Zuiverheid van politici niet 'objectief' bewezen De tekening van een lezer Trouw Commentaar „broeders": aflopende zaak- aE jedennorm Het onderzoek naar de koopsompolissen (2 en slot) Van Rooijen toch niet helemaal brandschoon Zuidmolukkers verwerpen plan vreemdelingenpas JiLy fiatikfy HET WEER door Hans de Jong Meer herfst dan zomer Weerrapporten Strandweer te letterlijk keuvelfiets stuur 'n brief hond op hoofd kamelenkliniek £TERDAG 8 JULI 1978 BINNENLAND1 TROUW/KWARTET ■linister Gardeniers van CRM wil ledennorm voor het verkrijgen |Kn zendtijd op radio en televisie f irhogen. Het is echter onjuist uit A eze mededeling zonder meer te includeren dat de minister de empel voor de toegang tot de Ma her wil verhogen. Tegelijk name- k met de verhoging van de leden- arm wil zij de voorwaarde schrap- :n dat alleen de betalers van de nroepbijdrage (en dat zijn in de eeste gevallen de gezinshoofden) eetellen bij de vaststelling van et ledental. Getrouwde vrouwen inwonende kinderen krijgen aor deze voorgestelde verande- ng nu de kans om effectief hun horkeur uit te spreken voor een :paalde omroep (of desnoods zelf >or meer dan één, als zij daar het ld voor over hebben). lat betekent een forse uitbreiding _2j*n het aantal werkelijk meetel lende kandidaat-leden voor de om- jepverenigingen en dus is de ver- oging van de Iedennorm alleen - laar een logische consequentie n die uitbreiding. cj rincicpieel gezien betekent het irstel ook een verbetering, want p het ogenblik is er in de termen an de omroepwet alleen maar prake van wat deze krant een paar lar geleden (met een aan Abra- am Kuyper ontleende term) „het uismanskiesrecht" heeft ge- oemd dat wil zeggen: een kies- icht, dat alleen aan het gezins- lofd toekomt. D 'och is er alle aanleiding voor eer ritische aantekening bij het voor tel van mevrouw Gardeniers. Wij k(J emen aan dat zij bij de uitwerking da 'an haar voorstel een leeftijds grens zal inbouwen, zodat het niet ^§an voorkomen dat al te enthousi- ste (en niet op een tientje meer of mnder kijkende) supporters van ;en omroepclub al hun minderjari- e kinderen lid van die club ma- wen. Zonder zo'n leeftijdgrens kan sctve nu voorgestelde regeling leiden genot bevoordeling van een bepaalde [^bevolkingsgroep. nJkfegelijk ook zullen er duidelijke :ten mui' hieteen «4e 1 ten- voorscnriften gesteld moeten wor den voor een ondubbelzinnige wilsverklaring van de contirbutie- betalers, dat zij inderdaad meege teld willen worden als lid van die omroepclub. Doet men dat niet, dan bestaat de mogelijkheid dat een handige jongen (of groepe ring) de toegang tot de ether ge woon „koopt". Een adressenbe stand met 150.000 namen is wel ergens op te scharrelen (daar is zelfs een levendige handel in) en met een officieel opgestelde stich- tingsacte vol mooie beloften en een voorschot van anderhalf mil joen gulden op de te verwachten revenuen van de uitzending (een tientje voor elke naam uit het adressenbestand) is men zendge machtigde, met alle voordelen daaraan verbonden zoal$ de vrije beschikking over de auteursrech ten van de programmagegevens. Een bizarre veronderstelling? Wie zich herinnert langs welke wonder lijke wegen in een niet eens zo ver verleden allerlei commerciële or ganisaties gingen om in Hilversum een voet tussen de deur te krijgen, zal moeten toegeven dat op dit punt zijn fantasie niet stoutmoedig genoeg kan zijn. Het beste is daarom dat minister Gardeniers niet alleen strenge be palingen maakt over duidelijke wilsverklaringen van leden of be gunstigers van omroeporganisa ties, maar haar voorstellen ook koppelt aan eerder gelanceerde plannen van haar voorganger op het ministerie. Deze wilde (te recht!) de normen voor de toela ting tot de ether nog meer toespit sen, zodat een nieuwe zendge machtigde ook werkelijk iets an ders en nieuws voor de kijkers en luisteraars zou betekenen. Nie mand heeft toch behoefte aan een derde Avro/Tros? In beginsel heeft mevrouw Garde niers een aardig voorstel aan de Kamer gestuurd, maar het is