Westlands streekmuseum in raadhuis of pastorie Afdeling Haagse PvdA laakt de VV] GROEISPAAR- BEWIJZEN aan toonder NUT5SPAARBANK Raad Naaldwijk moet nog besluit nemen Na interpellatie over stadsvernieuwing Du Chatinier met roos in de vuist uw geld groeit in twee jaar van 500.-naar/ 570,- van 1.000,- naar ƒ1.140.- van 5.(XX).- naar 5.700,- uw geld groeit in vijf jaar van 500,-naar 718,- van I .(XX),- naar 1.436,- van 5.000.-naar 7.180,- Zomers gedA op Duinrell WOENSDAG 12 JULI 1978 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door Arie Bergwerf! NAALDWIJK De Stichting Westlands Centrum voor Streekhistorie weet op korte termijn waar in Naaldwijk een streekmuseum voor het Westland kan worden gevestigd. Een en ander hangt vooral af van de beslissing die de gemeenteraad van Naaldwijk in de komende raadsvergadering gaat nemen over de toekomst van het oude raadhuis aan het Wllhelmlnaplein. gravingen van de fundamenten van het kasteel Keenenburg in Schiplui den. Daarnaast doet de AWN veel aan documentatie. Het Genootschap Oud Westland leek de laatste jaren een beetje in het niet te verdwijnen. Er is zelfs aan opheffing gedacht, maar het genootschap is weer springlevend. Het is bedoeld voor een ieder, die van tijd tot tijd wat wil horen over en zien van de historie van het Westland. De Stichting Tuinbouw- historie werd in 1870 opgericht. Eén van de twee doelstellingen is het stichten van een historische tuin, waarop de ontwikkeling van de tuinbouw vamaf 1650 tot 1950 in bedrijf wordt gebracht. Daarnaast is er een verzameling aangelegd van allerlei voorwerpen, materialen en bescheiden die met tuinbouw te maken hebben. Die verzameling is inmiddels flink gegroeid, maar moet worden bewaard in een waren huis dat weliswaar flink onder het krijt zit. maar uiteraard ongeschikt is als bewaarplaats. De stichting en het gemeentebe stuur wisselen al geruime tijd van gedachten over de vestiging van een streekmuseum binnen de ge meentegrenzen van Naaldwijk. Aanvankelijk viel het oog van de stichting op het al geruime tijd leeg- statmde oude raadhuis. De stich ting streeft ernaar alle werkzaam heden op het gebied van streekhis torie die in het Westland plaatsvin den vanuit een centraal punt te sturen en het oude raadhuis leek daar bij uitstek geschikt voor B. en w. van Naaldwijk hebben ech ter een andere bestemming voor het pand: ze willen er een aantal inter gemeentelijke diensten onderbren gen. Deze diensten, waaronder het Samenwerkingsorgaan Westland. zijn momenteel ondergebracht in de oude pastorie, eveneens aan het Wllhelminapleln. De verhuizing.kan plaatsvinden als het oude raadhuis is opgeknapt. Content De leegkomende pastorie kan dan echter worden gebruikt door de stichting. Iets waarmee, zo blijkt uit de woorden van de heer M. C. M. van Adrichem, de stichting best content is. De pastorie is van buiten gezien misschien wat minder fraai als het oude raadhuis, de ruimte is groter en bevindt zich in goede staat. Als de plannen inderdaad doorgaan en de opknapbeurt ge zwind wordt aangepakt dan is de kans groot dat de Stichting West lands Centrum voor Streekhistorie nog voor het einde van het komen de jaar de beschikking heeft over een eigen onderkomen. Zo'n eigen onderkomen was ook het doel waarmee de stichting eind de cember van 1976 werd opgericht. In de stichting werken samen het Ge nootschap Oud Westland, de afde ling Den Haag van de Archeologi sche Werkgemeenschap voor Ne derland. de Stichting Tuinbouwhis- torie en de gezamenlijke historische werk- en studiegroepen. Gezien de belangstelling voor het verleden in het Westland leek een eigen streek museum, met ruimten voor admi nistratie. bibliotheek, documenta tie en voor cursussen, beslist geen overbodige luxe. Het streekmu seum krijgt een ruimte voor perma nente expositie en een ruimte voor frequent wisselende exposities over allerlei streekhistorische onderwer pen. Er wordt aan gedacht het mu seum overdags ambtelijk te beman nen en in de avonduren vanuit het streekhistorisch werk. Kasteel Keenenburg Eén van diegenen die zich inzetten voor het streekhistorisch werk in het Westland is de heer Van Adri chem. Van hem zijn de gegevens afkomstig over de in de stichting samenwerkende groeperingen. De oudste deelnemers zijn de onderaf deling Westland van het Archeolo gische Werkgemeenschap voor Ne derland en het Genootschap