Geprikkelde Raas alsnog in 't geel Okker tien jaar jonger Jos Hermens komt centimeter tekort Nog geen opgaande lijn in roeitop Voorsprong slechts één seconde Nereus-acht vlot uitgeschakeld Mario Kempes Spanjaard WK's judo pas in 1979 Vandaag Morgen Go Ahead raakt Vuskovic kwijt Weinig hoop voor WK Nieuw-Zeeland TOUR IN CIJFERS Als vierde geplaatste Vilas door Nederlander uitgeschakeld ZATERDAG 1 JULI 1978 SPORT TROUW/KWARTET PS 27 - RH 31 SINT WILLEBRORD/BRUSSEL De wraakoefening van Jan Raas was perfect. De winnaar van de proloog vertrok gisterenmorgen uit Leiden met slechts één gedachte in zijn hoofd: ik moet en zal die gele trui hebben. Na de proloog, die al een farce was geworden, omdat de tijden niet voor klassementen in aanmerking kwamen, had hij het meest begeerde tricot in de wieler sport niet gekregen. De extra prikkel die uit zijn woede en teleurstelling voortkwam, leverde hem in Sint Willebrord een nieuwe etappezege op en waardoor hij het geel eindelijk in bezit kon nemen. In de middag, op weg naar Brussel, verdedjgde hij zijn ene seconde voorsprong in het klassement met steun van zijn ploeggenoten als een grootmeester. Hoe belachelijk de beslissing de gele trui na de proloog niet uit te reiken was, bleek gisterenmorgen voor de start in Leiden. Jacques Goddet, de oude Tourbaas die overigens weinig HENLEY Tijdens de internationa le roeiregatta in Henley is de Nereus- acht in de tweede ronde van de strijd om de Ladies Challenge Plate uitge schakeld. De Nereïden verloren van de Yale University uit de Verenigde Staten. Het verschil bedroeg twee en een halve lengte. De Amerikanen maakten een tijd van 6 minuten en 52 seconden. De acht van Nereus won zijn race in de eerste ronde in tegenstelling tot Aegir, wel. Met één eenderde lengte voorsprong werd het team van de Bedford Modern School verslagen, in de tijd van 7 minuten en 17 seconden. Ook de Syracuse University (VS) ging over naar de tweede ronde door een overwinning op de Britse acht van Newcastle University. VALENCIA Mario Kempes, de Ar gentijnse voetballer die de ster van het afgelopen WK-eindtoernooi was, heeft ongeveer 1,2 miljoen gulden van zijn Spaanse werkgever FC Valencia gekregen omdat hij nu ook de Spaan se nationaliteit heeft aangenomen. Daardoor kan de vereniging, die het komende weekeinde met Rainer Bon hof van Borussia Monchengladbach onderhandelt, een buitenlander meer aantrekken. Kempes maakte in de finale van het toernooi om de wereldtitel tegen Ne derland twee doelpunten en werd daardoor met zeven treffers de top scorer van het toernooi. Ook was hij topscorer van de Spaanse competitie. Nu Kempes zowel de Argentijnse als de Spaanse nationaliteit bezit, is de vraag gerezen voor welk land hij tij dens het WK van 1982 zal uitkomen. Beide landen hebben zich reeds auto matisch geplaatst voor het eindtoer- nooi; Argentinië als titelverdediger en Spanje als gastland. BERN De eerstvolgende strijd om de wereldtitel judo zal pas in het jaar 1979 in Parijs worden gehouden. De westrijddata zijn 5 tot en met 9 de cember. Voor 1978 heeft zich geen kandidaat bij de internationale judo federatie gemeld. Het was wel de be doeling dit jaar een evenement om de wereldkampioenschappen te houden, hoewel het gebruikelijk is dit toer nooi om de twe laar op de kalender te plaatsen. Vorig Jaar ging de titelstrijd in Barce lona echter niet door. Het toernooi om de Europese judokampioen schappen voor dames vindt dit jaar van 9 tot en