Meer informatie nodig over investeren in derde wereld n Extra maand rente Uitstekend!" Nota Bouwbeleid niet vrijblijvend Vaste voet in Lloyds voor Amerikaanse makelaars Franse frank wellicht gekoppeld aan 'slang' Bod van 2000 procent Jaarverslag Financierings Mij. Ontwikkelingslanden roept vragen op Bel020-5204911 BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Aantjes over visie Beelaerts van Blokland Chr. vervoerders tegen tonnagestop Verkeerde uitleg ZATERDAG 1 JULI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 29 - RH 33 door Nico Kussendrager DEN HAAG Gisteren werd de jaarvergadering van de Financierings Maatschappij Ontwikkelingslanden (FMO) gehouden en dat was een betrekkelijk tamme bijeenkomst. Toch opent het jaarverslag van de maatschappij alle mogelijkheden tot vragen, maar ze werden door de aandeelhouders (werkgevers, werknemers en overheid) niet gesteld. Opzet van de FMO is Nederlandse bedrijven te helpen, die in ontwikke lingslanden willen investeren, en be drijven uit de derde wereld met geld en adviezen bijstaan. In de loop van het vorige jaar is de opzet veranderd en kreeg de overheid de meerderheid van de aandelen (51 procent). De vori ge minister voor ontwikkelingssa menwerking had van den beginne zijn twijfels over de FMO, zoals zij toen was. Er mocht aanvankelijk al leen steun worden gegeven als sprake was van een duidelijk Nederlands be lang. In de nieuwe snit mag de FMO ook aanvragen uit de ontwikkelings landen behandelen en moet zij er vrij vertaald oppassen, dat vesti ging van bedrijven daar aansluit bij wat de derde wereld nodig heeft. Tweeslachtig Gevaar wordt dan wel, dat de FMO een wat tweeslachtig karakter krijgt: Vddk DêtGr aan de ene kant de behoeften van de gewone mensen in ontwikkelingslan den. aan de andere kant de belangen van het bedrijfsleven. Waar die twee elkaar overlappen kan de financie ringsmaatschappij werkzaam zijn. slag. Sterker nog: er zijn nogal wat twijfels over de bezigheden. Een paar voorbeelden: steun wordt gegeven aan de confectie-industrie in Tunesië. Maar in het algemeen gaat het daar niet zelden om kleine enclaves, waarvan de voordelen (scholing, in komen) tot een kleine groep beperkt blijven en zich niet verder verbreiden. Ruim een half miljoen is bestemd voor een hotelproject in Israël. Maar is Israël een ontwikkelingsland, en in hoeverre is toerisme voordelig voor de derde wereld. De nadelen (cultu reel en economisch) zijn vaak groter dan de voordelen. Geholpen worden ook bedrijven voor stalen- en kunst stofbuizen (de Filippijnen en Indone sië). Best nuttig misschien, maar de „nieuwe ketters" hebben ons geleerd dat ook bamboepijpen welkom en goedkoper zijn. Nu is het best mogelijk dat dat bij de activiteiten van de FMO het geval is. maar het blijkt niet uit het jaarver- De geneesmiddelenindustrie in een aantal derde wereldlanden krijgt geld van de FMO. Hoe verhoudt zich dat tot lokale geneeswijzen, die vaak be ter zijn? Een visproject in Kameroen, waarvoor de FMO een lening ver strekt van 650.000 gulden, werd geli quideerd, zo% vermeldt het jaarver slag. Waarom, en wat voor lering kan daaruit worden getrokken voor de toekomst? In Tanzania heeft de FMO een min derheidsbelang in een cacao-planta- ge. maar er wordt niet verhaald over verwerking van de cacao. Toch is uitvoer van verwerkte grondstoffen voor ontwikkelingslanden veel aan trekkelijker. Zes jaar geleden leende de FMO acht miljoen gulden voor een bierbrouwerij in Indonesië. In veel ontwikkelingslanden bestaat een uit gebreide huisdrankennijverheid (over kwaliteit hebben we het niet). Hoe verhoudt het FMO-project zich daar toe? Tot slot: BUD-Senegal. Daar worden tuinbouwprodukten gekweekt voor de uitvoer. Vaststaat dat de Senega- lezen in hun door honger getroffen land er weinig aan hebben, ondanks de werkgelegenheid voor een 4000 mensen. Lopende projecten Toegegeven: het zijn allemaal lopen de projecten en mogelijk is er in het verleden best uitgebreid over ge