Andriessen: 'Den Uyl weet dat 't niet kan' Verkeer werd misdadiger Vrije artsenkeus voor gedetineerden Jacht op walvissen gaat door, ondanks kritieke aantallen Regen alom Instrumentarium ontbreekt Goedkope 'vliegers' stranden Slachtoffers van verkeer Bar-eigenaar (54) doodgeschoten Van Agt schiet mis mgr Gijsen raak Benzinetanker loopt op dijk Uitbreiding van Pers Unie eerst m'n ffwdföuwfiè opeten Schip aan ketting- Pleidooi vertrouwensartsen RAF-leden Kamerlid blijft bij beschuldiging van drugssmokkel Papierfabriek totaal verwoest Dronken man in bureau overleden Man en hond bij brand gedood Oud-leider AJC overleden Laatste doden van 'Eco Marina* MAANDAG 3 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAO Minister Andriessen (financiën) vindt het „nauwelijks te verteren dat een man als Den Uyl, die weet dat dit niet kan, de regering hiermee toch blijft bestoken". An driessen zei dit gisteren voor de radio, sprekend over het alternatieve plan van PvdA-leider Den Uyl voor de economi sche sanering, namelijk via een zeer forse matiging van de Inkomens. CNV-voorzitter Van der Meulen vindt dat er „alle reden is te betwijfelen dat meer winst automatisch meer werk oplevert. De regering moet zorgen voor structuren waarin ondernemers elkaar niet langer keihard beconcur reren en waarin werknemers meer invloed hebben op het beleid. Heel belangrijk is dat grote investeringen moeten worden gemeld en getoetst. Minister Andriessen bestreed dat Den Uyl wél, msar het kabinet-Van Aft niet een beroep doet op de solida riteit van de mensen. „Wij doen wis en waarachtig ook een beroep op die solidariteit. Maar men moet de gren zen niet overtrekken. Het kabinet- Den Uyl heeft drie maal Ingegrepen in de loonvorming. Toch steeg in die periode het loon van de modale man met negen procent in koopkracht" Andriessen vond de plannen van Den Uyl mooi klinken, „maar Den Uyl weet goed dat hij de Instrumenten er voor niet heeft. Met dit plan gaan we economisch nog veel dieper het dal in." De minister vond het al heel wat als in de cao-lonen afgezien zal wor den van loonsverhogingen bij het be gin. Dan zal de uitstoot van arbeid tot stilstand kunnen worden gebracht. Dan zouden we de werkgelegenheid kunnen behouden die we hebben. „Dat is zeker zo belangrijk als het scheppen van nieuwe werkgelegen heid," aldus minister Andriessen. Betwijfelbaar Van een onzer verslaggevers LONDEN De Internationale walviscommissie (IWC) is er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over het aantal walvissen dat het komende jaar mag worden gedood. De commissie, die de afgelopen week in Londen vergaderde, heeft besloten in december opnieuw bijeen te komen. Op de bijeenkomst in december zal ondermeer moeten worden vastgesteld hoeveel potvissen in het noordelijke deel van de Stille Oceaan mogen worden gevangen. De wetenschappelijke commissie van de IWC heeft vorige week voorgesteld het vangen van pot vissen in dit gebied voor tien jaar te verbieden, maar Japan (met de Sovjet-Unie het belangrijkste wal vis Jagende land) verzette zich te gen dit moratorium. Vorig Jaar al werd door de internationale wal viscommissie het aantal te vangen potvissen in het noordelijk deel van de Stille Oceaan aanzienlijk teruggebracht. Besloten werd toen dat geen mannelijke potvis sen gevangen mochten worden en nog slechts 763 vrouwelijke pot vissen. Bulten de potvis moet voor nog vier andere walvissoorten het aan tal worden vastgesteld, namelijk de