Regering niet duidelijk over offers Plan kinderbijslag voor vakbeweging onaanvaardbaar Turkse werknemer in de fout SOCIAAL BERECHT Nota EXPERIMENTELE EN KUNSTVERNIEUWENDE PROJECTEN Den Uyl te optimistisch in alternatief plan, maar Compensatie voor 16- en 17-jarigen onvoldoende Nieuwe baan voor Jorge Guillermo ZATERDAG 1 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Door dr. B. de Vries Op de valreep van het zomerreces van de Tweede Kamer is het kabinet er toch nog in geslaagd de ombuigingsnota te presenteren. Omdat de Kamer er pas na het reces serieus over zal debatteren, zal er de komende tijd volop gelegenheid zijn voor een brede discussie. Dat is op zichzelf een voordeel, maar het plaatst de regering wel voor een moeilijk probleem. Een deel van de bezuinigingen zal immers al verwerkt moeten worden in de begroting-1979, die in de zomermaanden wordt voor bereid. Het is niet te voorkomen dat daarmee vooruit gelopen wordt op de discussie in het parlement. Dat houdt het risico in. dat straks op het laatste moment nog weer zaken terugge draaid moeten worden en/of alterna tieven moeten worden bedacht. Dat zulke alternatieven er zijn vindt in ieder geval oppositieleider Den Uyl die gelijktijdig met de kabinetsnota ..Bestek '81" zijn eigen (uiteraard af wijkende) voorstel heeft gepubli ceerd. Centraal in beide nota's staat de werkloosheidsbestrijding. Als er niets gebeurt dreigt die op te lopen tot 255 a 280.000 in 1981. Dat vindt de rege ring terecht onaanvaardbaar en ze wil vasthouden aan haar doelstelling om die werkeloosheid terug te drin gen tot 150.000. Dat is ook het streef getal van Den Uyl en wat dit betreft ontlopen de doelstellingen elkaar dus niet. Verschil Ten aanzien van de middelen is er echter een aanzienlijk verschil. Den Uyl wil zo weinig mogelijk bezuinigin gen in de collectieve sector. Meer dan de vier miljard die nog open staan van de één procentsoperatie van het vorige kabinet wil hij niet ombuigen. Voor het overige zoekt hij de oplos sing vooral in een sterke matiging van de inkomens boven het niveau van de modale werknemer. Volgens berekeningen van het Centraal Plan bureau kan dat inderdaad nogal wat zoden aan de dijk zetten. Een niet onaardig effect kan ook wor den bereikt door een ander voorstel van Den Uyl, namelijk het overheve len van jaarlijks één miljard uit de pot voor investeringspremies naar subsidies voor warmte-isolatie en overheidsinvesteringen. Dat komt vooral doordat warmte-isolatie een erg arbeidsintensieve aangelegen heid is. Overigens verschilt dit voor stel niet erg van dat van het kabinet. Dit is van plan in het kader van een aanvullend werkgelegenheidspro gramma voor hetzelfde doel extra geld uit te trekken. Waar liggen dan de grote verschillen met „Bestek *81"? Eigenlijk zijn de verschillen ten aanzien van de econo mische effecten niet eens zo ver schrikkelijk groot. De regering legt ook formeel een zwaar accent op be houd en herstel van de werkgelegen heid in de particuliere sector. Maar dat doet Den Uyl ook. zij het minder uitgesproken. Het terugdringen van de werkeloosheid wordt ook in zijn voorstel maar in betrekkelijk geringe mate veroorzaakt door een grotere werkgelegenheid in de collectieve sector. Ook hij beseft dat lastenverlichting voor het bedrijfsleven nodig is om het gestelde doel te kunnen bereiken. