kleine krant Nieuw van Hero! Trouw Veel kinderen gaan niet op vakantie ;o X secretaresse Trouw v-v De kleine krant moet blijven Sahel iO Jan Dekker B.V. Geschiedenis Nederlands Hoofd Water van Lek giftig voor forel Een miljoen voor onderzoek naar betonverwerking Sinaasappelsap: nu ongezoet. Terintroduktie tijdelijk Ook tomatensap en appelsap. Hero vruchtensappen,puur fruit. DINSOAG 4 JULI 1978 BINNENLAND 4 JULI 1978 DEN HAAG Het schooljaar zit er (bijna) op. Lange rijen auto's trekken weer de grens over naar het buitenland, vliegtuigen zijn afgeladen vol en treinen zijn tot de laatste plaats bezet. Je zou bijna vergeten dat er ook heel veel kinderen zijn die niet op vakantie gaan. Volgens het centraal bureau voor de statistiek (dat zulke dingen allemaal netjes uitre kent) gaan vier van de tien De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wi|gh Hans de Jong Nico Kussendrager Gilles Stoop Brieven naar Trouw De kleine krant Postbus 859. Amsterdam Bliksem Veel mensen zijn bang voor bliksem. Toch hoef je niet bang te zijn als je precies weet wat Je wel en niet moet doen als het onver wacht gaat onweren. Als je in huis bent, kan je het bes te midden in de kamer gaan zitten. Maar weer niet te dicht bij de schoorsteen. Metalen voorwerpen kun je ook beter uit de weg gaan als het bliksemt. In de auto ben je veilig. Wel kan de bliksem de auto treffen, maar met de inzit tenden gebeurt er niets. Als je fietst, kun je beter af stappen en je fiets plat op de grond leggen. Zelf moet Je dan een eindje verder in een greppel gaan liggen. Liefdespoeder Een dertigjarige vrouw uit Gent is boos naar de politie gestapt, omdat het liefdes- poeder niet hielp. De buur man, voor wie het liefdes poeder was bestemd, is met een andere vrouw ge trouwd. Het liefdespoeder had ze voor zeventiendui zend gulden van een Franse waarzegster gekocht. Blondie Blondie komt niet naar Ne derland. Op het laatste mo ment heelt ze haar optre den op 8 juli in de Groen- oordhallen in Leiden afge zegd. Er waren al meer dan vijfduizend kaartjes ver kocht. De fans van Blondie zijn nu erg teleurgesteld. Blondie zegt dat ze eerst een plaat wil afmaken. Nederlandse kinderen niet op vakantie. Ze hebben wel zes weken vrij, maar ze gaan niet weg. Misschien wel eens een dagje naar het strand, een paar keer naar het zwembad (moet het wel beter weer wor den) of een weekje bij familie logeren, maar verder niet op reis. Van de kinderen die wel op vakantie gaan. blijft de helft in Nederland en gaat de ande re helft naar het buitenland. Er zijn ook kinderen die twee of drie keer per Jaar op va kantie gaan. zowel binnen als buiten ons land. En dan niet alleen in de zomer, maar ook nog eens in de winter. Frits Bom. van het televisie programma Ombudsman, heeft laatst een uitzending gemaakt over de honderddui zenden kinderen die de hele zomervakantie thuis blijven. Er moet veel meer gebeuren Vakantiebaantje In de grote vakantie gaan veel oudere scholieren wer ken. Ze nemen een vakantie- baantje om wat geld te ver dienen. Je moet minstens vijftien jaar oud zijn. anders mag het niet Er zijn heel ver schillende vakantiebaantjes: in een winkel, bij een boer. op kantoor, op een camping, bij een bollenpellerij. Het zijn maar voorbeelden. Nu lijkt het ons leuk als jullie zelf over je vakantiebaantje schrijven. Over je ervaringen met de baas. of de chef. Over Je collega's, over het