Buurtwerk bedreigd met faillissement tbir Vul deze bon in om uw caravan te verkopen Personalia Zorg over plannen van de rederijen Geen paniek om dntsmettingszeep' Dordrecht -pverheid Spijkenisse tracht situatie te redden 1 Op bezoek in Engeland Amsterdamse politie houdt pyromaan aan 'Aanslag op de werkgelegenheid' Of uw huis, uw boot,luis, uw bandrecorder, uw antiek, uw brommer, uw auto, of wat dan ook. Een MINI ad vertentie brengt u in kontakt met 1,3 miljoen koopkrachtige lezers in heel Nederland. Daaronder bijna de helft van alle Amsterdammers. 1 Schrijf hier uw tekst. li i*1! Sf SS V Eerste Kamer: WIR niet juist voor de Veluwe 'Humanisten minder kans op pleegkind' Verkoop hasj oogluikend toegestaan Gereformeerde gemeente mag niet in kerk IOENSDAG 5 JULI 1978 TROUW/KWARTET 9 j an een onzer verslaggevers jpiJKENISSE „Buurtwerk ls in een verstedelijkende gemeente als Spijkenisse natuurlijk en noodzaak en vanzelisprekend doet het gemeentebestuur alles om een oplossing te vinden oor de moeilijkheden waarin de Stichting Buurtwerk Spijkenisse is geraakt,'' zegt een (oordvoerder van het gemeentebestuur naar aanleiding van het dreigende faillissement van |e stichting. leze zit door de zeer snelle groei van pijkenisse, de daarmee verband oudende explosieve toename van de Iken in het buurtwerk en de daarte- en niet opgewassen eigen admlni- tratie met een schuld van tussen de eht en drie ton. e stichting wordt nu met faillisse ment bedreigd en dan wordt de situa tie kritiek. „Als schuldeisers het fail lissement vragen, kan de gemeente dat niet tegenhouden, daartoe mis sen wij de middelen," zegt de woord voerder. „Wij zijn niet in staat, een gat te dichten." Een daarmee zouden veertig werknemers, stafleden en per- urgemeester Met ingang van 16 igustus is benoemd tot burgemees- -r van Dalfsen jhr mr L. P. Quarles tn Ufford met toekenning van ge- .jktijdig eervol ontslag als burge- eester van de gemeente Hengelo Gelderland). Hij is 51 jaar en «inds 'f70 burgemeester van Hengelo. Hij hervormd en lid van het CDA '%U). ifdinspecteur Met ingang van 1 is dr H. A. van Geuns benoemd plaatsvervangend geneeskundig ^fofdinspecteur van de volksgezond heid. Hij volgt daarmee dr F. A. Vorst die is benoemd tot hoofddirecteur mdheidszorg bij het directoraat- »eraal volksgezondheid. Dr Van ;uns is nu geneeskundig Inspecteur de volksgezondheid in algemene «nst. - (ADVERTENTIE) 7,8 EN 9JULI MERWEHAL I 3 12-24 uur toegang f 5,- w. 65+ en kind. tot 12 j. f3,- Tropische jaarmarkt met 100 stands en showprogramma. o a FRANK MIRELLA. PUSSY CAT. ROB DE NIJS. ANITA MEIJER.THE FAMILEE. JOE BOURNE. DREAM EXPRESS n Uitstapje voor't hele gezin! I soneel van de stichting op straat raken. De moeilijkheid is, dat de groei van 8pijkenisse en de toename van het werk de nu een jaar of negen bestaan de stichting vrij plotseling boven het hoofd zijn gegroeid. Die stichting is indertijd opgericht door de kerken. In de loop er jaren hebben die zich uit het bestuur teruggetrokken; het be stuur wisselde. De financiële admi nistratie werd moeilijker, zelfs on doorzichtig. Voor allerlei zaken die in principe subsidiabel zouden zijn werd geen subsidie aangevraagd. Er werden investeringen, zoals een nieuwe centrale verwarming, betaald uit posten die waren bestemd voor activiteiten, er werden salarissen be taald uit buurthuis-inkomsten, het geen begrotingstechnisch geheel on mogelijk is: salarissen moeten wor den betaald uit subsidies, buurthuis- inkomsten moeten op de algemene begroting komen. Maar subsidie voor salarissen moet eerst worden aange vraagd, en men kan niet zonder toe stemming van de subsidiegevers, ministerie van CRM en gemeente, elk voor vijftig procent nieuwe krach ten aannemen. Een Nederlandse parlementaire delegatie brengt op het ogenblik een bezoek aan Engeland. Gisteren hadden de heren Terlouw (D'66), Van Thijn (PvdA), Rietkerk (VVD) en Aantjes (CDA) een gesprek met de Britse onder-minister van buitenlandse zaken, Frank Judd (midden). