Rijverbod transportbedrijven 27 De tekening van een lezer Dissidentenproces ETrouwCommentaar Tuin (en huis) de hoogte in ichoolverlaters (1) hoolverlaters (2) Vier bedrijven veertien dagen dicht wegens niet naleven CAO HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Zomersfeer Strandweer ook 'de bilt' draait 003 Over de streep (meer-)min INSDAG 12 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTE'f 5 üjks vallen tienduizenden olverlaters in een soort gat. Ze ien, al dan niet met een diplo- y van de mavo of van een school lager beroepsonderwijs, en jtdekken dan dat ze eigenlijk i kant meer op kunnen. Door snel toegenomen werkloosheid nen ze moeilijk een baan vin- En als ze besluiten eert ver opleiding te doen, kunnen ze rgens terecht. Het middelbaar epsonderwijs stelt eisen waar- n velen niet kunnen voldoen, en :t leerlingwezen biedt onvol- ^Jende plaats. 'ftl is niet gemakkelijk hiervoor Lmi oplossing te vinden. De erva- jgen met het part-time onderwijs werkende en werklozen jonge- ^-Ji zijn niet onverdeeld gunstig. iie plannen over afwisselend k en leren gaan de mist in, als jin de bedrijven geen stageplaat- sen beschikbaar worden gesteld. Om jonge schoolverlaters toch eni ge perspectief te bieden, hebben scholen voor lager beroepsonder wijs het zogenaamde „vijfde jaar" uitgevonden. Ze bieden hun leer lingen de mogelijkheid na de vier de klas er een jaartje aan vast te plakken om zo hun eindexamen pakket wat op te krikken. Dat helpt even, maar een echte oplos sing is het niet. Staatssecretaris De Jong heeft al geruime tijd geleden aangekon digd dat hij iets zal doen om het gat in de onderwijsvoorzieningen te dichten. De regeringsverklaring van het kabinet-Van Agt gaf dui delijk voorrang aan het onderwijs voor 16- en 17-jarigen. Ook in de bezuinigingsnota Bestek '81 zijn de plannen van De Jong overeind ge bleven. egen deze achtergrond valt de -^leidsnota die de staatssecretaris fleren publiceerde wat tegen. Er •men twee jarige beroepsoplei- ingen, die mikken op het niveau, ^in de huidige leerlingstelsels, xjaar De Jong moest toegeven, dat rest rijkelijk vaag is. We weten ^Jet welke studierichtingen er zul- n zijn en hoeveel opleidingen er aar frmen. Zelfs kon de staatssecreta- Dai niet zeggen hoeveel geld be- at Jhikbaar was voor de proef, die )lgend jaar begint. ,n?'i it is natuurlijk mooi dat de rege- orgfrg voorrang wil geven aan een ep jongeren die er zo slecht »r staat als de zestien- en zeven jarige schoolverlaters. Minister da, die de nota van De Jong :ft mede-ondertekend, zei te- t dat een samenleving het zich niet kan veroorloven jongeren die van school komen in de kou te laten staan. Maar wie dan de nota naleest op concrete plannen, wordt toch te leurgesteld. De eerstkomende ja ren zal slechts een fractie van de grote groep jongeren om wie het gaat kunnen profiteren van de nieuwe voorzieningen. Het is te begrijpen dat de regering niet te hard van stapel wil lopen. Eerst moet ervaring worden opge daan met de nieuwe opleidingen voordat deze op grote schaal kun nen worden voortgezet. Maar de proefneming die nu in het vooruit zicht wordt gesteld is wel erg ma ger, zeker als men in aanmerking neemt dat vele tientallen scholen reeds plannen hebben klaar liggen om daadwerkelijk te beginnen. Van onze sociaal-economi sche redactie UTRECHT De Commissie Vervoersvergunningen heeft aan vier transportonderne mingen een tijdelijk rijverbod opgelegd. De vier bedrijven moeten veertien dagen dicht omdat ze de CAO voor het beroepsgoederenvervoer to£ nu toe aan hun laars hebben gelapt. De betrokken bedrijven Weijs transport uit Eist, Betra uit Bever wijk, Hooijen