^eker tien Nederlanders Uj campingramp gedood Hogere rente bij de ABN. ABN Bank Feestelijke Vierdaagse ifkl lm: Snel details over uranium-overeenkomst Tm ke, ef Oen Haag ten strijde egen schaatsplank =4 14,90 IS jevaarlijke dingen' 6 Spaar-Extra-rekening/boekje 8 Jeugdspaarboekje Zilvervloot Kabinet eens over begroting Bureau voor sollicitatie ex-delinquent Rita RDAG 15 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze verslaggevers CARLOS DE LA RAPITA/DEN HAAG Vier dagen na de gasontploffing op de camping Alfaques bij het Spaanse kustplaatsje San Carlos de la Rapita bestaat nog steeds geen rheid over het definitieve aantal dodelijke slachtoffers dat bij de ramp is omgekomen, .■meen wordt verwacht dat het officiële dodencijfer van gisteren (161) de komende dagen zal oplopen tot minstens 250. Onder de slachtoffers zijn tot nu toe met vrij grote zekerheid dati Nederlanders geteld, onder wie twee gezinnen. Van de ongeveer 100 gewonden, die nog in ^'Unje worden verpleegd, verkeert ruim de helft in levensgevaar. k mist de vijf gewonde Neder- gegaan om daarbij behulpzaam te evenals de identiteit van degene die zijn. Direct nadat dinsdagmiddag de ramp plaats vond, is door de Neder landse regering al assistentie door dit team aangeboden, maar de Spaanse autoriteiten wezen dit aanbod aan vankelijk van de hand omdat men zeil over voldoende eigen specialisten TT. zou beschikken. Vrijdag kwam men UltKCringCn daar op terug. De Fokker Friendship, waarmee het team gisteren vertrok, zal vermoedelijk over vier dagen pas terugkeren; mogelijk met nieuwe Ne derlandse gewonden. '1<!!lers, die gisternacht met Dif Friendships van de Ko- nenklijke Luchtmacht naar Ierland werden gebracht, ath gisteren ook nog 10 Bel- lwj 19 Fransen en 4 Duitsers ■rd hun land van herkomst of ggevlogen. Gisteravond van ongeveer 50 stoffelij- verschotten de identiteit ;esteld. >blemen met het identificeren slachtoffers duren overigens s voort. Gistermiddag is een team van specialisten, leiding van majoor R. van den an de rijkspolitie, naar Spanje ADVERTENTIE Provincie-romans om evacuatie verzoekt; er mag in zo n geval geen twijfel over bestaan dat de gewonde zelf uit Spanje weg wil en familieleden die vragen om evacuatie moeten geheel op de hoogte zijn van de toestand van de gewonde. Van Spaanse zijde is nog eens schrif telijk bevestigd dat aan het evacue ren van slachtoffers en gewonden niets in de weg zal worden gelegd, tenzij aan een aantal eisen wordt voldaan. Deze zijn: de identiteit van de geëvacueerden moet vast staan Herdrukken van de beste streekromans len Mondria .„.(HUISVAART 1 "W druk, 250 btz. ■den. vf"' dlï Jo van Dorp-Ypma iman uil de Noordwest- dit ek van Overijssel hel land rebo n Vollenh°ve en hel Giet- rini ornse meren9ebied. Het Ireigde beslaan van een Grc sersgezm temidden van lijke n hechte dorpsgemeen- ienst hap wordt op knappe wijze WOrt schreven Dorzi ^Iej et 8 fraaie tekeningen per boek. kjj j ijs per deel gebonden slechts TWEE ROZEN ZIJN ROOD 2e druk, 216 btz. Roman uit het Zuid-Holland se polderland Twee jonge mensen herkennen elkaar, een hele tijd na de oorlog, aan een wachtwoord uit het verzet Zullen zij ooit de ver vulling van hun ideaal be reiken? M. Apperloo ALS DE HEIDE BLOEIT 2e druk. 262 btz. Een liefdesgeschiedenis aan de rand van de heidestreek in het oostelijk deel van Friesland. Een rijke boeren zoon en een meisje „van achter de Kiekenberg van daanen wat dat laatste be tekent zullen de lezers op ontroerende wijze ervaren. volgende drie Provincie-romans verschijnen dit najaar. irkrijgbaar in de boekhandel KOK KAMPEN lie libit irui edei een onzer verslaggevers HAAG De Haagse politie it de strijd aanbinden met de aatsplank. Hoofdcommissaris K _N. Peyser heeft zijn korps dui- ™ik gemaakt op wat voor id kan worden opgetreden te- kinderen die op straat op wieltjesplank vaak een op- ibarende snelheid weten te 'ikkelen. In Amsterdam en terdam worden geen maatre- len overwogen. t aantal klachten van Haagse "frgers die zelf, of