lelderse visser :art vangstverbod Vissers eisen een gesprek Rente stijgt Twintig jaar Europese Investeringsbank Economie weinig expansief nergievraag in 'ereld steeg ,5 procent Weer 8 procents pandbrieven Hypotheekrente Voor het eerst weer tekort aan bouwvakkers Nieuwe wet winkelsluiting Rekeneenheid UÏTERDAG 15 JULI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 23 or Henk Thomas EN HELDER „Via jullie wil ik mijn recht halen. Met die hasj-affaire ben ik fout geweest, par nu niet. En ik zal je vertellen, dat ik met die 3.600 kilo hasj in mijn buik niet zo puwachtig ben geweest als nu met dertig kistjes schol. Die dertig kistjes zijn op een eerlijke Snier verdiend; je staat er een etmaal voor op je poten". om zoekt kottervisser Andries :t) Maasland publiciteit, terwijl hij 788 Jenen genoeg heeft om die te mij- als een gevaarlijke ziekte. Piet ;land overtrad willens en wetens door hij met de justitie in aanraking kwam, over de visserijpolitiek in de Europese Gemeenschap als gevolg daarvan zijn illegale visrels. Piet Maasland zegt niet moe te zijn, wel evert wet door woensdag in alle vroegte zenuwachtig, gespannen. En dat ;zijn maat, de eigenaar van de HD uit te varen en donderdagmorgen ïg te keren met aan boord 100 kilo 30 kisten schol en 30 kisten erlei. Dat was verboden, want de ige week vrijdag had hij van de ïrij-inspectie (de AID) te horen ;gen dat de hem toegewezen rhoeveelheid tong en schol opge- was, dat deze vissoorten voor de van het jaar voor hem taboe zijn [dat hij zijn geluk verder op andere ;n moet beproeven. houdt hem op de been voor het ge sprek. Hij wil zijn recht. Geen droog brood Welk recht? Piet Maasland: „Mijn recht is normaal te kunnen vissen in de eerste plaats en als dat dan beslist onmogelijk is. een behoorlijke steun. Want kijk, als je per etmaal (de HD 57 vist onder de wal» 3000 gulden besomt en je weet dat in dat bedrag voor 2200 tot 2300 gulden tong en schol zit, dan is er voor de visserman die geen tong en schol meer mag vangen geen droog brood meer te verdienen. Dan kan hij zich net zo goed meteen aan de maat opknopen". Op de vraag hoe de besomming pre cies wordt besteed: „Als ik uitga van een weekbesomming, waarvoor we vier maal een etmaal op zee zijn. van 9.000 gulden, dan wordt er eerst 2.000 gulden vaarkosten (netten, gasolie) van af getrokken. Het restant wordt verdeeld over de kotter (huur appara ten, onderhoud en reparatie, enz.) en de bemanning, mijn maat en ik dus. Ik vang dus 1.750 gulden bruto per AID inspecteert scherp. Als we week. Daar gaat weer vanaf belasting en allerlei verzekeringen voor onge vallen, ziekte en pensioen en wat je dan nog overhoudt is bar weinig. Bo vendien moet je weten, dat je met een besomming van 9.000 gulden een top- week hebt gehad en dat het niet elke week prijs is". heeft hij de visserij-inspectie om- ld? De schipper: „dat zeg ik niet. had je met je eigen ogen kunnen als je was meegegaan (Mass 's uitnodiging ging. mede door de ip in Spanje de mist in. red.) Ik wil maijwel zeggen, dat we door het oog de naald zijn gekropen en dat boil het de volgende keer niet is ik 3ur.vj keer daarop wordt gepakt. Dus ga iar mee de volgende keer en als ik d gepakt, heb jij een primeur". iherp lenkomen wordt alles gelijk ge- itroleerd. Nee, niets geen inkijken logboeken en onderzoek van laswijdten, maar meteen het net- visruim in, waar alles behoorlijk jrhoop wordt gehaald". Heeft hij vis dan op zee verkocht? Maas- „ik wou dat het kon. dat zou pas >i zijn, want je denkt toch niet. [t ik met de zenuwen in mijn buik de wal los als dat ook op zee kan? als het kon. dan wist ik