Meningen over de waarde van Urenco- voorbehoud verdeeld Vijftien jaar voor drie bezetters provinciehuis Couveusekinderen in de knel maar ook uw >unigarant Van Agt verwacht partners te kunnen overtuigen Zwaarste straf tot nog toe in Zuidmolukse processen Ambtenaren zien zaak somber in Prijscompensatie van 1,2 procent voor werknemers Drie gevallen van polio Rita flatikfJiy Dr. Ruys: „Het is fysiek niet meer op te brengen" IK ZIE IK ZIE WAT JIJ OOK WEL ZIET 4 ZATERDAG 1 JULI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE CDA-fractieleider Aantjes schudt nzeifs premier Van Agt de hand na de ertje' afloop van het debat lijn Oppositieleider Den Uyl in de vroege uren van vrijdag in felle discussie met Van Houwelingen (CDA, tweede van links). Geheel links (ten dele zichtbaar) de PvdA'er Ter Beek, rechts naast Van Houwelingen de PvdA'er mr. K. G. de Vries n? Êen een een at n de digd !tS >r watl laar i irdige ;het i je 1 ANWB VERZEKERINGEN door Jan Sloothaak ASSEN De drie Zuidmolukkers die gisteren wegens de bezetting van het provinciehuis in Assen zijn veroordeeld to* vijftien jaar, hebben de hoogste straffen gekregen die tot nu toe in processen tegen Zuidmolukkers zijn uitgedeeld. In de eerste gijzelingszaak, die van de treinkaping bij Wijster, kretren alle verdachten veertien jaar. Het vonnis luidde gisteren vijftien jaar. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet Van Agt zal een exportvergunning voor de levering van verrijkt uranium aan Brazilië slechts onder voorbehoud verstrekken. Over de vraag of dat voorbe houd enige waarde heeft, bleven gisteren de meningen in politiek Den Haag verdeeld. Dat is de uitkomst van het Urenco- ;RS Kamerdebat, waarin het niet tot een lange tijd dreigende splitsing in de CDA-fractie is gekomen, en waarin het conflict tussen die fractie en het kabinet vrij soepel werd weggewerkt, V. var De exportvergunning zal in het voor- E> j uitzicht worden gesteld „onder het I voorbehoud dat ten tijde van de leve ring van verrijkt uranium aan Brazi lië (eind 1981, begin 1982) er voldoen- D de zekerheid zal bestaan, dat vóór dat het van Urenco afkomstige materiaal Bildt aan opwerking toe is (rond 1986). er reest* overeenstemming zal zijn bereikt over een deugdelijk opslagregime De er voor plutonium", aldus de door~Van Agt voorgelezen letterlijke tekst van de clausule. Die formulering, die premier Van Agt Boèr in het Kamerdebat in de nacht van donderdag op vrijdag vrijwel letter- i lijk overnam van het CDA-Kamerlid Van Houwelingen. verpakte premier nede- Van Agt in een uitgebreide verhande ling over het volkenrecht, en daarbij met name het vaststaande recht van ieder land om bij sterk gewijzigde omstandigheden tot een eenzijdige verbreking van een internationale overeenkomst over te gaan Van Agt rekende het onverhoopt niet tot stand komen van voldoende uitzicht lop een plutonium opslaüregime vóór .1981. tot dit recht. De oppositie-partijen PvdA. D'66 en PPR noemden dit voorbehoud een ..loos gebaar", omdat het ingepakt Was in de verhandeling over het vol kenrecht ..Ook zonder vermelding iou die regeling gelden", aldus een honende oppositie gisternacht bij de ontknoping van het langdurige Ka merdebat over Urenco. Letterlijk CDA-kamerlid Van Houwelingen zei gisterochtend na afloop van het Ka merdebat dat premier Van Agt letter lijk zijn woorden uit een eerder stadi um van het debat had overgenomen, en dat die woorden als voorbehoud zullen worden toegevoegd aan de in tentieverklaring over de afgifte van export-vergunning. Het kabinet zal die verklaring dezer dagen afgeven. Hij verweet de oppositie zich tegen beter