Pertini een vitale bejaarde Aftreden geëist van Portugese minister Dissidenten Politie-optreden in Pamplona „ongelukkig" -nafhankelijk socialist met verzetsverleden Italiaans president Bangladesj en Birma eens over vluchtelingen Bevoorrading ruimtelab Saljoet gelukt Gouverneur: ingrijpen niet nodig BUITENLAND ver J. den Boef 81-jarige socialist Alessandro Pertini toch de zevende Ijient van Italië is geworden, is vooral een gevolg van het .at de christen-democraten niet langer een nieuwe politie- risis wilden riskeren, die een eind zou maken aan het van het pas in maart gevormde minderheids-kabinet jartij genoot Giulio Andreotti. I had begin vorige week al 492 j vereiste 506 (de helft plus één "Idoor 1011 senatoren, kamerle- n vertegenwoordigers van de lit te brengen) stemmen. De i-democraten bleven zich ech- stemming onthouden omdat jp nog niet hadden opgege- £t hun kandidaat, partij-secre- enigno Zaccagnini, tenslotte eun van de communistische worden gekozen. Pertini kandidatuur toen in en I vrijdag naar Frankrijk te ver- n waar zijn 57-jarige vrouw met vakantie vertoefde. lijnlijk heeft dit kordate op- 'i van de 81-jarige zeer vitale het verzet van de christen raten gebroken. Zaccagnini •volgens een beroep op zijn fenoten, de socialistische kan- e steunen. Een nieuwe politie- die ongetwijfeld zou zijn als Pertini niet zou zijn ge werd, moest worden vermeden. de vrees een rol hebben dat een honderdtal tot de van de Democrazia e}na behorende afgevaardigden afspraken in toch '^em aan Pertini zouden geven. Met de verkiezing van Pertini (die met 832 van de 995 uitgebrachte stemmen de grootste meerderheid achter zich had die een Italiaanse president kreeg, sinds in 1946 de re publiek werd uitgeroepen, kwam een eind aan een onsmakelijk wordende vertoning, die bijna 10 dagen had geduurd en 16 stemmingen nodig had gemaakt. Toen zijn verkiezing zeker was, werd hij zaterdagochtend als toekomstig staatshoofd onder stren ge bewaking van de veiligheidsdienst van zijn appartementje bij de Trevi- fontein in het hartje van Rome naar het 300 meter verderop gelegen ge bouw van de Kamer van afgevaardig den begeleid. Pertini. de eerste socialistische presi dent van Italië (zijn voorgangers wa ren de partijloze Enrico de Nicola, de liberaal Luigi Einaudi, de christen democraat Giovanni Gronchi, Anto nio Segni. de sociaal-democraat Giu seppe Saragat en de christen-demo craat Giovanni Leone), kreeg de steun van alle partijen, die het min derheidskabinet van Andreotti in het parlement steunen. Dat zijn: de chris ten-democraten, de communisten, de socialisten, de sociaal-democraten en de republikeinen. Ook de kleine Ra dicale partij steunde Pertini en alleen neo-fascisten en andere uiterst recht- ste groeperingen stemden tegen. Het nieuwe staatshoofd is voor zeven is en de ander nog jong als hij 80 jaar is." aldus Pertini, die er voor zijn leeftijd verrassend jeugdig uitziet. En dat terwijl hij veertien Jaren van zijn leven in gevangenissen heeft doorge bracht omdat hij zich verzette tegen het bewind van dictator Benito Mus solini en later ook tegen de Duitsers, die hem in 1943 ter dood veroordeel den. Pertini wist echter te ontsnap pen. Men zegt dat hij één van de partlsanenlelders was. die in 1945 op dracht gaven, Mussolini terecht te stellen. Na de oorlog was Pertini één van de oprichters van de nieuwe Socialisti sche partij. De man die rechten en politieke wetenschappen had gestu deerd behoorde tot de opstellers van de nieuwe grondwet. In 1946 werd hij lid van de Kamer van afgevaardig den, waarin hij sindsdien onafgebro ken zitting heeft gehad. Pertini. die nooit voor een ministerspost in aan merking kwam. was geruime tijd hoofdredacteur van het socialistische dagblad Avantl. Ondanks zijn be langrijke rol in de Socialistische par tij hield hij zich altijd verre van intri ges. Hij beschouwde zich niet als een echte politicus, van wie een zeker cynisme wordt verwacht. Zijn onpartijdigheid kan van belang zijn als hij als president in crisissitua ties moet bemiddelen. Het Italiaanse presidentschap is vooral van ceremo niële betekenis, maar in de huidige politieke situatie kan het in handen van Pertini meer betekenis en meer inhoud krijgen. Hij kan