Björn Borg: drie titels op een rij Internationals stellen teleur VS: eindelijk winst op Rusla Record Hermens in de mist door wanorganisatie Connors kansloos in Wimbledon-finale Transfers in Italië onwettig Geen records in vlakke interland Ja: mi Charles Urbanus: in vijf beurten geen honkslag tegen Kinheim Weblijven lekker thuis dit jaar. sterk voor verzwakte E atletiekploep Inpakkei i en wegwezei MAANDAG 10 JULI 1978 SPORT TROUW/KWARTET iNDA LONDEN Jimmy Connors was nog maar nauwelijks kopje onder geduwd in het afwaswater van zijn eigen ambities, of de onverbiddelijke onderduwer zelf zag er ineens weer een stuk menselijker uit. Björn Borg knielde op het gras van het centrecourt, de handen als in gebed gevouwen na zijn derde achtereenvolgende Wimbledon-overwinning; de simpelste en meest overtuigende in zijn carrière. Bij de scheidsrechtersstoel wachtte Fred Perry, een 69-jarige Britse pensioentrekker om hem te feliciteren. Hij had hetzelfde gepresteerd in de jaren dertig. Hij was de eerste. Jimmy Connors, de van zijn voetstuk getuimelde Amerikaan was na de 6-2, 6-2, 6-3-nederlaag te onthutst om een woord uit te brengen. In de verste verte had hij niet gedacht met zeven games te worden afgescheept, vijf minder nog dan Tom Okker in de halve finales had vergaard. Nadat de hertog en de hertogin van Kent in actie waren gekomen om de schoorsteenvaas uit te reiken, beleed Björn Borg zijn eigen angsten: ..Nooit had ik gedacht dat ik na Rome en Parijs ook Wimbledon zou kunnen winnen. De tijd om over te schakelen van gravel naar gras leek me veel te kórt. In de eerste ronde vloog ik er bijna uit. Toen Connors op match point die volley uitsloeg, moest ik onwillekeurig denken aan het mo ment dat ik in de vijfde set met een game achterstond tegen Viktor Amayja." De 22-jarige Zweed over leefde die kritieke situatie maar werd onmiddellijk besprongen door het verlangen de prestatie van Perry te evenaren. Een loos record, als men bedenkt dat Hoad. Laver en Emerson het destijds na twee titels tijd vonden om prof te worden en daardoor hun kansen niet verdedigden. En de pres tatie van Rod Laver tweemaal kampioen als amateur en vijf jaar later toen Wimbledon open ging voor de profs nog tweemaal is veel in drukwekkender. Niettemin kon Borg zich er niet aan onttrekken. Net zoals de met reclame behangen Zweed (al leen bij de scheiding van zijn haar is nog een plaatsje vrijj tijdens de pers conferentie de Jacht op een ander achterhaald record aankondigde: de «rand slam. Het begrip dateert van 1963, toen de Amerikaan Donald Budge in één jaar kampioen werd van Australië. Frankrijk, Wimbledon en de Verenigde Staten. In 1963 voegde Rod Laver daaraan nog de Italiaanse Utel toe. Inmiddels zijn er WCT-kam- pioenschappen en de Masters veel belangrijker en ieder geval lucratie ver dan de gedevalueerde Australi sche titelstrijd. Bij één kon Borg we gens een handblessure niet meedoen, bij het ander werd hij verslagen door Connors. Voor Borg resteert dus al leen het streven naar het „grand .slam". Of eigenlijk ook niet Want de Australische kampioenschappen zijn al gehouden en bij afwezigheid van de Zweed werd Gerulaitis daar kam pioen. Nu wil het geval dat de ..Aus sies" de jcomende kampioenschap pen een maand hebben vervroegd zo dat de theoretische mogelijkheid be staat dat Borg in één jaar de vijf