^Onderzoek ramp vordert nauwelijks ankwagens om 'ijnaart heen PvdA-gewest Rotterdam p,,li0f;evall,'n botste met raadsfractie Identificatie slachtoffers vereist ruime ervaring Plan Pais Akkoord scheepsbouw Nieuwe Waterweg Goede reis en denk om uw waak vlammen .Kustbewoners vinden toezeggingen onvoldoende mleidingsroute in voorbereiding Breuk binnen vereniging van handelsreizigers Haringvissers zonder vangst teruggekeerd Verstandig met aardgas. Er is alle reden voor. Drie nieuwe Onenigheid over verdeling wethoudersposten Botsing: 2 doden Geen gedwongen ontslagen Kolonel Van Laar, coördinator van speciale rampenstaf: IIJDAG 14 JULI 1978 BINNENLAND' TROUW/KWARTET 3 '"fan onze verslaggevers na de AN CARLOS DÈ LA RAPITA/DEN HAAG Drie dagen na de ramp op de camping Los ;|Jl Ifaques in het Spaanse San Carlos de la Rapita bestaat nog steeds grote onzekerheid over rti it aantal slachtoffers en hun identiteit. De cijfers die de Spaanse autoriteiten verstrekken, uc :pen gisteren uiteen van 144 tot 181. Artsen van de ziekenhuizen waar de 120 zwaar ■v wonden zijn opgenomen, verwachten dat het uiteindelijke dodental tussen de tweehonderd- li' jftig en driehonderd zal liggen, d lement hebben gisteren de regering gevraagd een diepgaand onderzoek in te stellen naar het vervoer van gevaarlijke stoffen in Spanje. In Ma drid is inmiddels bekend gemaakt dat twee- tot drieduizend tankwa- AOVERTENTlE n de doden zijn er nog geen dertig ta'i' [dentificeerd. De identificatie tai rdt ernstig bemoeilijkt door de tminkingen en het feit dat alle pa ren zijn verbrand. Onder de 'h, dentificeerde slachtoffers zijn t j, ;n Nederlanders. De Spaanse arts- gens over de Spaanse wegen rijden. ar<1 x Antonio Banuelos Roda van het r4° "'0fr0T,c ^Janco-ziekenhuis in Barcelona zei ia tem dat de zwaargewonden vrij- |1 geen kans hebben de ramp te ;rleven. Zij voelen, aldus de Spaan- j'Jirts, echter nauwelijks of geen pijn jinsien de grote hitte en de klap van ,j >losie. Barcelona liggen 51 zwaargewonde jL iënten, onder wie drie Nederlan- s, en in Valencia vijftig. Ook in ■tose en Castellon bevinden zich' n fk ernstig verbrande patiënten. Het [an rendeel van de lichtgewonde pa- >n iten is gisteren en eergisteren met 'n ciale vliegtuigen naar hun eigen ga d teruggekeerd. wordt geheven. De maatschappij van de tankwagen verklaarde gisteren dat de chauffeur, die bij het ongeluk om het leven kwam. volledig vrij was de kustweg dan wel de autosnelweg te gebruiken. De wagens moeten eens in de tien jaar aan een ondereoek worden on derworpen. Nadat woensdag de pro vincie Tarragona had verboden dat tankwagens op de nationale wegen (die door veel drukke dorpscentra lei den) rijden, heeft gisteren ook de pro- .vincie Barcelona een dergelijk ver bod uitgevaardigd. he 'graafplaats Demonstratie Voor de bewoners in de streek waar dinsdagmiddag de ramp met de tank wagen plaatsvond, zijn deze toezeg gingen niet voldoende. Al maanden verzetten zij zich tegen het gebruik van de kustweg door auto's met ge vaarlijke ladingen en zij wijzen erop dat de gouverneur vorig jaar tankwa gens op de provinciale wegen had verboden, maar dat van dat verbod niets terecht is gekomen. De bevol king van San Carlos de la Rapita heeft aangekondigd door te gaan met de demonstraties die na het ongeluk dagelijks zijn gehouden. de gemeentelijke begraafplaats ietl1 Tort°se. ongeveer dertig kilome- lcje van de kust, staan ruim honderd um en opgesteld. Slechts twaalf van s stoffelijke resten zijn geïndentifi- n h rd. Op de begraafplaats zijn giste- twee slachtoffers begraven. De .OI4tig minuten durende rouwdienst Pp7pffin<r ag Ier leiding van de plaatselijke bis- 1 Aop werd door twee- tot driehon- Ongeveer duizend inwoners bezetten d mensen bijgewoond, onder wie dagelijks gedurende enkele uren de gouverneur van de