Schemerig eind van debat De tekening van een lezer Trouw Commentaar Hoop en vrees (1) Hoop en vrees (2) Ombuigen (1) Ombuigen (2) Jongeman bekent 140 diefstallen Duidelijke spanning binnen de CDA-fractie Lichte averij - maar inwendig méér kneuzingen 'Aanleg spoorlijn Schiphol-Leiden niet vertragen' HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Juni toch nat Strandweer waar zit leeftijdgenoot? stuur 'n brief wie heeft lust waar zijn ze? mooie gedachte ZATERDAG 1 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 De meerderheid van de Tweede Kamer heeft in het Urenco-debat uiteindelijk gekozen voor een op lossing tussen hoop en vrees. De kamer putte genoeg hoop uit het vurig beleden geloof van de rege ring in de goede wil van Brazilië en de Urenco-partners Duitsland en Engeland om tot waterdichte ga ranties te geraken over het te leve ren uranium. Anderzijds bleef de kamer beducht voor de ontoerei kendheid van de nu gemaakte af spraken. Dit leverde het weliswaar niet opti male, maar toch ook weer niet onredelijke compromis op, dat de Het doet tegen de achtergrond van dit aarzelend instemmen van de Kamer (terecht aarzelend, omdat de tot nu toe bereikte resultaten immers duidelijk onvoldoende zijn) uitermate pijnlijk aan hoe losjes de regering bij monde van premier Van Agt met dit compro mis is omgesprongen. Van Agt reduceerde het door Nederland te maken voorbehoud tot een volken rechtelijk heel gebruikelijke gang van zaken. Onvoorziene omstandigheden, die een ingrijpende verandering in de veronderstelde situatie opleveren, plaatsen een contract automatisch in een nieuw licht met als piogelij- Zowel kabinet als oppositie heeft deze week gepleit voor een ingrijpende ombuiging om onze werkgelegenheid veilig te stellen, de economie te stimuleren en de inflatie verder in toom te houden. Het is nuttig die gezamenlijke be reidheid te onderstrepen, omdat er toch wel heel duidelijk uit blijkt hoe wijdverbreid de opvatting is, dat ingrijpende maatregelen nodig zijn om onze economie uit het slop te halen. leveringsvoorwaarden aan Brazilië zullen worden aangescherpt met een Nederlands voorbehoud: op het moment van levering van het Almelose uranium moet er uitzicht zijn op een deugdelijke opslagre geling voor het bij de uraniumver- werking vrijkomende gevaarlijke plutonium. Zo niet dan kan het parlement of de regering alsnog besluiten niet te leveren. Dit resultaat betekent overigens nog niet dat de kou nu van de lucht is. Hoop en vrees zullen het beeld van de komende jaren blijven be palen, temeer wanneer men be denkt hoe moeilijk het straks zal ke consequentie dat een partner zijn contractverplichtingen niet be hoeft na te komen, zo meende Van Agt. Daarmee dekte hij de wel degelijk de door de regering gedane con cessie toe, dat Nederland dit voor behoud expliciet zal vermelden en het bovendien de onvoorziene om standigheid nauwkeurig om schrijft, namelijk dat er uitzicht moet zijn op een opslagregeling. De premier heeft hiermee (onbe doeld wellicht, gegeven ook de geprikkelde stemming waarin het debat werd gevoerd) de indruk gewekt dat het gemaakte voorbe houd in feite niets voorstelt. Het Beide plannen laten echter ook zien, dat er tussen de ene en de Dit verschil in politieke opvat- andere oplossing grote verschillen ting (want de politieke wenselijk- De keus van de oppositie laat de overheidsuitgaven en de sociale j voorzieningen belangrijk minder ongemoeid. Daar staat echter te genover een aanzienlijk forsere aanslag op dc midden- en hogere inkomens. Een ambitieus plan, omdat het onder de huidige om