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat bij hem de arbeidsinkomensquo te (het deel van het inkomen van bedrijven dat als loon kan worden beschouwd) nog iets harder terug loopt dan in de regeringsnota. Conclusie Er is dan ook eigenlijk maar een conclusie mogelijk. Het kernverschil zit in de verdeling van de lasten. En dat is in de Nederlandse politieke verhoudingen niet verwonderlijk. Het recept van Den Uyl lijkt eenvoudig: je pakt gewoon de mensen met de hogere inkomens. Mensen met een inkomen van een ton mogen er best vier procent per jaar in koopkracht op achteruit gaan. Concreet komt het er op neer dat Den Uyl vindt dat iemand met een inko men van 100.000 gulden best ge vraagd kan worden over vier jaar genoegen te nemen met 85.000 gul den. Dat lijkt hem niet alleen aan vaardbaar, maar ook wel realiseer baar. Genuanceerder De regering heeft in haar nota mijn inziens gekozen voor een benadering die in ieder geval genuanceerder is. Zij denkt in de eerste plaats een be langrijk bedrag (drie miljard gulden) te kunnen besparen door de ambte narensalarissen en de sociale uitke ringen in de eerstkomende jaren een half procent langzamer te laten stij gen dan op basis van het tot dusverre gevoerde trendbeleid het geval zou zijn. Ten onrechte is dat in de publiciteit wel afgeschilderd als dubbel pakken of inleveren. Het motief dat de rege ring aanvoert, lijkt volstrekt redelijk. Door onvolmaaktheden in het trend beleid en in het koppelingsmechanis me van de sociale uitkeringen blijken de netto inkomens in deze sectoren sneller te stijgen dan de overeenkom stige inkomens in de particuliere sector. De regering wil voorstellen uitwerken om deze systeemfouten weg te wer ken. Om de in het verleden gevoerde onevenwichtigheden te corrigeren en te voorkomen dat er nog meer scheef groei optreedt, wil men nu tijdelijk deze inkomens een half procent min der laten stijgen. Zodra het evenwich tige systeem is bereikt, zal daar ech ter een eind aan worden gemaakt. Kinderbijslag Van de resterende 3.5 miljard die op de sociale verzekeringen en voorzie ningen moet worden bespaard, moet 900 miljoen uit de kinderbijslagope ratie komen. Dat is een maatregel met een licht nivellerend effect die kan worden gerechtvaardigd met het argument dat de problemen niet al te zeer mogen worden afgewenteld op grotere gezinnen met hogere inko mens. Deze zullen immers ook al de compensatie missen voor het wegval len van extra kinderbijslag voor zes tien- en zeventienjarigen. Het motief van de regering om het grootste deel van de ombuigingen te zoeken bij de sociale uitkeringen en de ambtenarensalarissen is eveneens begrijpelijk vanuit economisch ge zichtspunt. Bezuinigingen hier leiden niet rechtstreeks tot het verlies van werkgelegenheid. Dat ligt anders wanneer er besnoeid moet worden in de begrotingen van de verschillende departementen. Overheidsuitgaven bestaan nu een maal voor een belangrijk deel uit personeelsuitgaven en snoeien op die uitgaven betekent dus al gauw verlies van arbeidsplaatsen. Om die reden wil men op deze uitgaven dan ook niet meer dan 3.5 miljard besparen, waarvan overigens nog maar 2 mil jard is ingevuld. Sterke argumenten Het is bepaald niet te verwachten dat alle plannen van het kabinet met enthousiasme begroet zullen worden. De ambtenaren hebben al van zich laten horen, de zuivering van de aan passingsmechanismen van de sociale uitkeringen zal ongetwijfeld ook ver zet oproepen. Toch lijken de argu menten van de regering L* beide ge vallen sterk. Moeilijker te weerleggen zijn naar mijn mening de bezwaren tegen ver schillende andere voorstellen. Ik denk daarbij aan de invoering van een eigen risico voor het ziekenfonds, de vermindering van het aantal wo ningwetwoningen en premiekoopwo ningen, de bezuinigingen op open baar vervoer en verminderde groei van de werkgelegenheid