Kabinet is niet te vermurwen ^ringend beroep p niet-ingeënten Inval Vietnam in Cambodja Milieu Nieuwe Haaöse Courant enmetNieuwe Leidse Courant n deze krant Kamer dringt tevergeefs aan op veiliger voorwaarden uraniumleverantie Sprookje wordt werkelijkheid Eén jaar democratie in Spanje - pag. 7 ADVERTENTIES V Niet teveel geld voor derde wereld roerchauffeurs mderbetaald Geen uitstel reorganisatie VMF ondale privé naar Jeruzalem Debat op verzoek van CDA uitgesteld )en brief van staatssecretaris over polio: Granaat doodt 28 studenten in Egypte Suiker vier cent duurder IET WEER Jroog Commissie- Kobben uiteen Trouw Genuanceerd maar duidelijk •••••Welkomstvoordeel 36STE JAARGANG NR 10489 DONDERDAG 29 JUNI 1978 brengen U In contact met 1,3 miljoen mensen in heel Nederland. tTOAVE TROUW. KW ARTETB.V HOOFDREDACTEUR J.TAMMINOA— DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,47 (MAANDI —ƒ46.40 (KWARTAAL) 183,40 (JAAR) OSTOIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK. NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.60; FRANKRIJK FRS 3,50, DUITSLAND DM 1,90. LUXEMBURG FRS 13 PAGINA 2: PAGINA 5: PAGINA 7: 'AGINA 13: osfaat in water liet dè boosdoener PAGINA ECONOMIE: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Urenco-debat in de Tweede Kamer is gisteren uitgedraaid op een harde con frontatie tussen het kabinet en de CDA-fractie, de grootste regeringspartij. Het kabinet is niet bereid om de verlening van een exportvergunning voor verrijkt uranium aan Brazilië te binden aan nieuwe veiligheidsvoorwaarden, en is evenmin bereid zich zonder meer neer te leggen bij iedere Kameruit spraak over de voorgenomen levering. In Den Haag steeg de spanning ten top. na de op harde toon gezette weigering van premie Van Agt om in te gaan op de dinsdag door de CDA- fractie naar voren gebrachte sugges ties. Na urenlang vergaderen vereocht CDA-fractievoorzitter Aantjes gister avond om uitstel van de voortzetting van het Urenco-debat tot vandaag, hoewel was afgesproken dat gister avond dat debat voortgang zou vinden. Na een discussieronde in de CDA- fractie, waarin Urenco-woordvoerder Van Houwelingen adviseerde om nu tègep de verlening van de exportver gunning te stemmen, poogden frac tie-voorzitter Aantjes, vice-voorzitter Lubbers en Van Houwelingen zelf ge zamenlijk een weg te vinden om er uit te komen. De drie kwamen echter niet tijdig tot een oplossing, reden voor het gevraagde uitstel van het debat. De meningen in de fractie over de vraag of men tegenover de rege ring voet bij stuk moet houden, wa ren te sterk verdeeld. onze Haagse redactie N HAAG Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (volks- ondheid) doet een „dringend beroep" op mensen, die zich t hebben laten inenten tegen polio, dat alsnog te doen. Later op de avond overlegde Aantjes urenlang met premier Van Agt, ter wijl zijn fractie op hem wachtte. Van Houwelingen voegde zich later ook bij dit tweetaL Van Agt liet de Tweede Kamer onom wonden weten dat het kabinet zich niet opnieuw naar de Urenco-part- ners Engeland en West-Duitsland kan laten terugsturen. „En we zullen dat ook niet doen", betoogde Van Agt, aanvoerend dat eventuele heron derhandelingen over striktere veilig heidswaarborgen volstrekt kansloos zouden zijn, en bovendien „de geloof waardigheid van Nederland als ge sprekspartner zal aantasten." Dins dag tekende zich een Kamermeerder heid af die het kabinet weer terug wilde sturen: de oppositie plus de CDA-fractie. Van Agt zei dat de partners nu willen weten wat Nederland doet, en niet tot In het jaar