werk en wat Je hebt verdiend. En ook wat Je met het geld gaat doen. Zou je het ons willen vertellen? De leukste reacties over vakantiebaantjes wor den in de krant gezet. om de vakantie ook voor hen fijn te maken, zei hij. Alle sporthallen en sportvelden moeten de hele zomer open zijn. En alle gemeenten moe ten vakantieprogramma's or ganiseren. Hij vertelde ook van een plan om elk jaar een uitwisseling te organiseren tussen kinderen in Nederland en andere landen. Dit jaar gebeurt dat voor het eerst. Kinderen uit een Rotterdams kinderhuis gaan een poosje in Spanje logeren en kinderen uit een Spaans kinderhuis ko men naar Rotterdam. Vol gend jaar wordt dat uitge breid. ..De kleine krant moet blij ven". schrijft Martien Huij- zer. liefst twee keer in de week". Ze is niet de enige We kregen bijna driehonderd brieven en veel lezers van De kleine krant vragen of we niet vaker per week kunnen ver schijnen. Marco van Galen zegt: „Ik roep iedereen op om te schrij ven naar Trouw-redactie dat de kleine krant één pagina moet beslaan. „Linda Schlindt Bndier: „Er worden ook hele pagina's aan adver tenties geschonken, waarom dan niet aan De kleine krant?" Martie van de Burg vindt dat ook. en „misschien word ik later journaliste bij De Kleine krant", zegt ze. Bijna alle briefschrijvers zijn tevreden met wat er nu al in de kleine krant staat. Hou het PuZZleS maar zo. staat in veel brieven. gesties om het nog beter te maken. Er zijn wel een heleboel sug- Meer over hobbies, puzzels, moppen, muziek, scheep vaart. elektronische uitvin dingen. dieren, planten, post- zegelnieuws, recepten, kin derboeken. pop. sport, het weer. vervolgverhalen, be richten van kinderen, prijs- vraagjes, ongelukken, pa troontjes. televisienieuws, knutseldingen. inbraken, spelletjes, enzovoorts. Interview met tekenaar Gilles Stoop Hoe oud ben Je Gilles? 24 jaar Waf doe je voor werk? Ik ben leraar op een techni sche school in Haarlem. Ik geef daar algemene vakken, dus Nederlands, aardrijks kunde. geschiedenis, dal soort vakken. Het is erg leuk werk. De leerlingen zijn tus sen de 13 en de 20. Heb Je een opleiding ge volgd voor tekenaar? Nee hoor. ik tekende altijd graag, maar pas vier jaar maak ik strips en illustraties, die worden gedrukt in boeken en in de krant. Werk Je ook voor de tele visie? Ja* ik heb voor Toppop die cijrermannetjes gemaakt, die telkens tussen de liedjes door op het scherm verschijnen. Per cijfer heb ik wel 24 teke ningetjes gemaakt. Als Je de beeldjes snel achter elkaar af draait. gaat het cijfermanne- tje bewegen. Vind Je het leuk om strips te tekenen voor De kleine krant. Ja. erg leuk. De leerlingen op school lezen elke week De kleine krant. Ze zijn wel een beetje trots op me. Waar ga je heen met va kantie? We gaan kamperen in Frank rijk. Ik wens alle kinderen van de kleine krant een heer lijke vakantie. Tot ziens. We zijn erg blij met al Jullie brieven en zullen bekijken wat we met deze ideeén kun nen doen. Ieder die reageerde (en niet vergat z'n adres op de brief te zetten) krijgt een mapje om de encyclopedie stukjes in op te bergen. We gaan nu vakantie houden. Eind augustus komen we weer terug. Tot dan. Dag! HOE KOMT ZO'M STRlPJE NOU TOT STAND P J £LRV LOOP it EC*4 HALt UUrTJE COO* H5~ "J»':* VOO* ce»i 'OtS UAflPM* Etrt uur of -rfttve' el. ry S-y ■k miap HE.N-N'E". HAP NtT t>€-£C JtkJND Cl. £A -X- De Sahara is een gTote woestijn in