praat. Toch is juist een aandeelhou dersvergadering, zoals die gisteren plaatsvond, dè gelegenheid daar na der over te praten, en zich op de hoogte te stellen van de sociale en economische gevolgen van op zijn minst een aantal bezigheden van de FMO. In één geval gebeurde dat slechts: een aandeelhouder infor meerde naar de gevolgen van hout kap in de Kongo. Terecht stelde hij: je kapt een boom. je werkt op zijn best mee aan de verwerking van het hout (dat doet de FMO ook) en daar na is er niets meer. De man kreeg géén bevredigend antwoord. Overigens is wat betreft de nieuw aangevatte projecten de informatie in het jaarverslag uitgebreider. Er wordt gezegd hoeveel arbeidsplaat sen ze opleveren, in hoeverre het gaat om vervanging van produkten die tot dan toe moesten worden ingevoerd (zodat het ontwikkelingsland kan besparen op buitenlandse geldmidde len) enzovoort. Het lijkt zinnig om dat beknopt voor alle zaken te doen waarmee de FMO zich bezighoudt, die immers sinds de verandering van opzet algemene ontwikkelingsdoel einden hoog in haar vaandel schrijft. En het moet toch ook mogelijk zijn een aantal „oude" projecten zodanig bij te sturen dat ze meer aan huidige doelstellingen beantwoorden. Kleine bedrijven Houtkap in de Kongo, waar ook de FMO zit. wekte onlangs de belangstelling van de Nederlandse televisie. Eén daarvan is, zo zei FMO-directeur dr Y. de Wit, het meer aandacht ge ven aan kleine bedrijven in ontwikke lingslanden. In dezelfde zin liet on langs UNIDO-directeur dr Abd-El Rahman Khane zich in een gesprek met deze krant uit. (UNIDO is de VN- instelling die zich bezig houdt met industrialisatie). Maar, waarschuwde dr De Wit, wij zijn daarop niet inge steld. „We moeten nu gaan kijken hoe we dat kunnen veranderen", en dat lijkt inderdaad in het huidige ontwik - kelingsdenken een voor de FMO voor de hand liggende zaak. En waar schijnlijk zullen de projecten die dan in het jaarverslag opduiken toch wat anders geaard zijn dan nu het geval is. Er is een zeker streven in die richting met projecten bijvoorbeeld in India, maar daar staat vreemd genoeg de regering er erg huiverig tegenover. Het past ook in een lichte accentver schuiving wat betreft de landen waar wordt gewerkt. Indonesië springt daar nu met bijna éénderde van de uitstaande bedragen sterk (te sterk?) uit. Naar den vleze Overigens gaat het de FMO zelf naar den vleze. Steeds meer wordt zij van uit ontwikkelingslanden benaderd voor de financiering van bedrijven. Verwacht wordt, dat dat dit jaar ver der zal toenemen. Opvallend hoeft dat niet te zijn omdat het immers voor ontwikkelingslanden aantrekke lijk kan zijn samen te werken meteen financieringsmaatschappij, die niet zoals in onze buurlanden het belang van het eigen bedrijfsleven bovenal stelt. Op papier tenminsU niet en naar we voorlopig maar aan nemen ook niet in de praktijk. Toch blijkt dat nogmaals niet uit het jaarverslag en ook niet uit de Jaarver gadering. Wat meer uitgebreidere in formatie. ook in sociaal-economische zin, van een maatschappij waar toch de Nederlandse overheid een meer derheidsaandeel in heeft, zou niet weg zijn. (ADVERTENTIE) VAN HOUWELINGEN: „Dat was een hoogst interessant gesprekje met die meneer van de Banque de Paris, Henry. Eén tele foontje en ik bezit een reserve- geld-rekening, die 5 'A% rente opbrengt. Oók als ik er wat van opneem." HENRY: „Zoals ik u al zei, meneer, zonder boeteclausule en zonder obnamekosten. Bovendien bent u tot f 5.000,- niet aan een opzegtermijn gebonden en..." VAN HOUWELINGEN: „En wanneer ik zorg dat ik minder dan de helft van mijn gemiddelde •Rente 5)4% i.n.o. jaarsaldo opneem, ontvang ik bovendien nog een 13e maand." HENRY: „Inderdaad meneer. Bij de jaarlijkse rente-afrekening in januari krijgt u 1/12 van de rente er nog eens extra bij." VAN HOUWELINGEN: „Als ik het goed begrijp is dat dus vooral voor de trouwe spaarders." HENRY: „Inderdaad, meneer." afdeling Tèlébanque Amsterdam-Amhem-Breda-Dordrecht-Eindhoven-Enschedc-Groningcn-Den