Bacteriën gaan nooit met vakantie Ambtenarenbonden leggen conflict bij u Scherpe kritiek in Kamer op belastinginspecteurs 't is een filter, 't Blijft een Camel. )ebat over Urenco Den Uyl rVD: volledige afgang in affaire koopsompolissen iG Eigenaar winkels verdacht van brandstichting Gehandicapten krijgen tijdelijk voorrang bij sollicitatie Rijk Onderwijzer begint actie tegen balpen Wieringa (NCBO) ontkent harde uitspraken over stakingsactie Vondeling bedankt 2RIJDAG 30 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE y «n nnzp nnrlpmpnhirpriart.ip an onze parlementsredactie EN HAAG De Tweede Kamer heeft scherpe kritiek op de srenigingen van belastinginspecteurs in de zaak van de iopsompolissen. De VVD'er Joekes sprak gisteravond zelfs in „een volledige afgang' nu gebleken is, dat niet meer dan ir politici een omstreden koopsompolis hadden aange- haft. irons s jeer niets, lar is een lijk t. En dl •n. Wat j zulke nhier Om en. lij ehoort tot ben ze i :dorp maar ïhet taat en igaat ing. Oi )A-fractieleider Aantjes was milder zijn oordeel. Niettemin zei hij dat onzorgvuldig is gehandeld, waar- tor „schade aan mensen is toege- acht." De inspecteurs hebben te oeg en te hard gesproken, zei Dol- (PvdA). aar aanleiding van een bericht in il Parool vroegen de Verenigingen in belastinginspecteurs en adjunct- specteurs de Tweede Kamer dit ar om een onderzoek. Niet de ge- >nste parlementaire enquête, maar commissie van drie bracht deze ik aan het licht dat één minister festerterp) en drie leden van de weede Kamer in het bezit van een lopsompolis zijn of zijn geweest. n n 1)31 S| rie van hen zijn inmiddels uit de jtieve politiek verdwenen. De leden m de Eerste Kamer worden nog aan 11 onderzoek onderworpen. het debat over het onderzoeksrap- rt noemde Joekes het gisteren on gepast, dat „ambtenaren zich. buiten hun bewindslieden om, rechtstreeks tot de Kamer hebben gewend". Een onbesuisde actie, aldus Joekes, want ten onrechte is de indruk gewekt, dat er iets verkeerd zit. Er is gevraagd om niets minder dan een parlementaire enquête, het zwaarste onderzoeks- wapen." Moraal CDA-voorman Aantjes zei, wel begrip te hebben voor de actie van de in specteurs. Zij werken onder grote spanning en moeten vaststellen, dat de belastingmoraal verslechtert. Juist daarom nam hij het de inspec teurs kwalijk, dat zij aantasting van die moraal ook onder politici veron dersteld hebben. Volgens de socialist Dolman hadden de inspecteurs, uit hoofde van hun ambt, zorgvuldiger te werk moeten gaan. Dat ambt „blijkt een grote maatschappelijke kracht te hebben", zei Dolman. Aantjes en Joekes haalden ook uit naar de Parool-journalist Van Wij nen, die geschreven had over de aan schaf van koopsompolissen door achtendertig Kamerleden (voorna melijk CDA'ers) en acht bewindslie den. Volgens Aantjes onthult het on derzoeksrapport „de lichtvaardig heid van die beschuldigingen". Te recht heeft Van Wijnen in zijn krant excuses aangeboden, zeiden Dolman, Aantjes en Joekes. Volgens de VVD'er, zelf eens journalist, is Van Wijnen ook volledig afgegaan. Het rapport betekende in de ogen van Aantjes „een ruim eerherstel", niet in het minst voor oud-staatssecretaris Van Rooijen die partijgenoten ge ïnformeerd zou hebben over een na derende wetswijziging. Die door de Kamer aanvaarde wijziging bracht de belastingvoordelen van de polis sterk terug. 