hadden mid den op de Noordzee een smalle zone gesignaleerd waarin zich naast enkele buitjes ook wat meer opklaringen voordeden. Die zone lag gisteravond over Noor4--Nederland. Helaas werd die gevolgd door een nieuw zeer uitgebreid wolkendek dat noord waarts helemaal tot Jan Maaijen reikte. We hoeven ons dus beslist geen illusies te maken over de matige tot slechte prestaties van de zon tijdens het weekeinde. Die afneming van weerkwalitelt mag helaas niet beschouwd wor den als „even uitglijden". De weerkaarten, vooral die voor maandag, dinsdag en woensdag, laten daar geen twijfel over bestaan. Medio volgende week zal het oceanische hoge drukgebied, dat nu in een zone via de Britse eilanden, België en Frankrijk tot over Midden-Europa gunstig en meestal vrij zonnig zomerweer presenteert, zelfs totaal verdwe nen zijn of teruggeduwd naar de oude en vertrouwde plaats: de Azoren. Tegelijkertijd is er dan ook een lage drukgebied van 995 millibar boven Skandinavië met belangstelling voor de Noordzee en helaas bestaat het gevaar dan van onbestendiger en winderiger weer bij wind uit noordwest tot west en aanhoudende lage tem peraturen in Nederland. Het meest kwetsbaar zijn wat dit be treft het noorden en noordoos ten. Wanneer die situatie wat langer geduurd heeft zal ook op het continent de zomerwarmte wel verdreven worden. En zo komt de huidige juli maand vrij goed in het straatje van juli 1962: een maand die van de eerste tot de laatste dag vies was van officiële zomerse tempe raturen en zelfs in Zuid-Limburg niet één zon-dag (normaal 9 d 10 in de hele maand daar) tot stand bracht. Het was destijds wel uniek over een periode van 70 jaar. Juli 1962 was een buiten beentje en presteerde het ons ook op de vierde het leven te vergallen met een middagtempe- ratuur zonder weerga: 11 graden Celsius maximaal, een nieuw laagterecord. Veel kachels in openbare gebou wen brandden. Op 16 juli waren er ernstige overstromingen in Rotterdam en Hilversum maar het uitgebreidste onweer sedert juli 1952. In Heerde viel 33 milli meter water in een kwartier tijd. De bouwvakkers kregen overi gens een beter vakantieweer dan in de beide voorafgaande jaren, maarop 7 augustus verjoeg een wilde zomerstorm duizenden badgasten van de stranden. De rukwinden waren zo fel. dat op de eerste dag vun het skütsje- sielen in Grouw het Sneker en Lemster skütsje omsloegen: dat werd toen een zeldzaam gebeu ren genoemd. Om u een indruk te geven van de wind in die au- gustus-maand: in Willemsstad werden op 7 augustus windsto ten van 9 tot 10 waargenomen, op 23 augustus en 27 augstus beide malen windkracht 9. Ook in september bleef het sukkelen met maar één zomerdag en ver der teleurstellend koud weer. Vandaag vrij slecht tot matig strandweer met veel bewolking en vooral in het noorden kans op wat motregen of een buitje. Het draagüjkste weer langs de Zeeuwse kust. Wind uit het noordwesten, zwak tot matig, zee wat hoger op het strand, geen kwallen. Weerrapporten van gisteravond 17 uur Amsterdam half bew. ie De Bilt zw. bew. jq Doelen zw. bew. 15 Eeldc motregen 14 Eindhoven zw. bew 17 Den Helder zw. bew ie Rotterdam half bew. 10 Twente geh. bew. 14 Vllsslngen jw. bew. ie Zd. Limburg zw. bew. 17 Aberdeen zw. bew. 13 Athene onbew. 35 Barcelona onbew. 25 Berlijn ucht bew. tg Bordeaux onbew. 32 Brussel half bew. l0 Frankfort onbew. 22 Oentve onbew. 27 Helsinki geh. bew. 14 Innsbruck onweer 23 Klagenlurt Ucht bew. 28 Kopenhagen zw bew. 17 Lissabon onbew. 31 Locarno Ucht bew 28 Londen onbew. 23 Luxemburg zw. bew. 21 Madrid ,w. bew. 30 licht b Mallorca MQnchen Nice Oslo half bew. Parijs ucht bew. Rome onbew. Spilt onbew. Stockholm motregen Wenen rw bew. ZQrtch ucht bew. 27 HOOO WATER, 16 Juli: Vllsslngen 11.11-23.47 Harlngvlletsluizen: 11 14-23.43. Rotterdam: 13.10 Schevenlngen: 12 16-045. IJmulden 12.55—, Den Helder 3 55-16 30. Harllngen: 6 23-18.50. Dell Zijl: 8 43-21 07. HOOO WATER. 