Gelijktrekking AAW mannen én vrouwen Strijd om Amelisweerd gaat verder Alcoholcontrole met blaasdoosje Op avondschool examen per vak 'n Rondje fris. t Regering wil onderscheid loslaten Demonstranten op de bon gezet Proef in Haarlem en Eindhoven Oorlogs misdadiger Chinezen (21) aangehouden Uitslag houdt waarde Jongen verdrinkt Geen uitspraak van Orlandini over Aschwin Actiegroep vraagt stopzetting van werk voor rijksweg 27 Tilburg kan weer geld van rijk krijgen Rita WOENSDAG 5 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De regering wil de rechten van mannen en vrouwen voor de AAW gelijktrek ken. Voor gehuwde vrouwen betekent dit een vooruitgang, maar ongehuwde vrouwen en mannen gaan er in rechten op achteruit. De bedoeling is dat de nieuwe regeling pp 1 januari 1979 ingaat met terugwerkende kracht over het jaar 1978. De Algemene Arbeidsongeschikt heids-Wet (AAW) geeft elke Nederlan der van 18 jaar en ouder recht op een uitkering ter hoogte van de AOW (ongeveer netto minimumloon) wan neer men arbeidsongeschikt wordt. De AAW is vooral van belang voor zelfstandigen en mensen die al vanaf hun jeugd arbeidsongeschikt zijn (de „vroeggehandicaptenWerknemers hebben namelijk in de WAO al een voorziening die uitgaat boven de AAW. De AAW geldt echter niet zonder meer voor gehuwde vrouwen. Zij heb ben nu nog helemaal geen recht op een vaste maandelijkse AAW-uitke- ring als ze arbeidsongeschikt worden. Maar zoals de wet nu luidt, zouden zij vanaf volgend jaar recht op uitkering krijgen wanneer zij kunnen aantonen dat ze in het laatste jaar ten minste 525 uren (ongeveer dertien volle we ken) hebben gewerkt. Dan zou er recht ontstaan op een gedeeltelijke uitkering. Pas als er het laatste jaar meer dan 1750 gewerkte uren zijn geweest, zou er recht zijn op volledige I uitkering. Maar ook dan is dat slechts I de ongehuwden-uitkering. Die be- I draagt, net als bij de AOW, zeventig procent van de uitkering voor ge- 1 huwden. Niet bevredigend Deze regeling is indertijd door PvdA en WD in de wet ingebracht. Het J wetsontwerp van de regering voorzag helemaal niet in een vaste AA W-uit kering voor gehuwde vrouwen. Het kabinet vindt deze regeling echter niet bevredigend nit oogpunt van ge- lij ke rechten'.voor man en vrouw. Marmen en ongehuwde vrouwen zou den geert, .-inkomensderving hoeven ^aantohéh-voordat ze recht krijgen op AAW, en bovendien zouden gehuwde mannen een grotere uitkering kun nen -krijgen. De regering wil daarom nu komen met een wetswijziging. Dan zullen r allen mannen en vrouwen, gehuw den en ongehuwden eerst inko mensderving moeten aantonen voor dat er recht op AAW-uitkering ont- 1 staat. Als in het laatste jaar minder is gewerkt dan 875 uren, is er geen recht op uitkering. Tussen 875 en 1750 ge werkte uren is er recht op zestig pro cent van de ongehuwden-uitkering, en boven 1750 uren recht op volledige ongehuwden-uitkering. De uitkering wordt ^angevuld tot de gehuwden- j uitkering zestig procent danwel volledig wanneer de AAW'er een gezin heeft te onderhouden. Komen I in een gezin man en vrouw beiden in de AAW. dan krijgen zij samen maxi maal het bedrag van de volledige gehuwden-uitkering, dus evenveel als t de AOW voor echtparen. Extra AOW de inkomens van man en vrouw nog bij elkaar opgeteld. Dat leidt bij middelbare en hogere inkomens tot duizenden guldens teruggaaf van pre mies. Bij de rijkere echtparen man en vrouw verdienen allebei meer dan 42.000 gulden bruto kan die terug gaaf oplopen tot ruim 5.000 gulden per jaar Deze nieuwe regeling betekent extra ,1 rechten voor 150.000 gehuwde vrou- jïLjven die meewerken in het bedrijf van hun man, en 24.000 gehuwde vrouwen "die als zelfstandige werkzaam zijn (boetiekhoudster, advocate, enzo voort), _.