82-jarige kandidaat in Italië Goedkope 'vliegers' stranden in VS Hasjvangsten dankzij samenwerking teams Zwangere vrouwen met polio Getrouwd .■eglèj^ügggt.N met Nieuwe Haagse Courant en Nieuwe Leidse Courant In deze krant Andriessen: „Den Uyl weet dat zijn plan niet kan" pag. 3 Voor presidentschap Kerk Chili zorgt voor vrouwen van vermisten Gedetineerden moeten vrij zijn om arts te kiezen Dans- en ballet wereld in nood door bezuiniging Rob de Nijs: een zanger moet ook acteur zijn Ploeggenoten boos op winnaar Thaler Zware gevechten in Beiroet Zuidmolukkers slaags met politie Wagentje reed één op 443 km Wachten op overtocht naar Texel Zesduizend mensen wachten op retour Voor 2 miljoen in beslag genomen Man doodgeschoten in woonwagenkamp HET WEER Niets bekend over effect op ongeboren kind Bewolkt Olie op strand in Noord-Holland Trouw Op eigen benen Welkomstvoordeel»#### Trotf* iTrouw Trouw 36STE JAARGANG NR 10492 MAANDAG 3 JULI 1978 Iedere vri|dag nuttige wenken voor een aangename vakantie. Advertenties voor deze rubriek kunt u opgeven tot donaerdagmoroen tOuur. Te' 020-913456 (toestel 63 f>. UITG AVE TROUW/KWARTET B V. - HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15.47 (MAAND) ƒ46.40 (KWARTAAL) 183.40 (JAAR) POSTGIRO 660000 BANK NED CRED. BANK REK. NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.90. LUXEMBURG FRS13. ROME (Reuter. UPI, AFP) De bijna 82-jarige socialist Sandro Perti- ni maakt de meeste kans te worden gekozen tot president van Italië. De leiding van de socialistische partij maakte gisteren de kandidatuur van Pertini bekend nadat ook een vijfde stemming over de opvolging van Gio vanni Leone geen oplossing had ge bracht. De stemming mislukte gisteren doordat een groot aantal christen democraten en socialisten niet in het parlementsgebouw aanwezig was. - Voor verkiezing is een meerderheid nodig van 506 en gisteren kwam de communist Giorgio Amendola daar met een aantal van 358 het dichtst bij. Op de tweede plaats volgde de president van het constitutionele hof Paolo Rossi met 15 stemmen. Pertini, een bekend tegenstander van Benito Mussolini zou de steun hebben van kleine linkse partijen en de machtige communistische partij. De socialistische leider Craxi deed een beroep op de christen-democra ten om „verantwoordelijkheid te to nen en Pertini te steunen in een geest van democratische harmonie.' De christendemocraten zouden van plan zijn hun partijsecretaris Benigno Zaccagninl als kandidaat naar voren te schuiven. Alessandro Pertini is secretaris-ge neraal van de socialistische partij ge weest en voorzitter van de kamer van algevaardigden. Hij was een grote figuur in het Italiaanse verzet en één van de stichters van de republiek. De christen-democraten zouden niet zo met hem Ingenomen zijn omdat hij zich altijd heeft verzet tegen onder handelingen over de vrijlating van Aldo Moro. Israël bang voor druk, Egypte voor compromis PAGINA 2: PAGINA 3: PAGINA 4: PAGINA 6: PAGINA 7 PAGINA 5: CASTRICUM In de Dorpsstraat te Castricum hebben Zuidmolukse jon geren gevochten met de groep Castri cum van de rijkspolitie. Daarbij heeft een van de Zuidmolukse vechtersba zen het dienstpistool van een van de agenten te pakken gekregen en er een gericht schot mee afgegeven. De ko gel sloeg in de dienstwagen van de politie en heeft niemand verwond. In de loop van gisteren heeft de rijkspo litie acht verdachten kunnen aanhou den. Vijf man werden opgesloten, de anderen naar huls gestuurd. Zeven van de verdachten kwamen uit Wor- merveer, de achtste uit Almelo. BIJ de vechtpartij is een agent gewond ge raakt aan het hoofd. Hij moest naar het ziekenhuis, maar kon na verbon