ieuw type onderwijs ^oor 16-en 17-jarigen Jrenco-partners tevreden ver uitkomst Kamerdebat Kans op lagere AOW- uitkering 'rijke' bejaarden Röntgenfoto is van mij, zegt patiënt Kwart bevolking volgt onderwijs 'lannen in najaar verder uitgewerkt 'n Rondje fris. oningin fartelijk fitvangen G tns nieter of intent' deze week de deur uit Fleurop voor. Tanzania Regering ontvouwt plannen Proces tegen directie ziekenhuis tNSDAG 12 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 advertenties e"v] onze onderwijsredactie lang HAAG Volgend jaar augustus zal een bescheiden eso n worden gemaakt met een nieuwe vorm van onderwijs emt 16- en 17-jarigen. Het wordt een opleiding met één- en hou jarige programma's op het niveau van de huidige leerlin- meijtelsels. beurt, is de proef mislukt, zei de mi nister. ver toet «secretaris De Jong (onderwijs) de l ïinister Albeda (sociale zaken) snei)en hierover gisteren een beleids- gestuurd aan de Tweede Kamer Jnn onderwijsbonden. In het najaar de plannen verder worden uit- ndi antal proefprojecten dat in 1979 wet t zal waarschijnlijk niet groter ?rlïtian ongeveer vijftien. Er is dan *et voor enkele duizenden leerlin- De groep waarom het gaat wordt 1 dehat op honderd hondervijftig- wel nd. !tO( ler«lit moment is er voor deze jonge- >8 a een geschikt onderwijs. Het mid- lar beroepsonderwijs is voor ve- /0°' i moeilijk en in het leerlingwezen te weinig plaats. Door de chti ïwerkloosheid is het ook moei- I"11 en baan te vinden. Het probleem t er eigenlijk geen opleidingsni- idei ligt tussen het lager- en middel- beroepsonderwijs. Daarom €rk ikt men van een gat in de mam- r- H wet. tinjjter Albeda wees erop, dat in bJJf n van werkloosheid degenen die 1 he aatst op de arbeidsmarkt komen ongeren) het eerst de dupe wor- de werkloosheid. Daarnaast denaat er ook een zeker spanning [e z%n het onderwijs dat steeds meer Y01 nt legt op de algemene vorming nog altijd bestaande vraag naar geschoolde arbeidskrach- De nieuwe opleidingen zullen ldo4om sterk beroepsgericht zijn. Het nieuwe schooltype zal worden ondergebracht bij bestaande instel lingen: scholen voor lager- en middel baar beroepsonderwijs en streek scholen voor werkende jongeren. De tweejarige beroepsopleidingen zullen doorstroming mogelijk maken naar het middelbaar beroepsonderwijs en naar de voortgezette leerlingenstel sels. Behalve de beroepsgerichte on derdelen zal er ook iets aan algemene vorming gedaan worden. Daarnaast denkt staatssecretaris De Jong aan éénjarige programma's voor die jongeren die nog niet weten welke kant ze uit willen. In deze oriëntatieprogramma's zullen de leer lingen kennis maken met verschillen de beroepsmogelijkheden. Een be langrijke figuur wordt de leerlingen begeleider die de Jongeren wegwijs moet maken. Staatssecretaris De Jong wilde nog niet zeggen hoeveel geld de regering op de begroting van volgend jaar heeft gereserveerd voor de opleiding van 16- en 17-jarigen. „Dat merkt u wel op de derde dinsdag in septem ber." Ook op andere punten is de nota vaag, maar dat is volgens de staatssecretaris opzettelijk gedaan om de betrokkenen gelegenheid te geven zelf mee te denken over de uitwerking. DEN HAAG (ANP) Meer dan een kwart van de gehele Nederlandse bevolking was volgens CBS-cijfers in 1976/1977 ingeschreven bij het onderwijs. Bijna 94 procent volgde volledig dagonderwijs. In het kleu ter- en basisonderwijs is dit jaar sprake van minder leerlingen door geboortedaling. Van de vierjarige kleuters neemt op het ogenblik 95 procent deel aan het kleuteronderwijs. Dit is een verdubbeling in een tijd van twintig Jaar. Meer dan de helft van de twaalfjarigen (meisjes zelfs zestig procent) zit al in het voortgezet onderwijs. Het percentage van deze leeftijd op de lagere school is sedert 1958 sterk teruggelopen. Dit komt vooral door het verminderen van het litten blijven bij het lager onderwijs. Van de 14- tot 18-Jarigen krijgt 82 procent volledig