in de collec tieve sector. Wie de nota doorleest, kan zich inder daad niet onttrekken aan de indruk dat het erg moeilijk is aanzienlijke bedragen in de collectieve sector te besparen zonder pijn te veroorzaken. maatregelen beveelt hij aan hogere belasting, hogere sociale premie en maximalisatie van de prijscompen satie. Twee vragen Dat brengt ons terug bij het alterna tief van Den Uyl. Had het niet met minder gekund, zou niet een nog gro tere wissel getrokken moeten worden op de bereidheid tot inkomensmati ging van met name de hogere inko mensgroepen? De regering stelt daar tegenover dat alleen al door de tegen vallende economische groei bovenop de 4,5 miljard van het vorige kabinet 2.5 miljard extra bezuinigd moet wor den om te bereiken dat de koop kracht van de lonen op peil kan blij ven. Van rendementsherstel, verbete ring van de internationale concuren- tiepositie en een stimulans voor de bedrijfsinvesteringen is dan nog geen sprake. Daarom wil de regering nog een miljard extra bezuinigen, waar door bereikt kant worden dat de par ticuliere sector evenveel ruimte krijgt als de collectieve sector. Dat betekent dat er dan ook in de particuliere sector ruimte komt voor een inkomensgroei van drie procent. De verbetering daarvan is globaal één derde voor uitbreiding van de werkgelegenheid, één derde voor inci dentele loonsverhogingen en één der de voor rendementsherstel. Den Uyl wil de ruimte voor rende mentsherstel en meer werkgelegen heid in de particuliere sector duide lijk niet scheppen ten koste van de collectieve sector, maar door de hoge re inkomens fors te nivelleren. Als Bij de afweging van deze alternatie ven spelen twee vragen. De eerste is of een zo sterk nivelleringsproces po litiek wenselijk en haalbaar is. Alternatief Welke spanningen zullen worden op- geroepen in de maatschappij door een zo drastische poging tot inko mensnivellering? Maatschappelijke aanvaardbaarheid houdt naar mijn mening in dat de mensen met mid den- en hogere inkomens niet al te zeer het gevoel krijgen dat ze als vogelvrij worden beschouwd. Wat de politieke haalbaarheid betreft moet natuurlijk worden bedacht dat in ie der geval één van beide coalitiepart ners zich tegen een geforceerde nivel lering zal vereetten. De tweede vraag die tenminste even belangrijk is is of het voorstel van Den Uyl uitvoerbaar is. Eén van de- motieven. die de regering aanvoert om in de collectieve sector te bezuini gen. is dat in het verleden belasting en premieverhogingen op vrij grote schaal werden afgewenteld in de vorm van hogere looneisen. Dat werkt zowel kosten- als inflatieverho- gend. De regering is duidelijk niet erg optimistisch ten aanzien van de mo gelijkheden om dat afwentelingspro ces te breken. Het lijkt mij niet wereldvreemd te veronderstellen dat een als onrecht vaardig ervaren poging tot drastische nivellering wat dit betreft aanzienlij ke risico's met zich mee brengt. Er zou wel eens flink wat vindingrijk heid kunnen worden losgemaakt om aan de druk van de nivellering te ontworstelen. Men moet de span kracht van het begrip „sociale solida riteit" van een groep die zich be dreigd voelt, niet overschatten. Den Uyl is wat dit betreft naar mijn indruk veel te optimistisch of over schat de mogelijkheden om de door hem gewenste nivellering af te dwin gen. Het kabinet had echter duidelij ker moeten zijn over de vraag welke offers er precies van de hogere inko mens worden gevraagd. Ik sluit de mogelijkheid niet uit dat dat iets meer had kunnen zijn. Dr. B. de Vries is wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Erasmus universiteit