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft een 27-jarige man aange houden die ervan wordt verdacht drie maal brand te hebben gesticht in de Indische buurt in de nacht van maan dag op dinsdag. Bij de laatste brand in de Semarangstraat kwam een be woner. de 29-jarige Marokkaan O. Acherrat om het leven. De vermoedelijke brandstichter, die bij de politie bekend staat als pyro maan. werd dezelfde nacht aange houden in een café in de buurt. Hij heeft toegegeven het pand in de Se marangstraat aangestoken te heb ben. Ook verklaarde hij zich schuldig aan drie andere pogingen tot brand stichting maandagnacht in panden in de Indische buurt. In trapportalen had de man kranten in brand gesto ken. De bewoners konden voorkomen dat ook deze woningen in vlammen opgingen. De derde verdieping en de zolder van het pand aan de Semarangstraat brandden geheel uit. De eerste en tweede verdieping liepen waterscha de op De bewoners moesten elders ondergebracht worden. De politie hield ook de 43-)arige A. aan In zijn woning op de derde ver dieping aan de Semarangstraat trof zij een aantal blikken benzine aan. Na verhoor heeft de politie de man. familielid van het Marokkaanse slachtoffer, gisteren weer laten gaan. Hoger salaris an onze parlementsredactie LN HAAG „Hexachlorofeen zit echts in een gering aantal produk- n en dan nog in hele kleine hoeveel heden,aldus een woordvoerder van t ministerie van volksgezondheid. 'l'PR-fractievoorzitter Ria Beckers 94 eft eerder deze week vragen gesteld «j n staatssecretaris Veder-Smit van i-.ilksgezondheid naar aanleiding van onderzoeken in Zweden. Deze zouden ^{wijzen dat verpleegsters, die zich ;ak met ontsmettende zeep hebben ■j wassen onrustbarend vaak mls- ,rmde kinderen krijgen. Dat komt lor de stof hexachlorofeen. evrouw Beckers wees er in haar fagen op dat ook in Nederland nogal fat produkten in de handel zijn, die Ixachlorofeen bevatten. Overwe- •nd zijn dat ontsmettingsprodukten 1 cosmetica. is geen enkele reden tot paniek," men op het ministerie meedelen. RSr ijg g£ „Het is bekend dat grote hoeveelhe den van die stof gevaarlijk zijn voor de gezondheid, maar daar lijkt voor alsnog geen sprake van te zijn." Het wasmiddelen-besluit zegt dat alle zepen die meer dan één procent hexachlorofeen bevatten duidelijk van een etiket moeten worden voor zien. Daarop moet bovendien zijn vermeld dat bij veel gebruik schade lijke effecten optreden voor de ge zondheid. Alleen dan mogen ze vrij worden verkocht. Unicura, één van de zepen die de stof in het verleden in ieder geval bevatte is tegenwoordig voorzien van het zo geheten TTC. Overigens meldt men daar dat er veel onderzoek ls verricht naar het ge bruik van hexachlorofeen. „Als dat niet overmatig wordt gebruikt zijn de voordelen groter dan de nadelen," zo stelt men bij Unicura. Ook hier weer is de grote boosdoener de explosieve groei van het werk. Veertien stafkrachten werden hoger ingeschaald dan het ministerie van CRM toestond. Het verschil in salaris werd uit andere posten bijgepast. Vobr een aantal mensen in algemene dienst, schoonmaaksters, bedienend personeel, administratieve krachten, is in het geheel geen subsidie ge vraagd. Deze situatie groeide in de laatste drie jaar. Hoe groot de schuld van de stichting nu is, kan pas blijken na een nauwkeurig accountantsonderzoek. De gemeente Spijkenisse laat dit uit voeren en zal aan de hand van de uitslag haar beleid bepalen. Verder stelde de gemeente zich garant voor de salarissen tot en met augustus er is sedert mei geen salaris betaald! mist het bestuur een nauwkeurige lijst overlegt waarop is vermeld om hoeveel mensen het gaat, tegen welk salaris deze mensen in dienst zijn, welke taken zij hebben en hoeveel uren zij werken. Onderzoek De stichting zelf heeft een intern on derzoek toegezegd, het zal de resulta ten daarvan per 1 september bij de gemeente overleggen. De gemeente hoopt het gehele buurtwerk na gron dige sanering te kunnen laten voort zetten, waarbij zij denkt in de rich ting van een vervanging van de stich tingsvorm door een andere wijze van beheersvoering. Van onze soc.