3i ^Ontreddering bij "de overlevenden 'Controle vervoer gevaarlijke stoffen is hier scherper' lach eens... 1.950 Verbranding is een bijzondere ziekte Antiekmart de Looier moet 's zondags dicht jV Barceforia6nog3ongevee^e^gewonden In Nederland ramp als in Spanje onwaarschijnlijk Politie houdt chauffeur van tankwagen aan Echtpaar gewond na ontploffing van LPG-tank Tankwagen van de weg geraakt lóbeïïoH Lichamelijk en geestelijk een zware belasting Hercules transportvliegtuig in ernstige moeilijkheden. eerst m'n youdlfaiHÜe opeten Rita iNDERDAG 13 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET oor Willem Schrama Ie ga AN CARLOS DE LA RAPITA/REUS Een toestand van volslagen ontreddering bij de intc uderen en een pijnlijke onwetendheid bij kinderen, die nog onkundig waren van het feit dat ooi un ouders zijn omgekomen bij wat afgelopen dinsdag de grootste ramp werd in de cschiedenis van het Spaanse kusttoerisme. Ook toen ze gisteravond met een vliegtuig van ^n. un rampzalige vakantiebestemming werden afgehaald, was er voor de overlevenden weinig ïoet tden voor vreugde. Of! len m de kinderen zullen bijna allen het verband zit. Als je ergens pijn Jm ouders niet meer terugzien, hoe- hebt. moet je proberen in een andere lant El hun dat in Spanje nog niet is taal te spreken. Dat ls ellendig. Daar- eegedeeld om ben ik hier naar toe gegaan. Niet om te assisteren, maar meer om met de aankomst op Schiphol speel- de mensen nog enigszins van gedach- zich gisteravond smartelijke to- ten te wisselen en de balans op te lt "^len af tussen hen en inmiddels door maken". aart ANWB-alarmcentrale opgespoor- familieleden. Het betrof hier iwel alle gevallen mensen, die bij Over hun levenskansen is dokter Her- x toeval op het ogenblik van de mans evenzeer pessimistisch. „Wij ip niet op de camping aanwezig spreken in zo'n geval niet van ver- „en. ol een standplaats hadden op brandingen, maar van een verbran- ;t zeer kleine gedeelte van de cam- dingsziekte omdat vrijwel alle orga- dat wonderwel van de enorme oen hart, nieren, hersenen en lever «.ekvlammen bespaard bleef. zijn aangetast. Het enige wat Je zier nog kunt doen is razendsnel infecties ?gel proberen te bestrijden, shocktoestan- n r Hans Waldeck (als Rode Kruis- den proberen te voorkomen en huid rew^ts verbonden aan de ANWB), die transplanteren. Het is een gelukje dat ifspi steren samen met de Beverwijkse er in Barcelona op dit gebied sprake wek andwondenspeciallst dokter Her- jS Van een superkliniek. waar enorm /en ans een aantal ziekenhuizen en ook veel ervaring is opgedaan met brand-' can Plek des onheils bezocht, kon de wonden. De afgelopen dagen is er erg Pla >a?s ter plekke moeilijk anders om- veei geconserveerde huid van andere kor ihrijven dan een plaats „waar een personen getransplanteerd, maar na riep irlogsramp heeft plaatsgevonden." verloop van tijd wordt dat toch weer rem r Waldeck: „Zoiets heb ik nog nooit afgestoten. Alleen met eigen huid ge- de eegemaakt. Het is niet te geloven beurt dat niet". ?n wfat daar is aangericht. Het feit dat er ced°Ê steeds mensen worden vermist, at er bij mij geen twijfel over be- aan dat een aantal mensen gewoon zee is ingeslingerd." Een van de helikopters met gewonden van de ramp op de camping Los Alfaques komt aan op het terrein van het ziekenhuis La Fe in Valencia. Het personeel van het zieken- ik hij koestert overigens de droeve irwachting dat het aantal doden >g met een groot aantal zal oplopen, loewel de medische opvang in janje echt uitstekend is, zijn som- ige mensen gewoon niet meer te i j dden. Ik zie het