[ndonesië laat JO.000 politieke gevangenen vrij i3oliviaans leger blijft touwtjes in handen houden Bestand in Beiroet weer weggeschoten Verdeling landbouwgrond Portugal verloopt vredig Reeks bomaanslagen op Corsica Ldmiraal Soedomo: doskou helpt 'ietnam bij opzet iTiger tegen China' Weer politieman in Ulster gedood Minister in Azerbeidsjan doodgeschoten xlSSSs? Gijzeling op Porto Rico loopt goed af Zuidjemenitische dorpen heroverd Praag wijst Westduitse journalist uit Utak na verkiezingen van komend weekeinde ENSDAG 5 JULI 1978 BUrTENlAND TROUW/KWARTET a. J °\KARTA (Reuter, UPX) In Indonesië zullen in de loop van 15 maanden juli, oktober en december opnieuw tienduizend —tlitieke gevangenen worden vrijgelaten. Dit heelt gisteren plaatsvervangend bevelhebber van de Indonesische strijd machten, admiraal Soedomo, na een onderhoud met presi- nt Soeharto meegedeeld. igens Soedomo gaat het om men- van de B-categorie, gevangenen, lid zijn geweest van de destijds komen legale Indonesische com- inistische partij, PKI, die volgens huidige regering betrokken was bij mislukte coup van september 5. Tegen de vrij te laten tiendui- id zijn nooit beschuldigingen inge- cht, hetgeen inhoudt dat velen Ji hen nu ruim twaalf jaar hebben ^^tgezeten zonder enige vorm van pees. I vrijlating maakt deel uit van het jaar ingezette vrijlatingsbeleid de Indonesische regering, vol- welk tegen 1980 alle politieke fangenen zullen zijn vrijgelaten of berecht. Zo werden vorig jaar >ns Soedomo ook al tienduziend sen vrijgelaten, waarbij echter jetekend moet worden dat de ge- jenen nog door verschillende sta- van huisarrest en stadsarrest >eten gaan. Amnesty International, organisatie die zich inzet voor het van politieke gevangenen, heeft rhaaldelijk van zijn ongerustheid er de „vrijlatingen" blijk gegeven meent dat vele gevangenen slechts n de ene naar de andere categorie rschoven zijn, en dat velen onvrij- te willig naar zogenaamde transmigra- tiegebieden gestuurd zijn. Corruptie ÏKIO, HONGKONG (AFP, Reuter, p De Sowjet-Unie helpt Vietnam d, kt het versterken van zijn tankeen- Wen om zich voor te bereiden op n mogelijke oorlog met China. Dit eft een gevluchte Vietnamese —jerofficier (van Chinese afkomst) «eren volgens het Japanse persbu- Kyodo gezegd. _JU man zei verder dat Vietnam met Ihulp van de Sowjet-Unie vlakbij havenstad Hongal een raketbasis 0M. itt opgericht. Verder zouden grote larinstallaties, die in 1967 waren ge- >ouwd tegen Amerikaanse aanval- i, nu gericht zijn op China om een :htaanval uit het noorden te onder- htppen. 132-jarige officier He Sjin Pin ver- de verder dat Hanoi twee tank- rpsen heeft samengesteld uit de e tanks die waren buitgemaakt in oorlog tegen de Amerikanen, en 1 het land plannen heeft om met ssische hulp een divisie uit te rus- 1 bij de Chinese grens. Vietnamese radio heeft de Chine- Volksrepubliek er intussen van be- ^"luldigd dat zij illegaal „negentig *1®" Ikken" van de Vietnamese provin- Cao Lang heeft bezet die een heenschappelijke grens van 500 ki- neter met China heeft. „Duizenden :en zijn de grens overgesto- aidus het radiobericht. ,,en heb- zich genesteld in het district Bao en in andere delen van de provin- Radio Hanoi zei verder dat een K>t aantal Chinezen van Peking de üracht had gekregen de Vietname- i in het grensgebied niet te sparen, li aantal zou als gevolg daarvan Istig zijn gewond. Inmiddels heeft de Indonesische mi nister van bestuurshervorming, Soe- marlin, bekendgemaakt dat verschei dene Indonesische regeringsfunctio narissen zijn ontslagen. Zij worden beschuldigd van corruptie en zouden geknoeid hebben met een woning bouwproject waarmee een bedrag van ruim honderd miljoen gulden ge moeid zou zijn. De minister zei nog, dat in het geheel 492 functionarissen in de afgelopen maand waren ontsla gen of in hechtenis genomen op be schuldiging van corruptie. Eerder gisteren had het hoofd van de Indonesische politie, Widodo Boedi- armo, meegedeeld dat een voormalig plaatsvervangend hoofd van politie en nog drie hoge