uit Tilburg en De Bruin uit Surhuisterveen lopen het risico dat hun vervoersvergunningen voor goed worden ingetrokken als zij blij ven weigeren de CAO na te leven. De vier ondernemingen, die twee weken lang niet mogen rijden zijn de eerste in het land die op een dergelijke ri goureuze manier tot de orde worden geroepen. De overtredingen van de CAO heb ben betrekking op het niet uitbetalen van overuren, het werken met jaag- premies, overtreding van de rijtijden- wet en het niet afdragen van sociale premies aan de bedrijfsvereniging. De ingrijpende strafmaatregel is mo gelijk geworden dankzij de instelling van de Raad van Toezicht op nale ving van de CAO-beroepsgoederen- vervoer. In die raad die in januari '78 aan het werk ging zijn werkge vers en vakbonden evenredig verte genwoordigd. Een procedure via de raad kan uiteindelijk leiden tot voor lopige of definitieve intrekking van de vervoersvergunning. Eieren voor geld Volgens vakbondsbestuurder Bertus Hoekstra van de Vervoersfederatie NW/NKV werken bij de betrokken ondernemingen in totaal ongeveer 150 werknemers. Hij verwacht overi gens dat de vier bedrijven na afloop van hun tijdelijke rijverbod (dat geldt van 14 tot 29 augustus) eieren voor hun geld zullen gaan kiezen en het niet op nog hardere strafmaatre gelen aan zullen laten komen. Als de vier bedrijven de zaak wel op de spits drijven zou dat op den duur sluiting kunnen betekenen en dus ontslag voor de betrokken werknemers. De vakbonden realiseren zich die ver gaande consequenties ook wel, maar ze redeneren dat dat dan min of meer het „verdiende" loon is van de be trokken ondernemers en van hun werknemers. „De CAO beroepsgoede renvervoer is al in april van het vorige jaar van kracht geworden en mensen, die hem nu nog overtreden doen dat willens en wetens," aldus Hoekstrra. Voortwoekeren De vakbonden en de bonafide tran sportondernemers. die wel keurig vol gens de CAO werken, menen dat het laten voortwoekeren van malafide transportbedrijven ten koste zou gaan van de goede transportbedrij ven en dus van de bonafide werkgele genheid daar. Hoekstra: „Het zou te gek zijn, als de malafide bedrijven via concurrentie vervalsing de bonafide bedrijven en hun werknemers het brood uit de mond zouden gaan stoten. Als een malafide bedrijf het zo ver laat ko men dat het wordt opgedoekt dan komt er een hoeveelheid werk vrij voor de bonafide bedrijven. Maar we verwachten dat de malafide onderne mers het niet zo ver zullen laten komen." Ook al op grond van de tot nu toe opgedane ervaringen geloven de vak bonden niet dat de malafide tran sportbedrijven een definitief rijver bod gaan riskeren. Tot nu toe kreeg één transportbedrijf een veroordeling aan zijn broek en dat was nog slechts een voorwaardelijke intrekking van de vervoersvergunning. Het betrok ken bedrijf Dijco in het Westland werkt sinds die veroordeling keurig volgens de CAO. Preventieve werking Volgens directeur A. J. Deinema van het bureau van de Raad van Toezicht zal van de recente maatregelen een sterk preventieve werking uitgaan. Die preventieve werking was in feite al te bespeuren voor de beslissing van de Commissie Vervoersvergunningen er goed en wel was. De laatste drie maanden vooral zagen veel onderne mers de bui kennelijk hangen en ze gaven de voorkeur aan het maar niet op een procedure via de Raad van Toezicht aan te laten komen en de zaak in der minne te schikken. In het beroepsgoederenvervoer ope reren circa 9500 ondernemingen. De Raad van Toezicht bekijkt momen teel circa 1.100 bedrijven of die zich aan de CAO houden of niet. Van de 700 bedrijven die tot nu toe zijn beke ken bleken er 200 de CAO