standigheden niet meer gaat over genoegen nemen met minder groei (in inkomen), maar om een duide lijke inkomensachteruitgang voor grote groepen van de bevolking. Hoe moeilijk het is zo'n offer te vragen, moge wel blijken uit de opmerking van Den Uyl, dat het nu zittende kabinet daartoe zeker niet in staat mag worden geacht. Kennelijk vermag alleen de PvdA naar eigen taxatie de mid den- en hogere inkomens enthousi ast te maken om belangrijk meer te offeren. Het risico is groot dat beide plan nen de komende maanden sterk polariserend zullen gaan werken. De eerste reacties van de vakbewe ging (CNV) geven alle aanleiding voor deze veronderstelling. Het gevoel bestaat dat de lasten van de ombuigingsoperatie in het plan van de regering te gelijk zijn verdeeld, of anders gezegd dat te weinig recht is gedaan aan het principe dat de sterkste schouders de zwaarste lasten zullen moeten dragen. Betekent dit nu, dat er een keus moet worden gemaakt tussen bei de plannen? Dat behoeft niet, ten minste wanneer beide partijen be reid zijn zich niet al te fanatiek vast te bijten in de eigen veronderstel lingen. Want goed beschouwd zijn de plannen inwisselbaar met als spil de middeninkomens. Het kabi net handhaaft te gemakkelijk de doelstelling dat hun koopkracht niet of nauwelijks mag worden aangetast. Vakbeweging en oppo sitie daarentegen oordelen te licht vaardig over hun offervaardigheid. De sleutel ligt de komende maan- DEVENTER (ANP) De negentien jarige P. H. B. uit Arnhem heeft be kend in de afgelopen acht maanden 140 diefstallen en insluipingen te heb ben gepleegd. De buit, ongeveer 80 tot 90.000 gulden aan geld en che ques, ging op aan heroïne. B. opereer de hoofdzakelijk overdag in Deven ter, Arnhem en andere plaatsen in die omgeving, waarbij hij werd geholpen .door twaalf andere verdachten uit Deventer en Arnhem. zijn om ons bij eventueel onvol doende gebleken perspectieven nog aan de contractverplichtingen te onttrekken. Daar staat de hoop tegenover dat Nederland de nog resterende tijd kan benutten om een opslagrege ling tot stand te brengen, een mo gelijkheid die wc niet zouden heb ben wanneer de beslissing gisteren negatief was geweest. Alles bij elkaar geen geringe verantwoorde lijkheid waarvoor de regering zich deze week sterk heeft gemaakt en waarmee de Kamer sterk aarze lend heeft ingestemd. door Willem Breedveld DEN HAAG De grauwe morgenschemer, waarin zich giste ren het debat over de Urenco-affaire oploste, illustreerde heel indringend het dilemma dat de afgelopen weken het parle ment in de ban had gehouden: het hachelijk subtiele manoeu vreren in het grensgebied van geloofwaardigheid en ongeloof waardigheid, het nog net wel in kunnen staan voor de eigen verantwoordelijkheid en dat net niet meer kunnen. Waar houdt het één op en begint in feite het tegendeel? compromis heeft daarom op voor hand al groot wantrouwen gewekt, waarvan de oppositie dankbaar ge bruik heeft gemaakt. Voor de CDA-ers die de afgelopen weken hebben geworsteld met het dilemma van het wel of niet leve ren van het uranium, moet dit een uiterst onaangename ervaring zijn geweest. De regering zal er daar om goed aan doen de preciese tekst van het voorbehoud, zoals die aan de verdragpartners zal worden vermeld, te publiceren. Twijfel over deze belangrijke zaak kan de zaak alleen maar schade doen. Want daar ging het om, de geloof waardigheid en verantwoordelijkheid in een zo principiële kwestie als het leveren van verrijkt uranium aan Brazilië, een land dat het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens niet heeft ondertekend