politieofficieren ge vangen waren genomen, eveneens wegens corruptie. Hierbij zou het gaan om een bedrag van ongeveer 40 miljoen gulden. De vier politieman nen zullen volgens generaal Boediar- mo later deze maand waarschijnlijk terechtstaan voor een militair tribu naal. Het hoofd van de campagne tegen de corruptie, de voornoemde admiraal 8oedomo, zei gisteren dat de campag ne ongeveer tien jaar zal duren. Het doel ervan is Indonesië een bestuurs apparaat te bezorgen met onkreuk bare ambtenaren. Waarnemers en kritische Indonesiërs hebben de nodi ge vraagtekens gezet achter de cam pagne. Volgens hen wordt de kleine corruptie wel aangepakt, maar blij ven de „grote vissen" te veel buiten schot. BELFAST (Reuter In het Noord- ierse plaatsje Castlederg is gisteren een politieman neergeschoten. Hij werd vanuit een auto met drie inzit tenden onder vuur genomen kort na dat hij het politiebureau had verla ten. De 37-jarige politieman overleed enige tijd later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Hij was de zeven de Noordierse politieman die dit jaar door een aanslag omkwam. Vermoed wordt dat de daders van deze aanslag over de grens met de Ierse republiek zijn gevlucht. Een doorkijkje in Beiroet: weinig gebouwen in de stad zijn door de slepende burgeroorlog gespaard gebleven. BEIROET (Reuter. UPI) Het gebulder van zware artillerie gaf gistermiddag aan dat Beiroet nog steeds een stad in oorlog is, ondanks het bestand dat de strijdende partijen maandag avond hadden bereikt. Opnieuw bleek de wapenstilstand niet opgewassen tegen de spanningen tussen de rechtse militie en de Syrische troepen in de Libanese hooldstad. Van onze correspondent LISSABON Vorige maand werden meer dan 7000 hecta re landbouwgrond van coöperaties en collectieven boerderijen in Zuld-Portugal terug gegeven aan de vroe gere grootgrondbezitters. Het is het grootste aantal teruggaven in één maand tot nog toe. Sedert 20 maart zijn nu in totaal meer dan 16000 hectare op vreedza me wijze teruggegeven. De land bouwgrond werd in 1975 door voor namelijk werkeloze landarbeiders bezet en in eigen beheer genomen om een einde te maken aan de ver waarlozing ervan door de groot grondbezitters. De nu een jaar gele den aangenomen wet op de landher vorming geeft de vroegere groot grondbezitters. hun familie en erf genamen het recht een deel van de grond terug te vorderen. De wet werd fel bestreden door de commu nistische partij die in het gèbied van de landhervorming van ouds her een grote aanhang heeft. Te.-ug- gaven van grond op basis van eerde re, minder vergaande wetten leidde in een aantal gevallen tot ware veld slagen tussen politie en verontwaar digde landarbeiders. Onderling overleg Sedert op 20 maart een begin is gemaaakt met de uitvoering van de nieuwe wet blijken het ministerie, collectieve boerderijen en groot grondbezitters het in onderling overleg te kunnen regelen. De col lectieve groepen en de coöperaties van de landarbeider stellen als be langrijkste voorwaarden dat de le vensvatbaarheid van hun bedrijven niet wordt aangetast en de werkge legenheid in de landbouw behouden blijft. De grootgrondbezitters kun nen daaraan tegemoet komen door het weer in eigendom verworven land aan de 'collectieven' te ver pachten. Het ministerie op zijn beurt kan nog andere gebieden ont eigenen om teruggaven te compen seren. Een woordvoerder van de vakbond van landarbeiders in Evo- ra toonde zich zeer tevreden over de vreedzame gang van zaken en is vol vertrouwen over de goede afloop. Waarschuwing Alvaro Cunhal, algemeen secretaris van de Portugese communistische partij liet dit weekeinde ernstige waarschuwingen horen voor de te genstanders van de landhervor ming. Maar tenslotte toonde ook hij zich vol vertrouwen in de afloop van de nu gevolgde overlegmethode. Ronduit ontevreden is echter de Confederatie van Portugese Agra riërs (CAP) waarin de ex-groot grondbezitters zich verenigd heb ben. Zij beschuldigen de regering ervan naar de pijpen van de com munisten te dansen en hebben voor het komend