dwergwitvis, de noordse vinvis. Bryde's walvis en de gewone vin vis. Vorig jaar zijn er naar schat ting 30.000 walvissen (een zeezoog dier dat met uitroeiing wordt be dreigd) gedood. Bij de IWC zijn zeventien landen aangesloten, waaronder Nederland. Nog zeven van deze landen jagen op walvis sen, de andere landen proberen via deze commissie te bewerkstel ligen dat de walvissen beter wor den beschermd. Demonstraties Tijdens de bijeenkomst van de IWC in Londen hebben verschei dene milieugroepen gedemon streerd tegen de vangst van wal vissen. De bijeenkomst van vrijdag werd verstoord door ongeveer vijfent wintig demonstranten die inkt over de Japanse afgevaardigden gooiden en een rookbom achter lieten. In enkele Engelse kranten heeft de Amerikaanse organisatie tot bescherming van de walvis het Britse publiek opgeroepen krach tig stelling te nemen tegen de vangst van walvissen. Ook de Amerikaanse president Jimmy Carter is voorstander van stopzet ten van de walvisvangst geduren de tenminste tien jaar. Vervolg pagina 1 gevallen) die op deze manier uit de brand geholpen worden. De anderen I staan dagelijks bij de balie van Pa- i nAm in de rij, in de hoop een plaats te bemachtigen. I I Intussen heeft Martinair zich ook in de goedkoopteslag geworpen. De maatschappij biedt een retour New York aan voor 225 gulden dat wil zeggen tijdelijk, en voor zover er plaats is op een vlucht die op 4 juli wordt uitgevoerd. De terugreis is dan op 7 Juli of 17 juli ter keuze, maar dan is een plaats in het vliegtuig veize- kerd. Bovendien krijgen de goedkope passagiers (Martinair heeft er 140 aan te bieden) dezelfde faciliteiten als de andere passagiers. J" AMSTERDAM (ANP) In AmiWr- dam-Noord is zaterdag een auto. ver- moedelijk door te hard rijden, geslipt JJ en tegen een boom terecht gekomen. De bestuurder, de 43-jarige H. J. Stein is hierbij om het leven geko- men. Een mede-inzittende moest JJ zwaar gewond in een ziekenhuis wor- den opgenomen. De 21-Jarige Yvonne 8ymonowicz uit Almelo is in de nacht van zaterdag op zondag bij een ongeluk in de gemeen- ra,, te Beerzerveld gedood. Ze liep op de h, rechterweghelft en werd aangereden rk door een achterop komende auto. v< oi In Assen is zeterdagmorgen op een erl, kruispunt bij een botsing tussen twee Q i auto's de 56-Jarige heer Westendorp or,uit Noordlaren om het leven geko- >56 men. De oorzaak van het ongeluk is p i nog onbekend. th« De 34-jarige J. C. van Wees uit Drie- bruggen is zaterdag bij een ongeluk met zijn tractor en aanhangwagen lergedood. HIJ reed waarschijnlijk te- j.» veel in de berm. waardoor de tractor .„kantelde en hij eronder in een sloot i hterecht kwam. MjeDe politie heeft zaterdagochtend in >rsjeen sloot in het Oelderse Maasbom- ;orlmel het lichaam gevonden van de 57- Jarige C. A. van Eldijk uit die plaats. De politie vermoedt dat de man 's nachts met zijn fiets in het water is geraakt na een aanrijding met een auto. AMSTERDAM (ANP) De 54-jarige C. Boldewijn is gisteren om het leven gekomen bij een schietpartij voor zijn bar in de Amstelstraat in Amster dam. Voor zijn bar was een ruzie ontstaan tussen een man en een vrouw, omdat de man in de bar te veel aandacht had besteed aan een andere vrouw. Een portier van de bar probeerde de vechtenden te scheiden. Dit wekte de woede van de man, die een pistool tevoorschijn haalde en schoot. Boldewijn die net de bar uit kwam. werd door de kogel dodelijk getroffen. Bedrijfstakraden zouden ook de afzet moeten bevorderen. De