Subsidie op aankoop van kunst vervalt Studiekosten ruimer vergoed volgend jaar DE DIK VOOR MEKAAR OPRUIMING VANC&A. Advies Raad voor de kunst Minder onderzoek naar kernenergie 'Vliegtarieven staan los van landingsrecht' Bedrijfsarts vaak niet bekend met uitwerking stoffen Nederlanders in de prijzen op de wiskunde- olympiade Loonbelasting ingehouden over tegmoetkoming C&dL U tbcA Vrat de£d^e\! DONDERDAG 13 JULI 1978 TROUW/KWART Van onze Haagse redactie DEN HAAG Kopers van kunst zullen in de toekomst waarschijnlijk geen over heidssubsidie meer krijgen. Minister Gardeniers van CRM zal naar verwachting op korte termijn het advies van de raad voor de kunst opvol gen om de AKS. de aankoop- subsidieregeling kunstwer ken in te trekken. Het advies van de Raad voor de Kunst is gebaseerd op een onderzoek van de dr. Boekmanstichting, die vo rig jaar vaststelede dat de subsidie goeddeels in handen komt van men sen met een dikke beurs. Aan de andere kant blijkt dat slechts een beperkte groep kunstenaars gebaat is bij de regeling, omdat de verzame laars zich voornamelijk op die groep richten. Iemand die nu kunst koopt kan in de meeste galeries in ons land rekenen op een subsidie van twintig procent op het kunstwerk. Het werk mag dan niet duurder zijn dan 1200 gulden. De particulier kan zo op een maximale rijksbijdrage van 240 gulden rekenen bij zijn aanschaf. Het ministerie ver rekent dat dan weer met de galerie. De galenes zijn ontstemd over de voorgenomen maatregel. De heer Beer van galerie Nouvelles Images in Den Haag. tot voor kort voorzitter van de Nederlandse bond van galerie houders zegt: „Vooral voor jongere kopers wordt een stimulans om zich kunst aan te schaffen ontnomen. Na tuurlijk is het zo dat de welgestelden profiteren van de regeling. Maar min der goed gesitueerden doen dat ook. ■Ik heb niet de indruk dat het een eenzijdige groep ten goede komt." De Bond van Beeldende Kunstenaars is ook niet ingenomen met het intrek ken van de subsidie: „Het zet een gToot aantal vooral kleine galeries op de helling. De levenskansen daarvoor worden verkleind, waarmee je ook het risico loopt dat kunstenaars die nog moeten „arriveren" veel minder de gelegenheid krijgen om te expo seren." De BBK meent dat een bezuiniging Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Het Energie-onder zoekcentrum Nederland (ECN) heeft vorig Jaar goede vorderingen ge maakt met de ombuiging van zijn werkzaamheden, die vroeger bijna uitsluitend op kernenergie betrek king hadden. Volgens het jaarverslag was in 1977 al 29 procent van het onderzoek gewijd aan energiesyste men van niet-nuclealre aard. In 1975. het laatste jaar dat het ECN onder de oude naam Reactorcentrum Nederland werkte, bedroeg het over eenkomstige percentage nog maar 7. De herprogrammering is overigens bepaald nog niet voltooid; voorstel len liggen nog bij de regering. Hierin wordt als belangrijk onderzoekge bied genoemd aanvaardbare en be- drijfszekere nieuwe toepassingen van steenkool. Het ECN merkt op dat nog geen be gin kon worden gemaakt met proef boringen voor het nader onderzoek naar de mogelijkheid om radioactief afval in zoutformaties op te slaan. Uitvoering van dit programma „ver dient zeker hogere prioriteit dan er momenteel aan toegekend lijkt te worden", schrijft voorzitter dr. ir. H. Hoog in zijn voorwoord bij het jaar verslag. SCHIPHOL (ANP) Een woordvoer der van de KLM heeft gistermiddag verklaard dat eventuele tariefsverla gingen op de diensten naar Australië los staan van de kwestie over de landingsrechten daar. Eerder had de presidenWilrecteur van de KLM. drs. S. Orlandini. tijdens zijn bezoek aan Australië gezegd dat met goedkopere tarieven op het traject Australië-Ne- derland zou worden gewerkt als de landingsrechten daarmee behouden zouden kunnen blijven. Een Australi sche commissie heeft onlangs de Au stralische regering geadviseerd de landingsrechten van enkele Europese maatschappijen, waaronder de KLM. in te trekken, waardoor het luchtver keer tussen Australië en Engeland tegen lagere tarieven zou kunnen worden uitgevoerd Op een persconferentie in Sydney heeft Orlandini. na een onderhoud met de Australische minister van ver keer. gezegd dat de KLM en de Au stralische luchtvaartmaatschappij Quantas met elkaar zullen gaan on derhandelen. wanneer het nu gevoer de overleg tussen Australië en Enge land is afgesloten. UTRECHT (ANP» - Veel stoffen waarmee In de chemische industrie wordt gewerkt, zijn wat betreft hun uitwerking op de huid niet of onvol doende bekend bij bedrijfsartsen en huidartsen. Wat er precies In flesjes en vaten zit, wordt