Massale aanval op Eritrea Schmidt belooft aan Zambia betere prijzen Sjah Iran soepeler Kerken in DDR vanaf kansel in geweer Zes ministers uit Indiase regering Japan wil afschaffing invoerbeperkingen EG Sowjets adviseren Ethiopië Angola laat vluchtelingen terugkeren Rhodesië valt uit tegen VS en Engeland Spanje houdt 18 Basken aan Rhodesië valt uit tegen VS en Engeland Tegen militair onderwijs en liberaal ingestelde marxisten Geloofwaardigheid in geding BUITENLAND Van een medewerker CHARTOEM Ethiopië heeft z'n lang verwachte grootscheepse aanval tegen guerrillastrijders van de af scheidingsbeweging in de pro vincie Eritrea ingezet. Vol gens woordvoerders van de Eritreese guerrillastrijders in de Soedanese hoofdstad Chartoem worden de Ethio- piërs bijgestaan door Russi sche militaire adviseurs. Woordvoerders van de Eritrese be vrijdingsbewegingen, die al zeventien jaar lang voor de onafhankelijkheid van het gebied strijden, melden dat meer dan tachtigduizend Ethiopische soldaten vanuit drie bases in de pro vincies Tigre en Gondar richting Eri trea trekken. Volgens een woordvoer der van het Volksfront voor de Bevrij ding van Tigre (TPLF) dat samen met de Eritreërs vecht werd begin deze week strijd geleverd met Ethiopische troepen ten noorden van de stad En- de-Selassie. Tijdens deze slag vero verden de Ethiopische troepen het plaatsje Adi Daro. Slagen Ondanks de massale aanval van Ethi opische troepen menen de guerrilla strijders dat de Ethiopische kansen van slagen nu nauwelijks beter zijn dan in het verleden. „De Ethiopiëers hebben meer soldaten en wapens dan voorheen", aldus een vertegenwoor diger van het Volksfront voor de Be vrijding van Eritrea (EPLF) „maar ook wij zijn sterker en het machtse venwicht is nog steeds in ons voor deel. Des te harder de Ethiopiërs pro beren, des te groter zal hun nederlaag zijn". Het Eritreese Bevrijdingsfront (ELF) wijst erop dat aantallen op.zich zelf niet veel betekenen. „Hoe zij het ook proberen, het zullen blinde mas sale aanvallen bijven". De woordvoerder van de EPLF wijst erop dat het „niveau van de strijd tijdens de afgelopen vijf maanden zeer hoog geweest is. Wij hebben meer dan acht belangrijke veldslagen LONDEN (Reuter) President Agos- tinho Neto van Angola heeft bekend gemaakt dat met Portugal een over eenkomst is gesloten die bepaalt dat Angolese vluchtelingen naar hun land kunnen terugkeren. Hij zei dat dit akkoord een van de belangrijkste ■•resultaten was van zijn eerste ont moeting met president Antonio Ra- malho Eanes van Portugal in Guinee- Bissau. •In een toespraak tot de bevolking na ide driedaagse topconferentie zei Neto ;dat de politieke richting van de 'vluchtelingen in verleden of van he iden er niet toe zou doen, zo heeft het Joficiële Angolese persbureau Angop gemeld. President Neto zei dat alleen die naar de voormalige Portugese kolo nie terugkeren, het recht zullen heb ben te werken. Hun toekomstig ge drag zal beslissend zijn hoe hoog zij op de sociale ladder zullen stijgen. Hij maakte een verschil tussen de rechten van Angolezen en vroegere Portugese kolonisten, bekend als re- torandos. „Een retorando te zijn is niet voldoende om het recht te ver krijgen onder het Angolese volk te leven. In sommige gevallen is het juist geen voordeel". waar schatting zouden 700.000 vluch telingen in 1975 nadat Angola en Mo zambique onafhankelijk werden, naar Portugal zijn gestroomd. Vol gens Angola zijn er 7000 Angolese vluchtelingen uit Angola naar de Congolese Volksrepubliek gegaan. Volgens goedingelichte Westduitse kringen heeft Neto opdracht gegeven om de Zairese opstandelingen die na de opstand in de provincie Sjaba naar Angola zijn gevlucht te ontwa penen. Ook zouden de opstandelin gen zich uit grensgebied met Zaire moeten terugtrekken. gewonnen waarbij elke keer tien- tot vijftienduizend Ethiopiërs betrokken waren. Eén van de veldslagen ten zuiden van Asmara strekte zich uit over een front van