een belangrij- De nieuwe Italiaanse president, Sandro Pertini, omringd door veiligheidsagenten, op weg ke roi spelen bij de vorming van nieu- naar het parlementsgebouw. jaar gekozen. Zelf vind Pertini. die op 25 september 1896 in Stella bij Flo rence werd geboren, zijn hoge leeftijd geen bezwaar. Zijn moeder, vader. we kabinetten en het al dan niet ontbinden van het parlement en het uitschrijven van vervroegde verkie- zuster en broer werden ouder dan 90 zingen. In dit verband lijkt het voor jaar en „de één is al oud als hij 60 jaar de christen-democraten moeilijker te zijn geworden om op zulke parle mentsverkiezingen aan te sturen, als zij menen dat hun kansen er goed voor staan. Nagedachtenis Moro Bij de stemming over de kandidatuur van Pertini was ook Giovanni Leone aanwezig, de man die op 15 juni het presidentschap neerlegde naar aan leiding van beschuldigingen als zou hij betrokken zijn geweest bij het ook in Italië bestaande Lockheed-schan- daal en zich aan andere malafide fi nanciële praktijken schuldig hebben gemaakt. Gisterochtend hield Pertini bij zijn beëdiging een korte toespraak, waar in hij de nagedachtenis prees van de op 9 mei door Rode Brigades ver moorde christendemocratische par tijvoorzitter Aldo Moro. ..Hij. niet ik. zou nu tot u gesproken hebben, als hij niet op zo gruwelijke wijze was omge bracht", aldus Pertini. De drie belangrijkste constitutionele posten in Italië zijn nu onder de drie belangrijkste partijen verdeeld. Een socialist is president, een communist voorzitter van de Kamer van afge vaardigden en een christen-demo craat (Amintore Fanfani) voorzitter van de Senaat. Voor de Socialistische Partij kan de benoeming van Pertini van groot politiek belang zijn, nu zij zich meer en meer wil afgrenzen van de machtige communistische partij. Het leveren van de president door een kleinere partij hoeft echter niet altiid tot politieke winst te leiden. Zo heu- ben de sociaal-democraten nauwe lijks geprofiteerd van het feit dat hun leider Giuseppe Saragat zeven Jaar lang president was. TROUW/KWARTET Vervolg van pagina 1 „Overwegingen van politiek en gewe ten zouden het Vance op dit moment onmogelijk kunnen maken Gromiko te ontmoeten", aldus dit Invloedrijke blad. Het merkt op dat het merk waardig is dat zulke belangrijke in ternationale betrekkingen op het spel kunnen staan in één rechtzaak. Maar. zo concludeert de Washington Post. de Sowjet-Unie heeft het kennelijk zo gewild. Hoog niveau De Amerikaanse leiders zijn ervan overtuigd dat over het proces-Stsja- ranski door de Sowjet-autoriteiten op het hoogste niveau is beslist. De 31- jarige Joodse technicus wordt be schuldigd van landverraad omdat hij als agent van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA zou hebben ge werkt. President Carter heeft daarop persoonlijk verklaard dat de Ameri kaanse regering niets bekend was van contacten tussen de CIA en Sjtsjaranski. Daardoor staat in feite ook het prestige van Carter op het spel bij de rechtzaak die vanmorgen om negen uur in Moskou begint. De Amerikanen hebben bij verschillende gelegenheden gewaarschuwd dat het doorzetten van de zaak tegen Sjitsja- ranski de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie ernstig zou kunnen benadelen. Interne zaken Tass, het officiële persbureau van de Sowjet-Unie, heeft gisteren met een commentaar gereageerd op opwin ding in het westen over de dissiden ten. Tass komt daarin weer met het oude argument dat het westen zich niet moet bemoeien met de interne zaken van de Sowjet-Unie. Dat er achter de processen politieke bedoe lingen zitten wordt ontkend. „Het is de rechtbank, en de rechtbank alleen die de mate van schuld van een be klaagde vast stelt", aldus het Russi sche commentaar. Pogingen om in vloed uit te oefenen op de proces gang. worden door het persbureau „onaanvaardbaar" genoemd. Westerse journalisten en diplomaten zullen vandaag proberen de proces sen tegen Sjitsjaranski en Ginzburg bij te wonen. Waarschijnlijk zullen zij niet worden toegelaten, want Tass heeft aangekondigd dat de belang stellende correspondenten tweemaal per dag op de hoogte zullen worden gebracht van „de voortgang van het proces". Dit weekeinde werd bekend dat er vandaag nog een