Haag-Haarlcm- Heerlen-Hengelo-Maastricht-Nijmegen-Roermond-Rorterdam-Tilhurc-Urrecht-Venlo-Wecrt. LUXEMBURG De topconferentie van de Europese Ge meenschap, die op 6 juli in Bremen wordt gehouden, gaat zich bezighouden met de vraag of de koers van de Franse frank gekoppeld kan worden aan de „slang", de monetaire overeen komst tussen West-Duitsland, Nederland, België, Luxemburg, Noorwegen en Denemarken. Deze behelst, zoals bekend, dat de valuta's van deze landen gezamenlijk zweven ten opzichte van andere munten, waarbij de interne koersafwijkingen beperkt moet blijven tot maximaal 4,5 procent. „Die zal niet aan de kant worden gezet om plaats te maken voor een minder gedisciplineerde oplossing", aldus Poos. De ministers zijn begin vorige week ook overeengekomen om het kapitaal van het Europese Fonds voor Mone taire Samenwerking (FECOM) uit te breiden en om uiteindelijk de Euro pese Rekeneenheid (ERE) te gebrui ken als betaalmiddel tussen centrale banken in de EG. Dit zou de ERE veranderen in een echte interventie valuta. een Europese munt die de Europese stappen naar integratie kan begeleiden en bekronen UTRECHT Levensverzekeringmaatschappij „Utrecht", onderdeel van het AMEV-concern, wil op de aandelen van de Dordrechtsche Landbouwonderneming een bod uitbrengen van 2000 procent, ofwel van 20.000 gulden per aandeel. Over de verdere voorwaarden van het bod wordt nog onderhandeld. Bij de vaststelling van de hoogte van het bod is ervan uitgegaan, dat de „Utrecht" de Dordrechtsche Landbouwonderneming ongewijzigd zal voortzetten. Pierson, Heldring en Pierson wil 60 miljoen gulden lenen. Over gegaan zal daartoe worden tot uit gifte van 7,5 procent obligaties 1978 per 1984-1988. De koers van uitgifte zal op 5 juli worden be kendgemaakt. Officiële notering van de lening op de Amsterdamse beurs zal worden aangevraagd. Storting moet op 31 juli ge schieden. Kon. Tapijtfabrieken Bergoss heeft 6 miljoen gulden steun ont vangen van de regering. Deze steun, alsmede de al ontvangen 6 miljoen gulden van de Nationale Investeringsbank worden vol doende geacht om de dreigende financieringsproblemen het hoofd te kunnen bieden. Als dit jaar de problemen worden opgelost, dan zal het bedrijf 1979 met een posi tief resultaat kunnen afsluiten. Arostel Brouwerij De bonden hebben het Heine- ken-concern laten weten, dat zij geen bezwaar hebben tegen de voorgenomen sluiting van de Am- stel Brouwerij in Amsterdam en overbrenging van de produktie naar de Heineken-vestiging in Zoeterwoude. Sluiting van de Am- stel Brouwerij zal overigens niet vóór 1982 plaatsvinden. Ford Nederland heeft weer een nieuwe ondernemingsraad. De vo rige OR stapte drie jaar geleden op vanwege onenigheid tussen de gekozen leden en de directeur. Akzo Chemie is van plan de verkoopkantoren in Amsterdam en Deventer met resp. 60 en 50 werknemers te sluiten. Ook be staat het voornemen het perso neelsbestand op het hoofdkantoor in Amersfoort terug te brengen van 240 tot 140 man. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Het is terecht, dat de bouwnijverheid zich heeft vastgeklampt aan de Nota Bouwbeleid. Minister Beel aerts van Blokland (Volkshuisvesting) is moreel gehouden in zijn beleid het uiterste te doen om te zorgen, dat de bouwwe reld in het goede spoor zit. Zonder meer zeggen dat de cijfers niet meer zijn dan een prognose, dat is mij wat tè vrijblij vend." RIJSWIJK De Protestantse Chris- bepaald, telijke Beroepsgoederenvervoerders (PCB) zijn tegen het instellen van een tonnagefonds voor het goederenver voer over de weg en slechts onder bepaalde voorwaarden voorstander van een voorlopige handhaving van een soepel gehanteerde tonnagestop. De PCB, die dit heeft verklaard in een antwoord op de nota capaciteisregi- me van staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, meent, dat alvorens maatregelen in welke vorm dan ook ter discussie worden gesteld, eerst moet worden getracht vast te stellen hoe groot de benodigde capaciteit