herverdeling van arbeid behoort ook een taak te zijn voor de regering. Ondernemings raden moeten meer bevoegdheden hebben om investeringen te toetsen op hun effect voor de werkgelegen heid." aldus Van der Meulen. De CNV-vooizitter mist in de regerings plannen voorstellen voor her- en om scholing van werklozen. Ook vindt hij dat premies nodig zijn voor investe ringen naarmate die arbeidsplaatsen opleveren. Niet forceren Andriessen bestreed de opvatting van de CNV-vooreitter dat de rege ring zou moeten streven naar meer arbeidsplaatsen bij de overheid zelf. Andriessen betoogde dat die ontwik keling al Jaren aan de gang is, en ook de komende tijd zal doorgaan. „Er komen bij de overheid en in de wel zijnssector de komende tijd stellig nog tienduizenden arbeidsplaatsen bij. Maar wij willen die ontwikkeling evenwichtig laten verlopen, en niet forceren, zoals in het plan van Den Uyl gebeurt," aldus minister An driessen. SCHAE8BERG Minister-presi dent Van Agt heeft gisteren hel Schuttersfeest in Schaesberg ge opend met een schot, maar de pre mier schoot mis. Hij was de enige niet. Van de autori teiten die bij de opening aanwezig waren, heeft alleen bisschop Gijsen van Roermond raak geschoten. Aan het feest namen 147 glides uit Bel gisch- en Nederlands-Limburg deel. In totaal waren er 7000 schutters en een veelvoud aan supporters. De re gen heeft overigens een deel van het feest in de war geschopt. De wedstrij den worden zaterdag a.s. voortgezet. AMSTERDAM Nadat de schipper in slaap was gevallen, is een binnen- vaarttanker, die geladen was met 800.000 liter benzine en 270.000 liter gasolle tussen Amsterdam en Lely stad op de Oostvaardersdijk langs het IJsselmeer gelopen. Dat gebeurde zaterdag. De tanker werd ernstig beschadigd en kon op eigen kracht niet verder. Ook de dijk is zwaar beschadigd. Vandaag zal de (gevaarlijke) lading worden overgepompt in een ander schip. De tanker, de Shell 42, had een gedeeltelijk automatische besturing. DEN HAAG De Wlnschoter Cou rant en de Noord-Ooster zijn per 1 Juli toegetreden tot de Stichting Pers Unie, een combinatie van redactio neel samenwerkende, zelfstandige, regionale dagbladen. Dit heeft Pers Unie meegedeeld. De Pers Unie-combinatie heeft de laatste jaren een sterke groei onder gaan. waardoor het totaal aantal abonnees van de aangesloten bladen in twee jaar tljds met 200.000 is geste gen. Met de toetreding van de Wln schoter Courant/de Noord-Ooster is de gezamenlijke oplage van de dag bladen op 575.000 komen liggen. De overige deelnemende bladen zijn: Het Binnenhof, Leidse Courant, Emmer Courant, Drentse en Asser Courant, Deventer Dagblad, Friesch Dagblad, Gazet van Antwerpen, Nieuwe Apel- doomse Courant, Noordhollands Dagblad, Twentse Courant, Zwolse Courant. In heel Nederland regende het gisteren: van Limburg tot Friesland toe. Vooral de mensen, die al naar hun camping of hun tent op het strand waren gereisd, was het een sombere vakantie dag, die sommigen dapper probeerden toch een fees telijk tintje te geven door het gezamenlijk drinken van een kopje koffie. Niet alleen op de campings en aan het strand was het tobben geblazen in de re gen, ook in Amsterdam lie pen veel vakantiegangers wat ontheemd onder hun paraplu of regenhoed, op zoek naar droog vertier. ADVERTENTIES AMSTERDAM (ANP) Het verkeer wordt misdadiger. De cijfers tonen aan dat het gedrag op de weg steeds vaker de perken te buiten gaat. De misdrijven tegen de wegenverkeers wet stegen in 