veertig kilometer." Volgens de EPLF „zijn er nu bij elk gevecht veel meer lucht- en artillerie- bombardementen maar beslissend is de strijd op de grond. De Ethiopiërs komen op de grond niet voorwaarts. Zij kunnen bombarderen en beschie tingen uitvoeren daarbij gebruik ma kend van napalm en fragmentatie- bommpn maar op zich zelf is dat zonder betekenis." Ethiopië's sterke man Mengistoe Hai- le Mariam aandringen op een deling van de macht in het land met de onlangs verboden Meson-partij. On duidelijk is of Russische en Cubaanse adviseurs een rol zullen spelen bij de Ethiopische aanval op de opstande lingen in Eritrea, die negentig pro cent van de provincie in handen hou den. Zuidjemenitische eenheden zou- Studie De Ethiopische aanval op Eritrea volgt op een door de Ethiopische lei ders gehouden tiendaagse studiecon ferentie in de hoofdstad Addis Abe ba. Tijdens deze conferentie bekrach tigden de Ethiopische militairen hun besluit om met militaire middelen een eind te maken aan de opstand in de noordoostelijke provincie. In een vergadering van de Ethiopische am bassade in Londen twee dagen gele den werd meegedeeld dat geheime onderhandelingen met de Eritreese afscheidingsbewegingen waren mislukt. De leiders van het EPLF en het ELF lieten echter deze week op een pers conferentie in de Libanese hoofdstad Beiroet weten bereid te zijn onvoor waardelijk met het bewind in Addis Abeba te willen onderhandelen. Dit aanbod werd gedaan na een geheim bezoek van één van de Eritrese lei ders aan Moskou. Zowel de Sowjet- Unie als Cuba zouden bij Ethiopië en de Eritreërs hebben aangedrongen op een vreedzame oplossing van hun conflicten. Ook zouden Moskou en Havanna bij SALISBURY (Reuter) De zwarte Rhodesische minister van buiten landse zaken, dr Elliott Gabellah, heeft gisteren een bittere aanval ge daan op de VS en Groot-Brittannië. Hij zei dat de Russen en Cubanen verfrissend eerlijk in hun Afrikaanse politiek waren in vergelijking met de westelijke mogendheden. Gabellah spuide zijn kritiek in een lange toespraak voorafgaand aan een persconferentie. Hij keerde zich voor namelijk tegen de regering-Carter die hij beschuldigde van lafheid en zakheid. „Het Rhodesische geschil heeft niets meer te maken met het tot stand brengen van een meerderheidsrege ring", aldus de minster, die een sleu telfiguur is in de multlraciale over gangsregering. „In de ogen van het hele continent gaat het er eenvoudig om of de VS het lef hebben zich te handhaven voor zichzelf en hun vrienden". Hij deed een beroep op de VS er bij Londen op aan te dringen het door premier Smith op 3 mei bereikte meerderheidsbeweging te erkennen. den echter nog voor de staatsgreep in dat land aan het begin van deze week begonnen zijn om zich uit Eritrea terug te trekken. Eritreese woordvoerders in Chartoem zeggen radioboodschappen te heb ben onderschept waaruit blijkt dat de Sowjet-Unie betrokken is geweest bij het opstellen van de plannen voor de huidige Eritreese aanval. Noch Russische noch Cubaanse troepen zouden tot nu toe echter rechtstreeks bij de vijandelijkheden betrokken zijn. MADRID (DPA) De Spaanse poli tie heeft in Bilbao 18 Basken aange houden die lid zouden zijn van de ondergrondse afscheidingsbeweging ETA. Zij zouden zich schuldig hebben ge maakt aan aanslagen op politiebu reaus en kantoren van de elektrici teitsmaatschappij Iberduero, de on- voering van een bankdirecteur, over vallen op verscheidene banken en diefstallen van auto's, wapens en springstoffen. Naar de politie meedeelde, werden 16 pistolen en revolvers, elf jachtgewe ren, vervalste nummerborden en ma teriaal voor het maken van bommen in beslag genomen. Na de jongste moordaanslagen van de ETA in Bas kenland had de minister van binnen landse zaken, Rodolfo Martin Villa, verklaard dat het nu tijd was „om tot daden over te gaan" SALISBURY (Reuter) De zwarte Rhodesische minister van buiten landse zaken, dr Elliott Gabellah, heeft gisteren