in Rotterdam. Vervolg van pagina 1 Een „ver ontrustend gemis" vindt het CNV dat het kabinet uitbreiding van werkgele genheid bij de overheid zelf (onder wijs, welzijnszorg. woningbouw) „Ernstige zorgen" heeft de Verbond sraad van het CNV over de verdeling van de lasten in het kabinetsplan. Het CNV acht die verdeling niet rechtvaardig. Over de hele linie wor den de sociale uitkeringen beperkt, „zonder onderscheid naar draag kracht. Zelfs de sociale minima wor den daarbij niet ontzien. Dit druist in tegen de CNV-opvatting dat lasten naar draagkracht verdeeld moeten worden." Inkomensmatiging Het CNV heeft „overwegende bezwa ren tegen de opeenstapeling van na delen voor minimuminkomensdie volgen uit veel van de bezuinigings plannen. Het CNV is „teleurgesteld" over het inkomensbeleid dat het ka binet wil gaan voeren. De eigen bij drage van patiënten wijst het CNV zondermeer af. De verminderng van de bouw van woningwetwoningen wordt betreurd, omdat die „niet in het belang van lagere inkomensgroe pen is." De FNV, de grootste vakcentrale, komt maandag pas met een reactie. De Raad MHP (hoger personeel) vindt „veel van zijn ideeën terug" in de kabinetsnota, en is vooral voldaan dat de regering de middeninkomens wil ontzien. Ontoereikend De werkgeversorganisaties VNO en NCW vinden de bezuinigingen „on toereikend". „Een goede koers, maar de kans is groot dat een aanvullend bestek nodig is," oordeelt NCW-voor- zitter ir. De Wit. De duw in de goede richting is voor de bedrijven te zacht. De bezuinigingen op sociale uitkerin gen en ambtenaren vindt het NCW „evenwichtig". „Beter laat dan nooit." aldus secreta ris Dubbelman van het NCOV (chris telijke middenstand). „Wij prijzen de moed van het kabinet dat er nu ein delijk een duidelijke ombuigingsnota ligt." Toch vindt ook Dubbelman dat de bezuinigingen niet ver genoeg gaan. Het pakket bezuinigingen zelf acht hij „evenwichtig opgebouwd" Het NCOV vindt het mooi dat de regering zegt dat de zelfstandigen in inkomen gelijk op moeten lopen met de werknemersionen. Maar Dubbel man vindt deze mededeling van het kabinet „vrijblijvend" omdat niet wordt ingegaan op de „forse achter stand" die de zelfstandigen in verge lijking met werknemers nog hebben in te halen. Het NCOV is erg tevreden met de aankondiging dat de belastin gen vrijwel niet omhoog zullen gaan de komende jaren. AMSTERDAM De echtgenoot van prinses Christina, Jorge Guillermo, is benoemd tot gebiedsleider van Gol den Tulip Wordl-Wide Hotels voor Noord- en Zuid-Amerika. Hij werkte tot voor kort bij de KLM in de VS. Het is de bedoeling dat de heer Guil lermo vanuit het New Yorkse kantoor van Golden Tulip contacten onder houdt met talrijke hotels in Noord- en Zuid-Amerika, die bij de Golden Tu- lip-organisatie zijn aangesloten. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De FNV en het CNV vinden de compenserende maatregelen van staatssecretaris De Graaf van sociale zaken voor de afschaffing van de dubbele kinderbijslag voor 16- en 17-jarige studerende of invalide kinderen volstrekt onvol doende. onvoldoende. FNV-secretaris Her man Bode sprak van een flagrante aantasting van de positie van de laagstbetaalden. De staatssecretaris heeft laten weten dat er aan ouders met het minimum loon, die straks alleen recht zullen hebben op een enkelvoudige kinder bijslag. een toeslag van 1138 gulden per jaar zal worden gegeven. Dit bete kent dat het wegvallen van de dubbe le kinderbijslag voor 16- en 17-jarige kinderen voor 75 procent wordt ge compenseerd. Naarmate het inkomen hoger is daalt de leeftijdstoeslag en wel zodanig dat hij