-economische redactie ROTTERDAM De Federatie van werknemers in de zee vaart (FWZ) maakt zich ernstig zorgen over de plannen van de Nederlandse rederijen het aantal opvarenden op de zeesche pen drastisch te verminderen. De federatie is erover verbolgen dat de reders „deze aanslag op de werkgelegenheid" ten uitvoer willen brengen zonder overleg met de werknemersor ganisaties. den is volgens de federatie van we zenlijk belang, als men de samenstel lingen en de grootte van de beman ningen wil veranderen. Naarmate het aantal mensen aan boord kleiner wordt, zullen aan hen zwaardere ei sen worden gesteld. De automatise ring op de schepen is zover doorge voerd. .dat een gedegen vakkennis vereist is. In een extra editie van haar bladen „Journaal" en „Pelling" zegt de FWZ dat de reders naar het voorbeeld van enkele buitenlandse ondernemingen het aantal opvarenden van ongeveer dertig man per schip in de grote han delsvaart met de helft wil terugbren gen om de kosten te kunnen drukken en daardoor de concurrentiepositie van de Nederlandse scheepvaart vei lig te stellen. Dit heeft, zo meent de federatie ernstige gevolgen voor de vijftienduizend mensen die in de scheepvaart werkzaam zijn. Het zal een verlies opleveren van enkele dui zenden arbeidsplaatsen. katie door de FWZ berust op het Drastisch vertrouwelijk aan de federatie toege zonden rapport. De Koninklijke Nederlandse Reders vereniging heeft inmiddels verklaard nimmer de bedoeling te hebben ge- had de plannen tot beperking van de Dreiging bemanningen aan boord van zeesche- fe 6 pen zonder overleg met de werkne mersorganisaties door te voeren. Het rapport, dat aanvankelijk na bestu dering door de FWZ en de reders pas in augustus in de openbaarheid zou worden gebracht, zal nu vandaag worden gepresenteerd. De redersver eniging wijst er ook op dat de publi- De FWZ merkt echter op, dat al enke le rederijen op basis van het rapport met uitgewerkte plannen zijn geko men. Bovendien ergert de werkne mersorganisatie zich er aan dat al geruime tijd in redevoeringen jaar vergaderingen en bij tewaterlatingen telkens op het rapport werd gezin speeld. De FWZ werd ook door afzon derlijke rederijen benaderd om met het aantal opvarenden per schip en hun functies te gaan experimenteren. Om die reden is de federatie buiten de redersvereniging om tot publika- tie van het plan overgegaan. De FWZ wijst erop dat de bemanning in de afgelopen jaren door de moder- De FWZ is bereid mee te werken aan de aanpassing van de scheepsbeman ningen. Concurrerende vloten drei gen het ladingvervoer van de Neder landse vloot over te nemen, omdat zij het tegen een lager tarief doen. Het gevolg zou zijn, dat Nederlandse schepen stil komen te liggen met alle sociale gevolgen van dien. COUR FOND O :b-i?> In open envelop zonder postzegel opsturen aan. Ml N i-advertenties. Antwoordno. 2470. Amsterdam. i 1 letter per hokje. Cijfers, leestekens en woordtussenruimten tellen voor 1 letter. Minstens 3 regels beschrijven Voor brieven onder no.f 3.- extra. k* 1 h# m i j 2 3 TT 17. 55 4 2B.