1977 met 12,6 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. het vers gebraden K) minuten haantje van Herman Kramer. Joure ...de enige echte ROTTERDAM (ANP) De Finse tanker „Pronto" (12.874 ton) is zater dag in de Rotterdamse haven aan de ketting gelegd. De eigenaar, de Finse rederij Suomen Tankkilaiva, is fail liet. Het beslag gebeurde in opdracht van twee schuldeisers, die nog in on derhandeling zijn met de rederij. Volgens een woordvoerder van Muel ler en Co, die als agent optreedt, ondervindt de bemanning geen nade lige gevolgen van het faillissement. Zij is vrijdag normaal uitbetaald. Het schip ligt bij Verolme in de Botlek. De grootste stijgingen kwamen voor rekening van ernstige delicten: door rijden na een ongeluk en rijden onder invloed. Daar staat tegenover dat het misdrijf van plezierritjes maken met andermans auto (z.g. Joy riding) sterk daalt. Dit heeft het centraal bureau voor de statistiek vastgesteld. Over 1977 heeft de politie in totaal (dus alle categorieën van misdrijven) 543.600 gevallen geconstateerd. Dat betekent dat er vijf procent meer misdrijven worden geregistreerd dan het jaar daarvoor. (Het gaat hier over de geregistreerde cijfers; de werkelij ke cijfers zijn vanzelfsprekend niet bekend. Veel misdrijven blijven na melijk buiten de statistiek, omdat ze niet worden aangegeven). Misdrijven uit het wetboek van straf recht namen met 3,7 procent toe. Vooral vernieling kwam vaker voor (35 procent meer), zakkenrollerij ech ter veel minder (24,9 procent daling). Ook misdrijven tegen de openbare orde en gezag (plus 10.7 procent) en diefstallen door middel van braak (plus 6.9 procent) namen meer dan het gemiddelde toe. De stijging van het aantal mishandelingen en seksue le misdrijven bleef met respectieve lijk 2.5 en 1.1 procent onder de gemid delde stijging. Het aantal vermogensdelicten steeg met één procent. Het aantal „eenvou dige" diefstallen daalde met 0,3 pro cent. In die categorie zakte het aantal fietsendiefstallen met 0.8 procent en bromfietsdiefstallen met 3.2 procent. De politie bleef met 172.190 onopge helderde misdrijven zitten, ofwel 32 procent van de zaken die haar ter kennis kwamen. Dat percentage was even groot in 1976. De politie constateerde wat meer (verkeers)overtredingen: het waren er 3.080.500 in 1977 tegen 2.849.400 in 1976. In ruim tweederde van de geval len werd proces-verbaal opgemaakt. Ruim een miljoen overtredingen wer den met een transactie afgedaan. De politie inde daarbij ruim dertien mil joen gulden tegen twaalf miljoen in 1976. De politie (korpsen van rijk en gemeenten bijeen» werkte met een gemiddelde sterkte van 24.288 man tegen 22.971 in 1976. UTRECHT De vijf vertrouwensartsen van de drie in Nederland gevangen zittende RAF-leden vinden het nodig, dat de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst een uitspraak doet over de vraag of gedetineerden recht hebben op een eigen, vrije artsenkeus. van de RAF-gedetineerden. Zij bleken Intens vermoeid te zijn. Griezelig De vijf artsen, Romme, Van Ree. Van Aalderen. Sacksioni en Van de Hout vinden ook, dat instelllngsartsen zich moeten onthouden van be handeling. als de patiënt dui delijk aangeeft, dat hij hen niet in vertrouwen wil nemen. ZIJ zijn van mening, dat de gevangenisarts in dergelijke gevallen de behandeling moet overdragen aan een andere arts. Dit schrijven de vertrouwens artsen in Medisch Contact, het officiële blad van de KNMG Volgens de vertrouwensart sen, die door de