somber in. Door een 'rgelijke gruwelijke verbranding bben de bacterieën vrij spel in de ;Up oedbanen. Er bestaat geen enkele oej rrière meer De nierfunctie wordt Ttuggebracht tot nul, en ga zo maar »r. Bij zeventig a tachtig procent n de mensen die ik gezien heb is er Bjfcrake van een dergelijke toestand." [JssT transplantaties iet minder somber is dokter Her- npöans uit Beverwijk. Voordat hij gis- ravond in Reus op het vliegveld 5. ftar Nederland stapte, zei hij: ..Het ssluieest afgrijselijke is dat je helemaal nbt ets kunt doen als je bijna geheel in Over zijn bezoek aan de camping Los Alfaques. waarvan hier in Spanje be weerd wordt dat de brandweer pas een uur na de ontploffing ter plekke •was, kan dokter Hermans kort zijn: „Je trof er caravans aan die gewoon gesmolten waren. Dat zegt genoeg". Coördinator Müller voor de ANWB in Barcelona (waar tien tot twaalf men sen voortdurend in touw zijn) kon gisteravond nog steeds geen defini tieve cijfers geven over het aantal Nederlanders onder de slachtoffers. worden verzorgd, en in Valencia nog een kleiner aantal. Hoeveel Nederlan ders zich daaronder bevinden weet ik niet. Wel is bekend dat de overigens uitmuntende medische staf hier lang niet alle gevallen onder controle heeft. Op de camping hebben wij weliswaar ongeveer vijftien Neder landse auto's geïdentificeerd, maar je moet je daarbij realiseren dat veel auto's in het geheel niet meer te iden tificeren zijn." Het identificeren van doden en zwaargewonden ls overigens nog in volle gang. Müller: „Sommige geval len zijn zo gruwelijk, dat identificatie pas in de komende weken mogelijk zal zijn". Een hulp kan ongetwijfeld het gas tenboek van de camping zijn. Maar in tegenstelling tot beweringen dat dit belangrijke document in handen Zou zijn van-provinciale Spaanse autori teiten, meent Müller dat het boek nooit meer boven water zal komen. „De hele receptie ls afgebrand, dus het gastenboek ook. Daar kun Je don der op zeggen". huis vormt een ketting om de zwaar gewonde toeristen zo snel mogelijk te vervoeren naar de operatiekamers. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een ongeluk zoals zich dat dinsdag heeft voorgedaan aan de Spaanse Costa Dorado, is volgens me vrouw N. Smit Kroes, staatssecretaris van verkeer en water staat, in Nederland zeer onwaarschijnlijk. (ADVLRTLNTtr-i 'Adviezen commissie ïöbben werden vel gehonoreerd' EN HAAG (ANP) Vice-minister- esident Wiegel, die het Molukken- !Jeleid coördineert, vindt niet dat re- li enr el n e s jns- ing adviezen van de commissie iöbben-Mantouw zonder meer in een heeft laten verdwijnen. Met dat irwijt zijn eind juni vier Molukse len van de „commissie van tien" igestapt. een brief aan de commissie zegt an 'tegel, dat ook al heeft de regering iviezen niet kunnen overnemen, de s d Jvatting van de commissie toch van ppe B.wicht is geweest bij de besluitvor- ,jeiing. Als voorbeeld noemt Wiegel acdet advies over de ordediensten. Hij jec elt in de brief dat „het uniformver- pp, oei" deze ordediensten niet toelaat. Ur Haar", aldus Wiegel, „uw advies liei, eeft bijgedragen tot het vaststellen ch( in de manier waarop de politie in lolukse wijken haar taak moet ver- illen." Amsterdam: Antiekmarkt de Looier, gevestigd Looiersgracht 38, Amsterdam moet op bevel van de rechter 's zondags dicht. De bijzonder populaire markt is daarom vanaf heden enkel donderdags van 10 tot 22 uur, vrijdags en zaterdags van 10 tot 18 uur open. De markt heeft grootse uitbrei dingsplannen. Zaterdag 2 septem ber a.s. wordt tegenover het hoofdburo van politie een tweede gebouw in