ieen uitstel voor reorganisatie VMF Rijn Metaal heft zich op Uitgaven merkreclame stegen met 130 miljoen Sluitende werf levert zeesleper af Russen agressief op scheepsvrachtenmarkt Vluchtnabootsers ran Aardenne bang voor ernstige verslechtering gang van zaken Verdiepingskooi voor kippen fc Ontslag gevraagd voor alle 116 werknemers anzienlijk beter b halfjaar voor 'erscombinatie Consumenten: verscherp prijsbeleid Hypotheekrente per 27 juni In 1977 bijna 823 miljoen gulden Dollar lager Prognose: enorm overschot Japanse betalingsbalans EG-ministers ruziën over raffinaderijen Bestrijding olievervuiling in beraad INDERDAG 29 JUNI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P17-RS19-H21 SN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) I niet langer wachten met de reorganisatie van VMF-Stork. iIF kampt met blijvende aizetmoeilijkheden. De minister is ng voor „een zodanige verslechtering van de gang van ken dat de concemleiding de verantwoordelijkheid hiervoor ït meer kan aanvaarden." Hij wil daarom de steunverlening gang brengen. kan, aldus Van Aardenne in een ef aan de Tweede Kamer. „Niet iger getalmd worden." Al zijn de Sbonden en VMF het op belangrij- Ovprcirht punten niet eens. Minister Albeda v»Ci£l ciale zaken) zal nog wel een poging iernemen om de partijen dichter elkaar te brengen. zijn weg liggen om aan te geven wé&r dat moet gebeuren. Aardenne zei gisteren desge- lagd „dat niet alle meningsver- lillen even zwaar zijn." Waar de :ste overeenstemming bestaat r de aanpak moet al een begin aakt worden, aldus de bewinds- n. Hij vond het overigens niet od Van Aardenne heeft de Tweede Ka mercommissie voor economische en sociale zaken gisteren een overzicht gegeven van de meningsverschillen, die er nog zijn tussen vakbonden en VMF. Zo vrezen de bonden, dat de VMF-plannen met Conrad-Stork (kranenbouw) op den duur de onder gang van dit hele bedrijfsonderdeel betekenen. De bonden willen verder, dat een groter deel behouden blijft van Bronswerk ketel- en apparaten bouw en Van Stork-Velsen. Ook ver langen de bonden voortzetting van Stork Bepak in Eist. Sommige punten uit het reorganisa tieplan van de raad van bestuur van VMF kunnen wel de instemming van de vakbonden wegdragen. Over de inkrimping van Stork Werkspoor Die sel is men het eens, terwijl er „in beginsel" ook overeenstemming is over sluiting van de Machinefabriek Voorwaarts. Het produktenpakket van Voorwaarts moet naar de mening van de vakbonden echter elders in het VMF-concern ondergebracht wor den, wat VMF tot op heden niet wil. Niet helemaal eens De minister zelf is het ook niet hele maal eens met VMF. Hij vindt dat er met het Rijn Schelde Verolme Con cern moet worden samengewerkt op het terrein van elektriciteits-opwek- king. Van Aardenne is „in het uiterste geval" bereid daartoe financiële steun te bieden. De Kamercommissies hebben minis ter Van Aardenne gisteren voorge houden dat er ondanks de noodza kelijke start van de reorganisatie serieus gekeken moet worden naar de voorstellen van de bonden. Het PvdA-Kamerlid Van der Hek: „Je kunt de minister natuurlijk niet ver bieden de reorganisatie op gang te brengen. Wel moet hij voorkomen, dat alternatieven niet meer aan bod kunnen komen." Van der Hek is daarom tevreden met de mededeling van minister Albeda, dat nog niet direct begonnen zal wor den met de herplaatsing van VMF- werknemers. Per 1 juli begint de peri ode van vier maanden, waarin Albeda extra geld beschikbaar stelt voor ar beidsbemiddeling. De bedoeling is, dat overtollige VMF-personeelsleden voor werkloosheid behoed blijven en