titels Wint. Die van Rome. Parijs en Lon den heeft hij in ieder geval al binnen. Jimmy Connors beklaagde zich ero ver dat hij zich nooit echt „in" de wedstrijd had gevoeld. Zelfs niet toen hij in de eerste set met 3-0 leidde na de eerste en enige servicedoorbraak die hij creëerde Net als drie jaar geleden in de eindstrijd tegen Arthur Ashe werd hij overrompeld door een tactische finesse van zijn tegenstan der. De stevig serverende Borg deed daarna de rest. „Alles ging eigenlijk prima." verwonderde Connors zich. .Op mijn service na dan. De bal kwam goed van mijn racket. Ik be woog goed. Toch leidde het tot niets. Je hebt van die dagen Iedereen op de tribunes had gezien wat er werkelijk aan de hand was. Ook Chris Evert, zijn verloofde van vier jaar geleden, die aan de zijde van de als ..mom" bekendstaande moeder van de 25-jarige Amerikaan plaats had mogen nemen In de gastenloge. Borg wisselde zijn topspinslagen af met gesneden backhands naar de fo rehand van zijn tegenstander. Een tactisch foefje dat de Zweed samen met zijn coach Lennart Bergelin had bedacht. „Het was de eerste maal dat ik zoiets deed en het werkte geweldig. Ik, kon er veel gemakkelijker door naar het net komen. Eerlijk gezegd geloof Ik dat dit de beste methode is om tegen Jimmy te spelen." Connors daarentegen hield strak en stijf vol dat het precies zo was gegaan als in de voorgaande dertien ontmoe tingen waarin hij een voorsprong van Björn Borg, dank U. en Blllie Jean King. Frew McMillan applaudiseerde enkele malen voor de hulp die de hardserverende, volleren de en smashende Nederlandse hem bood bij het veroveren van zijn twee de titel. Voor de zichtbaar gelukkige- Betty Stöve was het de tweede titel die zij in acht finalepartijen pakte. De bejaarde Elisabeth Ryan zag het allemaal aan vanuit de Royal Box in de wetenschap dat Billie Jean King er weer niet in geslaagd was haar record van 19 Wimbledon-titels met één te overtreffen. Voor de organisa tie kwam het uitstekend uit dat de finales in recordtempo werden afge werkt. Vijf minuten na de laatste slag kwam de regen met bakken naar be neden. Maar toen was Wimbledon 1978 al geschiedenis. ROME Politierechter Gian- carlo Costagliola heeft voor enorme opschudding in de Ita liaanse voetbalwereld gezorgd door het transfersysteem ille gaal te verklaren. De magis traat oordeelde na klachten van de zijde van de bond van profvoetballers dat er bij de transferpraktijken op onwetti ge wijze gebruik van tussen personen werd gemaakt. Vol gens Costagliola zijn de clubs zelf in overtreding door illegaal als intermediair op te treden bij het aannemen en ontslaan van spelers voor winstdoelein den. De spelers zouden zelf zon der tussenkomst moeten kun nen onderhandelen. Costagliola gaf tevens bevel dat een bijeenkomst van 200 voetbalofficials in een Mila- nees hotel, waar over de laatste transfers werd onderhandeld, moest worden beëindigd. De politie man hierbij bewijsmate riaal in beslag. Vier dagen gele den deed de politie overigens een soortgelijke inval. Het gevolg is dat transfers, waarbij miljoenen zijn betrok ken. zijn geblokkeerd. Zo zijn de „verhuizingen" van Roberto Pruzzo (voor ongeveer 8 mil joen gulden) en Paolo Rossid (6.6 miljoen gulden) nu ongel dig verklaard. De bond van voetbalprofs heeft jaren gevochten voor wij ziging van het gevolgde trans fersysteem, waarin