met 11 november in Keulen plaats. meer te vertellen heeft, hield een praatje met Maurice de Muer, de ploegleider van Thevenet. Ze hadden het over de gele trui. De Muer, die in dienst van een fietsenfabriek donder dag niet graag zag dat een renner van een concurrerende rijwielfirma de gele trui aantrok, stelde zich dit keer „sportief" op. Hij verklaarde dat Raas er eigenlijk recht op had, omdat hij de proloog had gewonnen. Op dat moment was het natuurlijk al te laat om er alsnog in te vooraien en Raas moest de halve etappe naar Sint Willibrod waar duizenden sup porters op hem wachtten wel win nen om zich in het geel te laten hul len. Zo gebeurde het dat de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk werd verreden zonder gele truidrager. Dat was niet meer voorgekomen sinds de openingsrit van de eerste Tour in 1903. Henri Desgrange, de schepper van de grootste en belang rijkste wielerronde ter wereld, zal zich in zijn graf hebben omgedraaid. Met Jan Raas in de gele trui kwam alles goed. Het was voorspelbaar dat hij een geslaagde greep zou doen. De Zeeuw, die zijn elfde overwinning be haalde in dit seizoen, is zelfs beter in vorm dan in het voorjaar, de periode van de klassiekers. Raas dacht altijd dat daar zijn top lag, maar Peter Post hield hem vaak voor dat het ook best anders kan zijn. Post verklapte in Sint Willebrord: ,Die jongen weet ge woon nog niet wat er allemaal nog meer in zijn bereik ligt. Zijn fysieke mogelijkheden zijn enorm. Dat blijkt wel en nu hij dat echt ook zelf een beetje in de gaten krijgt, kan hij uitgroeien tot de beste renner die Nederland ooit heeft voortgebracht." Jan Raas, een sterk maar ook slim coureur, is in drie en een half jaar als prof in elk geval zo ver gekomen dat 2eRIT 200 km BRUSSEL 'Am and ST.-AMAND-lesïaux HELSINKI Een finishfoto was op de tweede dag van de wereldspelen in Helsinki nodig om de winnaar van het hoofdnummer, de 10.000 meter, aan te wijzen. Met nauwelijks waar neembaar verschil bleek de Ameri kaan Graig Virgin vóór Jos Hermens over de eindstreep te zijn gegaan. Virgin zegevierde in 27 minuten 57.2 seconden. Jos Hermens kreeg een tijd van 27.57.3 seconden. Bij het zestal dat in de laatste ronde om de over winning streed bevond zich ook de tweede Nederlander Gerard Tebroke, die in 27.58.0 als vierde eindigde. „Ik dacht dat ik gewonnen had", ver klaarde Jos Hermens. De Nijmege- naar, die tien dagen geleden bij de Westathletic in Sittard met 28.03.4 al aantoonde weer in vorm te zijn, zette ruim honderd meter voor de eind streep zijn eindspurt in. Hij passeer de Virgin maar de Amerikaan kwam terug en kwam Hermens vlak voor de finish toch nog voorbij. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat er in Helsinki een tijd beneden de 28 minuten gelopen zou worden. De eerste 5000 meter ging in 14.02. „Het tempo lag te laag. Dat kan ook niet anders wanneer in een race meer dan dertig lopers van start gaan", aldus Hermens. die met Tebroke zich direct na de start aan de kop van het veld had genesteld. Na het passeren van het vijf kilometer punt, nam Las- se Viren, de Olympische dubbelkam- pioen van München en Montreal op de 5.000 en 10.000 meter de leiding over. De Fin drukte het tempo waar na zijn landgenoot Vainio en Tebroke weer voor meer gang in het veld zorg den. Vooral Gerard Tebroke, die met 27.37.6 sedert 9 september van het vorig jaar (Londen) houder van het Nederlandse record is, probeerde het tempo voortdurend omhoog