Oud Westland. De eerste bestaat al 25 jaar en de leden werken momenteel samen met de studiegroep oudheid kundig bodemonderzoek aan de op- Werkgroepen Andere deelnemers zijn de geza menlijke historische werk- en stu diegroepen. Er zijn in het Westland elf plaatselijke werkgroepen, die zelfstandig opererëh. Vanuit de ver schillende werkgroepen wordt er ook samengewerkt aan interge meentelijke onderwerpen. In deze zogenaamde studiegroepen, er zijn er negen, wordt samengewerkt door vertegenwoordigers uit de plaatse lijke werkgroepen. De voormalige pastorie aan het Wilhelminaplein, die nu plaats biedt aan een aantal intergemeentelijke diensten. Als die naar het oude raadhuis zouden verhuizen, kan de pastorie mogelijk aan het streekmuseum onderdak bieden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De opstelling van de WD-fractie in de Haagse gemeenteraad vorige week maandag tijdens de interpellatie door het socialistische raadslid Dulvesteijn over de leefbaar heid in stadsvernieuwingsgebieden, is het bestuur van de afdeling 1 van de PvdA (Schilderswijk/Centrum) volstrekt in het verkeerde keelgat geschoten. De WD was de enige partij die zich niet achter een motie stelde gericht op de verbetering van de woon- en leefsituatie in die gebieden. pand met nog enkele andere met be strijdingsmiddelen werd behandeld. Politici kunnen het vaak niet laten om overal hun neus in te steken. Ook Wim du Chatinier, eerste man van het CDA in Den Haag, die gisteren als jurylid van het Internationaal Rozenconcours in heel wat rozen zijn neus stak. De lekkerste, maar vooral de mooiste, kwam uit Frankrijk: Delbart- Chabert was de kweker en kreeg voor zijn „Milrose" de Gouden Roos van Den Haag. Het was de hoogste onderscheiding uit het Rozenconcours dat gisteren voor de achttiende keer werd gehouden in het Haagse Westbroek- park. De Franse „Milrose" kreeg al eerder een onderscheiding, evenals de concurrenten, die drie jaar geleden op hun gebruikswaarde werden bekeken. Ook tijdens de discussies over de motie ls volgens de afdeling van de PvdA gebleken dat de WD een nogal van de andere raadsfracties afwij kend standpunt inneemt over de stadsvemieuwingsproblematiek, ter wijl hieraan zeker door de PvdA de allerhoogste prioriteit wordt toe gekend. De afdeling ziet dan ook niet in hoe bij de huidige onderhandelin gen over de samenstelling van het nieuwe college en de inhoud van het beleidsprogramma het mogelijk is tot overeenstemming te komen met een partij die de motie-Duivesteijn „on waarachtig" heeft genoemd. Dat zou slechts mogelijk zijn indien of de WD of de PvdA hun eerder genomen standpunten over de stads vernieuwing Inslikken. „Het zal u niet verbazen dat wij een door de knieën gaan in deze van onze partij gelijk stellen met politieke zelfmoord,'' al dus afdeling 1 in een brief aan de gemeenteraadsfractie van de PvdA. Zij kondigt verder aan de onderhan delingsresultaten over de stadsver nieuwing uiterst kritisch te zullen volgen en beoordelen. groot 500,-/1.000,-/5.000,- op basis van samengestelde interest komt dit uit op 6.75% per jaar. op basis van samengestelde interest komt dit uit op 7.5% per jaar. Haags experiment met regeling voor langdurig werklozen DEN HAAO Het arbeidsbureau van Den Haag doet met vier andere bureaus in het land mee aan een experiment waarmee langdurig werk lozen aan werk geholpen moeten wor den. Tot nu toe hebben tachtig men sen door deze regeling werk gekregen bij Haagse bedrijven. De regeling voorziet in een subsidie van honderd procent van de loonkos ten van de aangenomen werknemer gedurende het eerste halfjaar en een subsidie van 75 procent voor het tweede halfjaar. Voorwaarde voor het in aanmerking komen voor de rege ling is, dat de arbeidsplaatsen niet door vacatures zijn ontsttian. De werkloosheid onder de mannelij ke beroepsbevolking in Zuid-Holland is de afgelopen maand gestabiliseerd, terwijl de stijgende lijn in de werk loosheid onder vrouwen is voortgezet. Het provinciale beeld doet zich ook voor op de Haagse arbeidsmarkt: in de maand juni zijn bijna 90 minder mannen als werkloos ingeschreven, terwijl de werkloosheid onder vrou wen met 178 arbeidskrachten toe nam. In Leiden blijft de situatie wei nig rooskleurig: het werkloosheids percentage ligt hier met een half pro cent boven het landelijk gemiddelde van vier procent. De werkloosheid