een bittere aanval ge daan op de VS en Groot-Brittannië. Hij zei dat de Russen en Cubanen verfrissend eerlijk in hun Afrikaanse politiek waren in vergelijking met de westelijke mogendheden. Gabellah spuide zijn kritiek in een lange toespraak voorafgaand aan een persconferentie. Hij keerde zich voor namelijk tegen de regering-Carter die hij beschuldigde van lafheid en zakheid. „Het Rhodesische geschil heeft niets meer te maken met het tot stand brengen van een meerderheidsrege ring", aldus de minster, die een sleu telfiguur is in de multiraciale over gangsregering. Tijdens zijn bezoek aan Zambia kreeg Schmidt een presentje aangeboden. LOESAKA (AP, Reuter, UPI) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft Zambia betere prijzen beloofd voor het koper dat het land uitvoert, en waarvan het helemaal afhankelijk is. En dat terwijl juist West-Duitsland altijd één van de westerse landen was die zich het felst verzetten tegen een grondstoffenovereenkomst, die de ontwikkelingslanden evenwichtiger inkomsten moet verzekeren. Aan het slot van zijn eerste safari door Afrika zei Schmidt in de Zambi- aanse hoofdstad Loesaka dat hij de zaak aan de orde zal stellen op de economische topconferentie die later deze maand in Bonn wordt gehouden. „Ik kan geen snelle resultaten belo ven", aldus Schmidt in een gesprek met de Zambiaanse president Kaoen- da, „maar ik beloof me er in ieder geval voor in te zetten". opmerking. „Dit is de show van de bondskanselier, niet de mijne". De arbeiders in West-Duitsland, dat sterk op de uitvoer is gericht, en de zwarte werknemers in Zuid-Afrika zouden volgens Schmidt het meest van economische sancties te lijden hebben. NEW DELHI (AP, Reuter) Zes Indiase ministers zijn opgestapt, waardoor de regering van Morarji Desai in moei lijkheden is gekomen. Aan de grond TEHERAN (UPI) De sjah van Iran lijkt iets soe peler te zijn geworden, in een poging de onrust in zijn land het hoofd te bieden. Het éénpartijstelsel blijft bestaan, maar daarnaast zal de oppositie in banen worden geleid in „groepen" (nadrukkelijk geen politie ke partijen). Deze beperkte tegemoetkoming aan de dissidenten lijkt bedoeld om de spanningen in het land te verminderen. De politieke en soci ale onrust in het land heeft de laatste maanden aan zeker vijftig en waarschijnlijk aanmerkelijk meer mensen het leven gekost, terwijl honderden mensen werden opgepakt. Zeer behoudende Islamitische lei ders verzetten zich tegen de zoge heten „witte revolutie" waardoor Iran in snel tempo een hoog ont wikkeld, geïndustrialiseerd land hoopt te worden. Het aan de gees telijkheid onttrokken land, de vrije verkoop van alcohol en de toelating van vrouwen aan de uni versiteiten was de religieuze lei ders een doorn in het oog. Door het regime werd beweerd dat ook uiterst linkse groepen zich bij het verzet hadden aangesloten, en met de religieuze leidslieden één front zouden maken. Dit ondanks het feit dat de weerstand van links hele andere oorzaken heeft: de economische en sociale ontwikke ling van Iran waarvan het meren deel van de Iranezen geen enkel voordeel heeft, en de flagrante schending van de mensenrechten. Overigens beschouwden maar weinig oppositieleiders de tege moetkoming van de sjah als een werkelijke oplossing van de tegen stelling. Woordvoerder Darioesh Homayoen zei dat het bestaan van de grote Herlevingspartij in Iran, die in 1975 werd opgericht, en ver schillende groepen buiten die par tij „ondenkbaar" zou zijn binnen een klassieke één-partij-staat. De belangrijkste daarvan zijn de ultra-rechtse en nationalistische Pan-Iraanse partij, een zich soci aal-democratisch noemende groep die zich onlangs van de Her levingspartij heeft afgescheiden, en een veertigtal parlementsleden die onlangs uit deze partij stapten en zich aansloten bij een groep intellectuelen die kritisch staat te genover met name het beleid van eerste minister Jamshid Amoe- zegar. Zambia zit op het