te krij gen daarbij regelmatig gesteund door Hermens. Tebroke, die normaal altijd door zijn chronische rugblessure pas laat in het seizoen in vorm is, maakte in Helsinki een uitstekende indruk. „Ik heb nog nooit zo vroeg in het seizoen zo goed gelopen", aldus de Aaltenaar. „Ik kwam op het einde echter nog wat tekort." Zes ronden voor het einde bleef een kopgroepje van zes lopers over: Vir gin, Hermens. de Japanner Kamata, de Pool Kowol, Tebroke en de Fin Vainio. Het zestal zag zijn krachtsin spanningen beloond met tijden onder de 28 minuten. Op de Europese sei zoenranglijst nemen Jos Hermens en Gerard Tebroke achter Brendan Fos ter, die vorige week vrijdag in Londen het Europese record op 27.30.5 bracht en de Ier John Tracey (27.55.0) de derde en vierde plaats op. hij zijn wens op de fiets tot uitvoer kan brengen. Op weg naar Sint Wille brord was hij ervan overtuigd, dat niemand in aanmerking kwam voor de overwinning. Hij was ook nooit zo getart als vrijdag door Levitan en zijn schraperige makkers. De wijze waar op zijn wraakexpeditie slaagde was indrukwekkend. Raas demarreerde 700 meter voor de eindstreep gewoon weg uit het sprintende peloton en won met tien meter voorsprong. Wie is daar heden tendage toe in staat in een groep met rassprinters als Fred dy Maertens en Jacques Esclassan? Waarschijnlijk alleen Jan Raas en daarom misstond hem de gele trui geenszins. Op weg naar Brussel bleek hij hem ook uitstekend te kunnen verdedigen. Waakzaam reed hij voortdurend vooraan en zorgde er voor dat niemand ontsnapte. In de finale van de honderd kilometer lan ge tocht was dat erg moeilijk. De wegen naar het Heizelstadion en het atomium waren bochtig en glooiend. Er ontwikkelde zich een strijd van een (ploeg) tegen allen. De ene demar rage volgde de andere op. De concur rentie was geïnspireerd. Raas zei la ter: „Een seconde ben je zo kwijt". Niemand echter was in staat een klein gaatje te slaan, zoals Raas in de ochtend. „Ik moet wel zeggen dat zo'n trui verdedigen moeilijk is, maar ik hoop toch op zijn minst tot maan dag leider te blijven. Die dag gaan we proberen de ploegentijdrit te winnen. Als daarna de verschillen groter zijn geworden, zal het tot de bergen mis schien gemakkelijker gaan." DEVENTER Go Ahead Eagles zal het in het nieuwe seizoen waarschijn lijk moeten doen zonder zijn Joego slavische middenvelder Mario Vusko vic. De 23-jarige Vuskovic, die reeds drie seizoenen bij de Deventer club speelt, heeft in zijp geboorteland waar hij op vakantie was, zijn pas poort moeten inleveren. Vuskovic bleek zijn militaire dienstplicht nog niet vervuld te hebben. door Erik Oudshoorn Jan Raas sprint als eerste over de streep in Sint Willebrord en kwam daardoor alsnog in aanmerking voor de gele trui. Eerst* gedeelte van de eerste etappe: 1. Jan Raas (Ned-Post) de 135 km In 3 uur, 24 minuten en 21 seconden. 2. Freddy Maertens (Bel-De Bruyne) op 1 seconde. 3. Jacques Esclassan (Fra-De Muer). 4. Walter Planckaert (Bel-Merckx). 5. Gerben Kar stens (Ned.-P.) z.t., 6. Jean-Francols Pescheux (Fra-Faubert). 7. Jean-Louls Gauthler (Fra-Anglo- de). 8. Sean Kelly (Ier-De Bas). 9. Pierre Bazzo (Fra.-A.). 10. Yvon Bertln (Fra-Oulmard). 11. Ho- ban (OB-Caput). 12. Loos (Bel-M). 13 Bossis (Fra- O.). 14. Mollet (Fra-C.). 15. Sherwen (GB-Glminla- nl). 16. Sanders (Fra-G). 17. Lubberding (Ned-P). 18. Sibille (Fra-De M 19. Telrllnck (Bel-G.). 20. Durel (Fra-F). 21. Gallopln (Fra-De M.). 22. Thaler (WdL-Post). 