dagonderwijs. Bij meisjes ligt dit percentage op 74 procent. Het aantal dat in deze leeftijdsgroep geheel geen onderwijs krijgt, bedraagt voor Jongens 66.000 en voor meisjes 123.000. Ongeveer 112.000 jongens en 103.000 meisjes hebben in 1976 het volledig dagonderwijs verlaten. Van de jongens is 57 procent en van de meisjes 35 procent 19 jaar en ouder. Tien jaar geleden behoorden nog slechts dertig procent van de jongens en 20 procent van de meisjes tot deze leeftijdsgroep. Conclusie van deze CBS-gegevens: Steeds meer Jongens en meisjes volgen langer onderwijs. Druppel orstroming De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt de nieuwe opleiding voor 16- en 17-jarigen niet meer dan een druppel minister Albeda mogen de op de gloeiende plaat. „In feite wordt reeds nu een gigantische studenten stop aangekondigd voor leerlingen met de geringste onderwijskansen", aldus de PvdA in haar eerste com- we opleidingen er niet toe leiden, ft bedrijfsleven de leerlingstel en de bedrijfsscholen in versneld po gaat afstoten. Dat gevaar is denkbeeldig, maar als dit ge- mentaar. Kritiek heeft de PvdA op het tijdstip van de aanbieding van de nota. Een grondige discussie over de plannen kan riu op zijn vroegst in het hajaar plaatsvinden hetgeen „rijkelijk laat is om een verantwoorde invoering met ingang van augustus 1979 moge lijk te maken". Fout Met de onderwijskundige strekking van de plannen kan de PvdA zich in hoofdlijnen wel verenigen, al zit „het venijn in de staart". De PvdA-fractie noemt het tevens onaanvaardbaar dat uitzicht op een algehele invoering van de nieuwe onderwijsvoorzienin gen volstrekt ontbreekt. -V i onze parlementsredactie I HAAG De regeringen van West-Duitsland en Engeland hebben met tevredenheid ageerd op de uitkomst van de Urenco-debatten in het Nederlandse parlement. Ook de ring van Brazilië, afnemer van verrijkt uranium vanuit Almelo, is voldaan over de ndelijke Nederlandse houding in de Urenco-zaak. (advertentie) s de indruk, die men heeft op de tenten van buitenlandse za- i economische zaken, vanwaar Idels verslag gedaan is aan de over het voorbehoud, dat derlandse parlement wenst te [uden en vast te leggen in de Iter of intent", die eind déze week de partnerlanden Engeland en f-Duitsland zal worden voorge- r yy V ietter of intent" is een brief waar- fe Nederlandse regering de inten- tspreekt in 1981 een exportver- ng te zullen verlenen voor de van verrijkt uranium naar ilië. Volgens het Kamerdebat zal een voorbehoud worden opge- n met als strekking dat pas defi- I tot verlening van de vergun- Izal worden besloten als in 1981 nde uitzicht bestaat op een goed opslagregime voor plutonium, in Brazilië, of wereldwijd. In politiek Den Haag wordt met enige spanning gewacht op de definitieve tekst, van het voorbehoud d^t de re gering zql maken in de „letter of intent", omdat premier Van Agt naar veler mening in het Kamerdebat eihd juni daar enige onduidelijkheid over heeft laten bestaan door het reële voorbehoud zoals dat in intensief vooroverleg met de CDA Tweede Ka merfractie tot stand gekomen rias te verpakken in een volkenrechtelijk betoog over de „rebus sic stantibus", een volkenrechtelijke regel waardoor iedere overheid bij grote wijzigingen van omstandigheden gerechtigd is in ternationale verplichtingen niet na te komen. Op het departement van econo mische zaken werd gisteren desge vraagd meegedeeld dat het de bedoe ling van het kabinet is om de tekst van de „letter of intent", plus diplo matieke notawisseling over de leve ring aan Brazilië, openbaar te maken. Daarmee wordt voldaan aan een na drukkelijke wens van CD A-fractielei der Aantjes, zoals deze die vorige week in deze krant uitsprak nadat hij constateerde dat er over het door de regering gemaakte voorbehoud toch nog grote onduidelijkheid was ach tergebleven. Aanstaande vrijdag vergadert de tri- partite-commissie van Urenco, het or gaan met vertegenwoordigers van de drie regeringen