spelers als vee zouden worden behandeld. De clubs maken onderling uit waar de spelers onder contract komen te staan, zonder dat de betrokkene daar iets over heeft te zeggen. Indien een speler een overeengekomen transfer zou weigeren heeft zijn nieuwe club de macht hem te verhinderen voor een andere club uit te komen. De Italiaanse voetbalbond be legde na de maatregelen van de rechter een spoedbijeenkomst. Andere clubofficials reageer den geschokt. Parlementslid Concetto lo Bello, eens top- scheidsrechter van Italië, zei dat dit wel eens het eind van de Italiaanse voetbalsport kon be tekenen. „Je moet een dergelij ke kwestie voorzichtig aanpak ken," zei hij. „Anders valt de hele voetbalorganisatie in klei ne stukjes uiteen. De overle vingskansen van de Italiaanse sportwereld zijn hier mee ge moeid." Daarmee doelde Lo Bello op de voetbalpool, een voorname bron van inkomsten voor het Italiaanse Olympische Comité. Ook in Nederland is geregeld kritiek op het gevolgde vergoe dingssysteem te beluisteren. Zo heeft Arnold Mürenonlangs in een kort geding voor de Utrechtse rechtbank geëist zijn overgang van FC Twente naar Ajax geldig te verklaren. De clubbesturen zijn het daarbij niet eens over de te betalen vergoeding. Mr. Janssen van Raay, raadsman van Mühren, heeft bij die gelegenheid het vergoedingensysteem ter dis cussie gesteld. Aanstaande woensdag zal de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. Van Dijk, uitspraak doen. BERKELEY De zestiende atletiek wedstrijd tussen de equipes van de Verenigde Staten en de Sovjet Unie heeft in Berkeley overwegend matige prestaties opgeleverd. Ondanks de aanwezigheid van een dozijn Ameri kaanse kampioenen, twee wereldre cordhouders (de Russische hoog springer Jatsjenko en de Amerikaan se discuswerper Wilkins) en een Olympisch kampioen (de Amerikaan se verspringer Robinson) konde de 40.000 toeschouwers geen records be jubelen. Voor de derde maal sinds de eerste wedstrijd in 1958 slaagden de Vere nigde Staten er in te zegevieren. Het verschil bedroeg dertien punten (190 tegen 177). De Amerikaanse heren legden de basis voor deze overwin ning (119-102). De Russische dames bleven de tegenstanders nog net vier punten voor (75-71). Van de 35 onder delen wonnen de Verenigde Staten er 20, waarvan 13 bij de heren. Eerder wonnen de Amerikanen in 1964 en 1969. De favorieten deden wat van hen werd verwacht. Jatsjenko ging bij het hoogspringen over 2,27 meter heen. Een poging over 2,31 meter heen te komen faalde. Robinson sprong 8,01 meter ver, Wilkins wierp de discus 65,98 meter. De Amerikaan Greg Fos ter hield op de 110 meter horden de Rus Mjaniskov éénhonderdste van een seconde achter zich. Beide atle ten zijn dit seizoen echter al sneller geweest dan 13,46 en 13,47 seconden. Opmerkelijk was de Amerikaanse overheersing op de loopnummers, van 100 tot 5000 meter. De Ameri kaan Steve Scott bevestigde zijn goe de vorm op de 1500 meter met een tijd van 3.38,4. Abramov kwam in de eind sprint tweetiende seconde te kort. Marty Liquor! en Matt Centrowitz zorgden op de vijf kilometer zelfs voor een dubbele overwinning. Bij de dames viel de dubbele overwin ning van de Amerikaanse Evelyn Ashford op. Zij won de 100 meter in MOSKOU (AFP) Boris Zaytsjoek u Unie heelt zondag het wereldrecord ren verbeterd. Hij kwam met zijn ree een afstand