23 Biden* (Fra-F). 24. Deliplne (Fra- De M.). 25. Inaudi (Fra-F.). 32. Kuiper (Ned-P.). 39. Knetemann (Ned-P.), 52. Zoetemelk (Ned-C). 54. Wesemael (Bel-P) allen z.t., 69. De Cauwer (Bel-P.), op 11 seconden. 74. Wellens (Bel-P.). op 18 secon den. 89 Van den Hoek (Ned-P). 90. Den Hertog (Ned-A). belden z.t, 109. en laatste: Clma (Spa- Barrutla) op 1.34, opgegeven: Julian Andiano (Spa-B.). Tweede gedeelte van de eerste etappe: 1. Walter Planckaert (Bel-Merckx) 2 uur 22 min 14 sec., 2. Freddy Maertens (Bel-De Bruyne). 3 Jan-Frangols Pescheux (Fra-Faubert). 4. Klaus-Peter Thaler (Wdld-Post), 5. Jesus Suarez-Cueva (Spa-Barru- Ua). 6. Jacques Esclasson (Fra-De Muer). 7. Jac ques Bossis (Fra-Gulmard), 8. Yvon Bertln (Fra- O). 9. Wllly Terlllnck (Bel-G). 10. Jan Raas (Ned- P). 11. Durel (Fra-F) 2.22.14.12. Rouxel (Fra-C). 13. Martinez (Fra-F), Blderre (Fra-F). Qauthler (Fra- A). 16. Mollet (Fra-C), 17. Vandenbroucke (Bel-De M). 18. Le Denmat (Fra-A), 19. Deleplne (Fra-De M.), 20. Pollentler (Bel-De B). 21. Bazzo (Fra-A). 22. Bruyere (Bel-M.), 23. Sibille (Fra-De M.). 24. Inaudi (Fra-F), 25. Blttlnger (Fra-P), 27. Lubberding (Ned- P), Zoetemelk (Ned-C), Hlnault (Fra-G), 35. Knete mann (Ned-P). Decauwer (Bel-P). 53. Wesemael (Bel-P), 56. Thevenet (Fra-De M.), 58. Van den Hoek (Ned-P). 62. Karstens (Ned-P). 70. Kuiper (Ned-P). 95. Wellens (Bel-P), 104. Den Hertog (Ned- A), allen z.t.: 2.22.14 Algemeen klassement: 1 Raas (Ned-P) 5.46,35. 2. Maertens (Bel-De B.) op 1 seconde 4 punten, 3 Planckaert (Bel-M.) op 1 sec. 5. 4 Esclassan (Fra-D eM>; op 1 sec. 9:5. Pcschauex (Fra-De M) op 1 sec. 10: 6. Yvon Bertln (Fra)C op 1 sec. 18 punten;) 7. Jacques Bossis (Fra-C.) 20; 8. Jean Luis Gauthler (Fra)A.) 322. 9. Klaus-Peter Thaler W.DU 26. 10. Wllly Telrllnck (Bel-C.) 28:11 Andre Mollet (Fra- C.) 28: 12. Pierre Bazzo (Fra)A.) 30: 13. Philippe Durel (Fra-F.) 31) 14. Jesus Suarez Cuevas tSpa- B.) 37. 15. Jean-Pierre'Blderre (Fra-F) 37: 16. Charly Rouxel (Fra-C.) 40: 17 Guy Sibille (Fra- )De Af 41: 18 Barry Hoban (OBrtC.). 41:19. Sean Kelly (Ier-De B.) 42: 20. Regis Delepine Fra-De M.) 43: 21. Michel Lc Denmat (Fra)A) 44; 22. Henk Lubberding (Ned)P.) 44 23 Mariano Martinez (Fra-F.) 48: 24. Herve Inadi (Fra)F.)49: 25. Michel Pollentier (BelgDe B.) 50: 30. Gerben Karstens (Ned)P.) 67; 31. Gerrle Knetemann (Ned)P.) 74); 38. Joop Zoetemelk (Ned-C.) 83) 43. Hennie Kuiper (Ned-P.) 102; 46. Wilfired Wesemael (Bel-P 102: 51. Berard Thevenet (Fra-De M.) 117. ALOEMEEN PLOEOENKLAS8EMENT: 1. Post 28.52.59. 2.Fabcr 28.53.00 (174 pl3. De Muer (203), 4. Oulmard (219), 5. Anglade (227). 6. De Bruyne (246). 7. Caput (319) allen z.t., 8 Merckx 28.53.17 (405). 9. Gemlnianl (459). 10. Bavaria 28.53 35 (584). 11. San Emeterlo (644). ST. WILLEBRORD - Nadat hij eerder al de nodige problemen had gehad in Leiden, was de directeur van de Tour de France, Felix Levitan, ook niet tevreden met de gang van taken in St. Willebrord, gisterenmiddag de aankomstplaats van de eerste halve etappe. Bij lijn inspectie in de Brabantse plaats kwam Levitan tot dc conclu sie dat de reclamezuilen van de Nederlandse sponsors te dicht bij de finish stonden. Indien ze daar niet minstens 300 meter vandaan werden geplaatst dreigde de Fransman de karavaan niet naar St. Willebrord te laten komen. De organisa toren ter plekke besloten na beraad eieren voor hun geld te kiezen en de borden Inderdaad te verplaatsen, hoewel dat vrijwel zeker problemen met de sponsors