van landen die deel uitmaken van Urenco. Daar komt de tekst van de Nederlandse „letter of intent" op tafel, en afhankelijk van de uitkomst van dat treffen zal de brief zo snel mogelijk aan de Tweede Kamer worden toegestuurd. Informe le reacties tot nu toe geven echter „geen reden om aan te nemen dat er problemen zijn", aldus een woord voerder van het departement van buitenlandse zaken gisteravond. wie een zware pijp rookt Doét n mens goed: een bloemengroet. Vandaag besteld, morgen bezorgd. Nóg zo'n verrassing: een bloemencheque. Fleurop Inlerflora slaat er voorin. Koninginnegracht 135, Den Haag. DEN HAAG Precies eenderde van de werklozen is jonger dan 23 jaar. Bij de mannen is bijna een kwart, maar bij de vrouwen ruim de helft van de werklozen onder de 23. Vergeleken met eind juni vorig jaar is de jeugd werkloosheid met ruim twee procent toegenomen. Bij de werkloze jongens was er een daling met tien jJrocent in dat Jaar, maar bij de werkloze meisjes een stijging met zeventien procent. Dit meldt het ministerie van sociale zaken in de maandcijfers van de ar beidsmarkt. Terwijl vergeleken met vorig jaar in deze tijd de Jeugdwerk loosheid iets is toegenomen, is de werkloosheid onder alle leeftijdsgroe pen boven 22 jaar nu iets minder dan een jaar geleden. Het CNV en jongerenorganisatie van' het CNV hebben de nota van De Jong en Albeda zwaar bekritiseerd. Het CNV vindt de plannen niet alleen te vaag, maar op verschillende punten ook fout. Zo zou de relatie tussen onderwijs en vormingswerk onvol doende duidelijk zijn. De scheiding tussen één-jarige oriëntatieprogram ma's en tweejarige beroepsopleidin gen is te scherp. En tenslotte vindt het CNV dat de nota teveel waarde hecht aan ontwikkelingen op de regi onale arbeidsmarkt, waardoor het on derwijs meer op de tijdelijke vraag van werkgevers dan op de toekomst van de jongeren lijkt afgestemd. Ons commentaar staat op pagina 5. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het ziet er naar uit dat bejaarde echtpa ren die naast hun AOW nog belangrijke neveninkomsten hebben in de toekomst geen volledige AOW-ultkering meer krijgen. Al met Ingang van volgend jaar wil de rege ring de volledige AAW-uitke- ring bij arbeidsongeschikt heid alleen toekennen aan ge zinnen met lagere inkomens. AOW en AAW moeten vol gens de regering uiteindelijk op dezelfde leest worden ge schoeid. Omdat het een inge wikkelde zaak, zal dit .zeker in de nabije toekomst" nog niet gebeuren. De AAW (algemene arbeidsonge schiktheidswet) geeft elke Nederlan der van 18 tot 65 Jaar recht op een sociale uitkering ter hoogte van de AOW, wanneer men niet meer in staat is door eigen arbeid de kost te verdienen. De AAW is vooral van be lang voor zelfstandigen. Werknemers hebben in de WAO al een ruimere voorziening. Vorige maand stuurde minister Albe da (sociale zaken) en zijn staatssecre taris De Graaf een nota aan de Twee de Kamer over het gelijktrekken van de rechten van mannen en vrouwen op een AAW-uitkering. Gisteren heeft De Graaf de Sociaal-Economische Raad en de Nationale adviescommis sie emancipatie per brief om advies gevraagd over deze zaak. In die brief geeft de staatssecretaris nieuwe de tails over de regeling zoals de rege ring die voor ogen staat. Net als de AOW kent de AAW twee niveaus voor een uitkering. Echtpa ren krijgen de „gehuwdenuitkering", neerkomend op ongeveer het netto minimumloon. Ongehuwden krijgen een uitkering die 70 procent bedraagt van die voor gehuwden. De regering wil nu, wat de AAW be treft, zowel de gehuwde man als de gehuwde vrouw die arbeidsonge schikt wordt, voorlopig slechts de uit kering voor ongehuwden geven. Men moet dan wel aantonen in het jaar voorafgaand aan de arbeidsonge schiktheid minstens 1750 uren te heb ben gewerkt of een uitkering wegens ziekte of werkloosheid te hebben ge noten. Bij een aantal gewerkte uren liggend tussen 875 en 1750 Is er recht op een verlaagde uitkering (60 pro cent). Deze