f Meeste toerchauffeurs onderbetaald 'Uit de school gestapt'; voor geslaagden De tekening van een lezer beleefdheid, is dat ouderwets? Trouw Commentaar ^3* 'ATOOtAZWAARtr intjes (1) intjes (2) Dagen van twaalf uur gewoon, maar ook veertien uur komt voor en Brazilië -HET TWEESNIJDEND Nederland HET WEER door Hans da Jong Weerrapporten Onder de maat Strandweer toch samen machinemensje op de bon waarschuwing INDERDAG 29 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET vijftien, misschien wel twintig jaar dt in Nederland elk jaar weer (als niet bij de behandeling van de [roting in de Tweede Kamer is dan et wel in deze krant bij de jaarlijkse z jesregen) gesproken of geschreven r de herziening van het in ons land denize decoratiestelsel, el vooruitgang zit er niet in die iening, alle mooie woorden ten Wij kunnen best bij deze gele- iheid verklappen, dat bij Trouw op zetterij de kopletters „Ook dit jaar wijziging in decoratiestelsel" gvuldig worden bewaard, omdat er naar uitziet dat wij die kop nog en kunnen gebruiken en wij de ters geen overbodig werk willen n doen. Bij Trouw weten ze op de intjes te passen. n'et vee' fantasie nodig om je in even wat de moeilijkheden zijn van n herziening ooit eens in een itzinnig ogenblik aangekondigd een met de democratiserings- lachte bevlogen premier De Jong. r heel wat mensen zit het onver- rbare van het thans geldende stelsel de onderscheiding van rangen en nden. 't is misschien aardig te weten, dat er eetje, s? De k 'onl n eet1 s. Ze Hoe iH>i e post tslant brief r gew erd. a do had A ijn hun >onta|r< pa4 had w var erialt b rmanC n andere manier om tot herziening komen is de beperking van het tal onderscheidingen. Van de week aben wij een aanwijzing gekregen het kabinet-Van Agt (niet onbe- :rd door de problemen die hier lig- 3) in deze richting denkt, ud Krol, de aanvoerder van het derlandse voetbalteam in Argenti- heeft deze week op paleis Soest- het ridderkruis in de Orde van nje-Nassau gekregen. Volgens de dichting van premier Van AgJ moe- alle trainers en spelers zien met ene onderscheiding onderschei- weten. door Van Agt opgevoerde verhaal liet nieuw. Hoe vaak komt het niet >r bij een jubileum van een fabriek vereniging dat de directeur of voor- er een lintje krijgt, waarbij hij de (hetzij op voorstel van de spelden- autoriteit, hetzij in de aandoening i het ogenblik uit eigen aandrang) t alle leden van de vereniging of alle •il dewerkers van de fabriek moet en? ie dat in praktijk uitpakt, weet ie- een. Het verschijnsel van een lintje een knoopsgat met daaronder de iedeling „Ik deel de eer met die-of- is bij ons weten nog nooit gesigna- d. Dat is begrijpelijk uit het oog- tt van de onderscheidene, maar des- op de departementen een strikt pun- lenbtelsel voor onderscheidingen wordt toegekend, waarbij een ridder in de Orde van Oranje-Nassau geldt als één punt; een officier in diezelfde orde twee punten waard is. maar een ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw opeens drie punten. Dat is aardig om te weten voor het geval men op een receptie een ridder in de Orde van Oranje-Nassau naast een ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw ziet staan: de één is driemaal zoveel waard als de ander (in de ogen van ambtena ren en regeerders ten minste). Bovendien heb je beneden die ridders in de Orde van Oranje-Nassau nog de zogenaamde ere-medailles, die in goud, zilver of brons kunnen zijn uit gevoerd en wel degelijk iets met een hiërarchische waardensysteem te ma ken hebben. Nu zou men kunnen be ginnen met het afschaffen van die ere medailles en ieder in het voorkomende geval meteen ridder te maken. Maar het effect daarvan laat zich gemakke lijk raden: er treedt een rangeninflatie op. In de kortste keren is voor hen die vinden dat er onderscheid moet zijn in de onderscheidingen alle glans en gloed ontnomen aan het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. ondanks sneu voor degenen, die moes ten toekijken, en misschien ook „jeuk in het knoopsgat" hebben (zoals in ambtelijke kringen het verlangen naar een onderscheiding wat schamper wordt afgedaan). Ruud Krol zelf heeft dat probleem kennelijk ook zo aangevoeld, toen hij deze week in zijn dankwoord liet door schemeren dat toch eigenlijk de hele ploeg voor zo'n onderscheiding in aan merking had moeten komen. Maar ondertussen weet je wat premier Van Agt denkt. Die heeft natuurlijk ook wel eens het gedicht van De Ge- nestet over de koning van Kokanje gelezen (een vorst die om van alle moeilijkheden af te zijn iedereen in zijn land een lintje geeft) en die verge lijking wil hij zich natuurlijk helemaal niet op de hals halen. Geef hem eens ongelijk. De conclusie uit dit dilemma (Ruud Krol heeft gelijk, maar premier Van Agt ook) kan niet anders dan eenvou dig zijn: afschaffing van het hele deco ratiestelsel. Een vriendelijk woord, een handdruk en een kopje thee ze zijn misschien nog wel zo aardig als die lintjes (die niet kleurecht zijn en in de was doorlopen) of medailles, die waar schijnlijk niet eens zo makkelijk in het dragen zijn. UTRECHT De buschauf feurs, die deze zomer weer honderdduizenden vakantie gangers tot in alle uithoeken van Europa zullen brengen, worden voor dat werk onder betaald. Het gros zou er zelfs per week een klein weekloon bij moeten hebben als alle overuren correct zouden wor den beloond. De vervoersfederatie NW/NKV heeft daarop onlangs met haar brochure „Klatergoud" nog de aandacht op gevestigd. En de Vervoersbond CNV gaat er na het seizoen wat aan doen. „Want." zegt districtsbestuurder Wim van Leeuwen, „zoals de toestand nu is, is die onhoudbaar. Je kunt rustig zeggen, dat negentig procent van de ondernemers zich gewoon niet aan de CAO houdt". In totaal gaat het om een groep van een kleine 9.000 chauffeurs in dienst van ongeveer 330 bedrijven, die sa men zo n 3300 touringcars hebben rijden. Een groep die altijd al werd onderbetaald, maar waarvoor in 1975 een nieuwe CAO werd afgesloten, waarin werd vastgelegd dat in vijf jaar de lonen zouden worden opge trokken tot het niveau van loon schaal 18 voor de chauffeurs bij het streekvervoer (in 1975 zaten ze daar nog driehonderd gulden onder). Overuren Dat wordt nu inderdaad stapsge wijs verwerkelijkt. Maar tot een sane ring is het tot nu toe bij lange na niet gekomen. Doorgaans houden de on dernemers zich wel aan het basisloon voor een 40-urige werkweek, maar er zijn hooguit maar vijftien bedrijven die ook de overuren uitbetalen. Van Leeuwen: „Dat is het grote pro bleem. want er is vrijwel geen toer- chauffeur, die niet ver boven die veer tig uur uitkomt. Dagen van twaalf uur zijn heel gewoon, maar er zijn er ook die veertien uur draaien. Niet altijd achter het stuur, maar werk is werk. Als zo'n man na een lange rit nog een uurtje bezig is met het was sen van zijn wagen of 's avonds in actie moet komen om de passagiers het programma voor de volgende dag door Dick Ringlever mee te delen, dan is dat ook werk. En ook die uren moeten worden be taald." Gebrekkig Dat die branche van toerwagenchauf- feurs sociaal gezien nog schril af- MlddClC!! steekt bij andere vervoersbedrijven komt vooral door de samenstelling van deze bedrijfstak. Hoewel er enke le grote ondernemingen tussen zitten, bestaat het gros uit bedrijven met maar enkele bussen, kleine bedrijf jes, waarvan de baas veelal ook zelf als chauffeur meewerkt, waar de or ganisatie gebrekkig is en de verhou ding tussen werkgever en werknemer vrij feodaal. jes aan elkaar kunnen knopen. Slechts die bedrijven die naast de exploitatie van bussen ook een eigen resiorganisatie hebben, kunnen wat royaler uit de voeten. Daaronder vindt men dan ook de (spaarzame) ondernemingen die hun werkgevers conform de CAO betalen. uit dat de chauffeur toch wel aan zijr trekken komt door de fooien. Maarzi vergeten te zeggen dat die chauffeui veelal maar van half april tot hal oktober werkt, vervolgens de WW ir gaat en dan geen uitkering krijgt oj basis van zijn totaal-inkomen, maai 'alleen op die van zijn basisloon." Sancties Daar komt