zou moeten zijn. Pas dan kan de omvang van een eventuele overcapaciteit kunnen worden De vervoerders wijzen er daarbij op, dat er op het punt van overcapaciteit groot verschil van mening bestaat tussen de commissie vervoer vergun ningen en de praktijkmensen. De laatsten komen tot lagere cijfers wat de overcapaciteit betreft dan de com missie. De PCB geeft in overweging, dat een wettelijke regeling voor bevrachters moet worden ingevoerd met eisen ten aanzien van vakbekwaamheid, kre dietwaardigheid en betrouwbaar heid. Verder zouden de vergunningen onbeperkt geldig gemaakt moeten worden, maar zouden om de vijf jaar moeten worden „doorgelicht". Deze mening geeft CDA-fractievoor- zitter Aantjes in een vraaggesprek met het blad „Bouwbelangen", het officieel orgaan van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf AVBB, van deze week. De heer Aantjes vindt trouwens ook. dat de vorige minister van Volkshuis vesting, Gruijters. in de eerste Nota Bouwbeleid „toch wel iets te veel verwachtingen" heeft gewekt, ten aanzien van de haalbaarheid van het in de meerjaren-ramingen aangege ven niveau van de bouwproduktie. Hij heeft namelijk gesuggereerd, dat de overheid garant daarvoor zou staan. Daarom, vindt Aantjes. mag zijn op volger Beelaerts van Blokland het recht niet worden ontzegd om te stel len dat het prognoses zijn. waarop de overheid nooit een garantie kan ge ven. „Deze uitspraak moest onherroe pelijk een keer worden gedaan, want die zekerheid zal er gewoon nooit zijn." De CDA-fractievoorzitter is echter niet tevreden met de stellingname van Beelarts van Blokland. Het uit spreken van een verwachting, zegt hij, houdt toch zeker meer verplich tingen in, dan de minister onlangs in de redevoering op de NVOB-leden- vergadering in Utrecht heeft erkend. Stadsvernieuwing Op de vraag of het niet een onrustba rende gedachte is dat de stadsver nieuwing voor een belangrijk deel komt te vallen onder aanvullende werken van het ministerie van Socia le Zaken zegt Aantjes. daar voor de bouw niet zo zwaar aan te tillen. „Wat kan het de bouw nu schelen onder welk departement het valt, als er maar wordt gewerkt," zo voegt hij hieraan toe. Aantjes ziet de bouw als een typische investeringsindustrie, die erg afhan kelijk is van de gang van zaken in hei bedrijfsleven. Wordt daar uitgebreid, dan gaat het de bouw goed; als er verdiend wordt, dan wordt er uitge breid. Zodra het echter slecht gaat, dan is het eerste wat men zegt: „Laten we maar even wachten met de uitbrei ding of met de restauratie." Dan .s de bouw de eerste, die een klap «krijst. Golfbeweging Hij noemt het heel frappant, hoe de bouwsector in versterkte mate de golfbeweging van de conjunctuur on dervindt. Volgens Aantjes kan die golfbeweging wel een beetje worden afgevlakt, maar nooit helemaal wor den bestreden. Hoopvol laat hij door schemeren dat, als de regering erin slaagt het bedrijfsleven weer op te peppen, dit een extra gunstig effect op de bouw zal hebben. Tenslotte wil hij nog kwijt dat het minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) niet kwalijk mag worden genomen, als er niet snel een natio naai warmte-isolatieplan komt. ,,D» minister zit er geweldig achterheer en vecht er hard voor. Maar je kunt natuurlijk niet roepen om geweldige ombuigingen, en tegelijkertijd aller lei nieuwe dingen doen," aldus Aantjes. LONDEN voor het eerst sinds Lloyds of Londen de grootste verzekeringsgroep ter wereld driehonderd jaar geleden met haar activiteiten begon, heeft een Amerikaanse makelaarsfirma toegang verkregen tot wat tot nu toe een exclusieve Britse club is geweest. De op twee na grootste firma van verzekeringsmakelaars in de Verenigde Staten. Frank B. Hall en Company heeft nl. de instemming van Lloyds verworven voor de overneming van één van de oudste leden van de bevoorrechte Londense broederschap, de firma Leslie and Godwin. winst maakt maar een fractie uit van de zaken die er omgaan. In 1974 over latere jaren zijn geen cijfers