derde proces tegen een dissident in de Sowjet-Unie zal beginnen. In de Litouwse hoofdstad zal Viktoras Piatkus terecht moeten staan op beschuldiging van agitatie en propaganda tegen de Sowjet-Unie, dezelfde beschuldiging die tegen de 41-jarige Ginzburg is ingebracht. Alle drie beklaagden van vandaag beho ren tot de beweging die in de Sowjet- Unie de naleving van de akkoorden van Helsinki (waarin eerbiediging van de mensenrechten wordt beloofd) wilden controleren. Ginzburg en Piat kus kunnen tot langdurige dwangar beid en verbanning worden veroor deeld. Sjtsjaranski kan zelfs ter dood worden veroordeeld. Verscheidene westerse regering, waaronder de Nederlandse, hebben het afgelopen weekeinde hun be zorgdheid geuit over de processen tegen dissidenten in de Sowjet-Unie. In Parijs en Washington waren de monstraties tegen de rechtzaken. In Israël verscheen de vrouw van Sjtsja ranski op de televisie met een verkla ring. waarin zij zei dat de Sowjet- autoriteiten een „vemietigingoorlog" gaan voeren tegen Joodse activitei ten en dat het proces tegen haar echtgenoot daarvan het begin Is. listen dan proberen op het midden van de wip te blijven. De CAP organiseerde gisteren een grote manifestatie tegen de „nietsnut Saias", zoals 't op de spandoeken heette. De ongeveer 5.000 betogers waren van verschillende herkomst. Grootgrondbezitters, herkenbaar aan hun zonnebril en nette pakken en kleine boertjes bevreesd dat de com munisten ook hun grond af zouden komen pakken zoals één van hen me uit de doeken deed. De verklaringen van Barreto leidden intussen tot een storm van veront waardiging in de socialistische partij. Zijn woorden werden opgevat als een aanval op Mario Soares, maar dat werd door Barreto gisteren weer ont kend. De ex-landbouwminister had gezegd dat hij door Mario Soares bui ten het huidige regeringskabinet ge houden was vanwege een diepgaand meningsverschil over de landbouw politiek. Politieke commentatoren zijn echter van mening dat Barreto niet op zijn post terugkeerde omdat zijn anti-communisme de stilzwijgen de steun van de communisten aan het nieuwe kabinet in de weg zou staan. In een radio-interview bleek Barreto zich ook aan de kant van de CDS te scharen wat hun voorzichtige kritiek op president Eanes betreft. Beter ge zegd: wat betreft het naar voren schuiven van Eanes of een andere president als de sterke man. Het idee werd vorig jaar al naar voren gebracht door de PSD die het op haar vorig weekeinde gehouden congres nog eens extra benadrukte. Ook de socialistische ex-minister Medeiros Ferrelra, herhaalde gisteren zijn voorkeur voor een meer presidentieel bewind. Barreto en Ferreira worden beschouwd als de uiterst rechtervleu gel van de socialistische partij. DACCA (Reuter) Bangladesj en Birma hebben overeenstemming be reikt over de repatriëring van alle Birmaanse vluchtelingen in Bangla desj. De terugkeer begint voor eind augustus. De naar schatting 200.000 vluchtelin gen die Bangladesj in de laatste vier maanden overstroomd hebben, zou den door Birmaanse soldaten van have en goed verdreven zijn in een campagne tegen de Mohammedaan se minderheid in Birma. MOSKOU. (AP) De Sowjet Unie is er zondagmiddag in geslaagd een on bemand bevoorradingsschip te kop pelen aan het Russische ruimtelabo ratorium Saljoet-6, met aan boord de kosmonauten Wladimir Kovalenok en Alexander Iwantsjenkow. Volgens een bekendmaking van het Russische persbureau Tass vond de koppeling plaats om vier uur plaatse lijke tijd. Het bevoorradingsschip, de Vooruitgang-2, werd gekoppeld aan de tweede sluis van de Saljoet, die vorige week woensdag werd vrijge maakt door de twee bezoekende kos monauten Pyotr Klimoke en de Pool Miroslaw Hermascewskl in hun So- joes-30. De Sojoes-30 keerde die dag veilig terug naar de aarde. Aan de andere sluis van de Saljoet-6 is de Sojoes-29 gekoppeld, het ruim teschip van de kosmonauten Kowale- nok en Ivantsjenkow. Deze twee ruimtevaarders cirkelen nu al drie en een halve week rond de aarde. BANDAG 10 juli 1978 =5 uziën door RTOEM (Reuter. UPI, AFP, DPA) De ministersconfe- ie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) is _.i achtereenvolgende dagen onderbroken wegens menings- rehillen. Kernpunt van de woordenstrijd