wel noodzakelijk het nog eens in sa menhang met een paar andere pro blemen te bekijken. DOOR JOHAN VAN WORKUM DEN HAAG Niet 46 politici van voornamelijk het CDA, maar slechts vier (waarvan drie CDA) hebben een omstreden koopsompolis gekocht. Deze uitslag van het officiële onder zoek is door de politici vooral aangegrepen om te demonstre ren hoe zuiver zij wel zijn. Dat is niet alleen hun goed recht. Dat was ook het doel van het onderzoek. Zoals prof. Hofstra het zei, toen hij in februari was aangezocht als lid van de onderzoekscommissie: „De politici die niet zo'n polis hebben, hebben er recht op dat zij niet alleen maar op hun woord worden geloofd, maar dat wij (de commissie) daaraan een objectief bewijs toevoegen." Helaas kan niet worden gezegd dat het onderzoek dat „objectief bewijs" heeft opgeleverd. Daarvoor drijft het hele ondereoek te zeer op de verkla ringen van één persoon, die boven dien belanghebbende was in de uit slag: de staatssecretaris van Finan ciën. Hij is belanghebbende, gezien de controverse tussen de leiding van het Ministerie van Financiën en de jongere belastinginspecteurs inzake de wijze van aanpak van de tanende belastingmoraal en vooral de rol die publiciteit daarin zou kunnen vervul len (zie de beschouwing in de krant van gisteren). De commissie heeft gegevens over de politici verzameld bij zowel verzeke ringsmaatschappijen als de belas tingdienst. De commissie geeft zelf toe dat de procedure via de verzeke raars niet sluitend was. (Polissen kon den ook in het buitenland zijn afge sloten.) De procedure via de belas tingdienst was dus bepalend. Interpretatie Het voordeel van de koopsompolis berust vooral op de rente op de lening waarmee de koopsom is gekocht. Die rente mag worden afgetrokken voor de inkomstenbelasting. Het eenvou- digst zou zijn als de commissie in de belastingdossiers van de politici kon gaan neuzen. Dat is echter onmoge lijk vanwege de geheimhouding van individuele belastinggegevens. Daar om had de commissie de betrokken politici gevraagd dat die aan hun belastinginspecteur zouden vragen een standaard verklaring te onderte kenen. De inspecteur verklaarde daarin dat „de ter inspectie bekende gegevens geen aanwijzingen bevat ten" dat de betrokken politicus of een gezinslid een koopsompolis bezat. Al snel nadat deze procedure bekend was geworden ontstond een menings verschil over de interpretatie. Som mige inspecteurs hadden de belastingaangifte over 1976 nog niet binnen. Anderen troffen misschien wel een opvallende aftrekpost voor rente aan, maar er was niet nagegaan waarop die betrekking had. Had in deze gevallen de inspecteur „aanwij zingen" voor het bezit van een om streden polis? Strikt genomen niet. Toch vereekerde het ministerie van financien dat de enige juiste interpre tatie was dat in deze gevallen de gevraagde bevrijdende verklaring niet zou worden ondertekend door de belastinginspecteur. Deze mededeling van het ministerie kwam echter nadat wellicht een aan tal inspecteurs de zaak al hadden afgedaan. Deze zaak werd bij de com missie aangekaart door de verenigin gen van belastinginspecteurs, die om het onderzoek hadden gevraagd. „De commissie maakte zich nogal onge rust over deze mededeling, die de waterdichtheid van de gevolgde pro- cedrure aantastte." aldus het rapport van de commissie. Spreekverbod Hier wreekte zich ook het feit dat het ministerie de inspecteurs heeft verbo den met jounalisten te praten. Nu konden zij zelfs geen antwoord geven op vragen van de pers welke interpre tatie zij hadden gevolgd. Zo wilde toentertijd het hoofd van de inspectie directe belastingen te Den Haag, J. Drent, nog wel onze vraag aanhoren, om daarna te antwoorden: „Dat is precies de vraag die ik had verwacht, maar ik kan u er geen antwoord op geven". Daardoor werd de indruk ver sterkt dat het hier inderdaad om een belangrijk discussiepunt ging. De oplossing was geweest wanneer de commissie opnieuw alle inspecteurs zou benaderen met de vraag welke interpretatie zij hadden toegepast. De commissie heeft dit evenwel over gelaten aan de staatssecretaris van financiën. Die heeft vervolgens de commissie kunnen berichten dat alle verklaringen goed waren geweest. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de inspecteurs tegenover hun staatsse cretaris een ander antwoord hebben gegeven dan zij rechtstreeks tegeno ver de commissie zouden hebben ge daan. En ook lijkt het niet waar schijnlijk dat de staatssecretaris de uitkomst van zijn onderzoek niet eer lijk heeft doorgebriefd aan de com missie. Niettemin was de staatssecre taris belanghebbende, en kon hij door oneerlijk te zijn de weerspanni ge jongere inspecteurs de nederlaag toebrengen die hij hen wellicht toe wenste. Getoetst aan de hoge norm van prof Hofstra een bikkelhard objectief bewijs bewijst het onder zoek nu niet veel meer over de zuiver heid van de politici dan persoonlijk door henzelf ondertekende verklarin gen, zoals fractieleider Aantjes wat betreft de CDA-politici al had verza meld. Merkwaardig is de stelligheid waar mee Aantjes en zijn fractiegenoot drs. Eversdijk verkondigden dat oud- staatssecretaris Van Rooijen „brand schoon" uit het onderzoek tevoor schijn is gekomen. De feiten, zoals de commissie ze in haar rapport ver meldt. geven bepaald geen reden voor die stelligheid. De commissie meldt dat Van Rooijen niet „het lek" is geweest waarlangs bekend werd dat het ministerie van financiën spoedig een eind zou ma ken aan het voordeel van de koop sompolissen. Maar de commissie meldt ook dat Van Rooijen 'in de kritieke periode zich niet heeft ont zien tenminste één partijgenoot (KVP) desgevraagd een advies te ge ven over al dan niet aanschaf van een omstreden polis. Onthouden Van Rooijen had kunnen antwoorden dat hij uit hoofde van zijn functie zich diende te onthouden van elk advies. Maar dat heeft hij niet ge daan. Het rapport meldt dat hij de aanschaf van de polis heeft ontraden. Oud-staatssecretaris Van Rooijen Dat was voor de partijgenoot een zeer nuttig advies. Het was toen immers nog de bedoeling van de staatssecre taris de komende wetswijziging te rugwerkende kracht te geven. Als de partijgenoot de polis wel had ge kocht. zou die hem waarschijnlijk enig nadeel in plaats van fors voor deel gaan opleveren. Het advies heeft de partijgenoot tot voordeel gestrekt, namelijk het ontlo pen van financiële schade, (denk ook aan een afkoop van een nutteloze polis). Deze partijgenoot heeft hierbij gebruik mogen maken van voorwe tenschap ontleend aan een staatsse cretaris. (Dat polissen uit de bewuste periode uiteindelijk toch nog voorde lig zouden worden, was op dat mo ment nog niet bekend. Dat was het gevolg van een wijziging die CDA en VVD pas later in het wetsontwerp van de staatssecretaris hebben aan gebracht.) Niet dat het geven van dit advies nu zo'n zwaar vergrijp is geweest van staatssecretaris Van Rooijen. De kwalificatie „brandschoon" zou ech ter pas zijn opgegaan als hij zich van elk advies had onthouden, zoals hij ook zou hebben moeten doen wan neer hij vanuit zijn wetenschap geen negatief maar een positief advies zou hebben kunnen geven aan zijn partij genoot. Dit is het laatste van twee artikelen over de koopsompolissen. Het eerste stond in de krant van vrijdag 7 juli Van onze correspondent UTRECHT Het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers verwerpt het voor stel van minister Wiegel om de speci ale paspoorten voor Zuidmolukkers af te schaffen en te vervangen door vreemdelingenpaspoorten. Het in spraakorgaan pleit in een advies aan minister Gardeniers van CRM voor verbetering van de bestaande rege ling. Het voorstel van Wiegel wordt „psychologisch en feitelijk een stap terug" genoemd. Een van de bezwa ren van de Molukkers tegen een vreemdelingenpas is dat ze dan voor elke reis een visum moeten vragen. De moeilijkheden die in het systeem met de „faciliteitenpaspoorten" zijn wil het inspraakorgaan wegnemen. Het buitenland zou goed moeten wor den voorgelicht over de paspoorten. Naar bos en hei. En dan samen fietsen Ook dat kan. met de auto. Ijn jn ;f r Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. MAAtt vrr£cure/Va6C£S?