van 80.14 meter Zavtsjoe atleet die de grens van 80 meter over* oude wereldrecord was met 79.30 metd door de Westduitser Walter Schmidt d tus 1975 ln Frankfort. I Het bericht van de recordverbeteri» kend gemaakt door radio Moskou Ef verteld waar deze had plaats gevondi 11,22 seconden en de 200 i 22,69 seconden. De Russiscl na Providokina bleef op de 8 één seconde beneden de l twee minuten (1.59,00). Zij 1 seconden voorsprong op f kaanse Essie Kelly. Svetlan sova imponeerde met een zege op de 3000 meter (8.4jf 8.44,0 voor Jane Merill. Op ha onderdeel, de 4 x 100 meter ef reduceerden de Amerikaai door een zege de uiteindelijk} stand tot vier punten. door Theo Reitsma NIJMEGEN Voor eigen publiek liep Jos Hermens gisteren een nieuw Nederlands record op de 5.000 meter, maar na zijn voortreffelijke race vroeg hij zich verwonderd af: „Moet ik dan nog meer voor mijn rekening nemen?" Zijn tijd van 13.21.9 een halve seconde sneller dan het oude record, dat uit 1975 dateerde, was prima, maar de organisatie bij de internationale wedstrijden in Nijmegen faalde uitgerekend bij het topnum- mer volledig. (ADVERTENTIE) 'Allereerst was daar het ogenschijn lijk wonderlijke optreden van de Australiër Fitszimons, die zich vergis te in het aantal ronden dat gelopen moest worden, omdat hij in de war werd gebracht met de rondeteller. Deze man liet twee ronden lang het bordje met „4" hangen en de Austra liër telde vanaf de eerste maal dat hij het zag hangen. Het gevolg was, dat hij in de voorlaatste ronde het tempo enorm omhoog gooide, sterk finishte, maar toen tot de ontdekking kwam, dat er nog een ronde gelopen moest worden. Op dat moment werd aarze lend heel voorzichtig met de bel ge luid ten teken dat met „misschien" de laatste ronde was. Uiteindelijk fi nishte Hermens na de voorgeschre ven 5.000 meter in een tijd, die een nieuw nationaal record betekent. Het 'publiek in Nijmegen was overigens volstrekt onwetend van de snelheid waarmee de wedstrijd gelopen werd. De speaker namelijk kreeg geen tus sentijden en bezat dus ook geen ver gelijkingsmateriaal. Dat het nationa le record op wankelen stond, bleef zo volkomen buiten bereik van de toe schouwers. Nijmegen leverde daarna nog een wonderlijk spektakel op. De scheids rechter weigerde het recordformulier te tekenen, omdat de coach van Her mens, Jan Vos, aan de binnenkant van de baan de rondetijden aan de lopers had doorgegeven. Vos was tot drie keer toe gewaarschuwd, maar had scheldend zijn positie gehouden en dat leidde tot trammelant na afloop. Hermens wond zich niet bijzonder op over die drukte. Hij was tevreden met zijn prestatie die ook internationaal veel voorstelt. „Bovendien had ik het gevoel dat het nog wel sneller had gekund. Als vormtest was dit dus ideaal. Maar wanneer we nog wat meer sterkte in het veld hadden ge had was het zeker sneller gegaan. Voorlopig ben ik tevreden en richt ik -t-tj -j mejnet voldoening op het Europees G GO TO kampioenschap eind augustus". De GCIV^O bv van tevoren bepaalde strategie werk te overigens prima. Jo Schout en Erik van Amstel wierpen zich op om de eerste 2.000 meter te leiden en stap ten vervolgens uit de baan. Daarna hadden de sterke jongens afgespro ken om om beurten de leiding te nemen. Dat lukte vooral Hermens en Te Broke goed. De Nieuwzeelander Quax bleek ondertussen verre van in vorm te