het wel, ik kan die Russen niet vinden, volgens jullie kranten vis op volle overnemen". zal je zeggen wat er vanmorgen iderdag) gebeurd is. We hebben oon hier in Den Helder aan de wal i-i20lost. De inspectie heeft ons eenvou- weg niet gezien. Pure mazzel! De idel heeft al een koper en ik denk it we er 3.500 gulden voor kunnen irge*ngen. Ik denk trouwens ook, dat 3t lifls geluk gauw op is." zarrviet Maasland <32, wilde lange haren, tard, snor) lijkt op een jeugdige ;rsie van de zeeschuimer uit een lannend jongensboek. Hij kijkt met '.nepen ogen, van de moeheid na illegale visreis van een etmaal en •schijnlijk ook van de pijpjes die zijn vrouw in stug tempo 'eert. Zijn taalgebruik is gekruid, het gespierde af en het gesprek 16 fj31 °Ver Zi^n roerig verleden' waar- lenti 10 Vrijgesproken De waarschuwing, dat de boete op overtreding van de vangstregeling fors is. wuift Maasland weg. „Mijn beste man. al bedraagt die 50.000 gulden, dan nog lachen we erom. Ze zijn toch fiscaal aftrekbaar! Looy. mijn maat. heeft drie weken geleden voor de rechter gestaan voor het over schrijden van de vangsthoeveelheden en werd vrijgesproken. Nee, we ver wachten niet weer te worden vrijge sproken als we zijn gepakt. Ik denk. dat we dan botweg aan de ketting gaan." „We snappen helemaal niet waarom, er een vangstbeperking is ingesteld. Ik mag aannemen, dat ik er meer verstand van heb dan minister Van der Stee (landbouw). Hij mag trou wens ook met me mee, dan kan hij zien wat er aan de hand is. Jawel, de rondvis (haring, kabeljauw, etc.), die wordt overbevist. omdat hij met so nar gemakkelijk op te sporen is, maar platvis (tong, schol, schar, etc.) is er volop. Die is met geen technisch ap paraat op te sporen. Wat de biologen met al hun verhalen niet vertellen, is, dat naarmate er meer schol en schar komt, de haring en de tong verdwij nen. Schol vreet haringkuit en schar tonggebroed. Als er geen schol en schar wordt weggevangen, dan hoef je op haring en tong niet meer te rekenen. Dus zeg ik: door schol en schar te vissen dienen we de tong- en haringstand, aldus Piet Maasland. Het Rijksinstituut voor Visserij On derzoek (RIVO) in IJmuiden is in verband met de vakantieperiode on bereikbaar voor commentaar op deze. tot dusverre niet-gehoorde, draai aan het biologenverhaal. Vermoord „De visserij (vervolgt Maasland), die toch harde deviezen in het laatje brengt, wordt vermoord door niet ter zake kundigen. Als jij ons jaarquo tum ziet (wil niet zeggen hoeveel dat is) en je beseft goed dat daar twee huisgezinnen van moeten bestaan, dan zou je meteen in tranen uitbar sten. Maar daar praat Van der Stee niet over." Pist Maasland lacht om de financiële steunmaatregelen, die minister Van der Stee heeft genomen om de vissers door de moeilijke periode van vangst beperkingen te loodserf. „Als je weet, dat we 6.000 gulden per week moeten besommen om het bedrijf draaiend te houden, dan weet je ook wat die 3.000, gulden, die we krijgen als we de HD 57 (150- PK) stilleggen, inhoudt: niets. Van der Stee is fout als hij denkt, dat het volk toch slaapt. Dat is misschien nog wel zo bij die mijnwer kers en de mensen in de scheeps bouw. maar wij laten ons niet met een lolly het bos in sturen. Omdat je zo aandringt: voor 5.000 gulden gaan we uit de vaart. Stilleggen kost geld, want een kotter slijt niet door het gebruik, maar door hem niet te ge bruiken." Onderschoffelen Aan de rol van Engeland in het visse- rijpolitieke drama, dat in Brussel ten tonele wordt gevoerd, wil visser Maasland geen goed woord vuil ma ken. „Ik begrijp al niet. dat ze dat eiland erbij hebben genomen. Dat