Israël stelt verkiezing van opperrabbijnen uit Celibaat is niet ongetrouwd Bacteriën gaan nooit met vakantie Uit brieven van lezers Wonder in Lourdes na 8 jaar erkend VANDAAG Discriminatie van werklozen moet vervallen VOORBIJGANGER! -f -WOENSDAG 5 JULI 1978 TROUW/KWARTET !- Van een medewerker JERUZALEM Ondanks het dreigement van Ovadia Jossef, de sefardische (oosterse) opperrabbijn van Israël, te zullen aftreden indien de Knesset (het parlement) zou besluiten tot uitstel van de verkiezingen voor een sefardische en een asjkenazische (westerse) opperrabbijn van Israël, heeft Knes set dat toch gedaan. Alleen met uitstel meenden de parle mentsleden een eind te kunnen maken aan de voortdurende ruzie en verdachtmakingen tussen opperrabbijn Ovadia Jos sef en zijn collega voor de westerse Joden SJlomo Goren. De verkiezingen waren reeds bijna een Jaar uitgesteld om een afkoe lingsperiode te bewerkstelligen. Het heeft niet geholpen. Het Israëlische parlement besloot tot een nieuw uit stel tot uiterlijk 23 Juni 1979. Slechts de rechts-orthodoxe Agoedatpartij- en, wat afgevaardigden van de Bewe ging voor Democratische Veranderin gen en de linkse SJellipartlJ stemden tegen uitstel. „Het parlement heeft niets van doen met dit soort zaken", moUveerde 8Jelü. Het is ln en vooral bulten Israël maar een minderheid die dit meent. Welis waar is iedere rabbijn waar ook ter wereld autonoom in zijn beslissingen en kent het Jodendom ln de rabbina le wereld geen hiërarchie, toch wor den de twee opperrabbijnen van Is raël als de hoogste Joodse autoritei ten beschouwd. Aan hen worden uit de hele Joodse wereld vragen voorge legd. Maar belde opperrabbijnen kunnen niet met elkaar overweg. Zij spreken nauwelijks met elkaar en maken eikaars beslissingen veelvul dig belachelijk. In het jaar uitstel, waartoe het parle ment heeft besloten, zal dan ook wor den geprobeerd tot een verdeling in de werkzaamheden te komen. Het is de opzet dat een opperrabbijn inder daad opperrabbijn wordt van Israël en een ander voorzitter van de rabbi nale hoge raad. Na twee Jaar zouden de sefardische en de asjkenazische opperrabbijn van functie moeten wis selen. opdat zij ln hun vierjarige peri ode beide funcUes hebben vervuld. Maar ln het parlement verzetten rab bijn Kalman Kahane van de rechts- orthodoxe Poale Agoedat Jlsraeel- partij zich heftig tegen uitstel van de verkiezingen. „Intriges zonder prece dent" riep hij uit .Anti-zionist" rabbijn Menachem Ha- cohen van de Verenigde Arbeiders partij liet een ander geluid horen. Hij verklaarde voor uitstel te stemmen, omdat hij zich keerde tegen de benoe ming vaiy opperrabbijnen die anti zionist, vijandig aan het leger en doof zijn voor het gehuil van de weduwen en wezen. Want bij het uistel zit niet alleen de persoonlijke tegenstelling van beide herkiesbare opperrabbij nen. De sefardische opperrabbijn Ovadia Jossef staat in de rabbinale wereld te boek als een conservatief man. al heeft hij de naam in politiek opzicht Juist een duif te zijn. Maar van een wat toegankelijke interpreta tie van de Joodse wet houdt hij niet, ook al keert zich dat tegen de staat Israël. Opperrabbijn SJlomo Goren, in poli tiek opzicht havikachtig heeft met de Joodse wet ln de hand begrip voor de noden. Hij heeft dat ook al gekregen als opperrabbijn van het leger. Om een te zijn met de soldaten volgde hij de opleiding tot stoottroeper en haal de hij zijn brevet als parachutist