jaars ontkent slechte ^handeling RAF-leden Even naarEsso en uw huisdier krijgt een prima vakantie. GRATIS! Overal waar Esso wat extra doet. ^Apeldoorn voelt zich bij de neus genomen Werkzoekenden verwezen naar uitzendbureaus Migrantenraad Utrecht staakt werk voorlopig %)latie goeddeels aan zichzelf te danken' ïrdubbeling tntal groepen >en School 5 Klacht tegen gemeente Helden htpaar komt om autobotsing Mr. Van Bennekom hekelt traagheid Raad van State CRM zou subsidie stoppen Vrouw geboeid en voor ton bestolen nderwijs Nederlands aan ïitenlanders schiet tekort Vloeren van nieuw ziekenhuis deugen niet: flinke schade Automobilist om het leven gekomen 'KWAR DERDAG 29 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET t een onzer verslaggevers ^EKBERGEN De gemeente Éeldoorn heelt het gevoel een goe- f neus te bezitten voor zaken die tft de bescherming van de natuur lmaken hebben, maar het lijkt lp dat zij nu toch lelijk bij diezelf- Ineus genomen is. Iventig gastverblijven, die op het Vein van het hyper-luxueuze hrchalet voor vermoeide vrou- !n De Wipselberg in de bossen te tekbergen gebouwd gaan worden, blijken tegen de verwachting in als semi-bungalows op de vrije markt te worden gegooid, waarbij er in de advertenties op is gewezen dat de kopers een goede verhuurmogelijk- heid zullen hebben. De gemeente vreest dat die bouw sels. die door een makelaar voor de som van 155.000 gulden te koop zijn aangeboden, zullen gaan fungeren als tweede of zelfs misschien wel als eerste woningen. Volgens het be stemmingsplan mag dat niet. want betreffend gebied heeft de bestem ming „gastinrichtlng". Juridisch heeft de gemeente Apel doorn echter nauwelijks een been om op te staan, want de wooneenhe den worden door De Wipselberg als „gastinrichtinkjes" beschouwd, omringd door vele centrale voorzie ningen zoals het kuurchalet zelf. een restaurant, een zwembad, een sauna en een tennisbaan. Toen de gemeente in de gaten kreeg dat het anders dreigde te lopen dan zij gedacht had. heeft ze met de grondeigenaren een contract afge sloten wat betreft bewoningsduur. Aanvankelijk was er nog een bouw- stop afgekondigd, maar die bleek niet haalbaar. Volgens wethouder W. F. Vriezen is tegen het realiseren van het plan niets te doen. maar kan er nog slechts worden opgetreden tegen het gebruik. Er zijn nu boetebepa lingen in het contract opgenomen (waarover de raad zich overigens nog nader moet uitspreken). Per overtreding zal een half miljoen respectievelijk een ton betaald moeten worden, namelijk in die ge vallen waarin de semi-bungalows meer dan 182 dagen per jaar door dezelfde pesonen worden bewoond of meer dan 56 dagen achtereen. Op deze wijze hoopt men de zaak nog enigszins in de hand te houden. (ADVERTENTIE) onze Haagse redactie I HAAG Staatssecretaris Haars van justitie gelooft niet dat de persoonlijkheid van de RAF-leden Wackernagel (26), Folkerts (26) en Schneider (29) langzamerhand wordt irgraven door de wijze waarop ze in Scheveningen en Maastricht gevangen worden luden. Irtsen en advocaten van de drie en gisteren een gesprek met de ercommissie van justitie. Zij en dat de behandeling van de op het ogenblik onmenselijk is. de vereenzaming zouden ze bij- >eeld een lage bloeddruk hebben beweerde de staatssecretaris. Zij wees erop dat de isolatie goeddeels aan hen zelf te danken is. Zij willen geen contact met anderen, terwijl de mogelijkheden geboden worden. Me vrouw Haars meent dat het tegenover het gevangenispersoneel ook niet ver antwoord zou zijn de drie bij elkaar te it zou gevolgen kunnen hebben zetten. De bewaarders zouden zich het werken van hun hersenen, tsen en advocaten pleitten er bij aatssecretaris voor de drie bij r te zetten. „Dat is immers ook eval met de Molukkers die ge- ten zitten", aldus de advocaten. ouw Haars wees er in een ge- met de commissie op dat dat ^Mongewone zaak is. In de meeste ^yilen worden „vreemde" gedeti- o^ien van elkaar gescheiden uit ^^heidsoverwegingen. Maar