ogenblik econo misch volslagen aan de grond, Juist door de slechte koperprijs. Zo zeer zelfs dat het Internationale monetai re fonds (IMF) een lening gaat ver strekken van 2,25 miljard gulden. Het fonds zal echter wel strikte voorwaar den stellen voor het te voeren econo misch beleid in Zambia, net zo goed als het dat deed voor andere landen die leningen krijgen (waaronder Zaïre en Peru, twee andere koperprodu centen). Zuid-Afrika Tijdens het bezoek aan Zambia ver dedigde Schmidt zijn verzet tegen embargo's gericht tegen Zuid-Afrika. Op de lange termijn gezien is het niet verstandig de economie van dat land te vernietigen, aldus de bondskanse-' lier. President Kaoenda, die naast hem zat, wilde niet reageren op die Minister van binnenlandse zaken Charan Singh en Raj Narain (volks gezondheid) werden eerder ontsla gen, nadat zij kritiek hadden laten horen op Desai. Zij verwijten hem onder andere nalatig te zijn bij het vervolgen van ex-premier Indira Gandhi. Als reactie op 't ontslag ga ven vier andere bewindslieden on middellijk de pijp aan Maarten. Singh, die wordt beschouwd als de machtigste man binnen de regering na Desai, zei dat hij binnen de Jana- ta-partij zal blijven. Deze samenbal ling van politieke partijen van gema tigd links tot uiterst rechts beheerst de huidige Indiase regering, maar had vanaf het begin met grote span ningen te kampen. Sinh en Narain behoren tot Indiase volkspartij (BLD), die vooral belan gen van zakenlieden en grootgrond bezitters heet te vertegenwoordigen. Mede door de betrokkenheid van deze partij heeft de Janata-regering het verwijt gekregen, niet hard ge noeg op te treden tegen grootgrond bezitters die waren beschuldigd van moord op kastelozen in India. Indira Gandhi heeft bij het aarzelen van de regering-Desai goed garen ge sponnen. Waarnemers menen dat mede daar om de Indiase volkspartij zo sterk aandringt wegens haar vervolging, onder andere voor het uitroepen van de noodtoestand, voor de verkiezin gen anderhalf Jaar geleden. Indira Gandhi was toen premier. Indiase kranten verhaalden gisteren ook over verschillen van mening over economische zaken binnen de Jana ta-regering. Desai wil meer nadruk leggen op het platteland doorland hervormingen en het stichten van kleine bedrijfsjes, iets waar de India se volkspartij zich tegen verzet. Ove rigens werd de stap van Desai de twee ministers te ontslaan over het alge meen toegejuicht in de Indiase kranten. TOKIO Japan heeft de Europese Gemeenschap gevraagd discriminerende beperkingen op de invoer van een vijftigtal goederen uit Japan op te heffen. Het gaat om artikelen als auto's, televisietoestellen en porcelein. De Japanse regering heeft dit aan de orde gesteld in de internationale on derhandelingen over verlaging van invoerrechten en afschaffing van an dere handelsbelemmeringen in het kader van de GATT (Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Han del) in Genève, de zogeheten Tokio- ronde. De EG had daar gevraagd om selectieven waarborgen tegen een on- gewenste toeneming van de invoer uit bepaalde landen. De GATT staat invoerbeperkingen toe als het buitenlandse produkt de markt van het importerende land ernstig dreigt te verstoren of als de binnenlandse industrie van een land schade lijdt van de buitenlandse con currentie. Japan is tegenstander van dat soort bepalingen omdat het van mening is dat ze discriminerend zijn voor Japanse exportprodukten. In het afgelopen jaar was de waarde van de Japanse goederen die naar de Euromarkt werden uitgevoerd onge veer 12,5 miljard gulden hoger dan de waarde van de goederenstroom in omgekeerde richting. Japan heeft al herhaaldelijk beloofd maatregelen te zullen nemen om het evenwicht te herstellen, maar tot dusver is zijn uitvoer sterker blijven toenemen dan zijn invoer. door J. den Boef Met spanning wachten christenen in de DDR (Oost-Duitsland) af, hoe de autoriteiten zullen reageren op de bezwaren van de leiding van