Opperrabbijn Goren heeft tot afgrij zen van andere rabbijnen een aantal beslissingen genomen ten einde men sen uit bepaalde nood te verlossen. Een nood veroorzaakt door een ande re Interpretatie van de halacha (Jood se wet). Het heeft opperrabbijn Sjlo-' mo Goren geen vrienden gemaakt. Wel vijanden. Collega opperrabbijn Ovadia Jossef behoort daartoe. Deze was het die mede de aanzet ertoe gaf, dat onver wacht zich een tegenkandidaat voor opperrabbijn 8jlomo Goren aanbood. Een tegenkandidaat die door het rab binale kiescollege werd geaccepteerd, de Jeruzalemse rabbijn Saoul Jisrae- 11. „Met hem zal ik goed samen kun nen werken", liet opperrabbijn Ova dia Jossef verguld weten. Maar rab bijnen zijn ln Israël ambtenaren. Het ministerie van godsdienstzaken heeft heel wat in de melk te brokkelen. Aftreden Opperrabbijn SJlomo Goren heeft de sympathie en de steun van de Natio naal Religieuze Partij, wiens minister dat departement beheert. Op een persconferentie keerde opperrabijn van Jeruzalem, zich scherp tegen Aharon Abuhatzelra, de minister van godsdienstzaken. Op die persconfe rentie zei de opperrabbijn te zullen overwegen af te treden als er geen verkiezingen zouden komen op de vastgestelde datum van 12 Juli. Daar ook was het .dat werd aangekondigd dat een „noodconferentie" van alle rabbijnen uit Israel bijeen zal worden geroepen om op te roepen tot het verbreken van alle contacten met mi nister Abuhatzelra. Opperrabbijn Ovadia verklaarde, dat uitstel opperrabbijn Goren niet zal helpen. „De ruzies, veroorzaakt door opperrabbijn Goren. zijn een onthei liging van Gods naam", zei hij om president Anwar Sadat van Egypte aan te halen die de meningsverschil len in het Opperrabbinaat al eens zou hebben aangevoerd. Rabbijn Gedalia Schreiber van de Jeruzalemse rabbi- <1*1 1 rgl H: .iirtVwt- 'i Een van de twee opperrabbijnen van Israël, die ln heftige ruzie met elkaar verwikkeld zijn, Sjlomo Goren bekijkt hier Hebreeuwse bijbelrollen, die bij een aanslag door Palestijnen vernield zijn (archieffoto). nale raad. meende dat het uitstel van ken". Maar minister Aharon Abut- de opperrabbinale verkiezingen „het hatzelra dacht er niet aan. De rabbij- falen van de minister" aantoont, „die nen dreigen, zei hij, maar het parle- daaruit zijn conclusies moet trek- ment bepaalt. AMSTERDAM (A hP/DPA) De genezing van een verlamde in het bekende Franse Maria-oord Lourdes in 1970 is door de rooms- katholieke kerk als een wonder erkend. „Tranen van Maria" in het Duitse Schwandorf zijn ech ter door de mand gevallen als gewoon condenswater. Serge Perrin (48) uit de Franse plaats Angers werd in 1964 ver lamd vanwege een verstopping van de halsslagader. Toen hij ln 1970 naar Lourdes ging. was er groot gevaar dat hij blind zou worden. In het pelgrimsoord ge nas hij volledig. Na langdurig onderzoek is een medische commissie tot de con clusie gekomen, dat de genezing niet door natuurlijke oorzaken te verklaren valt. Op grond van deze conclusie heeft bisschop Jean Orchampt van Angers thans de genezing officieel als wonder erkend. Ieder Jaar zijn er ongeveer dertig zieken, die verklaren in Lourdes genezing te hebben gevonden. De afgelopen eeuw hebben bis schoppen echter slechts 62 gene zingen als wonderen erkend. .Daarentegen is een commissie van deskundigen in Duitsland tot de conclusie gekomen, dat de vloeistof op afbeeldingen van Maria in een particuliere woning in het Beierse Schwandorf ge woon condenswater is. Bisschop Rudolf Graber van Regensburg heeft de eigenares van de wo ning, die roomskatholiek is, daarom gelast, de „gebedssa menkomsten" voor de „tranen van Maria" te staken. De commissie stelde vast, dat de vloeistof in 1977 en 1978 alleen ln het koude jaargetij te zien ls geweest. Dat kwam door een lek in het dak, waardoor de muur waaraan de afbeeldingen han gen, vochtig geworden ls. >ie met i. Je »n. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wlbautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/- DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Posious 3 Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gencht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. bruiken. Maar het betekent wel, dat minimum-loners 100 gulden per jaar eigen risico voor huisarts en apot heek en 10 gulden per dag eigen bij drage moeten betalen voor verple ging in een ziekenhuis. Mijnheer Aan- tjes, is dat de christelijke politiek waar de wereld naar hunkert? Ik be grijp niet, dat serieuze christenen zich in zo'n politiek kunnen her kennen. Opleusden Gerrit ter Horst Bestek '81 (3) wegen zij hemel en aarde om vrij te komen. Terecht pleit nu mr Rujrter voor straffen die te overzien zijn. Zij zullen dan in hoger beroep moeten willen. In een hoger beroep zal het regeringsbeleid zeker ter sprake ko men. De regering namelijk weigert het probleem op te lossen. Het pro bleem is een RMS-regering. De oplos sing is de ontbinding van een RMS- regering. Een goed regeringsbeleid is een RMS-regering nu te ontbinden en de veroordeelden vermindering of kwijtschelding van straffen te geven. M.a.w. een verzoening. Bestek '81 (1) De heer Rietkerk van de WD is zeer tevreden met „Bestek '81" en vindt het programma van de WD, hierin voldoende terug. Ik heb nog niet ge hoord of professor Goudzwaard, de geestelijke vader van het CDA-pro- gramma ..Niet bij brood alleen." net zo tevreden ls. Ziekenfondsleden en t rekkers van sociale uitkeringen lij ken mij niet de sterkste schouders te hebben, maar zij worden toch gepakt. Eerlijk is eerlijk. De WD heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat zij een beleid wenste zoals nu te vin den is in „Bestek 81". Bij de presenta tie van het kabinet Van Agt/Wiegel heeft Rietkerk nog eens uitdrukke lijk verklaard, dat volgens hem de hogere inkomens onder Den Uyl ge noeg hebben geleden en nu bescher ming nodig hebben. In één adem vroeg hij om de nodige dwang en prikkels voor degenen, die moeten rondkomen van uitkeringen krach tens de sociale wetten. „Bestek '81" bedient hem op zijn wenken. Natuur lijk zal de CDA-fractle tegensputte ren, maar gaat m.i. toch door de kni eën. Het lot van de motie Van Houwe- lingen bewijst in dit genoeg. Maastricht H. H. Schoonmakers Bestek '81 (2) Afgelopen vrijdag zag ik de discussie tussen Albeda en Den Uyl. Het plan Den Uyl beoogt de werkloosheid te bestrijden door de hogere inkomens er op achteruit te laten gaan. Albeda zei, dat dat niet haalbaar is. Nu zou ik alle christenen willen vragen, welk standpunt het dichtst bij de bijbel staat (of beter, het minst ver van de bijbel af). Waar staat in de bijbel, dat je moet doen, wat haalbaar is? Ik behoor tot de zgn. middengroep. Dankzij deze regering zal ik wat meer geld ter beschikking hebben, dan wanneer we een kabinet Den Uyl ge had hadden, en dat kan ik best ge- Tien miljard gulden in te leveren door de sociaal