in te hebben vastgebeten in de volkenrechtelijke verhandeling van premier Van Agt. terwijl die verhan deling. naar Van Houwelingen meent, geheel los staat van de clausule die in de door het ministerie van economi sche zaken af te geven intentieverkla ring zou worden ingevoegd. Bij ambtenaren van het departement van buitenlandse zaken op de ambte naren-tribune was de stemming gis ternacht over het algemeen vrij som ber over het voorbehoud dat premier Van Agt de Kamer beloofde in de intentieverklaring te zullen invoegen. Men verwacht dat de partnerlanden in de Almelose ultra-centrifugefa- briek. West-Duit-sland en Engeland grote moeite zullen hebben met de clausule, omdat deze in feite bete kent dat er tot 1981 onzekerheid zal blijven over de vraag of er verrijkt Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Minister Albeda heeft de werkgevers toestemming gegeven om aan alle werknemers, die niet on der een CAO vallen per 1 Juli een prijscompensatie van 1,12 procent te geven. De niet-CAO-trekkers krijgen daarmee dezelfde prijscompensatie, die de meeste werknemers die wèl onder een CAO vallen, sinds vandaag tegemoet kunnen zien. Voor de niet-CAO-trekkers is verder bepaald, dat zij voorzover zij tot nu toe niets hebben gekregen met terugwerkende kracht tot 1 januari een prijscompensatie van 1.94 pro cent mogen hebben. Voor de werkne mers. die in het laatste kwartaal van 1977een loon ontvingen van 2000 gulden per maand of minder is de toekenning van de prijcompensatie verplicht. Minister Albeda heeft zijn besluiten genomen op grond van het destijds nogal omstreden wet op de niet-CAO- lonen. Met deze wet wil hij bewerk stelligen dat de loonmatiging niet al leen wordt opgebracht door de werk nemers die onder een CAO vallen. Op grond van het besluit van minister Albeda. dat gisteren in de Staatscou rant is gepubliceerd, is het de werkge vers toegestaan om met ingang van 1 oktober 1978 een loonsverhoging toe te kennen van een half procent. tievoorzitter Aantjes anderzijds. Mi nister Van der Klaauw van buiten landse zaken legde zich pas op het allerlaatste moment bij de toezeggin gen neer. Het kabinet kwam met de toezeggingen deels terug op het har de betoog, dat premier Van Agt uranium aan Brazilië geleverd zal woensdag in de Tweede Kamer had worden. Ook Brazilië zal niet blij zijn gehouden. Toen leek het kabinet van met de nu ingebouwde onzekerheids- geen wijken te weten. De CDA-frac- factor, waarvan premier Van Agt ove- tie. waar op het laatst in feite nog rigens woensdag in de Tweede Kamer slechts een deel van de AR-vleugel nog zei dat hij zo'n element van onze- voet bij stuk hield, was al eerder kerheid niet wilde inbouwen. teruggekomen op de in de motie Van Houwelingen (uit februari) geëiste 'Ov*krtiii<r*kn' totstandkoming van een opslag-regi- i/vcituigcii me vóór 1981 Dat werd terugge- Premier Van Agt zelf erkende gister- schroefd tot voldoende uitzicht op de nacht na afloop van het Kamerdebat tijdige totstandkoming van zo'n desgevraagd dat er in het inbouwen regime. van de onzekerheidsfactor een risicio zit dat de partners nu alsnog uit Geen SDEan Urenco zullen stappen. Hij verwacht- te echter in staat te zijn de partners PvdA-woordvoerder Ter Beek con té overtuigen van de redelijkheid van cludeerde gisternacht dat er van de de clausule. In het Kamerdebat had roemruchte motie-Van Houwelingen hij even tevoren de overtuiging uitge- geen spaan meer heel was gelaten, sproken dat die partners met het „Het demasqué is compleet" voegde voorbehoud akkoord zullen gaan. Hij D'66-woordvoerder Brinkhorst daar- zei dat die landen voortdurend naar aan