vanuit hun werksituatie elders aan de slag kunnen. De vakbonden vinden, dat Van Aar denne moet streven naar een andere leiding van het noodlijdende metaal- concern. Zij menen, dat het de top van VMF schort aan voldoende capa citeiten. In een vertrouwelijke notie voor het kabinet had Van Aardenne in maart overigens ook al twijfels geuit over het management van VMF. Van Aardenne zal, zodra de steunver lening op gang komt, een regerings waarnemer en twee regeringscom missarissen benoemen bij het con cern. Dat is een nogal zware, niet erg gebruikelijke constructie in gevallen van overheidssteun. Gevraagd naar zijn opvatting of nu aan de wensen van de bonden voldaan is zei Van Aardenne gisteren: „Dit is een eerste begin." ZEIST Het bestuur van het produktschap voori pluimvee en eieren stelt 30.000 gulden beschikbaar voor een onder zoek naar „de bruikbaarheid en welzijnsaspecten van ver- diepingskooien voor leghen nen". Het onderzoek gaat in totaal 190.000 gulden kosten. Omdat legbatterij kooien niet bepaald bevorderlijk zijn voor het welzijn van kippen, is er een „verdiepingskooi" ontwik keld die onder meer is voorzien van zitstokken in verdiepingen boven elkaar, legnesten en een scharrelruimte. Bij de proef worden de verdiepingskooien opgesteld in twee rijen van twaalf meter lengte in twee étages. Aan het onderzoek doen een kleine 3.000 hennen mee. Een derde in batterij kooien van 40 bij 45 centimeter (vier kippen per kooi), eenderde gehuisvest volgens het rooster-strooisel- grondsysteem (zes hennen per vierkante meter) en eenderde in de étagekooien (twintig die ren per kooi). Het welzijn van de drie groepen kippen zal wor den vergeleken en verder zal worden gekeken naar de kost prijs en de kwaliteit van de eieren en naar het aantal kip pen dat een man in een stal met verdiepingskooien kan verzorgen. De stichting pluimveeteeltbe- drijven heeft voorgesteld het onderzoek uit te voeren op het proefbedrijf in Marum. In Amsterdam is de zeesleepboot „Happy Hunter" overgedragen aan Mammoet Transport, een onderdeel van de KNSM. Het schip is gebouwd bij de Arnhemsche Scheepsbouw Maatschappij, een bedrijf dat onlangs aankondigde te gaan sluiten. Ondanks de moeilijkheden waarin de werf verkeerde, is de sleepboot binnen de afgesproken termijn van 12 maanden opgeleverd. De Happy Hunter zal worden ingezet voor het verslepen van zeegaande pontons. VERDUGT De omstreden afde- g landbouwbestrijdingsmiddelen n dit Tielse bedrijf gaat definitief ar Luxan in Eist. Al sinds decem- r voerden Verdugt en Luxan be- rekingen. De afdeling landbouwbe- Ijdingsmiddelen omvat ongeveer i) kwart van het totale Verdugt- drijf (150 werknemers) en kwam in 76 in het nieuws door een wolk van t zeer giftige natriumarseniet. Dit ddel dient om aardappelloof te do- maar heeft ook het vermogen imen te ontbladeren. geruime tijd was duidelijk dat de «ruste afdeling van Verdugt niet op huidige vestigingsplaats te hand ven was. De fabriek was namelijk or nieuwbouw midden in een woon- jk komen te liggen. Aanvankelijk rden samenwerkingspogingen on- momen met Aagrunol (van Akzo) t met dezelfde vestigingsplaatspro- ;men kampt als Verdugt maar deze Sprekingen sprongen af. Luxan zal intig man personeel van Verdugt ememen. acht tien mensen, mis- ïien een paar meer zullen worden tslagen. Luxan zal overigens het ruchte natriumarseniet uit het pro- ktiepakket van Verdugt lichten en produktie stopzetten. De andere odukten worden normaal vervaar- »er een eventuele overneming van t resterende driekwart van Verdugt dustrie-chemicaliën) onderhandelt directie nog met een