zal gaan opleveren. AMSTERDAM Werden de wereldkampioenschappen roei en vorig jaar nog in Nederland georganiseerd, dit jaar zal Nieuw-Zeeland optreden als gastland voor dit evenement. Een gebiedsdeel dat niet bepaald naast de deur ligt. De snelle peddelaars van de nationale equipe van bondscoach Iwan Vanier zullen dan ook aanzienlijk verder moeten reizen om mee te dingen naar het eremetaal. Hetgeen automatisch meer kosten met zich meebrengt. Niet alleen om de afstand te overbruggen, maar ook vanwege het (eit dat er tenminste één maand acclimatiseringsperiode in acht zal worden genomen. Dit in tegenstelling tot het Nederlandse elftal, dat pas enkele dagen voor de aanvang van het WK voetbal naar Latijns Amerika afreisde. Veel kosten, dus ook een selecte af vaardiging. Het is in de amateuris tisch opgebouwde sportwereld een bijna vaststaand gegeven. Maar zelfs al waren de financiële middelen ruim schoots voor handen, tot de keuze van een grote ploeg zou de Techni sche Advies Commissie (TAC) van de Koninklijk Nederlandse Roei Bond toch niet komen. De laatste jaren zijn toptalenten, die internationaal een vuist kunnen maken, in de Neder landse roeistal uiterst dun gezaaid. Na de wereldkampioenschappen op de Bosbaan, in augustus van 1977. is er wat dat betreft weinig veranderd, c.q. verbeterd. Althans, op de interna tionale Ruderregatta van Ratzen- burg kwam de geringe Nederlandse inbreng andermaal aan het licht. Al leen de twee heren zonder Bosman/ Horstink, de vier zonder Bock/Vos/ Horstink/Bosman en de twee dames zonder Joke Dierdorp/Karin Abma (zilver in '77) bleken enigszins tegen het internationale geweld bestand. Eventueel aangevuld met de Nereus/ Aegir formatie Oudt/Atsma en de da mescombinatie Boomstra/Vosmaer zullen zij vrijwel zeker de equipe voor Nieuw-Zeeland gaan vormen. En of iedereen dan aan het gestelde criterium, een finale plaats op de WK. zal voldoen valt nog maar te bezien. De buitenlandse ploegen houden het de laatste maanden voor de gewoonte om tijdens internationale toernooien met een equipe van de tweede garni tuur aan te treden. Dat bleek afgelo pen weekeinde nog op de Bosbaan toen de strijd om de Holland Beker werd afgewerkt. Een werkelijke se rieuze krachtmeting heeft zich dus nog niet voorgedaan. Wellicht ge beurt dat wel op de Rotseeregatta (Luzern) waarna de definitieve selec tie wordt gekozen. Maar zoals gezegd, voorlopig valt te constateren dat het Nederlandse roei en de laatste jaren weinig progressie heeft doorgemaakt. Zeker niet in de top. Bondscoach Iwan Vanier consta teert dat eveneens. „Hoewel ik wel een stijgende lijn in de breedte con stateer, ben ik die mening ook toege daan. De echte doorbraak is de laat-, LONDEN Tennis is wat anders dan voetbal, zoals de Agentijn Guillermo Vilas opmerkte. Maar toch: de met alle prognoses spottende zege van Tom Okker op het centrecourt van Wimbledon tegen de huidige nummer twee van de wereld ranglijst (6-4, 6-3, 6-2) had iets weg van een revanche. Op de perstribune neurieden Britse journalisten„Dont cry for me Argentina" toen Vilas daar beneden ontredded rondsjokte en in de gasten-loge zijn raadgever met het Raspoetin-uiterlijk Ion Tiriac niets beters wist te doen dan een pet op te zetten, de Roemeen zag de bui letterlijk en figuurlijk hangen, voor Okker was het zeker een revanche: een compensatie voor een uiterst mager tennisseizoen. De 24 uur uitstel, die hem wegens de regen van donderdag waren gegund, heeft