moesten ze meteen onderschoffelen." Is groepsgewijs optreden niet effec tiever dan een illegale êenmans-ac- tie? Piet Maasland maakt een grimas. „Als je op de vloot eens om je heen kijkt, ga je nadenken over de vraag hoe het in godsnaam mogelijk is, dat vangsten worden verdeeld, zoals dat nu gebeurd is. Hier blijkt, dat de verdeling van de vangsten naar mo torvermogen niet klopt. Als een grote kotter meer visvangst krijgt toegewe- DEN HAAG De Nederlandse haringreders hebben minister Van der Stee (landbouw) gevraagd op korte termijn overleg te plegen over de in moeilijkheden verkerende haringvloot. Die keert vandaag terug van een vergeefse tocht naar de Ierse Zee. De stemming onder de reders is ui terst somber, zo bleek op een verga dering van de Nederlandse Redersve reniging in Den Haag. Voorzitter Par- levllet: „het gaat ons bepaald niet om meer steun. We willen varen, maar als dat niet kan, dan moeten we de vloot maar liquideren". Volgens Parlevliet is daar een bedrag van ongeveer 150 miljoen gulden mee gemoeid. Ge vraagd is om een gesprek op maan dagmorgen. De reders riepen de vloot terug naar aanleiding van het woensdag in Brus sel gevoerde overleg om de Ierse maatregelen ten aanzien van de Ne derlandse haringvloot te verzachten. Het ministerie heeft echter dermate geringe wijzigingen kunnen toezeg gen. dat de situatie voor de vissers in feite ongewijzigd is gebleven, aldus de heer Parlevliet. Discriminerend De haringreder beschuldigt Ierland van discriminerende maatregelen. Zo heeft Ierland de Nederlandse vloot wel toegestaan aan de westkust 4.000 ton haring te vangen, maar dan bui ten de 12 mijlszóne en met schepen kleiner dan 24 meter. Die afmeting heeft geen enkele Nederlandse hek trawler. Ze zijn allemaal groter dan 50 meter. Met. grotere schepen dan 24 meter mag Nederland alleen buiten de 20 mijlszóne vissen, maar daar is geen haring te vinden. Daarop zijn de schepen naar het zuid oosten van Ierland gevaren om een hoeveelheid makreel binnen te halen. Ook daar heeft Ierland weer een voor waarde aan verbonden, n.l. dat er niet meer dan vijf procent bijvangst in de Hollandse netten mocht zitten. Om dat het percentage bijgevangen ha ring veel hoger was dan vijf, hebben de vissers van* verdere vangst afge zien. Visser Piet Maasland zen dan een kleine, dan vraag ik me af hoe het komt, dat de HD 57 (150PK) meer mag vangen dan een kotter van 180PK. Mij hoor je daar niet over praten, dat vind ik best. En met dit antwoord geef ik meteen aan. dat solidariteit op de vloot ondenkbaar is door de ongelijke verdeling van de vangsten. Misschien, dat de rotzooi in een paar weken komt bovendrijven, wanneer ook de grote kotters door hun vangsten heen zijn. Ja, dat zal een herrie geven, want je merkt ook. dat de visserij-inspectie het steeds drukker krijgt, steeds scherper con troleert." Hasj-smokkel „Weet Je wel. zegt visser Maasland nadat de handen zijn geschud en het inleidende praatje gehouden, dat je praat met de man. die betrokken was bij de beroemde hasj-smokkel in april 1974? Ik weet het niet, maar tijdens het verhaal gaat het dagen. Piet Maasland: „laat ik bij het begin be ginnen. Kijk. ik wilde naar de Visse- rijschool, maar het werd de ambacht school, omdat mijn vader, een leger- man, dat wilde. Na het examen, elek- tromonteur, en een aantal jaren werk in dat vak. ontmoette ik een kennis met een vissersboot. Wij samen op de vangst met dat ouwe kreng. De moei lijkheden met de scheepvaartinspec tie bleven niet uit en op een gegeven moment kregen we een hele waslijst van vernieuwingen onder de neus. Dat zou duur worden en omdat we geen