regeling zal gaan gelden voor degenen die na 31 december 1977 ongeschikt werden. Aanvulling De ongehuwdenultkering wordt aan gevuld tot de gehuwdenuitkering wanneer de betrokkene man of vrouw, dat doet er niet toe zorgde voor tenminste 70 procent van het gezinsinkomen voor zover dat inko men uit arbeid is. Of anders gezegd: alleen kostwinners man dan wel vrouw krijgen de aanvulling. Deze aanvulling voor kostwinners zal echter alleen worden gegeven „wan neer het gezinsinkomen een bepaalde grens niet overschrijdt',, aldus schrijft staatssecretaris De Graaf in zijn brief van gisteren. Onder „gezins inkomen" wordt dan verstaan de in komsten uit arbeid van man en vrouw samen. De staatssecretaris noemt nog geen bedrag voor de „be paalde grens". Een en ander betekent dat een gehuwde man die kostwinner is, maar wiens echtgenote ook nog een redelijk inkomen verdient, geen ij J log :rd edi-ES-SALAAM (ANP) Konin- Juliana en prins Bernhard zijn in zeer hartelijk ontvangen in r^ania. Langs de twaalf kilometer fMt route van het vliegveld naar Sles Salaam stonden drommen sen. De Koningin en Prins wer- verwelkomd door president Nye- Voor het stationsgebouw van de thaven was een ontvangst door groepen en drumbands. Buiten irotocol om wandelden Koningin rins samen met president Nyere- ngs de groepen. Op de route naar presidentieel palels riepen Tanza- nse vrouwen gescandeerd „Mwa- Tanzania, Juliana" (Mwalimu is toosnaampje voof president Nye- ïajlen betekent leraar). i-- 1 »f het terras van hét paléts lederlandse vorstin.opnieuw u straties te zien van zangen dap 1 1 ermiddag gaf de Nedérlfhdse assadeur een receptie. Avonds 1 president Nyerere een diner ra üdent Nyerere bedankte gister- id het Nederlandse volk voor de rikkelingshulp en had waarde- gj voor de wijze waarop deze gege- wordt. „De hulp wordt ons gege- zonder te proberen die te gebrui- 2 om er invloed mee over ons uit te nen", aldus Nyerere. door Willem Schrama ZOETERWOUDE De heer C. F. A. van Kampen heeft als voormalig patiënt een proces aangespannen tegen de directie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, omdat deze directie weigert een aantal röntgenfoto's af te geven, die enige jaren geleden van hem zijn gemaakt. De ex-patiënt meent dat door betaling van de foto's ook het eigendomsrecht is verworven en dat de patiënt ermee kan doen wat hij wil. De heef Van Kampen noemt het opvragen van dfe röntgen foto's door middel van een ci viele ptocedure meer een test case dan dat er sprake is van persoonlijke interesse in het materiaal. „De directe aanlei ding vormde een probleem fréwnnn waarmee ftüjn schoondochter w Op aanraden van kennissen heb ik mij toen tot een andere chirurg gewend, die mij fysio therapie aanraadde. Dat heb ik gedaan en ik heb er nooit meer last van gehad." gecoüfronteèrd werd. Wegens moeilijkheden met haar,nè' moest deze gefotografeerd worden. DM, werd eèn 2feër pljnlijké aangelegenheid. Er werd o.a. lucht in geblazen, waardoor zij een week lang nauwelijks kon lopen. Toen de foto's klaar waren, werd gezegd dat ze moest worden geopereerd aan haar menis cus. Mij is een aantal jaren geleden hetzelfde overkomen. Vin Kampen: „Hetzelfde heb ik nu mijn schoondochter aangeraden. Maar om pijn, ihoeite en overbodige kosten te besparen wilde zij over de door haar betaalde röntgenfo to's beschikken alvorens ze zich tot een andere orthope disch chirurg wendde. Dit werd na tal van brieven en telefoontjes steeds geweigerd. Daarop heb ik besloten een proces aan te spannen, te meer omdat veel zieke-, men sen er misschien de fut niet voor kunnen opbrengen of omdat ze te afhankelijk zijn van hun artsen. Ik ben ge- zoriïl, dus Ik vond dat ik er iets aan moest doen, ook al omdat het in landen als België. Frankrijk en Spanje de ge woonste zaak van de wereld is dat men zijn röntgenfoto's mee naar huis krijgt." Steun Röntgenfoto: Na betaling ook eigendom? Om zijn schoondochter er ver der buiten te