'Les voor politici' Aantjes zei wel, dat de aanschaf van een polis door politici „uitsluitend om fiscaal voordeel" laakbaar is. Hij noemde geen namen. Uit het rapport van de commissie blijkt, dat in elk geval oud-minister Westerterp het daarom begonnen is geweest. De zaak koopsompolissen is volgens Aantjes „een les voor politici: een goed voorbeeld spreekt beter dan een goed woord". De socialist Dolman was blij, dat de getallen uit het Parool-artikel „uit de lucht waren gegrepen" maar hij zei ook: „Ook vier is te veel". Hij bena drukte dat politici temidden van an dere burgers apart staan: „Zij maken en handhaven wetten". Joekes wilde in het midden laten „of het verstan dig, laat staan fatsoenlijk" was, om een koopsompolis aan te schaffen. Voor zo een beordeling bestaan geen normen, motiveerde de VVD'er. imente te ie hier in het ngsie laar de 1 zover tedoi meer snijdt -acht n. zig e toetsing op dat moment is voorbe- >uden aan het kabinet, maar de weede Kamer moet de gelegenheid ijgen een debat te houden over de irp ening van het kabinet op dat mo kt. In feite is hiermee voor wat de nnenlandse politiek betreft het de- litieve moment van beslissing over levering aan Brazilië doorgescho- n naar een volgend kabinet, ofwel iar de eerstvolgende kabinetsfor- atie. oldoende waarborg at geeft voor de groep-Van Houwe- igen in de CDA-fractie net voldoen- waarborg dat er nog vóór de leve- ig aan Brazilië uitzicht op waarbor- n zal komen. De groep is daarmee n „zekerheid van waarborgen" te- ggegaan naar „uitzicht op waarbor- n" voor het moment van de leve- >g. Indien de gisteren gemaakte Dbale afspraak inderdaad afgelo- n nacht in de afwikkeling van het vat hij jamerdebat zou worden geëffectu- 'aa6 rd. zou de groep-Van Houwelingen et voor de moties van de oppositie ïmmen. Die moties vroegen om het jn van de levering aan Brazilië. wat betreft de buienlandse poli- is het echter nog zeer sterk de lag of het vooruitschuiven van het obleem effectief zal blijken te zijn. politiek Den Haag werd er gisteren g sterk aan getwijfeld of de Uren- -partners Engeland en vooral West- Jfuitsland akkoord kunnen gaan met geclausuleerde „letter of intent", brief waarin de exportvergunning het vooruitzicht worden gesteld, partners hebben altijd absolute kereid gewild over de levering. van irdaar in e De ERSff, sma v. d. O. H. x L. J. emeri- i; vi *Cpo V. Dek n (pas van rde: J. IJssel- rschie: Doorn- Lei- nd. uit lelijke d. van te Gees. ?r-Kla- kand. ijk: H. en. Bege- j jswijk lan- 'an de elo. Vervolg van pagina 1 CDA-fractie werd er gisteren sterk i gehecht dat het kabinet niet st bij de partners aftast of de Ne- randse clausule in de exportver- nning haalbaar is. Men wil de part- nu voor he blok zetten. Met het lelijke risico dat die partnes zelf entueel beslissen dat op deze basis Urenco niet meer samen te werken IL partners moeten immers geza menlijk geld op tafel leggen voor de tbeiding van de ultracentrifugefa- miicn- Almelo, en dan zonder dat ht zekerheid bestaat dat de pro- :,e|iktie van die fabriek ook inderdaad Brazilië zou mogen worden afgezet. ngeloofwaardig de grootste oppositiepartij, de 'dA, werd het compromis tussen binet en de CDA-fractie gisteren ongeloofwaardig afgeschilderd. WD was in het overleg tussen binet en regeringsfractie na lang rzelen akkoord gegaan met de ge- zen opzet. het overleg dat gisternacht en gis- ■en tussen de regeringsfracties en t kabinet werd gevoed waren het »ral de groep-Van Houwelingen en inister Van der Klaauw van Buiten- ïdse Zaken die de beide uitersten irmden. Van der Klaauw heeft op Ijwel het laatse moment aange- lerd dat het geen zin meer had om gaan onderhandelen met de