Eerherstel voor vaklieden Jrenco: geen afgedane zaak e tekening van een lezer rouwCommentaar rkeerd accent(l) V rkeerd accent(2) Aannemer stichtte restauratie-school in Vianen HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten 'KLM'..GOEDKOOP REIZEN EEN TABEL") Goed weer op komst Strandweer e oppositieleider antwoordt Aantjes 5DAG 11 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 men is vorige week vrijdag de negen regeringsleiders van "uropese Gemeenschap het startschot gelost voor de ■e Monetaire Unie. Het viel op 22 maart 1971, maar Ie tot een valse start. De EG teruggefloten door minder te voorziene ontwikkelingen: gantische valutacrisis, waarin illar, fors gedevalueerd, werd fkoppeld van het goud en het :1 van vaste wisselkoersver- fcingen (Bretton Woods) ter- J ging. Dan was er, vlak daar- ■de oliecrisis, die de munten 'Frankrijk, Engeland, Ierland talië uit de Europese geldunie :ekte. 1J c op voorstel van Frankrijk en f-Duitsland genomen principe- xuit een nieuwe poging te on- lemen om te komen tot een -ere monetaire discipline, kan in positief worden beoordeeld. i ander (zeer wezenlijk) be- ar is, dat de voorstellen voor Europese Monetaire Unie te ^iig voorzien in middelen om de HPliomische politiek van de Ne- ajol te harmoniseren. Zoals be- lopen de ontwikkelingen op terrein (zie bijvoorbeeld de Ijtiepercentages) nogal sterk Jen, hetgeen zich weerspiegelt onstabiele wisselkoersverhou- De „top" in Bremen lijkt vergeten, dat wat er met de eenialmiddelen gebeurt, altijd een zo|)lg is van economische ontwik- ngen en geen oorzaak, zijl rkec is in Bremen het paard ach- le kar gespannen. Dit is niet Ier reden. De meeste, zo niet lidstaten, willen wel een mone- unie tot stand brengen, maar ken terug voor de conse- ities. Niettemin eeft premier Van Agt kritische geluiden (al dan niet inge fluisterd door zijn specialisten op dit terrein) laten horen. Afgewacht moet immers worden hoe het stelsel van vaste wissel koersverhoudingen wordt ingevuld en hoe het in de praktijk zal wer ken. Gezien de economische situa tie in landen als Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië is het de vraag of de betaalmiddelen van deze lan den het zonder al te grote spannin gen kunnen redden. Premier Van Agt heeft er terecht op gewezen, dat de bestaande „slang—afspra ken (de vaste wisselkoersverhou ding tussen de munten van de Benelux, West-Duitsland, Dene^ marken en Noorwegen) in stand dient te blijven tot het nieuwe systeem aangetoond heeft te kun nen functioneren. Oude schoenen gooit men niet weg alvorens nieu we gekocht zijn. De consequentie is het met elkaar in overeenstemming brengen van de econimische politiek. Het klinkt eenvoudig, maar het betekent zeer veel. Het betekent onder meer, dat er afspraken moeten worden gemaakt over de omvang van nati onale begrotingen, over de om vang van het begrotingstekort (met het oog op inflatie) en zelfs over de vraag waaraan de overheid geld wenst te besteden. Het betekent kortom, dat elke lidstaat een (fors) stuk van zijn nationale souvereini- tiet prijsgeeft. Aan de bereidheid om dit te doen heeft het in het bestaan van de gemeenschap zeer vaak ontbro ken. Dit overwegend, kan de con clusie slechts zijn dat het de arme- ode van de top in Bremen is, dat het accent te zeer is komen te liggen op monetaire en niet op economische samenwerking. ïn, tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. tlleSostbus 589. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor het|eplaatste prenten is er een boekenbon. door Huib Goudriaan VIANEN Naarmate de restauratie-lust in Nederland toeneemt, lijkt het aantal echte ambachtslieden af te nemen. Het praten en confereren over stadsvernieuwing en het herstel van waardevolle, oude gebouwen is niet van de lucht, maar de vraag wie dat allemaal moet uitvoeren wordt weinig gesteld. De echte vaklieden „vergrijzen", terwijl volgens deskundigen de huidige Lagere Technische Scholen geen vakmensen meer afleveren. De bekende aanne mer van restauratie-projecten G. J. Woudenberg uit Ameide: „Ik loop al een paar jaar met de beklemmende gedachte rond dat de bouwvakkers steeds schaarser worden. Elk jaar verlaten 40.000 bouwvakkers, onder meer door pensionering, de bouw, terwijl er maar 20.000 per jaar bij komen." Aannemer Woudenberg signaleert bovendien dat het traditionele bou wen weer meer de plaats begint in te nemen van het bouwen met betonele menten, de zogeheten industriële bouw. „Ik voorzag dus een ernstig tekort in de hele bouwsector en voor al voor ons in de restauratie-bedrij ven." Het algelopen voorjaar pakte Woudenberg de koe bij de horens en stichtte een opleiding voor jongeren, die in de restauratie willen gaan wer ken. Vijftien jonge metselaars en tim merlieden werken nu onder leiding van timmerman Wim Bor en metse laar Wim Ringelsteijn in Vianen aan een restauratie-project van de exploi tatiemaatschappij Woudenberg, waarbij zij de nodige theoretische be geleiding krijgen. Landelijk? Is deze bedrijfsschool werkelijk zo uniek als bij de opening eind april trots werd aangekondigd? Initiatief nemer Woudenberg: „Dit is de eerste en enige leerlingen-bouwplaats in de restauratie in Nederland. Er zijn wel enkele leerlingen-bouwplaatsen in de nieuwbouw, maar ook die zijn er te weinig. Bij de opening hebben wij gezegd met andere aannemers te wil len praten over mogelijkheden tot uitbreiding en wij kunnen nu wel zeggen, dat wij in het najaar als aan nemers met bepaalde voorstellen zul len komen bij hoofddirecteur J. Jes- surun van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg." Hoofddirecteur Jessu- run vertelt desgevraagd in te zien dat er iets moet gebeuren op het gebied van de opleiding van restauratie-vak lieden: „Ik heb gezegd dat dit initia tief eens moet worden afgestemd met de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijven. nadat de aannemers er in een groter verband over zouden hebben gepraat. Eventueel ben ik dan wel bereid het initiatief over te nemen in organisatorische en misschien ook wel financiële zin," aldus de heer Jes- surun. Mogelijk groeit het initiatief van Woudenberg dus uit tot een lan delijke opleiding. Cursusleider Het project in Vianen bestaat uit een te restaureren achttiende-eeuwse burgemeesterswoning en een oud pakhuis, die in vijf woningen zullen worden herschapen, terwijl naast het pakhuis nog een nieuw huis zal verrij zen. Met de cursusleiding is de veer tigjarige Joop Hofmeijer belast. Hof- mei jer, die bedrijfsleider bij Wouden berg is geweest en het restauratievak door en door kent, geeft elke vrijdag les in een bouwkeet bij het project. Hofmeijer: „Wij waren erg bang dat de echte vakman zou uitsterven. Ik heb jarenlang gezegd: als we niet meer doen aan de opleiding van Jon geren, hebben we straks voor het laatst gerestaureerd Hofmeijer constateert dat het tech nisch onderwijs het in toenemende mate heeft laten afweten, niet wat betreft de algemene vorming maar wel ten aanzien van het ambacht: „Op de vroegere ambachtsschool werd nog tachtig procent van de lesu ren aan de praktijk besteed, op de LTS van na de oorlog vijftig procent en nu misschien nog twintig procent. De meeste tijd wordt besteed aan theorie, algemene vorming, Engels. Op zichzelf is het geweldig dat de jongens dat leren, maar het gaat ten koste van de vakopleiding. Verlaten deze jongens de LTS dan moeten ze produceren en een minimum-jeugd loon verdienen. Dat is niets anders dan een recht en daar hebben we ook jaren naar gestreefd, maar ze moeten wel een Idealistische aannemer tref fen, willen ze het vak nog leren. Eind 1976 nam meneer Woudenberg daar om contact met mij op en vroeg mij of ik een 'dag in de week de Jongens op de diverse projecten in het land wilde begeleiden. Ik woon in Groningen, dus dat betekende wel wat heen en restauratie van achttiende-eeuwse burgemeesterswoning