den te zijn direct weer naar huis. Hoe de ruzie is ontstaan is niet precies bekend. Vermoedelijk naar aanlei ding van het gooien met bierglazen. Het zijn fragiele karretjes, maar ze lopen op een vingerhoed benzine. Hier de TH Delft (links) en de HTS te Zwolle in actie. ENSCHEDE Ongehoord zuinig rijden is mogelijk, maar dan moet men niet te veel comfort verwachten. Dat is zaterdag gebleken op een door de Shell georgani seerde zuinigheidswed strijd, waarbijde winnaai één op 443 £m verbruikte (super wel te verstaan). Die winnaar was de Technische Hogeschool te Eindhoven. Tweede werd de TH Twen- te, met een wagentje dat één op 440 km reed. De TH Delft werd derde met het schandalige verbruik van één op 356 km. Behalve de technische ho gescholen, waren voor de wedstrijd ook een aantal hogere technische scholen uitgenodigd. De deelne mers moesten een parcours van vijftien kilometer afleg gen met de eigen ontwor pen wagentjes en daarbij een minimum-snelheid van vijftien kilometer per uur aanhouden. Minstens de fietssnelheid dus. Er is spectaculair zuinig gere den. En nu maar wachten op de auto die minstens één op tweehonderd loopt. Carter zaait onrust CAIRO, JERUZALEM (AP, UPI, Reuter) De jongste uitlatingen van de Ameri kaanse president Jimmy Car ter hebben tot grote ongerust heid in zowel Cairo als Jeruza lem geleid. Niettemin heeft de Amerikaanse vice-president Walter Mondale, die vandaag uit Jeruzalem naar Cairo ver trekt, laten weten dat Israël instemt met een ontmoeting tussen de Egyptische en Is raëlische minister van buiten landse zaken. In een zaterdag gepubliceerd vraag gesprek met Amerikaanse journalis ten heeft Carter nadrukkelijk op de mogelijkheid gewezen dat Ameri kaanse bemiddelingspogingen in het Midden-Oosten zouden mislukken. Volgens de Amerikaanse president lijkt het waarschijnlijk dat na het verbreken van de directe onderhan delingen en de verwachte/Onverenig baarheid van Egyptische en Israëli sche voorstellen over de toekomst van de bezette Arabische gebieden, Washington met eigen voorstellen zal moeten komen. „Als dit alles uitein delijk tot niets leidt, dan moeten de Verenigde Naties natuurlijk weereen rol in het Midden-Oosten gaan spe len. Zoals u weet is-de conferentie van Genève, op grond van een resolutie van de Verenigde Naties, het funda mentele kader voor vrede en dat is altijd een positie waarop we kunnen terugvallen als wij niet slagen als bemiddelaar of onderhandelaar", zo zei Carter. Vervolg op pagina 5 De vakantiedrukte is dit weekein de erg meegevallen met uitzonde ring van de luchthaven Schiphol en de veerboot van Den Helder naar Texel. Hier moesten de va kantiegangers bijna een dag inle veren. Om naar het eiland te ko men waren er zaterdag wachttij den van negen upr. Den Helder liep bijna over van de auto's. Som mige mensen hebben zelfs de nacht van zaterdag op zondag wachtend bij de boot doorge bracht. Zij konden pas gisteroch tend vroeg overgevaren worden. Gelukkig was het zaterdag rede lijk weer, zodat de vakantiegan gers zich buiten de auto's konden bezighouden. Verder stroomde het vakantiever keer in het weekeinde lekker door, volgens de verkeersdienst in Drie bergen, die het verder over een „gezellige drukte" op de weg had. Bij diverse grensposten stonden wat files van twee of drie kilome ter, maar verder hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan. De grootste file uitgaand verkeer deed zich voor bij de grensover gang Groningen-Nieuweschans: vier kilometer. Met het inkomend verkeer hadden de grensposten he(, minder druk. Op diverse plaat sen stond een tot anderhalve kilo meter auto's te