gebruik genomen. Hier in worden 67 stands, 12 winkels en een koffiehuis gevestigd. Deze tweede markt zal voorlopig enkel op zaterdag geopend worden. De markt biedt In de er schuin tegen over gelegen parkeergarage Euro parking gratis parkeerruimte aan. Terwijl men nog met de verbou wing bezig is, is al meer dan de helft van de standruimte ver huurd. Ook voor enkele winkels zijn reeds gegadigden. Het projekt vormt een flinke economische impuls voor Jordaan-Zuid. Initiatiefne mer van dit alles de heer Becker, heeft dit punt genomen, vanwege de nabijgelegen parkeergarage. Hierdoor is er voor automobilisten zelfs op zaterdag parkeerruimte te over. Zaterdagmiddag a.s. om 2 uur organiseert de heer Becker een rondleiding door het gebouw. Klanten en geïnteresseerden moe ten zich om 2 uur bij de Ingang Lijnbaansgracht 187 vervoegen waar de heer Becker de rondlei ding persoonlijk zal verzorgen. „In Nederland is de controle op het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg scherper dan in andere landen van Europa", aldus een woordvoerder van het ministerie. De EVO, de Eigen Vervoerders- en Verladers Organisa tie, verklaarde gisteren desgevraagd dat een ongeluk als in Spanje on denkbaar is met een in Nederland gekeurde tankwagen. De Vereniging Milieudefensie liet daarentegen weten, in een reactie op de ramp. dat een soortgelijke ontplof fing als in Spanje ook in Nederland had kunnen gebeuren. Milieudefensie wees erop dat dagelijks tankwagens met verschillende ladingen op weg zijn om de 1350 Nederlandse tanksta tions te bevoorraden. „Gezien de steeds toenemende verkeersdrukte zijn de risico's niet te onderschatten. Bovendien is ook al menig ongeluk veroorzaakt doOr onervarenheid bij zelf tanken, gas morsen en dergelij ke", aldus Milieudefensie. De vereni ging vindt dat de regering snel met landelijke maatregelen moet komen voor vervoer en opslag van vloeibaar gas. controle en bij ongelukken van tank auto's door de politie te hulp kunnen worden geroepen. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat verlangt het bedrijfsleven over het algemeen ook een vakbe kwaamheidsdiploma van de chauf feurs op de tankwagens. „Weliswaar is dit nog niet verplicht, maar het zal een verplichting worden. Er is in Ne derland ook een scherpe controle op verpakking en etikettering van ge vaarlijke stoffen en gassen, terwijl de tankauto's onder voortdurende con trole staan. Al het mogelijke wordt gedaan om ongelukken als deze te voorkomen; totaal uitsluiten zou slechts mogelijk zijn door een verbod van het vervoer van gevaarlijke stoffen als zodanig en dat zou een wijziging van ons leefpa troon betekenen", besloot de woord voerder van het ministerie. Rampenplan In een commentaar op de reactie van Milieudefensie zei gisteren een woordvoerder van het ministerie yan verkeer en waterstaat, dat de ver langde landelijke maatregelen er al zijn. „Er ls ook een rampenplan voor dit soort zaken. BIJ Milieudefensie weten ze kennelijk niet waarover ze het hebben." De woordvoerder benadrukte dat er In Nederland een nationale routering is voor het vervoer van gevaarlijke stoffen en dat gemeenten wettelijke bevoegdheden hebben om zo'n route ring toe te passen. Op de vraag, waar om dat in sommige gemeenten niet gebeurt was het antwoord: „Er zijn gemeenten die dat niet doen, omdat er misschien eenmaal per jaar zo'n tankauto passeert." De controle op het vervoer van ge vaarlijke stoffen wordt in Nederland uitgeoefend door het Korps Contro leurs Gevaarlijke Stoffen, dat uniek is in Europa. Aan dit korps zijn 27 deskundigen verbonden, die