provincie Tar- kustweg. Eén van de demonstranten ona. Tot de nog niet geïdentifi-' zei dat de woorden van de gouverneur rde slachtoffers behoort in ieder niet voldoende zijn: „Wij willen daad- al een echtpaar, omdat een ring is onden met de namen Annemarie- en een ring met de inscriptie i-Annemarie. i fractieleiders in het Spaanse par- werkelijk actie". Indien de kustwe gen inderdaad voor tankwagens wordt gesloten, zullen deze gebruik moeten maken van de nieuwe „auto piste" tussen Barcelona en Valencia, waarvoor een tol van dertig gulden een onzer verslaggevers NAART De gemeente Fijnaart bereidt een omleidings- te voor het vervoer van gevaarlijke stoffen voor. De tering zal binnenkort aan de orde komen binnen het lege van B. en W. en wethouder B. van Dueren-den Hollan- van de Westbrabantse gemeente verwacht dat de gemeen- wKJaad op korte termijn een goede ontwerpverordening voor we an ir ofej ente routering zal worden voorgelegd. Fijnaart kwam woensdag een wagen met vijfduizend liter bu- Igas in het centrum naast de weg cht en zakte daarna weg. Door overpompen van het vloeibare jan kon de situatie worden gered, at 1 louder Van Dueren den Hollan- ?zWi meent dat het weliswaar onzin is tovinaar aanleiding van dit ongeluk vs aniek los te barsten, maar dat er b^ns „wel degelijk aanleiding is om ceerjaan werken aan de voorbereiding een routering." Er zijn volgens de houder voldoende alternatieven een route voor gevaarlijke htwagenladingen. Dat het "htverkeer in het algemeen de door de dorpskom kiest, komt at deze de kortste is. tei kaederland bestaat een nationale «jjering voor het vervoer van ge- olijke stoffen en de gemeenten !>en wettelijke bevoegdheden om routering toe te passen. Na de merl> op de Spaanse camping Los Jques is er verwondering gerezen het feit dat een aantal gemeen- lie bevoegdheden niet gebruikt. oo rweede Kamerlid mevrouw Lam- stan (D'66) heeft gisteren over deze meri vragen gesteld aan minister ring «1 (binnenlandse zaken). Zij wil i co#r meer dat de minister contact Ricfemt met gemeenten en provin- om te voorkomen dat een onge- ils in Spanje in Nederland gelijke rzalige gevolgen zou kunnen heb- 9 Volgens mevrouw Lambers moe de routes voor het vervoer van arlijke stoffen zo worden geko- oat woonkernen omzeild worden. [Fijnaart betreft, zou een dergelij- putering het ongeval van woens dag niet hebben kunnen voorkomen. Want het betrof in dit geval geen doorvoer door de gemeente, maar een distributie: de tankwagen moest bu taangas op een boerderij afleveren. Het ministerie van verkeer en water staat acht de situatie in Nederland over bet algemeen veilig, zowel wat betreft het wegvervoer als het ver voer per rail en per schip. Volgens het ministerie bestaat een algemene re gel dat binnenvaarttankers of andere vaartuigen met gevaarlijke lading be bouwde kommen zo veel mogelijk mijden. Ook worden strenge eisen gesteld aan de schepen, de laad- en losinrichtingen, de tanks of ruimen enz. Treinen met gevaarlijke stoffen volgen vaste routes en worden op die routes van blok tot blok begeleid. Van onze soc. economische redactie ZEVENAAR Er is een breuk ont staan binnen de Nederlandse Han delsreizigersvereniging (3700 leden). Een aantal verontruste leden, dat ernstige kritiek heeft op het doen en laten van het hoofdbestuur heeft op een bijeenkomst in Zevenaar beslo ten een nieuwe vereniging op te rich ten onder de naam: „Nederlandse Handelsagenten en vertegenwoordi gersvereniging." De heer H. van der Molen, ex-voorzit ter van de afdeling Gelderland van de NHRV zei dat die nieuwe vereniging in eerste instantie zal dienen als on derkomen voor de leden die zijn ge royeerd of vrijwillig zijn opgestapt. Zij zullen trachten aansluiting te vin den bij de Unie BLHP en bij de Ne derlandse Christelijke Handelsreizi gersvereniging. De