niet na te leven. Op Dijco in het Westland en de vier rijverboden van nui nu waren die 200 bedrijven toen puntje bij paaltje kwam bereid alsnog eieren voor hun geld te kiezen. Hoekstra verwacht dat de schrik er bij de vervoerders na de rijverboden nu wel zo in zit dat er wellicht hele maal geen nieuwe rijverboden meer behoeven te worden opgelegd. „De meeste ondernemers zullen nu echt wel begrijpen dat het menes is." Directeur C. Rietkerk van Betra in Beverwijk (vijftien werknemers) vreest dat zijn bedrijf het rijverbod van twee weken niet overleeft „Als we veertien dagen dicht moeten kun nen we gelijk wel sluiten." zei hij. Rietkerk zegt dat hij best volgens de CAO wil betalen, maar dat hij zich dat door de concurrentie niet kan permitteren. „Ik kan alleen volgens de CAO betalen als ik drastisch zou gaan reorganiseren. Ik zal nu wel vol gens het boekje moeten gaan werken, als we het tenminste redden. Maar dan moeten er waarschijnlijk mensen uit." Een woordvoerder van transportbe drijf Weijs in Eist zei dat het bedrijf „het er niet bij zal laten zitten." Maar hij onthield zich verder van commen taar. Directeur A. de Bruin van het gelijknamige transportbedrijf in Suurhulsterveen vond het nog te kort dag voor commentaar: „Ik kreeg van morgen bericht." Directeur F. Hooijen van het gelijk namige bedrijf in Tilburg legt zich onder protest neer bij de maatregel van de commissie voor vervoersver gunningen. Hij zei dat in zijn bedrijf al sinds 1 januari '78 de CAO wordt nageleefd. „Wij doen alles al volgens het boekje. We zullen ons wel bij die maatregel moeten neerleggen. Maar dat neemt niet weg dat ik vind dat ze hard bezig zijn het ondernemers schap kapot te maken. De vakbeweging vindt daarentegen dat het „rijverbod" in het beroeps goederenvervoer eigenlijk ook aan ondernemers in andere bedrijfstak ken zou moeten worden opgelegd. Hoekstra verwijst daarbij naar het betoog van Cees Schelling van de voedingsbonden FNV, die onlangs bepleitte slechte ondernemers „Het ondernemen" te verbieden, zoals ook notoire brokkenmakers in het weg verkeer op een gegeven moment het rijbewijs wordt ontnomen. en. I hter dde J eei eei i af >rge_ Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM De heer A. van der Berg uit Sassenheim heeft de afgelopen dagen verbaasd moeten toezien hoe de tuin achter zijn wo ning minstens een meter hoger is komen te liggen. Ook de woning zelf is zij het in mindere mate omhoog gekomen. De oorzaak van deze aardverschuiving zijn de werkzaamheden aan de Schiphol- lijn bij Sassenheim. Voor de aanleg daarvan zijn in de omgeving van Van der Bergs woning grote bergen zand gestort. Hierdoor is de tame lijk zachte veengrond gaan verzak ken, en dat heeft elders weer tot ophogingen geleid. Volgens een voorlopig onderzoek door een architectenbureau ver toont het huis nauwelijks tekenen van beschadiging, maar de tuin des te meer. Tegels liggen uit hun ver band, en een visvijver werd totaal verwoest. „Het is een ravage," al dus Van der Berg. Vervolg van pagina 1 Rijkswaterstaat en het provinciale elektriciteitsbedrijf onderzoeken intussen of de zware zandhopen ook schade hebben toegebracht aan dijken of ondergrondse lei dingen. De vrouw van Sjtsjaranski. Awitai, heeft gisteren in Den Haag gesproken met premier Van Agt. Bij haar ver trek van Schiphol noemde zij het gesprek „zeer waardevol". Mevrouw Sjtsjaranski bracht een bliksembe zoek van enkele uren aan ons land. De Nederlandse premier zou haar hebben toegezegd al het mogelijke te doen om hulp te bieden aan de Russi sche joden in de Sowjet-Unie en in het bijzonder aan haar echtgenoot en de andere terechtstaande dissi