ï os A*&rs»Axi£?*.SACAizfJ'f6*( Ook dit weekeinde blijft een de pressie boven Noorwegen door gaan met pogingen ons allemaal op de kast te krijgen. Alsof het al niet genoeg is komt er uit Schot land een vers ladinkje regen op zetten, gevolgd door weer verse re buien en een aanhoudend te koude wind uit het noordwesten (St. Maarten (N.H.) gisteren maximum 13.3 graden C.). Nu dit pronkstuk van een depressie het heeft bestaan in westelijke rich ting en dus tegendraads terug te lopen en het Atlantische hoge- drukgebied nog altijd passen op de plaats maakt, zit er ook zon dag en maandag weinig schot in het weer. Dinsdag en woensdag zou het op grond van de compu- terkaarten wat beter en rustiger worden, hoewel de „Amerika nen" de as van de geplande ho- gedruk zone nu weer meer over de Britse eilanden heen tekenen dan over de Lage Landen en dat houdt toch weer een iets grotere kwetsbaarheid voor storingen in en aanhoudende koelte. Maar daarom niet getreurd... de Fran se kaarten laten die rug wel over ons heen komen vanuit een naar noordwest Spanje opdrukkend maximum (1045 m.b.) met een warmte- en koufront van een IJs- tanddepressie en opmars over Ierland en Engeland. Een vreemd wereldje toch die atmos feer: veel lijn valt er soms niet in te bespeuren. Enkele thermische hoogstandjes uit het zuidwesten van de Ver enigde Staten in de week van 18 tot 25 juni (gegevens via Jan Visser, Marken). El Paso in Texas boekte op 25 juni voor de 12de achereenvolgende dag een temperatuur van 37.8 graden C. of hoger. (Vorig record elf in juni 1960). Het maximum op 24 juni was 43 graden C. Een dag daarna werd het in Gila Bend, Arizona en Presidio in Texas: 47.8 graden C.: zelfs voor die streken bijzonder hoog. De gemiddelde weektemperatuur in Yuma was 35.6 graden C. (afwij king plus 4.3), en in El Paso 31.7 (plus 3.9). Op die topdag 25 juni viel er plaatselijk inhet midden van Indiana 125 tot 175 milli meter. Hoe nat het per regio in afgelo pen junimaand geweest is leest u hieronder dankzij het snelle in turen van de regenkaarten door de waarnemers. Het vliegveld Deelen (KNMI) was het natst met 125 millimeter, Den Helder (eveneens KNMI) het droogst met 35 tegen normaal 40 in het noordwesten tot 70 millimeter in Zuid-Limburg. Hier de uitslagen van boven naar beneden: Musselkanaal 122, Nij megen 117, Swifterbant 114, Her wijnen 11, Arnhem 109, Almkerk 108, Deurne 106, Zwijndrecht 105, Emmen en Oosterbeek 100, Papendrecht en Hoog Keppel 98, Dinxperlo en Arnhem II 95, Fij naart 93, Werkendam 92, Hazers- woudé 84, Wijk bij Duurstede en Hansweert 83, Kampen en Ten Post 80. Zwolle, Oud-Beijerland en Eysden 78. Roosendaal, Haar lem, Alphen aan de Rijn en Sant poort 77, Zuidhorn en Bilthoven 75, Losser 74, Koog aan de Zaan 73. Wagenborgen 72, Uithuizer- meeden 71, Aalten 70, Bussum 69, Apeldoorn 68, Meliskerke en Oostcapelle 66, Zidderbuuren 65, Brunsum 64, Ulrum en Scheve- ningen II 60, Texel 58, Marken 57, Huizen 55, Sint Maarten (N.H.) 52, Alkmaar 50, Andijk 39 millimeter. In juni heeft het in ons land op 17 dagen (normaal 14) geon weerd. „Dat betekent mooi va- kantieweer in augustus, let maar eens op", aldus medewerker-pro feet L. Pruiksma in Boxum bij Leeuwarden. Voor juli voorspelde hij aan het begin van de zomer nat en koud Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VUssIngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel 1 Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorco München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca regen regen half bew. regen regenbui regen regenbui zwaar bew regen zwaar bew onbew onbew. regenbui half bew regenbui regen zwaar bew Uchl bew regenbul half bew onbewolkt licht bew. zwaar bew zwaar bew onbew onbew licht bew. onweer licht bew. onweer zwaar bew. licht bew licht bew. half bew regenbul regenbui onbew 26 weer en adviseerde de mensen niet te gaan kamperen. Vandaag slecht tot matig strandweer. Ook zondag weinig beter. HOOGWATER zondag 9 Juli. Vlluingen S 17-17 34. Hartngvlletslutzen 3 21-17.43. Rotter dam 720-19 1!' Schcvenlngcn 6.14 1837 IJmu: den 6 52-19 15, Den Helder 11 03-23 34. Harllnger 1.26-13 16. Delfzijl 3 12-25 15. HOOGWATER maandag 10 juli Vltssingen 5 52-1808. Haringvlteuhilzen 5 56 18 19. Rotterdam 7 56-20 32. Schcvenlngei 6 40-19 43. IJmuidon 7 26 19 48, Den Helder 1131' 0. Harllngen 2 01 13 47 DellziJI 3 45-15 48 K) 2.45 visi e Fi (K) VOO siek roeg 11. 