bij, dat een groot deel van de ondernemingen met minimale winstmarges draait doordat ze ten gevolge van de moordende concur rentie door reisorganisaties worden uitgeknepen. Voor nauwelijks econo misch verantwoorde bedragen wor den zij door touroperators gecontrac teerd. met als gevolg dat veel onder nemingen slechts met moeite de eind- Het in de openbaarheid brengen van die misstanden bleek tot voor kort een moeizame zaak. De chauffeurs hebben nooit staan dringen voor de barricades. „Begrijpelijk." zegt Van Leeuwen, „want daarmee zetten ze hun eigen positie op het spel. Ontslag op staande voet is dan wel niet meer mogelijk, maar de ondernemer heeft andere middelen om zo'n man te pak ken. Bijvoorbeeld door hem trips te geven waaraan weinig fooi zit. school reisjes of tochten met bejaarden. Meestal merk je dat degenen die nooit kankeren de beste baantjes krijgen en in de nieuwste bussen mo gen rijden". „De meeste ondernemers gaan ervan Gezien de ingewikkelde aard van d« oorzaken ziet de Vervoersbond CNV als enige oplossing de vorming var een bedrijfschapsraad, gevormd dooi werkgevers, werknemers en overheid zoals die ook in de vrachtsector be staat. Die raad zou dan eveneeni sanctiemogelijkheden moeten heb ben. bijvoorbeeld in de vorm van he' intrekken van een vergunning als de ondernemer zigh niet aan de cac houdt. Van Leeuwen: „Daardoor zou je ook een hechter front kunnen maken te genover de touroperator en voorko men dat die over de rug van de chauf feurs voordeelaanbiedingen kan doen. Dat betekent wel. dat de va kantieganger misschien wat meei moet gaan betalen, maar ook. dat eer berg misstanden uit de wereld is". door Bert de Jong „Uit de school gestapt" is de titel van het boekje, dat de geslaagden van het Menso Alting College in Hoogeveen van de schoolleidng en het bestuur hebben gekregen. Het is een herinne ring aan de schooljaren, die voorbij zijn. Het bijzondere van dit geschenk is, dat het is samengesteld door de docenten en leerlingen. Tekenleraar G. Veldman zorgde voor treffende illustraties bij een aantal meditatieve impres sies van dr A. J. Onstenk. Een leerling maakte de foto's, die in het boekje zijn opgenomen. Aan het Menso Alting College, de voortzetting van de christelijke HBS, was het reeds jaren de gewoonte de geslaagde leerlingen een boek mee te geven. Het was eerst de bijbel en later Groot Nieuws voor U. Het bleek echter, dat deze attentie van de school niet zo goed func tioneerde. Veel leerlingen waren immers al in het bezit van een bijbel. De aanschaf was bovendien verplicht omdat hij op de boeken lijst stond vermeld. De leerlingen mochten echter niet met lege handen de school Verlaten, vonden schoolleiding en bestuur. Gedacht werd aan een gedichtenbundel Anderhalf jaar geleden ontstond de idee zelf iets te maken, dat direct op de school betrekking had. Docen ten en leerlingen keken eerst wat moeilijk tegen het plan aan. Maar er kwam iets moois uit. Nu het boekje is uitgereikt, zegt initiatiefne mer Ontstenk, dat de samenstelling echt niet zoveel tijd heeft gekost. De kosten zijn beslist niet hoger dan van een ander geschenk met enige allure. Maatschappij Een tekening van tekenleraar Veld man uit het boekje „Uit de school gestapt", passend bij de titel. De „meditaties" van Onstenk zijn duidelijk en zeggen wat over de maatschappij, waarin de geslaagden nu terecht zijn gekomen. Bij voor beeld: „Het leven in deze maatschappij lijkt op een school waar je eigenlijk alleen maar tienen mag halen. Nou ja, een enkele negen kan er bij door en op zwakke momenten zal een acht soms door de vingers worden gezien. Dat geldt ook voor het geloof. Als je echt iets wil beteke nen, moet het een geloof van hoog niveau zijn." In een bijdrage met het opschrift „In Gods tuin" staat te lezen: „En de meisjes kregen van moeder de pil mee en de jongens van vader de raad om in ieder geval geen stomme streken uit te halen. En de tegenstanders-van dat soort maatregelen stuurden wel een vroom gebed naar de hongergebieden maar geen