ï)e rond 500.000 gehuwde 3 vrouwen- in loondienst merken er niets van, sant zij hebben al uit de WAO dezelfde rechten als mannen. De nieuwe regeling betekent verlies van rechten voor eet), onbekend aan- I tal mannen en ongehuwde vrouwen die nu niet of minder dan 875 uren per xi jaar werken. Te denken valt aan ren- idl teniers en niet-werkende gescheiden vrouwen met alimentatie. Worden zij I arbeidsongeschikt, dan hebben zij n geen recht meer op AAW. Als in- gangsdatum geldt hierbij 1 januari 1978. Onder „gewerkte uren" wordt I meegeteld de periode dat men als werkzoekend heeft ingeschreven ge staan bij een arbeidsbureau. De nieu- I we regeling kost de schatkist ruw geschat tien miljoen gulden per jaar. AOW De regering heeft zich in een nota j over deze taak aan de Tweede Kamer in principe ervoor uitgesproken deze regeling van gelijke rechten voor man en vrouw ook bij de andere volksver- I zekeringen door te voeren. Dat be- I treft dan vooral de AOW. Nu hebben gehuwde vrouwen geen recht op I AOW als ze 65 worden, terwijl er recht I is op de gehuwden-uitkering zodra de man 65 wordt, ook al is zijn vrouw dan nog geen 65. In de nieuwe situatie zou recht ontstaan op zeventig pro cent van de gehuwden-uitkering zo dra een van de partners, hetzij de man hetzij de vrouw, 65 wordt. De I uitkering zou worden opgetrokken J tot honderd procent zodra ook de tweede partner de 65 passeert. Deze gelijktrekking van rechten tus sen man en vrouw zou echter ook met zich meebrengen dat beiden de volle- I dige premies moeten gaan betalen. Nu worden voor de premieheffing HELDEN (ANP) - De politie in het I Noordlimburgse Helden heeft proces- I verbaal opgemaakt tegen vier man- I nen die voor het gemeentehuis de- I monstreerden, omdat de gemeentelij- I ke sociale dienst werklozen naar uit- I zendbureaus door zou sturen. De vier I deelden pamfletten uit. I Zij maakten deel uit van een groep van ongeveer twintig demonstranten. I onder wie leden van de Katholieke Werkende Jongeren, de plaatselijke werkgroep van PvdA en PPR en de I actiegroep ..Limburgse roole reuzen ik van Dirk de Vroome Een „alcoholgebruiker" demonstreert het nieuwe blaasdoosje. Van onze correspondent EINDHOVEN De politie in Haarlem en Eindhoven gaat met een nieuwe methode van controle op alcoholmis bruik in het verkeer beginnen. Voorlopig als proef, zal naast het in gebruik zijnde blaaspijpje, gebruik worden gemaakt van een door TNO ontwikkeld elektronisch meetapparaat dat „alcocontrol" gaat heten. Het is een metalen meetkastje, waarin zich een zogenaamde „sen sor" bevindt. Op het kastje zijn 1 een aantal lampjes aangebracht die het alcoholpromillage aange ven. nadat geblazen is op een mondstuk op het apparaat. De „verdachte" moet 15 seconden on onderbroken blazen. Aan het lampje is dan te zien of het promil lage van 0,5 tot 0,8 is bereikt, een promillage tussen 0,8 en 1,0 of, een derde mogelijkheid, epn promilla ge van meer dan 1,0. Voor alle drie genoemde gevallen zijn verschil lend gekleurde lampjes op het ap paraat aangebracht. Is er geen sprake van alcoholgebruik dan brandt er ook geen lampje. Vrijwillig De „alcocontrol" werkt op een 12- volts accu, heeft een opwarmtijd nodig van 10 minuten en een „spoeltijd" van 4 minuten tussen elke blaastest. Als tijdens het bla zen „valse lucht" wordt ingea demd om die te mengen met de uitgeademde lucht, waarschuwt het apparaat en moet de test op nieuw worden gedaan. De proef wordt voorlopig alleen in twee steden genomen op basis van vrijwillige medewerking van de verkeersdeelnemer, aan wie zal worden gevraagd na het blazen op het pijpje dat ook nog een keer te doen op de doos. Aan deze laatste blaastest wordt dan voor de blazer geen consequentie verbonden. De uitkomst die is gemeten via het „gewone" pijpje, is geldig. Deze proef zal ongeveer een half jaar duren. Het voordeel van het nieuwe apparaat is volgens de po litie de duidelijke afleesbaarheid en daardoor het vermijden van discussies met gebruikers. Bij het pijpje kost het, vooral bij slecht licht, nogal eens moeite en tijd om het promillage nauwkeurig af te lezen. Het gebruik van de „alco control" zal ook iets goedkoper zijn. Het apparaat zal dienen als vervEinger van het blaaspijpje en niet van de bloedproef gaan die nen. Ook blijft het noodzakelijk tweemaal te blazen, zoals nu het geval is, wanneer 0,5 promille is geconstateerd. ADVERTENT,E Deze regeling zal echter nog veel tijd