logelijk geen ontslag in zeescheepvaart ollar-nervositeit Bonden positief na gesprek met Vmf np valutamarkten Él NDSM: halvering scheepsbouw ruimschoots gehaald 's Werelds grootste Hovercraft Landbouwschap staat achter 'Bestek 81' og geen verbetering betonwarenindustrie va;a; R Vmodernisering in concurrentieslag nodig ciport aardgas gedaald □lonesië wil 'H000 koeien Van der Stee maant vissers Hypotheekrente per 4 juli Ondanks bestaan van enkele zorgen Nieuwe regeling isolatiesubsidie op 1 juli ingegaan emen' en 'Bonn' werpen schaduwen vooruit Onderzoek naar belastingdruk op onroerend goed Ook als Amsterdamse werf open blijft Sanering van scheepsbouw in EG kost 200.000 banen pTjRDAG 6 JULI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P15-RHS17 p G ten, I >2159 55~~|»n onzer verslaggevers 2MV''HAAG Bij de personeelsinkrimping in de zeescheepvaart hoeven wellicht geen jngen ontslagen te vallen. Die verwachting heeft de Kon. Ned. Redersvereniging (KNRV) uitgesproken. Een dag eerder hadden de zeeliedenbonden alarm geslagen over de "•"^ide inkrimping. g. RS i2.00Crsorganisatie publiceerde gis- 020-et door de bonden gewraakte ;r modernisering van zeesche- het daarmee gepaard gaande ian arbeidsplaatsen. Volgens De modernisering zou volgens de re ders ongeveer vijftien jaar in beslag moeten nemen. Gelet op het grote natuurlijk verloop onder zeevaren den (vooral gezellen) kan de hele ope- s is die modernisatie noodza- ratie mogelijk afgerond worden zon- il Nederland de internationa- der ontslagen, aldus KNRV-voorzit- irrentie volhouden. Lagere ar- ter Muller bij de presentatie van het iten moeten ertoe bijdragen, plan. Muller kon niet aangeven hoe it name 1 de concurrentieslag sterk het personeelsbestand op de O ^Britten gevoerd kan worden, zeeschepen moet worden terugge- kir Ibedr. bracht. Evenmin kon hij meedelen hoe groot de kostenbesparing zal zijn. „Wij hopen op een aanvaardbaar kos tenniveau uit te komen," zei de KNRV-voorzitter. Over de invulling van de operatie zal de komende tijd „uitvoerig overleg" gevoerd worden. Op 13 juli is een gesprek met de overheid en bonden gepland. De KNRV ontkende ten stelligste, dat de reders hun plannen willen doorzetten buiten de werknemers om. Dat verwijt had de Federatie van Werknemers in de Zeevaart (FWZ) eergisteren gericht aan het adres van de werkgevers. Reders-voorman Mul ler benadrukte, dat het om een „dis cussievraagstuk" gaat, niet om een kant-en-klaar plan. Hij betreurde de voortijdige publikatie van het stuk door de bonden. „Daardoor is onnodi ge onrust ontstaan", zei Muller, die de handelwijze van de vakorganisatie „onbegrijpelijk" noemde. Het geprek tussen de betrokken partijen op 13 juli was al afgesproken. De FWZ heeft zich altijd een betrouwbare ge sprekspartner betoond, aldus Muller. Volgens de KNRV maakt de komst van sterk geautomatiseerde schepen personeelsinkrimping zeker moge lijk. De KNRV wil nu al experimen ten met een kleinere bemanning, zeer tegen de zin van de vakorganisaties. Het werkgeversplan voorziet in een kleinere bemanning per schip, zowel op het niveau van gezellen als van officieren. Bij de leden van de KNRV werken ruim 6400 Nederlandse kapi teins en officieren, 2800 Nederlandse gezellen en ruim 5600 buitenlandse gezellen. Deze personeelsbezetting geldt de grote handelsvaart, de zee sleepvaart en de bevoorradingsvaart is0#AAG Ook in mei is de van aardgas ver achtergeble- die van een jaar eerder. De Leitbedroeg die maand 3,2 mil" Ibieke meter, bijna twintig pro- iinder dan de uitvoer in mei AlfOe verkopen aan afnemers in n land bleven met drie mil- lieke meter op peil, maar door ig van de export bleven de gasverkopen in mei met 6,2 kubieke meter elf procent be- ie van het vorige jaar. ierste vijf maanden van dit jaar TTTigen de exportverkopen 21,9 ra kubieke meter of zeven pro- rainder dan in de periode janua- rt van het vorige jaar. De afzet in ^jand steeg met twee procent tot !