van levering, 1981, in onze kerheid willen blijven verkeren. „Als door nieuwe voorwaarden de onze kerheid over de levering voortduurt dan vrezen wij dat het uit is met de samenwerking in Urenco." Nieuwe situatie Een uitspraak van een Kamermeer derheid dat de in het vooruitzicht te stellen exportvergunning toch aan nieuwe voorwaarden moet worden gebonden, zal het kabinet niet willen CAIRO (Reuter) In de Egyptische stad Damietta, 190 kilometer ten noorden van Cairo zijn 28 studenten van een militaire akademie om het leven gekomen bij een ontploffing van een mortiergranaat. De granaat is afkomstig uit de Oktoberoorlog van 1973. De studenten hadden in de omgeving van de granaat schietoefe ningen gedaan en stonden op het punt naar hun militaire akademie terug te keren. De Egyptische pre mier Mamdoeh Salem heeft onmid dellijk een onderzoek naar de voorval aangekondigd. DEN HAAG (ANP) De minimum prijs van suiker gaat met ingang van zaterdag 1 juli omhoog van 1,67 tot 1,71 per kilo. De winkelprijs komt op ongeveer 1,85 per kilo te liggen, zo heeft het Centraal bureau levens- middelenbedrijf meegedeeld. De prijsverhoging Is in de eerste plaats het gevolg van eerder dit jaar in EG-verband genomen besluiten. Tijdens het Urenco-debat in de Tweede Kamer wisselden PvdA-fractieleider Den Uyl Ook de hogere vrachtkosten spelen (links), CDA-fractieleider Aantjes en oud-minister Lubbers (rechts) van gedachten. een ro1 uitvoeren. Van Agt gaf toe dat het kabinet in januari wel de wil had om de mening van de Kamer te volgen. De motie-Van Houwelingen uit febru ari (met de eis dat er vóór de levering afspraken over plutoniumbeheer moeten zijn) heeft het kabinet dan - ook met alle kracht gepoogd uit te voeren, aldus premier Van Agt. Nu dat niet in zijn geheel gelukt is, is er volgens Van Agt een nieuwe situatie ontstaan, waarin „het kabinet niet kan uitspreken dat het ongezien wel ke uitspraak van $e.Kamer dan ook, kan toezeggen uftsjftaak re zuilen uitvoeren." 1 herziene verharde stellingname van het kabinet rechtvaardigen: samenwerking in Urenco staat op het spel, evenals: de internationale geloofwaardig heid van Nederland. Brazilië zal hoe dan ook toch het verrijkt uranium krijgen; Nederland dreigt zijn positie te verliezen in het non-proliferatieover- leg; legenheid dreigen verloren te gaan. „En dat .alles met naar het oordeel van de regering reële perspectieven dat een opslagregiem voor plutonium Van Agt noemde vijf punten die de tijdig tot stand komt, wellicht zelfs nieuwe situatie markeren, en dus de nog voor het moment v$n levering," aldus Van Agt, die samen met minis ter Van der Klauw van buitenlandse zaken een vrij rooskleurige situatie schetste van het overleg over plutoni- umregimes, zoals dat binnen het ver band van het Weense atoombureau binnenkort van start gaat: Beide bewindslieden kwamen tot de conclusie dat wellicht nog voor het moment van levering in 1981 er een wereldwijd regime kan zijn, en anders zal een dergelijk regime, of een ad- een speerpuntindustrie en werkge- hoc-regime naar aanleiding van de teksten waarmee in Wenen wordt ge werkt, er in ieder geval ruim voor het moment van werking (1986) van het verrijkt uranium zijn. Vervolg op pag. 3, kol. 1 ien open brief gericht aan „de ers ln Nederland en de jongeren volwassenen tot zevenentwintig heeft zij gisteren het belang van ting onderstreept. Wie zich „om enlopende redenen niet heeft la- lnenten kan op vele adressen te lt", aldus de staatssecretaris. De noemt: de huisarts, de GG en en de kruisvereniging (vor door- rijzing). t is van