weer reizen. Al pratende is toen dit project gegroeid." De Lagere Technische Scholen staan welwillend tegenover het initiatief van aannemersbedrijf Woudenberg. Leerlingen, die interesse hebben voor restauratie, krijgen de tip dat Wou denberg bereid is het oude ambacht bij te brengen. Tijdens hun opleiding verdienen ze uiteraard het normale loon. Kunnen ze na de opleiding in Vianen als een echte ambachtsman worden beschouwd? Hofmeijer: „Nee, dat word je niet in zo'n korte tijd, maar ze kunnen het worden. Ze heb ben in ieder geval de mogelijkheid." Aannemer Woudenberg noemt zijn opleiding, die door LTS-directeuren is bezocht, „eigenlijk een voortzet ting van de LTS." „De bedoeling is na afloop aan dit project zal ongeveer twee jaar worden gewerkt een ge tuigschrift uit te reiken. Binnen ons bedrijf zullen deze Jongens ook iets beter wórden gehonoreerd." De zes tienjarige Ferdinand de Leur. een van de leerlingen: „Je l^ert hier een hoop van. De meeste jongens vinden de nieuwbouw eenzijdig en saai." Na plaatselijk 70 tot 80 mm regen op tien julidagen (Lemmer zelfs 105 mm), is er dan vanaf gisteren toch stabieler weer gekomen. De stapel wolken namen voortdurend verder af wat wel tot gevolg had dat de zon eerst werd onderschept. Geleidelijk aan zullen de zonnige perioden langer en breder worden. De temperatuur is aan een wandeling tegen de heuvel op begonnen: gistermiddag is het in mijn door coniferen omzoomde tuin al voluit 20 graden geworden door versterkte instraling ter plaatse, van daag halen we 20 tot-22 graden. De as van de hoge drukzone die ons het betere weer verschaft, verloopt dan juist over ons land. Gevolg: geen luchtimport van elders. In de tweede helft van de week zal dat wel iets anders worden. Als trekker fungeert donderdag en vrijdag een lage drukgebied boven of vlakbij de Golf van Biscaje bij verwachte hoge druk (1025 mb) boven Joegoslavië. Dit geeft de zuidoostelijke wind kins om nog meer winst te boeken. Te meer omdat er over Bretagne een koufront in noordoostelijke richting- terrein wint. Maxima van tegen de of voluit 25 graden zijn dan bereikbaar. Maar later stijgt de kans op onweer van het zuiden of zuidwesten wel. Gistermiddag waren er al enkele on weerskernen boven Frankrijk te zien. De NOOA 5-satellietfoto toonde gis teren een uitgebreid gebied met re gen ten westen van de Britse eilanden met vla west- en noord-Frankrijk een verbinding met een neerslagveld bo ven het Alpengebied. Naar verwacht wordt zal ook daar de zon het de komende dagen winnen, waarna een stijging van temperatuur volgt. De zware neerslag in de oostelijke gebie den van Zwitserland en Oostenrijk zal ook wel de langste tijd hebben geduurd. Medewerker Bolt in 't Zandt ving, toen het vorige week in zijn woon plaats tegelijk motregende en zonnig was, het gezegde op: „Het lijkt wel een Hoornse kermis." Hij maakte toen iets aan het rollen. Ik wist geen verklaring voor de term, enkele lezers wel. Lezer M. T. P. M. Oomens te Wassenaar schreef: „Zo'n weertype wordt hier meestal genoemd: kermis in de hel. Ik denk omdat het twee zaken zijn die eigenlijk niet te combi neren zijn, regen en zon/plezier en hel. Dan zou ik me kunnen voorstellen dat „Hoornse" niet de plaats Hoorn aanduidt, maar op een of andere ma nier terugslaat op de gehoornde we- zends: de duivels, vaste bewoners van die plaats van onheil: de hel') Abonnee P. van Seeters te Zeist, maar afkomstig uit Raamsdonkveer in west-Brabant, herinnert zich een kinderliedje, dat altijd gezongen werd als dat bijzondere weersver- schijnsel zich voordeed: „Het zonne tje schijnt en het regent, het is Ker mis in de hel." In Roosendaal werd gezegd: „Het is duiveltjeskermis in de hel." Van Dale geeft de uitdrukking „kermis in de hel" ook, met de uitleg: „Gezegd wanneer het regent en de zon tegelijkertijd schijnt." Erg overtuigend dit allemaal, dunkt mij. En lezer Kampherbeek in Om men herinnert zich van 50 jaar gele