wier huisdie- n werden getorpedeerd door lx n plankschaatser die nu een- lal geen rem op zijn vervoer- •ddel bezit, nam de laatste tijd Irk toe. Het optreden van de litie kenmerkte zich door twij- t De agent trok pas in duidelij- dr Igevallen van overlast zijn bon lekje. pnmissaris Peyster heeft nu jam-pdelijk gemaakt dat plank- NHi Paatsen zowel in strijd is met I regelement verkeersregels als fct de algemene politieverorde ning. De eerste bepaling zegt on dermeer dat het verboden is op de rijbaan of andere weggedeel ten te spelen als er gevaar voor het verkeer ontstaat; de tweede regeling maakt gewag van het verbieden van een spel dat over last aan anderen of schade aan goederen van anderen kan ver oorzaken. „In de praktijk houdt dit in dat kinderen die een schaatsplank berijden in bijna alle gevallen strafbaar zijn," zegt een woord voerder van de Haagse politie. „Het zijn gevaarlijke dingen, veel gevaarlijker bijvoorbeeld dan rolschaatsen. In Den Haag heb ben we nog geen cijfers over on gelukken. maar uit Engeland ko men berichten waarin sprake is van talloze gevallen met persoon lijk letsel'Bekeuren en inbe- slagnemen is vanaf nu in Den Haag het motto. In Amsterdam en Rotterdam zijn geen klachten over de nieuwe rage vernomen. Men denkt er dan ook voorshands niet aan op treden Het consulaat-generaal in Barcelona raadt Nederlandse nabestaanden aan om gezamenlijk hun zaak in Spanje door de ANWB te laten behartigen, omdat deze instantie de weg weet naar de weinige goede schaderege lingsbureaus in Spanje. Nabestaan den van slachtoffers kunnen in Span je op twee manieren aanspraak ma ken op smartegeld en/of verzeke ringsuitkeringen. De eerste mogelijk heid is een financiële vergoeding die vergelijkbaar is met een Nederlandse WA-uitkering. Enpetrol. de maat schappij waarvoor de ontplofte tank auto gas vervoerde, heeft zich aan sprakelijk gesteld voor de gevolgen van het ongeluk. Nabestaanden van slachtoffers kunnen bij de verzeke ringsmaatschappij van Enpetrol 300.000 pesetas (ongeveer 10.000 gul den) opeisen voor een overleden fami lielid. De tweede mogelijkheid is een civiele procedure, die in Spanje door gaans afhankelijk van de plaats zeer verschillend wordt beoordeeld. Er zijn gevallen bekend waarin voor een overledene twee miljoen peseta's (ongeveer 60.000 gulden) werd uitge- Premier Van Agt zei gisteravond dat met die details niet alleen CDA-frac- tieleider Aantjes, maar ook de Uren- co-partners Engeland en West-Duits- land tevreden zullen zijn. „Zo nu en dan weten wij de steen der wijzen te vinden," aldus Van Agt over de om streden levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Van Agt zei onder meer dat hij op de Europese topconferentie in Bremen een week geleden „met grotere hartelijkheid is ontvangen door de collega's Schmidt en Callag- han dan voorheen." Op verzoek van de fracties van de PvdA en van het CDA in de Tweede Kamer maakt het kabinet deze maand de teksten bekend van de diplomatieke notawisseling tussen Nederland, West-Duitsland en Brazi lië. Bovendien wordt de tekst bekend gemaakt van de brief, waarin de rege ring de intentie uitspreekt in 1981 een uitvoervergunning af te geven voor het verschepen van het in Almelo geproduceerde verrijkte uranium naar Brazilië (de letter of intent). Die intentieverklaring werd op 5 juli jongstleden al door het ministerie van economische zaken afgegeven aan Urenco-Nederland. de Neder landse zakelijke partner in de drie- landen-samenwerking, Urenco. Dat was nog geen week na het Kamerde bat van eind juni. waarin de regering tenslotte geclausuleerd het groene licht kreeg voor de levering aan Bra zilië. Voorbehoud In de letter of intent zou. zo werd afgesproken tussen regering en de Tweede Kamer (met name de CDA- fractie), een voorbehoud worden op genomen. waardoor in 1981. vlak vóór de feitelijke verscheping van het eer- keerd, maar vaak is dat veel minder. Gevaar De Vereniging voor Milieudefensie heeft bezwaar gemaakt tegen de ma nier waarop verantwoordelijke