toe. veiligheidswaarborgen hebben willen Aan het eind van het Kamerdebat, streven, en dat dus te verwachten dat gisterochtend vroeg omstreeks valt. dat deze nieuwe, naar zijn oor- zes uur werd afgerond, werden alle deel voor de hand liggende, waarborg moties van de oppositie verworpen, wordt toegevoegd. CDA. VVD. SGP. GPV en DS'70 steunden ze niet. De moties vroegen Ook liepen gisteren de meningen uit- onder meer om het niet verlenen van een over de vraag in hoeverre premier de intentieverklaring voor de export- Van Agt gisternacht de Tweede Ka- vergunning, zolang niet duidelijk was mer toezegde dat het parlement be- dat er een opslag-regime zou zijn vóór trokken zal blijven bij het toetsen (in dat het eerste verrijkt uranium Ne- 1981) of er inderdaad voldoende uit- derland zou verlaten, zicht op een tijdig totstandkomen van plutonium-opslag-regime zal zijn. Van Agt beloofde de Tweede Kamer regelmatig te zullen informe ren over de voortgang bij de bespre kingen voor de totstandkoming van het regime, en in het bijzonder in 1981 vlak vóór het nemen van de definitie ve beslissing tot verlening van de export-vergunning. De oppositie con cludeerde dat met die toezegging niet het laatste woord aan de Tweede Ka mer gelaten wordt, terwijl Van Hou welingen juist betoogde dat de Ka mer door deze toezegging alle kans krijgt om. voorafgaande aan de defi nitieve beslissing van het kabinet, mee te denken over de vraag of er voldoende uitzicht is op een opslag regime. Draaiboek Met de toezeggingen die de regering deed werd gisternacht in de Tweede Kamer het draaiboek uitgevoerd, dat in de nacht van woensdag op donder dag in moeizame onderhandelingen voor elkaar was gebracht tussen pre mier Van Agt enerzijds en CDA-frac- Volgens de president van de recht bank. mr. F. C. Fliek. zou de toepas sing van de hoogst mogelijke straf (levenslang of twintig jaar) overwo gen kunnen worden, gezien de ernst van de zaak. De persoonlijke omstan digheden van de daders gaf echter aanleiding tot lagere straffen. Het gaat volgens de rechtbank om eenza me en gedesoriënteerde jonge men sen, die uit de behoefte om een „be langrijk iemand" te zijn. hebben ge handeld. Opmerkelijk is dat de rechtbank géén politieke gedrevenheid erkende. Er zijn tijdens de acties geen politie ke eisen gesteld, maar er werd slechts om vrijlating van gevangen Zuidmo lukkers. vrije aftocht en geld ge vraagd. Uit het vragen van een los geld van dertien miljoen dollar blijkt het oogmerk om het aangewende ge weld tevens te benutten om gemeen- ADVERTENTIES schapsgeld te krijgen voor eigen par ticulier gebruik, aldus de rechtbank. Ook al zou het RMS-ideaal wel de drijfveer zijn geweest, dan nog kan het onevenredig zware geweld redelij kerwijs niet in rechtstreeks verband worden gebracht met het politieke einddoel. Mr. Fliek herhaalde als in de vorige rechtzaken dat de rechtbank er zich van bewust is dat bij veel Zuid molukkers de overtuiging leeft dat ze moeten blijven streven naar een onaf hankelijke staat. Een eigen vrije staat kan de Nederlandse overheid hun echter niet verschaffen en Neder landse burgers zijn niet de tegenstan ders. op wie de vrijheid bevochten moet worden. Het is misplaatst om te spreken van vrijheidsstrijders als de geweldsda den zich richten tegen de Nederland se overheid of willekeurige Neder landse burgers. „Daardoor wordt aan die geweldsdaden een schijn van rechtvaardiging gegeven die het voor de samenleving gevaarlijke en drei gende effect verdoezelt en de daders maakt tot navolgenswaardige voor beelden. Het gevaar dat daarin schuilt voor daarvoor ont"ankelijke jonge Zuidmolukkers