zijn en haakte af. Jörg Peter, de sterke Oostduitser, viel eveneens terug en Miel Puttemans, De Belg, bepaalde zich tot volgen. Teleurstellend verliep in Nijmegen het hoogspringen. Ruud Wielart werd geconfronteerd met een concurrent met wie een spannende strijd moge lijk was. Maar Edgar Kirst uit de DDR had met de Nederlander geen probleem. Wielart, vol zelfvertrouwen mopperend over de wind die zijn aan loop onmogelijk maakte, sprong 2.15 in één keer, maar faalde op 2.18. Kirst ging door tot 2.21, de Australiër Win- deyer werd tweede met 2.18. Eén tweede Nederlands record viel bij het polsstokhoogspringen. Eltjo Schutter haalde 5.05 meter. Daarmee zat hij vijf centimeter boven zijn oude record. Internationaal stelt dat overigens minder voor dan de goede prestatie van Hermens. door Co Matoc AMSTERDAM Met de naderende tiende Haarlemse honk- balweek en het aansluitend plaats vindende wereldkampioen- schap honkbal in Italië in het verschiet lijkt de technische dat is geschiedenis en daar ben ik niet goed in."* begeleiding van de Nederlandse honkbalselectie met de nodi ge problemen te maken te krijgen. Betty Stöve had beste vorm bewaard voor de eindstrijd van het gemengd dubbelspel: 6-2, 6-2 tegen Ray Ruffels (ADVERTENTIE) Heerlijk, helder Heineken. In de eerste plaats op het organisato rische vlak. Evenals verleden week kon er door de slechte weersomstan digheden slechts één helft van het dubbelprogramma van dit weekeinde worden afgewerkt. En omdat ook de inhaalwedstrijden de afgelopen week verregenden zou de centrale training van de honkbalselectie door straks nog in te halen competitiewedstrij den wel eens in het gedrang kunnen komen. Chef d'equipe van het Neder lands honkbalteam Jules de Piere maakt zich voorlopig echter nog geen zorgen. „Zolang er maar een wed strijd per weekeinde gespeeld kan worden en er op dinsdagavond nog kan worden ingehaald lopen de trai ningen op woensdag nog geen gevaar. Maar als dat slechte weer blijft aan houden wordt het wel wat angstig." aldus De Piere die gisteren aanwezig was bij het duel in de kampioenspou le tussen Amstel Tijgers en Kinhelm. Een wedstrijd waarin uitgerekend de potentiële Internationals nogal te leurstelden. Met name de eerste vijf van de ambitieuze Tijgers-slagvolgor de leverden in het door Kinheim met 3-1 gewonnen duel matige prestaties. Een uitschieter in negatieve beteke nis daarbij was Charles Urbanus. In vijf slagbeurten kwam de door iedere hoofdklasser gevreesde slagman Ur banus tot geen enkele honkslag. Wel iswaar stond bij Kinheim Nol Been- ders op de heuvel, maar zijn werpen was niet van dien aard dat hij uiter mate moeilijk te bespelen was. De Haarlemmer kampte namelijk met een liesblessure. Hij moest zich na vier innings (cijfers: 3-4-3-1) laten ver vangen door de Amerikaan Bob Kox, die met de cijfers 4-2-4-1 de winst voor de Haarlemse ploeg veilig stelde. Bij Amstel Tijgers werd het werpen verzorgd door Jan Hijzelendoorn (10- 4-5-2) die de wedstrijd net niet kon uitgooien, zodat Jim Sieval voor de laatste eentweederde innings nog in actie moest komen. Stelden de internationals bij Amstel Tijgers wat teleur, hetzelfde kan ge zegd worden van de geselecteerde Kinheim-catcher Hans Augustinus. De Haarlemse routinier liet na een uitstekende start toch de nodige steekjes vallen en maakte vooral het stelen van de