^®§ns 21,9 miljard kubieke meter. IJ LG 1 L|)en onzer verslaggevers fARTA De Indonesische re- is van plan binnenkort 20.000 1 uit Nederland, Australië en lEEIht ook uit andere landen te im- Jtalliren om het tekort aan melkkoei- i niate heffen en tegemoet te komen i b.^e vraag naar melk, zo heeft de Canter van voorlichting, luitenant- Staal Ali Murtopo bekendge- Leict. ;ER^gens wil Indonesië de invoer tins afremmen. Om dat te berei- 1 geelde de heer Mutopo een reva- jielbt van de roePia ten opzichte van v pierikaanse dollar in het vooruit- ^ggjDe opwaardering van de roepia Z.Hjrmoedelijk deze week nog een 665jrorden. lemers bij Heineken in Tang ig (ten westen van Djakarta) (n gisteren enkele uren gestaakt otest tegen het besluit van de ie in Amsterdam een van de ide Nederlanders uit de onder terug te halen. Zeshonderd lemers versperden de toegang fabriek. De politie heeft de kOOÉrs verspreid waarop ze weer aan Dejverk gingen. De werknemers len via spandoeken hun sympat- T-jjoor de teruggeroepene. Boven- A wilden ze een winstaandeel in de nTneming. Een van de vier verstelbare propellers (diameter 6,4 meter) wordt hier aan 's werelds grootste Hovercraft gemonteerd. Deze Hovercraft, 300 ton en ruim 56 meter lang, is een verbeterde en vergrote versie van de huidige, die nu de dienst tussen Calais en Dover onderhoudt. De accommodatie is uitgebreid van 254 tot 416 passagiers en van 30 tot 60 auto's. De nieuwe Hovercraft komt waarschijnlijk in april 1979 in de vaart. Negeren vangstverbod risicovol Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van der Stee van Landbouw waarschuwt Neder landse vissers voor de ernstige risi co's. die de schepen en hun beman ningen kunnen lopen bij voortzetting van de sinds vandaag verboden ha ringvisserij in de Britse visserijzone ten westen van Schotland (Hebriden). De minister iet deze waarschuwing horen in een brief aan de Stichting van de Nederlandse Visserij. De regering heeft gisteren via de am bassade in Londen bij de Britse rege ring ernstig bezwaar gemaakt tegen het voornemen eenzijdig maatrege lend inzake de visserij te nemen. Op de inhoud van de maatregelen, die onder meer een haringvangstverbod ten westen van Schotland inhouden, wordt op dit moment nog niet inge gaan. Finn Olav Gundelacht, de Deense commissaris van landbouw van de Europese Commissie, zal geen bin dende beslissing nemen inzake de Britse maatregelen ter bescherming van de visstand. Gundelach wacht op de komende Visserijraad, die 24 juli in Brussel wordt belegd. Naam Rente vast Afsluitprov. Rentepercentage bank gedurende: (procenten) met tonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 80 775 80 7.75 AMROBank 5 jaar vartabel 1.5/2- 1.5 2 - 8.0 7.75 8.0 7.75 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.7 80 7.8 8.7 80 7.8 Centr. Beheer hypotheken 10 jaar - 7.9 79 Ennia 10 jaar - 7.9 7.9 Nat, Nederl. 10 jaar - - - Rabobank i adviesrente) Rabo-Hyp. Bank variabel 5 jaar 1.25 1.5 8.0 8.0 8.0 8.0 RPS 5 jaar 1.