advocaten van de RAF-leden werden in geschakeld, toen hun cliënten aan een hongerstaking bezig waren (die uiteindelijk 44 da gen duurde), kan een gevange nisarts bij een dergelijke hon gerstaking. die wat langer duurt, beter niet zelf de be perken tot medische hulpver lening. De sociale problemen rond het conflict zijn zo be langrijk, dat hij ook zal moe ten deelnemen aan het zoeken naar en het overleggen over handeling op zich nemen, om dat hij dan tussen tegenstrij dige belangen moet kiezen: die van Justitie en die van de patiënt. De begeleidende arts moet zich er, volgens de vijf, goed van bewust zijn dat er sprake is van een conflict. Hij kan zijn begeleiding niet be- oplossingen en compromis sen. Kortom: de behandelen de arts zal moeten deelnemen aan onderhandelingen tussen de verschillende partijen. De vijf artsen beschrijven in Medisch Contact ook de ge volgen van de hongerstaking Zij vinden het opvallend dat in Nederland niet alleen voor deze gevangenen, maar ook voor anderen vrijheidsbeper kende maatregelen zijn inge voerd „die niet als menselijk kunnen worden betiteld en dat hiermee kennelijk nogal gemakkelijk wordt omge gaan. Het griezelige is, dat iso lering wordt gehanteerd zon der dat hoge ambtenaren schijnen te beseffen welk in strument ze gebruiken. Men vindt dit ook terug in de nieuwbouw van gevangenis sen en in het beleid van de huizen van bewaring", schrij ven de artsen. Dat het in het geval van de RAF-leden en hun hongersta king moest komen, tot wat zij noemen „een dergelijk poker- spel met mensenlevens" vin den zij „eigenlijk voor welden kende mensen onwaardig en dom". Het inmiddels door staatssecretaris Haars van justitie toegezegde compro mis heeft, naar hun mening, niet geield tot een wezenlijke verlichting van de omstandig heden van de RAF-leden. Van onderling contact is volgens hen nog steeds geen sprake. „De toezeggingen hebben kennelijk een politiek gebaar moeten betekenen. Ze komen niet neer op een erkenning, dat Isolerende omstandighe den onmenselijk en een voor Nederland onwaardige zaak zijn", aldus de vijf artsen. Hoofdredacteur Bol van Me disch Contact schrijft in het laatste nummer, dat vrijwel helemaal gewijd is aan het thema „arts en geweld", dat een arts toch ook een kind van zijn tijd is en dat hij in deze tijd van geweld en martelin gen meer dan ooit de nadruk zal moeten leggen op de hel pende en dienende rol, die het enige uitgangspunt van zijn handelen moet zijn. DEN HAAG (ANP) Het CDA-Twee- de-Kamerlid Van Zeil blijft bij zijn beschuldiging dat er op Aruba (via een autoracebaan) drugs gesmokkeld worden per vliegtuig. De beheerder van deze racebaan, die het eigendom is van de vereniging Aruba Motor Sports, heeft inmiddels aangekon digd een advocaat in de arm te ne men. Deze zou de heer Van Zeil moe ten bewegen tot het terugnemen van zijn beschuldiging. De heer Van Zeil zegt echter, dat hij zijn gegevens over het smokkelen van drugs uit betrouwbare bron heeft ge kregen en dat hij daarom niet van plan is zijn beschuldiging terug te nemen. Tijdens zijn recente verblijf op Aruba heeft de heer Van Zeil deze zaak besproken met waarnemend gezag hebber Wemet. In dit gesprek heeft de heer Van Zeil gevraagd of er tegen mogelijk misbruik van de baan al maatregelen waren genomen. De heer Wemet zou toen. volgens de heer Van Zeil geantwoord hebben, dat de zaak wel bekend was en dat men zich be raadde over maatregelen, die op kor te termijn van kracht konden wor den. In