was het tussen- ie komen van westerse landen, met name Frankrijk, bij I lieten in Afrika. J tL klieden van buitenlandse zaken -pfagd nadat de Libische delega- _i-ioen de bijeenkomst nog maar ras begonnen, in conflict raakte en Mauretanië over de Se militaire rol in Afrika. Franse airen drukten in Zaire een op- in de provincie Sjaba de kop in, Ban Mauretanië bij in haar strijd j het bevrijdingsfront van de tSahara. De Zairese minister van zaken Mdabe Lutte e de opmerkingen van zijn Li- ambtgenoot Achmed Tarika gend en vernederend'. Maure- ;ei dat het recht heeft militaire tMj te vragen, 'Afrikaanse, of niet- ang voor OAE ereoek van Togo, dat de woor- Isseling een 'afgang' voor de inoemde, werd vervolgens beslo- e zitting te verdagen tot zater- Atoe discussies laaiden toen ech- (nieuw op, in weerwil van oproe- ran de voorzitter, de Soedanese El-Rasheed El Tahir de eenheid te bewaren. 'Op een int waarop de meningsverschil- ™er de aanvaardbaarheid van Igndse inmenging ons dreigen leien, terwijl de krachten en n van deze inmenging steeds worden'. Deh, dat het afgelopen jaar de voorzat, en nu door Soedan opgevolgd, bleef er echter op over buitenlandse en vooral militaire activiteit te mogen waardoor bittere discussies bestaan. Afrikaanse ministers hadden ge- tojdeze zaak aan de orde te stellen ^^prekingen achter gesloten deu- *are het niet dat Libië de lont in itvat gooide. Na de twee stor machtig verlopen openingsbijeen komsten werd besloten het overleg verder in afzondering voort te zetten. Het dient ter voorbereiding van de topconferentie van de OAE, waar voor staatshoofden en regeringslei ders vandaag over een week naar de Soedanese hoofdstad komen. Komoren eruit De ministers hebben inmiddels beslo ten de delegatie van de eilanden groep de Komoren in de Indische Oceaan uit te sluiten van het verdere werk binnen de organisatie. Eerst moeten de geloofsbrieven door een speciale commissie van de OAE zijn ontvangen en bestudeerd om na te gaan of een toekomstige delegatie van de Komoren wel „werkelijk een regering vertegenwoordigt", zo zei hij. Op de Komoren vond midden mei een staatsgreep plaats, waarbij presi dent Ali Soilih werd gedood. De staatsgreep werd geleid door de Fransman Bob Denard, die eerst als huurling in Kongo vocht en thans minister van defensie van de Komo ren is. Een door de Rhodesische dominee Sithole naar Khartoem gestuurde de legatie is daar wel aangekomen, maar door de Soedanese autoriteiten ver zocht weer te vertrekken. Sithole is één van de ondertekenaars van de 'binnenlandse regeling' in Rhodesië, die door de OAE niet wordt erkend. Voor haar is het Patriottisch Front van Nkomo en Moegaba de enige vertegenwoordiger van zwart Rhode sië. Het Front keert zich tegen gema tigde leiders als Sithole en verwacht alleen door strijd een oplossing te bereiken van het conflict in Rho desië. In de Filippijnse hoofdstad Manilla kwamen zaterdag bij een brand in een bioscoop minstens twaalf mensen om het leven. Op de foto's een beeld van de bergings- en blussingswerkzaamheden. Van een medewerker LISSABON De partij van het Sociaal Democratisch Centrum (CDS) in Portugal heeft gisteren een „ministeriële herziening" van het ministerie van landbouw en visserij geëist. Daarmee lijken de centrum-democraten aan te sturen op het ontslag van minister Luis Saias. De CDS maakt samen met de socia- hoop tegen Saias die zij verwijt onder listische partij deel uit van het twee- één hoedje met de communisten te de kabinet-Soares. De CDS is ook van spelen. Dat verwijt werd door Saias' mening dat de betrekkingen tussen voorganger Antonio Barreto beves- president Eanes en de regering verbe- tigd, toen deze vorige week verklaar- terd moeten worden. Van premier So- de dat de projecten die hij op zijn ares zelf wordt geëist zijn bedoelin- ministerie klaar had liggen allemaal gen voor de komende maanden ken- op de lange baan geschoven zijn. baar te maken. De CDS geeft daar mee antwoord op de verwijten van „verraad" en „slapte" die haar de laatste weken werden gemaakt. Een van die beschuldigingen kwam van de confederatie van agrariërs van Portugal (CAP) die veel CDS-leden onder haar aanhangers telt. De CAP loopt al sinds enkele maanden te Het