«) 23 40 5 32U50 2925 6 3</&0 3510 7 T 40.95 8 4,2 cto 4600 9 5265 10 (65.00 58 50 Piaatsingsdatum<s)_ Naam - Handtekening Deze bereidheid om over een vermin dering van de bezetting van de sche pen te praten ls, zo stelt de federatie, afhankelijk van de wil om te komen tot een vakopleiding van scheepsge zellen. In het rapport „Sociaal beleid der Nederlandse koopvaardij", in 1970 door de KNRV en FWZ aan de regering aangebonden, wordt een voorstel gedaan tot herziening van het hoger zeevaartonderwijs. De fede ratie stelt teleurgesteld vast, dat van een vakopleiding scheepsgezellen en om- en bijscholing nog niets terecht is gekomen, omdat de reders geen geld aan de opleiding van de gezellen willen besteden. „Eerst moet deze belofte worden in gelost, voordat wij bereid zijn de re ders opnieuw krediet te geven," aldus de federatie. De opleiding van de nieuwelingen en de om- en bijscholing van de opvaren- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De werkgelegenheid in bepaalde delen van de Veluwe kan in gevaar komen door de nieuwe wet investeringsrekening (WIR). Dat is althans de mening van een meerder heid uit de Eerste Kamer. Investeren de bedrijven op de Veluwe krijgen weliswaar een WIR-premie van de overheid, maar moeten ook een hef fing betalen. Tegen dat laatste is be zwaar aangetekend door de CDA'er Terwindt. Hij vindt het niet terecht dat de economisch vrij sterke rand stad en de Veluwerand over één kam worden geschoren. In beide gebieden zijn investeerders een heffing schuldig, krachtens de selectieve Investerings regeling (SIR, niet te verwarren met de WIR). De SIR is bedoeld om het overvolle wes ten van Nederland niet verder te be lasten met bedrijfsvestigingen. Naar het oordeel van de heer Terwindt moeten enkele delen van de Veluwe uitgezonderd worden van de SIR-hef- fing. Een meerderheid in de Eerste Kamer deelde die mening. Tegen de motie-Terwindt stemden PvdA en PPR De PPR-afgevaardlgde Trip daaren tegen kreeg geen meerderheid voor een motie, waarin hij meer geld vroeg voor de zogeheten „richtinggevende toeslagen" Tn de WIR. Volgens Trip moet er meer geld beschikbaar ko men voor investeringen, die een bij drage leveren aan: een schoner mi lieu. een zuiniger gebruik van energie, vernieuwing van de industrie. UTRECHT (ANP) De afdeling voogdljwerk van het Humanistisch Verbond is van mening, dat buiten kerkelijke gezinnen heel moeilijk een pleegkind kunnen krijgen. Wanneer de humanistische voogdijwerkers bij de centrales van pleeggezinnen speci aal naar buitenkerkelijke pleeggezin nen vragen, omdat zij daar hun pupil len willen plaatsen, ondervinden zij veel tegenwerking van de centrales voor pleeggezinnen, zeggen zij. Een van de reacties die deze huma nistische voogdijwerkers te horen kregen was: „Onze ervaring ls dat Juist confessionele gezinnen vaak een langere adem hebben dan niet-con- fesslonele gezinnen. Bovendien krij gen we heel weinig aanmeldingen van mensen uit de buitenkerkelijke hoek. We denken dat de motivering om je huis en hart voor een kind van ande ren open te zetten, misschien wel juist te maken heeft met gelovig zijn". De directeur van de Jeugdbescher mingsverenigingen Humanitas, me vrouw I. A. de Boer-Schuijt, die deze discriminatie van humanisten gecon stateerd heeft, schnjft in het blad „Humanist" dat men bij Humanitas van oordeel is, dat kinderen, die aan de zorg van die vereniging zijn toever trouwd in een gezin geplaatst zouden moeten worden, dat het meest aan sluit bij de identiteit van de vereni ging. Mevrouw De Boer vraagt zich verder af of de centrales voor pleeggezinnen niet over zo weinig humanistische gezinnen beschikt, omdat men bij de werving van gezinnen altijd alleen maar in de confessionele hoek zoekt. DEN HAAG (ANP) Terre des Hom mes Nederland heeft 80.000 gulden beschikbaar gesteld voor de wederop bouw van het Tongi-vluchtelingen- kamp bij Dacca in Bangladesj. Ruim zeshonderd huisjes in dit kamp wer den door een cycloon beschadigd Onder de bevolking vielen doden en gewonden. Met dit bedrag kunnen zeshonderd gezinnen, die nu in ande re kleine woningen in het kamp van Terre des Hommes zijn onderge bracht of in de openlucht leven, weer