en dat bijgevolg doelbewust de ruimte open laat om eventueel zelf atoombommen te maken. De principieel meest zuive re benadering is daarom zo'n land geen uranium te leveren zolang het die ruimte niet prijs wenst te geven. GGVGCht in de atoomenergie gaande is. In die visie betekenden geloofwaardigheid en verantwoordelijkheid juist mee doen. om aldus de ontwikkeling in de gewenste banen te leiden. Voorwaar de is dan echter wel dat er sprake is van een greep op de ontwikkeling en een sturing in de gewenste richting. Is die greep en sturing onvoldoende, dan wordt een grens gepasseerd, waarin geloofwaardigheid, in onge loofwaardigheid omslaat. Het gaat dus duidelijk om een voorwaardelijk meedoen. Hoe zwaar moeten echter de voorwaarden zijn om nog net ge loofwaardig te blijven? De overgrote meerderheid van het parlement heeft zich echter van meet af aan gedistantieerd van deze „scho ne handen theorie", met als voor naamste motivering dat er nu een maal een onmiskenbare ontwikkeling Tekeningen, bij voorkeur in liggend tormaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 589, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. bestaan. Nader beschouwd blijken die vooral voort te spruiten uit een nogal uiteenlopende kijk wat de gemiddelde burger nog wèl en wat hij niet meer voor zijn rekening wil nemen. Zo stelt het kabinet zich heel duidelijk op het standpunt, dat een meerjarige min-lijn voor zowel de hogere als de lagere inko mens niet realistisch is. Voor Den Uyl daarentegen is een heel duide lijke min-lijn voor de inkomens vanaf het modale inkomen en ab solute voorwaarde. heid en de min-of-meer objectieve inschatting over het haalbare daar van overlappen elkaar) heeft ver strekkende consequenties voor de uitkomsten van het te voeren be leid. De keuze van het kabinet- Van Agt impliceert de noodzaak van meer ombuigingen in de col lectieve sector (sociale voorzienin gen en overheidsuitgaven.) Het kabinet is daardoor gedwon gen tot een reeks pijnlijke ingre pen: een zekere ontkoppeling van de sociale minima van het netto minimumloon, eigen bijdrage bij gebruik van dokter of ziekenhuis, forse ingrepen in de departements uitgaven. den bij de middeninkomens. Wel licht is het kabinet bereid hen alvast een duwtje in de goede rich ting te geven. AANTJES: /NAENEER IS WEL ERG DIK GEWORDEN DE LAATSTE TUD Onmiskenbaar heeft het a.r.-deel van het CDA de afgelopen weken het meest geworsteld met dit dilemma. Het vond weliswaar ruim steun bij de PvdA. maar die partij droeg als oppo sitiepartij nu eenmaal geen verant woordelijkheid voor de beslissing. Jan van Houwelingen c.s. moesten derhalve primair een gevecht leveren met een onwillig kabinet, een gevecht ook. waarvoor weinig begrip bestond in de rest van de CDA-fractie. gemak kelijk overtuigd als zij was van de toereikendheid van de garanties die de regering voor de levering van het, uranium aanwezig achtte. Zoals Van' Houwelingen bitter moest vaststel len: „Ik heb de indruk dat we met veel mooie leuzen inzake ons streven de atoombewapening tegen te gaan. toch bezig zijn de grenzen te passe ren". Het had Van Houwelingen c.s. bovendien gestoken dat de regering überhaupt niet ingegaan was op dit dilemma, maar dat zij zich integen deel neer moesten leggen bij het on derhandelingsresultaat van de afge lopen maanden. Een resultaat dat nu juist te licht was bevonden. Prestatie Het is tegen die achtergrond geen geringe prestatie dat fractievoorzit ter Wim Aantjes de eenheid van de fractie wist te bewaren en bovendien nog kans zag de aanvaring met het kabinet tot lichte