be schikbaar maakte het concern een winst van 81 miljoen pond sterling. Lloyds verdient voor Engeland echter ongeveer 800 miljoen dollar aan de viezen per jaar en draagt zo in belang rijke mate bij aan de Britse betalings balans. Reputatie Volgens de Luxemburgse minister van financiën. Jacques Poos. ziet het ernaar uit dat de Franse frank in de slang kan worden opgenomen, met de mogelijkheid dat de koersafwijking groter mag zijn dan 2.25 procent naar boven of naar beneden van de mid denkoers in de slang. De premier van Luxemburg. Gaston Thorn, krijgt maandag bezoek van de president directeur van de Franse centrale bank, Bernard Clappier. Clappler be zocht eerder Italië om het Franse standpunt voor de topconferentie in Bremen toe te lichten De Europese ministers van financiën die bij de slang betrokken zijn heb ben zich op hun jongste vergadering op 19 juni nog eens uitgesproken voor het principe van de huidige slang. MADRID De Franse president Gis- card d'Estaing heeft hier gisteren te gengesproken. dat de Franse frank weer tot de „slang" zou toetreden. Hij Dnminprpnrl noemde dit een verkeerde uitleg van het streven van Frankrijk en zijn EG- partners naar een nieuw mechanisme om een „zone van monetaire stabili- tiet" in Europa te creëren. De Amerikaanse firma had in april van dit jaar al eens bij Lloyds aange klopt in gezelschap van de grootste Amerikaanse makelaarsfirma, Marsh en McLennan, maar werd beleefd weggestuurd. Deze afwijzing door het almachtige comité van Lloyds lokte toen een heftige controverse uit en werd door sommigen veroordeeld als chauvinistisch. Lloyds domineert het verzekerings wezen in de wereld, waarin nu voor miljarden dollars per jaar omgaat De enige typen verzekering waarin Lloyds niet handelt zijn de langlopen de levensverzekering en de verzeke ring tegen faillissement Het is vrij wel onvermijdelijk dat Lloyds moet betalen als er vandaag de dag ergens in de wereld een ramp gebeurt. Voor de grootste klap tot nu toe heeft de wervelstorm Betsy gezorgd, die in 1965 de zuidoostkust van de Verenig de Staten teisterde en Lloyds hon derd miljoen dollar kostte in één nacht Lloyds int jaarlijks meer dan vier miljard dollar aan verzekeringspre mies. maar betaalt bijna net zoveel uit aan schadevergoeding Haar Ongeveer de helft van de zaken van Lloyds komt uit de Verenigde Staten de grootste verzekeringsmarkt ter wereld en het lijkt dan ook onver mijdelijk dat Amerikaanse verzeke ringsmakelaars hebben geprobeerd een groter stuk van hun eigen koek te pakken te krijgen. De reden dat de Amerikaanse makelaars er zoveel aan gelegen Is het Lloyds-concern binnen te komen is zijn flexibiliteit en de reputatie, die Lloyds in drie honderd jaar heeft opgebouwd. Het is vrijwel de enige centrale markt voor herverzekering waar ook „moeilijk onder te brengen risico's" worden ge accepteerd. Met de overneming van Leslie and Godwin heeft Frank B Hall #nr! Company zich rechtstreeks toegang verschaft tot de verzekeringsmsrkt van Lloyds. Leslie and Godwin is één van de 270 makelaarsfirma's die dooi het comité van Lloyds zijn erkend Alleen van deze firma's neemt het Lloyds syndicaat van assuradeuren verzekeringszaken aan. Buitenlan ders werden voor het eerst in 1961 tot Lloyds toegelaten, maar alleen "als individuele leden van assuradeurs- syndicaten. Van de 14 297 leden tl ie Lloyds nu heeft zijn er 1220 bulten lander. De overheersende positie die Lloyds in de verzekeringswereld inneemt was eerder deze maand voor het be stuur van de staat New York aanlei ding wetswijzigingen goed te keuren die het mogelijk maken in de atad New York een verzekeringsbeqrs te vestigen naar het voorbeeld van Lon den. De Amerikaanse tegenhanger van Lloyds of London heeft echter nog niet veel te doen. Volgens een woordvoerder van Lloyds heeft de Newyorkse verzekeringsbeurs geen invloed gehad op het besluit van Half and Company om een bod op Leslie and Godwin uit te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 33