Vakantie op vegetarisch Kiene mensen profiteren vai de Opruiming bij VanderMeer van der meer Ir, Troum V KUNST Northsea Jazz Festival: omvangrijk en gevarieerd meubelen RESTANT PARTIJEN REHAS EN SLIPS VOOR TÉ GEKKE PRIJZEN! BlHAS is6rl®r L (o.a-i00%kaloen) ssssa Honderd films uit twintig landen op Festikon '78 hunkemöller Uw advertentie in wordt door 355.0CKÏ koopkrachtige Nederlanders Igelezen. WOENSDAG 12 JUU 1978 door RUD NIEMANS Gedurende het komende weekend zal de Inmiddels tot één der omvangrijkste jazz festivals ter wereld uitge groeide derde editie van het North Sea Jazz Festival ln het Haagse Congrescentrum over de hoofden van veel toch Iet wat verbijsterde Jazzliefheb bers losbarsten. De dertig uur muziek en driehonderd musici van vorig jaar zijn er inmid dels vijfendertig uren en vierhon derdvijftig musici geworden, reden ook waarom het thans in een stich ting verankerde evenement over Uefst zeven (twee méér) zalen is ver spreid. De organisatie berust, in nau we samenwerking met de stichting, bij het Paul Acket-agency. dat op basis van de nachtconcerten ln het verleden en de popconcerten van nu op een ruime ervaring kan bogen. De subsidie van de gemeente, inclu sief de zaalhuur ls er weer gekomen, al dekt die. aldus Acket, slechts 20 procent van alle kosten. „Veel jazz musici hebben in de States geen gere geld werk en komen 's zomers dan op de Europese festivals af. Het aanbod ls ruim. maar je kunt nou ook weei niet alles krijgen. Er zijn veel festivals, grote en kleine, alleen ln Scandinavië zijn er al drie. vier." Contracten worden ver van te voren afgesloten, waardoor er nogal wat verandert in de oorspronkelijke programmering. Uitgevallen en inge laste onderdelen, omzettingen van de vrijdag (op de 14e begint de Jazzistie- ke kermis om 6 uur en duurt dan steeds tot 4 uur 's morgens, zondagse aanvang om 3 uur 's middags naar de zaterdag enz., mutaties van andere aard. De drukkerij die dwars door deze rijstebrij van op elkaar afge stemde aanvangsuren een lijvig, rijk ■geïllustreerd programmaboek moet drukken, zal er dan ook bijna gek van worden. Acket zegt: „Vorig Jaar kwamen er 17.000 mensen, dit Jaar mikken we op een paar duizend méér. Soms moet je opportuun reageren op toevallighe den Loek Dlkker's Waterland En semble zat met een dubbelcontract en moest afhaken. Daardoor kon het kwartet van de avantgardlst David Murray, wiens manager ons voortdu rend belde, nu op de vrijdag worden Ingelast." Er zijn vldeo-tv- en fllmshows. expo sities- zelfs de Integratie van beelden- LAREN De educatieve fllmweek van het Verenigd Nederlands Filmin stituut en Fugitive Cinema wordt van 19 tot 25 september gehouden ln het Slngercomplex in Laren (N.H.) Tij dens dit „Festikon "78" worden meer dan honderd nieuwe films vertoond van cineasten uit twintig landen. Naast de algemeen getinte filmpro gramma's zijn er themaprogramma's als „Welzijn of niet soms" over men sen met sociale, fysieke en psychi sche problemen en „Onvrijheid van meningsuiting" over de onderdruk king van mensen en hun meningen. Onder „Opmars naar de ondergang" worden gevaren van bewapening en de mogelijkheid van oorlog aan de orde gesteld. Het schema voor Festi kon biedt ook een programma onder de titel „Film en sociale actie" over sociale conflicten en revolutionaire ontwikkelingen. De vrouwen van het Vrije Circuit hebben voor 22 septem ber een speciaal programma over „Vrouw en media". De 24ste staat de vrouw andermaal ln het centrum van de belangstelling met de vertoning van een aantal films over de emanci patie van de vrouw. De Contactgroep Audiovisuele Vor ming tekent voor het programma „Van Massamedia tot zelfmedla". Daarin komt ook de publieke toegan kelijkheid van de lokale omroepen aan de orde. Op het Festikon worden verder o.a. nog drie audiovisuele stu- dlepaketten gepresenteerd alsmede het speciale onderwijsproject „Film. televisie, werkelijkheid" van het In stituut Film en Jeugd. Na de premiè re ln Laren komt dit voor het onder wijs beschikbaar. De oudste deelnemer aan het North Sea Jazz Festival: de 95-jarige ragtime-pianist Eu- bie Blake. de kunst wordt ditmaal gerealiseerd en Ja. bergen