denten. Volgens de vrouw van Sjtsjaranski heeft Van Agt de kracht erkend, die er van een gezamenlijk protest tegen de processen in de Sowjet-Unie zou uitgaan. De premier zou wel hebben gewezen op de verplichtingen, die Ne derland heeft bij de behartiging van de Israëlische belangen in de Sowjet- Unie. In dit verband zou hij hebben gewezen op de zorgvuldigheid, die Nederland bij protesten in acht dient te nemen. Awitai Sjtsjaranski zal vandaag in Genève een onderhoud hebben met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance, die daar met de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Oromiko zal spreken over een nieuw SALT-ak- koord. Vance zal Gromiko overigens een persoonlijke boodschap van zorg over de processen van zijn president Carter overhandigen. SALT-overleg Verscheidene Amerikaanse congres leden hebben naar aanleiding van de processen de regering gevraagd de SALT-onderhandelingen met de Sowjet-Unie af te breken. De pasge kozen Italiaanse president Sandro Pertini heeft president Leonid Brezj- njew van de Sowjet-Unie vereocht „de heiligheid van de Helsinki-ak- koorden over de mensenrechten niet te schenden." "...TA, MENEER DE VKlES, MAAR. ALS U OOK (W Pfl?30M- KffcE B'JDRAGC NIET BETAALT KRD6T LI MOR&EIV weeie UITSLUITEND BESTEK Het blijft zomeren. Elke dag schijnt de zon (soms na ochtend mist) en elke dag loopt ook de temperatuur iets hoger op. Het kwikt bereikt middagwaarden tussen 20 en 23 graden (Gorre- dijk gisteren 22), zoals door velen beschouwd als het ideale zomer- niveau waarbij de mens zich het meest happy voelt en het presta tieniveau optimaal is. Vastgesteld kan worden dat er geen sprake is van een overdon derende start van het zomer weer. Heel rustig is er een rug van hoge druk naar de Noordzee en onze omgeving gekomen (ver binding tussen Groenland en Oostenrijk). Vanaf dat moment zijn de buien weggebleven en brak de bewolking. Toch staat de barometer maar heel gewoon tjes op 1013 of 1014 millibar (on geveer normaal), maar op zich zelf hoeft dat geen negatief gege ven tc zijn. Evenmin geldt dit voor het niet overal even schoon- blijven van de bovenlucht. In het zeegebied ten zuidwesten van Engeland en in de Golf van Biskaje installeren zich de eerst komende dagen vlakke lage drukgebieden en aangezien de hoogtestromingen blijkens de vijfhonderd millibar-kaart (vijf duizend meter) zuid tot zuidwes telijk zijn, ziet het blauw er soms wat melkachtig uit Uit Frank rijk en Zuidwest-Engeland dringt een gebied met lichte re gen en een verspreide onweers bui in de tweede helft van de week langzaam naar onze streek op. Wat er precies uitkomt? Het leek gisteravond bepaald niet dreigend en ik kan me dan ook volledig verenigen met de Blitse termijnprognose voor donder dag en vrijdag .zonnige perio den, kans op een lokale bui". Mij is verteld dat de molenaar in het midden des lands (Van Vliet) zijn verwachting over een hitte golf later in juli gebaseerd zou hebben op een gelijksoortige ontwikkeling van de luchtdruk in de julimaand van de grote zomer 1947; ook toen, zoals eer der beschreven, waren er zware buien op de elfde. Als dat zo is, ik kan het nauwelijks geloven, is deze meneer wel een gokker van de bovenste plank. Nu is de man uit Bolsward, ook een medewer ker van Gerrits zondagse radio- weerrubriek. het niet met hem eens. Wim Hogedoorn zal aan staande zondag om negen uur deze twee opponenten tegen el kaar in het krijt brengen. Luister mensen, dat zou weieens het me- teodebat van het jaar kunnen worden Onze medewerker in Zuid-Beij- erland deelt mee, dat de gemid delde etmaaltemperatuur over de eerste julidecade met 13.08 graad, lager