17 juü: Vllsslngen. 1'; Harlngvlletsluizen: 12 26-0.51. Rotterdam I 32-14.18. Schevenlngen: 128-—. IJmulden* 1 2< 14 05. Den Helder: 5.22-17.57. Harllngen: 7.44-20.15 Delfzijl: 9.56-22.20. "8 Iedereen kent haar waarschijn lijk wel van de spotprentjes uit de grote publieksbladen: de Ke nau van een vrouw die de deegrol hoog heeft opgeheven om een schlemielig ogende man af te tui gen. Door al het geschrijf over de onderdrukte en mishandelde vrouw waren we haar een beetje vergeten, maar de Westduitse pers heeft „Kenau met de deeg rol" herontdekt. Het weekblad Der Spiegel meldde het afgelo pen week zelf op de voorpagina: „Vrouwen slaan terug". Bekende sensatiebladen zoals Bild en Ab- endzeitung weten het wat smake lijker op te dissen met „Brutaal! Duitse vrouwen slaan hun man nen." en „Vrouwen ranselen hun echtgenoten af". De bloedserieu ze Frankfurter Allgemeine Zei- tung verloochent haar karakter niet. maar brengt het toch nog altijd tot „Mishandelde getrouw de mannen: een ernstig sociaal probleem?". De bekende feminis tische journaliste Alice Schwar- zer denkt dat de herontdekking van de door vrouwen onderdruk te man inderdaad alles te maken heeft met de emancipatie van de vrouw. „Een afleidingsmanoeu vre." meent Schwarzer," om het steeds pijnlijker wordende ge weld van de slaande mannen wat te relativeren." Veel van de op winding is begonnen met het on derzoek en de uitlatingen van de Amerikaanse socioloog Muray Straus. Hij hield een enquête on der ruim 2100 Amerikaanse echt paren en ontdekte dat de oude volkswijsheid dat veel echtvere nigingen eigenlijk vechtvereni- gingen zijn zeker een kern van waarheid bevat. Van de onder vraagde paren bekende 28 pro cent dat het tussen hen het afge lopen jaar minstens éénmaal tot fysiek geweld was gekomen. En kele echtparen zeiden dat ze praktisch iedere dag wel een handgemeen hadden, zodat de onderzoekers tot een gemiddelde van negen vechtpartijen per echtpaar per jaar kwamen. Uit het onderzoek bleek in elk geval niet dat huwelijken vooral voor vrouwen een hel kunnen zijn en dat het uitsluitend de mannen zijn die slaan en smijten. Inte gendeel. mannen en vrouwen houden elkaar aardig in even wicht op het stuk van geweldple gingen in het huwelijk. Straus zelf noemt dat het meest verras sende gegeven uit het enquête- materiaal. De redacties van de Westduitse sensatiebladen (voor het overgrote deel mannen) heb- ben dat nu maar aangegrepen om wat tegenwicht te bieden voor de publiciteit over de onderdrukte vrouw. Het wachten is nu op het eerste verhaal in Bild over de mannen die 's avonds niet meer alleen de straat op durven uit angst voor de agressieve vrouw. Een man, die zei, dat hij eindelijk ook wel eens iets opzienbarends wilde doen, is gisteren met zijn auto door de hoofdingang het Ja panse parlement binnengereden. Volgens de politie was de 31-jari- ge man, Taketoshi Ishibashi vlak tevoren failliet verklaard en wil de hij aandacht trekken voor zijn noodsituatie. Met een snelheid van bijna zeventig kilometer per uur. reed de man zijn auto door de ijzeren toegangsdeur van het parlementsgebouw. Daarna vloog de auto in brand. Het dierenpark Wassenaar meldt een bijzondere aanwinst: er werd een Koningsgier geboren. Zo'n geboorte vond de laatste jaren alleen maar plaats in de dierentuin van het Amerikaanse Brownsville. De voeding van het jong stelt de Wassenaarse dierenpark-directie echter voor grote problemen: het jong zit niet bij zijn ouders (het werd door hen verstoten) en krijgt dus ook niet het voedsel dat zijn moeder anders voor hem zou bereiden. In normale gevallen zou het jong voedsel krijgen dat de moeder halverwege haar keel voor haar kroost bewaart. De dierengeneeskundige faculteit in Utrecht heeft nu nagegaan waar uit dit voedsel bestaat en op grond van de verkregen gegevens krijgt het jong nu een dagelijks menu