Vietnam lid van Comecon nige beweging in ntwapeningsfront Zeventig Nederlandse jongeren naar Cuba Ontwikkelingshulp minder Libanees kabinet houdt spoedberaad Nederland steekt gunstig af Bezetting van deel Cambodja door Hanoi ontkend |aat Frankrijk deelnemen aan overleg? Giscard wil toetreding Spanje tot EG Moordpartij in Oost-Libanon Zuiveringen in Zuid-Jemen Vonnis rechtbank in VS omstreden Moboetoe veegt Belgen de mantel uit /ereldjeugdfestival voor het eerst buiten Europa ■q-j UDAG 30 JUNI 1978 BUrTENLAND TROUW/KWARTET 7 'ARIJS (ANP) De ze- entien landen die lid zijn ran de commissie voor ont wikkelingshulp (DAC) van le Organisatie voor Econo- sche Samenwerking en )ntwikkeling (OESO) heb- en in het afgelopen jaar en kleiner deel van hun zamenlijk bruto natio nal produkt aan ontwik- elingshulp besteed dan in oorgaande jaren. Dit blijkt uit cijfers die de Pa- rijse instelling van 24 indu strielanden heeft gepubli ceerd. Het gaat om de zogeheten officiële ontwikkelingshulp, dat wil zeggen geld dat de overheid in de rijke landen beschikbaar stelt voor ont wikkelingsprojecten in de derde wereld. De zeventien landen ga ven daarvoor in totaal 11,76 mil jard dollar uit tegen in 1976 13,67 miljard. Dat was 0,31 tegen 0,33 procent van hun gezamenlijke bruto nationaal produkt (de waar de van alle goederen en diensten). Ooit hebben de OESO-landen zich nog eens voorgenomen tenminste één procent aan ontwikkelings hulp uit te geven. De Nederlandse bijdrage aan de economische ontwikkeling van de derde wereld steekt gunstig af bij het gemiddelde. Met een totaal bedrag van 899,6 miljoen dollar (1976: 719,9 miljoen) kwam ons land op de zevende plaats. Maar als het bedrag wordt uitgedrukt in een percentage van het bruto nati onaal produkt blijkt NEDER LAND met 0.85 procent (1976 0.82 procent) de tweede plaats in te nemen na Zweden, dat 0.99 (0,82) procent voor hulpverlening over had. In verhouding tot hun bruto natio naal produkt hebben de Verenig de Staten en West-Duitsland hun uitgaven voor ontwikkelingshulp in het afgelopen jaar belangrijk verminderd, respectievelijk van 0.25 tot 0,22 en van 0,31 tot 0,27 procent. De Verenigde Staten ver minderden hun bijdrage ook in absolute zin: van 4334 tot 4123 miljoen dollar. West-Duitsland verhoogde zijn bijdrage enigszins van 1384 tot 1386 miljoen dollar. i BOEKAREST/BANGKOK (AP, Reuter) Vietnam is gisteren aan het slot van een drie dager durende bijeenkomst toegelaten als lid van de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de Europese Gemeenschap. ook van Vietnam. Gevreesd wordt haar troepen delen van het buurlanc wel dat de toetreding van het vooral - op de landbouw gerichte Vietnam tot een groep van meer geïndustriali seerd landen problemen met zich zal meebrengen. Overigens was de prak tijk tot nu toe al vaak een ruilhandel tussen de Sowjet-Unie en Vietnam (industrieprodukten tegen landbouw gewassen). die voor het Aziatische land niet altijd even voordelig is geweest. De eerste minister van de Sowjet- Unie. Alexei Kosygin. sprak van een „groots gebeuren", van nut voor „de ontwikkeling van de hele socialisti sche gemeenschap." De Vietnamese stap wordt gezien als een blijk van de groeiende toenadering van het land tot de Sowjet-Unie, en verwijdering van China. En dit terwijl Vietnam jarenlang neutraliteit tussen Moskou en Peking heeft bewaard. Behalve de Sowjet-Unie en Oosteuro pese landen zijn ook Mongolië en Cuba liü van de Comecon, en nu dus Inmiddels heeft Vietnam berichten krachtig van de hand gewezen dat dag orfl queillf ker W YORK, WENEN (Reuter) Er lijkt enige beweging te zitten in het ontwapeningsfront, nkrijk is bereid deel te nemen aan ontwapeningsoverleg in Genève, en de Sowjet-Unie rburgi ft een voorstel gedaan op het troepenoverleg in Wenen, aan d k >krijk, de Verenigde Staten, de