geld hadden, besloten we een Foto: Arie Legerstee I vrachtje te halen in Libanon. We had den gehoord dat met dit soort vrach tjes gigantische bedragen te verdie nen waren. Dat was trouwens niet waar, we kwamen leeg terug na vijf maanden. Het had ons geen vermo gen opgebracht, maar gekost. We zijn toen met geleend geld weer wat gaan varen, maar het bleef moeilijk met het geld en met de scheepvaartin spectie. Dus wij besloten weer eens in Liba non te kijken. Nu kwamen we vol terug, met 3.600 kilo hasj. maar de ellende was. dat de justitie wist dat we in aantocht waren. In Noord-Hol land lagen (hoorde ik later) 2.500 man in de duinen om ons op te vangen als we aan land zouden gaan. Bij Hoek van Holland kregen we in de gaten, dat er op ons werd geloerd. Een Nep tune vloog rakelings over ons heen en dat is niet normaal. We wisten er tussenuit te knijpen, maa* boven Texel-Terschelling ging het mis. We werden daar opgewacht door Marine- Neptunes, helikopters, politie- en douanevaartuigen. Er was toen geen ontkomen meer aan. we hebben daar om de zaak gedropt en het schip tot zinken gebracht. En wij naar de ge vangenis. Een jaar in de Haarlemse "koepel." Piet Maasland is er intussen achter gekomen, dat hij met de hasj-smok kel fout zat en dat de justitie terecht haar recht haalde. Datzelfde wil hij nu ook met zijn 100 kilo tong, dertig kisten schol en 30 kisten allerlei. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De rente in ons land, die zich dit voorjaar vrij duidelijk in neerwaartse richting bewoog, lijkt thans de weg omhoog te hebben ingeslagen. Er zijn in elk geval tal van aanwijzingen die daarop duiden. Niet alleen heeft een aantal hypo- theekbanken de rente voor hypothe ken sinds kort al een kleinigheid ver hoogd, ook hebben deze instellingen inmiddels hun 7.5 procent pandbrie ven ingetrokken, dan wel de afgifte- prijzen daarvan verlaagd. Sinds gisteren is zelfs voor het eerst sedert maart van dit jaar weer een 8 procents pandbrief aan de markt verschenen. Deze wordt door de Tilburgsche Hypotheekbank afge geven tegen een koers van 100 pro cent. Enkele andere hypotheekban ken introduceerden nog onlangs 7,75 procents pandbrieven. Het lijkt er nu echter veel op. dat deze geen al te lang leven beschoren zal zijn. Ook het feit dat de grote handelsban ken deze week ertoe overgingen op de debet-rente in rekening-courant een BuitGnldnd opslag te leggen van een half procent, wijst in de richting van een stijging van de rente. Daarbij is gisteren dan ook nog gekomen een verhoging van de rente voor spaardeposito's met vaste termijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ABN-Baak en de Amro-Bank hebben gisteren aan gekondigd, dat de hypotheekrente maandag 17 juli met 0.25 procent wordt verhoogd. hoogd. Zodoende bedraagt deze nu voor deposito's met een termijn van 2. 3. 4 en 5 jaar vast resp. 6,75 (was 6.5). 7 (6,75), 7.25 (7) en 7.75 (7.5) pro cent. De andere handelsbanken zul len ongetwijfeld volgen. Als eerste kondigde de ABN aan. dat zij de rente voor dit soort deposito's met een kwart procent heeft ver- 4STERDAM De vraag naar ergie in de wereld is vorig jaar met procent toegenomen. Kernenergie rgrootte haar aandeel, maar vormt TRC g slechts 2 procent van de werelde- (ia( rgiebehoefte. Aldus het zojuist ver- penen statistisch overzicht van de onlijl reldolieindustrie 1977 van de Bri- !2 u 1) Petroleum. B 7 t wereldolieverbruik steeg met cir- 3 procent tot bijna 3000 miljoen n, maar de groei van de vraag was een gelijkmatig. De binnenlandse olie- oduktie van de VS nam slechts ra kering toe, terwijl de importen de itegen