part- rs en heeft ook voorgehouen dat t koppelen van een voorbehoud n de „letter of intent" grote risico's et zich meebracht. in der Klaauws afwerende houding vooralook ingegeven door het It dat het ambtelijke apparaat van ütenlandse zaken er volstrekt geen meer in ziet om in de Urenco- ak opnieuw contact met de part- rs-regeringen te zoeken. In CDA-kring werd gisteren overi gens het voorbehoud, dat in de brief moet worden gemaakt, verschillend beoordeeld. Die beoordeling varieer de van de stelling dat het voorbehoud een keiharde voorwaarde is, tot dat het voorbehoud betekent dat Neder land slechts een intentie uitspreekt. In de fractie-top werd gisteren ge steld dat het voorbehoud precies het midden houdt tussen een voorwaarde en een intentie. Intiatief-ontwerp De PvdA-fractie diende gisteren het al eerder aangekondigde initiatief wetsontwerp in dat erin vooreiet dat exportvergunningen voor alle prolife- ratie-gevoelig materiaal voortaan on derhevig wordt gemaakt aan goed keuring door het parlement. Volgens de PvdA moet daaronder ook vallen de exportvergunning voor de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Dat wil de PvdA bereiken door in het initiatiefontwerp een terugwerkende kracht te laten gelden. Volgens dé eerste ondertekenaar van het wets ontwerp, het PvdA-Kamerlid Ter Beek, houdt de indiening van het wetsontwerp alleen al in dat de rege ring verplicht is om in de „letter of intent" een clausule op te nemen, namelijk dat indien het wetsontwerp wordt aangenomen de export van het uranium afhankelijk zal zijn van het uiteindelijk oordeel van de Kamer. In de fractie van het CDA bestaat sympathie voor de strekking van het door de PvdA ingediende initiatief wetsontwerp. Van een onzer verslaggevers ZUIDBROEK De politie heeft de 22-jarige H. T. in het Groningse Zuid- broek aangehouden op verdenking dat hij zijn eigen winkels in brand heeft laten steken. Hij zou dit hebben laten doen door twee eveneens gear resteerde mannen, A. W. (41) uit Zuid broek en H. V. (28) uit Hoogezand. In de nacht van 14 op 15 mei brandden de beide tegenover elkaar staande winkels van T. af. Deze werd al vrij spoedig aangehouden maar weer vrij gelaten wegens gebrek aan bewijs. Dat bewijs is er volgens de politie nu wel. T had de mannen overgehaald zijn beide winkels voor een vergoe ding van duizend gulden aan te ste ken, Het was hem te doen om het verzekeringsgeld. T. wordt er boven dien van verdacht al eerder panden die zijn eigendom waren in brand te hebben laten steken. De goedkope retourtjes naar de VS trekken nog steeds honderden, vooral jongeren, passa- giers, die er graag vele uren wachten voor over hebben om een vliegbiljet te bemachtigen. Velen van hen brengen zelfs de nacht door op Schiphol. ADVERTENTIE Maar u wel. Neem daarom desinfekterende Unicura zeep mee. Opgewassen tegen binnen-en buitenlandse bacteriën. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Gehandicapten zullen tijdelijk voorrang krijgen bij hun sol licitatie naar een betrekking bij de overheid. De Tweede Kamer ging gis teravond akkoord met een motie van de Partij van de Arbeid, die stelde dat de overheid als grootste werkgever van het land het voorbeeld moet ge ven aan het bedrijfsleven. Het is voor een gehandicapte extra moeilijk om aan een baan te komen, stelde het Kamerlid Knol, als zij een school- of beroepsopleiding hebben voltooid. De gehandicapte heeft daaraoor een flinke achterstand. Om die in te lopen zou men voorlopig eerst gehandicapten moeten aanne men. tenminste