twee pro cent van hun inkomen." In het 52 pagina's tellende boekje staat veel te lezen. Leerling Jeanet Bakker vraagt zich af: „Is het redelijk, dat bij voorbeeld een arts. die zeven jaar gestudeerd heeft, zoveel meer ver dient dan een arbeider, die vanaf zijn zestiende jaar gewerkt heeft in een fabriek. Is die fa brieksarbeider niet net zo goed de hele dag met zijn talenten aan het woekeren (geweest) als die arts? Moeten de beloningen zo ver uit elkaar liggen." Verder zijn er bijdragen over het publlkatie- bord, het schoolplein in de pauze, de trap, de koffie-automaat en de studiezaal. Enkele ge dichten van leerlingen nemen een geheel apar te plaats in. „Uit de school gestapt" is een fijne herinnering aan de schooljaren, die niet alleen in een leerfabriek werden doorgebracht. Het boekje is keurig, maar weinig speels uitgevoerd. Een schoonheidsfoutje is, dat op de titelpagina staat: Teksten van(volgen de namen van de docenten) en diverse leerlingen. Waarom de namen van de leerlingen niet vermeld? op onde verw< ioplo nbaai >men rloocl de h nee t< i. Op ide A hij te 11de we< Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. 'CJoX, „Prachtig tuinweer!" Deze kreet deed mijn vrouw mij gisteren toeko men op het moment dat ik na mijn „vroegdienst" nog even lag bij te komen tussen het textiel. Het bleek naderhand echt plezant weer te zijn, veel vriendelijker dan dinsdag om de doodeenvoudige reden dat de zon er weer was. In de staart van een overgetrokken rug van iets ho gere druk was het bovendien erg rustig. In de loop van de morgen leerde één blik omhoog naar de wol- kènhuishouding dat wij er echt nog niet waren. Op middelbaar niveau was het ..Herder, herder, laat je schaapjes!wolken) gaan" en vóór de middagklok geslagen had zat de lucht in het ook naar zomerzon smachtende noordoosten alweer potdicht. Vochtige lucht van de Britse eilan den heeft de gordijnen sindsdien dicht gehouden en bovendien is er regen en motregen gekomen. Grote hoeveelheden zijn niet te verwach ten vandaag en er is kans dat de zon er in de loop van de dag in slaagt te komen kijken. Waar dat lukt zullen de thermometers hoger komen dan woensdag. In Zuid-Limburg kan het kwik zelfs aan twintig graden tip pen. Grofweg gezegd ligt dit gebied dan ook dichter bij het Azoren- maximum dan bij voorbeeld het noordoosten. In Azoren-zomers liggen vrijwel al tijd de zuidelijke provincies vóór op de noordelijke wat de temperatuur betreft. Eerder in deze zomer is dat wel eens omgekeerd geweest Gro ningen toen het warmst maar in die gevallen lag het hogedrukge- bied dan ook juist boven Scandina vië of de Oostzee. Tegen en tijdens het weekeinde maar denkelijk morgen al wordt het in ons land opnieuw onstandvasti ger en wat koeler. Een Noordzee- depressie arriveert vrijdag alweer met een koufront, waar wij zaterdag vermoedelijk achter zullen liggen. De kern van de Noordzee-depressie ligt dan volgens de Londense com puters boven Noordwest-Duitsland en dat is precies een goede plaats om bij ons koele noordwestelijke tot noordelijke winden in huis te halen. Een koel en veranderlijk weekeind lijkt op dit moment dan ook het meest voor de hand te lig gen evn vervolgens maar goed de verdere ontwikkelingen op de oce aan in de gaten houden. De kaart uit Engeland duidde voor het weekeinde op een forse hoge- drukontwikkeling vanuit de Azoren (1.035 millibar) in de richting van de Britse eilanden, terwijl tegelijker tijd dan ook een afzonderlijk maxi mum boven IJsland (1.025 mb.) in opbouw geraakt. Het is te hopen dat dit kersverse hogedruksysteem voldoende in zijn rug wordt opge drukt naar het oosten door een naar Zuid-Groenland optrekkende de pressie. Gebeurt dat dan zou er voor de wat langere termijn wel eens mooier en warmer zomerweer in kunnen zit ten. Maardie hele hogedrukwin- kel ten westen van de Britse eilan den kan ook blijven hangen en gaat het die kant uit, dan gooit de natuur er opnieuw met de pet naar en wordt de overgang naar mooi va- kantieweer nog een keer vertraagd, dan