in ray ons over het land zijn verdeeld en bij Staal dikker De EVO, de Eigen Vervoerders- en Verladers Organisatie, onderstreepte eveneeas dat Nederland zwaardere eisen stelt aan het vervoer van gassen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In het Rotterdam se Botlekgebied is gistermorgen een tankcombinatie aangehouden, waar van de chauffeur 52 uur bleek te hebben gereden, zonder voldoende rusttijden. De wagen was geladen met ruim 23 ton butaangas. Hij was maandagmiddag met de combinatie uit Hengelo vertrokken en had in Rotterdam nog verscheidene ritten gemaakt om te laden en te lossen. De rijksverkeersinspectie legde hem een rijverbod van acht uur op. De man verklaarde in opdracht van zijn werk gever. een Brabantse firma waarvan de politie de naam niet wilde vrijge ven, te hebben gehandeld. en andere gevaarlijke stoffen over de weg dan internationaal vereist ls. De internationale normen zijn geregeld in het AER (Accord Europeen pour le transport des marchandises dange reuses par route). In grote lijnen zijn die hetzelfde als in Nederland, maar de interpretatie van de sterkte-eisen aan het materiaal liggen lager, aldus de EVO. Zo moet hoogwaardig staal, waarvan tanks worden gemaakt, naar de Nederlandse normen dikker zijn dan de internationale. In Nederland vallen gastransporten over de weg onder de wet gevaarlijke stoffen. Daarin is bepaald, dat eeh tankauto voor ingebruikneming een keuring moet ondergaan door het stoomwezen-. Die keurt de tank op druk. Deze keuring wordt elke zes jaar herhaald. Na goedkeuring door het stoomwezen gaat elke tankwagen er is geen sprake van seriekeuring naar de rijksdienst voor het weg verkeer. Die gaat de bevestiging van de tank aan de wagen na en de con structie van het geheel. Dit gebeurt elk jaar opnieuw Brandweerdeskun digen in Amsterdam vertelden giste ren ondanks alle veiligheidsvoor schriften voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen doodsbenauwd te .zijn voor een ramp als in Spanje. „De gevolgen van een explosie met bij voorbeeld propaangas zijn rampzalig Een goede preventie is gewenst." Rechterlijke macht Mr C. P. Brlët is benoemd tot rechter in de rechtbank te Rotterdam (hij was daar al rechter-plaatsvervanger». Mr F. C. Berserik is benoemd tot officier van justitie in Breda, in de rang van subsituut-officier van justi tie. HIJ was daar gerechtssecretaris. Mr P. F. Oosterhof is op zijn verzoek ontslag verleend als rechter in Assen, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. Mr J. J. Woltman is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als president van het gerechtshof te Leeuwarden, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. Mr Woltman verlaat het hof 1 februari 1979. TILBURG (ANP) Na een ontplof fing van een LPG-tank in hun auto is het echtpaar Van Raak-Diercx uit Tilburg ernstig gewond geraakt. De heer Van Raak had de tank ver moedelijk voor reparatie naar de ach terplaats van zijn woning gebracht Volgens de politie is toen gas ont snapt dat met vuur in aanraking kwam. Van een onzer verslaggevers FIJN AART Het was gisteravond nog niet bekend wat de oorzaak is geweest van het stranden van een tankwagen met 5000 liter butaangas in het Westbrabantse Fijnaart De rijkspolitie vermoedde dat er een de fect aan de remmen was. De tankauto raakte gistermorgen bij het Indraaien van de inrit van een boerderij op de Kerkring (in het centrum) naast de weg. De wagen zakte weg en eerst werd geprobeerd het gevaarte met een ta kelwagen weer op de weg te krijgen. Dit werd. met de explosie in 8panje in