op ^^Ogenblik zitten er tachtig Moluk- ^^vast en kan men niet anders dan %n paar bij elkaar zetten door het rkte aantal huizen van bewaring ^^Jevangenissen. n van het departement hebben gens niets gemerkt van de slech- pstelijke toestand van de drie. zo bedreigd gaan voelen. „Het levens doel van de RAF-leden is het versto ren van de democratische rechtsorde. Zij zullen alles aangrijpen om dat te bewerkstelligen. Dat betekent door lopend gevaar voor de bewaking." Wel zal zij de gevangenisdirectie wij zen op kinderachtigheden, waarover door de vertrouwensartsen en advo caten is gerapporteerd. Die behoren achterwege te worden gelaten. De drie zouden overdag niet op de rand van hun bed mogen zitten en ze krij gen een standje als ze met hun hemd uit de broek lopen. Tijdens het be zoek moeten ze hardop praten. Be waarders zouden de RAF-leden heb ben bedreigd en terecht naar het idee van mevrouw Haars als er werd gefluisterd. jonze onderwijsredac'ie [STERDAM Het aantal spon groepen van de Open School zal (ptember tenminste verdubbeld len. De uitbreiding met zo'n hon- groepen is recent door de Com- ie Open School goedgekeurd. totale aantal van tweehonderd nog worden verhoogd. In een iaal voorlichtingsprogramma de Open School.' dat op donder- 5 juli om 18.15 uur via Nederland rdt uitgezonden, zal worden uit- ;d hoe een groep zifih kan aan- en bij de Open School. ifficiële proefprojecten van de School worden niet uitgebreid, ilijven er veertien verdeeld over iele land. Het aantal deelnemers deze proefprojecten blijft ook rkt tot 1550. Wel worden open- nde plaatsen door andere kandi- n opgevuld. pontane groepen hebben de be- ;king over het meeste materiaal voor de officiële projecten is sa- (esteld. De vier thema's die voor volgend jaar zijn samengesteld en ook door individuele deelne- worden gevolgd. belangstelling voor de Open M is vrij groot. Voornamelijk ven maken gebruik van deze van tweede kansonderwijs. Privileges Dat er aan de ongunstige behande ling van de drie ten opzichte van andere gedetineerden ook een keer zijde is, verduidelijkte de staatssecre taris met de privileges die deze RAF- leden hebben. Zo zou Folkerts vanuit Maastricht een half uur met zijn zieke moeder hebben mogen bellen en heb ben ze alle drie in tegenstelling tot andere gedetineerden zes advocaten en vier artsen tot hun beschikking. De meerderheid van de Kamercom missie van justitie was het tijdens de besloten vergadering gistermiddag eens met de uitlatingen van mevrouw Haars. De staatssecretaris zei dat er in de behandelwijze van de RAF-leden geen afglijden van de hedendaagse opvattingen over het gevangeniswe zen mocht worden gezien: „Deze drie lieden vergen een specifieke opvang, die geen consequenties heeft voor an dere gevangenen in ons land". Uit het feit dat de RAF-leden een Nederlandse cel nog altijd verkiezen boven een Duitse, meende mevrouw Haars te mogen concluderen dat ze op alle manieren proberen uitlevering te vertragen. Zo zouden ze pas op het laatste moment bezwaar hebben in gediend bij de Raad van State, het geen de procedure langduriger maakte. ipagir HELDEN (ANP) Een werkgroep van PvdA- en van PPR- leden plus de katholieke werkende jongeren van Noord- Limburg, hebben samen met enkele particulieren een klacht _tegen de gemeente Helden ingediend bij de officier van justitie in Roermond. iIEN (ANP) Bij een botsing en twee auto's in Ommen zijn 1 inwoners van Giethoorn omge- en. Het zijn de 71-jarige J. T. N. ering en zijn 62-jarige echtgenote feijering-Heite. Zij zijn ontstemd over het feit dat de sociale dienst van Helden aan ont vangers van sociale uitkeringen een formulier heeft verstrekt met adres sen van uiteendbureaus. Met dit for mulier dienden zij naar een uitzend bureau te gaan en daar te vragen om werk. Volgens de klagers moeten de betrokkenen aan de gemeente laten zien dat zij inderdaad naar een uit zendbureau zijn geweest op straffe van intrekking van hun uitkering. Dit alles