wel langer uitgesteld. Bewolkt maar later in het zuiden ook wat opklaringen. Weinig of geen regen. Vrij krachtige tot mati ge west- tot zuidwesten wind. Lucht vijftien tot zeventien graden, zee water dertien tot veertien. Verdere vooruitzichten: af en toe regen of een bui en vrij koel. HOOGWATER, vrijdag 30 jani - VliMingen 11.17-23.46, Haringvlletslulien 11.23-23J3. Rot terdam 00.28-13.26, Scbevenincen 12^0. IJmuldeo 00.23-13.04. Den Helder 3.42-16.31. Harlingen 6.23- 19.00. Delfiijl 8SI-21.ll. hogere temperaturen "Z Weerrapporten van gisteravond 17 uur Amsterdam motregen 13 De Bilt regen Declen Eclde regen geheel bew 13 13 Eindhoven regen 13 Den Helder regen Rotterdam regen geheel bew. Twente 15 Vlissingen regen 14 Zd Limburg regen 13 Aberdeen zwaar bew 16 Athene Barcelona zwaar bew 31 Berlijn zwaar bew Bordeaux Frankfort zwaar bew 17 Oenfcve licht bew Helsinki regen 14 Innsbruck regenbul 14 Klagenfurt hall bewolkt 18 •Kopenhagen zwaar bow 17 Lissabon licht bew 26 Locamo onbewolkt Londen half bewolkt Luxemburg regen 11 Madrid onbewolkt Malaga licht bew. Mallorca licht bew 22 München regenbui Nice onbewolkt Oslo zwaar bew 23 Parijs motregen 14 Rome licht bew Split licht bew 22 Stockholm geheel bew 14 Wenen regenbui 17 Zuerich zwaar bew 14 Casablanca Istanbul licht bew 26 TunlB hall bewolkt 24 tellr 490 U of jij tegen elkaar zeggen mag dan geen wereldschokkend pro bleem zijn. verscheidene mensen blijken er wel een uitgesproken standpunt over te hebben. Een week geleden schreven we in deze hoek over het eenzijdig ge-jij van „meerderen" tegenover „minde ren". Daarop inhakend herinnert een lezeres uit Amsterdam zich. hoe de directeur van de bank waar haar overleden man werkte, zelfs de jongste bediende altijd met u aansprak. „Dat is beschaving waarvoor tegenwoor dig geen aandacht meer is", schrijft ze. „Als kind werd mij altijd geleerd met twee woorden te spreken, en vooral met u. Nu hoor je op radio en t.v. zelfs kin deren jij tegen ouderen zeggen. Dat heet modern en vriendschap pelijk. maar niets is minder waar. Waar mensen ook werken, overal moet het zo zijn dat hoog en laag elkaar met u aanspreken". De verhouding mevrouw—hulp in de huishouding (mevrouw Her- rebout uit Gouda legde dat punt ter discussie voor. omdat nog zo veel „mevrouwen" hun hulp tu toyeren) is voor een lezeres uit Breda nooit een probleem ge weest. Dienstmeisjes, werksters en hulpen in de huishouding wa ren voor haar altijd mevrouw en u. Ze hielden het allemaal jaren bij haar uit, en met de laatste hulp uit haar vorige woonplaats heeft ze nog steeds een prettig contact. „Maar als een werkster me zou vragen haar en mij bij de voornaam te noemen, zou ik haar niet aannemen." Het idee dat een hulp de eis zou stellen (zoals een nichtje van mevrouw Herrebout deed) dat mevrouw zelf moet meewerken, vindt ze nogal bela chelijk: „Als ik een tuinman vraag iedere week de tuin te ko men doen. haalt hij toch ook niet in zijn hoofd om te zeggen: ik wil wel komen, maar dan moet u wel meewieden?" „Ik heb mijn kinderen altijd geleerd met twee woorden te spreken en dat doen mijn kleinkinderen ook. Het kost niets en het klinkt zoveel pretti ger. Of is dat ouderwets? Ik dacht dat beleefdheid van alle tijden was." „Eigenlijk ben ik pas na m'n 65ste ,u' geworden." stelt een le zeres uit Groningen vast. Haar hele leven is ze voor iedereen jij geweest en dat heeft ze vaak als een vernedering ervaren. „Ik kon goed leren, maar aangezien ik een jij was werd ik dienstbode". Ze werkte van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, en zelfs voor het drie-jarig kind van haar me vrouw was ze jij. Als ze naar dezelfde kerk ging als haar me vrouw en meneer, mocht ze niet gelijk met hen over straat. De dubbele diensten waren een uit komst, „want als ,u' dan naar de eerste dienst ging. kon .jij' naar de tweede". Hoewel ze intussen diverse cursussen had gevolgd, kwam ze na de oorlog weer als huishoudelijke hulp in een be jaardenhuis terecht. De verpleeg hulpen waren „zuster" voor de