centrale probleem is nog steeds de regeling van de landbezettingen die in 1975 door de landarbeiders in Zuid-Portugal zijn doorgevoerd en nu voor een deel weer ongedaan moeten worden gemaakt. Bij wijze van scha deloosstelling zouden de vroegere grootgrondbezitters volgens de vo rig jaar door Barreto ontworpen wet lch< herlPLONA (AFP, AP, UPD :rMet politie-optreden ln de 'B Jdspaanse stad Pamplo- -ïaafgelopen zaterdag, was ukkig" en niet nodig". gisteren de gouverneur van de provincie Navarra, Ignaclo __u Volgens hem was de politie pTibelde gekomen door een „ver- r(iec uiUeg van haar orders". Llano de buitenlandse toeristen in Jona zijn verontschuldigingen liet weten dat tien aanhoudln- verricht. Eerder was de verzocht vanwege de ongre- den, de stad te verlaten, engevecht isten begonnen toen Baski- derseParatisten' 016 afscheiding Sen^ Proirtneie van Spanje voor- ^rt, de arena binnenrenden na af- ian het laatste stierengevecht, btvouwden een twaalf meter een verlaten en troosteloze aanblik. Troosteloos lang spandoenk waarop zij vrijlating eisten voor alle Baskische vrijheids strijders die nog gevangen zitten. Aanvankelijk gingen alleen de toe schouwers met hen op de vuist, maar later greep de politie in. Daarop keerde de meerderheid van de rond 17.000 aanwezigen zich tegen haar. Er werd met flessen en stenen geworpen, en verscheidene agenten kregen messteken. De politie, die aanvankelijk met rubberkogels en rookgranaten schoot, begon plotse ling met echte kogels te schieten en trof een 27 Jarige man ln het hoofd. Hij overleed later in het ziekenhuis. Zeker 150 mensen werden gewond. De rellen in en rond de arena duurde nuren, en breidden zich later uit naar het bureau van de gouverneur. Een grote menigte wilde het gebouw be stormen uit protest tegen het optre den van de politie. Deze dreef de betogers uiteen met opnieuw rubber kogels en rookgranaten. Gisteren was de rust ift Pamplona weergekeerd, maar het centrum bood Van de meer dan 100.000 toeristen die ter gelegenheid van het feest van San Firmin, de stadsheilige, naar Pamplo na waren gekomen, was niets te be speuren. In de straten lagen de uitge brande wrakken van auto's, dikwijs op elkaar gestapeld, waardoor alle verkeer onmogelijk was. Het wegdek lag bezaaid met stenen, terwijl van het gebouw van de gouverneur en van veel winkels de ruiten in dlggels la gen. De radio speelde alleen „ernstige muziek". Het traditionele loslaten van stieren in de straten van Pamplona werd gisteren afgelast. in totaal tweederde van de grond terug moeten krijgen. Barreto beoog de daarmee de invloed van de door de landarbeiders opgerichte collectieve boerderijen en coöperaties af te bre ken en tevens de aanpassing van de gemiddelde grootte van het boeren bedrijf aan de normen van de EG. De collectieve boerderijen èn de com munistische partij zijn daartegen. Een groot aantal landarbeiders zou opnieuw werkloos worden. Boven dien zouden de collectieven en de coöperaties de greep op hun eigen landbouwbeleid verliezen. Minister Saias gaf vorige week als reactie op de verklaring van Barreto dat alleen het gebruik van polltiegeweld bij de uitvoering van de wet, op de lange baan geschoven was. Volgens het staatssecretariaat van de landhervor ming zijn er een aanzienlijk aantal gevallen van landteruggave in onder ling overleg geregeld. Tegengesproken Die verklaring werd tegengesproken door de CAP die er tevens op blijft wijzen dat de EG-norm moet blijven gelden. Bovendien zou „toepassing van geweld niet nodig zijn, als de regering er maar voor zorgde dat ze voldoende gezag heeft om haar eigen wetten uit te voeren", zei mij gisteren de voorzitter van de CAP, José Manu el Casqueiro. Het probleem is echter dat de regering dat gezag niet heeft zolang ze niet via de communistische partij de landarbeiders aan haar kant heeft. Minister van binnenlandse zaken Ro- dolfo Martin Villa heeft om een offi cieel onderzoek gevraagd, waarvoor De landhervorming blijft zodoende de vice-directeur voor de veiligheid Jose Sainz vanuit Madrid naar Pam plona vertrokken, is inzet van een spel om de macht tus sen de communisten enerzijds en „rechts" anderzijds, waarbij de socia-

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5