laten, heeft de heer Van Kampen nu zijn „ei gen" röntgenfoto's opge vraagd vla een dagvaarding van zijn advocaat, mr Dinge- mans uit Breda. Daarin wordt het AZ gevraagd vóór 5 sep tember antwoord te geven op de vraag waarom de foto's worden geweigerd. De directie van het AZ beroept zich tot nu toe op de richtlijnen van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Genees kunst. volgens welke het ge bruikelijk is dat de foto's in eigendom bij het ziekenhuis blijven. Slechts zelden wordt een kopie van het negatief aan een patiënt verstrekt. Van Kampen, die zich ge steund weet door een aantal patiëntenverenigingen zegt: „Richtlijnen zijn geen vaste regels. De KMBG is een soort vakvereniging van artsen en daar is het AZ niet door ge bonden. Het is mijns inziens zelfs in het Burgerlijk Wet boek geregeld dat alles wat Je betaalt je eigendom is. Ook het beroepsgeheim van artsen gaat in dit geval niet op, om dat er geen beroepsgeheim te genover de patiënt bestaat, wel tegenover derden." Mocht de heer Van Kampen het proces winnen (de Haagse rechtbank zal pas in het na- Jaar mogelijk een uitspraak doen), dan vreest hij geen cha otische gevolgen. „Ik neem niet aan dat iedereen opeens zijn röntgenfoto's zal opvra gen. De enige goede reden om dat te doen is als je ermee naar een andere arts wilt. En daar is iedereen vrij in. Nu wordt er een zekere afhanke lijkheid van de arts in de hand gewerkt." recht krijgt op een volledige AAW- uitkering bij arbeidsongeschiktheid. De staatssecretaris gaat in zijn brief van gisteren niet in op eventuele ge volgen van deze AAW-regeling voor de AOW. Vanaf 1 Januari zullen er drie belangrijke verschillen ln syste matiek ontstaan tussen AOW en AAW. In de eerste plaats houdt de AOW verschil in rechten tussen man en vrouw. Voor de AOW ls nog uitslui tend de leeftijd van de man bepalend bij echtparen. Is de vrouw ouder, dan krijgt zij toch geen AOW als ze de 65 passeert. Is de vrouw Jonger, dan krijgt het echtpaar toch de volledige gehuwden uitkering zodra de man de 65 passeert. Wanneer in de verdere toekomst de systematiek van AOW en AAW wordt gelijkgetrokken, gaat een echtpaar de ongehuwden-AOW (70 procent) ontvangen zodra een der partners hetzij de man, hetzij de vrouw de 65 passeert. Zodra ook de tweede partner 65 wordt, zal dan de uitkering worden opgetrokken tot 100 procent. Het tweede verschil tussen AOW en AAW wordt vanaf 1 Januari de rol van neveninkomsten. Zoals gezegd wil de regering alleen de lagere inkomens de uitkering van 100 procent voor kost winners geven. Bij de AOW wordt echter thans geen rekening gehouden met andere Inkomsten. Ook bejaar den met veel neveninkomsten krijgen de volledige AOW. Derving inkomsten Het derde verschil ls dat er vanaf volgend Jaar bij de AAW sprake moet zijn van derving van inkomsten als gevolg van de arbeidsongeschiktheid. Men moet in het laatste Jaar tenmin ste een bepaald aantal uren hebben gewerkt. Renteniers zullen dan dus geen AAW krijgen als zij ongeschikt worden. Voor de AOW hoeft echter thans niet te worden aangetoond dat door het bejaard worden inkomsten worden gederfd. In de nota van vorige maand aan de Tweede Kamer spraken minister Al beda en staatssecretaris De Graaf uit dat op den duur de verschillen tussen AOW en AAW moeten verdwijnen, niet alleen wat betreft de rechten op uitkering, maar ook wat betereft de plichten tot premiebetaling. Thans hoeven gehuwde vrouwen niet altijd (volledige) AOW-premie te betalen over eigen inkomsten uit arbeid. Voor de AOW worden de inkomsten van man en vrouw nog samengesteld, waarbij over maximaal 41.750 gulden per Jaar premie hoeft te worder. be taald. Als de man alleen al dit inko men of meer verdient, wordt derhalve de AOW-premie die over het loon van de vrouw is ingehouden, volledig te rugbetaald. „We hebben ons met watervaste vei gekleurd. Dan gaat het er in het t zeker niet af

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3