den de uitdrukking bij zon en regen „de kippen hebben kermis" en dan was er de volgende dag niet veel goeds van het weer te verwachten. Vandaag uitstekend strandweer met geleidelijk aan meer zon. Droog, wei nig wind. Luchttemperatuur 18 tot 19 graden, zeewater 15 graden. Vooruit^ zichten: langzaam warmer en tempe ratuur boven de 20 graden. Weerrapporten van glstrravowd II uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlistingrn Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Bru\*el Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munehen Nice Oslo Parijs half bewolkt IC twaar tww 17 twaar bew 17 licht bew. 17 17 licht bew. 16 half bewolkt l« iwaar bew 17 twaar bew. 15 twaar bew 16 half bewolkt 15 onbrwolkt 28 onbewolkt 23 licht bew. 17 twaar bew 20 twaar bew. 11 twaar bew 17 hall bewolkt 20 regenbui 14 licht bew. 20 17 half bewolkt 20 onbewolkt 22 hal) bewolkt 24 half bewolkt 20 twaar bew. 17 onbewolkt 32 onbrwolkt 27 onbewolkt 28 twaar bew. 16 onbewolkt 22 licht bew. 26 19 onbewolkt 25 onbewolkt 25 grheel brw. 14 licht bew 18 twaar bew 18 half bewolkt 22 onbewolkt 27 HOOGWATER WOENSDAG 12 Jl'LI: Vnvsio- gen 1.04-19.30, Haringvlietsluiicn 1.13-19.39. Rot terdam 9.0921.15. Scheveningen 7.59-20.20. IJmuiden 9.45-21.13. Den Helder 00.35-12.31, Har- Iineen 3.0814.51. Delflijl 4-58-17.00. ir drs. J. M. den Uyl Trouw van vorige week Bdag heeft Aantjes uitge- Id betoogd dat naar zijn jdeel in het UCN-debat op juni door het kabinet wel lielijk een voorbehoud is laakt, althans is beoogd. Sitjes heeft kritiek op de 6entatie van het kabinet, ar vindt per saldo het re- taat niet onredelijk. mi ,J laat die kritiek vooraf- pi in door een kolommenlang se haal over wat het vorige !5- Jinet, en in het bijzonder jjj PvdA. dan wel fout zou i. )ben gedaan. „En het Is 1.1 |n stijl niet de aandacht arvan (de beslissingen van A t huidige kabinet) af te lei- ,0 n door op de fouten van het rei rige kabinet te wijzen. Toch 1 bben wij dit misschien on- tIdoende gedaan." lus de fractieleider van het CDA 12 hij haast zich de schade in te I en Nu heb ik best begrip voor de elige situatie, waarin de fractie oi het CDA, mede door toedoen van minister-president, is komen te keren. Maar het afleiden van de tj, ïdacht van de ontstane penibele watle. door te verwijzen naar het 0 rige kabinet, raakt kant noch wal. ?r m mag niet onweersproken blijven wille van de politieke zuiverheid r terwille van de zaak zelf. die ook j «r mijn oordeel nog niet is afge- De voornaamste stelling luidt nu, dat het vorige kabinet in juli 1976 het groene licht heeft gegeven voor de leverantie aan Brazilië en dat het huidige kabinet niet zoveel te verwij ten zou zijn, nu ook naar het oordeel van de CDA-fractie onvoldoende waarborgen tegen misbruik verkre gen zijn. Die stelling nu is in strijd met de werkelijke gang van zaken. In de jaren 1974-1976 zijn door Urenco contracten afgesloten op basis van de hypothese, dat maximaal een tripar tite verrijkingscapaciteit van 2000 ton per jaar zal worden opgebouwd. Een besluit tot uitbreiding van de capaciteit tot 2000 ton werd echter niet genomen. Vandaar de voorwaar delijkheid. Niettemin was het. achter af gezien, beter geweest indien al deze contracten onmiddellijk aan de Ka mer waren gemeld. Het al of niet doorgaan met de UCN was voor het vorige kabinet een open vraag, vanwege de financiële lasten èn vanwege de geboden terughou dendheid ten aanzien van de uitbrei ding van kernenergie in het alge meen. Toen in mei 1976 bleek dat de tot dan deelnemende particuliere on dernemingen zich terugtrokken uit het project, is het stopzetten van het UC-project, inclusief het Brazillë-con- tract, ernstig overwogen, vanwege de grote financiële risico's. Uiteindelijk was het kabinet bereid de mogelijk heden van nieuwe stappen in het non- proliferatiebeleid zwaarder te laten wegen. Dubbel voorbehoud In december 1976 besloot het kabinet dan ook dat een