verontruste leden hebben eerder het hoofdbestuur beschuldigd van overmatig drankgebruik tijdens ver-, gaderingen, onverantwoord hoge de claraties, gerommel met begrotings cijfers, zwarte loonbetaling aan een werkster, het meewerken aan steun- fraude en het ondernemen van een. snoepreisje naar Oostenrijk. Het hoofdbestuur wijst alle beschuldigin gen van de hand. DEN HAAG (ANP) De haringvis sers, die vanaf dipsdag op het uiterste zuidoost-puntje van Engeland voor anker hebben gelegen, zijn gister avond zonder noemenswaardige vangst naar Nederland opgestoomd. Zij hebben hiertoe besloten, omdat het gesprek met het ministerie van landbouw en visserij geen positief resultaat voor hen heeft opgeleverd. Morgenochtend omstreeks tien uur zullen alle 24 haringschepen in de havens van Scheveningen en LTmui- den zijn aangekomen. Het ministerie heeft zulke minieme wijzigingen kunnen toezeggen, dat de situatie voor de vissers in feite onge wijzigd is gebleven, aldus de voorzit ter N. Parlevliet van de redersvereni ging voor de Nederlandse zeevisserij, die bij de onderhandelingen aanwe zig was. Hij ziet det toekomst voor onze haringvisserij nu wel bijzonder somber in. De naar hij noemde discri minerende maatregelen van Ierland bieden voor ons geen enkel uitzicht meer. Ook de bijdrageregeling die het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij onlangs heeft gepu bliceerd zal niet helpen. Alles gepakt en gezakt? Goeie reis. Maar vóór u de huissleutel omdraait nog even iets anders uitdraaien de waakvlammen van uw geiser en fornuis. Als die uur na uur en dag na dag voor niets branden, is 't zonde vae 't geld. Daar kum u in uw vakantie wel iets leukers voor doen. Heeft u een gasboiler met een waakvlam die lastig weer is aan te krijgen? Laat die dan branden, maar zet de boilerthermostaat op de laagste stand. Publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) en N.V. Nederlandse Gasunie. Correspondentie-adres: 'Verstandig met aardgas', postbus 19 te Groningen, waar u ook gratis het boekje 'Warm wonen' kunt krijgen. Vervolg van pagina 1 „Als in het begin van de jaren tachtig de nieuwe basisschool zaf worden ingevoerd zullen er hogere eisen gesteld moeten worden aan de leerkrachten." Onvoldoende De Nederlandse Federatie van On derwijsvakorganisaties noemt de maatregelen, die Pais heeft voorge steld in zijn actieplan, volstrekt on voldoende. De zevenhonderd plaat sen die voor het komende schooljaar worden opgenomen in het actieplan zijn al maanden terug aangekondigd, aldus de NFO „De ruim 12.000 werk loze leerkrachten in augustus zullen er weinig aan hebben." De NFO is er ook op tegen dat de leerkrachten salaris inleveren, terwijl de overheid, die verantwoordelijk is voor de werkgelegenheid in het on derwijs. daar bijna niets tegen over- stelt. „De verantwoordelijkheid voor werk kan en mag niet worden afge wenteld op de onderwijsgevenden." aldus de NFO. De NFO publiceerde in april een ar beidsplaatsenplan. dat 8325 nieuwe banen zou opleveren. Oud-minister van onderwijs, dr J. van Kemenade heeft in maart een plan gelanceerd, dat tussen de 10.000 en 12.000 nieuwe arbeidsplaatsen schept. Reactie van PvdA De Tweede-Kamerfractie van de PvdA vindt het plan van Pais een volstrekt onvoldoende antwoord' op de hoge werkloosheid. „Op grond van het plan-Pais zal tot en met 1981 slechts rond vijftien procent van de te verwachten ruim 30.000 werkloze onderwijzers/onderwijzeressen en kleuterleidsters aan werk in het on derwijs geholpen kunnen worden. Vele duizenden goed opgeleide onder wijskrachten, die werkloos zullen blijven, worden hier pijnlijk gecon fronteerd met de consequenties van het beleid van het kabinet-Van Agt. dat zijn heil meer zoekt in vergaande bezuinigingen op de collectieve uitga ven dan in het scheppen van extra werk in