muziek, spijs en drank voor alle smaken. Veel blues Wie de moeite neemt kwantiteit, kwa liteit en genres (oude stij: blues, rag time. dixieland, het vertrouwde mid dengenre en voort de avantgarde.' crossover, folklore en wat maar meer stilistisch in te delen valt. cijfermatig te analyseren, komt o.m. tot de con clusie dat binnen het kader van drie maal 28 presentaties de gulden muzi kale middenweg zich stabiliseert op ongeveer 44 procent. Een zelfde per centage wordt gelijkelijk verdeeld over „oud" en „progressief". Opvallend is de vergeleken met vorig jaar ruim driemaal zo sterke aanwe zigheid van die nieuwe jazz, met Mur ray. Carla Bley's band, the Human Arts Ensemble. Ornette Coleman en het Willem Breuker Kollektief als in het oog springende represen tanten. De blues-fans komen ook in de over treffende trap aan hun trekken. Tot de uitvallers behoort weliswaar de als een dure postzegel door de kenner gezochte Clifton Chenier, maar, zegt Acket .ze zeggen dat ik er met prof. Longhair en een zeven mans-blues- band een IJzersterke voor terug heb." Met een de laatste Jaren sterk door platenproducers beheerst festival als Montreux zegt Acket slechts sum miere contacten te onderhouden („We hebben niet eens veel artiesten van elkaar"). Dat neemt niet weg, dat er een paar bedenkelijke kanten zit ten aan gigantische projecten als dit Northsea. Overdaad, onopgemerkt gebleven hoogtepunten in al hun ar tisticiteit weggedrukt ln het massieve bestek van een drukbeklante super- mercado, het wandel-en-loop-door concert met de angstige blik op het programmablad om iets moois wat zich elders afspeelt maar niet te missen. Het zijn zo wat gedachten die bij mij opwellen. Integraal recenseren van zoiets is een fysieke onmogelijkheid, tenzij een kunstredactie er een leger medewerkers en twee volle pagina's tegenaan slingert. Het motto luidt daarom, pik de krenten uit de pap en realiseer je dat een dergelijke jazz- invasie vroeger tot de stoutste jon gensdromen behoorde. Meest opvallende concerten:Lionel Hampton viert zijn 50-Jarig jubileum vrijdags met een sterke bigband, waarin o.m. Cat Anderson en Pepper Adams meeblazen. Andere grote bands zijn die van het koppel Madna- Fr. Eisen vrijdag. Buddy Rich(zater- dag) en Count Basie (zondag). De kwintetten van Freddie Hubbard, Sonny Rollins en El vin Jones, de tri o's van Bill Evans (met drummer Philly Joe Jones!), zangeres Esther Phillips. Philip Wilson en Joe Albany zitten eveneens in de vrijdag-aanbie ding. evenals uitgebreidere ensem bles als die van Art Blakey en Carla Bley Tenor-veteraan Amett Cob mag met een eigen kwintet zijn succes uit 1977 trachten te prolongeren. Zaterdagse toppers zijn o.m. Dizzy Gillespie, gi tarist Kenny Burrell, tenor Hank Mo- bley (in het vignet van het festival). Ella Fitzgerald. Bobo Shaw's Human Arts Ensemble en een exquise acht mansformatie olv. GU Evans. Er barst dan ook een Chicago-Blues-fes- tival los met Buddy Guy en Junior Wells en er zijn nogal wat Nederlan ders aktief: Chriz Hinze, Hans Duller. Gllius van Bergeyk, Jan Akkerman, Rein de Graaff/Dick Vennik, Theo Loevendie en een batterij dixielan- ders. zoals de DSC. Ted Easton, De Reunion Jazz Band. Sommigen van hen opereren meer avonden. Zondag kijken velen uit naar de wederkomst van de nog maar zelden optredende altsaxofonist Or nette Coleman, en naar een contrast rijke Jamsession met o.m. Archie Shepp, Illinois Jacquet en voornoem de Mobley. Ze nemen het op tegen de ritmesectie M. Roach-Hank Jones- Wilbur Little. Niet gering. Puur jazz- zingen hoort bij Betty Carter, de avantgarde neemt een fors aandeel via Breuker. Kees Hazevoet. Shepp en Sam Rivers. De oudste deelnemer heet Eubie Bla ke. ragtime-pianist, 95 jaren jong, die alles heeft gezien, meegemaakt en overleefd. Enkele musici heb ik, ge loof ik, vergeten maar u komt ze ter plekke wel tegen. Uzelf misschien ook, wanneer het allemaal weer voor bij is. Voor degenen die niet met vakantie in het buitenland zijn. de thuisblijvers dus, is het misschien wel aardig om eens anders te eten. Ve getarisch bijvoorbeeld. Daarom hoef je niet meteen, een doorgewinterde vegeta riër te worden. Of tochij Het is het proberen waard. On derstaand wat recepten. Als de ui een klein beetje bruin begint te worden de champignons en paprika's erbij doen. Alles gedurende vijf minuten in de pan laten bakken. Af en toe roeren. Als de champignons bruin beginnen te worden de wijn toevoegen. Maïssoep Berkeley Dit zijn champignons met een buitenlandse naam. No dig: 500 gram verse cham pignons. 