honken door de Tijgers wat te gemakkelijk. Amstel Tijgers kreeg dan ook de no dige scoringskansen, maar in een wedstrijd, waarin de punten duur wa ren. liet Tijgers-coach Hans Onver- wagt het niet op punten forcerende spelsituaties aankomen. De leiding in de kampioenspoule is voorlopig in handen van Giants, dat Intussen tegen HCAW het volledige werparsenaal en twaalf innings nodig had om tot de 5-3 winst te komen. Achtereenvolgens moest de Diemen- se coach Ruud Koene na startende werper Martin Ronnenberg een be roep doen op Wijnekus. Van der Sluis j CWMBRAN Een verzwakte IP landse herenatletiekploeg is er plaats met de onuitspreekbire fti Cwmbran net niet in geslaa .1. drielandenwedstrijd met Wa Ierland te winnen. Uiteindelijl pnd( men de Nederlanders slechts 2 6. ten te kort op Wales (160-157 wc land speelde geen rol van bel t)"' (derde met 123,5). run i Hue Ren Door de sterk bezette internafenai wedstrijden in Nijmegen moP* derland het in de derde interla strijd van dit seizoen (na de o lon 'i ting met Noorwegen en' de Wei j«|>- tic) zonder de sterren Wielart, ke en Hermens stellen. Nu b mtt Nederlandse ploeg op de re£? 1 baan in Cwmbran tijdens gu^" derige weersomstandigheden (Ne overwinningen steken. Harry J71 ting won op fraaie wijze de 40( in 46,67 seconden. Hij liep op ika ste 100 meter duidelijk weg ael concurrenten, van wie Ra Heerenveen in 47,51 seconder itk> werd. mar tien Het nummer polsstokhoogsj aim werd mede door kwalitatie 1-D< ke deelnemers van Wales en een Nederlandse aangeleg m 0 Tienkamper Eltjo Schutter w op een sprong over 4,90 meter, Pi ,d j bel die inviel voor Frans vde Ham werd met 4,40 meter t «1B De derde individuele oven >uti kwam op naam van Wibo Lel Op de 1500 meter heerste de s 2: van de Bataven in de eindspi Bei een tamelijk rustige race liet h afdrukken. Joost Brom bleef |.P( achter in het veld hangen en m niet verder dan de vijfde plaa Voorts won het Nederlandse Theo van Kuyvenhoven. H Joseph, Bert Lambeck, Ron v gen de 4 x 100 meter estafette seconden. (ADVERTENTIE) Paul Smit van Amstel Tijgers steelt met succes het tweede honk. en Bechman. Eddie Tromp gooide de volle twaalf innings voor de Bussum- se ploeg en deed dat met de cijfers 8- 5-10 niet onverdienstelijk. Scores van Montvidas en Vree beroofden Tromp in de laatste innings van op zijn minst een gelijkspel Onderaan in de hoofdklasse werd de degradatie van Euro Stars in het eer ste jaar aan de top van het Neder lands honkbal een feit. De Rotter dammers verloren met 4-9 in Amers foort van Quick. Kamploc nsgroep Gianls 22 31 HCAW 21 26 Kinhelm 22 28 A Tijgers 21 26 Degra da liegroep UW 22 26 Sparta 22 25 Nlcols 22 21 Quick ADO E Stars Zaterdag 2B: Meteoor-Caps 2-1 Zondag: Kampioenspoule HCAW-Giants 2-5 Amstel Tljgers-Klnheim 1-3 Degradatiepoule Euro Stars-Quick 4-9. ADO-UVV 5-11. Nlcols Sparta 5-7 IA: Schoten-Hoofddorp 2-1. 8torks-Terrasvogels 11-2. Sparks-OVVO 3-1 IB: Tigcrs-Holy 3-2. PSV Spartaan 3-7. Feyenoord-Neptunus 3-13. Hilver- sum-Pirates 5-6. Pirates-Hilversum 12-11 2A: Black. Llons-Geldrop 2-1. Ducks-Schiedam 2-9. Jeka-Twlns 11-4. Gr-Botlek 11-0. Blue Blrds-Den Bosch 4-5 2B: BSC Utrecht-DVH 11-13. NISC- Volewijckers 1-5. Robur-ABC 9-0. 2C: VUC-Crom- tlgers 2-1. Celeritas-Frogs 18-8. SOFTBAL Hoofdklasse: DSS-OO 2-1

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8