groot belang dat u deze alsnog doet. De beslissing die u mt, geldt niet alleen uzelf, maar uw gezin en de mensen met wie u (aat. In dit opzicht dragen wij n een verantwoordelijkheid, ook r onze medemensen. Door te zor- dat u zichzelf en anderen voor metting vrijwaart, helpt u mee om leed en verdriet te voorkomen", is de open brief. Mevrouw Veder in dit dringende beroep een „on- one weg" om aandacht te vragen r Inenting. wijst erop, dat bij de meesten van ingeveer zeventig slachtoffers ver ering optreedt. Maar het aantal ïsen dat door polio getroffen rdt. neemt nog toe. Polio is, aldus brief, praktisch ongevaarlijk voor ïsen ouder dan zevenentwintig Inenting verdrijft het gevaar eel. niet eenvoudig gebleken om contac ten tot stand te brengen met verte genwoordigers van de betrokken groeperingen. Niettemin wordt ver- BANGKOK (AFP, AP, Reu- wacht, dat er meer gesprekken zullen ter, UPI) De Vietnamezen volgen. De mogelijkheid van persoon lijke gesprekken is onlangs door drie WD-Kamerleden geopperd in schrif telijke vragen aan mevrouw Veder. Er zijn gisteren weer twee gevallen van polio gemeld. Het betreft een veertien jarig meisje in Veenendaal en een acht Jarige jongen in Nieuw- Lekkerland. Beide kinderen vertonen lichte verlammingsverschijnselen. Ze worden thuis verpleegd. Ze waren niet gevaccineerd. Het totaal aantal gevallen van kinderverlamming is nu opgelopen tot 69. hebben delen van Cambodja bezet. Twee weken geleden begonnen zij wederom een aanval op het buurland, zo is in de Thaise hoofdstad Bang kok en in Washington verno men. Vietnamese troepen zouden op nog geen veertig kilometer van Pnom Penh Staan. Vietnam liet gisteren weten dat zijn Dit weekeinde nog berichtte Cam- troepen twee Cambodjaanse legerba- taljons hebbe.. teruggeslagen tijdens gevechten op, Vietnamees grondge bied, half dezt- maand. De Cambod jaanse radio maakte geen melding van recente chermutselingen, maar wel van tref fens die eerder langs de grens hebben plaatsgevonden. In het verleden heeft Cambodja Viet nam herhaaldelijk beschuldigd van plannen voor een invasie van Cam bodja. Dit werd gestaafd met „beken tenissen" van gevangen genomen Vietnamese officieren." pen gesprek' staatssecretaris heeft gisteravond gesprek gehad met enige verte- woordigers van die kerkgenoot- appen waarbinnen inenting wordt, fwezen. Het betrof een eerste en en oriënterend gesprek". Het is Vrij veel bewolking, maar >p de meeste plaatsen droog, «eest matige westelijke wind. iaximuro-temperaturen van ïngeveer zestien graden vlak lan zee tot twintig graden in iet zuidoosten van het land. Morgen en overmorgen: n het algemeen veel bewol- #«'ng met af en toe regen. Wei- lig verandering in tempera uur. Morgen zon op: 5.23 onder: 22.04 maan op: 2.37 onder: 17.12 Het sprookje werd werke lijkheid: gisteren trouwde de veel begeerde prinses Caroline van Monaco. De gelukkige was de 38-jarige Fransman Philippe Junot. Het was de bekroning van een twee jaar durende ro mance die begon in een Pa- rijse discotheek. De huwe lijksplechtigheid vond plaats in de 16e-eeuwse troonzaal van het konink lijk paleis in Monaco. bodja over een mislukte staatsgreep, die door Vietnamezen zou zijn geïn spireerd. Wanneer de coup niet tot uitvoering kon worden gebracht, zou Vietnam delen van Oost-Cambodja onder Vietnamees bestuur hebben willen brengen. Een half miljoen Cambodjanen die nu in Vietnam wo nen zou daarvoor naar Cambodja moeten worden teruggebracht. 