averij te beperken. Naar buiten toe was de eenheid gered met een bovendien niet onredelijk resultaat. Er is hoe dan ook een voor behoud gemaakt ter zake van de leve ranties. dat het parlement in de gele genheid stelt de zaak alsnog af te sluiten als er straks te weinig uitzicht bestaat op een opslagregeling voor het plutonium. De inwendige kneuzingen zijn echter aanzienlijk groter. In de wandelgan gen heerste een geprikkelde sfeer, waarin nogal wat onbegrip viel te beluisteren over de opstelling van de groep Van Houwelingen c.s. Waar ma ken ze zich toch zo druk over. als tegenwoordig een kind van veertien jaar al een atoombom kan maken?, was één van de karakteristieke op merkingen. Het Urenco-debat bracht aldus een duidelijke spanning binnen het CDA aan het licht, die in de toekomst nog wel eens vergaande consequenties kan hebben. De beuk erin! Diezelfde spanning werd ook voel baar in de relatie tot het kabinet Premier Van Agt had vorige week al moeten ervaren hoe lastig een deel van het CDA kon zijn, toen Wim Aantjes een samenhang eiste tussen de bezuinigingsnota enerzijds en her vormingsvoorstellen anderzijds. Van Agt kwam deze week krachtiger uit de bus. Hij stelde zich vierkant op tegen de groep Van Houwelingen. zelfs in die mate dat er achter het groene gordijn driftig gemompeld werd dat „de beuk er dan maar in moest." Het bereiken van een compromis werd daardoor niet gemakkelijker en de weinig elegante manier waarop Van Agt dit eindelijk presteerde (het voorbehoud zou slechts een doodge woon volkenrechtelijk gebruik zijn met andere woorden het stelt daarom in feite ook niets voor) was al even zeer geen bijdrage tot een verbetering van het klimaat. Het debat eindigde inderdaad zeer betekenisvol in een grauwe morgenschemer, met als voornaamste luchtpuntje dat het re ces nu toch echt begonnen is. Van een onzer verslaggevers •AMSTERDAM De aanleg van de nieuwe spoorlijn tussen Schiphol er Leiden mag niet vertraagd worder door een snelle voltooiing van de aan sluiting op het Amsterdamse Cen traal Station. Dat heeft een adviesgroep bestaande uit de gemeente Amsterdam, de pro vincie Noord-Holland en Rijksambte naren geschreven aan minister Tuijn- man van verkeer en waterstaat. De minister had de adviesgroep ge vraagd welke prioriteiten gestelc moeten worden bij de aanleg van d- Schiphollijn. Het eerste traject Schiphol-Amsterdam-Zuid, zal eino dit jaar geopend worden. De verbinding tussen de luchthaven en Leiden zou daarna gereed moetei komen en dan pas het stuk tusser Amsterdam-Zuid en het Centraa Station via de westelijke ringspoor- dijk. Afgezien van de eerste week die goed weer heeft gebracht is de afgelo pen maand over het geheel genomen tegengevallen. Vooral in de laatste week heeft juni vooral bij de horeca veel kwaad bloed gezet, hoewel na tuurlijk boeren en tuinders daar heel anders over dachten. Ondanks die droogte van juni is de maand toch op een flink aantal plaatsen als een nat te periode naar voren gekomen. In Deurne bij Eindhoven, waar alleen al vanaf 22 juni tot gistermorgen 66 millimeter water viel. kwam de hele maand op 106 millimeter. Zwijn- drecht deed het bepaald ook niet op een koopje met 105. Oosterbeek 100, Zwolle 78, in Groningen plaatselijk meer dan 90, maar Ulrum 60 millime ter. In het zuidwesten ving Roosen daal 77 millimeter neerslag op (nor maal 51) op achttien dagen met 0,1 of meer. De wind waaide er overwegend uit noordelijke richtingen (53 pro cent) met een overmaat (32 procent) uit het noordwesten. De gemiddelde luchtdruk bleef er met 1013 millibar bijna 3 millibar onder