de Evangelische kerk in dat deel van Duitsland tegen invoering op 1 september van verplicht militair onderwijs op de scholen bezwaren die zeer onlangs in een kanselboodschap openbaar werden gemaakt. Deze boodschap die wij gedeelte- lijk hiernaast publiceren werd be- •geleid door een ..oriënteringsadvies", "waarin uiteengezet wordt wat dit mi litaire onderwijs inhoudt. Het begint in de negende klas. is ook voor meis jes bestemd en gaat over thema's als: de zin van de socialistische landsver dediging; het karakter van een moge lijke oorlog; de eisen die aan de bur gerlijke verdedigingskrachten wor den gesteld; militaire beroepen in de strijdkrachten en andere gewapende organen; en bewapening en uitrus ting van socialististische legers. Ook wordt in de negende klas een leervak voor burgerlijke verdediging ingevoerd. Aan het eind van het leer jaar moeten jongens en meisjes twee weken lang vijf uur per dag militaire sport beoefenen, op het „veld" en leren hoe te handelen bij alarm en catastrofes en eerste hulpverlening oefenen. Voor de jongens wordt op basis van vrijwilligheid een „voor- for' militair kamp" ingericht dat onder leiding van officieren komt te staan. Hier wordt ook geleerd, hoe met kleinkaliber wapens moet worden omgegaan. Tiende klas Volgens het oriënteringsadvies van de Evangelische kerk zijn die twee weken in het kamp bedoeld als ge wenning aan de militaire dienst, ook aan de minder aangename kant er van: niet met verlof, geen bezoek, geen alcohol, niet roken. Van 1 sep tember 1979 af wordt het theoretische onderwijs in de tiende klas voortge zet, aan het eind waarvan een afslui tende oefening van drie dagen volgt. Bij de nieuwe maatregel zijn dan alle 14- tot 16-jarigen betrokken. In het onderwijs in de DDR bestaat een gebrek aan gekwalificeerde do centen. Men vreest dat voor het mili taire onderwijs onvoldoende didac tisch geschoolde en op dit gebied deskundige krachten te vinden zullen zijn. De kerken zijn daarom bevreesd dat het onderwijs in de handen van militairen of militaire partijfunctio narissen zal worden gelegd. Volgens sommige kerkelijke leiders behoort het militaire onderwijs tot een pakket eisen uit Moskou. Dat partijchef Erich Honecker juist op dit punt aan Moskou tegemoet is geko men, heeft te maken met zijn eigen positie, die door stalinisten zou wor den bedreigd. In kerkelijke kringen kan men vernemen dat in de partijlei ding de hoop bestaat dat op basis van de algemene publieke afkeer, die in de DDR tegen het militaire bedrijf bestaat, het volk op grond van deze schijnbare concessie aan de harde lijn zich meer op de liberalere koers van Honecker en de zijnen zal oriën teren. Het zal voor Honecker moeilijk zijn om het plan terug te draaien, ook al zijn de betrekkingen tussen kerk en staat belangrijk verbeterd. Het is zelfs de vraag of hij kan ingaan op het verzoek om het militaire onderwijs in elk geval niet verplicht te maken. Opheffing van de verplichting zou aan het karakter van het nieuwe leer vak niets veranderen, maar talrijke (ook rooms-katholieke) christenen, wier kinderen er bij betrokken zou den raken, een gewetensconflict be sparen. Een weigering zou de geënga geerde christenen in de DDR het ge voel kunnen geven dat zij tweede rangs burgers zijn. Overigens is het militaire belang niet de enige reden voor invoering van het nieuwe leer vak. De als stalinistisch geldende mi nister voor de strijdkrachten Hoff mann zei hierover in een toespraak tot de partijhogeschool: ..De nieuwe maatregelen vloeien voort uit een dwangpositie, waarop de partij niet anders kan reageren. Tegenover een niet alleen ideologie-loze, maar op standige en lijdelijk verzet plegende jeugd is ideologische indoctrinatie en politieke agitatie steeds meer nood zakelijk". Opstandige jeugd Al enkele Jaren beklagen de autoritei ten in de DDR zich over het gebrek aan discipline en verantwoordelijk heidsgevoel bij de jongeren in de DDR. in het