vaak door de bedrijven niet bekendgemaakt, waar door bedrijfs- en huidarts moeite heb ben met de diagnose van allerlei ec- zeemreacties De oorzaak van een beroepseczeem kan jarenlang duister blijven, schrijft huidarts dr. J P Nater In het Tijd schrift voor sociale geneeskunde Hij is verbonden aan de afdeling bedrijfs- dermatologle van het academisch zie kenhuis in Groningen. *Dr Nater vindt dat er per bedrijf een lijst moet komen met gebruikte stof fen die allergie kunnen veroorzaken. Ook wil hij een regionale Inventarisa tie van problemen met huidziekten In bedrijven. in deze sfeer slecht is. „Maar wanneer het geld op een andere manier be steed gaat worden aan het versprei den van kunst, dan gaat de discussie daarover ook anders lopen, natuur lijk." Anders besteed Op het ministerie zegt men dat het geld naar alle waarschijnlijkheid wordt besteed aan het kunstuitleen systeem in Nederland. Vooral in de grote steden kent men tegenwoordig artoteken. waar men tegen een gering bedrag en kunstwerk kan huren. Om dat breder op te zetten en te verbete ren denkt men het geld te gaan ge bruiken. dat nu wordt bespaard op de ASK De federatie van kunstverenigingen is wel te spreken over de afschaffing van de subsidieregeling. Op voor waarde dat het geld op een andere manier wordt gehruikt om een groter publiek in het kunstbezit te laten delen. BOEKAREST (ANP) Mare van Leeuwen uit Pijnacker heeft in Boekarest, een tweede prijs en twee extra prijzen ge wonnen voor bijzondere fraaie oplossingen die hij bedacht als deelnemer aan de twintigste in ternationale wiskunde-olympi- ade. De Nederlanders kwamen als elfde van de zeventien lan denteams uit de bus. Het totaal aantal punten dat Nederland verzamelde bedroeg 157. Het maximum was 240. Daar kwa men Roemenië met 237, de Ver enigde Staten van Amerika met 225 en Groot-Brittannie het dichtste bij. In de prijzen viel ook Hans Mulder uit Rhe- nen. die 26 punten behaalde. De wiskunde-olympiade is er voor het oplossen van vraag stukken. Het is een wedstrijd voor leerlingen van het voort gezet onderwijs. Als andere landen stuurde Nederland een ploeg van acht scholieren. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Er zal voortaan loonbelasting worden ingehouden over de „tegemoetkoi studiekosten aan ouders van scholieren bij het voortgezet onderwijs. Het algelopen st jaar kregen rond 280.000 gezinnen een dergelijke tegemoetkoming. Een aantal van hen echter achteraf belasting erover betalen, waardoor sommigen weinig of niets overhoui De tegemoetkomingen, bestemd voor ouders met een inkomen tot 35.000 gulden per jaar. zullen volgend jaar flink worden opgetrokken ter com pensatie van de beperking van meer voudige kinderbijslagen voor 16- en 17-jarige scholieren. Het afgelopen studiejaar werd voor 132 miljoen gul den uitgekeerd. Dit bedrag zal meer dan verdubbeld worden door de com pensaties vanwege de kinderbijslag. Werknemers voor wie het bedrijf nu de loonbelasting inhoudt, kregen de afgelopen jaren toch te maken met de inkomstenbelasting, als gevolg van de „tegemoetkoning studiekosten" voor hun zoon of dochter. Slechts zeshonderd gulden bijverdiensten zijn vrij van belasting. De tegemoet koning studiekosten geldt voor de belasting als bijverdienste. Een werk nemer met bijverdiensten beneden de zeshonderd gulden, die echter door de tegemoetkoning erbij over die grens van zeshonderd gulden heenkomt. moet vervolgens over het gehele bedrag inkomstenbelasting betalen. Het gemiddeld bedrag wat het afgelopen jaar werd betaald aan tegemoetkoming studiekosten, was 470 gulden. Regering wil advies De regering wil nu aan deze vaak onverwachte problemen voor de be trokken gezinnen een eind maken door voortaan belasting in te houden over alle uitkeringen van „tegemoet koming studiekosten". Hetzelfde geldt voor het inhouden van de socia le premies. Daarbij zullen de bruto uitkeringen wat worden opgetrok ken. Hiervoor is rond zestig i gulden extra uitgetrokken. Minister Albeda (sociale zakenf zijn staatssecretaris De Graaf ben de Sociaal-Economishe teren een brief geschreven, het voornemen van de regeri neergelegd. In de brief vragen c windslieden de SER nogmaal een advies over het plan tot L king van meervoudige kinderbl gen voor 16- tot 17-jarigen. De I had hiervoor al een ontwerp-a gemaakt, dat zeer kritisch wai zaak stond op de SER-agenda vol juni. De SER besloot toen echt^ zaak aan te houden, omdat er t doende gegevens bekend waren] met name de compensaties die v toegezegd. Inmiddels is hieif meer duidelijkheid ontstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8