Ne derlandse autoriteiten gedurende de afgelopen dagen het risico van een ramp als in Spanje hebben gebagatel liseerd. aldus een perscommuniqué, dat de controle op materiaal, wagens, chauffeurs en routes in Nederland uitstekend zou zijn. is inderdaad niet uit de duim gezogen, maar evenmin de hele waarheid, zo meent de vereni ging. Het is bijzonder toevallig zo zegt men dat op de dag van de ramp opeens berichten in ons land opdui ken dat een chauffeur van een tank wagen met 23 ton butaangas een rij verbod krijgt, omdat hij 52 uur achte reen zonder rusttijd zijn auto be stuurde, dat een tankwagen met vijf ton butaan in een sloot terecht komt; dat vier transportondernemingen veroordeeld worden wegens o.a. het uitloven van opjaagpremies; en dat een echtpaar zwaair gewond raakt bij de ontploffing van een LPG-tank. Hoeveel van dergelijke gebeurtenis sen komen er voor en worden niet in de krant vermeld, zo vraagt Milieude fensie zich af. Ook is men ernstig bezorgd over het toenemende aantal zelftank-benzi- nestations, die bij overvulling het ge vaar van een explosie in zich dragen. De vereniging vraagt de overheid in elk geval op korte termijn verplichte gevaarroutes uit te stippelen die goed op elkaar aansluiten. De bestaande routes voor gevaarlijke stoffen (waar LPG benzine en gasolie niet onder vallen) zouden volgens haar niet voldoen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Van Agt maakt nog deze maand de details bekend van de overeenkomst tussen enerzijds Nederland, Engeland en West-Duitsland en anderzijds Brazi lië over de voorwaarden voor de levering van verrijkt uranium aan het Zuidamerikaanse land. ste uranium. Nederland nogmaals toetst, of er op dat moment voldoen de zekerheid is, dat er op het ogenblik van opwerking in Brazilië (1985) een betrouwbaar veiligheidsregime zal zijn voor de opslag van plutonium. Gisteren Kwam op het departement van economische zaken de „Joint committee" van Urenco bijeen, de top van het samenwerkingsorgaan, bestaande uit drie hoge ambtenaren van de regeringen van Nederland, En geland en West-Duitsland. Na afloop van de vergadering werd geen enkele mededeling gedaan, omdat de top ambtenaren zich op het standpunt stellen, dat zij dat aan hun politiek verantwoordelijke bewindslieden die nen over te laten. Eerder deze week werd al duidelijk, dat de partners redelijk tevreden zijn over het standpunt dat Nederland nu uiteindelijk over de levering aan Bra zilië inneemt, zodat verwacht wordt, dat West-Duitland nu spoedig weer zal deelnemen in de financiering van de uitbreiding van de ultra-centrifu- gefabriek in Almelo. Die financiering had West-Duitsland opgeschort, om dat men eerst zekerheid wilde heb ben. dat de afzet van de produktie van de uitgebreide Almelose fabriek niet zou worden geblokkeerd door een Nederlandse weigering om een uitvoervergunning af te geven. De diplomatieke nota-wisseling die het kabinet de komende weken aan de Tweede Kamer wil overleggen, be treft de waarborgen-overeenkom- sten. waardoor de levering van urani um vanuit Almelo wordt gebracht onder de veiligheidsafspraken die in 1976 tussen West-Duitsland en Brazi lië tot stand zijn gekomen bij het contract over de levering van de ge hele splijtstof cyclus door West-Duits land aan Brazilië. In verband met de ontwikkeling van de rente op de kapitaalmarkt heeft de ABN besloten een aantal rentetarieven te verhogen. Nieuwe spaartarieven. Met ingang van 17 juli 1978 geldt de volgende rentevergoeding: 73/4% (was 772%) *Spaardeposito 6 jaar vast 73/4% (was 772%) *Spaardeposito 5 jaar vast 774% (was 7 *Spaardeposito 4 jaar vast 7 (was 63/4%) *Spaardeposito 3 jaar vast 63/4% (was 672%) *Spaardeposito 2 jaar vast De volgende tarieven blijven ongewijzigd: 7 Spaardeposito met 36 maanden opzegging 6 V2% Spaardeposito met 24 maanden opzegging 51/i% Spaardeposito met 12 maanden opzegging 43A% Spaardeposito met 6 maanden opzegging 472% Spaardeposito met 3 maanden opzegging 7 Spaar-Extra-rekening 2 5 Girospaarrekening 4 