Afrika en de landen aan de zuidelijke rand van die woestijn heten de Sahel-landen. Eén van die landen is Boven-Volta. Boven-Volta is een droog land. Er groeit bijna geen gras en voor mensen en die ren is er weinig te eten en te drinken. In 1973 was het zelfs zo droog dat veel dieren omkwamen. Ook mensen gingen dood van honger en dorst. Nu dreigt een nieuwe hongersnood. Mensen moeten vaak. een uur lopen om water te halen bij een put. En weer een uur terug. Vrouwen en kinderen lopen die afstand twee keer per dag. De mensen in Boven-Volta werken niet op een kantoor of op de bank. Ze werken daar op het land. De kinderen gaan soms wel naar school, maar er zijn veel te weinig scholen voor alle kinderen. Op onze school krijgen wij om de twee weken een brief van een vrijwilliger die in Boven-Volta werkt. Bram Schutte heet hij. Hij leert de mannen hoe je beter de grond om kunt ploegen. Bram Schut te schrijft ons hoe de mensen daar leven. Ze eten meestal gierst. Hun hutten ma ken ze van klei en het dak is van riet. I 4 juli 1978 Wij hebben op school ook een kleine tentoonstelling gemaakt. Daarvoor heb- ben we spullen geleend van het Tropen Museum in Amsterdam, zoals maskers en armbanden. De foto's en brieven van Bram Schutte hebben we opgehangen. Leerlingen van de derde klas van de openbare lagere school Noorderveste te Edam. Naarden International Chemicals Division, Wormerveer heeft plaats voor een ten behoeve van een van haar commerciële afdelingen. Haar taak zal bestaan uit het gedeeltelijk zelfstandig verzorgen van de correspondentie, zodat beheersing van de moderne talen in woord en geschrift een vereiste is. terwijl ervaring in een soortgelijke werkkring tot aanbeveling strekt. Aan deze functie zijn aantrekkelijke primaire en secundaire arbeids voorwaarden verbonden. Sollicitaties, die strikt vertrouwelijk behandeld zullen worden, gelieve u te richten aan de afdeling personeelzaken. Plein 13 No. 1, Wormerveer. telefoon 075-281144. toestel 121. ELKE ZATERDAG IN advertentie; pagina's voor ONDERWIJZEND- VERPLEGEND- VERZORGEND- EN HOGER PERSONEEL Inlichtingen Advertentie- exploitatie Tal. 020-913456 Toad al 794 raap. 783 an 750. Middenmeer (Wieringermeer) Chr. Nat. Mavoschool Dr. Colynstraat 17 Middenmeer. Tel. 02270-1546 Wegens teleurstelling gevraagd zo mogelijk m.i.v. de nieuwe cursus een leraar voor: 21 lessen 3 lessen Indien gewenst met andere vak ken aan te vullen tot een volledige weektaak. Sollicitaties ol verzoeken om inlichtingen z.s m. aan de diiecleur H. Oosterkamp. Hoogkamerlaan 108. Middenmeer. tel. 1524 ol de adj. dir. A M. Geerlols. Hoogka merlaan 102. tel. 1792 Christelijke Wilhelminaschool voor Basisonderwijs te Rotterdam-Hillegersberg, Margrietstraat 15. Het Bestuur vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding een Van hem verwachten wij dat: hi| het Chnsteli|k onderwijs van harte is toegedaan; hi| met tact en enthousiasme lei ding geeft aan de andere leden van het onderwijsteam (er zijn 6 klassen): hij liefst in deze functie ervaring heeft. hij zowel met de leerlingen als met de ouders goede contacten kan opbouwen. Inlichtingen en sollicitatiebrieven (gaarne bin nen één week) na het verschijnen van deze advertentie) bif de secretaris van het bestuur, Th A. Heere. Emmalaan 27. 