- 7.75 7.75 Spaarbank R'dam 5 3 jaar 1 jaar 1.- 2.- 7.75 6.75 7.75 6.75 Stad A dam 5 jaar 1.- 7.75 7.75 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2.- 2.- 2.- 7.9 8.3 7.8 8.1 8.5 7.8 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Een tweetal hypotheekbanken (Bouwfonds, Westland-Utrecht) heeft deze week de rente iets verhoogd. Overigens blijft het rentepeil VTij stabiel. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bestuurder Bas Nieuwland van de Industrie bond CNV toonde zich gisteren, evenals zijn collega's bij de Industriebonden NVV en NKV, positief over het resultaat van het overleg over de reorganisatieplannen bij Vmf-Stork. Nieuwland vond, dat goede voortgang is gemaakt. Alleen betreurt hij de onwrikbaarheid van de directie van Vmf ten aanzien van Stork-Bepak in Eist (90 man). Vmf wil dit bedrijf sluiten, maar de bonden willen dat het bedrijf open blijft als toeleveringsbedrijf voor de hoofdvestiging van Bepak in Utrecht. DEN HAAG De land- en tuinbouw schaart zich achter de doelstellingen van het ombuigingsbeleid: uit sociale motie ven, maar tegelijk ook uit welbegrepen eigenbelang. Meer bedrijvigheid en een betere bedrijfs- en inkomenspositie spe len de agrariërs immers in de kaart. Voorzitter drs. J. J. Schouten van het Landbouwschap zei dit in een korte beschouwing over de ombuigingsno ta „Bestek '81" van de regering, in de bestuursvergadering. Enkele zorgen over Bestek '81, vertelde hij, heeft het Landbouwschap echter ook wel. De regering zal beter duidelijk moeten :-hJ i65$TERDAM De pogingen om tot een structurele verbete van de betonwarenindustrie te komen een en ander in ALfenwerking met de HEHEM hebben niet het verwachte .rijltaat opgeleverd. ihrijft de BFBN (Bond van Fabrikanten van Betonwaren in Nederland), srantwoordelijk is voor rond 90 procent van de omzet van de totale iwarenindustrie, in het jaarverslag 1977. De BFBN meent echter, dat in richting toch iets moet gebeuren, gezien de structurele zwakte van de jfstak. t betonwaren-industrie kampt men met een belangrijke overkapaciteit, ijl de totale afzet in kubieke meters beton niet toeneemt, maar vermin- vof hoogstens constant blijft. Voor de komende jaren worden in dit 'iht geen verbeteringen verwacht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De (hogere) subsidie voor het isoleren van woningen is al ingegaan, en wel met terugwerkende kracht tot 1 juli. Zoals bekend bedraagt de maximum rijksbijdrage 30 procent van 4.000; derhalve 1.200. Onder de oude rege ling werd ten hoogste 22 2/9 procent over ƒ3.000 vergoed, hetgeen neer kwam op 666. lldl een onzer verslaggevers ^STERDAM Toeristen in het door een hittegolf geteister- autfokio (temperatuur ruim 31 graden celsius) kregen gisteren au»r de eerste maal sinds de tweede wereldoorlog minder dan !aJ yen voor een Amerikaanse dollar. Dit als gevolg van de vjhoudende koersdaling van de Amerikaanse munt op de Tütamarkt van Tokio. m it Imperial Hotel in Tokio werd 'R|e receptie nog maar 197,95 yen lopf dollars in bankpapier gegeven, Pflyijl voor in dollars luidende travel cheques 199,22 yen per dollar betaald. Overigens slaagde de i ar er op de valutamarkt in Tokio 0nr7akpn "ank zij grote steunaankopen van V/Ul Ad|V''U lapanse centrale bank in zich iets boven de grens van 200 yen een dollar te handhaven. Na een van 200,58 werd gesloten op 201. topconferentie in Bonn. wierpen