en arbeid vergen, en hoort „zeker in de nabije toekomst" nog niet tot de mogelijkheden, aldus de regeringsno ta. Voorlopig beperkt de regering zich daarom tot gelijktrekking van uit sluitend de uitkeringsrechten voor de AAW en nog niet van de premie plichten. Vervolg van pagina 1 Als Bruins door West-Duitsland aan Nederland wordt uitgeleverd kan hij in een rekest aan de Koningin gratie vragen. Verzocht kan worden om ver mindering of kwijtschelding van straf. Nationaliteit Als hij zo'n gratierekest zou indienen, zal de minister van justitie daarover advies vragen aan de bijzondere strafkamer van de Groningse recht bank. Alle stukken gaan dan. samen met het voorstel van de minister van justitie, naar de Koningin, die uitein delijk het besluit neemt wel of geen gratie te verlenen. Overigens zouden zich bij de uitleve ring van Bruins nog wel eens juridi sche moeilijkheden kunnen voor doen, wanneer deze of zijn eventuele verdediger beweert, dat hij geen Ne derlander meer is, op grond van het feit. dat hij in de oorlog in vreemde (Duitse) krijgsdienst is getreden Mensen die in vreemde krijgsdienst treden, raken in ons land namelijk automatisch hun Nederlandse natio naliteit kwijt. Bruins zou dan staten- loos zijn. Ook bestaat nog de moge lijkheid. dat hij op een of andere manier zou kunnen bewijzen, dat hij de Duitse nationaliteit heeft gekre gen; in dat geval zal hij zeker niet uitgeleverd worden, aangezien vrij wel geen enkel land haar eigen onder danen uitlevert aan een ander land. Philippa Het geval-Bruins lijkt erg veel op dat van de in april 1974 in Den Haag ontdekte oorlogsmisdadiger Philip pa. zij het dat deze van 1945 tot 1974 toe in Nederland verborgen had geze ten (in zijn ouderlijk huis). Ook deze was na de oorlog bij verstek ter dood veroordeeld wegens begane misda den in Drente. Ook Philippa's dood straf was automatisch omgezet in een levenslange gevangenisstraf. Hij heeft een gratieverzoek ingediend in mei 1974. In november 1976 werd meegedeeld, dat dit gratieverzoek in gewilligd was. Zijn levenslange ge vangenisstraf is bij koninklijk besluit toen omgezet in een gevangenisstraf van vier jaar. Philippa zou in april 1978 vrijkomen, maar hij is voorwaar delijk in vrijheid gesteld toen twee derde van zijn straf erop zat: dat was in juni 1977 Hij is toen op voorwaarde, dat hij onder psychiatrisch toezicht zou blij ven gedurende een jaar in vrijheid gesteld. Inmiddels is die voorwaarde lijke invrijheidstelling afgelopen en overgegaan in een volledige vrijheid. Dat psychiatrische toezicht had men geëist, om Philippa's overgang naar de maatschappij te begeleiden, aan gezien hij van 1945 tot 1974 altijd verstopt had gezeten in een kamer, zonder de deur uit te komen. Toen hij in 1974 werd aangehouden, was hij daardoor volkomen vervreemd van de tegenwoordige maatschappij. DEN HAAG (ANP) Bij een inval in een woonhuis aan de Denneweg in Den Haag heeft de Haagse politie eergisteren 21 Chinezen aangehou den. De politie had aanwijzingen dat in het pand heroïne zou worden ver handeld. Er werden enkele grammen heroine aangetroffen. Tevens bleek dat alle Chinezen, variërend in leef tijd van 20 tot 37 jaar, illegaal in ons land verbleven. Na het onderzoek over de betrokkenheid van de Chine zen bij heroïnehandel zullen zij wor den overgedragen aan de vreemdelin genpolitie. Omdat er in een keer zo veel mensen tegelijk in hechtenis moesten worden genomen, werden zij verspreid over zes omliggende ge meenten. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Met ingang van het komende studiejaar kunnen avondscholieren per vak examen doen. Dit heeft staatssecretaris De Jong van onderwijs geantwoord op vragen van de twee PvdA-Kamerlederi Schaapman en Konings. Hij zal de avondscholen per circulaire op de hoogte stellen. De nieuwe maatregel is overigens per telefoon al aan de betrok ken onderwijsinstanties medegedeeld. De introductie van deelcertificaten betekent een lastenverlichting voor de avondschoolstudenten die hun di ploma voor mavo, havo of meao wil len halen. Bij dit laatste schooltype was het al mogelijk om per vak exa men te doen. En ook voor de mavo was een soortgelijke regeling van kracht. Daar kon men per drie vak ken een certificaat veroveren. Alleen de rechtsgeldigheid was beperkt. Al deze struikelblokken zijn nu door de staatssecretaris De Jong weggeno men. Elke avondscholier mag zelf kie zen aan welk vak hij eerst wil begin nen. Het certificaat dat hij ervoor haalt blijft onbeperkt geldig. Als hij of zij over voldoende certificaten be schikt kan hij het diploma halen Wie zakt voor zijn examen havo of mavo krijgt voor de voldoende vak ken deelcertificaten. Voor de -onvol doende vakken kan men herexamen doen. Ook dagstudenten die reeds over een mavo- of havo-diploma be schikken maar die een verkeerd vak kenpakket hebben gekozen, kunnen op de avondschool in een of meer vakken een certificaat halen, zodat hun eindexamen in waarde stijgt In Sneekermeer verdronken SNEEK (ANPl De 39-jarige me- vrouw J. van der Wall-van de Burgt uit Geldrop is in het Sneekermeer verdronken Het zeiljacht waarmee zij met haar gezin met vakantie was sloegi om, waarna de vrouw in het water viel. LEEUWARDEN (ANP» - De dertien jarige Harry Roanner is in het Dokke- mer Ee in Leeuwarden verdronken. Hij moet bij het spelen in het water gevallen zijn. AMSTELVEEN Op de vraag over berichten dat prins Aschwin. de broer van prins Bernhard. jarenlang gratis met de KLM zou hebben gevlogen, gaf de president-directeur van de KLM, de heer Orlandini. gisteren op zijn persconferentie geen recht streeks antwoord. De heer Orlandini zei dat er een groot aantal landen is. waar vliegtickets beneden de officiële prijs worden verkocht. Daar doet de KLM, „voor zover dat nodig is" ook aan mee. Of prins Aschwin daarvan had gepro fiteerd kon de president-directeur niet zeggen. „Prins Aschwin reist erg weinig met ons." aldus de heer Orlan dini. die nog opmerkte dat de KLM jaarlijks bijna viereneenhalf miljoen passagiers vervoert Meer in het algemeen deelde hij nog mee, dat er bij de KLM-vestiging in New York geen enkele moeilijkheid bestaat, ondanks geruchten daar over door Hans Schmit UTRECHT De strijd om het behoud van het landgoed Amelisweerd bij Utrecht, die al meer dan zeven jaar duurt, is nog steeds niet gestreden en zal vandaag worden voortgezet met een kort geding voor de rechtbank in Utrecht tegen het rijk en de gemeente Utrecht. In het geding zal de Aktie Amelisweerd eisen dat Rijkswaterstaat stopt met de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van rijksweg 27, die reeds enige tijd in de nabije omgeving van Amelisweerd worden uitgevoerd. Rijksweg 27. de nieuwe ver- binding tussen Breda en Hil versum via Utrecht, zou vol gens de oorspronkelijke plan nen van Rijkswaterstaat dwars door Amelisweerd (een ten zuidoosten van Utrecht gelegen rivierbos van 47 hec tare met een grote verschei denheid aan vegetatie) komen te lopen. In het begin van de jaren zeventig groeide echter het het verzet tegen deze aan tasting van Amelisweerd en ontstond een van de eerste acties in Nederland tegen de aanleg van een nieuwe rijks weg Ook elders ontstond in die jaren verzet tegen wegen plannen. onder meer in Den Haag en Leiden tegen de nieu we verbinding tussen beide steden, de Leidsebaan. Beide acties vormden het begin van steeds beter georganiseerd en onderlegd verzet tegen de toen nog bijzonder ambitieu ze plannen voor een fijnmazig autosnelwegennet, dat Neder land zou moeten doorsnijden. Belde groepen (in Lelden'Den Haag en Utrecht) stonden in die jaren in nauw contact. De Leidsebaan is inmiddels van de kaart gestreept, maar de actie om rijksweg 27 buiten Amelisweerd te houden, gaat nog steeds door. In 1971 wer den in korte tijd 40.000 hand tekeningen bijeen gebracht voor het behoud van dit laat ste stukje bos in de directe omgeving van Utreeht, dat in middels bijna geheel is omge ven door autsnelwegen met gigantische „kunstwerken". De actie sloeg snel aan. ook bij de toenmalige minister van verkeer en waterstaat. Drees Jr.. die anders dan zijn voorganger Bakker en Rijks waterstaat van mening was dat het tracé wel in