nam hier in de maand juni toe met 55 arbeidsplaatsen tot 2315. BEEM8TER (ANP) In Beemster is gisteren de 36-jarige mevrouw M. A. de Munck-Mortles-van Osch uit De Rijp in het verkeer omgekomen. Haar auto begon door onbekende oorzaak te slingeren en botste tegen een boom. Faraomieren Tijdens de interpellatie van Duives- teijn over de onleefbaarheid in de saneringswijken viel een bewoonster van de Molenaarstraat op, die de in- spreektijd voor burgers benutte voor een schrijnend betopg over het aantal faraomieren dat zich in haar woning placht op te houden. Een bewogen CDA-raadslid Bol wendde zich tot de gemeentelijke ontsmettingsdienst en wist te bereiken dat het genoemde Het raadslid vraagt zich nu in een brief aan burgemeester Schols af of het deze bekend is dat er nog meer- panden in de omgeving van de Mole naarstraat besmet zijn en of het niet dringend vereist is genoemde huizen blokken in zijn geheel te laten ont smetten. Volgens Bol is elders in het Gewest dergelijke ellende al geheel onderdrukt. De ontsmetting moet naar zijn mening ook in alle gevallen gratis zijn. Tramlijn 2 DEN HAAG De Haagse gemeente raad is deze week in principe akkoord gegaan met het voorstel een tramlijn aan te leggen van de Lijnbaan naar Kraayestein. Er bestaat behoefte aan die verbinding nu naar verwachting in de nieuwbouwwijken Kraayestein, Houtwijk en Nieuw-Waldeck 24.000 mensen zullen komen te wonen, waarmee het inwonerstal van Groot- Loosduinen de 40.000 zal bereiken. Het tracé van „tramlijn 2" zal tussen het station Laan van Nieuw Oost- Indië en Kraayestein komen te lopen. Op het eerste gedeelte kan van de bestaande railverbindingen gebruik worden gemaakt, vanaf de Lijnbaan zal een nieuwe dubbelsporige tram baan tot aan het eindpunt moeten worden aangelegd. Tot aan de Fah- renheitstraat levert dit geen proble men op, want daar zal de vrije bus- oaan in het midden van Loosduinse- weg/kade van rails worden voorzien.» Dan stuit men op de kom van de* De kom van de Loosduinsevaart, die tot aan de Zuiderparklaan gei moet worden bij de aanleg van een trambaan van Lijnbaan naar I' stein. Loosduinsevaart en die zal volgens een studie naar de beste aanlegmoge lijkheden dan gedempt moeten wor den tot aan de Zuiderparklaan. Het tracé loopt verder links van het water over de Loosduinsekade. De kosten van de aanleg bedragen in totaal 60 miljoen gulden. Bijna vijftig miljoen komt voor rekening van de HTM. Van de resterende tien miljoen wil Den Haag vier miljoen van het rijk los zien te krijgen. Het rijk heeft overigens nog geen uitspraak gedaan over de aanleg van de trambaan. Hondenbelasting Teneinde het aantal honden in Den Haag te beperken moet volgens het WD-raadslid mevrouw Hes serieus de herinvoering van de hondepen ning worden overwogen (een systeem dat in Den Haag in 1942 werd afge schaft, maar in Amsterdam pas in 1961). Het officieel geregistreerde aantal honden in Den Haag is rond 19.500. Dat zou rekende mevrouw Hes de raad voor één hond op de twaalf gezinnen betekenen. simpel onderzoekje in haar oir had het VVD-raadslid in een v^ tere frequentie honden aangei Wethouder van financiën mfc Vos leek niet veel te voelen penning, maar zegde wel toe t zoeken hoe het staat met het ij hondenbezit in de gemeente. Een amendement van mevroul om de eigenaar van drie honit meer per jaar 100 gulden belast laten betalen werd algemee» vaard. De nieuwe tarieven vijl hondenbelasting zijn door de r volgt vastgesteld: voor éénfe veertig gulden, voor twee zeslr voor drie honderd. Voor mensa lage inkomens is evenals in dw regeling een uitzondering gen Wie minder dari het minimur incaseert betaalt voor de eerst^ slechts 25 gulden. Meer regionaal nieuws op pag. 8 p So to< .-]« iV< et rai Eindelijk ziet het ernaar uit, Ajp zon doorbreekt. Je vakantie ui brengen in Nederland wordt nu]JJ wat aantrekkelijker dan mePa zachte winterweer van de afgettl weken. De dooi zet nu ein^Je door. De zon maakt een verblijf in 56 rell in Wassenaar best wel a ïn naam. Kinderen kunnen vaiftp tussen 14 en 17 uur onder leiding, een pottenbakker van alles meC** gaan maken. Bovendien wordt i^1 van de creatieve ruimtes voor k ren een kranteknipselactie gnyj den. Met allerlei knipsels worddya gina's in elkaar gezet. Ondert nodigt de zon uit tot wandelen bossen van het landgoed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6