hun schaduwen vooruit. Handelaren me nen, dat de nervositeit op de markten nog wel zal voortduren tot na de topconferentie in Bonn. au uropa gaf de dollar gisteren op de jaiftamarkten ups en downs te zien. alleen speelden de ontwikkelin- op de valutamerkt in Tokio een ook de deze week (vandaag en gen) te houden economische en jetaire conferentie in Bremen, als- de later deze maand te houden Als de voornaamste ooizaken van het aanbod van dollars en de vraag naar Japans geld worden nog altijd het buitensporige overschot op de Japan se handelsbalans en daartegenover het enorme tekort op de Amerikaan se handelsbalans beschouwd. Noch in Japan, noch in de Ver. Staten dreigt men zich over het bestaan van dit gebrekkige handelsevenwicht echter erg druk te maken. Met de regelmaat van de klok worden in Tokio maatregelen ter bevordering van de invoer en ter beperking van de uitvoer aangekondigd, maar evenzo vaak blijkt uit de maandelijkse cij fers over de ontwikkeling van de bui tenlandse handel dat de export nog steeds veel sneller groeit dan de import. In Washington wordt herhaaldelijk verklaard dat de koersdaling van de dollar zorgwekkend is, dat de econo mische ontwikkeling van de Verenig de Staten daartoe geen aanleiding geeft en dat maatregelen zullen wor den genomen om de positie van het Amerikaanse geld te beschermen. Maar behalve door middel van de verkoop van een fractie van de natio nale goudvoorraad wordt er in feite weinig tegen de koersdaling onder nomen. Van een duidelijke vermindering van het tekort op de handelsbalans is trouwens geen sprake. Zolang de Amerikanen energie blijven verspil len in het tempo waarin ze dat ge wend zijn zit er ook geen verbetering in. Meer dan de helft van het oliever- bruik moet worden ingevoerd. maken dat de gekozen instrumenten ook werkelijk tot de beoogde doel stellingen zullen leiden. Voorts zullen de offers die gebracht moeten worden evenwichtig verdeeld moeten worden over de verschillende bevolkingsgroepen en sectoren. De lagere inkomenstrekkers, waarvan er in land- en tuinbouw velen zijn, zullen daarbij in ieder geval ontzien moeten worden. De vermindering van twintig miljoen gulden voor agrarische structuur- maatregelen, tot uiting komend in terughoudendheid bij de uitvoering van cultuurtechnische werken (ruil verkavelingen e.d.) zal, volgens drs. Schouten, vrij grote gevolgen kunnen hebben. Het komt er danop neer dat de agrariërs pas later van verbeterin gen gebruik kunnen maken. De Stichting Beheer Landbouwgron den zal haar aankopen tot een bedrag van 28 miljoen gulden uitstellen. „Wij zullen het nadelige effect hiervan nauwkeurig moeten nagaan," aldus Schouten. „Hetzelfde geldt ook voor de gevolgen van het beperken van het bijdragetotaal voor de beheersover eenkomsten voor landschappelijk waardevolle landbouwgebieden. „De agrariërs, aldüs Schouten, „mogen hierdoor niet voor de nare verrassing komen te staan dat zij wel beperkin gen, maar geen vergoedingen krijgen. Dat laatste zou neerkomen op „dub bel pakken". Zo breed mogelijk Het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw zal over drie Jaar 28 miljoen gulden kunnen uitke- Van een onzer verslaggevers BILTHOVEN Volgens de Neder landse Bond van Makelaars in Onroe rende Goederen NBM in Bilthoven is het niet uitgesloten, dat er in ver schillende gevallen teveel aan onroe rend goed-belasting wordt betaald. Uitgangspunt van de waardebepalin gen is namelijk de