wachten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het goedkope vliegen naar Amerika heeft prompt tot moeilijkheden geleid. In Boston (VS) staan al meer dan zesduizend mensen op de luchthaven te wachten om een retourplaatsbewijs te bemachtigen naar Europa, echter zon der succes. Onder die zesduizend Europeanen, zijn tweedui zend Nederlanders. met het verzoek om voorschotten, Hoe de gedupeerden dat geld bij el- daar ze zonder geld zitten. Zoals be- kaar moeten krijgen is nog niet be kend zijn het dikwijls Jongeren die kend, maar het ligt voor de hand dat deze avontuurlijke tochten hebben de mensen een lening sluiten bij bui- ondernomen. tenlandse zaken. Martinair Al die „Amerika-gangers" hebben zich door de goedkope aanbiedingen van PanAm (enkele reis 115 gulden, een tarief dat tot 14 Juli geldig was) laten verleiden naar de VS te vliegen. In dit geval naar Boston. Maar dat tarief heeft zoveel mensen aangelokt, dat de zaak kennelijk uit de hand is gelopen. In Boston zijn op deze manier tiental len krepeergevallen ontstaan van mensen die zich tot de Nederlandse consul in New York hebben gewend De directie van de Nederlandse char termaatschappij Martinair heeft gis teren besloten iets aan die situatie te doem In principe heeft de maat schappij besloten 250 stoelen aan te bieden voor een retourvlucht van New York naar Amsterdam, op vrij dag a.s. De prijs voor die vlucht zal honderd dollar zijn. De moeilijkheden zijn dan toch nog groot genoeg, want ze moeten ten eerste van nu tot vrijdag hun kostje bij elkaar zien te scharrelen, en ten tweede moeten ze de reis Boston-New York betalen. Bovendien zijn het nog maar 250 mensen (de ergste krepeer- Vervolg op pagina 3 ROTTERDAM De speciale drugteams van Dordrecht, Roosendaal, Den Haag en Rotterdam zijn gezamenlijk in de aanval gegaan op jacht naar verdovende middelen. Het afge lopen weekeinde zorgden bliksemacties van de genoemde politiekorpsen er voor, dat voor twee miljoen gulden aan hasj in beslag werd genomen. Op de rijksweg 16 nabij Dordrecht werd tijdens een verkeerscontrole in de kofferbak van een auto 100 kilo hasj aangetroffen. De bestuurder van de auto, de 37-jarige E. W. v. A. uit Dordt, ontkende geweten te hebben dat hij hasj vervoerde. Ongeveer gelijktijdig stapte de poli tie van Roosendaal na een anonieme tip een schuur nabij een woonhuis binnen. Daar werd 1400 kilo hasj aan- OOSTERHOUT (ANP) Een al en kele maanden durende ruzie tussen twee mannen op het kleine nood- woonwagenkamp aan het Wilhelmi- nakanaal bij Oosterhout in Noord- Brabant heeft geleid tot een schiet partij. Daarbij is de 34-jarige L. Hoelzken zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis over leed. Veel bewolking. Matige tot krachtige aan de kust enige tijd harde wind uit zuidwest tot west. Maximumtemperatu ren circa 17 graden. Morgen en overmorgen: Perio den met buien en middagtem- peraturen omstreeks 17 graden. Morgen zon op: 05.26 Zon onder: 22.02 Maan op: 05.03 Maan onder: 20.53 UTRECHT (ANP) Bij de sinds vorige maand door polio getroffen patiénten ln ons land blijken twee zwangere vrouwen te zijn. Het staat niet vast welke effecten de virus- Infectie op de ongeboren vrucht kan hebben. Volgens dr. H. Bijkerk, hoofd van de afdeling infectieziekten van de geneeskundige hoofdin spectie. hangt veel af van de vraag hoever de zwanger schap is gevorderd. Maar noch uit de literatuur, noch üit de praktijk zijn hem geval len bekend van kinderen die met verlammingen werden geboren uit moeders die polio hadden. Dr. J. Hulsman, hoofd van de afdeUn, infectieziekten van de GOD ln Rot terdam kent evenmin voorbeelden van kinderen, die er nadelige gevol gen van ondervonden