is, aldus de klagers, in strijd met artikel 58 van de wet arbeidsbe middeling. Bovendien hebben zij hun klacht gebaseerd op misbruik van macht door de burgemeester van Hel den en aan de officier van justitie gevraagd om een strafvervolging in te stellen. Burgemeester J. van 't Hooft zegt dat er geen sprake is van dwang. „Men sen die bij ons vragen om werk en voor wie een geschikte baan te vin den is bij een uitzendbureau, krijgen van ons wel het dringende verzoek om naar zo'n uitzendbureau te gaan. Wanneer zij blijven vragen om werk maar het vertikken om naar een uit zendbureau te gaan. dan willen we wel weten waarom ze daar niet ge weest zijn". Volgens hem heeft Helden uitsteken de ervaringen met uitzendbureaus opgedaan. Die hebben al diverse werklozen aan werk geholpen, som migen zelfs aan een vaste baan. De gedragslijn die Helden volgt noemt de burgemeester beslist niet in strijd met de wet. „Wij mogen vragen of werklozen wel solliciteren en kansen op werk willen aangrijpen". Ook de actiegroep „Rooie Reus" heeft ge klaagd. D. DUINKER Gisteren is in de Tweede Kamer als nieuw lid de heer D. Dulnker uit Lut jewinkel geïnstalleerd. Hij volgt in de fractie van de PvdA dr W. F. Duisen- berg. oud-minister van financiën op. Duisenberg bedankte wegens het aanvaarden van een functie bij de Rabo-bank. Duinker was reeds eerder lid van de Kamer, en wel van 15 september vorig Jaar tot 11 Januari dit jaar. Hij maakte plaats voor Dui senberg, nadat deze zijn ministerpor tefeuille had overgedragen aan de christen-democraat Andriessen. OVERLEDEN In Tilburg is gisteren directeur A. J. A. Snellen van de vereniging De Zon nebloem op 46-jarige leeftijd overle den. De heer Snellen, geboren in Ois- terwijk, trad in 1954 als financieel administrateur in dienst bij de Zon nebloem, de katholieke nationale ver eniging voor zieken en gehandicap ten van alle gezindten. In 1966 werd hij directeur van de vereniging. Onder zijn leiding groeide het afde- llngswerk binnen de Zonnebloem zeer sterk en nam het aantal leden toe tot meer dan een kwart miljoen. De heer Snellen gaf tevens de stoot tot een belangrijke uitbreiding van het aantal vakantieweken voor de zieken en gehandicapten. Op zijn ini^ tiatief werd de jaarlijkse nationale ziekendag, op de tweede zondag van september, ingesteld. Functie Lanscr Oud-CNV-VOOrZit- ter J. Lanser (52 Jaar) heeft met in gang van 1 juli 1978 de functie aan vaard van trustee (beheerder.) van de Stichting Berenschot Beheer. De Stichting Berenschot Beheer is houd ster van alle aandelen in het Raadge vend Bureau Berenschot b.v. te Utrecht en controleert uit dien hoof de de aan dezeaandelen verbonden zeggenschapsrechten. Op deze aan delen wordt geen dividend betaald en de stichting doet geen uitkeringen aan anderen. AMSTERDAM (ANP) „Als de Raad van State niet zo traag was bij het afhandelen van vreemdelingenza ken, dan zouden al deze korte gedin gen niet nodig zijn." Aldus mr. Willem van Bennekom tijdens een van de vele vreemdelingenproce dures, die hij de afgelopen maanden bij de president van de rechtbank in Amsterdam aanhangig heeft ge maakt. Inzet was als gewoonlijk het recht van een buitenlander om in Nederland te blijven totdat over zijn asielaanvrage in hoogste instantie is beslist, d.w.z. door de afdeling recht spraak van de Raad van State. De zogenoemde „schorsende werking" van zo'n procedure is op de helling komen te staan sedert staatssecreta ris Haars op het departement Yan justitie de scepter zwaait. Mr. Van Bennekom veronderstelde dat de trage molens van de Raad van State mede debet zijn aan de strenge lijn van mevrouw Haqrs. omdat de tijd in het algemeen in het voordeel van de vreemdeling werkt: hoe ster ker hij in Nederland heeft wortel ge schoten. des te kleiner wordt de kans op uitwijzing. Het onderhavige geding betrof de 27- jarige Zuidafrikaan Maurice B. Greenman, die in april van dit jaar van mevrouw Haars nul op het rekest kreeg. Zijn beroep bij de