bijzonder in de „hogere kringen". Het zijn volgens partijfunc tionarissen juist degenen voor wie al het denkbare wordt gedaan en die „een zeker perspectief" hebben. Om de onverschilligheid en opstandig heid bij de jeugd in een zo vroeg mogelijk stadium te kunnen bestrij den, heeft de partij gekozen voor mili tair onderwijs van de negende klas af, waarmee 14-jarigen worden opgevan gen. Zo probeert men te voorkomen dat zij moeilijkheden veroorzaken als zij eenmaal achttien jaar zijn. De kerk stelt zich in haar verzet tegen het militaire onderwijs opvallend so lidair op met de liberale krachten binnen de leiding van de staat. Zo constateert de kerk dat invoering van het gewraakte leervak de naam van de DDR als „Duitse vredesstaat" kan schaden. In het oriënteringsadvies zegt zij: „Een door angst en dreiging bepaald veiligheidsdenken is geen stap meer naar vrede, omdat zij tot handelingen leidt 'die aan de andere zijde eveneens angst veroorzaken en tot tegenmaatregelen aanleiding ge ven. Omdat het voorgenomen militai re onderwijs een deel van dit gevaar lijke mechanisme is, lijkt het ons als middel om de vrede te verzekeren weinig geschikt." De kerk ziet het gevaar „dat gewen ning ontstaat aan het oplossen van conflicten met militaire middelen. Deze gewenning kan op langere ter mijn een hindernis blijken te zijn voor een werkelijk ontwapenings-be- wustzijn, terwille waarvan wij een opvoeding nodig hebben, die mensen in staat stelt om met geweldloze mid delen naar het oplossen van conflic ten te streven". „Christenen en kerken hebben in toenemende mate als hun op dracht erkend: onze wereld vrede te brengen. De verzoening die God tegenover alle vijandschap van de mensen gesteld heeft, is de basis van ons leven. Daarvan te getui gen, zijn we aan alle mensen ver plicht. Omwille van deze opdracht werken wij als gemeente van Je zus Christus mee. waar spannin gen weggenomen, vertrouwen ver sterkt en veiligheid onder de vol keren vergroot kunnen worden In onze kerken hebben zich van wege de invoering van militair on derwijs in de scholeh veel bezorg de stemmen doen horen. De lei ding van de conferentie van verte genwoordigers van de Evangeli sche kerk heeft harerzijds deze bezorgdheid eigen gemaakt en de regering gevraagd, het vak mili tair onderwijs niet in te voeren. Zij heeft een uitvoerige mondelinge voorlichting ontvangen over de in voering van dit leervak in de ne gende en tiende klassen. 4 De conferentie betreurt dat geen rekening werd gehouden met de kerkelijke bezwaren en heeft de regering gevraagd haar voorne men opnieuw te overwegen. De conferentie vreest dat door de in voering van verplicht militair on derwijs de opvoeding tot vrede juist in het bewustzijn van de jeugd tot grote schade kan leiden en dat de geloofwaardigheid van de vredespolitiek van de DDR er door op het spel komt te staan. In deze situatie komt de opvoe ding tot vrede in onze gemeenten en gezinnen bijzondere betekenis toe. Wij moeten er voor zorgen dat: wij ruimte scheppen voor vre- des- en verzoeningsgezindheid; door ons vertrouwen en open heid zichtbaar in praktijk worden gebracht; bij de oplossing van conflicten niet de macht het laatste woord heeft. De ouders en medewerkers in onze gemeenten dragen een bijzondere verantwoordelijkheid voor de op voeding tot vrede. Hoe dat ge beurt, moeten wij gemeenschap pelijk leren en daarbij elkaar hel pen. Een eerste oriënteringsadvies wordt aan de gemeenten ge zonden. Het geweten van velen is belast door de beslissingen, die zij moe ten nemen. Tot hen zouden wij willen zeggen, dat wij hen met onze voorbede en de steun die wij kunnen bieden, zullen begeleiden. Berlijn, de 14de Juni 1978 De conferentie van de leiding der Evangelische Kerk (Deze bood schap werd ook verzonden aan andere protestantse kerkelijke ge meenschappen. wier vertegen woordigers aan de conferentie hebben deelgenomen.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7