air tpt""*'"' w •"""bvc uvoicu, wt op het zich in Wenen voortslepende »nhnS iet"Unie en Groot-Brittannië troepenoverleg heeft de Sowjet-Unie men overeen een nieuwe vorm te haar eisen voor beperking van de in aan het ontwapeningsoverleg mankracht aan weerszijden van wat enève. Frankrijk weigerde tot nu daaraan mee te doen. Samen met stude >a ging het bijvoorbeeld door met iproeven in de atmosfeer, terwijl de „E We ander grote kernmogendhe- orid alleen ondergrondse proeven na- uit W Naar verluidt verzet China zich tegen de Franse stap, maar zal kgraci self voorlopig nog niet deelnemen oegan ontwapeningsbesprekingen. >vereenkomst die met Frankrijk reikt zal worden voorgelegd aan bijzondere vergadering van de ïnigde Naties, die op het ogenblik lew York wordt gehouden. Daar heeft Groot-Brittannië toegezegd bom£ kernwapens tegen niet-nucleai- Acad logendheden te gebruiken, ten zij adem lelfverdedlglng. njebu itverklaring N. vai van hdijs. Washington Moskou en Lon- vierc zullen een vooistel indienen voor slotverklaring van de bijzondere ng over ontwapening. Dit behelst ;r andere de vorming van een ontwapeningscomité ter ver fing van het Geneefse orgaan dat 1962 zonder veel Resultaat bij komt. en waarin Frankrijk noch ïebbei in vo< hljnli, ja; rt dsvoo ia een r°l hebben gespeeld. Ijn ee orBaan zou openstaan voor de vijf adv e kernmogendheden, en 32 ande nden die in overleg met de voor- r van de algemene vergadering de VN aangewezen zouden moe- worden. Frankrijk zou daarmee het eerst sinds jaren weer volle partners worden in ontwape- sbesprekingen; de andere landen ien vooral ontwikkelingslanden ten zijn. eens het IJzeren Gordijn heette, wat verzacht. Volgens westerse zegslie den zijn de toegevingen van Moskou echter niet voldoende. De communis tische landen zouden willen bereiken dat geen staat in West-Europa meer troepen op de been heeft dan op het ogenblik. De troepensterkte is tot nu toe steeds het struikelblok geweest voor het overleg in Wenen. West meent dat oost naar verhouding meer terug moet omdat het meer troepen heeft dan zijzelf. De communistische lan den zijn het met deze zienswijze niet eens. Neutronenbom Inmiddels heeft het Internationale instituut voor vredesvraagstukken (SIPRI) gewaarschuwd dat invoering van nieuwe typen tactische kernwa pens met name in Europa bijdragen tot een vervagend onderscheid tus sen kern- en niet-kernwapens. Als deze laatste worden gebruikt is de kans groot dat een conflict zal uitlo pen op een atoomoorlog, aldus het SIPRI. Tot deze wapens wordt ook de neu tronenbom geregekend, en andere daarvan afgeleide tactische kernwa pens die op het ogenblik in ontwikke ling zijn. De neutronenbom doodt door verhoogde straling menselijk le ven, maar laat gebouwen e.d. in tact. De waarschuwing van het 8IPRI is vervat in een boek naar aanleiding van de SIPRI-conferentie, die on langs werd gehouden. Het werd ge schreven door directeur Frank Barnaby. Speciaal voor Europa schetst hij twee bepaalde militaire opties die open staan voor het gebied. De ene houdt in inspelen op de vrij accurate en goedkope defensieve conventionele wapens (precisiemunitie en -geschut), die beschikbaar gaat komen en op grote schaal ter beschikking zou moe ten worden gesteld van kleine mobie le eenheden, helemaal zonder kern wapens dus. En de ander het vormen van een hele nieuwe kernmacht in Europa, uit te rusten met speciaal op de Europese situatie toegesneden kernwapens. Hoofdconclusie van Barnaby is ech ter dat de enige verstandige politiek voor de kernmogendheden is hun kernarsenalen geleidelijk terug te brengen teneinde uiteindelijk tot to tale afschaffing van kernwapens te komen. Voor het Capitol in de Amerikaanse hoofdstad Washington demonstreren honderden Indianen tegen een voorgestelde wetgeving die hen van hun land en hun rechten op