de overheidssector, zoals door de PvdA is voorgesteld", aldus de PvdA. UTRECHT (ANP) - Drie nieuwi Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Binnen het gewest-Rotterdam van de PvdA is verschil van mening ontstaan over de manier, waarop de acht kandidaat-wethouders van deze partij, die een absolute meerderheid heeft in de Rotterdamse raad, de portefeuilles willen verdelen. In een brief aan de eigen fractie in de gemeenteraad spreekt het geweste lijk bestuur er zijn ergernis over uit dat de kandidaat-wethouders, die op één na ook deel uitmaken van het huidige college, de uitspraken van het gewestelijk bestuur hebben gene geerd. Tegen de wil van het gewestelijk be stuur in hebben de kandidaat-wet houders besloten de portefeuilles on derwijs, jeugdzaken en vormings werk en sport en recreatie in handen van één wethouder (Roel den Dun nen) te leggen. Bovendien behoudt Wim van der Have de portefeuille wijkaangelegenheden. Het gewestelijk bestuur is van me ning dat Den Dunnen op deze manier een te zware taak zal krijgen. Wat het tweede betreft vindt het bestuur dat Van der Have niet tactisch genoeg is voor een zware post als wijkaangele genheden. „waarin een wethouder veelvuldig het gezicht van de partij bepaalt naar de bevolking toe", aldus ASSEN De 23-jarige J. M. Sopacua en de 71-jarige G. Busscher uit Assen zijn gisteren bij een verkeersongeval in hun woonplaats om het leven geko men. Sopacua kwam met zijn motor- fiets in botsing met de auto van Bus scher. De duo-passagier van de mo torfiets raakte licht gewond. secretaris Dick Pettinga van het gewest. Lijstaanvoerder Jan van der Ploeg, die ook in het nieuwe college stads vernieuwing en volkshuisvesting zal beheren, zegt het Jammer te vinden dat het gewestelijk bestuur zich zo opstelt. Hij wijst erop dat de porte feuilleverdeling staatsrechtelijk ge zien een zaak is, die alleen het college aangaat. „We hoeven ons niet te hou den aan de adviezen van de geweste lijke vergadering en we zullen ons dan ook niet storen aan deze kritiek". nemen met de houding van de kandi daat-wethouders. De zaak komt op de eerstvolgende vergadering van het gewestelijk bestuur aan de orde. nieuwe po- liogevallen zijn gisteren aangemeld bij het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne. Een 21-jarige vrouw uit Wijk en Aalburg (Betuwe) is met verlammingsverschijnselen opgenomen in een ziekenhuis. Een vijftienjarige jongen uit Moerkapelle en een vierjarige Jongen uit Poortu- gaal, die geen verlammingsverschijn selen hadden, zijn Inmiddels al weer thuis. In totaal zijn nu 77 poliogevallen ver meld (woensdag 75). Een meisje uit Wageningen is inmiddels van de „po- liolijst" afgehaald. Zij bleek bij nader inzien de ziekte niet te hebben. Affiniteit Volgens Van der Ploeg zijn de wet houders Den Dunnen en Van der Have heel goed opgewassen tegen de hun toebedeelde taak. „Den Dunnen heeft getoond een grote affiniteit te hebben met de sector sport en recrea tie". Wat betreft wijken-wethouder Van der Have, zegt de lijstaanvoerder dat de meermalen tegen diens beleid ingebrachte bezwaren „bepaald niet indrukwekkend" waren. Bovendien is besloten dat 411e wethouders, indien noodzakelijk, contacten onderhou den met de wijken, waarbij dan de wethouder wijkaangelegenheden een meer coördinerende functie is toege dacht. Secretaris Pettinga kon gisteren niet vertellen of het gewest genoegen zal ROTTERDAM De regering, vak bonden en het RSV-concern hebben overeenstemming bereikt over de herstructurering van de scheeps bouw. reparatie en zware apparaten bouw in het Nieuwe Waterweggebied. Het aantal arbeidsplaatsen zal met 2.250 worden teruggebracht. Uit gangspunt is echter, dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. Met deze overeenstemming is het groene licht gegeven aan het door de