is in de desbe treffende psychiatrische rapporten duidelijk in het licht gesteld." Afkeuring Volgens de rechtbank ware het daar om te wensen dat in de gesprekken die in Zuidmolukse kring op gang zijn gekomen, het afkeurenswaardige van geweldsdaden duidelijk aan de orde zou worden gesteld. „Aldus kan hope lijk voorkomen worden dat daden van gisteren de daders van morgen inspireren." De rechtbank overwoog dat voor de actie in het provinciehuis in feite geen aanleiding was geweest, omdat juist nu de problematiek van de Zuid molukkers bij de Politiek-verant- woordelijke organen in Nederland de volle aandacht heeft. Aan het geweld kan dan ook geen ..signaal-functie" worden toegekend, in die zin dat het noodzakelijk was of een laatste mo gelijkheid om een in gebreke blijven de Nederlandse overheid te activeren. De rechtbank vindt dat alle aange voerde beschuldigingen weder rechtelijke vrijheidsberoving, dood door schuld (slachtoffer gedeputeer de J. Trip), moord op de planoloog drs K. de Groot en verboden vuurwapen bezit bewezen zijn. Tevens vond de rechtbank dat alle drie verdachten even schuldig waren en derhalve ge lijke straffen moeten hebben. De offi cier van justitie had tegen Frans L. (Nunu) en Dick H. (20) elk achttien jaar geëist en tegen Eli K. (20) een lagere straf van vijftien jaar, omdat hij de laatste iets minder toereke ningsvatbaar achtte. AMSTERDAM Gisteren en eergis teren zijn drie nieuwe gevallen van polio gemeld. De slachtoffers zijn een 26-jarige vrouw uit Bennckom. die geen verlammingsverschijnselen ver toont. een dertienjarig meisje uit Nieuw Lekkerland en een achtjarige jongen uit Opheusden. Het totaal aantal gevallen is nu 72. Intussen heeft het ministerie van volksgezondheid een raadgeving be kendgemaakt. Het is niet gewenst, aldus het ministerie dat mensen be neden de 26 jaar die niet zijn ingeënt, aan izomenkampen deelnemen. Het ministerie herinnert er aan dat geen polio-gevallen bekend zijn van kinde ren die werden ingeënt. Overigens is de ervaring van de kam- peerraad. dat mensen die om gods dienstige redenen hun kinderen niet lieten inenten, die kinderen ook niet gauw naar algemene kampen sturen. Pa en ma op bezoek. We zullen ze 'ns helemaal in de watten leggen. We halen ze op. Maken er 'n feest van. t En brengen ze weer thuis. Met ons autootje. Hoe anders? „Ik zal zorgen, dat u zo aan de beurt bent." ADVERTENTIE door Willem Schrama Verschenen: Arend van Dam 144 blz12,90 150 satirische tekeningen. Als cartoonist geniet Arend van Dam grote bekendheid. Regelmatig verschijnen zijn tekeningen in Trouw. Voorlopig. Hervormd Nederland. Bestuursforum, Intermediair, Groene Amsterdammer en vele andere bladen. Zijn licht satirische reacties op gebeurtenissen en verhoudingen in onze moderne samenleving spreken vele lezers aan. Door een groot aantal van deze trefzekere, de kern rakende cartoons in boekvorm bijeen te brengen kunnen zij hun boodschap blijven zeggen. Een cartoon-boek dat u niet los laat. U zult er telkens weer door geboeid worden. Bert van Duijn (hoofdredacteur Hervormd Nederland) schreef een Woord vooraf. Verkrijgbaar in de boekhandel UITGEVERSMAATSCHAPPIJ J. H. KOK KAMPEN LEIDEN Er dreigt een noodsituatie te ont staan bij de behandeling van couveuse-baby's in Nederland. Door ernstige personeelstekorten blijken de ziekenhuizen niet meer in staat om de ongeveer tienduizend te vroeg geboren kin deren per jaar op te nemen. In Leiden (Acade misch Ziekenhuis) en Rotterdam (Sophia Kin derziekenhuis) hebben drastische opnamebe perkingen er al toe geleid dat men nee moet zeggen als om een couveuse wordt gevraagd. De