ander bedrijf. besprekingen lopen bevredigend lar het welslagen hangt af van kssubsidie. Verdugt is een onder- el van Internatio-Müller. ROTTERDAM De Stich ting Rijn Metaal, die een ar beidsreserve vormt voor de metaal- en elektrotechnische industrie in het Rijnmondge bied, heeft ontslag aange vraagd voor al haar 116 werk nemers. Het is de bedoeling dat het ontslag per 31 decem ber van dit jaar wordt ver leend. Op die datum wordt de stichting op geheven, omdat de veertig deelne mende bedrijven er geen heil meer in zien. Er is een kans. dat het personeel een baan kan worden aangeboden in een nieuwe stichting. Volgens directuer H. Batenburg was er de laatste jaren niet voldoende werk meer voor Rijn Metaal. Daar door ontstond leegloop, die er vervol gens weer toe leidde, dat de tarieven omhoog moesten. Zo werd Rijn Me taal te duur in vergelijking met de tarieven van de diverse onderaanne mers. De deelnemers voelen er niet voor, aldus Batenburg, de steeds gro ter wordende tekorten aan te blijven zuiveren. De „schipbreuk" van Rijn Metaal wil niet zeggen dat het bedrijfsleven de hoop heeft opgegeven een succesvol le „pool" van werknemers te creëren, waarop tegen een betaalbaar uurloon een tijdelijk beroep kan worden ge daan. Batenburg werkt aan de op richting van een stichting, die meer als uitzendbureau zou moeten opere ren. Slechts eenderde van het perso neel zou in vaste dienst genomen worden, terwijl de rest als „part-ti mers" te boek zou staan. »n een onzer verslaggevers MSTERDAM Het bedrijfsresul- at van de Perscombinatie (uitgeef- tr van Het Parool, Trouw en de Hkskrant) is in het eerste halfjaar n 1978 aanzienlijk beter geweest in in de eerste zes maanden van 77. Dat heeft de voorzitter van de tofddirectie, drs W. van Norden, in jaarvergadering meegedeeld. e oorzaak van de verbetering ligt wel in een aanmerkelijke stijging m de advertentie-omzetten als in !t achterblijven van de kosten. Voor fel 1978 verwacht de hoofddirectie m ook een bevredigend resultaat. Jdens de jaarvergadering is mr. P. lantenga' afgetreden als commissa- I wegens het bereiken van de leef- Idsgrens. Zijn plaats wordt ingeno- en door drs. P. G. Rijke, oud-lid van raad van bestuur van de AMRO- ink. ROTTERDAM (ANP) Op de drukste scheepvaartroute ter wereld, die van Japan naar de Amerikaanse westkust, vervoeren de Russische staatsrederijen op het ogenblik meer vracht dan welke andere scheepvaartmaatschappij ook. De Russische Fesco-lijn staat boven aan de lijst van scheepvaartondernemingen die het zeevervoer tussen beide gebieden verzorgen. In een nieuwe studie constateert de overkoepelende organisatie van re dersverenigingen uit Europa en Ja pan (Censa) dat de Russische con currentie op de wereldzeeën steeds sterker wordt. Censa maakt zich ernstig bezorgd over deze ontwik keling. die wordt veroorzaakt door de uiterst lage tarieven die de Rus sische staatsrederijen kunnen bie den. Het onderzoek van Censa wijst verder uit dat de Fesco-lijn 18 pro cent heeft veroverd van alle lijn- vaartlading tussen de havens aan de Amerikaanse westkust en Au stralië. Deze nieuwe dienst van de Russische rederij werd in de zomer van het vorig jaar geopend. Volgens Censa-voorzitter J. G. Pay ne heeft de Russische scheepvaart al grote veroveringen gedaan in tal van vaargebieden op de wereld. Maar het is volgens hem veelbete kenend dat de Russen in het ver keer op de Amerikaanse westkust en de Pacific het sterkst doordrin gen en daar hun grootste successen boeken. Als een van de oorzaken noemt hij de Amerikaanse scheep vaartreguleringen, waardoor veel