zwakkeren. CAO gebonde- nen en de ambtenaren. Ziekenfonds verzekerden gaan 100 gulden eigen risico betalen en 10 per dag als men in het ziekenhuis terecht komt. CDA- minister Albeda: „Die hoge inko mens, daar kun je haast niet aanko men. Bovendien leven we met open grenzen." Christelijk geïnspireerde' politieke creativiteit. Het klinkt mis schien hard, maar dit CDA deugt niet. Het is een groot KVP geworden met de werkelijk christelijk geïnspi- reerden als dekmantel, zoals bij voor beeld de heer Goudzwaard. Erg jammer. Rotterdam P. C. van Wijk Overijs(s)el In uw rubriek „Uit de kerkbladen" citeert u het Gereformeerd Kerkblad voor Drente en Overijssel en tekent dan bij het laatste woord aan: „Dat nog altijd met één s geschreven wordt". Ik zou zeggen: terecht. Want de oorspronkelijke (latijnse) naam van de rivier is Isala (met één s). Ik weet niet waar die tweede s vandaan is gekomen. Weet u het soms? Deventer J. van Rossom Amsterdam B. Bastiaans Hoger Beroep Alle Zuidmolukkers die hun gevange nisstraffen uitzitten, hebben gewei gerd hoger beroep aan te tekenen. Maar als hun straf begonnen is be- Instituut voor evangelisatie (Campus Crusade for Christ) zomer- conferentie voor iedereen met o.a. studies over de vier evangeliën, het unieke van Jezus Christus, het unieke van de bijbel en de grote opdracht Sprekers o.a. George Brucks. 8-15 juli. De Bron, Dalfsen. Inl. en opg. teL 03438-7491. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De discriminerende tegenstelling tussen werker en werk loze dient te vervallen, aldus een dis cussienota van de Stichting voor dia- konaal maatschappelijk werk van de Nederlandse hervormde kerk in de provincie Utrecht De nota wil, dat er een mentaliteits verandering komt bij werkenden en niet-werkenden, zodat de waarde van de mens niet langer uitsluitend wordt afgemeten naar de plaats, die hij in neemt in het arbeidsproces. Iemand, die bij voorbeeld op basis van een sociale uitkering zijn prestatie-aan deel levert als vrijwilliger ln de ver zorgingssector (waar een chronisch tekort ls aan arbeidskrachten) is in sociaal-economisch opzicht evenveel waard als zijn betaalde collega elders ln het arbeidsproces. De Utrechtse diakonale nota pleit er dan ook voor, dat werkloze welzijns werkers op basis van hiin uitkering, eventueel aangevuld met een belo ning tot honderd procent, worden In gezet bij de uitvoering van projecten in de sfeer van de welzijnszorg, zoals wijksgewijze begeleidingsgroepen voor Surinamers en andere nieuwko mers. Ook wil de nota onderzoek naar de mogelijkheden van arbeidsverkor- tlng. Om hieraan vanuit de kerk te kunnen meewerken stelt de nota do vorming van een provinciale werkgroep voor. GEMEENTE EN WOORD In DIA (Diakonale Informatie Amsterdam) werd een aantal uitspraken overgenomen uit „Antenne", uitspraken die kennelijk afkomstig zijn van mensen die moeite hebben met de kerkgang. Ou een enkele te citeren: „de kerk ls zo verdeeld"; „de kerk komt niet op voq. de verdrukten"; „ik heb het steeds U druk". De reeks opent met: „ik zoek de gemeente niet, ik zoek het Woord' Daarover wilde ik even nadenken. Ik vraag me af of dat kan. Is dat een goede tegenstelling? Het doet me denken aan een bezoek dat ik Jaren j geleden aan een paar oudere mensen bracht die hun bezoek aan een bepaalde kerk motiveerden met de uitspraak. „We vinden het er zo fijn, omdat je een goede preek hoort en verder heb Je met niemand wat