verkoopwaarde van het onroerend goed. Maar omdat er van een werkelijke verkoop geen sprake is, moet die verkoopwaarde worden getaxeerd. Dat gebeurt op verschillende manleren en het resul taat is dan ook, aldus de NBM, dat die taxaties sterk uiteenlopen. Op grond hiervan is het niet uitgesloten, dat er in verschillende gevallen rela tief te hoog wordt aangeslagen. De NMB is van mening, dat de waar dering in het gehele land volgens de zelfde methode en normen moet ge beuren. In het kader daarvan heeft deze makelaarebond al studies ge daan en die aan de leden én alle gemeenteraden toegezonden ren. Schouten hoopte dat in goed overleg met de overheid het nadelig effect daarvan eerlijk, dus zo breed mogelijk, Wordt verdeeld. Voorko men moet worden dat noodzakelijke investeringen per aanpassing en ver vanging achterwege blijven. Omdat hij exportvergroting van groot belang achtte, vond drs. Schou ten het verheugend dat in Bestek '81 wordt aangekondigd, dat de overheid in 1981 een bedrag van tachtig mil joen gulden zal bijdragen in de keu ringskosten voor agrarische produk- ten. Hij vroeg zich echter wel af hoe groot dat bedrag zal zijn in de jaren vóór 1981. Hij vond het onbegrijpelijk dat dit jaar voor dit doel nog niets wordt bijgedragen. Volgens de reorganisatieplannen van Vmf-Stork staan bij het concern"1.800 arbeidsplaatsen op de tocht. Bijna een maand geleden liep het overleg vast, omdat de Vmf-top verder praten niet zinvol achtte. Op aandringen van minister Van Aardenne van economi sche zaken zijn de partijen gisteren weer om de tafel gaan zitten en geble ken is, dat de plannen weer bespreek baar zijn, op de sluiting van Bepak na. f Vmf-Stork heeft, aldus de bonden, het oorspronkelijke plan om bij Con rad Stork in Haarlem 90 arbeids plaatsen te laten vervallen opgege ven. Het aantal van 90 arbeidsplaat sen staat weer ter discussie en beke ken zal worden of het met minder kan. Vrijdag wordt nader overleg in Haarlem gevoerd. Door nieuwe marktontwikkelingen is Vmf nu ook bereid te bezien of bij Stork-Velsen minder arbeidsplaatsen hoeven te verdwijnen. Aanvankelijk wilde Vmf in de kranenjabrjek 150 man laten afvloeien. Pas rond 1 september zal het nieuwe aantal te verdwijnen ar beidsplaatsen bekend 2ljn. Eens De partijen zijn het in hoofdlijnen ook eens geworden over het aantal arbeidsplaatsen bij Stork Werk spoor-Diesel. Daar blijven 1.550 ar beidsplaatsen gehandhaafd van de aanvankelijke 2.000. De dieselbedrij- ven van Vmf worden, zoals bekend, zelfstandig met een staatsdeelne ming van 49 procent. Vrijdag zal na der worden onderhandeld over de vraag hoe het verlies van 450 arbeids plaatsen over de vestigingen van Stork Werkspoor Diesel (Amsterdam. Zwolle en Weesp) zal worden ver deeld De bonden hebben 2ich, aldus Bas Nieuwland, neergelegd bij het besluit van Vmf om bij Bronswerk KAB in Utrecht 60 arbeidsplaatsen (kantoor personeel) te laten vervallen. De oor spronkelijke plannen voorzagen in het opheffen van 207 arbeidsplaat sen. Ook verzetten de bonden zich niet tegen de sluiting van de Amster damse machinefabriek „Voor waarts". Wel willen ze, dat de produk- tie in andere Vmf-bedrijven wordt ingepast. Economische zaken 2oekt thans gegadigden, die in de produktie zijn geïnteresseerd. Vmf kan. als de reorganisatie is doorgevoerd, rekenen op financiële overheidssteun van 235 miljoen gulden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ook als