water en visserij zou beroven. MADRID (AFP, Reuter) President Valéry Giscard d'Estaing heeft giste ren verklaard dat Frankrijk de toe treding wenst van Spanje tot de Eu ropese Gemeenschap. In een rede voor het parlement in Madrid ver heelde hij echter niet, dat er vele moeilijkheden moeten worden over wonnen. Het Franse staatshoofd zei dat zijn land er van overtuigd is dat de Spaanse toetreding in zijn belang is en in dat van Spanje en van Europa. Uitbreiding van de EO van 9 tot 12 leden, ook rekening houdend met de toelating van Griekenland en Portu gal vereist dat men zich beraadt over de vraag hoe de samenhang in de «penoverleg. rgesteld is dat het ontwapenings- Ité januari volgend jaar voor het in Genève bijeen komt. Het zitterschap zou maandelijks ten wisselen. f DELHI (DPA, AP) De minis- van binnenlandse zaken en de ster voor gezondheid in het Indi- kabinet, Charan Singh en Raj dn, zijn ontslagen. Op een kabi- vergadering werd afzetting van linister van binnenlandse zaken it omdat hij de dag tevoren on- lellijke arrestatie van oud-pre- Indira Gandhi had verlangd en lier Morarji Desai ervan had be- ldigd te dralen met maatregelen mevrouw Gandhi. JERUZALEM CUPI, Reuter) De Libanese regering is giste ren in spoedzitting bijeengekomen om de moord op tenminste 22 mensen in het oostelijk deel van het land te bespreken. Na afloop van de kabinetszitting liet de Libanese minister van binnenlandse zaken, Salah Salman, weten dat de situatie in het land in een beslissend stadium is gekomen. „Het is geen geheim meer", aldus men verband tussen de gebeurtenis- Salman „dat wij op een kruispunt zijn aangekomen en dat wij allen onze verantwoordelijkheden op ons moeten nemen. Volgens de overheer send uit Syrische troepen bestaande Arabische vredesmacht zijn gewa pende mannen gisteren vier christe lijke dorpen in de buurt van de stad Baalbeck binnengestormd. Een onbe kend aantal mensen werd ontvoerd waarvan er 22 in een nabij gelegen bos doodgeschoten werden. Botsing In rechtse kringen in Libanon legt Amerikaanse vice-president Walter Mondale aan Israël een aanslag ge pleegd op de markt in Jeruzalem. Een krachtige bomexplosie kostte drie mensen het leven. 21 anderen raakten gewond. De Palestijnse Bevrijdings beweging (PLO) heeft in een verkla ring in Beiroet de verantwoordelijk heid voor de aanslag opgeëist. De aanslag zou gepleegd zijn door het commando All Nasser Jassin, ge noemd naar de eerder deze maand vermoordde PLO-vertegenwoordlger in Koeweit. gemeenschap kan worden bewaard en hoe de instellingen doeltreffender kunnen werken. Volgens Giscard moet men deze problemen niet onder- of overschatten, maar ze onderken nen en oplossen. Het bezoek van de Franse president werd gekenschetst door zijn poging twijfel te verdrijven over Frankrijks houding Jegens het Spaanse verzoek tot toetreding tot de EG. Een kolonel van de Spaanse poliUe raakte gisteren gewond toen een bom in zijn auto ontplofte. De aanslag werd gepleegd op het ogenblik dat het Spaanse kabinet zich beraadde over hoe het herlevende geweld van de kant van Baskische separatisten het beste bestreden kon worden. De aanslag op de Spaanse politieofficier vertoonde overeenkomsten met een aanslag van Basken in 1973 waarbij de toenmalige Spaanse premier Car- rero Blanco gedood werd. Cambodja hebben bezet. Cambodja dat wordt gesteund door China, staa op zeer gespannen voet met Vietnam Het verhaal dat 70.000 tot 80.000 Viet namese militairen op Cambodjaani grondgebied staan werd door radio Hanoi „verzonnen en volslagen vab genoemd". Mensenrechten De internationale federatie van men senrechten heeft in een rapport Cam bodja beschuldigd van volkeren moord. Het rapport haalt een slagzlr van het regime in Pnom Penh aan dat in 1975 de macht overnam: „wi; willen een democratisch Cambodji met slechts twee