niet-Russische scheepvaartgroepe ringen die ook in dit gebied varen hun diensten niet verder kunnen coördineren. Sterke groei Volgens Payne is het noodzakelijk dat de regeringen van het westen maatregelen nemen ter bestrijding van de Russische dumping-praktij ken. Volgens de Censa-voorzitter is alle moeite om met de Russen een overeenstemming over de vracht prijzen te bereiken tot nu toe op niets uitgelopen. Payne voorspelt een sterke gToei van het tonnage en de kwaliteit van de Russische vloot. Hij verwacht dat de Russen zullen doorgaan met dumping-acti viteiten, tenzij de Westerse regerin gen gezamenlijk doeltreffend actie ondernemen. Doen zij dat niet dan komt het voortbestaan van tal van westerse scheepvaartmaatschap pijen in gevaar, aldus de Censa- voorzitter. Batenburg meent, dat er voldoende geschoolden zijn (jongeren, werklo zen. wao-ers en ouderen), die belang stelling hebben voor een los dienst verband. In de regio Rotterdam zou de markt voor tijdelijk werk zo ruim zijn, dat de nieuwe stichting in totaal 1.500 man aan een (tijdelijke) baan zou kunnen helpen. Naast het be drijfsleven zouden ook vertegenwoor digers van de overheid en vakbewe ging plaats moeten nemen in het be stuur van de stichting. Met beide wordt hierover overleg gepleegd. De vakbonden zullen binnenkort nog een onderhoud hebben met de direc tie van Rijn Metaal. Het Gewestelijk arbeidsbureau van Rotterdam wacht overigens één maand met het verle nen van de ontslagaanvraag. SPHINX, tegenwoordig onderdeel van het Britse Reeds-concem, heeft in 1977 de omzet zien stijgen met 5 pet tot 173,8 min. De winst voor bijzondere lasten en belastingen was ƒ3,2 min (v.J. ƒ4,8 min). Na aftrek van ongeveer 1,7 min reorganisatie voorziening (deze houdt verband met rationalisatie in de tegelsector) en circa 1,5 min belasting, komt het nettoresultaat op nul uit. In 1978 werd een winst geboekt van 4,4 miljoen SERBADJAD1 Deze vennoot schap, voor 71 procent eigendom van de EMS zal binnenkort waarschijn lijk worden overgenomen door In- vestco uit Brussel. De Belgen willen 401 per aandeel bieden. Een en an der werd verteld op de jaarvergade ring van de EMS dn liquidatie). De beursnotering van dit eertijds be ruchte fonds zal binnenkort verval len. De EMS-aandelen zullen dan op de incourante markt noteren. Publi- katie van een EMS-jaarverslag vol gend Jaar zou een dwaasheid zijn, zei president-commissaris Posthumus Meyjes op de waarschijnlijk laatste jaarvergadering. GELDERSE TRAM Na een reeks teleurstellende Jaren met ver liezen is 1977 afgesloten met een posi tief netto-resultaat van 2.5 min. In de jaren 1975 en 1978 werd bij elkaar netoot 5,2 min verloren, zo blijkt uit de gecombineerde jaarverslagen 1975, 1976 en 1977 die na de in gang gezette reorganisatie eerst nu konden worden uitgebracht. De nettoresultaten over 1978 en 1977 zijn voor een belangrijk deel negatief beïnvloed door reorganisatie- en af- vloeiingskosten en in 1976 tevens door een afboeking van een vordering op het Rijk als gevolg van de vaststel ling van de Rijksbijdragen over de Jaren 1971 t/m 1976. Dat het nettore sultaat over 1977 uiteindelijk sterk positief is wordt veroorzaakt door het resultaat op de verkoop van QTW Streekvervoer. DEN HAAG (ANP) Het Konsu- menten Kontakt heeft er bij minister Van Aardenne (economische zaken) op aangedrongen het prijsbeleid op een aantal onderdelen te verscher pen. Zo dienen er naar het oordeel van Konsumenten Kontakt nu elnde- lijke specifieke maatregelen te wor den getroffen in de horecasector. In deze sector heeft de consument tot nu toe nog niets kunnen merken van prijsverlagingen van een aantal pro- dukten (koffie en patates frites), ter wijl daartoe als gevolg van grondstof- prijsdalingen alle aanleiding is. Naam Rente vast Afsluitprov. Rentepercentage bank gedurende: (proeenten) met sonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.0 7.75 8.0 7.