weekeinde een grote manifestatie aangekondigd tegen het ministerie van landbouw en vis serij. Vermoedelijk ook onder druk van deze CAP dreigde vorige week een centrum democratische staats secretaris op het ministerie van landbouw, Alcino Cardoso, op te stappen. Maar door tussenkomst van CDF-leider Freitas do Amaral en de socialistische premier Mario Soares is deze kabinetscrisis in de kiem gesmoord. M08KOU (Reuter. AP) - De minis ter van binnenlandse zaken van de Sowjet-Republiek Azerbeidsjan is sa men met een onderminister en een hoge ambtenaar vermoord door een functionairs van het gevangeniswe zen. die zich daarna zelf van het leven beroofde. Het gebeurde vorige week donderdag, maar werd gisteren be kend gemaakt door een woordvoer der van het ministerie van binnen landse zaken. De woordvoerder heeft over de motie ven van de dader, „een in 1949 gebo ren Moeratow", geen mededelingen verstrekt. De dood van de minister, luitenant-generaal Arif Geidarow. werd maandag in Moskou gepubli ceerd als „een tragische dood tijdens de uitoefening van zijn ambt." Het ministerie heeft waarschijnlijk giste ren besloten de ware toedracht be kend te maken, nadat buitenlandse reizigers gisteren in Moskou al vertel den dat de man vermoord was door een jonge man, die daarna zichzelf doodschoot. De reizigers wisten ook te melden dat de man twee medewer kers van de minister zwaar verwond had. Minister Geidarow was een vete raan van de veiligheidspolitie KGB, en waarnemers vermoeden dat dit iets met de moord te maken heeft. De moordenaar was hoofd van de admi nistratie van een gevangenis in de stad Shoesa in Azerbeidsjan. De drie regeringsfunctionarissen zijn giste ren in de hoofdstad Bakoe van de republiek begraven. Nadat het dinsdagmorgen betrekke lijk rustig was geweest kwamen in de loop van de middag weer verscheide ne stadsdelen onder vuur te liggen. Wie er begon was niet te zeggen. Volgens de radiozender van de falan- gisten (de rechtse groepering) was het einde van het bestand ingeluid door een salvo van de Syrische artillerie op een stadswijk waar vrijwel uitslui tend christenen wonen. De Syrische radio verzekerde daarentegen dat de Syriërs in Beiroet de opdracht heb ben alleen te schieten als zij in hun posities worden bedreigd. Volgens linkse bronnen in Beiroet was de op leving van de strijd veroorzaakt door het optreden van scherpschutters in het zakencentrum van de stad. Een correspondent van het persbu reau Reuter, die gisteren kans zag een rondrit door Beiroet te maken, meldde dat de leden van tie rechtse militie zich voorbereiden op meer strijd. Zij waren bezig hoge aarden verdedigingswallen op te richten en hun posities met zandzakken te ver sterken. Radio-Damascus op haar beurt ver- Deze woordenstrijd geeft iets weer van het diepgaande meningsverschil tussen de Syriërs en de rechtse Liba- nezen, die bij de vorige burgeroorlog nog bondgenoten waren. Syrië wil een Libanese eenheidsstaat met een centraal gezag, terwijl de rechtse lei ders een veel lossere staatsvorm wil len, waarbij zij zoveel mogelijk van hun oude macht kunnen behouden. PORTO RICO (Reuter. UPI) Een man en een vrouw hebben gisteren ongeveer zeventien uur het Chileense consulaat in de Portoricaanse stad 8an Juan bezet gehouden. Zij hielden daar twee mensen, onder wie de Chi leense consul, in gijzeling. Na zeven tien uren gaven ze zich over aan de politie en lieten ze de twee gijzelaars ongedeerf vrij. Het tweetal behoort tot de beweging die Porto Rico wil los maken van de Verenigde Staten. Het eiste de vrijla ting van vier Portoricaanse nationa listen die sinds de Jaren vijftig in de Verenigde Staten gevangen zitten wegens geweldpleging. Verder wilde het tweetal dat de militaire parade die gisteren in San Juan werd gehou den ter gelegenheid van de (Ameri- BEIROET (UPI) Een links Liba nees blad meldde gisteren dat de twee Zuidjemenitische dorpen die eerder door Noord-Jemen zouden zijn bezet zijn heroverd door Zuid-Jemen. In beide Jemens is officieel niets ge zegd over deze