de normale waarde. Op niet minder dan tien da gen onweerde het in Roosendaal: de gemiddelde etmaaltemperatuur viel over juni precies normaal uit (15.3 graden) maar overdag was er een te kort van de gemiddelde maxima van -1.5 graden. Het aantal zomerse da gen is er vijf geworden, terwijl dertien maal het kwik op dertien graden stond of daarboven. In de actuele luchtdrukverdeling zitg weinig perspectief. Het enige waar we van kunnen profiteren zijn ruggetjes van hoge druk met wat opklaringen, gistermiddag liepen de barometers in Engeland en onze omgeving mooi vooruit maar voor de rest blijven oceaanstoringen naar West-Europa komen dat in feite als een magneet op deze systemen werkt. Het betekent een prolongering van het veranderlijke en koele weer met wind tussen zuidwest en noordwest. Op dit ogenblik is een IJsanddepresi- ie in de picture. Hij maakt vorderin gen in de richting van de Noordzee. Het bijbehorende front zal vandaag later op de dag de bewolking van het noordwesten uit doen toenemen ge volgd door nieuwe regen, die echter vermoedelijk pas zondag vervelend gaat worden. De stromingen in de hogere niveau's tot op zijn minst 12.000 meter zijn zo gericht dat de storingen via het noordwesten en noorden van de Britse eilanden vrij gemakkelijk tot Nederland kunnen doordringen. Op de hoogtekaarten is verder te zien dat boven de Noordzee een koude put voor handen is, die ook al weer tot op zijn minst twaalf kilo meter hoogte herkenbaar is. De tem peratuur boven onze omgeving op 5.000 meter is met -20 a -22 graden onder normaal (-17,5 graden). Geen wonder dat de laatste buien in het Noordzeegebied vooreerst nog wel niet gevallen zullen zijn. Houd ook wat dit betreft vooral maandag in de gaten. Vrijdagmiddag manifesteerde zich over oostelijk Friesland en wes telijk Groningen flinke regenbuien met onweer die ook plaatselijk hagel gaven. In mijn eigen woonplaats was om 18.46 uur er slechts een verschil van twee tellen tussen bliksem en donder. De buien in mijn omgeving waren allerminst verspreid. Vandaag eerst hoogstens een lokale bui en voor de rest opklaringen. Later opkomende bewolking. In het noord-, westen eventueel gevolgd door regen Matige af en toe krachtige west tot zuidwesten wind. Verdere vooruitzichten: eerst regen, later weer wat opklaringen. HOOGWATER ZONDAG 2 JULI. VliMtnfen 13.15 Ilaringvlietüluizen 13.24 Rotter dam 2.14-15.16, Schevrninfcn 1.54-14.25, IJmul- den 2.33-16.62, Den lleidrr 9.40-22.02, HarliiiK<-n 8.49-21.14, Delfzijl 10.55-23.11. HOOGWATER MAANDAG 3 JULI. Vlis-inren 1.34-13.59, Haringvlietsluiien 1.46-14.11, Rotter dam 3.36-15.5». Scheveningen 2.42-15.12. Minui den J.19-15.47, Den Helder 7.11-19.39, Harlingen 9.40-22.02, Delftijl 11.44 Weerrapporten Eelde Eindhoven Oen Helder Rotterdam Malaga Mailo'ca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wonen Zunch Casablanca Istanbul Tunis waar tx licht bew onbow ha» bew hall bew llllll Br. C43-. mS bur. Co- „Nette eerl. man, 63 j.,gesch., niet onbem., met privéauto en won., hobby's rijpaarden, zkt. kennism. m. lieve juffr.. liefst jonge, om samen nog van deze zomer te genieten". Een bijna pensioengerechtigde man dus. die een liefst jonge vrouw zoekt. Dat schijnt erg vaak voor te komen. Want na tuurlijk zijn er genoeg wat oude re vrouwen met wie deze nette eerl. man. gesch.. niet onbem., net zo goed van deze zomer zou kunnen genieten, maar die moet hij niet. „De mannen van deze leeftijd die een vriendin zoeken, zoeken deze in de veel jongere categorie", klaagt een alleen staande. werkende vrouw van 55 in Sextant, het maandblad