behoeften aanvulden met t Midden-Oosten als de grootste ven^erancier. *elo ie-importen vormen nu meer dan procent van de vraag naar primai- energie in de VS, tegen 9 procent en jaar gelgden. Vanaf 1 nobember, als de de openingstijden zijn aange- nieuwe winkelsluitingswet geven. Deze aankondiging van kracht is, mag een win- moet van buitenaf goed te kei slechts zijn geopend als lezen zijn. AMSTERDAM De econo mische situatie van Neder land onderging in de eerste maanden van 1978 in het alge meen weinig verandering ten opzichte van het laatste kwar taal van 1977. Uit de overi gens nog schaarse gegevens kan worden afgeleid dat de economische activiteit weinig expansief was, zo blijkt uit het overzicht van het eerste kwartaal van De Nederland- sche Bank. weer van herstelde. Van een duidelijk opwaartse beweging is na het derde kwartaal van 1976 in grote delen van de nijverheid geen sprake meer geweest. In het beloop der bestedingen in het eerste kwartaal bestond bij het af sluiten van het kwartaalbericht nog geen volledig inzicht. Het oplopen van het tekort op de handelsbalans o m. als gevolg van een stagnerende uitvoer en enige stijging van het in- voervolume, alsmede enige intering op de voorraden gereed produkt bij de verwerkende industrie, doen ver moeden dat de consumptie en inves teringen te zamen zijn toegenomen. Met name de produktie van de ver werkende industrie bleef evenals in 1977 schommelen rondom het in 1976 VoOITJidcn bereikte peil. De produktie van de nijverheid vertoonde opnieuw een lichte terugval, waar zij zich in april Naar uit de in de industrie gehouden conjunctuurtests blijkt, is na eind 1977 het oordeel over de omvang van de voorraden onverkocht produkt iets minder ongunstig geworden. Dit gold eveneens voor de beoordeling van de orderontvangsten en de order positie. De feitelijke omvang van de orderportefeuille (gemeten in maan den werk) onderging evenwel vrijwel geen wijziging. Met betrekking tot het particuliere verbruik van voedings- en genotmid delen en duurzame consumptiegoe deren wijzen voorlopige cijfers op een niet onbelangrijke stijging, aldus de bank. Enige aanwijzing ten aanzien van het beloop van de investeringen kan worden ontleend aan de gege vens over de binnenlandse verkopen van de lnvesteringsgoederenlndu- strie. In het eerste kwartaal van 1978 lag het volume van deze verkopen circa 2,5 procent beneden het niveau van het voorafgaande kwartaal. Achtergrond van de Jongste rentestij ging is niet ln de allerlaatste plaats de ontwikkeling van de rente ln het bui tenland. Ons rentepeil is nl. erg ge voelig voor wat de rente ln het buiten land doet. Iets dat zich o.a. manifes teert in de aankopen van obligaties door het buitenland. Zo blijkt de laat ste tijd de belangstelling van het bui tenland voor Nederlandse langlopen de obligaties nogal wat te tanen, tot uiting komende in dalende koersen. Met name ln de Ver. 8taten is de rente de laatste tijd vrij opvallend gestegen. Eersteklas cliënten van de banken aldaar moeten nu voor lenin gen al 9 procent rente neertellen, na dat nog maar kort geleden met een rente van 8.5 procent kon worden volstaan. Ongetwijfeld zal het hogere rentepeil in de Ver. 8taten meer geld naar Amerika doen stromen, wat op zijn beurt weer renteverhogend ln Eu ropa (en dus ook Nederland) kan uit werken. Indien daarbij dan tevens nog wórdt bedacht dat het buitenland wat moei te heeft met ons tekort op de beta lingsbalans niettegenstaande de niet geringe inkomsten uit hoofde van ons aardgas, dan is het niet zo vreemd, dat onze gulden de laatste tijd wat onder druk staat. Vooralsnog