gedachten, toch niet veilig geacht Daarom werd gistermiddag begon nen met het overpompen van het gas in een andere autp. wat geen proble men opleverde. Brandweerautoritei- ten tot op provinciaal niveau, functi onarissen van de Bescherming Bevol king en van het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen uit Den Haag. waren hierbij aanwezig. ADVERTENTIE hrale, gesprongi )en. Labello hou /I* I Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen AAA» kan lachen zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt, verzacht en beschermt Zotner& Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi. zijn brief wijst Wiegel er verder op it Molukkers zich via het in de ondwet verankerde recht van peti- ke altijd rechtstreeks tot de regering mnen blijven wenden. Ook al komt dOOr KeeS de LeeUW een gemengd orgaan van overleg. dus de bewindsman. Zoals bekend de regering een gemengd orgaan zijn de Molukkers en een meerder- van de Tweede Kamer daar ADVERTENTIE AMSTERDAM Een verbranding of het oplopen van brandwonden is een bijzondere ziekte te noemen, die niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk een enorme aanslag op een patiënt kan plegen. Het begint met de verwonding van de huid, maar binnen enkele uren raken in ernstige gevallen vrijwel alle organen van het lichaam, zoals lever en nieren, bij de ziekte betrokken en ontstaat het beeld van de zogenaamde verbrandingsziekte. /ADVERTENTIE) Ernstige ongerustheid bestaat over het lot van een Hercules transportvliegtuig dat zich met onbekende be- /an stemming boven Afrika be- aüf vindt. Het toestel, zwaar beladen met explosieven, wordt gevolgd via een Rus- >ok sische spionage-sateliet. °ioJ Gevreesd moet worden dat de Russen Amerika zullen beschuldigen van geheime wapenleveranties aan Rode- sië. Lees het hele verhaal in "Verloren Hercules". Een oi adembenemende thriller ge schreven door Denis Pitts. Uitgegeven door SijthofT en verkrijgbaar voor 14.50 in elke boekhandel. Alleen al in Nederland moeten per jaar zo'n vierduizend men sen met ernstige brandwon den worden opgenomen in zie kenhuizen. Van hen overlij den er jaarlijks enkele hon derden. terwijl van degenen die het overleven een groot aantal voor het leven ver minkt of gehandicapt is Bij brandwonden of thermi sche letsels, zoals de officiële term heet. is er overigens wel verschil wat betreft de graad van verbranding. Eerste graads verbrandingen zijn op pervlakkig en veroorzaken rode plekken, tweede-graads gaan tot de bodem van de huidcellen en bij derde-graads verbrandingen zijn alle huid- lagen vernietigd. „Ik vergelijk het altijd met een gazon." vertelde dr. R. P. Hermans, destijds in een vraaggesprek met Trouw. Dr. Hermans, die als lid van een Nederlands medisch team een bezoek bracht aan enkele zie kenhuizen. waar zwaargewon den zijn opgenomen van de ramp op de camping Los Alfa ques in San Carlos de Rapita, is brandwondenspecialist. Hij is verbonden aan het brandwondencentrum van het Rode Kruis-Ziekenhuis in Beverwijk en daarnaast direc teur van de Nederlandse Brandwondenstichting. Deze houdt zich bezig met voorlich ting op het gebied van brand wonden en biedt steun bij het .oprichten van brandwonden centra met speciaal opgeleid personeel, zoals dat in Bever wijk. Daarnaast zijn er in Ne derland ook dergelijke centra in Rotterdam en Groningen. Gazon Dr. Hermans: „Om even die vergelijking met het gazon aan te houden. Dat kan bij eerste-graads brandwonden gewoon worden gemaaid; bij tweede-graads heel kort wor den gemaaid, waarbij de wor tels intact blijven en bij der de-graads