als zij aan de functie- eisen voldoen. De Kamer nam gisteren de nota over het revalidatiebeleid aan. Onder meer stelde men daarbij vast. dat er in de toekomst twee maal per dag nieuwsuitzendingen voor gehoorge stoorden op de televisie moeten ko men. Dat zöu op het ogenblik van de dag moeten zijn, wanneer nu het test beeld wordt uitgezonden. Verder dient de minister van CRM een on- dereoek in te stellen naar de moge lijkheden om Nederlandse televisie programma's ter wille van doven en slechthorenden te ondertitelen. Voorts werd de regering gevraagd, eigenaars van huizen verplicht te stellen om maatregelen in woningen te laten treffen, waar gehandicapten wonen. De overheid subsidieert die aanpassingen. 'Op school vulpen' WADDINXVEEN (ANP) De onderwijzer A. L. M. Boer is in Waddinxveen een actie begon nen om in het nieuwe school jaar de balpen van de lagere school te weren. Hi wil dat de kinderen op school voortaan met een vulpen met patroon vullingen schrijven. Voor zijn streven heeft de heer Boer de hulp van ouders en zijn collega's van de wijkschool St. Jozef ingeroepen. Hij vindt het niet langer verantwoord dat kinderen balpennen hanteren: zij moeten nog leren schrijven en zich nog een handschrift ei gen maken. De heer Boer heeft bijna vijf maanden vijftien .leerlingen uit de derde klas van zijn school met een vulpen la ten schrijven en hij kwam tot de conclusie dat deze meisjes en jongens over het algemeen beter, netter en duidelijker zijn gaan schrijven. Door het ge bruik van de vulpen worden het ordelijk denken en het ka rakter van het kind volgens de onderwijzer bovendien gunstig beïnvloed. De heer Boer vindt dat voor een beter handschrift op de kleuterschool reeds vinger- en handoefeningen moeten wor den gedaan. In de eerste helft van het eerste leerjaar van de basisschool zou het kind met een fijnschrijvende viltstift moeten schrijven, terwijl voor de rest van de schoolperiode een goede vulpen met patroon vullingen moet worden ge bruikt. Bejaardenhuis In het artikel over het conflict in het Hengelose bejaar denhuis Ten Anker, gisteren in deze krant geplaatst, stond abusievelijk dat de directrice, mevrouw G. Sikke- ma, veertien dagen geleden in die functie ging werken. Dit had men zal het wellicht begrepen hebben moeten zijn: veertien jaar geleden. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een smeulend conflict tussen de twee grootste ambtenaren bonden is gisteren voorlopig bijgelegd. Het betreft de FNV-bond ABVA (voorzitter Jan Dutman) en de CNV-bond NCBO (voorzitter Wabe Wieringa). De ABVA organiseerde de stakingsactie en de demonstratie van ambtena ren in Den Haag. De NCBO was tegen deze acties. I- llrn. kpn Je die weneer, Sic zo naar li( te kijken?" Het conflict was ontstaan naar aanleiding van uitlatin gen van Wieringa in deze krant, vorige week twee da gen voor de ambtenarensta- king. Wieringa toen in Trouw: „Staking is voor een ambte naar geen wettig middel. Ik verwacht dan ook dat de overheid het ambtenarenreg lement zal toepassen. Dat kan -disciplinaire strafmaat regelen inhouden. Wij wach ten af welke strafmaatrege len er tegen de stakende amb tenaren worden genomen." Naar aanleiding van onze pu- blikatie werden Wieringa en het NCBO overspoeld met verwijten van ABVA-zijde. De NCBO zou optreden als staking8breker, pleegde ver raad aan de zaak der ambte naren. en Wieringa zou minis ter Wiegel van binnenlandse zaken hebben verzocht om strafmaatregelen tegen sta kende ambtenaren. Naar aanleiding van deze ver wijten