Kleuterleidster moeilijk aan de slag jat -J®L frouw Commentaar evaarlijk vervoer Twee jaar solliciteren, en nog geen baan k. e dochter van de tsaar (1) fe dochter van de tsaar (2) Hoofden positief over basisschool HET WEER door Hans da Jong Weerrapporten bevat acetosal Strandweer Wolkers favoriet op school Reizen (1) Reizen (2) Reizen (3) Reizen (4) Noormannen held NDERDAG 13 JULI 1978 TROUW/KWARTET de Botlek heeft de Rijksver- srsinspectie gistermiddag een ikauto, geladen met 23 ton bu- mgas, van de weg gehaald. De iuffeur bleek 52 uur in dienst te geweest, zonder voldoende u- ■U, «ijden. transportondernemingen ieten hun zaak veertien dagen i, onder meer in verband met ~Tfe werken met jaagpremies en ertreding van het rijtijdenbe- |it. Dit zijn zaken, die volgens de ■voers-CAO verboden zijn. het centrum van het Westbra- Fijnaart is gistermorgen een ikauto met 5.000 liter butaangas de weg geraakt bij het indraai- van een inrit. Vermoed wordt, i een defect aan de remmen de oorzaak is geweest. Vraag: waar haalt de EVO (de Eigen Vervoerders en Verladers Organisatie) de stelligheid van daan te verklaren, dat een ongeluk als in Spanje ondenkbaar is met een in Nederland gekeurde tan kauto? En: hoe is het mogelijk, dat gevaarlijke stoffen door dorpsker nen worden vervoerd? Voor de radio zei Nelie Smit- Kroes, de staatssecretaris van ver keer en waterstaat, gistermiddag dat de kans op een ongeval als in Spanje hier bijzonder klein is, om dat in ons land de richtlijnen rond om het vervoer in het algemeen en dat van gevaarlijke stoffen in het bijzonder zeer streng zijn. We hel pen het haar hopen. door Hanneke Wijgh DOETINCHEM Minister dr Aüron Pais (onderwijs) maakt vanmiddag zijn actieplan voor het behoud van arbeidsplaat sen in het onderwijs openbaar. Het actieplan kan nauwelijks een luxe genoemd worden. Met het jaar worden de werkloos heidscijfers onder leerkrachten bij het kleuter- en lager onder wijs hoger. Het teruglopende geboortecijfer maakt dat in 1981 meer dan 10.000 pas geslaagde kleuterleidsters en 29.000 afgestudeerden van de pedagogische academie geen werk zullen vinden in het onderwijs. :i verschijnsel is waarschijnlijk [zo oud als de zomermaanden. m jaar weer, als de zon op z'n ogste aan de hemel staat en itenstaanders met een onbegrij- lijke hardnekkigheid praten er „de journalistieke komkom- !rtijd", duiken er op de meest verwachte plaatsen berichten op 1^2 er ondoorgrondelijke mensen, ijl I e al jaren geheimzinnige docu- nten met zich meezeulen op I ond waarvan zij elke rustige en bevangen luisteraar kunnen 1 ntonen, dat de wereldgeschiede- i heel anders verlopen is dan in -■■t boeken staat en dat zij bij brbeeld moeten worden aange- j erkt als de miskende erfgenaam ?edie n vele miljoenen of enig overle- g de ode dochter van de laatste Rus- che tsaar. 1 oor de meest recente openbaring dw o dit verschijnsel zorgt ir. J. A. anusama, die deze week onver- :mdi Dcds in NOS-televisiejournaal ipriep tot een parlementaire en quête naar de omstandigheden EUi waaronder in 1950 de Republiek ar ai crZuid-Molukken is uitgeroepen nu opeens stukken blijkt te enui I IIU vpvvilj .HUIMWII l/lljni IV .asJj nnen overleggen, waaruit klaar- laar der dan ooit te voren moet blijken hoe het in werkelijkheid allemaal is gegaan. Aan het Nederlands Dagblad heeft Manusama verteld hoe dat met die stukken is gegaan. „Ik heb bij mijn overtocht van Ceram naar Nieuw-Guinea, na de RMS-procla- matie, stukken meegenomen. Die zijn in Hollandia door de autoritei ten in beslag genomen. Wij heb ben toen een kort geding tegen de Nederlandse overheid aangespan nen. Dat kort geding is door