Raad van State wordt als „kennelijk onge grond" beschouwd, aangezien een eerdere aanvrage, in 1975, bij Konink lijk Besluit is afgewezen. Volgens mr. Van Bennekom zijn de omstandigheden intussen veranderd, zodat het niet ondenkbaar is dat de Raad van State nu positief zal be slissen. Greenman is sinds oktober 1977 in Nederland, waar hij als free-lance „vi deo-kunstenaar" is ingeburgerd. Greenman maakt aanspraak op de status van dienstweigeraar, omdat hij niet langer als reservemilitair wil meewerken aan het apartheidsregi me in zijn vaderland. Wim Duisenberg in Hervormd Nederland 'Ik ben toch niet helemaal zonder gewetenswroeging' Lees deze week: Rein Wljkstra lucht zijn hart over het Nehem-flasco: Zo halen we vadertje staat in huis' Reisverslag: Polen voldoet aan alle burgermansidealen Herman van Geuns (adviesraad van Amnesty) over martelende artsen: 'Veel meer mensen dan we denken zijn bereid te martelen' Aletta Jacobs' herinneringen opnieuw uitgegeven: Het onvoorstelbare verhaal van een onderdrukte vrouw Ook met neo-oosterse bewegingen valt goed geld te verdienen: Harvey Cox in trance Filmmakers hebben onze samenleving opgegeven En: De krachttoer van Aantjes en Albeda. Het beeld van wereldkampioen Argentinië. O Ik neem een'proefabonnement van twee maanden voor 5. O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 32.50 per half jaar) Naam Plaats Bon zonder postzegel opsturen naar Antwoordnummer 1776. Den Haag. UTRECHT (ANP) De Stichting Migrantenraad Utrecht lijkt op sterven na dood, nu het bestuur van de stichting heeft besloten, het werk tot nader order te staken. Het bestuur wil eerst het overleg af wachten tussen de gemeente Utrecht en het ministerie van CRM over de manier waarop aan de belangenbe hartiging van buitenlandse werkne mers in Utrecht vorm gegeven dient te worden. De voorzitter van de mi grantenraad. mr F. J. A. van der Vel den, heeft dit meegedeeld. Secretaris drs J. J. A. M. van Keulen vindt het voorlopig stilleggen van de werkzaamheden een „sterkere daad dan maar door te klodderen. We ho pen dat de gemeente iets kan berei ken bij CRM," aldus Van Keulen. De Migrantenraad begon in 1973. De bedoeling was, alle buitenlanders ln Utrecht de mogelijkheid te bieden om onafhankelijk hun problemen naar voren te 'brengen, en zich te uiten over de wijze waarop de proble- LEERBROEK (ANP) Een onge- vdeer 25-Jarige man heeft de 73-Jarlge mevrouw J. E. uit Leerbroek met handboeien aan een verwarmings buis in haar huis geketend en is er daarna vandoor gegaan met een ver zameling postzegels ter waarde van ongeveer honderdduizend gulden. De man belde aan bij de woning van de vrouw; nadat zij had opengedaan, bedreigde hij haar met een vuurwa pen, vermoedelijk een pistool, en deed haar de boelen om. Hij maakte een rondgang door het huis met de vrouw, die hij tenslotte ln de kelder aan de verwarmingsbuis ketende. Vervolgens zette de man zijn speur tocht door het huis voort. Toen hij vertrok nam hij twee koffers mee, waarin enkele series zeldzame postze gels zaten. Pas drie uur later werd de vrouw door een zoon uit haar benarde positie bevrijd. Haar toestand was goed. advertentie MEGEN (ANP) In ons land zijn geen goede taal-leerpro- mma's ontwikkeld voor buitenlandse kinderen die hier het lerlands meester moeten worden. Dit constateert de taal- idige drs G. Extra in „Nederlands van buitenlanders" irop hij morgen promoveert tot doctor in de letteren aan katholieke universiteit in Nijmegen. Extra vindt dat bij kleuterleid- en onderwijzend personeel de retische kennis van taalverwer- te gering is. In de opleidingen men daaraan meer aandacht ten besteden. Hij acht deze gerin- tennis. gezien het grote belang taalvaardigheid bij de menselij- •fntplooiïng, een ernstig tekort. proefschrift van de taalkundige t eerste over het leren van Neder- als vreemde taal. Drs Extra erop dat in ons land veel nlet- landstalige kinderen op de ilen zitten. In sommige gevallen Ben zij zelfs de