miljoen mensen op bouwen." Eens woonden er zeven mil Jóen mensen in Cambodja. BEIROET (UPI. Reuter) Naast U verwachten zuiveringen binnen het Nationale Bevrijdingsfront van Zuid Jemen heeft de nieuwe sterke man in het land de stichting volgende maand van een nieuwe communistische par tij aangekondigd. Abdoel Fattah Is mail, die een toespraak via Radic Aden hield, beschuldigde de eerdei deze week afgezette en terechtgestel de president van Zuid-Jemen Saliem Robaja All van het aanzetten tot oor log met het naburig Noord-Jemen en het van het pogl n in het werk stellen om de ba n tussen Zuid- Jemen en de Sowjet-Unie te verzwak ken. Ismail hield zijn toespraak via de radio vermoedelijk om a to nen dat hij noch gewond gedood was bij de geslaagde sta «greep in het land begin deze week. Ambtenaar Swaziland in Zuidafrikaans bureau overleden JOHANNESBURG (AFP) 8wazl land heeft van Zuld-Afrika een ver klaring gevraagd over de dood van één van zijn ambtenaren die in een Zuidafrikaans poli ureau overleed zes dagen nadat h wegens een ver keersovertreding was aangehouden De ambtenaar, Samuel 8habangoe, die op het ministerie van onderwijs werkte, werd in Oshoek.'blJ de grens aangehouden toen hij op weg was naar Maseroe, de hoofdstad van Le sotho. voor een conferentie. Hij moest terechtstaan omdat hij onder invloed zou hebben gereden. Volgens de Zuidafrikaanse politie was de op 20 Juni aangehouden ambtenaar ziek en moest hij met longontsteking in een ziekenhuis worden opgenomen Aan deze ziekte overleed hij later. Volgens Swaziland echter is hij aan grote koude blootgesteld. sen in de buurt van Baalbeck en de moordpartij half juni in het Noordli- banese plaatsje Ihden. Toen stierven 33 mensen tijdens botsingen tussen de Libanese falangisten en aanhan gers van oud-president Soeleiman Franjieh. Onder de slachtoffers van de moordpartij in Baalbeck zouden zich een groot aantal falangisten be vinden. Onder de rechtse christenen is er al enige tijd onenigheid over hoe men zich jegens 8yrië en de Palestij- nen moet opstellen. Palestijnen hebben gisteren aan de vooravond van het bezoek van de NEW YORK (Reuter) Met gemeng de gevoelens is gisteren in de Verenig de Staten het vonnis van het Hoogge rechtshof ontvangen dat Allen Bakke toegang verschaft tot een medische faculteit in Amerika die quota han teert voor minderheden in haar toela tingsbeleid. Het Hooggerechtshof be sliste dat Bakke, die blank is het slachtoffer was geworden van omge keerde dsicriminatle. Bakke werd aanvankelijk de toela ting geweigerd naar de medische fa culteit van zijn keuze om plaatsen vrij te houden voor academisch min der gekwalificeerden afkomstig uit de zwarte. Aziatische of Mexicaanse gemeenschap in de VS. Bakke ging tegen dit besluit in beroep bij de rechtbank. Terwijl het Hooggerechts hof het vrijhouden van plaatsen voor minderheden op de universiteit on geldig verklaarde, vonniste het tege lijkertijd dat universiteiten het recht hebben om de afkomst van een kan didaat-student bij hun beoordeling te betrekken. Het vonnis van het Hooggerechtshof is verdeeld ontvangen bij de minder heden in de VS. Terwijl de zwarten het vonnis als een nederlaag ervaren in hun strijd voor gelijke rechten, hebben vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap laten weten blij te zijn dat raciale citeria bij het toela tingsbeleid op Amerikaanse universi teiten ongeldig zijn verklaard. KINSJASA (UPI) Volgens president Moboetoe van Zaïre steunt België sijn politieke te genstanders door hen uxe hui zen, mooie vrouwen en geld te geven. Het is echter geen ge heim dat Moboetoe xichzelf rij kelijk hiervan voorziet, ten koste vsn de ontwikkeling van zijn land en de Zaïrese bevol king. In een gesprek met het Zaïrese persagentschap AZAP zei Mo boetoe dat er van werkelijk verzet tegen lijn régime geen