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2- 8.0 7.75 8.0 7.75 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.3 7.7 75 8.3 7.7 7.5 Centr Beheer hypotheken 5 jaar - 7.9 79 Ennla 10 jaar - 7.9 7.9 Nat. Nederl. 10 Jaar - 7.9 7.9 Rabobank (adviesrente) Rabo-Hyp. Bank variabel 5 jaar 1.25 1.5 8.0 8.0 8.0 8.0 RPS 5 jaar 1.- 7.75 7.75 Spaarbank R'dam 5/3 Jaar 1 jaar 1.- 2- 7.75 6.75 7.75 675 Stad A'dam 5 jaar 1.- 7.75 7.75 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2- 2.- 2.- 7,7 8.1 7.9 7.9 8.3 7.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Nog steeds blijft de hypotheekrente op hetzelfde lage niveau liggen. Een incidentele verhoging van geringe omvang moet echter niet uitgesloten worden geacht. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort.) DEN HAAG In 1977 is bijna 823 miljoen gulden besteed aan reclame in pers en op radio en tv.v. voor merkartikelen en - Bovendien, zo'heeft Konsumenten diensten. Dat was ruim 130 miljoen gulden meer dan In 1976, ter er betere prijsaanduidingsvoor"- toen ™im 690 miljoen gulden aan reclame werd uitgegeven, schriften komen juist in de recrea- Dit blijkt uit een overzicht van het bureau voor budgetten- tiesector (campings en horecabedrij- controle, ven) die zichzelf door de hoge tarie ven uit de markt prijst, moet de con- De bestedingen aan reclame in de sument meer inzicht krijgen in de dagbladen stegen met ongeveer 54 prijzen. Ook voor de overheidstarie- miljoen gulden tot 383 miljoen gul ven heeft Konsumenten Kontakt den, die in de familiebladen met 5 aangedrongen op maatregelen. Noch miljoen tot 33,4 miljoen gulden, die in voor de voorgenomen aardgasprijs- de damesbladen met 22 miljoen gul verhoging van 2.5 3 cent, noch voor den tot 101 miljoen gulden, die in de de verhoging van de posttarieven ziet radio. en tv-bladen met ruim 8 mil- konsumenten Kontakt enige aanlei- joen tot 46,3 miljoen en die in de din8- overige tijdschriften met 23 miljoen gulden tot 76 milioen gulden De Deze tariefsverhogingen zouden ijn- s.T.E.R.-reclame steeg op de t v. met mers een duidelijke aanzwelling van 17 miljoen tot ongeveer 162 miljoen de inflatie betekenen. Daardoor zal en op de radio met 3 miljoen tot ruim het ook veel moeilijker worden om 21 miljoen gulden het inflatieniveau In ons land onge- Stegen de totale, bestedingen aan merkenreclame met 19 procent, die van de dagbladen (16 procent) en die van de tv (12 procent) bleven daaron der. Bij de damesbladen, de radio- en t.v.-bladen en de overige tijdschriften was de bestedingsstijging veel groter. De dagbladen en de tv verloren dan ook wat terrein: hun aandeel in de totale bestedingen liep voor wat de dagbladen betreft van 48 naar 47 en voor wat de t.v. aangaat van 21 naar 20 procent terug. Banken veer in de pas te laten lopen met dat van West-Duitsland, aldus Konsu menten Kontakt. AMSTERDAM De dollar staat de laatste dagen weer sterk onder druk. Vooral op de valutamarkt van Tokio is dat te merken. Als gevolg van het toegenomen vereet van de oppositie in de Amerikaanse Senaat tegen de energiepolitiek van president Carter bereikte de dollamotering in Tokio gisteren op een gegeven moment zijn laagste niveau sedert de tweede we reldoorlog. Genoteerd werf nl 203,80 yen voor een dollar. Later