westelijke richting kon worden verscho ven. waardoor slechts een klein déél van Amelisweerd verloren zou gaan Compromis De Utrechtse gemeenteraad koos uiteindelijk voor een compromis, waarbij een 85 meter brede weg door de rand van het bos zou worden aan gelegd. Het tracé van de weg zou worden vastgesteld in een bestemmingsplan, maar tij dens de behandeling van het plan rezen nieuwe moeilijkhe den. Rijkswaterstaat gaf de voorkeur aan een verdiept ge legen weg met een glooiend talud, waaronder een vlies van kunststof zou worden aangelegd in verband met het grondwater. Die weg zou dan echter wel een strook van hon derdvijftig meter bos vergen, terwijl bij een constructie van een betonnen bak met rechte wanden zestig tot tachtig me ter bos minder zou behoeven te worden gekapt. De gemeen teraad ging door de knieën en koos voor de oplossing van Rijkswaterstaat. Dat bestemmingsplan ts in middels door gemeente en provincie goedgekeurd, on danks de door de Aktie Ame- liswaard ingebrachte bezwa ren. De actiegroep zal deze maand nog in beroep gaan bij de Kroon, zodat het bestem mingsplan nog niet is goedge keurd Desondanks is Rijks waterstaat begonnen met voorbereidende werkzaamhe den, zoals het omploegen van land en grondwerkzaamhe den. Bovendien worden bo men gekapt voor het tijdelijk verleggen van een bestaande weg. De Aktie Amelisweerd vreest dat men de komende herfst zal beginnen met het kappen van de honderdvijftig meter brede strook in Amelis weerd, terwijl de zaak dan nog aanhangig is bij de Raad van State. Het beroep op de Kroon, zo meent de Aktie Amelisweerd, zal dan een far ce worden. De raadsman van de groep, mr P. Oosting, vraagt vandaag in het kort geding de werkzaamheden stop te zetten zolang het be stemmingsplan nog niet defi nitief is vastgesteld. Nog jaren Ook wanneer de werkzaamhe den door mogen gaan. zal het nog zeker zeven jaar duren voordat het bijna vier kilome ter lange weggedeelte gereed is. Die lange bouwtijd vloeit voort uit de moeilijke con structie met het vlies. Rijks weg 27 is een belangrijke schakel in de verkeersknoop punten om Utrecht en zal met name een belangrijke ontlas ting betekenen van de Lek- brug bij Vianen. waar dage lijks files van vele kilometers voorkomen. Volgens het mi nisterie van verkeer en water staat zal een eventuele vertra ging in de werkzaamheden bij Amelisweerd geen gevolgen hebben voor de situatie bij Vianen. Het gedeelte tussen TILBURG (ANP) - Het beslag dat de Haagse advocaat mr A. L. Oomen heeft laten leggen op de rijksbijdrage aan de ge meente Tilburg, is opgeheven. Tilburg heeft inmiddels 17.000 gulden aan de advocaat over gemaakt. waarop deze het be slag bij het ministerie van fi nanciën ongedaan heeft gemaakt. Mr Oomen had namens een vrouw het beslag laten leggen, omdat Tilburg een half jaar lang een gescheiden Tllburge- naar een WWV-ultkering had verstrekt, waarop een beslag lag. omdat de man weigerde aan zijn alimentatieverplich ting te voldoen. Het bedrag van 17.000 gulden is honderd pro cent van de bruto-uitkering van de man in de periode van 1 september 1977 tot 1 maart 1978. De gemeente Tilburg vraagt zich wel af of het beslag over de bruto-uitkering terecht is Zij vindt dat dit beslag alleen over de netto-uitkering kan geschie den en overweegt dan ook over het verschil van zesduizend gulden nog juridische stappen te ondernemen. Het bedrag dat Tilburg heeft betaald aan mr Oomen om als nog aan de alimentatiever plichting van de Tilburgenaar te voldoen, kan door de ge meente niet meer van de ge scheiden man worden terugge vorderd. Een van de lanen in het landgoed Amelisweerd. rijksweg 2 Amsterdam- Utrecht-Den Bosch) en rijks weg 12 (Den Haag-Utrecht- Arnhem) zal volgens plan wor den afgewerkt. Alleen zal rijksweg 27 dan ophouden bij het nieuwe verkeersknoop punt Lunetten. De weg zal pas naar het noorden kunnen wor den doorgetrokken, wanneer in de strijd om Amelisweerd het laatste woord is gevallen. „Ik ga hier niet in het halfdonker dingen sitten eten. die ik eigenlijk niet lust."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3