spraks is, en dat de oppositie groepen in België niets anders vertegenwoordigen dan zlch- self. Volgens Moboetoe is het voor België van tweeën ëén: of het onderhoudt zich met de zgn. oppositie, of met de ware ver tegenwoordigers van de Zaïre se staat. »- 3TERDAM Meer dan 800 studenten- en jongerenorganisaties ien eind volgende maand op Cuba bijeen voor het elfde Wereldjeugd- ival. Vele duizenden jongeren uit alle delen van de wereld zullen met lar spreken over mooie dingen als vrede en vriendschap en deelne- aan tal van politieke en culturele activiteiten. ir Herman Amelink dee van een Wereldjeugdfestlval is niet vandaag of gisteren. Reeds vanaf 1947 en er regelmatig van dergelijke festi- gehouden. Het merendeel van deze nkomsten van jongeren had een sterk nunistisch karakter. Op twee na wer- üle festivals gehouden in Oosteuropese dsteden. Alleen het zevende en achtste val vonden plaats buiten de grenzen Oost-Europa; het zevende in 1959 in m en het achtste in 1962 in Helsinki. aar wordt het wereldjeugdfestlval voor ïerst buiten Europa gehouden en wel iet eerste socialistische land van het Blijk halfrond", zoals een van de wer- brochures vertelt. Dat is niet het nieuwe van dit festival. Men wil dit ook eens proberen te breken met de nunistische traditie die de festivals ïerkt. Ferdinand Ruhwandl van het male Voorbereidingscomité (NVK). dat ederlandse deelname aan het festival t. vertelt dat het Internationale Voor- dingscomité uitdrukkelijk gevraagd om een zo breed mogelijk samenge stelde delegatie uit de diverse landen. Men moest nu eens niet uitsluitend mikken op de traditionele deelnemers, maar ook pro beren organisaties te interesseren die nu niet direct overlopen van enthousiasme als ze het woord „socialistisch" horen. Breed De Nederlandse delegatie, die uit zo'n ze ventig man zal bestaan, is daardoor ook tamelijk breed samengesteld. Naast organi saties als het Chili Komitee Nederland, Venceremos. de landelijke vereniging van derde wereldwinkels, het Komitee Zuidelijk Afrika en het NVV-Jongerencontact, treft men op de lijst van deelnemende organisa ties ook de NCSV (Nederlandse Christen Studenten Vereniging) en de Hervormde Jeugdraad aan. Om mee te kunnen doen hebben deze organisaties zich moeten vere nigen op een gemeenschappelijk politiek platform, dat als basis zal dienen voor de standpuntbepalingen tijdens het festival. De Nederlandse delegatie zal namelijk als een geheel worden beschouwd. Afzonderlij- Niet in alle landen is men even enthou siast over deelname van jongerenorga nisaties aan het wereldjeugdfestlval dat eind juli en begin augustus in de Cubaanse hoofdstad Havana wordt ge houden. Zo heeft de Britse regering onlangs besloten om een toegezegd be drag van ruim twintigduizend gulden voor de Britse delegatie, die ongeveer 400 jongeren zal tellen, in te trekken. De Britse Jeugdraad is nu een campag ne begonnen om deze beslissing, die werd genomen door Evan Luard, staats secretaris van buitenlandse zaken, on gedaan te maken. Peter Mandelson van de Britse Jeugdraad noemde de beslis sing het gevolg van een door de Conser vatieve Partij op touw gezette campag ne om organisaties van jongeren over te halen niet deel te nemen aan het festi val. De Conservatieven wezen daarbij vooral op het lot van de vele politieke gevangenen op Cuba. De Londense Times publiceerde medio mei twee felle artikelen van de hand van de bekende journalist Bernard Le vin waarin weinig heel gelaten werd van het Wereldjeugdfestlval. Ook de regering van de Afrikaanse staat Botswana heefh zich inmiddels openlijk tegen het Wereldjeugdfestlval gekeerd. Volgens de regering van dat land wordt dat congres gebruikt als een dekmantel voor een terroristische op leiding. Botswana heeft in dat/verband de paspoorten van zeventien jonge le den van de oppositiepartij, de