te maken". Uit het gesprek werd duidelijk dat er van een gemeenschap geen sprake was. Zij zouden dit gezegd kunnen hebben: Wij zoeken de gemeente niet, wij zoeken het Woord! Het klinkt vromq dan het is, naar mijn mening. Het 'lijkt te getuigen van een diepe verbondenheid aan het Woord. Die verbondenheid doet het contact i mensen zelfs geheel terugwijken, wordt nergens mee lastig gevallen, mensen kunnen zo lastig zijn. Ze hebben je nodig of ze vinden dat je wat moet doen, of ze doen een beroep op je. Het Woord ls gemakkelijker. Ji hoort het aan en Je gaat naar huis. Ik geloof niet dat zoiets kan. Niet dat het niet veelvuldig voorkomt: vrijblijvende kerkgang of helemaal geen kerkgang meer, thuis een preek lezen. De lastige mensen blijven buiten Je deur. Maar heb je dan het Woord wel gevonden? Ik denk van niet. Het Woord is niet aan enkelingen gegeven (ze zouden er i zonder die gemeente zelfs nooit van gehoord en geweten hebben), maar aan de gemeente als een levende gemeenschap waarin dat Woord tot zijn recht wil komen en wat wil doen. Het klinkt zo vroom en zo onthecht als ik het Woord maar heb. Maar als t je er goed naar luistert barst het op zichzelf gericht-zijn uit alle naden van zo'n uitspraak. Hoe lastig mensen ook kunnen zijn en om dat It j» j kunnen weten kan je werkelijk wel thuis blijven, het Woord is aan de mensen samen gegeven en wil hen 1 een gemeenschap ontmoeten. Daarbuiten is het niet te vinden. Ha is apart niet verkrij gbaar. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Enter en te Puttershod A. F. Troost te Asperen; te Zevenht zen (Gr., toez.): J. Roebers te Baai brugge; te Aalburg: D. J. Buddü- kand. te Driebergea GEREF. KERKEN Aangenomen naar Deventer E. Kim te Emmeloord. Aangenomen naar Scheemda: A. 0 Bosma te Muiden-Muiderberg. j Bedankt voor Amsterdam West: F.$_ r Jonge te Dokkum, die voorlopig gt*— J beroep in overweging wil nemen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Anna Paulowna zen: A. v.d. Sloot. kand. te Kami te Noordbergum: B. Wesseling, nende te Rotterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te IJmuiden: P. Roos I t Harderwijk. c Aangenomen naar Kampen (goé j dienstonderwijs aan de kunstacadl t mie): Th. Peppink te Emmen. ADVERTENTIE door Herman Verbeek De roomse kerk wil haar priesters nog altijd ongetrouwd houden. Ook de Nederlandse bis schoppen weerstaan het Vatikaan daarin nog steeds niet. Het zijn de studenten ln de theolo gie. die nu opnieuw de strijd om een vanzell- sprekend mensenrecht zijn begonnen De katholieke theologische hogeschool van Amsterdam is gevestigd in een majestueus herenhuis aan de Keizersgracht. De studenten legden tijdens hun bezetting vorige maand hun slaapzakken op het rijke marmer en ver gaderden ln de met kostbaar hout betim merde vertrekken. Het herenhuls is overblijfsel en symbool van wereldmacht, geld. slavenhan del. koloniale uitbuiting De kerk was daar ten nauwste mee verweven De kerk is gewend heerschappij uit te oefenen, totale miskenning van de rabbi van Nazaret De els ongetrouwd te blijven heeft de priesters tot horigen gemaakt die zo onderdanig moeten zijn aan de hiërar chie dat hun laatste rest persoonlijke vrijheid is afgenomen. Daartegen protesteren de studenten. Zij zijn wel de eerst aangewezenen om zich te verzet ten. want het betreft hun eigen toekomst. Zij vrezen de uitholling van het theologische on derwijs als er straks nauwelijks nog een