Beleidscommissie ingediende plan voor werkgroep 1 Nieuwe Waterweg gebied. Over de toekomst van de NDSM en de regionale problematiek in Amsterdam zal tegen september verder worden gepraat. Deelnemers in het overleg hopen het verlies aan arbeidsplaatsen op te van gen door natuurlijk verloop of door overplaatsingen. De werven zullen er voor zorgen, dat er zo min mogelijk mensen moeten worden ontslagen. Een en ander hangt af van een even tuele order voor de bouw van fregat ten voor Iran en een vervolgopdracht voor de bouw van corvetten voor In donesië. Over beide orders wordt nog onderhandeld. Overeenkomstig het voorstel van de Beleidscommissie zullen 200 arbeids plaatsen in de scheepsnieuwbouw verdwijnen. 900 in de buitehgaatse industrie. 850 in de reparatie-sector en 300 in de apparatenbouw. door Kees de Leeuw voll rijden is het net een echte auto DEN HAAG Bij calamitei ten, zoals treinbotsingen, vliegtuigrampen of hevige ex plosies, waarbij veel slachtof fers te betreuren zijn is een van de moeilijkste aspecten het bergen en identificeren van de omgekomenen. De laatste grote ramp die nog het -sterkst leeft bij veel Nederlan ders is die op Tenerife in maart van het vorig jaar, toen op het vliegveld een KLM- Boeing 747 en een zelfde toes tel van PANAM met elkaar in botsing kwamen en 579 men sen de dood vonden, onder wie alle 248 inzittenden van het KLM-toestel. Nederland kent voor dergelijke cala miteiten een speciale rampenstaf met een eigen draaiboek voor het bergen en het identificeren van de slachtof fers. Coördinator van deze staf. be staande uit specialisten op dit ge bied. is kolonel H. van Laar. In het dagelijks leven directeur van de ver keersschool van de RijkspoliUe in Bilthoven. Hij was destijds betrok ken bij de treinramp in Harmeien en onlangs nog belast met het coördine ren vanuit Nederland van het werk van deze rampenstaf op Tenerife. Inventiviteit Het bergen en identificeren van de omgekomen slachtoffers bij dergelij ke rampen is een uiterst nauwkeurig werk, waarbij veel inventiviteit komt kijken en dat nogal wat specialisme vereist. Vooral als er en dat was zowel op Tenerife als nu op de Spaan se camping het geval verbranding optreedt. Wat indentificatie betreft behoren zulke rampen tot de zwaar ste die er zijn, aldus kolonel Van Laar die zich bereid toont een schets te geven van de manier van werken die zo'n rampenstaf volgt. Volgens het draaiboek wordt bij slachtoffers eerst voorrang gegeven aan mensen die nog teken van leven vertonen. Zij worden zo snei mogelijk naar ziekenhuizen in de buurt ge bracht. Daarna is het zaak dat de situatie zoals die op dat moment is. wordt gehandhaafd. „Op die manier", zo vertelt kolonel Van Laar. „kan de plaats worden vastgelegd waar de slachtoffers zich bevinden en waar een bepaald lichaam is gevonden. Dit gebeurt via tekeningen van de situa tie ter plekke en door middel van fotografie. Bekeken wordt wat er bij een dergelijk stoffelijk overschot hoort en wat niet. Wat valt er af en wie ligt ernaast. Al deze dingen kun nen erg belangrijk zijn bij de uitein delijke identificatie". Hij wijst erop dat het een belangrijk gegeven is als bekend is dat bij voor beeld twee mensen naast elkaar in een vliegtuig hebben gezeten, ook al zijn ze na de botsing eruit geslingerd. Ook het vervoer van de slachtoffers moet zeer zorgvuldig plaatsvinden. Gebeurt dit op slordige wijze, dan gaan er kostbare gegevens voor later verloren. Geen beroep op staf „Ik ben bang dat dat nu ook in Span je het geval is, want Je moet over een stuk ervaring beschikken om de juis te maatregelen te kunnen treffen", aldus Van Laar. die met nadruk zegt dat de rampenstaf in tegenstelling tot Tenerife nu niet is ingeschakeld. „Er is althans geen beroep "op ons gedaan en ik vermoed dat de Spaanse autoriteiten de zaak in eigen