de tengere Nederlander naar het schijnt tien jaar jonger gemaakt. Jagend op elke bal en vollerend en smashend met dodelijke precisie, to verde hij de begeesterde toeschou wers een plaatje van negen jaar gele den voor ogen, toen hij in dezelfde inspirerende omgeving Roy Emerson uitschakelde. Sindsdien is Okker nooit meer zo dicht bij die toppresta tie geweest als gisteren. Natuurlijk heeft de tengere Nederlander in die tussenliggende tijd het Londense pu bliek nog wel enkele malen aan zijn voeten gekregen, maar altijd was hij in de grote conrontaties met Ashe, Laver, Newcombe en Nastase de min dere. Zoals hij nu Juist zelfbewust-, heid uistraalde. De vanzelfsprekend heid en de durf van de man, die weet dat hij niets te verliezen heeft. Zijn taktiek steunde op twee pijlers: bij de service-ontvangst zoveel mogelijk re tourneren laag door het midden bij de eigen opslag een korte voorberei dende slag naar de backhand van Vilas om ruimte te scheppen voor de eigen volley. Daar had de Argentijn niet van terug. De kettingrokende Tiriac mocht op de tribune nog zoveel gebaren maken ten teken dat hij het tempo moest opvoeren: „Al in de eerste zes games voelde ik aan, dat het zou kunnen," vertelde Okker later. Hij hield weliswaar zijn service, maar ik had kansen. Hoeveel dat er waren, bleek vanaf de zevende game. Van 3-3 in de eerste set stoof Okker ineens door naar 2-0 in de Jweede set. In het hele proces won hij 21 slagen-wisselingen en liet hij er Vilas er welgeteld twee. Zo bezien was het nog een hele prestatie voor de aangeslagen Argentijn om nog enigs zins terug te komen. Hij greep een dubbele fout van Okker aan om een doorbraak te forceren voor 2-2. Op dat belangrijke moment bracht Okker zijn overmaat aan rou tine ten opzichte van de negen jaar jongere Argentijn in het geding. Zwaar op zijn eigen service leunend kwam hij op 4-4 en brak vervolgens de service van Vilas, die onder cie groeiende druk twee dubbele fouten sloeg. Vanaf dat moment leek er van de kant van Vilas weinig gevaar meer te duchten. Ook Tiriac verzonk in een pseudo-desinteresse. Een nieuwe be lager kondigde zich aan in de vorm van grote regendruppels. Okker won ook deze race. Hij pakte de tweede set op love en brak onmiddellijk weer de service van de Argentijn. Bij 3-1 werd een jonge toeschouwer, die op de overvolle staantribunes in het ge drang was geraakt, half buiten be wustzijn afgevoerd. Vilas was binnen de lijnen er niet veel beter aan toe. Met een dubbele fout gaf hij weer een opslag uit handen, waarna Okker het karwei op het eer ste matchpoint afrondde en het pu bliek met klaterend applaus op de ontknoping reageerde. Wimbledon houdt van dit soort drama's en be schikt over een gave om op onna speurlijke wijze voor een passende entourage te zorgen. In de interview-ruimte had Okker met de verworven zekerheid van een plaats bij de laatste zestien en het perspetief op meer geen enkele moei te toe te geven, dat dit pas zijn zesde partij-zege in een half jaar toernooi- tennis was. Daarbij inbegrepen de partijen tegen Parun en Noah hier op Wimbledon. Slechts spel was één van de redenen, die hij daarvoor aan voer de. Een ongelukkige loting een ande re. Een ongelukkig resultaat op Wim bledon zou hem wellicht het laatste restje tennisplezier hebben ontno men. De 40.000 dollar van het WCT dubbelkampioenschap in Kansas City ten spijt. „Het is moeilijk na vijftien jaar nog de wilskracht op te brengen om te winnen. Vooral nu