aan nieuwe behuizing worden ge holpen. nlsering aan boord van de zeeschepen al drastisch is verminderd. Door mid del van overuren moeten de officieren en scheepsgezellen trachten deze mo derne schepen aan de gang te hou den. De federatie vraagt zich af of een verdere vermindering van de beman ning wel verantwoord is. De KNVR wil een wijziging van de wettelijke be mannings voorschriften waardoor het vereist minimum aantal mensen aan boord van schepen drastisch kan worden teruggebracht, zoals dit ook op sommige buitenlandse schepen gebeurt. De werknemersorganisaties verzetten zich heftig tegen de plan nen van de reders binnen vijf jaar alle radio-officieren af te danken. „Hier mee is de veiligheid van alle opvaren den niet gediend", zo vindt de fede ratie. In samenwerking met de FWZ wor den nu al twee experimenten uitge voerd. waarbij met minder mensen wordt gevaren. Het is volens de fede ratie nog te vroeg om conclusies te trekken. Het moet voorlopig bij deze experimenten bij 8hell Tankers en Nediloyd blijven totdat een oordeel kan worden gevormd over de uit komst daarvan. „WIJ zijn niet meer bereid met het mes op de keel onze medewerking aan allerlei experimen ten te geven", aldus de FWZ. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De overheid wU het optreden van hulsdealers in hennep- produkten oogluikend toestaan. Dit blijkt uit door de procureurs-generaal bij de gerechtshoven vastgestelde procedure-afspraken, die minister De Ruiter van Justitie gisteren heeft ge publiceerd. Volgens deze afspraken valt de huis dealer in beginsel onder de strafbepa ling van de opiumwet, maar zal pas een confrontatie met politie of Justi tie volgen wanneer hij openlijk recla me maakt voor zijn activiteiten of op een andere wijze provocerend zijn handel bedrijft. Voorts ls afgespro ken. dat alvorens tot strafrechtelijk ingrijpen wordt besloten, overleg wordt gepleegd met de burgemeester. MlnLster De Ruiter heeft de afspra ken bekendgemaakt naar aanleiding van uit 1976 daterende kamervragen over het optreden van Justitie tegen de huisdealer in het Haagse Jongeren centrum Paard van Tro'je Sindsdien is er op hoog niveau overleg gevoerd. Als huisdealer wordt beschouwd een handelaar iri hennepprodukten, die met het vertrouwen en onder be scherming van de staf van een jonge rencentrum het alleenrecht heeft op de verkoop van met name hasj en marihuana Volgens de afspraken staat bij de opsporing van de handel in hennepprodukten dr- prioriteit voorop De hoogste prioriteit wordt gegeven aan de opsporing van de handel in drugs met onaanvaardbare risico's. 'Gevaar voor polio' Van een onzer verslaggevers TEXEL In Oosterend op Texel zal de gereformeerde gemeente dit zo merseizoen voor haar kerkdiensten geen gebruik mogen maken van de hervormde kerk De reden is, dat sommige hervormden bang zijn voor besmetting met polio. In Oosterend is namelijk een vakan tiecentrum van de gereformeerde ge meenten, waar 's zomers honderden mensen uit het hele land een vakan tie in eigen kerkelijke kring houden. Omdat het plaatselijke kerkje van de gereformeerde gemeente deze toe vloed van vakantiegangers onmoge lijk kon verwerken, is het al Jaren gebruikelijk, dat de kerkdiensten In Juli en augustus in de hervormde dorpskerk gehouden worden, tussen de hervormde diensten door. „Die vakantiegangers komen ook uit gebieden waar polio is Jc weet niet, of er eventueel polio-virus in de kerk blijft hangen. Daarom durfden som mige van onze eigen mensen niet meer naar de kerk te gaan. WIJ legden dat voor aan de gereformeerde ge meente. die daar onmiddellijk begrip voor toonde," aldus de hervormde kerkvoogd O de Jong Het gevolg is. dat nu ln het kerkje van de gerefor meerde gemeente dubbele diensten moeten worden gehouden, vier op een zondag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9