ziet het er echter niet naar uit. dat De Neder- landsche Bank ertoe zal overgaan, door middel van een verhoging van de officiële rente (het disconto) de gulden een steuntje ln de rug te ge ven. Zou dat wel gebeuren, dan lijkt een verdere rentestijging ln ons land niet uitgesloten. MSTERDAM Enkele honderden meters van de plaats aar de Europese Investeringsbank haar nieuwe hoofdkan- r in Luxemburg bouwt, staat het monument ter nagedach- :nis van Robert Schuman. de Franse minister van buiten- ndse zaken, die op 9 mei 1950 Europa voorstelde zijn kolen- staalbedrijven onder één noemer te brengen. Twee jaar JSter ontstond de Europese Gemeenschap voor Kolen en taal met als leden België, Duitsland, Frankrijk, Italië, axemburg en Nederland. 7 c Ke eerste stap op weg naar de Euro- he eenheid werd gevolgd door het xdrag van Rome, dat op 1 Januari 9.1 58 de Europese Economische Ge- eenschap en de Europese Investe- ibank ln het leven riep. De Euro- Investeringsbank, de „huis- ink" van de Europese gemeen- p.» hap, blikt derhalve dit jaar terug op rtntlg Jaar van haar bestaan. Reden n de schijnwerper eens te richten op ng, (activiteiten van deze Instelling, die ,eï 1 de gemiddelde Europese burger oon te i grote bekendheid geniet. e Europese Investeringbank bij •ring E.I.B. is binnen het kader de Gemeenschap een onafhanke- publiekrechtelijke instelling Sounder winstoogmerk. Voornaamste *k is het leveren van een bijdrage een evenwichtige ontwikkeling de gemeenschappelijke markt Daartoe financiert de bank door het verstrekken van langlopende kre dieten, of garanties aan ondernemin gen, overheidsinstanties of financie ringsinstellingen 1. projecten tot ontwikkeling van achtergebleven gebieden 2. projecten die bijdragen tot indu striële omschakeling of die nieuwe activiteiten scheppen en 3. projecten, die van gemeenschappe lijk belang zijn voor verschillende lid staten of voor de Gemeenschap als geheel. Leden van de bank zijn de negen lid staten van de EG. die allen deelne men in het kapltaai van de bank. dat eind december 1977 bijna 10 miljard gulden bedroeg. Om haar taak te kunnen vervullen neemt de bank op de kapitaalmarkten van de Gemeen schap en van derde landen, alsmede op de internationale markten midde len op. Het werkterrein van de E.I.t dat oorspronkelijk besperkt was Ut het grondgebied van de lid-staten v in de EG. heeft zich in de loop van de jaren geleidelijk ook daarbuiten uitge breid Achtereenvolgens o.m. tot Griekenland, een negentiental met de EG geassocieerde Afrikaanse sta ten. Madagaskar. Mauritius en tot Turkije. Daarbij is ook nog een der tigtal landen in Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan gekomen, die betrokken zijn bij de zgn. over eenkomst van Lomé, alsmede Portu gal en Joegoslavië. Malta. Algerije, Marokko, Tunesië, Egypte, Syrië, Jor danië, Libanon. Israël en Cyprus staan op het punt om samenwer kingsovereenkomsten te sluiten of hebben dat inmiddels gedaan. Het hoogste bestuursorgaan van de E.I.B. wordt gevormd door de raad van gouverneurs. Deze bestaat uit leden van de regeringen van de negen EG-landen. In de praktijk zijn het de ministers van financiën van de be trokken landen, die als gouverneur optreden. Voor Nederland is dat se dert november 1977 minister F. H. J. J. Andriessen. Sedert haar oprichting heeft de Euro De Europese Investeringsbank pleegt haar financiële gegevens in zgn. rekeneenheden te vermelden. De waarde van een rekeneenheid werd oorspronkelijk in goud uitgedrukt. Deze bedroeg 0,88867088 gram fijn goud, overeenkomende met de goudwaarde van de dollar. Door de wijzigingen in het