Spaarrekening/Spaarboekje *Bii deze spaarvormen wordt rente op rente vergoed, ingaande op de dag van storting. DEN HAAG Het kabinet is het gisteren eens geworden over de rijks begroting 1979. Deze begroting zal op de derde dinsdag van september (Prinsjesdag) worden aangeboden aan de Tweede Kamer en bekend gemaakt. Het kabinet had dit keer slechts één dag nodig om het eens te worden, nadat het belangrijke voor werk al was verricht in de Ombui gingsnota „Bestek '81", die twee we ken geleden was uitgebracht. Er zal voor deze nieuwe begroting nog wel een ..dekkingsplan" nodig zijn. zo vertelde minister-president Van Agt gisteravond na de wekelijkse verga dering van de ministerraad. Dit bete kent dat er wat wijzigingen zullen komen in de belastingen en andere inkomstenbronnen voor het rijk. maar. aldus de premier, deze wijzigin gen zullen passen in het beleid om op middellangs termijn (binnen een jaar of vier) te komen tot stabilisatie van het aandeel van de collectieve lasten (overheid, sociale uitkeringen) Van één onzer verslaggevers APELDOORN De 25-ste Apeldoornse Viardaagse is door 1618 wandelaars tot een goed einde gebracht. Het aan tal uitvallers bedroeg dertig. Bij dit jubileumwandelgebeu- ren was er een record-aantal deelnemers van 1648. Het bui tenland twaalf nationalitei ten leverde daarvan twintig procent. Naar het scheen monter als na een blokje-om op de zondagmiddag be reikten de wandelaars gistermiddag de finish bij het cultureel centrum Orpheus aan het Winston Chftrchill- plein. Met armen vol bloemen, opge wekte muziek van vele orkesten, blo zende majorettes en langs de straten duizenden toeschouwers, waarvan vele altijd nog lijken te denken dat er in Apeldoorn bij de intocht van het Vierdaagse-legertje zoiets als een klapverbod bestaat. Afgezien van het laatste was het een feestelijke in tocht. die per traditie besloten werd met een défilé voor autoriteiten en officials. De laatste dag voerde de tocht naar Hoenderloo, waar de tippelaars, alvo rens aan de laatste loodjes te begin nen. moed kregen ingeblazen door de harmonie Laetitia uit Boekei (Noord- Brabant), In het algemeen waren de deelnemers weer erg verrukt over de vier uitgezette parcoursen. voor de 50.40 en 30 kilometer (meer dan 75 procent schreef in voor de laatste afstand). In tegenstelling tot de voor afgaande jaren was het deze week ideaal wandelweer. Het bleek dat 12 wandelaars alle 25 vierdaagsen, die tot nog toe in Apel doorn zijn gehouden, hebben meege lopen. De voorzitter van de Neder landse Wandelsportl?ond. de heer A. J. Hafkamp, reikte hun na afloop een medaille uit. die voorzien was van een Van onze parlementsredactie DENHAAOg - Het kabinet-Van Agt heeft gisteren besloten tot de instel ling van een bureau dat de solllclta ties van ex-delinquenten zal gaan be handelen. Het bureau zal vallen on der het departement van binnenland se zaken. Van Agt zei gisteravond dat er met de oprichting van het bureau een einde gemaakt wordt aan de situatie dat de overheid het strafrechtelijk verleden van een sollicitant langer onthoudt dan particuliere werkgevers. Momen teel gelden strafrechtelijke delicten voor de overheid gedurende acht jaar na de veroordeling als reden om solli citanten niet aan te nemen. Bij parti culiere werkgevers is dat veelal vier jfcar. Van Agt zei gisteren dat die termijn nu gelijk getrokken wordt op vier jaar. De Zwitserse deelnemers aan de Vierdaagse van Apeldoorn zilveren krans. Burgemeester mr F. Th. Dijckmeester heeft gisteren de organiserende wandelörganisatie ge luk gewenst met het jubileum. Hij bracht speciaal de pioniers hulde, die na een eerste Apeldoornse vierdaagse in 1954 met enkele nonderden deelne mers de moed hadden om in de daar op volgende Jaren door te gaan, zodat Apeldoorn nu. naast Nijmegen, een vierdaagse met een eigen karakter heeft, dat niet meer is weg te denken. „We hebben op school een film ge- lien over Stanley, die in Afrika Li vingstone ging zoeken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3