ons gewonnen en men moest de stuk ken teruggeven. Ik heb ze zorgvul dig bewaard. Uit deze documenten blijkt dat de voorstelling van za ken, die de regering aan de Kamer geeft, onjuist is. Eigenlijk wordt de Kamer beduveld door de rege ring", aldus Manusama. Deze ge heime stukken zouden betrekking hebben op de verkiezingen voor de Zuidmolukken-raad in december 1948 met name over de opkomst bij deze verkiezingen en het daar-' mee samenhangende probleem van de mate waarin de Zuidmoluk- ken-raad als representatief kon worden beschouwd. gei emal u z4/er de inhoud en de historische van die stukken hebben wij i 2e en oordeel (zoals dat past bij ljen kime stukken), maar wel over 'mer e houding in deze zaak van Ma- {JJJJ uwma zelf. Die is ronduit onge- dant wfwaardig. Want hoe serieus It hi ooet je een man nemen, die dertig 5 j aar lang een zo vooraanstaande I®"e '3a,s 'n een 20 omstreden zaak r het tfft bekleed en desondanks al die itop. jd documenten achterhoudt, om aarvan hij zelf aanneemt dat zij 5u 1 e buitenstaanders de schellen van .ndeik ogen zullen doen vallen? ris in de afgelopen dertig jaar inleiding genoeg geweest die en. 1 ukken te publiceren, maar nu wil aaitflanusama ineens die stukken echts afgeven aan een commissie t het parlement, omdat er anders ?nd. naar zijn mening misbruik van ge maakt zal worden. Zo'n achterdocht is op zichzelf al griezelig, maar verzwakt boven dien al bij voorbaat de geloofwaar digheid van die documenten. Wat is er op tegen die stukken gewoon in discussie te brengen door publi- katie door een historicus (prof. Han Baudet bij voorbeeld, om iemand te noemen in wie Manusa ma toch zeker vertrouwen zal stel len). Het parlement zal dan heus wel zijn conclusies weten te trek ken. Door te handelen zoals hij nu doet, wekt Manusama alleen maar de indruk dat wij inderdaad met de enig overlevende dochter van de laatste tsaar te maken hebben. Dat doet hem en zijn zaak geen goed. Maar ook nu al is het moeilijk om een baan te vinden op een kleuterschool of bij het lager onderwijs. Twee afge studeerde kleuterleidsters, Jolanda Pars (21) en Marijke Bénard (22) uit Doetinchem, weten er over mee te praten. Jolanda heeft een jaar gesolli citeerd voor ze werd aangenomen. In augustus gaat ze beginnen op een kleuterschool in Doetinchem. „Ge lukkig maar", verzucht ze, „want hoe langer je werkloos bent, hoe moeilij ker het is om te worden aangenomen. Schoolbesturen denken toch dat je een kneusje bent, als je zolang niet aan de slag komt. Dan nemen ze liever iemand uit een verse lichting." Marijke Bénard weet dit uit ervaring. Zij solliciteert al ruim twee jaar naar een baan als kleuterleidster, maar ondanks de goede referenties en een praktijkcijfer tussen de zeven en de acht, is ze nog steeds werkloos. Over de tweehonderd sollicitatiebrieven zijn verstuurd. Maar tot nog toe zon der resultaat. Toch zit ze niet bij de pakken neer. Ze valt in waar het maar kan. „Hoe meer ervaring je hebt, hoe .meer kans je maakt." Sinds een paar maanden werkt ze op een kinderdag verblijf in Lievelde. Tijdelijk, als in valster voor iemand die overspannen is. Uitzoeken Toen Marijke en Jolanda nog stu deerden op de Christelijke Opleiding voor Kleuterleidsters in Arnhem, hebben ze geen moment gedacht dat ze werkloos zouden worden. Jolanda Pars: „Toen ik aan die studie begon zeiden ze tegen me: je kunt uitzoe ken. En nog bij mijn praktijkexamen z§i de kleuterleidster: Meid, je bent zo goed, volgende week heb jij een baan." Marijke Bénard: „Ik vind dat er te weinig beroepsvoorlichting wordt ge geven voordat je naar de opleiding voor kleuterleidsters gaat. Op de mavo werd iets