krijgsverrichtingen. Maandag had een Zuidjemenitische minister in Beiroet Noord-Jemen be schuldigd van grensschendingen. Oproep De gezamenlijke rechtse krachten in Libanon hebben gisteren eên beroep gedaan op de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk, het Vaticaan en „alle beschaafde landen" een ein de te maken aan de oorlog in Liba non. In de oproep wordt de verant woordelijkheid voor de strijd geheel gelegd bij de Arabische vredesmacht, die sinds de burgeroorlog van 1976 in Libanon is gelegerd en bijna geheel uit Syriërs bestaat. Volgens gezamen lijk rechts zijn het deze troepen die steeds weer in de aanval gaan „om de vrije Libanese samenleving te onder mijnen." PARIJS (Rfeuter, UPI, AP) In ste den op het Franse eiland Corsica zijn in de nacht van maandag op dinsdag ruim dertig bommen tot ontploffing gebracht. Volgens de politie zijn de aanslagen het werk van Corsicaanse afscheidingsbewegingen en hebben ze ook te maken met de arrestatie van leden van het Bretonse geheime leger, dat eveneens een onafhankelij ke staat Bretagne voorstaat. Volgens de politic werden 12 bomaanslagen gepleegd in Bastia, 11 in de hoofdstad Ajaccio en de resterende op verschil lende andere plaatsen op het eiland. De doelwitten van de aanslagen vari eerden van politieposten tot danslo- kalen. Ergste Deze gewelddadige uitbarsting is de ergste sinds in het begin van de jaren zestig het Corsicaanse nationale be vrijdingsfront van zich deed spreken. Deze seperatisten hebben inmiddels de aanslagen voor zich opgëeist. In pamfletten heeft het bevrijdingsfront laten weten „doelen te hebben geko zen die het Franse kolonialisme op Corsica vertegenwoordigen." Verder stond er in de pamfletten dat het gaat om een strijd van zelfverdediging die „tot het bittere eind zal worden uitge vochten." Bij de aanslagen zijn geen mensen omgekomen en werd ook nie mand gewond. Versailles Wel werd er voor miljoenen schade aangericht. De aanslagen vonden plaats bij het begin van het vakantie seizoen op Corsica, dat jaarlijks door meer dan een miljoen mensen be zocht wordt. De plaatselijke horecaf heeft gisteren al haar bezorgdheid over het wegblijven van toeristen geuit. De golf van aanslagen kwam enkele uren nadat een Parijse rechter acht Bretonse nationalisten in staat van beschuldiging had gesteld wegens sa menzwering tegen de eenheid van de Franse republiek. Zij worden verant woordelijk gesteld voor de bomaan slag in het paleis van Versailles vori ge week en waren volgens de politie verder van plan een bom te plaatsen in het nieuwe Pompidou kunstcen trum in Parijs. Op Corsica zeiden hoge politiefuncti onarissen dat de aanslagen op het eiland blijken van solidariteit waren met de Bretonse nationalisten. De politie deelde verder mee dat Zij veel beter in staat was Bretonse en Corsi caanse nationalisten, die van terreur- daden verdacht werden, op te pak ken, vanwege de medewerking van de plaatselijke bevolking. kaanse) onafhankelijkheidsdag, zou worden afgelast. Aanvankelijk werd vermoed dat er vier bezetters en ook vier gijzelaars, waren, maar de FBI maakte later bekend dat er van beiden maar twee waren. De Portoricaanse onafhankelijk heidsbeweging heeft herhaaldelijk geweld gebruikt, zowel op het eiland als in de Verenigde Staten. Tal van aanslagen staan op naam van deze groeperingen. BONN (Reuter) Tsjecho-81owakije heeft een Westduitse Journalist gelast het land te verlaten omdat hij contac ten onderhield met dissidenten en een film had samengesteld van de 8owjet-lnvasie van 1968 in Tsjecho- Slowakije. Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie vari buiten landse zaken is de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Bonn door het West duitse ministerie ontboden voor een nadere uitleg. De Westduitse zaakge lastigde in Praag heeft de beschuldi ging, dat de journalist een „provoce rende film" had gemaakt van de hand gewezen. '3|n r Wim Jansen PAZ De inwoners van Bolivia mogen zondag weer naar de mhokjes, die de afgelopen twaalf jaar door de verschillende militaire en ritaturen angstvallig op slot zijn gehouden. De verkiezingen van een luwe president, afgevaardigden en senatoren moeten de democratie in 132 regelmatig door revoluties en staatsgrepen geplaagde land een [uwp kans geven. De regering van generaal Banzer heeft haar eigen 3itaire presidentskandidaat zeer nadrukkelijk naar voren geschoven alles gedaan om de campagnes van de tientallen oppositiepartijen te arsbomen. zal het beleid van generaal Banzer per- lloneren". Met deze korte intentieverkla- laat de officiële presldentskandiaat ge- -kal Juan Pereda Asbün er geen twijfel Mb bestaan dat als het aan hem zal liggen w strakke politiek van 'orde, rust en werk' l de huidige militaire regering na de lüezingen zal worden voortgezet. Pereda, bevelhebber van de luchtmacht trad in ember vorig jaar af als minister van PUpenlandse zaken om zich op de verkie- crHen voor te bereiden. ID- 4DJen bezwaar Is 1969 is de democratie in Bolivia zoek test. In dat jaar pleegden rechtse gene- een staatsgreep, maar werden binnen Ie tijd weer aan de kant gezet door militairen. Ook deze regering maakte iet lang: 1971 greep generaal Banzer de it en vestigde de huidige rechtse dicta- Pereda, die zichzelf een centrum-link- ïdidaat noemt, is door de militaire ig naar voren geschoven om Bolivia loeden voor een „afdwalen naar het me". zegt er zelf geen enkel bezwaar in te zien een „officiële" kandidaat te zijn van een dictatuur. „Bij iedere verkiezingen is er wel een kandidaat die de steun krijgt van de gevestigde regering", is zijn verontschuldi ging. In dit geval gaat die steun echter wel erg ver: hij maakt tijdens zijn groots opge zette campagne gebruik van regeringsvlieg tuigen en andere officiële vervoermiddelen, de overheid financierde zijn manifestaties en publiciteitsmateriaal en hij mag gebruik maken van het enige televisiekanaal dat het land rijk is om zijn boodschap uit te dragen. Geen enkele andere kandidaat be zit één van deze privileges. Tegenover dit verkiezingsgeweld staat een hele brede ongeorganiseerde oppositie. Als gevolg van het Zuidamerikaanse individua lisme en de plotseling herkregen vrijheid tot het vormen van politieke partijen, lieten maar liefst 53 groepen zich voor de verkie zingen inschrijven. Na diverse frontvormin gen blijven er uiteindelijk nog 31 verschil lende partijen over. waarop de Boliviaan zondag kan stemmen. Geen eenvoudige taak, temeer daar verschillende groeperin gen zich bedienen van exact dezelfde namen. Het is een geluk voor de kiezer dat niet iedere partij haar eigen presidentskandi daat heeft opgevoerd, naast Pereda dingen er nog „slechts" acht anderen mee naar dit ambt. Tot op het laatste moment hebben Hernén Siles Zuazo en Victor Paz Estensor- ro. beiden in de jaren vijftig op democraU- sche wijze tot president gekozen, een sa menwerking besproken. Zij zijn de sterkste ijzers die de oppositie in het vuur heeft en door het mislukken van deze besprekingen is de weg voor Pereda naar het presidents schap nagenoeg vrijgegeven. De gematigde middenpartij van Victor Paz en de socialistische partij van Hernén Siles hebben nogal veel aanhang onder de Bollvi- anen door de sociale hervormingen die bei de ex-presidenten tijdens hun regeringen hebben doorgevoerd. Het Links Revolutio naire Front (FRI) krijgt veel steun van de mijnwerkers, per traditie een aktieve en marxistische getinte groep in Bolivia. De presidentskandidaat van de FRI, Casiano Amurrio, is een boer uit het dunbevolkte tropische gebied en voor het vice-president- schap staat kandidaat Domitila Chungara, mijnwerkers vrouw en enige mogelijkheid voor een vrouw op een belangrijke post. Geen stemadvies Naast deze drie groeperingen en de Natio nale Unie van het Volk (UDP) een coalitie van rechtse partijen die de kandidatuur van Pereda steunt, zijn alleen nog de christen democraten van nationaal belang, de enige christelijke partij. De kerk in Bolivia heeft haar gelovigen echter geen stemadvies ge geven. omdat deze partij van generaal René Bernal wel een zeer rechtse signatuur