een inkomen van 34.000 gulden bruto geen toeslag meer wordt gegeven. CNV-vooraitter Harm van der Meulen moemde deze compensatie absoluut Ongenoegen Zes jaar woonde de Turkse gastarbeider al met zijn gezin in Nederland. Maar of het nu door de beslotenheid van zijn Turkse gezinsleven of gewoon door het ontbreken van een „talenknob bel" kwam: Nederlands sprak hij uiterst gebrek kig. laat staan dat hij zou kunnen lezen of schrijven. Dat is natuurlijk een handicap, die zich dagelijks kan wreken, maar het gaat bijna voorspelbaar fout wanneer zo iemand zich zon der hulp of bijstand gaat bezig houden met onze ingewikkelde sociale verzekeringswetten. En fout ging het. ook al blijft het zéér de vraag of hij zich uitsluitend door een gebrek aan taal vaardigheid in de nesten werkte. Eerst was hij als bandenoplegger werkzaam in een rijwielfabriek, maar een reorganisatie kost te hem zijn baan. De Turk stond op straat, onvrijwillig uiteraard, en daarom kreeg hij zon der problemen een WW-uitkering. Dat was op 1 augustus. Al per 19 augustus was hij er in geslaagd een baan te vinden als ploegenwerker in een chemische fabriek in Ede. Toen ging hij voor de eerste keer in de fout. Hij meldde zijn werkhervatting niet op zijn werk- briefje, dat hij wekelijks bij de bedrijfsvereni ging moest inleveren. En ook op het werkbriefje dat hij op de 22ste augustus moest inleveren over de week van 18 tot 24 augustus vermeldde dat hij nog steeds werkloos was. Dat was niet eens onwaar, want sinds de 21ste zag hij alweer zonder werk. Hij had het precies drie dagen bij zijn nieuwe werkgever uitgehouden. Toen nam hij ontslag. Dat nam natuurlijk niet weg dat zijn werkbriefje in ieder geval verkeerd was inge vuld. Achteraf was dat nauwelijks verwonder lijk, want toen hij werkloos werd, had hij aan iemand die wèl Nederlands sprak, gevraagd het werkbriefje voor hem in te vullen. Sinds 1 au gustus schreef hij steeds exact hetzelfde briefje: Ik ben nog steeds werkloos. Ik heb geen sollici taties verricht. Ik ben niet door het arbeidsbu reau verwezen. Ik heb geen werk gevonden en ik heb geen werk verricht. Dat laatste was dus aantoonbaar onjuist. Maar dat bleek pas toen het chemische bedrijf hem per ongeluk tien in plaats van drie dagen uitbe taalde Weer ging de Turk in de fout en dit keer kon hij zich niet achter taalmoeilijkheden ver schuilen. Hij inde het geld en hield zich verder voor de aanmaningen van het bedrijf dat het te veel betaalde loon uiteraard terug wilde heb ben oostindisch doof. Het bedrijf wendde zich vervolgens tot de bedrijfsvereniging en zo kwam de zaak aan het rollen. De Turk had inmiddels weer een baan gevonden per 1 oktober en hij had dat ook keurig gemeld, toen hij een bits briefje van de bedrijfs vereniging kreeg. „U bent op 19 augustus weer aan het werk gegaan en dat betekent dat u sinds die tijd geen recht hebt op een uitkering. De uitkering ten bedrage van 2608,71 gulden die u ten onrechte hebt gekregen vorderen wij terug." schreef de bedrijfsvereniging, die de man ook nog liet weten dat er wegens fraude aangifte bij de officier van justitie was gedaan De Turk begreep dat het menens werd en dat hij het met zijn kennis van zaken nimmer zou kunnen bolwerken. Hij verschafte zich de hulp van de Stichting Bijstand Buitenlandse Werk nemers en ging tegen deze beslissing in hoger door Huub Elzerman beroep. Dat leverde niets op. Hij verloor zijn zaak en ging opnieuw in beroep. Zo kwam zijn zaak terecht bij de Centrale Raad van Beroep. De Centrale Raad verdiepte zich eerst eens in de vraag waarom de Turkse werknemer het maar drie dagen