de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij, een dochter van Rijn-Schelde-Verolme, open zou blijven, zal de hele Nederlandse scheepsnleuwbouw met meer dan 50 procent zijn afgeslankt, zo beweert de ondernemingsraad van de voor sluiting staande NDSM in een open brief aan de Beleidscommissie Scheepsbouw. De ondernemingsraad van de Am sterdamse werf schreef de brief naar aanleiding van uitlatingen van minis ter Van Aardenne (economische za ken) in de Tweede Kamer, dat de nagestreefde produktievermindering met 30 procent wel eens onvoldoende kan blijken en dat een halvering van de scheepwbouwcapaciteit mogelijk noodzakelijk is. „Om te voorkomen, dat deze verhalen een eigen leven gaan leiden, schrijven we deze brief," aldus de ondernemingsraad. Volgens het personeel zal de capaci teitsvermindering in de grote scheepsbouw 64,7 procent bedragen en na overgang van de RDM op de bouw van onderzeeboten zelfs tot 71,5 procent als de wens van minister Van Aardenne, sluiting van de NDSM, niet wordt vervuld en de NDSM dan open blijft. Het NDSM-personeel stelt vast, dat de afslanking aldus al belangrijk verder gaat dan de door de bewindsman mogelijk noodzakelijk geachte reductie tot 50 procent. Houdt de minister echter voet bij stuk, gaat de NDSM dus dicht, dan zal de capaciteit van de scheeps nleuwbouw (grote schepen) zijn ver minderd met 81,5 procent, aldus de open brief. Vervolgens wijst de ondernemings raad van de NDSM erop. dat in Ne derland in 1977 sléchts 23 procent van de produktie (gemeten in bruto ton nage) van 1975 werd afgeleverd, ter wijl dat in de gehele wereld 80 pro- LUXEMBURG De noodzakelijke sanering van de scheepsbouw in de negen ÊG landen gaat 200.000 banen kosten. Dit was een verwachting die de Nederlandse socialist Patijn uit sprak tijdens de zitting van het Euro pees Parlement in Straatsburg. Hij sprak namens de socialistische frac tie over een ontwerpresolutie waarin het parlement zijn instemming be tuigde met een voorstel van de Euro pese commissie, het dagelijks be stuur van de EO. betreffende de sane ring van de scheepsbouw. Het parlerrfent zag communautaire preferenties als de enige manier waarop scheepswerven in de EG het hoofd boven water zouden kunnen houden. Een dergelijk beleid zou ver eisen dat de EO alle reders in de Gemeenschap verplicht nieuwe sche pen of een groot gedeelte hiervan op stapel te laten zetten bij scheepswer ven in de lidstaten. Alleen dan zou den de saneringsvoorstellen van de Europese Commissie succes kunnen hebben. De Europese Commissie vindt sane ring van de scheepsbouw in de lidsta ten noodzakelijk, omdat de vraag naar nieuwe schepen terugloopt Men verwacht niet dat de markt zich zal herstellen voor 1985. De commissie schat dat de vijf Jaar durende sane ring 4.650 miljoen Europese reken- eenheder) (13 miljard gulden) gaat kosten cent bedroeg, In West-Europa 74 pro cent en in Japan 79 procent Gemeten in „compensated tons" (een maatstaf waarbij rekening wordt gehouden met de aard en grootte van het ge bouwde schip) werd it) Nederland in 1977 slechts 59 procent van de .pro duktie van 1975 afgeleverd, terwijl dat ln de hele wereld 99 procent be droeg, in West-Europa 102 procent en tn Japan 98 procent. Hiermee, aldus de ondernemingsraad, werd voor de hele Nederlandse scheepsbouw in 1977 al bijna voldaan aan de door de minister mogelijk noodzakelijk ge achte reductie tot 50 procent

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17