zijn de graspollen er met wortel en al uit. Op die plaatsen groeit dan geen gras meer en moet opnieuw wor den gezaaid, want alles is weg." Datzelfde geldt voor een der de-graads verbranding. De huid geneest niet meer uit zichzelf en er moet transplan tatie aan te pas komen. Het transplanteren probeert men zo snel mogelijk te doen, waardoor de kans dat er infec tie optreedt de ergste vij and kleiner is en het gene zingsproces wordt bevorderd. Om enigszins te kunnen voor zien in de vraag naar huid werd najaar 1976 in Beverwijk de eerste huidbank in Neder land geopend. Hierdoor werd het mogelijk om huid van do nors „in voorraad" te houden, zodat in noodgevallen en daarom gaat het vrijwel steeds bij ernstige verbran dingen onmiddellijk be schermende huid kan worden aangebracht. Feit is echter dat er op dit moment voor ernstige brandwonden niet genoeg huid vla de huidbank beschikbaar is. Er is echter ziekenhuizen van Barcelona en Valencia het geval zijn. Slechts tien tot twaalf patiën ten zouden een kans hebben op overleven. Overigens zijn in deze plaatsen brandwon dencentra aanwezig bij de zie kenhuizen. Het verplegen van mensen met ernstige brand wonden is vrij intensief. De patiënten moeten gemiddeld drie maanden in een dergelijk centrum blijven en er gaat vaak een jaar of drie over heen. voordat men geheel ge nezen is verklaard. In die tus sentijd staat men onder voort durende controle. vaar verkeren en daarbij ko men dan nog alle pijnlijke ver band-wisselingen elke dag en het vooruitzicht min of meer verminkt in de maatschappij te moeten terugkeren". Moeilijk Psychisch Dr. R. P. Hermans een mogelijkheid om huid uit Amerika te laten overkomen, terwijl er ook kunsthuid kan worden gebruikt. De zogeheten verbrandings ziekte kan de dood tot gevolg hebben, met name als een pa tiënt voor tachtig procent of meer is verbrand. Dat zou. al dus het Spaanse ministerie van volksgezondheid, gisteren bij 123 zwaargewonden in de Zoals al opgemerkt is een ver branding een bijzondere ziek te te noemen, die ook geeste lijk erg op een patiënt kan inwerken. „Een brandwon denpatiënt krijgt psychisch vaak een enorme klap te ver werken, omdat hij het onge luk bijna altijd bewust mee maakt." aldus dr Hermans. Zo'n ongeluk kan een uit de hand gelopen barbecue zijn of zo iets ergs als nu een ontplof fende tankauto met propaan gas op de Spaanse camping. De Beverwljkse chirurg: „Zo n patiënt heeft het vuur recht op zich zien afkomen en zich zelf in brand zien staan. We kenlang kan hij in levensge- Vooral die terugkeer naar de maatschappij is voor velen erg moeilijk, omdat men bang ls door zijn omgeving te wor den afgewezen, wat ook regel matig gebeurt. Veel mensen durven zich in het openbaar niet of nauwelijks meer te ver tonen. laat staan ln een zwem bad of aan het strand Om daar de helpende hand bij te bieden is ln Nederland een vereniging voo.- ex-brandwon- den-petiënten opgericht, be staande uit oud-patiënten en een voormalige hoofdver pleegkundige van het cen trum in Beverwijk. ZIJ weten uit ervaring dat tal loze mensen die van verbran ding zijn hersteld, ln een uit zonderingspositie zijn te rechtgekomen waardoor ze ln hun contacten met de omge ving worden gehinderd en zo op een eilandje leven. Doel van deze vereniging is hen in contact te brengen met ande re ex-patiënten en vla onder meer gesprekken te proberen dat Isolement te doorbreken het vers gebraden HDmmuten haantje van Herman Kramer. Joure de enige echte „Deie film is niet geschikt voor jeug dige kijkers. Vandaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3