van de NVSH. Na veertien jaar samen is ze nu alleen en dat bevalt haar maar niks. Ze schrijft gezond, vi taal en ontwikkeld te zijn, een zeer behoorlijk inkomen en een eigen huisje te hebben, en er voor haar leeftijd aantrekkelijk uit te zien. Kortom: ze heeft alles, be halve een goede vriend van haar eigen leeftijd. „Met mij zijn er in deze leeftijdscategorie veel vrou wen die in dezelfde omstandighe den verkeren, er ook leuk uitzien en eigenlijk alle kansen zouden moeten hebben een goede vriend te vinden, die het leven met hen Nette eerl. MAN, 63 j., ges. tv. met onbem met privé-auto en won., hobby's rijpaarden, /kt kennism. m. lieve JUFF., Ivfsn jonge, om samen ook noa .•an! deze zomer te genieten. AH-.- br. m. foto komen in aanmerk. zou willen delen. Het idiote is echter dat het een welhaast on mogelijke wens lijkt een vriend te vinden van dezelfde leeftijd en ongeveer dezelfde omstandighe den. Als je, zoals ik vele ad vertenties hebt gelezen dan vind je steeds, dat mannen tussen de 50 en 65 jaar vriendinnen zoeken tot 45 jaar. Daarboven zijn de vrouwen te oud! Willen wij een man. dan moeten we bij de ge pensioneerden terecht öf bij mannen die geen fut meer heb ben om met een jongere te begin nen, kneusjes, zielepieten enz. Niet dat ik hun ook geen fijne vriendin gun. maar er mag toch wel harmonie zijn tussen de vita liteit en ondernemingszin van beide partners". Nou is het misschien stomtoeval- lig, maar in de rubrieken „huwe lijk en kennismaking" uit twee zaterdagse kranten (waaronder Trouw) die we er op nasloegen, was die ene nette eerlijke man van 63 haast de enige die een jongere vrouw zocht (en waar schijnlijk nóg zoekt). Een heer WEDUWNAAR. 63 |r„ zoekt langs deze weg een eenv vrouw, in de huiselijke kring, in, de leeft, van 50 tot 65 jr., niet gesch.. woon aan de rand van •Oost-Overijssel, volop natuur schoon, ben in bezit van eer eigen woning, vindt de een z aamheid een verschrikking van achter in de vijftig, ook niet geheel onbemiddeld, te oordelen naar zijn comfortabele bunga low. wil een vrouw tot vijftig jaar. een WAO-er van 60 noemt hele maal geen leeftijd en een weduw naar van 63 die het alleen niet uithoudt, vindt het uitstekend als zijn toekomstige partner ook tegen de 65 loopt. Een bemiddel de zakenman in het midden des lands zoekt eigenlijk aileem maar een gezette vrouw, en dan mag ze best tussen de 60 en 68 zijn. Alleen een weduwnaar van 62 wil een echtgenote tussen 40 en 50 jaar, en een 65-plusser moet per se een „jongere alleenst. dame", maar dan ook alleen voor vakantie en weekends. Zoals gezegd, misschien is het stomtoevallig dat er in deze twee rubrieken (samen wèl een com plete krantenpagina vol) nauwe lijks een oudere man naar een jonge vrouw vist. Om zulke ..jeugdzoekers" te vinden moet je waarschijnlijk dag in. dag uit de- kolommen er op naslaan, zoals die mevcouw in Sextant. Onder de 53 Zuidkoreaanse en twee Japanse studenten die be gin 1974 in Zuid-Korea opgepakt werden bij studentendemonstra ties tegen de regering, bevond zich de 30-jarige Yu In-tae. toen al afgestudeerd aan de universi teit van Seoel. Hij werd beschul digd van medeplichtigheid aan activiteiten van de studentenor ganisatie NDYSF, de nationale democratische jeugd- en studen tenfederatie. De organisatie zou betrokken zijn geweest bij een komplot tot omverwerping van de regering. In een noodwet van 3 april 1974 die inmiddels inge trokken is werd de NDYSF illegaal verklaard. Krachtens die wet kon iedereen die de organisa tie „geprezen of aangemoedigd, dan wel er mee gesympathiseerd had" de doodstraf