hand willen houden". Na dit alles wordt de status quo door broken en worden de lichamen in speciale zakken afgevoerd naar de plaats van identificatie, waar met het oog op het continu doorwerken alle voorzieningen aanwezig moeten zijn. De vindplaats is dan vastgelegd en tevens alles wat van waarde is. Ook dat is specialistenwerk, want je mag het geringste niet over het hoofd zien en een emmertje of stepje hoe onher kenbaar ook op het eerste gezicht, kan van wezenlijke betekenis zijn. Kolonel Van Laar: „In volgorde krijg je dan eerst het identificeren van de eigendommen, zoals ringen, sieraden en de kleding bij slachtoffers die zo te zien geen kleding meer aan het li chaam hebben is er altijd wel iets aanwezig, bij voorbeeld de stof van een slipje of zwembroek tussen de, benen, waar het vuur niet kon komen.' Daarbij geldt ook dat hoe exclusiever iets is, hoe hoger de kans is op succes." Gebit Vervolgens gaat men over tot het beschrijven van de lichamen van de mensen die in dit geval verbrand zijn. Er zijn altijd wel herkenningspunten zoals de maten, de bouw van het lichaam en de vorm van het hoofd, terwijl vaak ook nog plukjes haar worden teruggevonden. Bij de totale lichaamsbeschrijving horen ook litte kens en amputaties, bij voorbeeld iemand die een vinger mist. Andere belangrijke zaken zijn het vaststellen van het geslacht van het slachtoffer en de status van het gebit, waarbij gelet wordt op de prothesen die te genwoordig een nummer krijgen en de vullingen. Een tandarts kan aan de hand van de vullingen vaststellen uit welk land een slachtoffer komt. terwijl tevens, zo is op Tenerife gebleken, aan de hand van het groeiproces van een kindergebit tot op een half jaar nauw keurig de leeftijd kan worden vast gesteld. Wat de ramp op Tenerife betreft moest in twee volle dagen de zaak worden geïnventariseerd. In die tijd slaagde men erin ruim tweehonderd van de 248 slachtoffers te identifice ren De rest gebeurde onder meer op Schiphol waar de stoffelijke over schotten in een speciale hangar wer den geborgen. Gemêleerd Kolonel Van Laar: „Maar ja. dat was een ramp met een bekend aantal mensen en dat gaat in Spanje niet op Bovendien heeft men hier met een uiterst gemeleerd gezelschap te ma ken: Fransen, Belgen, Duitsers, En gelsen, Nederlanders en Spanjaar den. Ook qua administratie heb je dus niet zo veel aanknopingspunten, maar je vindt toch altijd wel dingen die van belang zijn. al vrees ik dat men nu niet de nodige zorgvuldigheid in acht heeft genomen." Hij betreurt het verder dat er niet besloten is de status quo te handha ven. totdat de vindplaatsen van de lichamen zijn geadministreerd „De warmte heeft daarbij de doorslag ge geven. maar een deskundige ber- gingsploeg doet dat systematisch en dat vergemakkelijkt het identifice ren. Nu heeft er nogal een verstoring van de gegevens plaatsgehad, zo neem ik aan". Ook al zal het identificeren dus erg moeizaam verlopen. Van Laar ver wacht niet dat het totaal onmogelijk zal zijn. Er is geen sprake van gehele verbranding geweest, tenzij er men sen in de vuurhaard hebben gelegen BIJ andere slachtoffers die zich in het spreidingsvuur bevonden, zijn de li chamen mgeschroeid, zoals kraak been. oren en neus. Toch kan men wel dingen terugvinden, al zijn het maar oornngetjes en snippers kleding. Ter wijl ook mogelijk aan de hand van foto's en vla tandartsformules bewij zen bij elkaar zijn te garen Van het verplicht dragen van identi teitsplaatjes is kolonel Van Laar ove rigens geen voorstander. „Zoiets is in Nederland op wettelijke basis niet te regelen, dacht ik. Het blijft het beste dat gewoon aan de persoonlijke ver antwoordelijkheid van de mensen zelf over te laten, ook al zou dat het identificeren op zich minder moeilijk kunnen maken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3