internationale geldstelsel heeft het goud de laatste jaren echter steeds meer aan betekenis verloren. Vandaar dat begin 1975 is besloten tot een nieuwe regeling voor de wijze van omrekening van de rekeneenheid en wel wordt sindsdien daarvoor gebruik gemaakt van een op een bepaalde wijze samengesteld pakket, dat de nationale valuta's van de negen lid-staten van de EG vertegen woordigt. pese Investeringsbank een toene mende activiteit ontplooid. Het ge middeld jaarlijks kredietbedrag, dat in de periode 1959-1968 ongeveer 115 miljoen rekeneenheden bedroeg (een rekeneenheid is volgens de thans gel dende koersen ruim 2.77) liep op tot 1571,5 miljoen rekeneenheden in 1977. In totaal heeft de EJ.B. gedurende de eerste twintig jaar van haar bestaan 7.406,8 miljoen rekeneenheden ter be schikking gesteld voor Investeringen in de industrieën en in de infrastruc tuur van de Gemeenschap. Hoewel de kredietverlening daarbuiten een steeds belangrijker plaats Inneemt, blijft het accent desondanks vallen op de activiteiten van de bank ln de negen lid-staten van de EG. Deze legden sedert de oprichting van de bank nl. beslag op 87 procent van het totale kredietbedrag. Ondanks het feit. dat de E.I B. haar taken krachtig heeft aangevat de jaarlijkse kredietverlening verdub belde tussen 1973 en 1977 blijven nog op grote schaal activiteiten no dig. Zo vereist de ontwikkeling en omschakeling van probleemgebieden aanzienlijke bedragen naast de mid delen. die de lid staten zelf voor dit doel reeds ter beschikking stelden. Investeringen Voorts zal de komende jaren stellig ook nog een grotere bijdrage van de bank worden gevraagd voor de finan ciering van investeringen die nodig zijn om de Gemeenschap op energie gebied minder afhankelijk van Invoer te maken en om haar energievoorzie ning in het algemeen veilfc te stellen. Ook lijken de structurele problemen van bepaalde bedrijfstakken een toe nemende vraag te zullen veroorzaken naar middelen voor de financiering van moderniserlngs- of omschake- llngsprojecten, of van nieuwe, ver vangende bedrijvigheid, alsmede van het opvangen van personeel, dat werkloos wordt door herstructurerin gen e.d. Tenslotte zullen ook de werk zaamheden van de E.I.B. in de ont wikkelingslanden in de komende ja ren sterk in omvang groeien. Robert Schuman. die aan de wieg stond van de EEG. zei eens zijn woorden staan op het monument te zijner nagedachtenis: „Het verenigd Europa wordt niet in zijn geheel op één dag gebouwd; het zal het resul taat zijn van kleine stappen voor waarts die ln de eerste plaats een materiële solidariteit scheppen". De Europese Investeringsbank is bij deze opbouw van Europa een belang rijke taak toebedeeld. Wil zij die taak naar behoren kunnen vervullen, dan zullen nog grote investeringen moe ten worden verricht. Dat betekent, dat ook ln de toekomst omvangrijke middelen nodig zullen zijh. Rekeneenheid De Europese Investeringsbank pleegt haar financiële gegevens in zgn rekeneenheden te vermelden. De waarde van een rekeneenheid werd oorspronkelijk in goud uitgedrukt, Deze bedroeg 0,88867088 gram fijn goud, overeenkomende met de goud- waarde van de dollar. Door de wijzigingen ln het internatio nale geldstelsel heeft het goud de laatste Jaren echter steeds meer aan betekenis verloren. Vandaar dat be gin 1975 is besloten tot een nieuwe regeling voor de wijze van omreke ning van de rekeneenheid en wel wordt sindsdien daarvoor gebruik ge maakt van een op een bepaalde wijie samengesteld pakket, dat de nationa le valuta's van de negen lid staten van de EO vertegenwoordigt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23