Nationa le Frontpartij van Botswana ingetrok ken, zodat zij niet naar Cuba kunnen. ke organisaties hebben dus geen kans om eigen standpunten in te nemen tijdens het festival. Het politieke platform heeft duidelijk de trekken van een compromis, waaraan tame lijk lang gewerkt is door de deelnemende organisaties. Toch springen een aantal din gen naar voren. Het geformuleerde plat form stelt, dat de Nederlandse jongeren de wereldwijde strijd voor democratie en tegen het fascisme, apartheid en andere vormen van dictatuur steunen. „Voorwaarde daar voor is het universele recht op werk, recht op wonen, recht op welzijn, recht op vrije keuze van opleiding en recht op democrati sche vrijheden in bedrijf, school en leger. Daaruit vloeit voort het recht op vrije me ningsuiting en vrijheid van organisatie, ver eniging en vergadering." Wie deze formule ring proeft, bespeurt een onmiskenbare on derschikking van de Juridische grondrech ten aan de sociale grondrechten. Voegt men daaraan de laatste regel van het politieke platform toe. waarin staat dat de Neder landse delegatie wil leren van de ervaringen van de Cubaanse Jongeren met de socialisti sche opbouw van hun land. dan kan men zich indenken dat sommige potentiële deel nemers aan de reis zo hun twijfels hebben over de mogelijkheid om tijdens het festival in alle vrijheid eigen opinies te kunnen geven. Hervormde Jeugdraad Anton Dronkers, secretaris van de Her vormde Jeugdraad, is daar niet zo pessimis tisch over. Hij vertelt dat de Hervormde Jeugdraad zowel door de Wereldraad van Kerken als door de Caralblsche Raad van Kerken gevraagd ls om mee te doen aan het festival. Zo'n deelname moet uitgelegd wor den als blijk van solidariteit met de kerken In dat deel van de wereld. Bovendien is Anton Dronkers van mening dat het niet goed ls dit soort bijeenkomsten helemaal aan linkse organisaties over te laten. Dat betekent dat Je het gevaar loopt dat Je misbruikt wordt voor andere politieke doel einden, maar de mogelijke contacten die je met anderen kunt leggen zijn van zo grote betekenis dat die tegen dat bezwaar opwe gen. Verder beschouwt de Hervormde Jeugdraad het festival als een goede gele genheid om een betere kijk te krijgen op wat er op Cuba nu eigenlijk gebeurt. De Nederlandse delegatie zal daartoe een week voor het begin van het festival naar Cuba reizen, zodat er tijd is om daar wat rond te kijken. Anton Dronkers maakt duidelijk dat de Hervormde Jeugdraad zich zeker niet met huid en haar aan het festival en de politieke doelstellingen van de organisatoren zal uit leveren. De Hervormde Jeugdraad zal ver der de komende weken proberen andere niet-soclalistlsche Jongerenorganisaties, zo als de Werkende Jeugd van het CNV en de CDA-jongeren of eventueel alleen de Arjos, In de delegatie te halen. De CDJA heeft wel tot en met de samenstelling van de formule ringen van het politieke platform meege werkt aan de voorbereidingen, maar heeft in laatste instantie toch afgehaakt, omdat ze zich niet konden verenigen met de uitein delijke formule. Anton Dronkers vertelt verder dat de Her vormde Jeugdraad zich op Cuba vooral zal interesseren voor de verhouding tussen de kerk en de staat op dit eiland, de positie van de kerkelijke jongeren en de Cubaanse aan wezigheid ln Afrika. Het ministerie van CRM heeft voor de Ne derlandse delegatie naar het Wereldjeugd festlval een subsidie toegekend van tiendui zend gulden. Men was op het ministerie bereid de reis van vijf Nederlandse verte genwoordigers te subsidiëren. Veel te wei nig. aldus Ferdinand Ruhwandl van het organiserend comité, die er in dit verband op wijst dat bij een twee Jaar geleden ge houden vergelijkbare bijeenkomst in Tsje- choslowaklje zestig procent van de totale kosten door de regering vergoed werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7