5) C -on( s Ph i| .4.43 I; 3 (Sp( 45 luzif "ran ogra es O Sp oen 19 en Er moet bezuinigd worden in dit land en niet zo weinig ook, in elk geval een bedrag dat wij nooit bij elkaar gezien hebben en nooit zullen zien ook. De regering zoekt naarstig naar mogelijkheden om te besparen, maar één 'mogelijk heid schijnen ze in Den Haag over het hoofd gezien te hebben: de lintjes. Er wordt al zo lang over gepraat en geschreven dat het hele decoratiestelsel op de helling moet, dat er misschien een aardige besparing in zou kun nen zitten als er eindelijk eens daadwerkelijk iets aan gedaan wordt. Maar niets blijkt minder waar Zouden alle onderscheidingen met ingang van vandaag al naar de prullebak verwezen worden en zou er niet één meer worden uit gereikt, dan nog zou dat nog geen 27j miljoen schelen, een bedrag dat op de miljarden die uitge spaard dienen te worden, niet be paald zoden aan de dijk zet. Een herziening betekent trouwens toch niet dat je alles meteen maar overboord gooit; hoogstens zou je het wat simpeler en daar door goedkoper kunnen doen Bovendien gaat de. om precies te zijn, 2.376.600 die de Kanselarij der Nederlandse Orden op de be groting heeft staan, lang niet in z'n geheel aan nieuwe onder scheidingen op. Er worden bij voorbeeld ook aankopen voor het museum van gedaan, de onder meer na overlijden van de onder scheidene geretourneerde me dailles worden er van opgeknapt, en er worden toelagen van be taald die aan een heel enkele onderscheiding verbonden zijn. Zo zijn er nog drie „Broeders in de Orde van de Nederlandse Leeuw" in leven, die in het genot zoals dat heet van een kleine uitkering zijn; negen weduwen van zulke Broeders krijgen een nog kleinere toelage, wat het ge not dus aardig vermindert. Nooit van een „Broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw" gehoord? Niet zó onbegrijpelijk, want sinds 1960 is er tussen de onderschei den ridders, officieren, comman deurs. grootofficieren en dragers van grootkruisen (we rekenen dus ook de Orde van Oranje-Nas- sau even mee) geen enkele broe der meer voorgekomen, en hoogstwaarschijnlijk zal dat ook nooit meer gebeuren. De toelage is in deze tijd trouwens ook een lachertje 400 per jaar, wedu wen de helft maar dat was hij niet toen de onderscheiding bij de Wet op de Orde van de Neder landse Leeuw (1886. herzien in 1910) ingesteld werd, zelfs niet toen de uitkering aanvankelijk maar ƒ200 bedroeg. Het ging toen om echte broeders in zieken huizen en elders in de verzor gingssector (later ook mensen die in huishoudingen e.d. werkten), arbeid die in die tijd nog erg slecht betaald werd. De extra 200 en later 400 konden die broeders (en zusters) dus best ge bruiken. Nu de salarissen en sociale voor zieningen zoveel beter geworden zijn is de toelage overbodig ge worden. maar voor de nog in le ven zijnde „broeders" en de we duwen wordt de uitkering ge handhaafd. In elk geval is het instituut van de „broeders" een aflopende zaak. En zo verandert er tenminste toch iets in ons de coratiestelsel. Zó letterlijk hadden veertig poli tiemannen hun taak opgevat om lijf en leden van de 83 kandidaten voor de „miss universe"-titel te beschermen, dat hun hoofdcom missaris hen heeft moeten ver vangen door vrouwelijke colle ga's. De 83 nog ongekroonde schoonheidskoninginnen werpen zich op 26 juli in de Mexicaanse badplaats Acapulco in de strijd om de titel. Deze vader en zoon uit het Zwit serse Niederlenz trokken er al tijd al graag samen op uit, op de tandem. Leuk, maar