hand jevol ongetrouwde theologen beschikbaar blijft voor het onderwijs En zij zijn zelf niet bereid later gedwongen ongehuwd in het pas torale werk te gaan. men. De kortstondige bezettingen ln Amster dam. Nijmegen. Utrecht. Tilburg, volstaan daartoe niet. Het ls nodig dat de studenten een actie-comité, gaan vormen waarin alle betrok ken studentengroepen verenigd worden. Ook alle organisaties en personen die adhaesle be tuigden. zouden voor zo'n comitë kunnen wor den gevraagd Is het zover dan kunnen instan ties in de kerk aangesproken worden. Het ls een zaak van de kerkgemeenschap zelf, dus organen als de diocesane delegaties van het Landelijk Pastoraal Overleg komen het eerst in aanmerking. Dat LPO raakt dan meteen aan de hand van dit geval uit zijn vrijblijvendheid als louter gesprekscentrum. Het kan aldus worden gepolitiseerd als onderhandelings-or- gaan dat zich richt tot het episcopaat. Demo cratie wordt alleen aan concrete problemen bevochten en geleidelijk opgebouwd. Ook an deren kunen zich dan solidariseren: parochie raden. dekenale raden, pastores, hoogleraren, media enz. De Beweging van Basisgroepen en Kritische Gemeenten heeft de studenten met klem opgeroepen met hun initiatief deze poli tieke weg op te gaan. tig afgebroken. De economie en de industrie van onze beschaving hebben dat vooral op hun geweten. Eeuw op eeuw werden scheidingen afgedwongen. Eerst werd de man van huls gehaald om elders werknemer te worden. Toen vielen akkers en vee weg, de mens werd stads mens Vervolgens moesten de kinderen naar scholen. Voor grootouders en zieken kwamen er aparte Inrichtingen. Tenslotte bleef moeder een groot deel van de dag alleen achter op de flat, omgeven met apparaten die het meeste werk hebben overgenomen. Het gezin ls terug gebracht tot man. vrouw en twee kinderen. De leefruimte is niet groter dan het vierkant: bed - douche - fornuis - tv. Op het kamerbreed tapijt. 8-hoog, ontstaat een ontzettend gespannen si tuatie. Heel de productie, de arbeidsopbouw. lonen, sociale voorzieningen, woningbouw, dwingen ons in dat systeem. En de waarden en normen verklaren het allemaal heilig. De chris tenen blijven dit verminkte en gekortwiekte samenleven dé hoeksteen van de maatschap pij noemen. 'Bruidegom'1 Niet doorgezet In de Jaren zestig is de strijd tegen de cell- baatswet losgekomen Het ging toen om hu wende priesters als Jos Vrijburg. Huub Ooster huis. Jan Ruyter De beweging Septuagint ontstond om een kring van solidaire collega s te mobiliseren Daar waren ook protestanten bij: Roel Pomp. Jan Lugtlgheid. Maria de O root enz Maar de strijd is niet doorgezet Allerlei andere maatschappelijke problemen vroegen de voorrang in de bewustwording en de actie. Zo kregen de bisschoppen het gemak keiijk. de zaak ging de doofpot ln Het is nu de kans de strijd met grotere hevig hetd. breder en vasthoudender weer op te ne Wat is de eigenlijke inzet van deze plotseling weer uitgebarsten strijd? Het celibaat ls het gedwongen ongetrouwd blijven van de geeste lijke stand. Daarmee worden priesters, broe ders, vrouwelijke religieuzen afgezonderd. Zij zijn slachtoffer van een in de geschiedenis onwrikbaar vastgezette wet die zelfs geen uit zonderingen of nieuwe denkbeelden verdraagt. Hoe de culturen rondom die wet ook verande ren. het geloof in die wetgeving blijft onbe weeglijk. Het ergste ls dat celibaat wordt opgevat als een toestand van óngehuwd zijn. Daarover dient