hebben, dat hun moeder tijdena de zwangerschap aan polio leed. Wel worden volgent hem zwangere vrouwen ernstiger door polio getroffen dan niet-zwange re vrouwen. Vergelijking De Rotterdamse viroloog prof. dr. N Masurel stelde zich Iets voorzichtigei op in zijn uitspraken over eventuele effecten op het ongeboren kind, wan neer de moeder aan polio lijdt, in dit verband maakte dokter Masurel een vergelijking met de ronde hond. een virusziekte, die vooral ln het begin van een zwangerschap afwijkingen kan veroorzaken bij bet nog ongebo ren kind. De algemene regel bij virus ziekten is, dat zwangere vrouwen nooit met een levend vlrusvaccln mo gen worden ingeënt. Maar het dode vaccin, ln dit geval de injectie ln plaats van het suikerklontje, kan vol gens professor Masurel mogelijk voor extra bescherming zorgen. Vakantiegangers Het ministerie van volksgezondheid heeft gisteren bekend gemaakt dat Nederlanders die met vakantie naar het buitenland willen, beslist geen bewijs nodig hebben dat zij Ingeënt zijn tegen polio. Er deden de laatste dagen geruchten de ronde, dat va kantiegangers naar het buitenland over een dergelijk bewijs moesten beschikken. Het ministerie beeft geïnformeerd in Frankrijk, Engeland, Ierland, West- Duitsland en België naar de nood zaak voor zo'n bewijs. Bovendien is de wereldgezondheidsorganisatie ge raadpleegd. Uit ai de informaties is gebleken, dat zo'n bewijs absoluut ilet nodig is. getroffen. De bewoner, de 38-Jarige R. v. B. en zijn echtgenote werden aan gehouden. De vrouw werd na verhoor vrijgelaten. In Den Haag werd in verband met deze aanhoudingen de 29-jarige P. P. K. en de 23-jarige Th. M. A. M. L. gearresteerd. Het duo vervoerde in een auto 100 kilo hasj. De Rotterdamse politie tenslotte nam na een Inval in een woning 30 kilo hasj in beslag. Hier werd de 56- jarige bewoonster B. A. v. A. en haar 31-jarige zoon R. J. aangehouden. De politie heeft een verband gevonden in deze vier zaken en tracht nu door gezamenlijk optreden meer hasj op te opsporen. DEN HELDER Tussen Den Helder en Egmond aan Zee zijn de stranden op een aantal plaatsen bevuild met afgewerkte olie. Waar de vieze drab vandaan komt is (nog) niet bekend, maar men zal pogingen doen de boos doener te achterhalen. Dat wil men met vliegtuigen doen. Gistermorgen is een ploeg mensen uit Den Helder aan het werk gegaan om de rommel óp te ruimen. Maar de aanhoudende regen was wel een han dicap. Vandaag zullen luchtfoto's worden gemaakt. Op die manier is er een kleine kans dat de oorsprong wordt achterhaald. Zoals bekend zijn dat vaak schepen, die gebruik maken van slechte weersomstandigheden, of van het nachtelijk duister, om hun afgewerkte olie „over de muur te pompen", zoals men dat in scheeps- J argon wel eens noemt. Men loost dan de rommel op zee en bespaart kostba re schoonmaakbeurten in de haven. Wie men daarmee benadeelt, zal de eigenaar van het schip een zorg zijn. Britse kroonprins wisselt leerstellige onaangenaam heden uit met aartsbisschop. Over een huwelijk dat katholiek niet en anglicaans wel bestaat. Dat is wel eens omgekeerd geweest. De scheiding tussen kerk en staat heeft ook haar charmes. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel, ij betaali (na twee weken de Krant graf is ter kennismaking ebben ontvangen) 6.55 minder voorde eerste termijn. Hijt te n Schrijf op de envelop: TVouw-Kwartet, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: adres: 11 I plaats: I betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat.Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place mat In originele kinuren enafwasbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1