er zoveel goede tennissers rondlopeN. Daarbij komt dat ik door al die neder lagen uit mijn wedstrijdritme raakte." Nu zijn die zorgen voor Okker voorlo pig voorbij. Een zege op Vilas is een reclame op zich. De Argentijn is titel houder van Forest Hills, winnaar van twee toernooien in West-Duitsland en iinalist van Roland Garros. Hij had zijn zinnen gezet op het winnen van Tom Okker volleert in zijn opmerkelijke partij tegen de Argentijn Guillermo Vilas Wimbledon en was na zijn uitschake ling diep ontgoocheld. Zo diep. dat hij geen oorzaak- voor zijn falen kon aangeven en in arren moede te ken nen gaf volgend Jaar vier weken in- plaats van twee voorafgaande aan Wimbledon op gras te willen trainen. Voor Okker openen zich plotseling perspectieven om het beter te doen dan in zijn topjaren 1969, en 1973 toen hij tot de laatste acht doordrong. In de achtste finales is de Amerikaan Tom Leonard zijn tegenstander. Deze dubbelspel-specialist heeft in het en kelspel gewoonlijk zo weinig in te brengen dat hij geen plaatsje in het tennisjaarboek heeft gekregen. Het was een hele verrassing dat hij gisteren in vier sets won van de Nieuwzeelander Brian Fairlie: 6-2, 4- 6. 8-6, 6-3 Mocht Okker langs hem komen, dan zou het in de kwartfina les tot een herhaling kunnen komen van de centrecourt-partij van vorig Jaar: Okker-Nastase. Insiders betwijfelen dat echter. Nas- tas e is door de regen een partij achter geraakt en moet nog tegen Tom Gul- likson. Wint hij dat. dan vindt hij ook nog een zekere Roscoe Tanner op zijn weg. De Amerikaan met de verschrik kelijke service, die als zesde is ge plaatst, lijkt voorbestemd het gat dat Vilas heeft laten vallen in het wed strijdschema op te vullen. Heren enkelspel tweede ronde Björn Borg (Zwel - Peter Mcnamara (Aus) 6-2 6-2 6-4. Tom GuWkson (V8i - Mike Machette (V8) 6-4 6-4 6-2 Nick Baviano (VS) - John Marks (Aus) 6-3 6-2 6-3 8andy Mayer (V8) - Mark Edmondson Aus) 6 4 6-2 4-6 6-2 John Alexander (Ausi Anand AmritraJ (Ind) 5-7 6-3 7-5 6-2 Tom Oorman (VS) Mark Cox (OBl 4-6 8 6 8-6 7-5 Bob Hewlt'. iZAF) - Colln Dowdeswell (Rho) 6-4 4-6 6-2 6-4 Alan 8tone (Ausi - Bernie Mltton (ZAFi 6-1 3-6 6 8 6-1 168 Terry Moore 'VS) - Ray RulfeU (Aus) 7-5 7-5 9-8 Heren enkelspel derde ronde Tom Leonard (V8>- Bnan Falrli" (NZ1.1 6-2. 4-6 8-6. 6-3. Raul Ramlr« (Mex>Rod Frawley (Au* i 6-4. 7-5 en 6-3 Dame* enkelspel tweede ronde: Virgina Wade iGBi Lesley Bowrey (Aus) 6-1. 6-4. Laura Du pont (VSi Judith 8taloner (NZ) 6-2. 6-0; Kathy May iVSi-CaroUne Slöll (VSt 6-2, 6-3. Yvonne Vermaak (ZAi-Barbara Potter (V8l 6-0. 4-6. 62; BliJle Jean King (V8)-Marte Penterova «T.-.j i 63. 62. Franqoi- •c Dure (Fn-Lealey Charles (OB> 62. 62 Iwan VanierNederlan ders te eigenwijs ste jaren uitgebleven," aldus de Indo nesiër. En als hij naar ooizakeh zoekt gaat hij verder: „Er zijn een aantal factoren die daar ongetwijfeld toe hebben bijgedragen. De samenwer king en medewerking die de clubs en de clubtrainers thans verlenen zou veel beter kunnen. Kort voor zo'n wereldkampioenschap is iedereen best bereid om zich ook op nationaal niveau in te zetten. Maar zo gauw de winter in aantocht is en op het land aan de conditie geschaafd moet wor den, is de coördinatie ver zoek. Dan gelooft iedereen het wel. Er wordt natuurlijk wel wót gedaan, maar ie dereen doet het op z'n eigen houtje." Kaderproblemen. Ook de roeiwereld worstelt ermee. Het ambt van trainer wordt veelal vervuld door voormalige roeiers die de