dat antwoord zag de heer Van Zeil een bevestiging van de informa tie, waarover hij toen al beschikte. De racebaan, waar vliegtuigen zou den landen met hun illegale lading, is volgens de heer Van Zeil zo gelegen, dat een heuvel haar onttrekt aan het radar be re ik van het Arubaanse vlieg veld. ROTTERDAM Een felle uitslaan de brand heeft zondag de papierfa briek van Leparo aan de Stadionweg in Rotterdam volkomen verwoest. Het vuur ontstond nadat er zich een ontploffing had voorgedaan. In de fabriek stond voor anderhall miljoen gulden aan apparatuur opgesteld. In de omvangrijke opslagruimte lag 1600 ton oud papier opgeslagen. Vrijwel het hele pand moest met de grond worden gelijkgemaakt om het vuur afdoende te kunnen bestrijden. Tot laat in de middag is de Rotter damse brandweer met groot mate riaal ter plaatse geweest. Het nablus sen duurde tot laat in de avond. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. AMSTERDAM (ANP) De 38-jarige M. C., een man zonder vaste woon- of verblijfplaats, is zaterdagmiddag overleden in het Amsterdamse poli tiebureau aan de Lodewijk van Deys- selstraat. Hij was naar dit bureau gebracht, nadat hij dronken was ge vonden in een bushokje van het open baar vervoer. De politie heeft volgens voorschrift de geneeskundige dienst gewaarschuwd. Omdat de dienst doende arts niet onmiddellijk kon komen, werd er een auto van de GGD gestuurd. Het personeel van deze wa gen vond de situatie niet onrustba rend en zei dat het maar het beste was op de arts te wachten. Toen deze enkele uren later arriveerde, bevond hij de toestand zeer ernstig en liet een ambulance komen. Toen deze aan kwam om de man naar het ziekenhuis te brengen was deze al overleden. LEEUWARDEN (ANP) BIJ een brand in een woning in Leeuwarden zijn zaterdag de 30-jarige W. P. C. van Zwol en zijn hond om het leven geko men. Belden zijn vermoedelijk in de rook gestikt, nadat een frituurpan de keuken door oververhitting in brand zette. Uit het politie-onderzoek is ge bleken. dat de aleenwonende man 's nachts na thuiskomst op een bank in de woonkamer in slaap is gevallen, nadat hij in de keuken de pan met frituurvet op een brandende gaspit had gezet. AMSTERDAM (ANP) In Amster dam is vrijdagavond, op 73-Jarige leeftijd, aan een hartaanval de heer Wim van Halm sr. overleden. Voor de oorlog was Van Halm centraal leider van de AJC (de socialistische jonge renorganisatie). Na de oorlog was hij korte tijd voorzitter van deze organi satie. Van Halm heeft baanbrekend werk verricht voor de vernieuwing van de Nederlandse Jeugdbeweging. Na zijn afscheid van de AJC was hij 23 jaar lang stafmedewerker scholing en vorming van het NVV. Wim van Halm verzorgde voor de VARA-radio jarenlang de NVV-ru- briek „puntjes op de i" en werkte mee aan veel radiorubrieken voor jonge ren (op de disselwagen, groene kale bas). Ook was hij korte tijd lid van de gemeenteraad van Amsterdam. Van Halm vervulde talrijke bestuursfunc ties. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse rivierpolitie heeft zaterdag de lichamen geborgen van de twee laat ste vermisten van het ongeluk met de 8paanse kustvaarder „Eco Marina" Het schip kwam op 8 Juni in de Eems- haven in aanvaring met een Belgi sche tanker en zonk vrijwel onmid dellijk. Zaterdagochtend werd het schip ge licht. Aan boord vond men d* lijken van een paar Spaanse matrozen. In het geheel kwamen bij dit ongeluk vijf mensen om het leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3