verteld over hoelang de studie duurt en dat soort dingen, maar over kansen op werk hoor je niets. Ook op de opleiding zelf werd nauwelijks over werkloosheid ge praat. Tenminste, niet toen ik er op zat. Nu is dat wel aan het veranderen. Dat mag ook weL Van een leraar hoorde ik dan van de honderd meis-- Jes die dit jaar eindexamen hebben gedaan er pas acht een baan hebben." Jolanda Pars: „De toelating tot de opleiding is nu veel strenger. Ik heb een liedje moeten zingen en moeten vertellen waarom ik kleuterleidster wilde worden, maar nu worden de kandidaten uitvoerig aan de tand ge voeld. Ze moeten bovendien een op stel schrijven. Je moet echt wel weten waarom je kleuterleidster wil worden anders begin Je er niet meer aan." Verlovingsplannen Een goed eindexamen en een goede motivatie bieden echter geen garan tie voor werk. Marijke Bénard: „Er wordt op de meest vreemde dingen geselecteerd. Op je handschrift, op de kleur van de enveloppen, of de post zegel niet scheef is geplakt en op de plaats van het adres. Verder vragen veel schoolbesturen of Je getrouwd bent, of verlovingsplannen hebt. Als je vertelt dat je een vriend hebt, maak Je al geen kans meer. Want dan verwachten ze dat je binnen een jaar gaat trouwen." Tegelijk brengt ze ook begrip op voor de moeilijke taak waarvoor school besturen staan. „Er zijn vacatures waar wel 450 brieven op komen. Ik kan me dan best voorstellen dat er dan een schifting wordt gemaakt. Meisjes met alleen de A-acte vallen direct af. De meeste kans maak je als je al ervaring hebt. Dat merkte ik goed toen ik eens drie maanden was ingevallen in Hoog-Keppel. Na die tijd werd ik veel vaker gevraagd om proefles te komen geven." Zowel Marijke als Jolanda heeft vaak proeflessen gegeven. Die worden uit stekend voorbereid. Er worden boek jes in elkaar gezet, werkstukken ge maakt, en een lesplan bedacht. Toch hebben ze de indruk dat de proefles sen van de kant van de schoolbestu ren niet zo serieus worden opgevat. Marijke Bénard: „Vaak hebben ze al een kandidaat op het oog. Voor de vorm vragen ze nog twee meisjes om proefles te geven, want dat is min of meer verplicht. Maar ik heb met een Marijke Bénard (links) en Jolanda Pars vriendin uit Doetinchem eens een nog noe net komt dat de kinderen zo proefles op een school in Amersfoort druk zijn." Jolanda Pars is beter te gegeven. Een dag later lag bij ons spreken over haar proefles. „Ik mocht beiden al een afschrijving in de bus. ccn hele ochtend met een klas wer- Hoe serieus gaat zo'n bestuur dan te ken. Op zo'n manier kun je ook meer werk?" van je kwaliteiten laten zien." Ze vertelt nog over een andere school. Tw i if BIS waar ze als vijfde die ochtend haar geluk mocht beproeven. De kleuters waren door de vele wisselingen nogal uit hun evenwicht gebracht. Marijke Bénard: „Dan vraagt zo'n bestuur me Gingen ze erg twijfelen aan hun eigen capaciteiten na zoveel afwijzigingen in de bus? Marijke Bénard: „Jazeker, wel. Na de zoveelste afschrijving, ga Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het streven naar integratie tussen kleuter- en lager on derwijs wordt door een overgrote meerderheid van de schoolhoofden positief gewaardeerd. Dit blijkt uit een enquête die het Nipo, in opdracht van het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs, heeft gehouden onder hoofden van lagere scholen en onder hoofdleidsters van kleuter scholen. De ongedeelde basisschool, kleuter en lagere school ondergebracht in één schooltype, wordt door de hoofden van de lagere scholen meer gewaar deerd dan door de hoofdleidsters van de kleuterscholen. Hun mening over de samenwerking loopt uiteen van volledige