moeilijk om onderweg een goed gesprek te voeren, omdat een van de twee er dan gegarandeerd een stijve nek van overhield. Vader be dacht daar iets op: hij bouwde een tweepersoons fiets waarop de berijders naast elkaar kunnen zitten, ieder aan een kant van de wielen. Zolang ze hun evenwicht maar bewaren, kunnen vader en zoon nu al keuvelend door de Zwitserse dreven fietsen. Dr Virgilio Barelro Riveros. Anastasia Idolina Gaona en Se vere Acosta Aranda, drie langge strafte politieke gevangenen in Paraguay, worden al twaalf en dertien jaar vastgehouden zon der in staat van beschuldiging gesteld te zijn en zonder enig proces. Zij vielen niet onder de amnestie van 30 maart, waarbij zeven politieke gevangenen (on der wie Ananias Maidana Palaci- os) verijgelaten werden. Dr Bareï- ro (52) studeerde'in Asuncion en Buenos Aires. Als hoofd van de dienst radiocommunicatie werd hij grotendeels verantwoordelijk voor het opzetten van het tele communicatiesysteem in zijn land. Hij werd beschuldigd van communistische activiteiten en ook zou hij vertrouwelijke infor matie hebben afgeluisterd en doorgegeven aan Moskou. Dr Ba relro erkent dat hij communist is, maar de andere beschuldigingen wijst hij van de hand. Hij werd in augustus 1964 gearresteerd, op weg naar huis. Naar verluidt is hij gemarteld door onderdompeling in een bassin dat onder stroom stond. Er is niets bekend over zijn gezondheid, maar verschei dene medegevangenen die, net als hij. aan een hongerstaking hadden deelgenomen, zijn naar een militair ziekenhuis gebracht. Mevrouw Gaona, 55, heeft een zoon die in de gevangenis is gebo ren. Zij is gearresteerd wegens vermeend lidmaatschap van de communistische partij, en omdat ze betrokken zou zijn geweest bij „terroristische incidenten waaraan grote twijfel bestaat. Severe Acosta Aranda werd ook opgepakt alleen omdat hij com munist zou zijn. Ook hij deed mee aan de hongerstaking tegen de slechte toestanden in de ge vangenis. Beleefde brieven in Spaans of Engels met het verzoek om onmiddellijke vrijlating van deze drie gevangenen kunnen ge stuurd worden naar: Generaal Alfredo Stroessner. Presidente de la republica del Paraguay Casa de Gobierno Asunción. Paraguay. Blackie was maar een heel klein schoothondje, maar toch is het diertje er de directe oorzaak van. dat een 54-Jarlge vrouw uit de Zuidafrikaanse stad Johannes burg een spoedoperatie moest ondergaan en nog steeds in zorg wekkende toestand in een zie kenhuis verpleegd wordt. Het hondje zelf kon er niets aan doen. Zó zat het op het dakterras van een vijftien verdiepingen hoge flat. en zó lag het beneden, via het hoofd van de vrouw. Blackie was op slag dood en npg weet niemand precies wat er gebeurd is. Hij was het speelkameraadje van een tienjarig meisje, dat op het terras met hem had zitten spelen. Even was ze naar binnen gegaan, en toen ze terug kwam was Blackie spoorloos. De ouders van het kind zeggen dat de muur rondom het terras veel te hoog voor het hondje was, zodat het er onmogelijk zelf overheen heeft kunnen springen. De vader ver moedt dat vandalen het dier naar beneden gegooid hebben: „Ze smijten hier van alles naar bene den. tot stenen aan toe Zelf heb ik laatst nog maar net voor een zak zand opzij kunnen springen Maar een levend dier, dat is nog niet eerder gebeurd Israël Is het eerste land in het Midden-Oosten dat een kliniek voor zieke kamelen heeft geo pend. ,De kliniek is onderdeel van het veeartsenijkundlge zieken huis, behorend bij de universiteit Ben Goerion in Beersjeba. De dierenartsen hebben in de kliniek de mogelijkheid om kamelen door te lichten, röntgenfoto's te maken en bloed- en urineproeven op de dieren te doen. In de Ne- gew woestijn leven volgens offi ciële schattingen ongeveer twin tigduizend kamelen, zodat de kli niek geen gebrek aan klandizie hoeft te hebben Het gebouw en de inrichting hebben een miljoen dollar gekost; het geld is van on bekende gevers uit het buiten land afkomstig

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5