of gevangenis straf krijgen. De heer Yu werd door een krijgsraad ter dood ver oordeeld. De aanwezige delegatie van Amnesty had in deze krijgs raad ernstige wettelijke misdrij ven geconstateerd, zoals het los krijgen van schuldbekentenissen door foltering. Yu's straf werd in levenslang omgezet, maar acht anderen werden op 9 april 1975 wel geëxecuteerd zonder dat ze in beroep konden gaan. De heer Yu zou er lichamelijk nu zeer ernstig aan toe zijn als gevolg van een afwijking aan de alvleesklier, waaraan hij sinds zijn zeventien de jaar lijdt. Sinds zijn arrestatie kampt hij ook met een hardnek kig eczeem en werd hij behan deld voor aambeien. Brieven met het verzoek om zijn onmiddellijke vrijlating of ten minste een goede medische be handeling in een ziekenhuis voor burgers kunnen beleefd als al tijd en in het Engels gericht worden aan: H. E. President Park Chun-hee, President of the Repu blic of Korea The Blue House Seoul. Republic of Korea, en aan: H. E Mr. Lee Sun-choong. Minister of Justice - Department of Justice - Seoul. Eventueel ook aan de ambassadeur in ons land Z.E. de heer Hakoo Yeon. Rus- tenburgerwerg 2. 2517 KE Den Haag. Misschien hangt het wel op de tentoonstelling „Goed gemutst" (die, zoals we al schreven, de ko mende twee maanden in de Gro te Kerk van Westzaan te zien is), misschien ook hebben ze het niet kunnen bemachtigen. In elk ge val willen we u op dit moment alvast het hoeden-reclamerijn doorgeven dat mevrouw Var Saane uit Amsterdam zich herin nert. Het was een parodie op psalm 25 ver 6. waarmee de allang niet meer bestaande hoedenwinkel van Donker in dt Amsterdamse Kinkerstraat zo te gen 1910 reclame voor zijn artike len maakte. „Wie heeft lust meneer te wezen? Dan koopt hij een Donker's hoed. Dan zal hij een wijs man wezen, weten hoe hij 'm dragen moet 'n Hoed die nimmermeer vergaat kan hij driemaal laten verven. En als hij hem niet meer staat kan zijn zoon hem later erven". Oneerbiedig? Zo was het vast niet bedoeld: de hoedenwinkelier was zelf protestant en stuurde zijn kinderen naar een keurige hervormde school. Waar zijn de slangen van de Indi ase fakir Singh Aujca en wat is er over van de man die ze op het vliegveld van Mexico's hoofdstad gestolen heeft? Dat ts de vraag waarover de Mexicaanse politie zich het hoofd breekt. De vijf slangen zaten in een tas van de fakir, die met zij-i dieren waar onder twee cob- Ys naar Mexi co was gevlog i om er een paar voorstellingen te geven. De man die ze stal moet zich doodge- schrokken zijn toen hij de tas openmaakte. De fakir zelf gelooft er ook niet ln dat zijn slangen opgewekt hun nummer voor de onbekende hebben opgevoerd, wèl dat ze onmiddellijk moeten hebben toegehapt. „Het verdient aanbeveling dat de stadsbestuurders en beleidsamb tenaren van Arnhem elk jaar twee maanden een ln de wintei en een in de zomer uitsluitend gebruik maken van het openbaar vervoer en de fiets". Een advies van de gemeentelijke afdeling cultuur, recreatie, sport- en jeugdzaken van Arnhem, be doeld om de mensen die het be leid daar uitstippelen met de neus op de realiteit te drukken Het gebeurt maar al te vaak dat beslissingen over fietsverkeer en de voorzieningen daarvoor geno men worden door mensen die zelf in geen jaren op de fiets hebben gezeten en er ln feite dus niet veel van kunnen begrijpen. Niet al leen in Arnhem natuurlijk, maar overal waar druk verkeer is. Een mooie gedachte om te onthouden en er vooral iets mee te doen voor alle mensen ln Nederland die iets over verkeersvoorzienlngen te zeggen hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5