opnieuw te worden nagedacht Aan het kerkwettelljk onrecht ligt een veel dieper lig gende misgroei ln denken ten grondslag. Kort gezegd: celibaat betekent Juist niét ongehuwd zijn Daarover een kleine uitweiding. Elk huwelijk was vroeger een soort communi teit Daartoe behoorden grootouders, ouders kinderen, een weeskind, een knecht, ook de lap grond, de vruchtbomen, de honden, de kippen, de zeug. de koe Die gemeenschap ls stelselma Ult die benauwenis breekt een exodus los. Duizenden echtscheidingen. De maatschappij heeft die scheidingen voorbereid. Man en vrouw zijn niet schuldig, zij zijn slachtoffer. Het feminisme heeft dat tot nu toe het duide lijkst aangetoond. Het werkwoord „trouwen" kan zich niet meer kwijt in die engte. Daar is alle intimiteit opge borgen. En buiten de deur is alles verboden, daar is dus alles hard en kil, want alleen restanten liefde treden nog naar buiten. Hoe is het mogelijk dat het woord „trouwen" gemo nopoliseerd is voor dit huwelijk? Het Is precies het evangelie van de eerste christenen dat daar anders over dacht. Dat was ook toen uiterst schokkend. Je wordt zomaar niet gekruisigd en vervolgd. Juist de ongehuwde rabbi van Nazaret en je was toen als ongehuwde man een nul werd na zijn dood met feilloos zuiver aanvoelen door het volk hun „bruidegom" genoemd, het volk had ervaren dat hij trouwde met iedereen. De gemeenten maakten daarover een pracht van een parabel De samenleving als een brui loft. Het belangrijkste ln de samenleving is het samen delen van het eerst nodige: het voedsel. Bruiloft ZIJ die zich helemaal begeven hebben in het privé-bezit ktlnnen zo'n bruiloft niet maken. Zij moeten zich verontschuldigen om hun een zaam wegblijven. Die land gekocht hebben, spannen ossen aangeschaft, een vrouw ge trouwd. het is of je Marx hoort: land, trekvee en nakomelingschap zijn Immers precies de produktiemiddelen van die agrarische samen leving. Alleen degenen die daarover niet beschikken en dus de handen leeg hebben, kunnen de messiaanse bruiloft maken. Degenen die zo zijn achtergesteld, blind, ziek, zwakzinnig, dat ze zelfs geen vrouw kunnen trouwen, zij maken de bruiloft. Doorbraak Uit dit evangelie spreekt een radicale door braak ln het trouwen. Het heeft niets met de verheerlijking van het privé van doen. De mens trouwt allereerst met zichzelf als het moet lange tijd in de woestijn en in het nachtelijk gebeurgte vervolgens trouwt hij met allen. En dat is helemaal verwaarloosd, wij zijn er haast analfabeten ln, het moet helemaal op nieuw bevochten en geoefend worden. Pas daarna trouwt een mens eventueel nog met één iemand. In zo'n beschaving kunnen mensen alle voor rang geven aan dat verleerde trouwen met allen. Daartoe worden al vormen van samenle ven en samenwerken opgebouwd. De traditie van het celibaat kan ook in dia nieuwe beweging doorgang vinden. Maar dan niet kerkelijk opgelegd aan een aparte religieu ze kaste, die zich daarmee isoleert in hiërarchi sche macht en afhankelijkheid. Dat is het verband waarbinnen de kerkwet van het ver plicht celibaat een onrecht en een wanstaltig heid is. Juist omdat verbond sluiten tot de einden der aarde zo'n hartvervullende opgave van en voor éllen is. Herman Verbeek werkt in de basisgroep „de vier handen" te Groningen. Maar u wel. Neem daarom desinfekterende Unicura zeep mee. Opgewassen tegen binnen-en buitenlandse bacteriën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2