2 paprika's, 1 ui en 100 gram boter. Voor de bij behorende saus: 2 eetlepels Franse mosterdl 2 eetlepels worcestershiresaus, 100 gram bruine suiker. 12 eetle pels rode tafelwijn, wat versgemalen zwarte peper en wat kruidenzout. Was de champignons en snijd ze doormidden. Was de papri ka's en ontdoe ze van de zaadjes en zaadlijsten en snij ze in vierkantjes. Snip per de uien. Smelt de boter in een ruime steelpan en fruit de ui erin tot ze glazig ziet. En nu de saus: mos terd, bruine suiker en wor cestershiresaus door elkaar roeren tot een gladde mas sa. Voeg de wijn en ruim vers gemalen peper toe en een beetje kruidenzout en roer alles goed door elkaar. Een of twee grote aardappe len. Een halve gesnipperde uit. twee eetlepels boter, een half blikje maïskorrels, een gesnipperde paprika, een halve liter melk, een halve liter slagroom, wat paprikapoeder, zout en pe per. een eetlepel bruine sui ker en een snufje tijm. Schil de aardappelen zo dun mo gelijk. snijd ze in kleine dobbelsteentjes en kook ze in water met wat zout in 20 minuten gaar. Fruit onder wijl de ui in de boter. Voet als de aardappelen gaar zijn alle overige ingrediënten toe en roer alles goed door. Je krijgt dan een licht ge bonden soep. Geef er stok brood bij. De hoeveelheid is geschikt voor 4-6 personen. Franse salade Twee grote geschilde en ge wassen aardappelen. Drie grote geschrapte wortelen, 250 gram verse, schoonge maakte, m stukjes gesne den sperziebonen, 250 gram verse of diepvries doperw tjes, Va bloemkool, in kleine roosjes verdeeld, 1 grote komkommer, liter vinai- grettesaus (klaar te koop), wat zout en peper, wat vers gehakte peterselie en 1-2 eetlepels kappertjes (in gla zen te koop). Snijd de aar dappelen en de wortelen in kleine blokjes. Doe ze sa men met de sperziebonen, de doperwtjes en de bloem koolroosjes in een pan met wat water en zout en kook ze 6-7 minuten. Misschien hakte peterselie en d(5 oo pertjes er over stm0ss< Deze vegetarische ree zijn uit het boek „De" tarische keuken" vi5 jU Amerikaanse Anna ;oude mas. Het boek is uitgej door Bert Bakker, An dam en vertaald dooi the Meijer. Het teil bladzijden met recepttg te kost 19.50. Het is eeH'jk leuk boek om eens „an te eten. Ofschoon, voo beginneling is het som moeilijk te begrijpen, i a-, met een beetje nadö kom je er wel uit. Dat bijna elk kookboek e recept zo. Vel KORTING!!! Oen Haag: Spui hoek Kalvermarkt. Den Haag: Winkelcentrum .Waldeck', einde Laan van Meerdervoort. Utrecht: Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afrit Utrecht. Rotterdam: Groothandelsgebouw, Weena 737. Amsterdam: Stadhouderskade 74. Diemen (bij Amsterdam): Rijksweg Amsterdam-'t Gooi, afrit De Sniep. Beverwijk: Rijksweg Haarlem-Alkmaar, Velser-tunnel, afrit Zaandam/Heemskerk. Eindhoven: Noord Brabantlaan bij de Rijksweg Tilburg-Maastricht, afrit vliegveld Etten-Leur: Rijksweg Breda-Roosendaal. Heerlen: Spoorsingel 2. Enschede: Winkelcentrum ,De Klanderij'. Almelo: Oranjestraat 25 Dagelijks (ook op zaterdag!) geopend tot 6 uur Koopavond: donderdag in Utrecht. Den Haag. Amsterdam en Almelo: vrijdag in Rotterdam, Diemen. Eindhoven en Etten-Leur. raat i.oo 'art l*le ana limme mensen toeren nu even naarVonderMeer.Want mooie dingen kosten er nü minder.Mensen die 't bekijken, komen nu als eerste vóórrijden bij VanderMeer. Want er staan nü allerlei fijne meubelen voor onwaarschijnlijk lage prijzen. Fijne zitgroepen in rondom-echt-leer, slokops van wanden, sprookjes van slaapkamers, duizend-en-één fauteuils met tien, twintig, dertig, veertig en soms zelfs vijftig procent korting. Kom óók gauw kijken. Doe wat de slimmerds doen. Profiteer óók van de opruiming bij VanderMeer! De opruiming begint morgen om 9 uur! 9r turtJopeode

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 12