heeft. Veel katholieke ambtsdragers zijn zelf ac tief in de socialistische partij van Siles. De overige partijtjes zijn alleen van regio- Banzer: 'Het leger is de enige con stante factor in Bolivia' naai belang. Naast een president kiezen de Bolivianen zondag ook nog 27 senatoren en 110 afgevaarigden voor de volksvertegen woordiging. Alle inwoners, ouder dan 21 Jaar, mogen stemmen, hetgeen betekent ruim twee miljoen mensen op een bevolking van vijf miljoen. Omdat ook analfabeten mogen stemmen (meer dan de helft van de Bolivianen kan niet lezen of schrijven), heeft men 31 verschillend gekleurde stem biljetten moeten vervaardigen. Niet alleen heeft dat een felle strijd opgeleverd onder de politieke partijen, die allemaal de goed in de markt liggende kleuren wilde hebben, maar ook wekken al die schakeringen erg verwan-end voor de kiezer. De partij van Pereda heeft groen 'geloot', de kleur die tijdens de laatste verkiezingen heeft ge wonnen. De verkiezingen, die volgens de beloften van de militairen „de meest zuivere uit de historie van Bolivia" hadden moeten wor den, zijn voorafgegaan door een lange reeks van onregelmatigheden en fraudes ten gun ste van Pereda. Doordat het politieappa raat en het leger zich openlijk hebben uitge sproken voor de officiële kandidaat, krijgen andere partijen nauwelijks eeh kans in het openbaar. In verschillende grote steden in de provincies heeft de politie manifestaties van de oppositie met traangas uiteengedre ven of gewoon bijeenkomsten verboden. In de stad Cochabamba sloegen legersolda- ten een verkiezingsbijeenkomst van de FRI uiteen en mishandelden de kandidaten. In dezelfde stad blokkeerden militaire voertui gen de luchthaven, zodat het vliegtuig met een presidentskandidaat van de oppositie niet kon landen en naar La Paz moest terugkeren. In de tropische stad Trinidad bleken vele militairen in het kiesregister te zijn ingeschreven, terwijl ze nog Jonger zijn dan 21 jaar. De oppositie vreest dat hetzelf de is gebeurd in de uitgestrekte moeilijk te controleren laaglanden, waar ook het lokale bestuur geheel uit militairen bestaat. Kiessysteem helpt De militaire regering is bij grote bevolkings groepen alles behalve populair en het is dan ook niet waarschijnlijk dat Pereda de vijf tig procent van de stemmen zal behalen, die hij nodig heeft om zonder meer president te worden. Maar hierbij helpt het kiessysteem hem een beetje: de partij die als grootste uit de bus komt. krijgt tachtig procent van aile zetels in de volksvertegenwoordiging. De overige twintig procent gaan naar de partij die op de tweede plaats eindigt. Dat kan betekenen dat Pereda met slechts dertig procent van alle stemmen de overgrote meerderheid van de zetels krijgt. Dan is ook zijn presidentschap verzekert, want in dat geval kiezen de afgevaardigden de presi dent. Al deze factoren hebben natuurlijk tot een stroom van protesten van de oppositie ge leld. Toen ae kritiek op de verkiezingen bleef toenemen, dreigde Banzer dat het twee miljoen dollar kostende gebeuren niet door zou gaan, met de woorden: „Als het volk het vraagt, zullen er geen verkiezingen zijn". De militairen garanderen korte tijd later echter dat de verkiezingen in ieder geval door zullen gaan en dat het debacle van 1974 zich niet zou herhalen. De in dat Jaar geprogrammeerde algemene verkiezingen gingen toen plotseling niet door. om de eenvoudige reden dat de commandanten van de legereenhden om uitstel vroegen, vanwege de rust in het land. Is het zo vaak door staatsgrepen geplaagde land nu met deze verkiezingen voorgoed verlost van militaire regeringen? Dat hangt van de nieuwe regering ai. vindt Banzer. „De strijdkrachten zullen alleen nog rege ren om een dreigenden crisis op te lossen of ten tijde van een politiek vacuüm. Dan kan het volk altijd terugvallen op zijn leger, de enige constante factor in Boliviaaldus de scheldende president. Wat de strijdkrach ten als 'een drelgdene crisis' beschouwen, omschreef hij niet nader.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7