besluit tot uitberei- ding van Almelo eerst genomen zou worden nadat voldoende waarborgen tegen misbruik van uit te voeren ver rijkt uranium zouden zijn verkregen. Het Brazilië-contract was met een dubbel voorbehoud omgeven. Er diende een waarborgenovereenkomst te worden afgesloten en er diende alsnog een beslissing over de uitbrei ding van de capaciteit te worden ge nomen. Essentieël voor het beleid van het vorige kabinet was, dat beide elementen niet mochten worden ont koppeld. Er is met name door Van der Stoel een jaar lang onderhandeld over een toereikende waarborgenovereen komst. Niet zonder resultaat, maar naar het oordeel van het vorige kabi net dienden de hoofdtrekken van het tot stand te brengen opslagregime voor plutonium vast te staan, anders ging de zaak niet door. Dat was de stand van zaken, toen op 19 decem ber 1977 het kabinet-Van Agt optrad. Dit kabinet besloot 30 december ak koord te gaan met waarborgen, die het vorige kabinet ontoereikend vond. Het beslists tot uitbreiding van Almelo en het formaliseerde de waarborgenovereenkomst op 13 janu ari 1978, zodat een volkenrechtelijke verplichting ontstond, nog vóór het parlement zich daarover had kunnen uitspreken. Slechte alternatieven Dit laatste gebeurde op grond van een wel zeer Ingrijpende wijziging van het akkoord terzake, dat het CDA met PvdA en D'66 had afgeslo ten. Daarin was voorzien dat het ka binet eerst een voorlopig besluit zou nemen en dat aan de Kamer zou voorleggen. In het akkoord CDA WD werd deze bepaling geschrapt en de Kamer voor een voldongen feit gesteld Ik heb tilt alles niet voor mogelijk gehouden. Het is juist dat als Neder land ..nee" zou hebben gezegd tegen de uitbreiding, Brazilië waarschijn lijk verrijkt uranium geleverd had gekregen van Duitsland, Engeland of Frankrijk. Dat was precies ook de situatie in juli 1976, toen Van der Stoel akkoord ging met het privaat rechtelijk contract tot levering aan Brazilië. Wezenlijk is of met deze slechte alter natieven voor ogen een beleid is ge voerd om minimaal noodzakelijke waarborgen tegen misbruik te ver krijgen. Als Aantjes meent, dat dit beleid pas met de motie-Van Houwe- lingen goed begonnen is, dan spreekt hij daarmee wel een hard oordeel over het CDA uit. In het najaar van 1976 leidde het verzet van PPR (tegen kernenergie), PvdA en D'66 tegen uit breiding zonder voldoende waarbor gen bij levering (het ging bepaald niet alleen om leveringen aan Brazilië) enerzijds en het vasthouden aan de uitbreiding van de eerstverantwoor delijke CDA-mlnister anderzijds, tot een crisissituatie in het kabinet. Tezelfdertijd werd met name van Duitse kant grote druk uitgeoefend om tot de beslissing inzake uitbrei ding te komen. Het vorige kabinet heeft die druk getrotseerd en vastge houden aan een overeenkomst op hoofdzaken over een plutoniumop- slag-regime. Het vorige kabinet is daarbij geholpen door het optreden van president Carter vanaf januari 1977 en door de golf van verzet tegen en de bezorgdheid over kernenergie- ontwikkelingen, die in het voorjaar van 1977 internationaal en ook in de Bondsrepubliek doorbrak. Druk Dat geeft mij ook de gelegenheid een kanttekening te plaatsen bij de hou ding van de regeringen van de Bonds republiek en Engeland. Aantjes wordt niet moe te spreken over „het verzet van de socialistische regerings leiders der partnerlanden" en „de kei harde politiek van de geestverwanten (van de PvdA) Schmidt en Cal- laghan". De werkelijkheid is, dat de druk tot een beslissing inzake uitbreiding vooral gekomen is van de kant van de enérgieministers van de drie landen, van Urenco zelf en van de daarmee samenwerkende ambtelijke instan ties. De hardnekkige pogingen van Nederland om tot een deugdelijk op slagregime te komen, zijn gesteund door de collega's van Van der Stoel en de Engelse en Duitse regeringsleiders hebben daarvoor op zijn minst ander half Jaar ruimte gelaten. Te spreken van „een keiharde poli