bewoners, maar tegen haar. toch ook al zo'n jaar of 35. „zeiden die oude mensen meteen: hoe heet jij? Dan zal ik maar Jans zeggen, hè?" Uiteindelijk is onze lezeres zelf in de verpleging gegaan, met diplo ma's A en B op zak plus kraam- aantekening. Behalve in haar ge boortedorp. waar ze nog steeds voor iedereen Jans en jij is. is ze nu overal u. Nu vindt ze dat ze vroeger te veel over zich heeft laten lopen: „Alle jij's hadden voor zichzelf op moeten komen. Maar dat kon toen niet. Je werd gewoon ontslagen". Tegenwoor dig komt ze wèl voor zichzelf op, „want op deze gezegende leeftijd maakt niemand me meer wat". De familie is gezwicht. Eindelijk mag de eind 1975 overleden Spaanse dictator Francesco Franco samen met een van zijn grootste tegenstanders van wel eer. de communistische partijse cretaris Santiago Carrillo, in het waasenbeeldenkabinet van Ma drid. Niet dat ze nu zij aan zij komen te staan, maar Franco's nabestaanden weigerden tot voor kort zelfs hun toestemming om de „caudillo" onder hetzelfde museumdak te zetten als Carril lo, ook al ging het alleen maar om hun beeltenis in was. En ook nu de toestemming er dan eindelijk is komen de twee niet bij elkaar in de buurt. Franco komt in een aparte zaal. waar uitsluitend per soonlijkheden uit de Tweede We reldoorlog opgesteld staan. Het land heeft daar weliswaar niet aan meegedaan, maar generaal Franco wordt toch tot die oor- logs-persoonlijkheden gerekend, omdat hij de Duitsers de door tocht door Spanje naar Gibraltar geweigerd heeft. Deze robot, met zuigers in zijn metalen lijf, kan lopen, straalt licht uit en maakt een ratelend geluid. Hij is een van de honder den machinemensjes die van 1 juli tot en met 12 augustus in het gemeentemuseum Arnhem (gra tis) te bewonderen zijn. Het zijn allemaal speelgoed-roboteen die voor deze gelegenheid van een aantal verzamelaars geleend zijn. Moet de verkoop van drank ver boden worden of op de bon ge daan? Dat is de vraag waarover de Groenlanders zich in een refe rendum hebben uitgesproken. Hun antwoord: dan maar liever op de bon, want de Groenlander kan zijn glaasje slecht laten staan. Ze moesten er over stem men, omdat de drank daar al jaren zo'n groot probleem is dat er hoognodig ingegrepen moest worden. De vijftigduizend bewo ners van het Deense eiland con sumeren ruim 187, liter pure alco hol de man per jaar, ruim ander half keer zoveel als wat de Denen opmaken (bijna 12 liter) en die staan al bekend als zo'n beetje de zwaarste drinkers van Europa. De Groenlanders drinken samen ook nog eens dertig miljoen blik jes bier per jaar leeg. een aantal dat, achter elkaar gelegd, wel an derhalf keer de 6500 kilometer omtrek van het eiland zou bes laan. Algemeen neemt men aan dat het nationale drankprobleem te maken heeft met de pogingen de jagers en vissers die de Eski mo's van vader op zoon altijd geweest zijn, om te scholen tot industrie-arbeiders. De bestuur ders van Groenlanf hopen nu het probleem aan te kunnen pakken door de volwassen eilanders op een maandelijks rantsoen van sterke drank en bier te zetten; dat zal in elk geval een flinke slok op een borrel schelen. Je haar laten permanenten en verven is allang niet meer iets exclusiefs voor vrouwen in da meskapsalons. Vooral jongere mannen laten graag hun kapsel ingrijpend veranderen, maar pas op: in Engeland loopt een leven de waarschuwing tegen al te rigo- reuze ingrepen rond. Popzanger Rod Stewart is namelijk ook naar de kapper geweest (een dure. goeie, mag je wel aanne men, of ten minste een goeie dure), maar de behandeling is he lemaal uit de hand gelopen. Hij had. weet het omroepblad Ver onica. een permanent willen la ten creëren, maar het resultaat beviel hem niet. Prutsen met al lerlei troep om het er een beetje uit te krijgen. Ook met de kleur- s poe ling ging er iets mis. en zo loopt Rod sinds zijn laatste be zoek aan de kapper met een lel oranje haardos rond die hij al een paar keer zonder succes heeft proberen te bleken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5