bij het chemisch bedrijf had uitge houden. Nader onderzoek bracht aan het licht dat de man tweemaal daags eventueel door weer en wind -= een half uur van het station Ede-Wageningen naar de fabriek moest lopen. Bovendien bleek hij niet op werk in een drie- ploegendienst te hebben gerekend. Toen daar ten slotte nog eens bijkwam dat zijn vrouw tengevolge van een ongeluk in een ziekenhuis moest worden opgenomen, gooide hij het bijltje er bij neer. Het aanbod om in een andere dienst te gaan werken, zodat hij met Turkse collega's zou kunnen meerijden sloeg hij van de hand. Dat is me te gevaarlijk, zei de man Ik heb al eens naast een landgenoot gezeten, die achter het stuur in slaap viel. Bovendien levert het problemen op als de bestuurder eens een vrije dag wil hebben. Bij zijn vertrek zei de Turk nog dat men zelf maar moest zien of men hem die drie dagen wilde uitbetalen, want. zei hij: „Ik loop toch in de WW" Intussen lag er nog een interessant juridisch vraagstuk: de man kreeg vanaf 19 augustus geen uitkering meer. omdat hij zijn werk had hervat. Maar was hij na die drie dagen niet weer werkloos? Nee. had de bedrijfsvereniging al laten weten, want de man heeft zelf ontslag genomen. Hij is niet onvrijwillig werkloos. Jawel, zei de raadsman van de Turk, we kunnen dit beschouwen als een mislukte poging om weer aan het werk te komen. Het gaat in feite om één door die mislukte poging kort onderbro ken werkloosheid. Hij heeft dus wèl recht op een uitkering tot 1 oktober. Ook het onjuist invullen van het werkbriefje kan hem niet worden verwe ten. zei de raadsman. De Turk is namelijk door de Arnhemse politierechter vrijgesproken van valsheid in geschrifte, omdat de rechter de opzet tot het fout invullen van het werkbriefje niet bewezen achtte. Allereerst sprak de raad uit dat het beroep op „een mislukte werkhervatting" niet opging. Af gezien van het geval dat een werknemer werk aanvaardt waarvoor hij „bepaaldelijk onge schikt" is en dat hij daarom al zeer spoedig moet neerleggen, is voor een begrip als „misluk te werkhervatting" bij- de toepassing van de Werkloosheidwet geen plaats. Wie zijn werk hervat is daardoor niet meer werkloos. Staakt hij die arbeid, dan wordt hij opnieuw werkloos. Aan de hand van de omstandigheden zal dan moeten worden bekeken of hij al of niet onvrij willig werkloos is en of hij dus al of niet een uitkering krijgt, redeneerde de raad Dat gold ook voor de Turkse werknemer. Hij had op nieuw WW kunnen aanvragen, toen hij op 22 augustus werkloos werd. Maar de centrale raad liet er geen enkel misverstand over bestaan wat er dan zou zijn gebeurd. „Er zijn onvoldoende redenen om de vraag of zijn nieuwe werkloosheid een onvrijwillig ka rakter droeg bevestigend te beantwoorden." zei de raad. En dat betekende voor de Turk dat hij ook in hoogste instantie zijn pleit had verloren Die 2608,71 gulden moest hij terugbetalen Of Ne derlandse les alléén hem zou kunnen behoeden voor de „fouten die hij heeft gemaakt, laten we zoals gezegd in het midden. De CNV- en FNV-bestuurders uitten hun ongenoegen gisteren bij de be handeling van het SER-advies over de herstructurering van de kinder bijslag. Uit de behandeling bleek dat de SER-commissie, die het advies aan de bewindslieden van sociale za ken voorbereidde, geen rekening heeft kunnen houden met deze com penserende maatregelen (De brief van de staatssecretaris lag pas gister morgen bij de SER). Ook het Kamer debat over de eerste fase van de her structurering van de kinderbijslag, donderdagnacht, en uiteraard de be zuinigingsnota konden niet in de overwegingen worden