'Volkerenmoord' De jongste gevechten wortelen in een eeuwenoud wantrouwen tussen Viet nam en Cambodja, dat nu ook in het licht is gekomen van de vijandelijke houding tussen de Sowjet-Unie en China. Onlangs nog beschuldigde Vietnam Cambodja van „volkeren moord". Vaststaat dat het beleid van de regering in Pnom Penh door een geforceerde ontwikkeling van het platteland aan honderdduizenden mensen het leven heeft gekost door honger, ziekten en terechtstellingen. Cambodja is er vast van overtuigd' dat het enige doel van Vietnam is de regering in Pnom Penh ten val te brengen en dat Vietnam uit is op één Indo-Chinese federatie onder Vietna mese heerschappij. En dat terwijl de twee landen een aantal jaren geleden een gemeenschappelijk front vorm den tegen wat heette het „Ameri kaanse imperialisme". In het conflict staat China aan de zijde van Cambodja, terwijl Vietnam wordt gesteund door de Sowjet-Unie. Die band is zelfs zo sterk dat Vietnam gisteren heeft gevraagd lid te mogen worden van de Comecon, de Oost- europese tegenhanger van de Europe se, Gemeenschap. Hierover zal van daag worden beslist door de voltalli ge vergadering van de Comecon, die op het ogenblik in de Roemeense hoofdstad Boekarest bijeen is. 'Betreurenswaardig' De spanningen tussen Vietnam en China, en het feit dat Chinezen in Zuid-Vietnam nog steeds een groot deel van de handel in handen hebben heeft geleid tot moeilijkheden voor de in Vietnam wonende Vietnamezen. China heeft besloten twee schepen te sturen voor hun evacuatie, maar door Vietnam is dit „betreurenswaardig" genoemd. De Chinese aanpak heet een schen ding van de Vietnamese soevereini teit. De twee schepen zijn tot nu toe niet toegelaten tot de havens van Haifong en Saigon, omdat Vietnam vindt dat ze niet langer dan drie da gen mogen blijven. China is van me ning dat dat te kort is om alle vluch telingen op te nemen Vietnam heeft inmiddels minister Voe Lap. die zich bezighield met etni sche minderheden, waaronder de 1.5 miljoen Chinezen in het land, ontsla gen. Hanoi heeft hiervoor geen reden opgegeven. ROTTERDAM De Nederlands-Mo lukse commissie Köbben-Mantouw gaat uiteen omdat een meerderheid van de Zuidmolukkers in de groep er niet langer del van wil uitmaken. De Zuidmolukse leider ir. J. A. Manusa- ma zal dit vandaag bekendmaken. Over de achtergronden wilde hij niets zeggen. Er is een brief onderweg naar minister Wiegel. De commissie heeft eind maart een studie afgerond over de huidige poli tieke situatie op de Zuid-Molukken. In dit rapport, dat nog niet officieel is gepubliceerd, staan volgens Zuidmo lukse leden van de commissie veel „onaangename" feiten voor Neder landse en Indonesische autoriteiten. Volgens prof. A. J. F. Köbben, mede- voorzitter van de commissie, is er geen sprake van, dat er binnen de commissie een conflict zou zijn. De vraag of het dan gaat om onvrede over het regeringsbeleid, wilde hij niet beantwoorden. Vist Trouw in troebel water? Moet er dan niet meer milieuvriendelijk gewassen worden? Het losfaatwe- zen schudt op zijn grondvesten. Even wennen: de nieuwe vijand van gezond water heet stik-stot. Drie jaar geleden al getipt. Nu doorgebroken. lie nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de krant gratis Ier kennismaking le hebben ontvangen! f 6,55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: 'fTouw-Kwartet. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Keilen kan ook: 020-913456. afdeling service. nieuwe abonnee: ^dres: haam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kie ne gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In originele kleuren en afwasbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1