trad, mede dankzij steunaankopen van de Japanse cen trale bank, eep lichte verbetering in. Het slot kwam op 205,35 yen voor een dollar. Ook In Europa had de dollar het zwaar te verduren. Zo werd in Frank fort woensdag DM 2.0684-2,0764 geno teerd, tegen dinsdag 2,0751-2,0851. TOKIO (Reuter) Het Japanse Nati onaal instituut voor economisch on derzoek heeft voorspeld dat Japan dit Jaar een overschot op zijn beta lingsbalans zal hebben van 17,64 mil jard dollar (bijna 40 miljard gulden). Dat is aanzienlijk meer dan het vori ge record van 14,03 miljard dollar in 1977 Volgens hetzelfde instituut zou het overschot op de handelsbalans (im- en export van goederen) zelfs 24 miljard dollar hebben bedragen. Het Japanse ministerie van internationa le handel heeft het kabinet verzocht, het land meer open te stellen voor buitenlandse goederen. Japan heeft al besloten wat meer in te voeren maar dat zijn voornamelijk grond stoffen als olie. De Industrielanden willen dat Japan meer industriële produkten invoert. De KLM heeft bij de Canadese maatschappij CAE in Montreal twee vluchtnabootsers besteld, één voor de Douglas DC-10 en ep én voor de Boeing 747-opleiding. De KLM heeft op Schiphol reeds één Douglas DC-10 nabootser en samen met SAS en Swissair, één Boeing 747 vluchtsimulator in gebruik. Het meeste geld voor merkreclame ln kranten wordt uitgegeven door ban ken, financieringsmaatschappijen en beleggingsmaatschappijen, gevolgd door vervoersbedrijven, confectieza ken en grootwinkelbedrijven. Samen deze vier groepen 45 procent vn de totale besteding aan merkenreclame in dagbladen voor hun rekening. De reclame voor tabak en tabaksproduk- ten Is het belangrijkste voor de fami liebladen en de radio en t.v.-bladen. Voor de damesbladen en de t.v. spe len cosmetica de voornaamste recla- meroi LUXEMBURG (Reuter) - De EQ- ministers van buitenlandse zaken, die in Luxemburg de komende EG- top in Bremen voorbereiden, zijn het niet eens geworden over een beper king van de rafflnagecapaciteit voor olie. De Britten bleven dwarsliggen. Wel zullen de ministers op de topcon ferentie voorstellen dat tegen 1985 de EO Blechts de helft van zijn olie zal Importeren. De produktie van fossie le brandstof (steenkool en bruinkool) zou moeten toenemen tot het equiva lent van 250 miljoen ton steenkool. Nu wordt 220 miljoen ton geprodu ceerd. Het document dat de ministers naar Bremen sturen verwelkomt wat het noemt de aanwijzing dat er op monetair gebied vorderingen zijn gemaaktf tussen Giscard en Schmidt, red.). De ministers zijn het er over eens dat in het voorwoord van het nieuwe akkoord van Lome (EG-ont- wlkkellngslanden) een passage over de mensenrechten moet voorkomen. (ANP) Het ministerie van verkeer en waterstaat en de kustprovincies gaan zich beraden over de wijze waar op grote olieverontrelnlglngen op de kust moeten worden aangepakt. Dit ls gistermorgen overeengekomen tij dens een gesprek tussen de minister van verkeer en waterstaat. Ir D. 8. Tuljnman en vertegenwoordigers van Gedeputeerde 8taten van de kust provincies. In dit overleg, dat onder leiding zal 8taan van het hoofd van de directie Noordzee van rijkswaterstaat, Ir. C. van der Burgt, zullen de technische en bestuurlijke aspecten worden uit gewerkt voor de bestrijding van grote olieverontreiniging op de stranden. Het overleg zal moeten lelden tot vaste afspraken over gecoördineerd^ optreden. Zo tullen oplossingen wor den gezocht voor het op grote schaal van de stranden verwijderen en on schadelijk maken van aangespoelde olie. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21