betrokken. Verschillende SER-leden spraken daar hun onvrede over uit. Zij betwij felden de zin van een advies, waarin niet alle gegevens zijn verwerkt. Voor het eerst in zijn 28-jarige bestaan besloot de SER daarom géén advies uit te brengen, maar het ontwerp advies zonder hoofdelijke stemming en zonder enige aanwijzing of toevoe ging aan de bewindslieden te sturen. In een begeleidende brief geeft de SER de bewindslieden in overweging een nieuwe advies-aanvrage te stu ren, zodat de raad bij de opstelling van het nieuwe advies rekening kan houden met alle actuele gegevens. In het ontwerp-advies sprak de SER- commissie al haar bevreemding uit over het achterwege blijven van com penserende maatregelen. Zoals het kinderbijslagplan op tafel lag. zou het een zware aanslag op de lagere inkomens inhouden." Het plan heeft ook vrijwel zeker een negatieve in vloed op de onderwijskansen van kin deren met ouders uit de lagere en middelbare inkomensgroepen", aldus commissie. Onvoldoende Nu de compenserende maatregelen wèl bekend zijn er is tot 1981 167 miljoen voor uitgetrokken hand haaft de vakbeweging haar bezwaren. CNV-vooraitter Harm van der Meulen rekende voor dat ouders met het mi nimumloon en twee kinderen er op jaarbasis 232 gulden op achteruit gaan. Bij een doorsnee inkomen van ongeveer 30.000 gulden bedraagt die achteruitgang 1082 gulden. „Vast houdend aan ons uitgangspunt, dat eerst op een later tijdstip een defini tief oordeel kan worden gegeven moe ten we nu al vaststellen dat deze compenserende maatregelen abso luut onvoldoende zijn", aldus Van der Meulen. De CNV-vooraitter wees er ook op dat er niets bekend is over een compensatieregeling voor thuisstu- derende invalide kinderen alsmede in het buitenland verblijvende kinderen van buitenlandse werknemers, die daar onderwijs volgen. FNV-bestuurder Bode vond de com pensatie een druppel op een gloeien de plaat. „Zelfs de allerlaagst betaal den moeten inleveren, zei hij. Verder gaat de staatssecretaris er kennelijk vanuit dat de welvaart in Nederland al begint zodra Je iets meer dan het minimumloon verdient". Bode waar schuwde dat het negatief beïnvloe den van de onderwijskansen van IC en 17-jarigen alleen maar betekent dat de jeugdwerkloosheid met allt maatschappelijke en financiële kos ten vandien zal stijgen. Hij sprak er zijn verbazing over uit dat zonder advisering door de SER is besloten d< stijging van de kinderbijslagen niet meer aan de loonstijging, maar aan de gemengde loon- en prijsindex te koppelen". Ook dat legt de zwaarste last bij de laagstbetaalden", aldus Bode (ADVERTENTIE) Kunstenoors die zich bezig houden met een project dot een experimenteel of onderszins op kunstvernieuwing gericht korokter heeft, kunnen een verzoek om subsidie indienen bij het ministerie von Cultuur. Recreotie en Mootschoppelyk Werk. Aonvrogen kunnen betrekking hebben op individuele of collectieve projecten op het gebied von één of meer vormen von kunst Subsidieverzoeken moeten worden ingediend op een formulier dot kon worden oongevroogd bij het Dureou Algemene Zoken von de Directie Kunsten von het deportement te Rijswijk Z.H. (telefoon (070) 949393, toestel 2924 of 2923) In afwijking von de tot heden gehanteerde indienmgstermijn dienen de formulieren uiterlijk 31 ougustus 1976 bij de Directie Kunsten te zijn ingediend. De Minister zol op de verzoeken beslissen op grond von odviezen von de Rood voor de Kunst Er wordt noor gestreefd de oonvragers vóór 1 februori 1979 op de hoogte te stellen von de beslissing. Publikatie von het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9