is geweest dan die in de l&atste junidecade (13.66). De vierde juli was de koudste dag met 11.6 gr^ad C gemiddeld, de zesde en de zevende juli leverden 11.7 graad op. Gistermiddag wees de geijkte thermometer, opgesteld in een speciale weer hut, bijna 21 graden aan. Roos endaal meldde 19 graden, maar het was toch ook daar lekker weer. En dan opnieuw die „Hoornse kermis": lezer Sijpkes in Woer den diepte uit een boek van Anne de Vries het volgende Drentse rijmpje op: „Als het re gent en de sunne skient, is het karmis in de hel. De duvel daanst op sloffen, en het regent evenwel". Vandaag mooi strandweer met zon. Later iets meer bewolking. Niet veel wind. 's middags wel- Wetrrapporten van cULeravonë 11 aar M"8" 27 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenéve Helsinki Innsbruck Klagen!urt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Panjs Rome SpBl Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanbul Tunis licht bew zwaar bew half bew onbewolkt zwaar bew on bew hall bew zwaar bew zwaar bew regen zwaar bew. onbew onbew licht bew zwaar bew zwaar bew. hall bew onweer licht bew regenbui licht bew halt bew regenbui zwaar bew licht bew. onbew onbew llcht bew half bew llcht bew Ucht bew zwaar bew onbewolkt geheel bew Ucht bew onweer zwaar bew onbewolkt onbewolkt licht een zeebriesje. Lucht 19 tot 20 graden, zeewater 15 tot 16 graden. Verdere vooruitzichten wat meer bewolking, maar kans op een bui niet groot HOOOWATER. donderdag 13 juli Vliuin- gen 7 54-20 22. HartngvlleUluizen 8 00 20 25. Rotterdam 9 58 22 05. Schevcningen 8 40 21 16. IJmuiden 9 38-22 05, Den Helder I 07 1303. Hartin gen 3.36-1525. Delfzijl 5.41 17 47 In de nu afgelopen periode van slecht weer hebben vele Neder landers het PTT-weerbericht 003 gebeld. Alleen al in het telefoon district Utrecht was er een toena me van 22 percent ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. In ons land wordt gemid deld 57.500 maal per dag 003 ge beld. Dat leverde vorig jaar dus 21 miljoen telefoontjes op. Vooral vlak voor het weekend en als het erg slecht weer is toont men belangstelling. Er kunnen tegelijk negentig mensen be diend worden door de centrale in Utrecht. Het weerbericht kost waar ook in Nederland zestien cent en geeft behalve de weerver- wachting ook nog een overzicht van de laatst bekende weersom standigheden in ons land. Vroeger raadde mijn vader, als ik het weerbericht moest bellen, mij aan vooral beleefd te zijn en „dank u wel" tegen de telefoniste te zeggen. Maar dat blijkt achter af overbodig. Het weerbericht staat op een magnetofoonband en die hoort niets als we wat terugzeggen. In het kantoor van het KNMI in De Bilt is een staf van vijftien mensen, meest dames, die over dag om het uur de laatste weer voorspelling per telefoon naar het PTT-kantoor in Utrecht door geven. Elk uur bellen ze in De Bilt ook even 003 om te controle ren of de laatst doorgegeven voorspelling correct op het band je staat. Aan de mensen van de telefoni sche weerdienst wordt bij de sol licitatie een stemproef afgeno men, want mensen met een kra kende stem komen er bij de afde ling communicatie van het KNMI in De Bilt niet in. Het is overigens niet zo makkelijk werk. Want de dienst moet 's avonds en 's nachts, zondags en door de week, bemand zijn. Bovendien hebben de mensen van de com municatie-afdeling het erg druk met de andere klanten van het KNMI. Wie nadere inlichtingen wil heb ben over de weersverwachting kan een speciaal nummer draai en (030-764242) Het KNMI heeft als grote klant het ANP, dat zorgt dat het weerbericht in de krant en in de radio-nieuwsdienst in orde is. Verder zijn er nog bij