tiek" is nonsens. Het lijdt voor mij amper twijfel dat het nieuw optre dende kabinet-Van Agt desgevraagd zeker enkele maanden zou hebben gekregen om te proberen de resulta ten van Van der Stoel in een aan vaardbare regeling te gieten. Of dat gelukt zou zijn, is niet met zekerheid te zeggen. Vaststaat alleen dat het niet geprobeerd is. De Engelse rege ring was van het belang overtuigd, de Bondsrepubliek was bereid tot mede werking, mits het miljardencontract met Brazilië niet in gevaar kwam. Dat de levering van een opwerkings fabriek aan Brazilië nooit had mogen worden overeengekomen, daarover zijn we het gemakkelijk eens. Het vorige kabinet heeft dan ook herhaal delijk van zijn bezwaren daartegen doen blijken. Conclusies Ik vat mijn conclusies ten aanzien van het verleden samen. In de talrijke contacten, die er sinds Juli 1976 (Bra zilië-contract) tot december 1977 zijn geweest, is mij van Duitse of Engelse kant niet éénmaal tegengevoerd dat deze zaak niet meer onderhandelbaar zou zijn. Integendeel, het belang van een goede waarborgenovereenkomst werd onderkend. In alle contacten na het optreden van het kabinet-Van Agt werd verwezen naar het onher roepelijke van de overeenkomst van 13 januari van dit Jaar. De door mij vergeefs gevraagde overlegging van de briefwisseling van de regerings chefs zou dit kunnen bevestigen. Aantjes gaat hieraan voorbij. Nu hij met overslaande stem over de PvdA spreekt („onbeschaamd", „onverant woord") acht ik het nuttig nuchter vast te stellen dat: 1. in de lange strijd om een goede waarborgenregeling tijdens het kabi net-Den Uyl het CDA niet van de partij was; 2. het CDA in het akkoord met de VVD een cruciale wijziging accep teerde in vergelijking met het ak koord dat ze eerder met PvdA en D'66 sloot; 3. het CDA opvallend In actie kwam (motie-Van Houwelingen) toen de waarborgenovereenkomst gesloten en het kalf verdronken was: 4. het CDA zweeg toen in het Kamer debat van 30 juni de minister-presi dent een beschouwing gaf die tot strekking had een zinnig voorbehoud van z'n zin te ontdoen. Ik wens met deze vaststellingen niets af te doen van de ernst, waarmee velen in het CDA hun verantwoorde lijkheid terzake van het Ultra-centrl- fugeproject gewogen hebben. De hoon, die de CDA-woordvoerder ten deel viel na de trieste afloop, was daarom nog niet gerechtvaardigd. Dat de CDA-fractie een crisis heeft willen vermijden, acht ik een respec tabele overweging; elke regeringspar tij zal dat telkens weer in haar over wegingen hebben te betrekken. Het was echter wel zo zuiver geweest als dat in de Kamer uitgesproken was en Drs J. M. den Uyl Is voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. verwijten naar de PvdA achterwege waren gebleven De laatste motie-Ter Beck was een illustratie te meer dat de oppositie trachtte te redden, wat er te redden viel. Valt er nog iets te redden? j Ja. indien in de „Letter of intent" het toegezegde voorbehoud zonder enige restrictie wordt opgenomen en in de notawisseling wordt vastgelegd Dat zal niet eenvoudig zijn, want bij de partners is de Indruk gewekt dat de zaak afgedaan is met de overeenge komen interpretatieve verklaring. Aantjes houdt het erop dat het pluto- niumopslagreglme volop actueel zal zijn bij de kabinetsformatie in 1981. Daar kan Aantjes wel 'ns gelijk in krijgen, maar op een andere manier dan hij denkt. Koóymans heeft me ai aangegeven dat volgens afspraak eerst twee Jaar voor de „opwerking", dus eerst in 1983, over een ad-hoc- regime gesproken behoeft te worden. De kans is daarom erg groot dat het zicht op een opslagregime, hoe dan ook, in 1981 erg mistig zal zijn. Groter lijkt helaas de kans dat de komende Jaren nieuwe proliferatie- verschijnselen zich gaan voordoen. Het blijft de meest benauwende ont wikkeling van deze tijd en dat kan eerder dan in 1981 weieens van bete kenis zijn, ook in de Nederlandse poli tiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5