integratie (38 procent), een scholengemeenschap met een afde ling kleuteronderwijs en een afdeling lager onderwijs (31 procent) tot sa menwerking van beide schooltypes (27 procent). Over over de haalbaarheid van het streven van de overheid om de onge deelde basisschool per 1 augustus 1983 in te voeren, zijn de hoofden van scholen positiever: 55 tegen 47 pro cent van de hoofdleidsters is van me ning dat de integratie op die termijn haalbaar is. Je Je toch wel afvragen waarom je niet aan de slag komt. Waarom de ande ren wel en jij niet? Ik gun het ieder een van harte, daar niet van. maar ik zou ook zo graag werk hebben. Aan mijn manier van lesgeven kan het niet liggen, want ik heb altijd goede cijfers gehad. Er zeggen wel eens mensen: je bent te mooi voor kleuter- Juf. En je kijkt te arrogant uit Je ogen. Van dat soort opmerkingen snap ik niet zoveel. Het gaat toch om hoé je les geeft en niet om hoe Je er uitziet. En arrogant ben ik beslist niet Meestal durf ik tijdens een sollicita tiegesprek niet veel te zeggen; wacht ik maar af. wat ze me vragen. Want als je te veel vraagt willen ze je ook niet hebben." Verwachten ze iets van het actieplan van Pais? Jolanda Pars: „Ik ben in ieder geval blij dat Pais met iets komt. Er is al zoveel over dit pro bleem gezegd, er moet nu iets gedaan worden. Maar ik verwacht er niet veel van. Het enige dat werkelijk zou hei pen is verlagen van de klasse grootte Voor het kleuteronderwijs is dat nu 31. Als dat zou zakken tot 25 kinderen per klas. zou er pas sprake zijn van een echte oplossing." Tweelingbaan Marijke Bénard: „Financieel is dat niet haalbaar. Er is geen geld. Van mij mag Pais ook iets van de salaris sen afhalen. Ik zou best iets minder willen verdienen als dat zou helpen om meer mensen aan het werk te krijgen. Werken is een stuk van je gezondheid. Air Je geen werk hebt daal je in achting bij veel mensen. Je hoort er niet echt bij. Om dat te veranderen heb ik veel over. Op dat kinderdagverblijf in Lievelde verdien ik 400 gulden netto per maand min der dan ik als kleuterleidster zou krij gen. Toch ben ik erg blij met deze kans. Ik kan er ervaring opdoen. Ze ker nu ik van baan wil veranderen. Ik probeer nu in een tehuis aan de slag te komen. Een tehuis met minder begaafde en moeilijk opvoedbare kin deren" Een tweelingbaan, zou dat een oplos sing voor het werkloosheidsvraag stuk kunnen betekenen? Jolanda Pars: „Als je de taken goed kunt verdelen, is het wellicht mogelijk." Marijke Bénard: „Ik vraag me af of het zo goed voor de kleuters is om twee juffrouwen te hebben, een voor de morgen en een voor de middag Het is niet erg bevorderend voor de rust. Bovendien, ik weet niet of het een goede oplossing is. Het is een schijnoplossing. Je zal eerder iets aan de opleiding moeten veranderen. Bij voorbeeld, dat Je met je diploma voor kleuterleidster meer kanten op kan. Naar een kinderdagverblijf, of naar zo'n te huis. waar ik nu heb gesollici teerd." (ADVERTENTIE) Lekkere temperatuur Gistermorgen om half zeven rinkelde bij mij de telefoon al. Waarnemer R. de Bogaard in Meliskerke (Walche ren) had nieuws. Hij berichtte dat het daar op dat moment licht regende. Volgens hem stond dat niet in het meteodraaiboek. Later op de dag on derstreepte zijn collega in Hansweert deze sombere sfeertekening. Onze man in Roosendaal had 's avonds ook al een slechte weer-middag te melden met druilerige regen uit het westen. De temperatuur was daar ge daald tot zeventien graden. Niet zo mooi dus daar in het zuidwes ten. De nattigheid stond in verband met een oud front uit Frankrijk dat ook Zuid-Engeland inpakte en ver volgens de Ardennen, en