gaf het NCBO een ver klaring uit, waarin werd mee gedeeld dat het een leugen was als zou Wieringa de mi nister hebben aangespoord tot strafmaatregelen. Voorts werd meegedeeld dat het NCBO zijn leden dringend had geadviseerd zich tijdens de acties van FNV-ambtena- ren te onthouden van activi teiten die de spanningen, die bij een staking toch al optre den, zouden kunnen vergro ten. De verwijten van ABVA- zijde gingen niettemin door. Gisteren zaten Dutman en Wieringa echter weer zij aan zij in een gesprek met minis ter Wiegel over de overlegpro cedure over de bezuinigingen. Na afloop gaven beide voor zitters samen een persconfe rentie. ABVA-voorzitter Dut man zei daar dat Wieringa hem had meegedeeld dat het dagblad Trouw hem Wie ringa woorden in de mond had gelegd die bij niet zo had gesproken. Voorts zou Wie ringa Dutman hebben gezegd dat hij nimmer met iemand De voorzitten van ABVA en NCBO deelden gistere* mee dat hun bonden de afgelopen weken flink groeien. De ABVA ontving in juni tot nu toe 600 bedankjes, maar daar staan 3600 nieuwe leden tegenover. Vorig jaar juni moesten ruim 1200 ambtenaren als ABVA-lid worden afgevoerd. Een van de bedankers van de laatste dagen is dr Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer, die rond zestien jaar lid is geweest van de ABVA, zo lang hij een overheidsfunctie heeft bekleed. Hij zou het niet eens zijn met de stakingsacties van de ABVA. van Trouw had gesproken over de onderhavige kwestie, en dat hoe dan ook de citaten in Trouw volstrekt onjuist waren. Wieringa zelf sprak hierin gis teren Dutman niet tegen. Hij betoogde dat in het vuur van de strijd wel eens „bepaalde zaken wat worden overdre ven. Daarna moeten de brok jes weer aan elkaar worden gelijmd." De NCBO-vooreit- ter sprak de hoop uit dat de vijf centrales van ambtena renbonden nu weer gezamen lijk op zullen trekken in de strijd tegen onwenselijk ge achte bezuinigingen op amb tenarensalarissen. Dutman. die vorige week had gezegd samenwerking met de NCBO niet meer zo te zien zitten, zag ook nu nog „duidelijk ver schillen" in opvatting tussen beide bonden. Op 11 augus tus zal daarover verder wor den gepraat. Geen blaam Eerder deze week had NOBO- secretafis De Jong tegenover onze krant verzekerd dat de betrokken Trouw-redacteur, die vorige week met Wieringa het bewuste gesprek had Wabe Wieringa „geen enkele blaam treft." De Jong heeft over deze kwestie een artikel geschreven ten be hoeve van de NCBO-weekbla- den van volgende week. Daarin schrijft De Jong: „Wij hebben in Trouw kenbaar ge maakt dat wij de zin van sta king (door ambtenaren) niet inzien, terwijl voorts is ver klaard het niet uit te sluiten dat tegenover ambtenaren, die activiteiten in deze zin zouden ondernemen, discipli naire maatregelen genomen zouden kunnen worden. Dat inzicht ontleenden wij aan een circulaire van de minister van binnenlandse zaken van 20 juni. Er is dus geen sprake van geweest dat wij de minis ter op een bepaald spoor zou den hebben gezet." De NCBO-secretaris schrijft verder dat de NCBO graag de samenwerking met de ABVA voortzet, maar er zijn wel grenzen. De NCBO gaat nog steeds ervan uit dat reëel en open overleg met minister Wiegel over de bezuinigingen mogelijk zal zijn. Pas wan neer dat niet mogelijk blijkt, is voor de NCBO de tijd voor acties aangebroken. „Wat nu aan acties is ontwikkeld, ach ten wij niet in overeenstem ming met de regels die tussen sociale partners (werkgever, werknemers) in acht geno men moeten worden. In de samenwerking ABVA-NCBO