meerderheid. Voor problematiek heeft men in de mgde Staten, in West-Duitsland ooral in Zweden veel meer politie ke en wetenschappelijke belangstel ling getoond dan in ons land. Bevindingen van drs Extra onder steunen de opvatting dat zich in me nig opzicht bij het leren van een vreemde taal dezelfde wetmatighe den voordoen als bij het ieren van de moedertaal. Verdieping van het inzicht in het Ne derlands van buitenlanders acht de taalkundige een noodzaakelijke voor waarde om te komen tot verantwoord taalonderwijs van buitenlanders Drs Extra pleit voor een speciale advies commissie voor „Nederlands als vreemde taal", die dan binnen de stichting leerplanontwikkeling (SLO) zou moeten worden ingesteld. Overal waar Esso wat extra doet ligt een boekje voor u klaar, waarin u precies wordt verteld hoe u 't beste uw huisdier mee op vakantie kunt nemen. Hoe de invoerbepalingen zijn. Hoe u het uw hond in de auto ook een beetje naar de zin kunt makea Er staat een schat van nuttige gegevens in, die door de Dierenbescherming warm worden onderschreven. Haal dit boekje. Zolang de voorraad strekt 'tls men door de Nederlandse instanties zouden moeten worden behandeld. De migrantenraad is een voor Neder land uniek experiment, gesubsi dieerd door CRM. De migrantenraad wil nu een nieuwe structuur die moet voorzien in een samengaan van belangenbehartiging van en hulpverlening aan buitenland se werknemers. De raad heeft gepleit voor een samengaan van de migran tenraad en de Stichting buitenlandse werknemers Midden-Nederland. De onderhandelingen daarover zijn stop gezet omdat de raad en de stichting het niet eens konden worden. Geen uitzicht De Migrantenraad vindt dat voortzet ting van de huidige structuur zonder uitzicht op verandering op korte ter mijn niet mogelijk is. „We zijn te onzeker over de toekomst van de be langenbehartiging van buitenlandse werknemers in Utrecht," aldus voor zitter Van der Velden. Het zoeken naar een andere structuur is volgens Van der Velden onmogelijk nu het ministerie van CRM het experiment migrantenraad per 1 oktober als beëindigd beschouwt en geen subsi die meer geeft. De migrantenraad vindt de houding van CRM onbegrij pelijk, omdat het ministerie tot nu toe geen mening heeft gegeven over de verlangens van de raad. GRONINGEN (ANP) De dekvloe- ren ln het nieuwe r.k. ziekenhuis in Groningen, dat in aanbouw is. zijn voor het grootste deel afgekeurd. Per soneel van de hoofdaannemer, Brede- ro's Bouwbedrijf Nederland b.v. te Utrecht, is bezig deze dekvloeren, waarop de uiteindelijke vloerbedek king zal gelegd worden, er weer uit te breken. Volgens eerste berekeningen zal met het herstorten van de dekvloeren en het wegbreken van de oude vloer om streeks anderhalf miljoen gemoeid zijn. Deze kosten zullen overigens niet ten laste komen van het zieken huis. maar van de hoofdaannemer. Volgens de technisch directeur van het ziekenhuis, de heer W. Wijnja. was de dekvloer op verschillende punten weer losgeraakt van de ruwe ondervloeren. „We hebben geen ga rantie dat de rest van de vloeren wel vast zouden blijven zitten. Daarom ls besloten de dekvloeren opnieuw te storten. We kunnen ons als volcontl- nu bedrijf niet permitteren om na de oplevering van het gebouw nog weer eens met de vloeren te beginnen." De heer Wijnja verwacht dat het ople veringstijdstip begin volgend Jaar door dit probleem niet later zal vallen. „We rekenen op verhuizing naar het nieuwe onderkomen in het voorjaar van 1979." Met de nieuw bouw van het RKZ is honderd mil joen gulden gemoeid, volgens het prijspeil 1975. Het zal een capaciteit van 500 bedden krijgen. BORGER (ANP) BIJ een verkeers ongeluk in Ees, gemeente Borger ln Drente, heeft de 42-jarige F. E Sim- son uit Emmen gisterochtend het le ven verloren. Bi) een inhaalmanoeuvre kwam hij met zijn auto in botsing met «en tegemoetkomende vrachtwagen, waarna beide voertuigen ln het water terecht kwamen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9