zuidwest- Duitsland. In West-Frankrijk was de wolkenlaag meer gebroken, over Ita lië manifesteerden zich enkele on weersbuien maar daar lag dan ook een vlakke lagedrukkern. In noord en midden-Nederland bleef het zonni ger. Dit gebied stond meer onder in vloed van hogedruk van zuid-Groen land tot de Noordzee. De lucht was daar vooral in de hogere lagen minder vochtig. Vandaag en morgen verandert er op de meeste plaatsen niet veel. Ook het zuiden mag weer rekenen op een zon nig vooruitzicht met temperaturen tot circa 21 graden in het binnenland. Veel wijst erop dat de uittocht van .bouwvakarbeiders dit jaar onder een gunstig gesternte plaats zal vinden, maar in de loop van het weekend ontkomen wij vermoedelijk niet aan afkoeling. Ten zuiden van LJsland stijgt de druk dan tot boven 1030 millibar, terwijl zich over Skandina- vië een lagedrukgebied uitdiept tot 1005 millibar. Daardoor krijgt een koufront de kans over de Noordzee naar het zuiden te bewegen. Hoewel de luchtdruk op dat moment ook hoog is boven het Alpengebied (1025 millibaar), wat enigszins rem mend kan werken, zal Nederland, het noordwesten en noorden voorop, za terdag maar vooral zondag moeilijk' aan een verkoeling kunnen ontko men wat plaatselijk aanleiding kan geven tot onweer. Zowel de Engelse als de Amerikaanse computerkaar- ten geven dan lagedruk boven Skan- dinavië en hogedruk op de oceaan, geen al te gunstige verhouding. De vraag is alleen, hoe scherp die verlate Europese moesson dit keer doorwerkt. Blijft het bij een licht offensiefje of is het de voorbode van een herhaling van het weer van vorige week en daarvoor? Ik ben wat dit betreft niet helemaal gerust. Op de Faröer zal het vandaag en morgen al een stuk kouder zijn: Thorshavn gis termiddag 12 graden. Wel duidelijk lijkt te zijn dat juli weinig schijnt te voelen voor een hittegolf. Zoals be kend zijn daarvoor temperaturen van 30 graden of hoger vereist. „Vertel eens wat over de hitte-explo- sie van 1923", vraagt een abonnee mij. „Volgens mij zijn de warmste dagen van mijn leven toen voorgeko men in de eerste helft van dat sei zoen, dat als geheel koud en nat bleef". Wel, hier gaat ie dan. Maas tricht bereikte, in juli 1923 ruinl 36 graden. Het aantal zomerse dagen in De Bilt was 11 (juni O/augustus 5), tropische dagen 7 (juni O/augustus 1). Tientallen mensen kwamen door de hitte pm. Of ten gevolge van zwem men of door een zonnesteek tijdens het hooien. In Hilversum werden tien personen ernstig ziek door het eten van gebak jes, die door het warme weer bedor ven waren. Er ontstond een overcom pleet aan groenten: te veel sla, andij vie en bloemkool. Bij de veiling wer den de grootste bloemkolen voor een paar centen geveild. Men had uitzon derlijk veel last van vliegen. In een week tijd verdronken er in Neder land. 46 personen. Vandaag in het zuiden beter dan gis teren. Zonnige perioden en droog. Een zwak, 's middags matig zeewind je. Lucht 18 tot 19 graden, zeewater 15 graden. Verdere vooruitzichten: ook vrijdag mooi zomerweer. De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vll&s tngeti Zd. Limburg zwaar bear 1» zwaar bew 30 zwaar 'oew 21 onbew. 17 licht bew licht bew. 14 re heel bew 1» half bew 20 half bew 18 onweer 19 zwaar bew 14 onbew 35 onbew 23 licht bew 23 zwaar bew 24 rcRcnbul 17 half bew 24 licht bew 22 zwaar bew 24 licht bew 28 onbew. 24 licht bew. 28 geheel bew 18 regenbui 19 onbew 31 onbew. 2# zwaar bew 25 hall bew 22 onbew 23 half bew 1» half bew 22 onbew. 