voorgezet. Pikt een jonge koningsgier normaal het voedsel uit de keel van zijn moeder, het Wassenaarse jong pikt, zoals de foto Iaat zien, het weg tussen de vingers van zijn „kunstmoeder", mevrouw I. van der Voort, de vrouw van de hoofdver zorger van de vogels. Een dezer dagen wordt de ge boorte verwacht van de eerste zogenaamde reageerbuis-baby in een ziekenhuis in het Engelse Oldham. De 32-jarige aanstaande moeder, mevrouw Lesley Brown, zal hier binnenkort bevallen van een kind. dat pas als reeds be vruchte eicel in haar baarmoeder is geplaatst. Inmiddels wordt de ziekenkamer van mevrouw Brown al dagen lang bewaakt door een paar jour nalisten van de Lbndense Daily Mail, die op de voorhand het ver haal van de reageerbuis-baby ge kocht heeft. Aangezien er ook journalisten van andere kranten naar het ziekenhuis zijn gekomen voor deze gebeurtenis, is het in de gangen van het hospitaal tot on derlinge gevechten tussen de ver slaggevers gekomen. Autoriteiten van de gezondheids zorg hebben er hun verontrusting over uit gesproken, dat zich rond om deze zaak nu zulke vreemde taierelen afspelen. „Natuurlijk moeten patiënten beschermd worden, maar dat moet niet ge* beuren door journalisten, die als een stel bloedhonden in de hal van het ziekenhuis zitten, bang dat hun verhaal „gestolen" wordt door collega's", aldus deze auto riteiten. De geboorte van de eerste rea geerbuis-baby zal het resultaat zijn van twaalf jaar onderzoeken en experimenteren van twee En gelse gynaecologen. Bij mevrouw Brown kon geen normale be vruchting tot stand komen, om dat haar eierleiders geblokkeerd waren. Men heeft een eicel, die van haar afkomstig was. in een laboratorium bevrucht met het zaad van haar man. waarna de bevruchte eicel operatief in de baarmoeder van de vrouw is aan gebracht. Veel krantelezers en televisie-kij kers moeten deze week de indruk hebben gekregen dat er in de Russische stad Kaloega twee schrijvers terecht stonden die beiden naar de naam Alexander Ginzboerg luisterden. De ene was een jongeman met een kaal ge schoren hoofd en een stoppel baard. De andere was een man van middelbare leeftijd met lang golvend haar tot over zijn kraag en een flinke baard. Beide beelte nissen waren van dezelfde per soon. maar die van de „kale" Ginzboerg was aanzienlijk ouder dan die van de behaarde. De moeilijkheid voor de meeste re dacties was. dat er van Ginz boerg zeer weinig foto's beschik baar zijn. De bekendste en meest verspreide is die van de „kale" die genomen is tijdens zijn vorige gevangenschap. Sinds hij op vrije voeten kwam heeft hij zijn haar en zijn baard laten groeien. maar als dissident behoort hij niet tot de Russen van wie regel matig foto's worden genomen en verspreid zodat in de meeste ar chieven alleen het oude plaatje nog zit. Of het tegenover de be trokkene erg netjes is zo'n oude foto zonder meer te gebruiken is een vraag die hier nu maar onbe sproken blijft. Overigens schijnt de recentere foto van de bebaar de Ginzboerg ook geen Juist beeld meer te geven. Volgens ooggetuigen heeft de 41-Jarige schrijver erg geleden van de maandenlange gevangenschap die aan zijn proces vooraf gingen. Hij is geheel grijs geworden en ziet er een stuk ouder uit dan hij is. Volgende week zaterdag begin nen In Den Helder tweehonderd fietsers aan een drieweekse inter nationale wadden-fietstocht, die uiteindelijk naar het Deense Esb- jerg zal lelden. De fietsers, die uit Nederland. Denemarken en Duitsland komen, willen demon streren voor het behoud van het Internationale waddengebied. Oedurende de tocht worden er manifestaties gehouden, waar aan verscheidene plaatselijke en regionale milieugroepen mee doen. Op donderdag lO augustus gaan de demonstranten per trein van Esbjerg naar Den Haag. waar zij de volgende dag door Tweede Kamerleden ontvangen zullen worden op het Binnenhof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5