3051 JC Rotter dam; Tel. 010-224369. ROTTERDAM (ANP) Het van de Rijn afkomstige Lekwa- ter, dat door de waterleidingbe drijven wordt gebruikt voor de bereiding van drinkwater, is chronisch giftig voor regen boogforellen. Uit een onder zoek is gebleken, dat de forel len in Lekwater minder goed gedijen dan in grondwater. Omdat er vele overeenkomsten in de stofwisseling van vis en mens zijn. acht het keuringsin stituut voor drinkwaterleiding- artikelen (KIWA) het van be lang. dat de waterleidingbe drijven bij de zuivering van het oppervlaktewater extra aan dacht schenken aan de verwij dering van giftige stoffen. De meeste chronisch giftige effec ten die bij de vissen geconsta teerd zijn, kunnen ook bij de mensen voorkomen. Het onderzoek, ingesteld door het toxicologisch laboratorium in Nieuwegein. omvatte twee proeven van achtereenvolgens negen en achttien maanden. Een groep van enkele honder den regenboogforellen werd in doorstroombassins aan Lekwa ter blootgesteld. Op gezette tij den werden zij vergeleken met een groep regenboogforellen die onder gelijke omstandighe den in grondwater van drink waterkwaliteit verbleven Een ander onderzoek betrof de voortplanting. Vele duizenden forelleneieren werden daarbij blootgesteld aan Lekwater. De ontwikkeling van deze eieren en de daaruit voortgekomen jonge forellen werden vergele ken met een groot aantal forel leneieren dat in grondwater verbleef. In de vroegste ontwik kelingsstadia van de forel trof dr C. L. M Poels. die het onder zoek leidde, een beduidend ho gere sterfte en geringere groei aan bij de forellen die in Lek water verbleven, dan bij de an dere die in grondwater zwommen. Dit betekent volgens de heer Poels. dat een geringer aantal torellen in Lekwater tot voort planting zal komen, terwijl de periode tot geslachtsrijpheid langer zal duren. Van onze parleraentsredactie DEN HAAG Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne geeft een bijdrage van ongeveer een miljoen aan een EG-ondereoek naar het slopen, opnieuw gebruiken en de montage van beton. Het gaat om het ontwikkelen van nieuwe slooptech- nieken, waarbij men probeert om hele delen van gewapend beton uit een bouwwerk los te maken. Ook zal men proberen de stukken kleiner te maken, zodat ze opnieuw geschikt zijn voor nieuwbouw. Bovendien wil men onderzoeken of het mogelijk is bij nieuwbouw met elementen te gaan werken die later kunnen worden gedemonteerd. Tot voor kort gaf het weinig proble men om voor het sloopafval Beschik- te puinstortplaatsen te vinden. Te genwoordig wordt dat moeilijker, om dat de gebouwen die nu aan de beurt komen om te worden gesloopt veelal beton bevatten. De last die men in de bebouwde kom heeft van het zware sloopwerk van betonbouw is aanmerkelijk groter dan het neerhalen van bakstenen hul zen. Ook daarom is het onderzoek naar nieuwe slooptechnieken in ver band met de geluidshinder belang- J rijk, zo meent de minister. Het ort* zoek wordt voornamelijk in Dig land. België en Nederland gehout In principe houdt men zich in Dtf land bezig met de nieuwe methot om te slopen, in België kijkt ft naar de nieuwe manieren van gem ken van afval en in Nederland men beginnen met het zogeheteifc montabel bouwen. t n Brand in kleuterschoof GEMERT (ANP) Een kletf school aan de Churchilllaan in i mert is gisternacht gedeeltelijk brand verwoest. De politie houdll kening met brandstichting. De sQ de wordt geraamd op honderdl zend gulden. ADVERTENTIE tg -

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10