29 30 half bew 27 licht bew. 22 zwaar bew 22 onbew 28 HarlngvlieUlBlMB W 23.05. Rcheveninjen 9 47 22.II. Maalden 14.34- 23.07, Den Helder 1.38-13.41. Harilncea 4.11-1C.1*. Delflijl fi.34-18.4S. Jan Wolkers is en blijft de onver- biddellijke bestseller op de litera- tuurlijstjes van middelbare scho lieren. Voor wie dat nog niet op zijn klompen aanvoelde, is dit feit nu statistisch bevestigd door Willem Jan Otten en Marijke Hil- horst, die in de deze week ver schenen boekenbijlage van Vrij Nederland een onderzoek instel len naar de titels die leerlingen van gymnasia, athenea en havo- scholen opgeven voor hun eind examen Nederlands. Door ijverig alle schrijversnamen en titels te turven die voorkomen op literatuurlijstjes van acht scholen hebben Otten en Hil- horst „de lijst der lijsten" samen gesteld. Ver boven alle anderen uit torent Jan Wolkers. Op enige afstand wordt hij gevolgd door schrijvers als Ward Ruyslinck, W. F. Hermans, Willem Elsschot, F. Bordewijk, Arthur van Schendel en Marga Minco. De toptien ein digt met Louis Couperus, A. den Doolaard en Harry Mulisch. De elfde tot twintigste plaats wor den bezet door Anton Koolhaas. Hubert Lampo, Hugo Claus, Hel- la Haasse, Remco Campert. Si mon Vestdijk, Marnix Gijsen, Gerard Reve. J. Slauerhoff en Frederik van Eeden. Godfried Bomans sluit de rij op de eenen twintigste plaats. De tien meest genoemde boeken zijn „Het bittere kruid" van Mar ga Minco. „Wierook en tranen" van Ward Ruyslinck, „De her berg met het hoefijzer" van A. dèn Doolaard. „Oeroeg" van Hel- la Haasse, „Het fregatschip Jo hanna Maria" van Arthur van Schendel, „Kort Amerikaans" van Jan Wolkers, „Bint" van F. Bordewijk, „Het behouden huis" van W. F. Hermans, „De kleine Johannes" van Frederik van Ee den en „De komst van Joachim Stiller" van Hubert Lampo. Lezers die zelf inmiddels tien, twintig jaar van school zijn zul len misschien de indruk krijgen dat de tijd sinds him eigen eind examen stil heeft gestaan. De po pulariteit van Wolkers is wel toe genomen, maar verder is er wei nig veranderd. Allemaal ver trouwde namen. Moderne schrij vers van de laatste tien jaar lij ken taboe. Den Uyl, Vervoort, Brakman. Koolman, 't Hart, Ari- on en Plomp komen hier en daar wel op de lijstjes voor, maar de leerlingen die buiten de traditio nele paden durven te gaan blij ven in de minderheid. Heel opvallend is de voorkeur voor dunschrijvers. Niet voor niets is Marga Minco's „Het bitte re kruid" zo populair: je leest het in een uur uit. Helaas hebben protestants-chris telijke en rooms-katholieke scho-» len niet willen meewerken aan de enquête. Daardoor is het niet mo gelijk na te gaan of er verschil bestaat tussen confessionele en „openbare" lijstjes, We vrezen echter het ergste. Terwijl hele volksstammen er per vliegtuig, trein, bus of auto op uit trekken, zijn er ook nog dappere mensen die per fiets, per ballon of zelfs zwemmend op reis gaan. Per fiets bijvoorbeeld bereikte 'Jaap Verkerk (22) de in het noor den van Zweden gelegen plaats Karesunda. Vanuit zijn woon plaats Kampen fietste hij daar voor 2600 kilometer. Door het slechte weer kwam hij wel niet zover als hij gewild had (de hoordkaap van Noorwegen), maar zijn collega's bij het kadas ter in Zwolle berichtten ons toch met trots dat hun eigen Jaap het zo ver geschopt heeft. Met de terugtocht tot Gotenborg mee gerekend heeft Verkerk er 4500 kilometer op zitten. Zaterdagmiddag arriveert hij per boot in Amsterdam. Nog spannender is het natuurlijk om per ballon de Atlantische Oceaan over te steken. Sinds 1873 is dat al vele malen gepro beerd, maar steeds met noodlot tige. soms zelfs dodelijke afloop. De twee enthousiastelingen die zich gisteren in Newfoundland in scheepten voor de overtocht naar Europa zijn de 38-jarige ballon- fabrikant Donald Cameron uit Bristol (Engeland) en de 34-jarige beroepsmilitair Christopher Da- vey van de Kanaal Eilanden. Ze hopen uiteraard verder te komen dan de tot nu toe meest succes volle ballonvaarder die in 1976 ruim duizend kilometer voor de Portugese kust in zee neerstreek. Je kunt natuurlijk ook zwem mend proberen de overkant te bereiken. De Atlantische Oceaan is dan wat ver, maar een over steek van Cuba naar de Ameri kaanse staat Florida moet toch te doen zijn. Dat vindt Walter Poenisch tenminste, een gepensi oneerde banketbakker uit Ohio. Poenisch is 65 en de afstand die hij zwemmend wil overbruggen bedraagt niet minder dan 168 ki lometer. De Cubaanse president Fidel Castro heeft de dappere banketbakker persoonlijk uitge zwaaid. Je moet waarschijnlijk een Belg zijn om op de gedachte te komen dat je per fiets van Terschelling naar Vlieland kunt fietsen. Ge lukkig heeft de politie van Ter schelling de overmoedige man die dit van plan was van dit idee kunnen afbrengen. Wadlopen dat gaat nog, maar wadfietsen in snel stromend water lijkt wel erg gewaagd. De Noormannen hebben, zoals ie der weet die het onderwijs in de vaderlandse geschiedenis met vrucht gevolgd heeft, tussen 800 en 1000 behoorlijk huis gehouden in de lage landen. Een beetje on derwijzer buit dit historische ge geven dan ook uit om de kinde ren in de klas eens lekker te laten sidderen over zoveel wreedheid. Maar zelfs dit dierbare vooroor deel dreigt ons te ontvallen. Als we Inger Zachrisson mogen gelo ven. waren de Noormannen door gaans aardige en oppassende handelsreizigers, die alleen op feestdagen bier dronken en de rest van de week hun dorst lesten roet water en zure melk. Zachrisson heeft in Stockholm eem tentoonstelling georgani seerd over het leven van de Vikin gen om te laten zien dat ons beeld van de beroemde koop vaarders op een misverstand be rust. Zelfs de horens op hun hel men schijnen de toets van de de zee op gingen om handel te drijven in verre oorden. Maar dat was gewoon zelfverdediging. De verhalen over gruweldaden zijn de wereld in gekomen door mon niken. die in hun kronieken al leen maar de negatieve kanten vermeldden, net zoals de kranten tegenwoordig een voorkeur heb ben voor rampspoed en ongeluk Een oplossing voor het probleem van de hondepoep op straat? In Karlsruhe staat sinds kort een automaat waaruit men, na in- worp van een halve mark, een papieren zakje, een krabbertje en een schepje van karton kan krijgen. Nu maar afwachten of degenen die hun hond(je) even uitlaten de moeite nemen even langs de automaat te gaan en of ze er een halve mark voor over hebben. historische kritiek niet te kunnen doorstaan. Zachrisson geeft toe dat de Noor mannen gewapend waren als zij In de bijna tweeëneenhalve maand die de elfjarige Mauro Ca- rassale ergens in de bergen van het Italiaanse eiland Sardinië ge vangen is gehouden, heeft hij zich misschien wel eens verveeld, maar zijn ontvoerders zeker niet. Ze hebben zich, vertelde Mauro na zijn vrijlating deze week. kos telijk vermaakt met de zelf ver zonnen sprookjes die hij hun op diste „Ze luisterden altijd en ze waren erg aardig voor me", zei Mauro. De ontvoerders hadden hem buiten in een dierenhok op gesloten, waar hij al die tijd geze ten heeft. Wel spanden de man nen een zeil over het hok als het regende en brachten hem een trui als het wat koud was. De rovers hadden op 23 april Mauro's oude re broertje Enrico te pakken, maar Mauro bood zichzelf in ruil aan, omdat zijn broertje ziek was. De mannen bleken zo op de Jon gen gesteld geraakt, dat ze hem hebben vrijgelaten voor een vijf de van het geelste losgeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5