noodsituatie is ironisch afdeling is. Van artsen en genoeg een rechtstreeks ge- verpleegkundigen wordt ei- volg van de grote vorderin- genlijk gevragd dat ze 24 uur gen die de afgelopen vljfen- per dag in touw zijn En dat twintig jaar op dit gebied is fysiek niet op te brengen." zijn gemaakt. De behande ling van te vroeg geborenen Illustratief is de situatie in (ook wel prematuren ge- het Leidse AZ, waar onder noemd) is te vergelijken met leiding van dr. Ruys een die op een willekeurige inten- team van vijf kinderartsen, sive care afdeling. Beade- twee assistenten en negen- ming, voeding, hartslag en tien verpleegkundigen de lichaamstemperatuur staan zorg heeft over slechts twaalf onder voortdurende controle couveuses (ook wel isolettes van kinderartsen en ver- genoemd). Volgens een rap- pleegkundigen. die in aantal port van de Vereniging Kin- niet zijn opgewassen tegen dergeneeskunde. dat binnen liet steeds groeiende aanbod. kort aan minister Ginjaar van volksgezondheid zal wor den aangeboden, vereist dat aantal couveuses niet min der dan vijfendertig ver pleegkundigen. wil het ni- Intensief De Leidse neonatoloog (kin derarts voor vroeggebore- nen) dr. J. H. Ruys zegt hiero- veau vaP de zorg gehand- ver: „Zelfs collega's hebben haafd blijven, er vaak geen idee van hoe enorm arbeidsintensief zo'n Van de oneeveer 170.000 ba by's die per jaar in Nederland worden geboren, heeft 2.5 procent zonder meer inten sieve zorg nodig. Het gaat hier in bijna alle gevallen om kinderen die als gevolg van een vroegtijdige geboorte slechts twee drie pond we gen. Vaak gaat een dergelijk lichaamsgewicht samen met te weinig ontwikkelde long functies. dus ademhalings problemen. Maar ook zijn er gevallen met aangeboren af wijkingen of ernstige geboor tebeschadigingen. Beter leven Een goede opvang van deze baby's mist zijn effect niet. Dr. Ruys: „Ondenoekingc.: hebben zonder meer aange toond dat het aantal kinde ren met zogenaamde restver- schijnselen meestal spasti- citeit zeer aanzienlijk is gedaald. Het komt steeds minder voor dat kinderen er een levenslange handicap aan overhouden. Spasticlteit is bij voorbeeld altijd toege schreven aan zuurstofgebrek tijdens en kort na de beval ling. En dat is nu heel duide lijk iets dat door een verbe terde verloskundige en neo- natale zorg is teruggedron gen. Daarnaast zijn ook de overlevingskansen in het al gemeen aanzienlijk verbe terd. Het overlevingspercen- tage van kinderen van twee a drie pond is de laatste vijf- Een groot uur U Het VARA-televislepro- gramma „Een groot uur U", dat zondagavond (20.15 Ne derland 1) wordt uitgezon den. is geheel gewijd aan couveusekinderen. Koos Postema praat daarin met kinderartsen, verpleegkun digen en ouders van couveu sekinderen. Het programma is vóór een deel opgenomen in het YVilhelmina Gasthuis te Amsterdam. entwintig jaar van veertig tot bijna tachtig procent geste gen. Zijn dat dan geen kneus jes. vraagt men dan. Nee. want van de overlevenden blijkt het aantal gehandicap ten tot maar liefst een kwart gedaald. Je kunt dus spreken van een verbeterde levens kwaliteit. Daarom is ook dringend een oplossing voor het personeelsprobleem ge boden. anders gaan we een stap terug op de weg die we gedurende vijfentwintig Jaar moeizaam hebben afgelegd. Er ontstaat nu een situatie dat kinderartsen in algeme ne ziekenhuizen, die het voorheen nodig vonden een beroep op ons te doen. nu zelf met het probleem worden op gescheept. Dat betekent bij na altijd een minder intensie ve en u zegt het mis schien ook wel een minder deskundige behandeling."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3