intensieve trainingsar- beid niet meer op kunnen brengen Maar een roeier is nog geen coach, net zo goed als een voetballer niet van de een op de andere dag ongeschoold een eredivisieclub kan trainen. Iwan Vanier: „Het ontbreekt in Nederland nog aan kwalitatief goede roeicoa- ches. Zijn twee redenen voor. Ten eerste moet een jonge coach gewoon accepteren wat er door de ouderen gepredikt wordt. Daar ontbreekt het in Nederland nog wel eens aan. Een Hollander is per definitie eigenwijs. Ik merk het al bij de roeiers. Ze zullen veel minder ac cepteren dan bijvoorbeeld de Noren, die ik ook onder mijn hoede heb. Het gevolg is dat er bij de Noren veel meer uitkomt, terwijl ze een veel kleinere roeinatie zijn. Nou. en dan is er verder nog het probleem van de opleidingen In Nederland heb je op roeigebied eigenlijk niets. Ja, het CIOS maar daar heb ik geen hoge hoed van op. Een dergelijk instituut is toch niet te vergelijken met wat de Oostduitsers bijvoorbeeld hebben. Daar heb je op de „Hochschule voor Sportkultur" ook een gespecialiseerde faculteit roeien. Werken ze niet alleen met roeitechnieken maar ook met het fy siologische aspect In de roeisport Verder wordt daar duidelijk gemaakt dat roeien een keiharde sport is, waar alleen gewerkt kan worden met een ijzeren discipline. De Nederlanders hebben dat nog steeds niet in de gaten." Nog eenmaal de wereldkampioen schappen in Nieuw-Zeeland. Deze zijn niet alleen ln afstand erg ver weg maar ook in tijd. 30 oktober tot 5 november. Normaal gesproken is het seizoen in Nederland, maar ook in andere Europese landen, dan al lang achter de rug. Daarom kan je je af vragen of er op dat moment nog wel een topprestatie geleverd kan wor den. Vanier: „Het is niet uitgesloten dat de resultaten tegenvallen. We hebben er echter met de opbouw van het seizoen wel rekening mee gehou den. De competitie is later afgelopen dan andere jaren, pas half juli. Nou. dan volgt er een rustperiode tot begin augustus en wordt de draad weer opgepakt." Zoals eerder vermeld worden de uit eindelijke selecties gekozen na de Rotseeregatta. De inbreng in het sa menstellen van de nationale roeiequi- pe, is voor Iwan Vanier gering. Hij adviseert de Technische Advies Com missie, alleen Indien noodzakelijk, en de TAC brengt weer advies uit bij het bestuur van de KNRB. De Invloed van de bestuurders is derhalve groot. Nederland schijnt daar een patent op te hebben. In Noorwegen bijvoor beeld, is Vanier gewend zelf zijn selec tie te formeren. En vaak met succes Iwan Vanier: „Ik wil echt niet steller de wijsheid in pacht te hebben. Maar als mijn adviezen wat meer gewicht in de schaal zouden krijgen dan zou da de roeisport in Nederland wel ten goede komen." WATERPOLO De Nederlandse Junioren ploeg heelt te Barcelona de tweede wedstrijd roor het Internationale toernooi tegen Frank rijk met 13-7 gewonnen. De periodestanden waren 3-2. 2-2, 4-3. 4-0. Eerder had Nederland met 7-11 verloren van 8panje BRIDOE Polen en Braztll* hebben tich tijdens de brldge-Olymplade In New Orleans geplaatst voor de finale van het open kampi oenachap De problemen rond de organisatie van de brldge-Olympiade te Valkenburg ln 1980 zijn opgelost De Wereld Bridge Federa tie la ervan overtuigd geraakt dat de hotelac commodstie ruimschoots voldoende la. MODERNE VIJFKAMP - Aart Baan la In Apeldoorn met een totaal van 5378 punten nationaal kampioen geworden In de n vijfkamp

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 31