voorbeeld booreilanden en scheepvaartondernemingen, die belangstelling voor het weer heb ben. Radio-Scheveningen geeft ook steeds een aangepast weer bericht voor de zeevaart. In De Bilt vinden ze het jammer, wan neer ze een sombere weersvoor- - 'Mci Vl Een van de oudste platen van het KNMI in De Bilt, uit 1854. spelling moeten geven. Maar het zijn_ De drie-daagse computer- meest in de put zitten ze toch als blijkt dat de voorspelling niet^ uitkomt. Merkwaardig genoeg blijken vooral de voorspellingen op korte termijn erg moeilijk te voorspellingen geven een globaal beeld van de te verwachten weer- soort Maar de twaalf- en achttienurige voorspellingen zijn wac meer gedetailleerd. En om dat het weer m ons land heel wisselvallig kan zijn, blijken juist die gedetailleerde voorspellingen wel eens lastig. Een enkele keer bellen de mensen wel eens boos op dat zij natgeregend zijn ter wijl De Bilt mooi weer voorspel de. Nog steeds hebben ze in De Bilt het idee dat ze er door som mige Nederlanders op worden aangezien als het weer slecht is Maar dat is niet terecht Het KNMI maakt niet het weer en dat is jnaar goed ook. Verschenen zijn: MV -40 De Vol- Vreters, en: MV -49 De Schoon- schijners. Dit is geheimtaal voor mensen die niet thuis zijn in het stripwezen, maar de liefhebbers weten nu dat er twee deeltjes uitgekomen zijn van de serie „Avonturen van Tom Poes". De prijs van deze set van twee boek jes. uitgegeven door De Bezige Bij in samenwerking met Het Stripschap bedraagt 8.90. Laat de geestdriftige lezer nog niet ter stond naar de boekwinkel lopen, maar eerst kennis nemen van het geen verder volgt. Ons is namelijk gevraagd, aan dacht te schenken aan de actie: „Trek Marten Toonder over de streep!" Voor de weinigen die het misschien niet weten: Marten Toonder is de geestelijke vader van Tom Poes. Heer Bommel en wie nog meer de verhalen van Tom Poes mogen bevolken. Wel nu, het gaat hierom. In 1975, 1976 en 1977 verschenen elk jaar twaalf boekjes en dit Jaar komen er acht. Dat is met elkaar vieren twintig boekjes Maar wil de reeks van de vijftig eerste Tom Poes-verhalen compleet zijn, dan dienen er, naar een eenvoudig rekensommetje leert, nog zes ver halen bij te komen. Dit zijn: MV 1 tot en met 4, en MV 18 en 19 Wat zegt Marten Toonder? Dit: MV l. 3 en 4 zijn al als Oer Tom Poes bij De Bezige Bij verschenen en de overige verhalen zijn pretentie loos jeugdwerk. Het 8tripschap wil echter, proberen deze verha len. die dateren uit 1941 tot 1943. tóch uit te geven Vandaar de actie, om de heer Toonder over de streep te trekken. Het Strip schap. postbus 11335 te Amster dam. vraagt ieder die mee wU doen, mee wil trekken zogezegd, dit per briefkaart (geen briel s.v.p.) aan Het Stripschap te be richten: geef namen en adressen op van mensen die die resterende zes verhalen óók willen hebben De kleine meermin, hoofdfiguur in een van Hans Christian Ander- sens sprookjes, die in brons in de haven van Kopenhagen staat, mag niet meer nagemaakt wor den Althans niet door de maat schappij die er de laatste twintig jaar miniatuurkopieën voor toe risten van maakt Daarmee schendt de firma in feite al even lang de rechten die de koninklij ke porseleinfabriek indertijd ge kocht heeft van de nazaten van de beeldhouwer van het meer minnetje, heeft het Deense hoog gerechtshof bepaald. Alleen de porseleinfabriek mag nu nog toe ristische kopietjes maken. Hoe wel de veroordeelde fabriek dus meer min dan meer aan de meer min heeft overgehouden, heeft ie de afgelopen jaren zijn beeldjes wel bij honderdduizenden ver kocht en dat ls toch mooi meege nomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5