is een deuk ontstaan. Wij hebben dat niet gezocht. Mocht de deuk tot breuk lei den. dan zullen wij de conse quenties daarvan niet uit de weg gaan," aldus Dé Jong. Vervolg van pagina 1 Het plan-Den Uyl leidt bovendien tot minder inflatie (3,5 procent per jaar, tegen ruim vier pro cent in de „basis-projectie"), hogere produktie in bedrijven, meer bedrijfs investeringen. hogere bedrijfswin sten, en met name ook een financie ringstekort van de totale overheid van niet meer dan 4,8 procent („basis projectie" 4,5 procent) van het natio nale inkomen. Minister Andriessen van financiën en president Zijlstra van de Nederlandsche Bank hebben de laatste tijd verklaard dat dit finan cieringstekort niet boven de vijf pro cent zou mogen stijgen. Het plan-Den Uyl blijft dus binnen deze veilige grens. Het Planbureau heeft het plan-Den Uyl ook doorgerekend met een bezui niging van zeven in plaats van vier miljard gulden. Deze drie miljard ex tra bezuiniging levert in 1982 slechts een vermindering van de werkloos heid op met 5000, terwijl de koop kracht voor de modale werknemer er slechts een kwart procent per jaar beter van wordt. In een toelichting op de cijfers benadrukte drs Den Uyl van hoe ondergeschikte betekenis ex tra bezuinigingen blijkbaar zijn voor de werkgelegenheid. 'Gekanaliseerd' Den Uyl denkt de vereiste inkomens matiging niet alleen te bereiken via minder „incidentele" loonsverhoging (overwerk, extra promoties). Andere mogelijkheden zijn: belastingmaatre gelen, aftopping van prijscompensa ties, nivellering via de sociale pre mies. Niettemin acht Den Uyl een geleide loonpolitiek, waarbij de over heid tot in detail de loonvorming voorschrijft, „onnodig en onge wenst." Den Uyl sprak over een „gekanali seerde loonvorming", zoals ook het kabinet-Den Uyl die de afgelopen ja ren heeft gevoerd. Daarvoor is de medewerking van de vakbeweging nodig. Die zal daarbij voorwaarden stellen, zoals dit jaar de APO's (ar beidsplaatsen-overeenkomsten „Helaas zijn de APO's niet opgepakt door de werkgevers, en onvoldoende gesteund door de regering," aidus Den Uyl. Den Uyl benadrukte de „maatschap pelijke context" die zijn plan vergt. „Ik denk niet dat het huidige kabinet in staat is dit plan uit te voeren Maar ik denk dat het kabinet evenmin het plan dat het nu zelf heeft gemaakt, zal kunnen uitvoeren, vanwege het accent dat dit plan legt op de bijdra ge van mensen met een sociale uitke ring en van lager betaalden, bijvoor beeld bij de bezuiniging op huursub sidies." Economenmalaise Drs Den Uyl constateerde een malai se onder de economen die tot nu toe de economische sanering uitsluitend willen laten verlopen via verlaging van het kostenniveau van de bedrij ven. Volgens Den Uyl is het internati onale gebrek aan economische vraag de belangrijkste reden waarom na de inzinking van 1975 de economie zich maar zo traag herstelt. Hij wees op West-Duitsland: de inflatie is er af- gunstwekkend laag. het financie ringstekort van de overheid is er klein, de regering is terughoudend met overheidsuitgaven. En toch is de werkloosheid er blijven stijgen, en erger dan in Nederland. De cijfers van het Planbureau over zijn plan hebben Den Uyl de overtui ging gegeven dat het heel wel verant woord is de overheid zelf een vraag- scheppende en arbeidscheppende rol te laten spelen in de economie, door bijvoorbeeld jaarlijks tienduizend ar beidskrachten erbij aan te stellen in de sector van overheid en gesubsidi eerde in,stellingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3